'Bavelaartjes' zetten tijd stil LEZERS SCHRIJVEN DE NATUUR ALS BUUR Expositie en boek over kijkkastjes LEIDEN - In de Lakenhal is van zaterdag tot 12 februari een ten toonstelling over kijkkastjes van de Bavelaars. Er is vooral werk te zien van Cornelis Bavelaar sr. en Cornelis Bavelaar junior. Het is de eerste keer dat er zoveel aandacht aan deze Leidse kunst- werkersfamilie wordt besteed. Ter gelegenheid van de tentoon stelling verschijnt er namelijk ook nog een boek. Dit werk is geschreven door Ingrid Moerman en Bavelaar-kenner J. Peskens. Het kost in de winkel 24,50 gulden, is uitgegeven door Terra en heet: Leven in minia tuur. Peskens hoopt vanzelfsprekend dat de tentoonstelling een succes wordt. "Ouders moet vooral niet schromen om hun kinderen mee te nemen, want mijn ervaring is dat vooral de jongeren de kijk kastjes mooi vinden". LEIDEN - In één opzicht lijken de kijkkastjes van de familie Bavelaar op zeventiende eeuwse schilderijen. Vooral de zijkanten, de marges, verdienen nadere bestudering. Daar gebeurt het. Een vrouw die door z'n vrouw onderhanden wordt genomen, een brakende boemelaar, een taveerne-ganger die staat te urineren: dat zijn 'grappen' die ook de Bavelaars in hun kijkkastjes verwerkten. Voor de goede verstaander. Een verhaal over een Leidse kunstwerkersfamilie. Leiden Juichend, werden de Fransen ontvangen. Dit gegeven i-nspi- reerde ook Cornelis Bavelaar; hij maakte een kijkkastje. (Foto PR) WOENSDAG 14 DECEMBER 11)83 Veel Bavelaartjes hebben een huiselijk tafereel tot onder werp. (Foto PR) Soms bedenken mensen iets ge heel nieuws. Zo nieuw is hun be denksel dat het produkt de naam van de maker krijgt. Voorbeel den te over: de sandwich, het kiekje...en ga zo maar door. Ook de Bavelaartjes horen in dit rijtje thuis. "Bavelaartjes zijn in hout of been gesneden kleine diora ma's, geplaatst in een houten kastje achter glas. Het zijn voor stellingen van landschappen en schepen en van het gebeuren in en rond het huis", schrijft de sa mensteller van de tentoonstel ling, J. Peskens, in zijn boek over de Bavelaartjes. Veel Nederlandse protestantse fa milies komen uit Zuidwest- Vlaanderen. Aan het einde van de zestiende eeuw kwam een wa re uittocht op gang van calvinis ten die uit de dubbele Nelson van het Spaanse schrikbewind wilden komen. Ze vestigden zich daarom in vrije Noordnederland se steden. Onder hen was Marcus Bavelaar 'van Houkerke' die in 1585 in Leiden trouwde met Jan- neke Waels. Éen van zijn nazaten was Cornelis Bavelaar. Cornelis werd beeld houwer: in 1764 komt hij als leer ling bij Gijsbert Krul, op 26 fe bruari 1776 deed hij zijn meester proef 'tot genoegen van deken en hoofmannen'. Cornelis was beeldhouwer. Volgens Peskens moet je goed be grijpen dat zo iemand in zijn tijd veel meer als ambachtsman dan als kunstenaar werd beschouwd. Ook de kijkkastjes die Bavelaar sr. op een bepaald moment pro duceerde, werden veeleer be schouwd als ambachtelijke pres taties. Haan Hoe de oude Bavelaar er toe kwam om de diorama's te gaan maken, Joost mag het weten. Laten we het ons zo proberen voor te stel len: op een dag zat hij hout te snijden, frummelde wat, en plotsklaps kwam hij op het idee om millimetergrote poppetjes te maken. De stap naar de kijkkast is dan gauw gezet. Wel weten we met grote zekerheid welke gebeurtenis hem inspi reerde tot het maken van zijn eerste voorstelling: de juichende ontvangst van de Fransen. Bave laar maakte een kastje waarin we de vrijheidsmaagd zien, met links van haar een hondehok met een keeshond (Bataaf) en op het hok een haan (Fransman). Cornelis Bavelaar had een zoon die ook diorama's maakte: Cornelis de jonge, die leefde van 1777 tot 1831. Tot circa 1825 noemde hij zich timmermansknecht, daarna heette hij kunstwerker. Een tijd lang zijn alle gevonden Bavelaar tjes overigens aan hem toege schreven. Zo lezen we in Van der Aa's Bio- graphisch Woordenboek der Ne derlanden: "Cornelis Bavelaar, geb. te Leiden 1775, was de zoon van een steenhouwer en dusge naamde beeldhouwer in hout. Met eenen onbegrijpelijken aan leg tot het snijden van beeldjes begaafd, legde hij zich met de borst, zonder van iemand daarin eenig onderwijs te hebben ont vangen, er op toe, om landschap jes, binnenhuisjes en zeegezig- tjes in lindenhout, ivoor en paar- Kunstwerkersfamilie gespecialiseerd in maken kijkkastjes Sjouwer Peskens zegt dat je wel kunt zien of een Bavelaartje door de oude of de jonge is gemaakt. "Cornelis senior was begaafder. Zijn afwer king was verfijnder. Hoewe- L..ook de jonge kon er wat van". De zoon van Cornelis junior daarentegen bracht er weer niet zoveel van terecht. Ook Joannes Franciscus Bavelaar probeerde diorama's te maken, "maar daar in niet konde slagen", zoals Van der Aa al meldde. Franciscus zal v/el zo'n twaalf beroepen dertien ongelukken type zijn geweest. Hij was achtereenvolgens: kas tenmaker, opperman, metse laarsknecht en sjouwer. Wie de levens van de Bavelaars wil reconstrueren, stuit op veel pro blemen. Er is niet zoveel over de heren bekend en dat is ook ver klaarbaar: in hun tijd werden ze niet als heren beschouwd, maar als simpele ambachtslieden die kunstzinnig begaafd waren. Peskens die al sinds de tijd dat hij in de box zat is geïnteresseerd in het verschijnsel Bavelaartje, heeft dat ook ervaren. "Kijk, wij hadden kijkkastjes van de Bave laars in huis en ik heb altijd ge probeerd zoveel mogelijk over die familie te weten te komen, maar dat is niet makkelijk. Af en toe wordt er iets over de Bave laartjes gepubliceerd. Zoals een tijd geleden in een Engels tijd schrift, want ook in Engeland zijn kijkkastjes van hen opgedo ken. Maar veel materiaal is er niet". Arreslee Wat valt er te zien in de kastjes? Taferelen van dagelijks leven, zou je kunnen zeggen. Maar die kwalificatie is te algemeen. La ten we een paar diorama's nauw gezetter begluren. IJspret, bij voorbeeld. We zien de notabelen van het dorp rijden in een arres lee, met een keurig opgetuigd paard over het ijs. Een burger op schaatsen duwt zijn vtouw voort in een sleetje. Links een koek-en- zoopje. In dit kastje zit ook een vogel. Een interessant geval, want hier heb ben we te maken met een toespe ling volgens Peskens: die vogel zal wel verband houden met het zoopje (een slok sterke drank), want ook een vogel heeft altijd een natte bek. Wie de diorama's goed bestudeert, krijgt ook een aardig tijdsbeeld. Neem het kastje dat als titel heeft: katknuppelen. Wie tegen woordig in het openbaar een kat knuppelt loopt de kans zelf in el kaar getimmerd te worden. Zo niet in de vorige eeuw. Katknuppelen was toen nog een vermaak. De kat werd in een ton opgesloten, de deelnemers ver wijderden zich een dertigtal pas sen...en gooien maar. De werper die de ton omgooide had gewon nen. Natuurlijk probeerde de kat zich uit de voeten te maken, maar je kon er donder op zeggen dat de deelnemers het dier bij wijze van epiloog één van zijn le vens ontnamen. Sprookjesachtig Een kijkkastje heeft iets sprookjes achtigs: dat is waarschijnlijk de belangrijkste reden waarom veel mensen gefascineerd kijken naar de voorstellingen. En de tijd staat stil: niemand loopt weg, de harmonie kan nooit meer wor den verstoord. Soms vervagen zelfs de grenzen tussen verbeelding en werkelijk heid. Neem dat jeugdige familie lid van Peskens. Hij keek naar een kastje waarin je een muur ziet met daarachter een tuin. De verbeelding kwam in zijn hoofd heel even aan de macht: "Oom Hans, daar wil ik in". Twee winkel dieven betrapt LEIDEN - Twee winkeldieven zijn gistermiddag om kwart voor vijf op heterdaad betrapt bij het ste len van twee riemen bij Peek en Cloppenburg aan de Breestraat. De twee, een 24-jarige vrouw en een 23-jarige man uit Leiden, ble ken verscheidene winkels in de binnenstad te hebben bezocht. Zo hadden zij bij Van Haren een paar pantoffels, bij C A een hoed en bij Hönkemuller een ochtendjas gestolen. Haags college voor regionale radio-omroep DEN HAAG/LEIDEN - B en W van Den Haag vinden dat de Haagse agglomeratie op korte termijn een eigen professionele radio-omroep moet krijgen. In de nota 'mediabeleid' van deze ge meente bepleit het Haags college een zendmachtiging voor de stichting Omroep West. Deze stichting zou maximaal de drie hoek Den Haag-Zoetermeer-Lei- den moeten bestrijken en via de ether moeten gaan uitzenden. In de onlangs verschenen nota van de Werkgroep Omroep Leiden (een particulier initiatief) wordt de totstandkoming van een re gionale Omroep Rijnland be pleit. Volgens deze werkgroep zou Omroep Rijnland met Om roep West moeten gaan samen werken. Informatiemarkt over wintersport LEIDEN De ANWB organiseert vanavond een informatiemarkt over de wintersport. Er wordt in formatie verstrekt over alle vor men van wintersport, reisverze keringen enz. Ook worden er films vertoond en dia- en video voorstellingen gegeven. Boven dien wordt er een ski- en lang- laufmodeshow gehouden. De 'markt' is in het ANWB-gebouw aan de Stationsweg, dat via de zij-ingang aan het Pieter Hui- bertshof toegankelijk is. Het pu bliek kan er van acht tot tien uur terecht. LEIDEN - De voor vrijdag aange kondigde bingo-avond van het buurtcomité Tuinstad-Staalwijk wordt niet in de zaal Herenstraat 45 gehouden, maar in gebouw De Linde, Herenstraat 64. Dat zal voortaan altijd het geval zijn met de bingo-avonden van het buurt comité. In de serie 'De natuur als buur' vestigen de Leidse biologen J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch de aandacht op allerlei interessante natuurverschijnselen in de stad, waar de 'gewone' Leidenaar dagelijks voorbijrijdt of loopt, zonder iets te beseffen. Vandaag: een jaarlijks groeiende paddestoel die vroeg of laat een boom in het Plantsoen zal doen knappen. Het plantsoen is één van de schaarse groene (op het ogen blik meer witte) oases in de stad. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat wij hier stof ge noeg kunnen vinden voor onze rubriek. Vandaag nemen wij u mee naar een boom die op enkele meters afstand staat van de treurwilg naast de brug over de Zoeter- woudse Singel. Misschien kunt u zich nog herin neren dat wij schreven hoe de ze boom langzaam maar zeker door een paddestoel ten gronde wordt gericht. Het zal in de toekomst wel kaal wor den op deze plek. Want ook de boom die wij u vandaag laten zien is het zelfde lot beschoren. Het is een Krimiinde, Tilia Euchlora. Oorspronkelijk komt deze soort uit de zuidelij ke Sowjet-Unie, maar in onze streken wordt hij veel aange plant, vooral omdat hij minder gevoelig voor aantasting soor insecten zou zijn dan onze ei gen inheemse linde. Het was niet moeilijk om achter de naam van de boom te komen. Er hangt namelijk een naam bordje op Het exemplaar in het plantsoen is merkwaardig gevormd. Als u er naar uitkijkt, valt hij dade lijk op. De stam is van onderen opvallend breed en versmalt vrij plotseling op een hoogte van ongeveer een meter. Hij doet zodoende denken aan een ouderwetse straatlantaarn. De voet van de stam is hol. Ene- kel jaren geleden is hij door door J. P. H. M. Adema en H. A. J. in den Bosch een boomchirurg onder han den genomen. Blijkbaar is er tijdens de behandeling iets mis gegaan, want er heeft een pad destoel kans gezien zich in de holte van de boom te vestigen. Als u even bukt en een blik in de boomholte werpt, ziet u een vijftal bruine, bikkelharde vruchtlichamen van de zg. dik- rantondelzwam, Ganoderma Adspersum. In tegenstelling tot de zwavelzwam, die jaar lijks opnieuw verschijnt op de treurwilg aan het water, blijft de dikrandtondelzwam het he le jaar op de boom. Elk jaar groeit er een stukje aan, zodat de paddestoel op den duur steeds breder wordt. De oude delen zijn bruin, het deel dat er dit jaar is aangegroeid is (nog) wit. Evenals in de boom kan je in de paddestoel jaarrin gen tellen. De exemplaren op deze boom zijn vermoedelijk een jaar of drie, vier oud. Ze zullen nog lang op de boom blijven staan, als de plantsoenendienst ze tenminste niet weg gaat zagen. Het is een parasitaire soort, die in de boom een witrot veroor zaakt. Dit wil zeggen dat hij bij het afbreken van het hout dit uiteen doet vallen in langwer pige, zachte en witgekleurde vezels. De boom verliest hier- De krimiinde in het Plantsoen, met aan de onderkant t a zich een paddestoel heeft genesteld (Foto in i Deze dikrandtondelzwam richt de boom in het Plantsoen langzaam iaar zeker ten gronde. De boom zal sterven; de paddestoel overleeft et (Foto In den Bosch) door zijn stevigheid en knap* vroeg of laat door miden. Op het overgebleven deel van de boom kan de paddestoel dan echter nog jaren voort blijven leven. De dikrandtondelzwam heeft een merkwaardige geschiede nis achter de rug. De soort werd in 1878 voor het eerst be schreven, maar is daarna bijna een eeuw niet meer gevonden. In 1959 werd hij herontdekt in Detmold, West-Duitsland. Toen bleek hij over een groot deel van West-Europa voor te komen, maar nooit in de vrije natuur. Het is een zogenaamde cultuur- volger, die alleen gevonden wordt in de nabijheid van men selijke bebouwing, zoals in tui nen, langs straten en in plant- Overigens moet het feit dat hij niet in de vrije na tuur voorkomt met een korrel- tje zout worden genomen. In het landgoed Huis te Warmond staan verscheidene zeer fraaie exemplaren van deze soort op een beuk; één exemplaar hier van is zelfs meer dan een halve meter breed! Er valt natuurlijk wel over te twisten of het land goed in Warmond beschouwd mag worden als "vrije natuur". In Leiden komen nog twee soor ten van het geslacht Ganoder ma voor. Eén daarvan zullen we u in de toekomst nog laten zien; tevens zullen we dan iets vertellen over de naam tondel- zwam. Hoewel we vaak tussen de middag door het Plantsoen zwerven, zijn we de krimiinde met zijn tondelzwammen altijd voorbij gelopen. We kregen de tip van een lezer. Alcohol en drugs Op 7 december jl. volgde ik als toehoorder, samen met een colle ga van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, de be spreking van de interim-nota Al cohol en Drugs door de raads commissie en op 8 december jl. las ik uw verlag in het Leidsgh Dagblad hiervan. Los van het feit dat het weer een avondje (glim)-lachen was, deed de inhoud ons weinig deugd. Het is maar goed, dat raadsleden niet de enige zijn, die het beleid mee- bepalen en beoordelen; het zou er slecht uitzien voor ons als hulpverleners. De motivatie voor ons werk zou ons snel ontvlie den. Gênant dat een zo'n hechte en duidelijke nota zo weinig in spiratie ontlokt. Gelukkig voor de luisterende bur ger werden er ook nog zinnige bijdragen geleverd door terzake kundige mensen als mevrouw Zwart en de heer Toet van de GG GD, de heer Mostert van de Politie en de heer De Vegte, de belangrijkste man op de GG GD in verband met de verstrek king e.d. van de methadon. Wanneer je mevrouw Kramp (CDA) iets hoort vertellen over motivatie en de flop van (metha- don)-programma's, dan vraag je je af of ze het over haar eigen par tij heeft of over de hulpverlening aan verslaafden. Hoewel, om achter het reilen en zeilen van de hulpverlening aan verslaafden te komen, moet je enige moeite doen; bijvoorbeeld een werkbezoek ter plaatse. Het wel en wee van het CDA wordt ons tot vervelens toe voorge schoteld in woord en beeld (krant en t.v.). Raadslid Boot (PvdA) zei inder daad enige zinnige dingen over bijvoorbeeld voorzieningen voor de jeugd (maar hoe zit dat met bezuinigingen op het club- en buurthuiswerk) en beperking van middelen (denkt u daarbij aan sluitingstijden horeca, alco hol bij sport en in diezelfde club huizen?). Wat dit laatste betreft onderscheidt zij zich van haar partijgenoten in Amsterdam, die de onzalige mensvervreemde ideeën koesteren heroïne vrij te laten verstrekken. Wanneer raadslid Boot "actie" wil, zou zij op z'n minst ook kennis kunnen nemen van de 'financiering aan vraag methadonprogramma Lei den'. De wethouder heeft een ex emplaar van deze aanvraag. En ook arme (dit méén ik) voorzit ter! Hii moest machteloos onder gaan, dat veel tijd besteed werd aan het gezever over de begintijd van de vergadering, huiswerk niet gedaan was, nota's in laden waren verdwenen en nu komt hij met iets goeds en nog weinig waardering. Wat kan een man als Schoute, bekend om zijn aima- ble en krachtdadige opstelling, nog meer doen dan constateren dat het een ongrijpbare materie is? Waarom beschermt hij de raadsleden? Dat vallen en op staan van het beleid kennen we al - we laten ons in het werk er niet door beïnvloeden. Al jaren doen wij vanuit het C.A.D. fors aan voorlichting, niet bele rend of bangmakerig. Het resul taat is wel, dat in zes jaar tijd het aantal alcoholmisbruikers Wat hulp bij ons zoekt, verzesvou digd is en het aantal drugsmis bruikers vertienvoudigd is. De personeelsformatie bij het C.A.D. is slechts verdubbeld; dat heet: 'je eigen graf graven'. De opmerkingen van de burge meester (hoofd der politie) laten we maar; de constatering dat hij maar wat zegt, is voor ons al ge noeg. Jammer, ook hij kon beter weten. Toe te juichen is dat er een beleid ontwikkeld gaat worden, hope lijk krijgen we ook wat daadwer kelijke hulp bij de uitvoering hiervan. Een ieder, die zich echt op de hoogte wil stellen van wat er gedóón wordt en dat niet al leen vanaf papier wil vernemen, blijft welkom. Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs J. Koren jr coördinator/praktijkbegeleidei Lange Mare 4f Leider

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4