BBK-acties uitgebreid Leuk leedvermaak Ab Steenvoorden: genoeg interessants Naum Grubert begint aan nieuwe carnere Elizabeth Taylor in ontwenningskliniek WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Kunst PAGINA 35 Meer musea dicht AMSTERDAM (ANP) - Als gevolg van de voortgaande acties van de Bond van Beeldende Kunste naars (BBK) tegen de bezuinigin gen op de beeldende kunste naars rgeling (BKR) is gisteren opnieuw een aantal musea geslo ten. Het rijksmuseum Twente in Enschede sloot in overleg met het ministerie van WVC de deu ren, omdat een plan tot bezetting i door Twentse kunstenaars was uitgelekt. In plaats daarvan heb ben de kunstenaars nu de ge meentelijke galerie Markt 17 be zet. De galerie is sindsdien geslo ten voor het publiek. Ook het Dordts museum is geslo ten. De directie van het museum zegt in een verklaring dat dat vrijwillig gebeurde en uit solida riteit met de kunstenaarsacties. Het Gemeentelijks museum in Maassluis werd gisteren even eens gesloten. Het Centraal mu seum in Utrecht is gistermiddag drie uur dicht geweest. Het Stedelijk- en Rijksmuseum in Amsterdam zijn vandaag voor de zesde achtereenvolgende dag be zet. Dat geldt ook voor het Schie dams gemeentemuseum. Het Rembrandthuis en het rijksmu seum Vincent van Gogh in de hoofdstad, die niet zijn bezet, zijn in overleg met het ministerie van WVC nog steeds dicht. Het museum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam, dat van daag zou heropenen, is deson danks dicht gebleven. Overleg tussen de directie van het mu seum en de actievoerders heeft gisteravond niets opgeleverd. Het gesprek wordt volgens mu seumdirecteur W. Beeren van avond voortgezet. AMSTERDAM (GPD) - Bernard Haitink (links) kreeg gistermid dag in Amsterdam een Edison voor zijn plaatopname met het Concertgebouworkest van Sjos- takowitsj' symfonie nr. 12 plus de ouverture 'Het jaar 1917' van de zelfde componist. Wladimir Ash- kenazy (rechts) kreeg een zelfde onderscheiding voor zijn opname van Brahms' pianoconcert nr. 1, samen met het Concertgebouwor kest onder leiding van Haitink. Leo Boudewijns, voorzitter van de jury en de grote baas van de NVPI, de Nederlandse Vereni ging van Producenten en Impor teurs van beeld- en geluidsdra gers, overhandigde de onder scheidingen. Hij deed dit in een toespraakje, dat was gevuld met citaten als wanneer de muziek criticus een stoel moet hebben in de zaal, laat het dan maar een elektrische zijn". Waarna de aanwezige critici haas tig een exemplaar van Haitink's nieuwste opname, de derde sym fonie van Schumannkregen, op hoop van een positieve bespre king. Haitink kreeg dit exemplaar aan geboden door de producer Volker Straus, wiens naam volgens Hai tink ten onrechte niet op de hoes van deze nieuwe uitgave vermeld Haitink heeft nu zes en Ashkenazy nu vijf Edisons. Schilderijen uit Hermitage naar Boymans ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse Museum Boy mans van Beuningen zal in 1985 gedurende drie maan den een expositie houden van Nederlandse schilderijen uit het beroemde museum voor beeldende kunsten 'Hermitage' in Leningrad. Er zullen ongeveer vijftig werken van zeventiende- eeuwse Hollandse meesters uit dat museum in Rotterdam worden tentoongesteld. Dit heeft de directeur van Boy mans, dr. W.A.L. Beeren, meegedeeld. De komst van deze expositie vloeit voort uit de betrekkingen die Rotter dam als havenstad met Le ningrad onderhoudt en is be gin december door de onder tekening van het Nederlands- Russisch cultureel verdrag officieel goedgekeurd. Volgens Beeren is het uniek dat op dergelijke schaal werken uit de 'Hermitage' in het westen worden tentoon gesteld. 1) Hey you - Rock Steady Crew 2) Owner of a lonely heart Yes 6) You are - Dolly Parton 5) Happy station Fun Fun i 3) Come back and stay Paul Young i 4) Manhattan - G race (14) Love me just a little bit more Dolly Dots (19) 2000 miles - Preten ders 9) Please don't make me cry - UB 40 I (13) Magnetic - Earth, Wind and Fire (11) Zondag Andre Hazes (29) Reggae nights Jim my Cliff (21) Meidengroep Kinde ren voor Kinderen 7) Undercover of the night Rolling Stones i 8) Uptown girl Billy Joel Running with the night Lionel Richie (10) Shadow on the wall - Mike Oldfield I (24) Cry just a little bit Shakin Stevens (33) This is not a love song Pil (22) Right by your side Eurythmics Thriller - Michael Jackson (20) Johnny vergeet me niet John Spencer 1 (16) Just be good to me - S.O.S. Band 1 (27) Heb jij mien zwien ook zien - Dutch Boys i (15) Union of the snake Duran Duran J (12) New dimension Ima gination I My oh my - Slade 1 (36) Skzches of spain The Nits Hee Amsterdam - Drukwerk Let's stay together Tina Turner (31) Stop doggin' me around Klique i Where is my man Eartha Kitt 1 (17) All night long Lionel Richie I (18) Suzanne V.O.F. De Kunst j (23) I like chopin Gazebo 5 (26) Love how you feel - Sharon Redd. 1 (32) Different world Van- denberg (30) Suddenly last summer The Motels (25) Motor mania Roman Holliday (28) Can't stop running - Space Monkey Mary Renault (78) overleden KAAPSTAD (Rtr) - De in Londen geboren schrijfster Mary Renault schuilnaam voor Mary-Chal- lans is in een ziekenhuis in Kaapstad na een kortstondige ziekte op 78-jarige leeftijd overle den. Mary Renault, een uitermate suc cesvol auteur van historische ro mans, heeft veel van haar boeken laten spelen in het oude Grieken land, waarbij het zwaartepunt viel op de periode van Alexander de Grote. Renaults eerste roman was "The purposes of love". Haar volgende drie werken werden geschreven in haar vrije tijd als verpleegster in de Tweede Wereldoorlog. On der haar meest gelezen boeken zijn "The Persian boy", "The Charioteer", "The king must die" en een biografie van Alexander de Grote "Fire from heaven". 'Blessuretijd' bij Centrum 'Blessuretijd', door Toneelgroep Centrum, opgezet en uitgevoerd door Marie ke van der Pol, Jaap Sprey en Maria Goos (regie). Gezien in Centrum Belle- vue (kleine zaal), Amsterdam op 13 december. AMSTERDAM Geen leuker vermaak dan leedvermaak, zeker als dat gepaard gaat met de herkenning van heel menselijke situaties. Aan het duidelijke plezier dat het publiek gisteravond beleefde aan de première van 'Blessuretijd' zal dat zeker bijgedragen hebben. Rob, een opkomende stervoetballer, en Linda, een topmodel, bele ven na een kennelijk lange tijd weer eens een huiselijk avondje en het spreekt vanzelf dat beiden zich daar veel van voorstellen. Na een vredig begin wordt het verwachtingspatroon echter verstoord door in wezen onbelangrijke futiliteiten en daarmee begint een groeiende golf van kleine irritaties die uiteindelijk escaleren op een manier die geen van beiden ooit gewild heeft. De mogelijkheid die cumulatie nauwkeurig te volgen is een van de aantrekkelijkste kanten aan deze voorstelling. Met de opbouw van - hun teksten op basis van improvisaties hebben Marieke van der Pol en Jaap Sprey dan ook een knap stukje vakwerk afgeleverd. Het begint allemaal heel knus in het benedenzaaltje van Bellevue met videobeelden uit het turbulente leven van de beide hoofdper sonen. Die beelden duren iets te lang en roepen evenals de tamelijk overbodige pantomime daarna een licht gevoel van onwennigheid op: wordt de hele voorstelling zo dilettantistisch of is deze inleiding om wat voor reden dan ook bewust overtrokken? Het publiek wordt vervolgens bijna letterlijk met zijn neus op de gebeurtenissen gedrukt. Mogelijke wrevel over het onbegrip als een van beide partners manmoedig poogt het avondje gezellig te Scène uit 'Blessuretijd' bij Centrum. houden, maakt echter snel plaats voor een gretige lach als de ene opmerking de andere uitlokt. Pogingen om de scherven te lijmen lopen faliekant stuk omdat beiden vastgelopen zijn in een gevoel van miskenning. Ik zou me kunnen voorstellen dat de uitvoeren den het al improviserend en repeterend af en toe iets minder humo ristisch bedoeld hebben. Tegen het door 'Blessuretijd' verschafte amusement is echter geen enkel bezwaar, omdat de herkenbaar heid er wel duimendik bovenop ligt. Een pluspunt is bovendien dat het noch de beide acteurs noch regis seuse Maria Goos ontbroken heeft aan zelfkritiek, waardoor een aangenaam beknopte voorstelling (anderhalf uur zonder pauze) tot stand is gekomen. Een zekere mate van nadrukkelijkheid in de tekstbehandeling zal op den duur hopelijk nog afslijten. PAUL KORENHOF Expositie in 'De Bange Duivel' LEIDEN - Overzichtstentoonstel ling etsen en tekeningen van Ab Steenvoorden in Werkplaats De Bange Duivel, Rijndijkstraat 4, Leiden. Openingstijden: dins dag-, woensdag-, donderdag- en zaterdagmiddag van 13.00-17.00 uur; overige dagen of tijden na telefonische afspraak. LEIDEN - Of het een produk- tie betroef van cognackenner Jan Brusse weet ik niet meer - er staat mij van zijn doora derde wangpartij mogelijk iets nog wel bij - maar het te levisieprogramma zélf kan ik me nog levendig voor de geest halen. Het ging over een postbode uit het idylli sche dorpje Hauterives, dat 30 km ten zuiden van Lyon ligt. Van beton en kiezelste nen die hij van zijn dagelijkse tochten meenam had Ferdi nand Cheval, zo heette de postbode, 'avec ses propres mains' een paleis in zijn ach tertuin gebouwd, een Escher- achtig complex van torens, gangen, trapjes, figuren, spreuken, balustrades en platformen. Drieëndertig jaar werkte deze ambtenaar met noeste vlijt aan zijn 'Palais idéal'. Of hij er zelf - lakei en koning tegelijk - in heeft ge troond is mij niet bekend. Beeldend kunstenaar Ab Steenvoorden voelde zich door deze manifestatie van doorzettingsvermogen en fantasie erg aangesproken. Hij moet het paleis met eigen ogen aanschouwen en reisde af naar Frankrijk. Van het kunstwerk dat hij daar aan trof maakte hij een ets, die nu, tesamen met ander werk, te bewonderen valt in Werk plaats De Bange Duivel. Ab Steenvoorden heeft bij de weergave van het paleis zijn fantasie de vrije loop gelaten. Ik geloof niet dat ik over de schreef ga als ik zeg dat hij het paleis heeft herschapen in een uitermate appetijtelijk huis van plezier. In de nissen aan de voorkant van het vor stelijk onderkomen heeft hij vele verrukkelijke naaktfi guurtjes afgebeeld, zo sug gestief dat je de jarretelles van de bewuste dames bijna kunt horen zingen. Steenvoordens ets doet met al die vakjes, die een onbe schaamde doorkijk bieden, nog het meest denken aan Ontluikend leven Ab Steenvoorden.- een erotisch poppenhuis. Maar er speelt nog iets anders mee - door dat poppenhuis achtige karakter van zijn ets probeert Steenvoorden tege lijkertijd zijn aversie duide lijk te maken van alles wat met de zogenaamde hokjes geest te maken heeft. Hij wil de facades, waarachter de mens het grootste gedeelte van zijn leven slijt, omver ha len. Een fenomeen dat veel met die vermaledijde hokjesgeest te maken heeft, is de bureaucra tie, een systeem waarin men sen nogal eens van het kastje naar de muur worden ge stuurd. Steenvoorden uit zijn ergernis daarover in het boek Echo in blauw-zwart', dat ter inzage ligt op de tentoon stelling Het boek bevat zes etsen van de kunstenaar, die naast enkele verhalen uit Jac ques Hamelinks bundel 'Af dalingen in de ingewanden' zijn afgedrukt. Op een van die etsen zien wij hoe Steen- voorden, die invalide is, een mannetje zijn gram laat halen op een ambtenaar omdat de ze hem een parkeeronthef- fing heeft geweigerd. Als overredingskracht faalt, zo denkt hij kennelijk, kan al leen bruut geweld nog een oplossing bieden. Steenvoordens werk heeft een surrealistisch karakter, al zijn de hallucinatorische afbeel dingen voor wie een beetje inlevingsvermogen heeft wel te vertalen. De bereidheid daartoe wordt echter door hem wel zwaar op de proef gesteld: zijn taferelen zijn nogal eens één wilde wrieme ling van figuurtjes en voor werpen, waarin pas na zeer ingespannen kijken een mo tief of idee valt te ontdekken en je zou als bezoeker haast wensen datje een loep op zak had. Voor wie zich die moeite wil getroosten, valt er echter genoeg interessants te ont dekken. Dood en verrotting spelen in zijn oeuvre een grote rol. Daarvan getuigt onder ande re een ets getiteld 'Viva La Muerte', waarop - onder een verzameling botten en dar men, als ik mij goed herinner - een melaatse kalkoen staat afgebeeld, die tevergeefs zijn lellen tracht af te schudden. Maar niet alleen de aftakeling wordt in beeld gebracht. Ook het ontluikende leven komt aan bod, al is het op zeer wrange wijze. Op één van de etsen zien we een embryo; aan de ledematen van het on volgroeide wezentje zijn dra den bevestigd. De hand die erboven zweeft is zo in staat het als een marionet te bespe len. Steenvoorden lijkt hier mee te willen illustreren dat de vrije wil niet bestaat, dat ons lot al vaststaat vanaf onze geboorte, een probleem waarover minder chaotische geesten als deze kunstenaar zich sinds eeuwen al het hoofd hebben gebroken. Het is vrijwel ondoenlijk om een totaalindruk te geven van deze overzichtstentoonstel ling; daarvóór wordt er teveel werk geëxposeerd. Mis schien is deze omstandigheid wel debet aan de chaos van indrukken die ik heb opge daan tijdens mijn bezoek aan Werkplaats De Bange Duivel. Aan Ab Steenvoordens vak manschap behoeft niet te worden getwijfeld, maar ik moet het eerlijk zeggen: mijn voorkeur gaat uit naar 'stiller' werk. De echt 'macabere' et sen van Steenvoorden zou ik niet graag boven mijn cra- paud willen hebben hangen. De enigszins humoristische, die met een licht erotische toets, echter wel. Ik hou meer van zijn frivole kanten. Ach, misschien ben ik wel niet zo'n sombere jongen. CEES VAN HOORE Russische pianist in Leiden (van onze kunstredactie) LEIDEN - De uit Rusland afkom stige pianist Naum Grubert geeft vanavond een concert in de Ka pelzaal van het K O-gebouw in Leiden. Grubert werd 32 jaar ge leden geboren in Riga in Let land. Sinds september van dit jaar woont hij in de Leidse Me- renwijk. In mei van dit jaar trouwde hij in Moskou een studente Russisch uit Leiden, die hij eerder tijdens haar stage in de Sowjet-Unie had leren kennen. Politieke motie ven speelden volgens hem geen rol bij zijn vertrek uit Rusland. De muzikale opleiding van Naum Grubert begon aan de muziek school van Riga. Daarna bezocht hij het Gnisin conservatorium in Moskou, waar hij les kreeg van professor Gutman. Na die studie werd hij leerling van de concert pianist Swatislav Richter. Hij be hoorde tot de prijswinnaars van het Tsjaikowski-concours en van het pianoconcours in Montreal. Vorig jaar was Naum Grubert voor het eerst in ons land. Hij gaf toen een succesvolle serie concerten in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Sinds zijn definitieve vestiging in ons land heeft hij eenmaal geconcerteerd, in Apel doorn. Begin volgend jaar geeft hij een uitgebreide serie optre dens door het hele land. "Hier moet ik helemaal opnieuw beginnen", zegt Grubert. "Maar ik heb de indruk dat dat wel zal lukken". Hij vertelt het hier zeer goed naar de zin te hebben. Het muziekleven in Nederland, en dan vooral in Amsterdam, staat volgens hem op eenzelfde niveau als dat in Moskou. Met als voor naamste verschil dat Amsterdam meer gastmusici kent, terwijl in Moskou vooral musici uit eigen land optreden. Grubert vertelt overwegend ne- gentiende-eeuwse pianomuziek te spelen. In de Kapelzaal speelt hij twee Moments musicaux, Al legretto in C en de Sonate in Bes van Schubert, de Estampes van Debussy en Funerailles en de twaalfde Rhapsodie van Liszt. RANCHO MIRAGE (Reuter) - De Brits-Amerikaanse filmactrice Elizabeth Taylor heeft zichzelf maandag laten opnemen in het 'Betty Ford Centre' in Rancho Mirage in Californië, waar men zich bezighoudt met het afhel pen van patiënten van de versla ving aan voorgeschreven pijn stillende of kalmerende midde len. In een mededeling die gisteren door de kliniek werd gedaan, stond dat Elizabeth Taylor dit medisch centrum had gekozen omdat ze grote bewondering heeft voor Betty Ford, echtgeno te van oud-president Gerald Ford, en omdat haar problemen waarschijnlijk dezelfde zijn als die waarvan mevrouw Ford last had. Betty Ford onderging in 1978, een jaar na het vertrek van haar man uit het Witte Huis, een met veel publiciteit omgeven behande ling voor alcoholverslaving en verslaving aan middelen tegen reumatiek. Sindsdien zet zij zich bijzonder voor behandeling van alcohol- en drugsverslaving in. Taylor, die onlangs is opgetreden in een reeks toneelvoorstellingen van Noel Cowards "Private li ves", werd eind november vooi 'vijf dagen observatie' opgeno men in het Saint-Johnszieken- huis van Santa Monica. Tijdens de opvoeringen van het stuk moest ze een aantal voorstellin gen overslaan wegens bronchi tis. ADVERTENTIE Gevestigd: Belastingadviseurs samenwerkend met en kantoorhoudend bij: Registeraccountants Lelden, Zeemanlaan 22A, tel. 071-146746 Elizabeth Taylor

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 35