Steeds Geld voor weg naar Roomburg Provincie: pastorietuin wel toegankelijk maken ENORME PARTIJ <WALITEITS.BERBERS Sen ere/ /ce/emb btadbteetd Bezwaar tegen plan-Vreewijk afgewezen Bouw negert woningen aan Oude Singel Aanleg volgend jaar Almanak universiteit uitgereikt WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Leiden Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zien geen aan leiding om goedkeuring te ont houden aan het plan van de ge meente Leiden om achter de Leonarduskerk aan de Haagweg een voetpad aan te leggen en de pastorietuin op beperkte tijden toegankelijk te maken voor het publiek. Het idee van de gemeente, neerge legd in het bestemmingsplan voor Vreewijk, is bij het R.K. kerkbestuur op bezwaren ge stuit. Het kerkbestuur vreest voor vandalisme en meent dat de pastorietuin aangemerkt moet worden als een ruimte waar een zekere privacy en rust gewaar borgd moet zijn. De bedoeling van de gemeente Lei den is om de Rijnoever, waa vrijwel alleen privétuinen gren zen, op een aantal plaatsen het publiek toegankelijk te ma ken. Het provinciebestuur derschrijft het streven van de ge meente en wijst er op dat vai meentewege is toegezegd de leg van het voetpad met betrok kene in der minne te regelen. Een bezwaarschrift van het provin cialaat Franciskanen, gericht te gen het feit dat een uitbreiding van het klooster niet in het be stemmingsplan is opgenomen wordt ook door het provinciebe stuur afgewezen. Gedeputeerde Staten menen dat aantasting van LEIDEN - De PvdA-raadsleden Van der Pluijm en Boot zijn niet gelukkig met de wijzigingen bij de PTT in Leiden, die het gevolg zijn van het in gebruik nemen van het nieuwe postkantoor aan de Schipholweg. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die het tweetal heeft gesteld aan het college van B en W. De ope ning van het nieuwe postkantoor heeft geleid tot sluiting van drie PTT-vestigingen elders in de stad: Gerestraat, Lammermarkt en Middelstegracht. "Gezien de Raadsleden betreuren veranderingen bij PTT ligging van het hoofdpostkan toor buiten het centrum is het sluiten van drie meer centraal ge legen postkantoren in onze ogen geen goede ontwikkeling", zeg gen de PvdA-raadsleden daar- "Eenzelfde publieksonvriendelijke houding spreekt voor ons uit dé beslissing over de openingstij den: langere openingstijden van het kantoor aan de Schipholweg ten opzichte van het centraal ge legen kantoor aan de Bree- straat". De raadsleden dringen er bij B en W op aan met de directie van de Leidse PTT in contact te treden om de door hen gesignaleerde si tuatie te verbeteren. Handgeknoopt 100% Wol. Marokkaanse exportgarantie 'superieur'. Poolhoogte ca. 3 cm Ruim 4,2 kg/m-, 8 Gangliare maten in wit of gemêleerd, met 22.500 knopen per nv 1 100x150 an: 187,50 170 x240 cm: 510,-) piHpii Hrfwt IAiiJrii l'.rirstraat IG-I-h 'lel <>71-1^SI1 9 Vestigingen door geheel Nederland. In dit 'gat' aan de Oude Singel worden de huizen gebouwd. Zij zullen de parkeergarage aan Digros. die i aanbouw is. aan het oog onttrekken. <foto Hoivas Ambtenaren vast in lift LEIDEN - De wachtcommandant van de Leidse politie werd van nacht even na één uur gebeld vanuit de lift van het belasting kantoor aan het Stationsplein. Het bleek dat drie ambtenaren in de lift vast zaten. De drie hadden hun wekelijkse ta- feltennisavondje gehad en waren tegen één uur met het restant van de drankjes in de lift gestapt. Het deurmechanisme van de lift kooi weigerde echter hardnekkig dienst te doen op het moment dat zij wilden uitstappen. De gealarmeerde politie en iemand van de technische dienst van het belastingkantoor zijn anderhalf uur bezig geweest om de drie ping-pongende ambtenaren te bevrijden. Als schrale troost kon den zij de tijd doden met het op maken van het dranken-restant. LEIDEN - Een 57-jarige Leidenaar maakte gisterochtend even na tien uur een zeer ongelukkige val toen hij op de Van Slingelandt- laan uit zijn auto stapte. De man klapte onderuit door het gladde wegdek en moest met een hoofdwond en een vermoedelij ke hersenschudding worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Galgemuseum (3) Heel vaag beginnen de contou ren van het Galgemuseum zich af te tekenen. Misschien dob beren nog deze zomer enkele tientallen museumstukken in het Galgewater. De Vereniging tot behoud van het zeilend be- drijfsvaartuig probeert #naar Rotterdams voorbeeld in'elke waterrijke stad een drijvend museum van de bodem te krij gen. In Leiden en Amsterdam lijkt dat te lukken. De Vereniging hield vorig jaar rond 3 oktober een vloot- schouw op het Galgewater. Een doorslaand succes. Ook de ambtelijke scheepfanaten, die binnen de muren van het stad huis en het Stadsbouwhuis rondlopen, raakten enthou siast. Zij besloten hun krach ten te bundelen en te gaan ijve ren voor de inrichting van een botenmuseum. Eén van die vaargrage ambtena ren is economisch opperhoofd Ewald Keijser. Met een aantal collega's van de commissie ste delijke vormgeving heeft Keij ser onlangs in Rotterdam het botenmuseum in de Delfsha- ven bezichtigd. Deze excursie heeft het gemeentelijk enthou siasme voor een drijvend mu seum in het Galgewater nog verder aangewakkerd. De stedelijke vormgevers heb ben na het schoolreisje, dat binnenkort nog eens voor de verhinderde wethouder Cees Waal van ruimtelijke ordening zal worden overgedaan, in koor uitgeroepen "dat het en thousiasme nu moet worden omgezet in daden". Want als er één boot ligt, zullen er onge twijfeld meer volgen en zo kan het museum langzamerhand gestalte krijgen". De museum-beijveraars zijn in middels koortsachtig aan het werk gegaan. Ewald Keijser geeft de tussenstand van za ken: "Alle administratieve ob stakels werden op dit moment onderzocht, ten-vijl er wordt gewerkt aan het opzetten van statuten voor een stichting naar Rotterdams model die het museum gaat beheren". Wat voor schuiten er precies in het museum mogen afmeren, staat nog niet vast. Ewald Keij ser: "Er moet een commissie komen die bepaalt welke sche pen wel en welke niet in zo'n botenmuseum mogen liggen. In Rotterdam laten ze enkel en Zo zullen de negen maisonettewoningen er straks uitzien. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) heeft gister middag de eerste paal geslagen voor de bouw van negen premie koopwoningen aan de Oude Sin gel in Leiden. De negen maisonette-woningen worden neergezet aansluitend op de bouw van de Digros-parkeer- garage aan de Langegracht. Op drachtgever van beide bouwpro jecten is superkruidenier Van der Broek. De bouw van de par keergarage, waarvoor in juni dit jaar de eerste paal is geslagen, is inmiddels flink gevorderd. De nieuwe woningen zullen er voor zorgen dat de parkeergarage aan de zijde van de Oude Singel niet meer te zien is. Door de bouw van een nieuw politiebureau zal de garage straks ook aan de zijde van de Langegracht aan het oog worden onttrokken. De masoinette-woningen krijgen naast de gebruikelijke entree, toi let en garderobe een grote woon kamer met KeuKen, aaarooven twee slaapkamers met balcon en een badkamer. De begane grond woningen krijgen tevens een tuin. In het bouwproject zit ver der een gezamenlijk dakterras van ongeveer 45 vierkante meter groot. De koopprijzen variëren van 123.900 tot 129.500 gulden. LEIDEN De gemeente Leiden krijgt voor de aanleg van een weg van de Hoge Rijndijk naar het toekomstig industrieterrein Roomburg een bedrag van 1.1 miljoen gulden van de provincie. Gedeputeerde Staten hebben dat gisteren besloten. GS stellen dit jaar circa zes miljoen gulden beschikbaar voor 'voorwaarden scheppend beleid'. Het geld is bestemd ter verbetering van de economische infrastructuur in Zuid-Holland. Bij de verdeling is Leiden flink in de prijzen gevallen. De ontsluiting van het industrie- terrein Roomburg kost in zijn ge heel 4.4 miljoen gulden. Het mi nisterie van economische zaken is eveneens om een bijdrage in de kosten gevraagd. GS zullen staatssecretaris Van Zeil advise ren om voor dit doel anderhalf miljoen gulden beschikbaar te stellen. Het is de bedoeling van de ge meente dat de weg in 1984 wordt aangelegd. Dan wordt tevens de afrit van de rijksweg 4 (Amster dam-Rotterdam) gerecon strueerd (de scherpe bocht eruit gehaald) en wordt begonnen met voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van rijksweg 11. Deze werken komen voor reke ning van Rijkswaterstaat. Bezwaar Tegen de aanlég van de ontslui- tingsweg werd enige maanden geleden door bewoners van de Hoge Rijndijk bezwaar gemaakt. Zij vreesden overlast van het vrachtverkeer en meenden bo vendien dat de weg te breed zou worden, waardoor er te hard ge reden zou gaan worden. De ge meente wees de bezwaren van de hand. Volgens de gemeente is de ontwikkeling van het bedrijfster rein noodzakelijk voor de in standhouding en het herstel van de industriële werkgelegenheid. Roomburg, althans het zuidelij ke deel, tussen de spoorlijn en de voormalige vuilstort, zou onder meer ruimte moeten bieden aan bedrijven, die uit de binnenstad verplaatst worden. LEIDEN - De rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. A.A.H. Kassenaar ontving gisteren het eerste exemplaar van de Leidse Universitaire Almanak '84, uit handen van stu dente Florien Poppe, een van de samenstellers van de gids. De uit reiking had plaats in de receptie zaal van het Academiegebouw aan het Rapenburg, (foto Holvast) de beeldbepalende gebouwen en de karakteristieke tuin moet worden voorkomen. Bij geble ken behoefte aan uitbreiding zou te gelegener tijd kunnen worden bekeken hoe een en andere op verantwoorde wijze kan worden ingepast en het bestemmings plan dienovereenkomstig wor den herzien, aldus het provincie bestuur. Gedeputeerde Staten stemmen in met het plan van de gemeente om een fietspad aan te leggen dat het Haagwegkwartier met Vree wijk zal verbinden. Het provin ciebestuur acht een nieuwe fiets- verbinding tussen de twee ge scheiden stadsdelen een welko me ontwikkeling omdat de route direct op het stadscentrum is ge richt. Het fietspad wordt tevens als een goed alternatief be schouwd voor de drukke Haag- weg. Dat het fietspad een negen tig meter breed spoorweg- en rangeerterrein (Van Gend en Loos) moet doorkruisen wordt niet als een onoverkomenlijk probleem gezien. De in het plan opgenomen breedte en hoogte van nog aan te leggen bruggen over de Trekvliet worden accep tabel geacht. De provincie ziet niet in waarom een garagebedrijf aan de Rijn- en Schiekade niet zou mogen uit breiden met één garagebox. Het bedrijf heeft tot nu toe niet of nauwelijks klachten veroor zaakt, aldus de provincie. De uit breiding van een benzinestation aan de Haagweg met een was plaats voor auto's acht het pro vinciebestuur daarentegen onge wenst omdat de Haagweg al erg druk is en bij een dergelijke ves tiging de verkeersdrukte alleen maar zou toenemen. alleen bedrijfsvaartuigen toe. Dat gaat wel erg ver natuurlijk. Persoonlijk vind ik bijvoor beeld een oude stoomsleep- boot net zo mooi als een histo risch zeilschip. Over dat toela tingsbeleid zal dus nog gedis cussieerd moeten worden. Duidelijk is in elk geval dat er geen verkapte woonschepen mogen komen te liggen. Hoe het museum er verder uit zal gaan zien, is natuurlijk sterk afhankelijk van de subsidie die we er voor kunnen krijgen. In het gunstigste geval kunnen we er ook een helling en een werf bij bouwen". Wanneer verwacht Keijser dat het Galgemuseum de stad komt binnendrijven? "Mis schien nog voor het komende zomerseizoen. Er zijn namelijk geen echte tegenstanders. Er moeten alleen allerlei lastige administratieve klippen wor den omzeild. Maar de animo is bij iedereen die er mee wordt geconfronteerd zo groot dat ik goede hoop heb dat Leiden in de loop van '84 een drijvend museum rijker is". Waarmee Leiden Museumstad een waardige opvolger krijgt van het afgemarcheerde leger museum en het aantal musea meteen weer op peil is. J.V. In de bus Eigenlijk zouden de twee 'peper bussen' die Leiden nog rijk is gewoon in de Rijn kunnen worden gedumpt. De oude transformatorzuil aan het Ra penburg is nu al waardeloos en die aan het Vrouwenkerkplein is het binnenkort. Als de res tauratie van het Caeciliacom- plex gereed is, kan ook deze tweede bus met de vut. Maar de commissie stedelijke vormgeving vindt de peper bussen eigenlijk wel zo aardig. "Wel zo aardig om te handha ven", zoals ambtenaar René Verplancke het uitdrukt. Hij zit in die commissie voor stads- schoon. Burgemeester en wet houders werden gepolst en die voelen er ook wel voor. Het energiebedrijf Rijnland werd eveneens gepolst en dat heeft geen grote bezwaren. Dat lijkt dus allemaal dik voor el kaar, vraag is alleen of ze moe ten blijven staan waar ze nu staan of dat ze verhuisd moe ten worden. Naar verluidt zou wethouder Bordewijk bijvoor beeld best voor handhaving voelen, maar zou tevens vin den dat de peperbus aan het Vrouwenkerkplein visueel vloekt met wat er van de Vrou wenkerk over is. "Daar zijn we nu inderdaad nog over bezig", licht Verplancke het plaatsingsbeleid toe. "Mis schien dat de peperbus aan het Rapenburg ook wel ergens an ders naar toe gaat. Momenteel is die trouwens al weg wegens de werkzaamheden die daar nu worden uitgevoerd. We heb ben ook al een paar andere plaatsen in gedachten. Het Sta tionsplein is genoemd en ook de Langegracht, zo ter hoogte van het energiebedrijf. Ach, er zijn allerlei mogelijkheden". Aan eventuele onderhoudspro- blemen is ook al gedacht. "B en W denken daarbij aan recla me op de zuilen. Je moet die dingen natuurlijk niet hele maal vol plakken, maar een ze kere reclame kan wel". Verplancke, zelf een verklaard peperbusliefhebber, ziet voor de reclame-inkomsten ook nog wel een andere uitgavepost. "We gaan met de commissie stedelijke vormgeving nog wel eens naar andere steden. Stel nou dat daar ook nog zo'n on gebruikte peperbus staat, dan zou je zo'n ding voor zeg vijf honderd gulden toch best kun nen overnemen? Mij persoon lijk lijkt het wel een aardig idee". Ons ook. Wie weet gaat Leiden zo nog de geschiedenis in van haring, wittebrood en peper bussen. Klinkt in elk geval leu ker dan Waalpalen. B.J. Het Galgewater gefotografeerd van de Rembrandtbrug) nu nog in volle rust. Misschien dobberen er nog deze zomer enkele tientallen museumstukken. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3