Flats Voorschotenaren te duur Forse kritiek op wijze van besturen van Staab C Buslijn 46 opgeheven Wassenaarse raad unaniem akkoord met begroting, maar Lijst woningzoekenden groeitmaar door wijziging huursubsidie Huizen en geen Bustaxi Leiderdorp vanaf half januari WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad is gisteren op de tweede dag van de begrotings vergaderingen unaniem akkoord gegaan met de gemeentebegro ting en begrotingen van dien sten. Ook het CDA toonde zich tevreden en gaf het college een pluim. Gisteren kreeg burge meester Staab overigens nog wel forse kritiek op zijn wijze van be sturen te verduren. De WD, PvdA en D'66 vroegen Staab, die verantwoordelijk is voor onder andere het verkeers beleid, om een lijstje met "oplos bare knelpunten in het verkeers beleid", zoals WD-raadslid Ap- troot het formuleerde. De burge meester bleek hier nochtans niet warm voor te lopen. Na herhaald aandringen antwoordde hij": Als U toch wilt dat we wat papier produceren vind ik het goed. U vraagt en wij draaien". De verkeersproblematiek in de wijk "Jeruzalem" ging de burge meester wel aan het hart. Vol gens hem is het bij elkaar liggen van een winkelcentrum Stad en rand WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 specifieke woonwijk dan ook hoogst ongelukkig. Vanuit de bi bliotheek heeft hij er zelfs per soonlijk de situatie in ogen schouw genomen. De keuze voor een definitieve oplossing wil hij laten afleggen van het oordeel van de wijkvereniging. Tot de raad sprak hij: "Maar als U vindt dat het niets wordt, dan zij het zo. En vindt U de bur gemeester hierin niet voortva rend dan zeg ik U: daarvoor wordt hij betaald". De grappen en lachsalvo's schoten D'66-raadslid Nieuwenhoven in het verkeerde keelgat. Hij uitte forse kritiek". U vraagt en wij draaien is het leidmotief van Uw opstelling. Ik zou wel e te maatregelen en de effectiviteit hiervan onder de loep genomen willen zien", sprak hij dreigend. En over het beleid met betrek king tot Jeruzalem: "Dat is geen besturen, die houding dat alles wel vanzelf gaat". In het hierna volgende debat over de problemen met de busverbin ding bleek de burgemeester geen goede kennis te hebben routes. Zijn commentaar:" Ach, tot nu toe ben ik altijd aangeko men". Toen raadslid Goulooze (PvdA) serieus op het vraagstuk wilde ingaan was de reactie van Staab: "Ik begrijp uw problemen en U de mijne. We maken er bei den het beste van". Dezelfde gedachte vormde de ba- van de verdediging 1 politiebeleid. Toen WD-fractie- voorzitter Aptroot namelijk i meer surveillance en frequenter verbaliserend optreden vroeg, antwoorde Staab: "De politie doet haar best". Voorts vroeg hij zich af of winkeliers in de Lange- straat niet zelf een soort controle op fietsend en brommend volk in de promenade zou kunnen hou den. In meer verzoenende woorden als enkele weken geleden richtte de burgemeester zich tot de CDA- fractie. Hij vroeg de christen-de mocraten om een constructiever opstelling". Ik vind dat het be grip oppositie niet in een ge meenteraad thuis hoort", aldus Staab. Overigens was de burge meester vol lof over de houding van het CDA gedurende de be grotingsdebatten: "ik sloeg steil achterover van de positieve ten dens van Uw algemene beschou wingen". Toen WD-fractievoor- zitter Aptroot stelde "van harte" akkoord te gaan met de begro ting en het collegebeleid grapte Staab voor de laatste maal: "Het wordt nu een soort algemene boetedoening". meester wei aan het hart. Vol- lot de raad sprak hy. Maar als U opstelling. Ik zou wel eens recen- ding bleek de burgemeester geen sis van de verdediging van het Staab voor de laatste gens hem is het bij elkaar liggen vindt dat het niets wordt, nou te maatregelen en de effectiviteit goede kennis te hebben van de politiebeleid. Toen WD-fractie- wordt nu een soort van een winkelcentrum en een dan zij het zo. En vindt U de bur- hiervan onder de loep genomen routes. Zijn commentaar:" Ach. voorzitter Aptroot namelijk om boetedoening". VOORSCHOTEN - Een nieuw spook waart door het huisvestingsbeleid van de gemeente Voorschoten. Het is het spook van de honderden flats in de wijk Noord Hofland die te duur dreigen te worden voor Voorschotense ingezetenen en daarom moeten worden toegewezen aan mensen van buiten de gemeente. Bewoners van de flats, die een klei ne 800 gulden per maand huur moeten betalen, komen door de verschuiving in de huursubsidie- regels niet langer in aanmerking voor huursubsidie. Gevolg hier van is dat weinigen de stap dur ven wagen naar de flats, die on der meer liggen in de Gerbrandy- laan, Welterdreef en Steenberg- helaan, aldus wethouder J. van Leeuwen (PvdA/PPR). Van Leeuwen: "De Voorschotense woningbouwcommissie heeft het recht om de helft van de vrij gekomen flats, die eigendom zijn van pensioenfondsen, toe te wij zen aan mensen die op de lijst van woningzoekenden staan. Niemand op die lijst, die 1250 na men bevat, komt echter in aan merking voor die flats". Hij noemt deze ontwikkeling fnui kend voor het gemeentelijke huisvestingsbeleid: "Je kunt het volgende rekensommetje ma ken. Het gaat in die Noord Hof- landse straten om in totaal 500 flats. Zeg dat tien procent van deze flats per jaar vrijkomt. Dat is dan 50 woningen. Vijfentwin tig hiervan mag de gemeente toe wijzen. Een heel aantal wanneer je bedenkt dat de gemeente vorig jaar in totaal 20 woningwetbouw- woningen heeft mogen bouwen en 25 premie A-koopwoningen. Maar, zoals je ziet, de gemeente komt niet eens toe aan toewijzen, omdat er geen gegadigden zijn". Helemaal triest wordt het volgens hem wanneer in ogenschouw wordt genomen dat door de ont wikkeling in de Noord Hofland- se flatwereld, het bouwen van nieuwe huizen minder zinvol wordt. Van Leeuwen: "In Noord Hofland gaan we binnenkort starten met de bouw van 80 eens gezinswoningen. De kans is groot dat de mensen uit de dure flats in Noord Hofland hier naar toe verhuizen. Het gevolg is dat flats vrijkomen die weer worden bewoond door mensen van bui ten de gemeente. Eigenlijk hel pen we niemand ermee. De lijst woningzoekenden wordt er niet korter door". Ondoordacht Schuldig aan deze ontwikkeling is volgens hem de regering, die, zo als hij dat noemt "ondoordacht beleid" voert. "Het regeringsbe leid is puur door financiële over wegingen ingegeven", aldus de wethouder. "Andere gedachten zitten er niet achter. En je kunt als gemeente nog zo je best doen om een beleid te voeren, vanuit Den Haag kan dat in een klap van tafel geveegd worden. De verlaging van de huursubsidie- grens van 730 gulden naar 600 gulden bijvoorbeeld, dat is nu niet bepaald een leuke verras- sing", zegt hij. Hij denkt echter dat er weinig aan te doen is. Ook een scherp pro test van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) heeft weinig uitgehaald. Van Leeuwen gelooft niet dat het zin vol is een apart Voorschotens protest te laten horen. Het feit dat in Voorschoten een, zoals hij dat noemt, "uitzonderlijke situa tie" bestaat, met naar verhou ding weinig huurwoningen, kan hem niet van gedachten doen veranderen. "Ook in andere gemeenten is de si tuatie nijpend", zegt hij, terwijl hij uitlegt dat de Voorschotense situatie zo bijzonder is omdat in de gemeente de verhouding tus sen het aantal huurwoningen en koopwoningen totaal afwijkt van de landelijke tendens. "Terwijl in de rest van het land 40 procent van de woningen koopwoningen zijn en 60 procent huurwonin gen, is de situatie in Voorschoten precies andersom", doceert de wethouder. "Van de 7.600 wonin gen in de gemeente zijn 2.500 wo ningen huurwoningen. Jaren lang leverde deze verdeelsleutel geen problemen op, maar de laat ste tijd heeft de gemeente een prop van aanvragen te verwer ken gekregen van mensen onder de dertig die een huurwoning willen hebben". Veel van deze mensen zijn volgens hem niet in staat een hoge huur op te bren gen omdat de jeugdlonen niet al te hoog zijn en de werkloosheids- Doorstroming Doordat de doorstroming vanuit goedkope huurwoningen te wen sen overlaat, komen deze men sen slecht aan de bak. De ge meente heeft volgens Van Leeu wen slechts beperkte mogelijk heden de problemen op te los sen. "We kunnen nieuwe wonin gen bouwen, maar we moeten hiervoor toestemming hebben van het ministerie". Meer moge lijkheden biedt volgens hem re novatie: "We kunnen zorgen dat in de woningen die we renove ren, de huren betaalbaar blij ven", zegt hij. Grond Meijeweitje: LEIDERDORP - Negen eenge zinswoningen moeten verrijzen op het terrein van de voormalige kleuterschool 'Op 't Meijeweitje' nabij de Sternstraat en Albatros straat in Leiderdorp. Tegen de wens van de omwonenden in hebben B en W van Leiderdorp dat besloten. De omwonenden zien in de toe komst op het terrein het liefst een parkje of speelterrein annex parkeerplaats. B en W hebben die wensen echter afgewezen. De af te schrijven boekwaarde van het oude, inmiddels gesloopte schoolgebouw en de aanlegkos- ten zouden het parkje veel te duur maken. B en W hebben la ten uitrekenen dat de gemeente zeker 300.000 gulden moet neer tellen als er een parkje zou ko- Bovendien vinden B en W dat er voldoende groen in de omgeving is en dat er ook genoeg parkeer plaatsen zijn. Een goedkoper al ternatief van de omwonenden (kosten 100.000 gulden) wordt om dezelfde redenen afgewezen. Er is in Leiderdorp op dit moment wel een grote behoefte aan een gezinswoningen, aldus het colle- Het voormalige terrein van de kleuterschool 'Op 't Meijeweitje', dat nu braak ligt. B en W willen hier negen eengezinswoningen bouwen, de omwonenden zagen liever een parkje of parkeerplaatsen op deze plek. ge. Omdat dat type woningen in de wijk daar goed past en dat de kans op rijkssubsidie voor een gezinswoningen groter is dan voor andere typen hebben B en W tot de bouw daarvan besloten. Eerst zal overigens wel het bestem mingsplan moeten worden aan gepast. Op het terrein rust nu nog de bestemming 'bijzondere doeleinden', waardoor de moge lijkheid bestond om daar een ho- (Foto Holvast» recazaak of jeugdhuis te maken. Voor dergelijke voorzieningen waren ook serieuze kandidaten, maar die plannen zijn niet door gevoerd omdat B en W te veel overlast voor de buurt vreesden. OEGSTGEEST - De door Oegst- geest rijdende buslijn 46 zal vol gend jaar vervallen en vervangen worden door lijn 30. De route van deze nieuwe NZH-lijn zal 1 juli 1984 ingaan en gaat lopen via de nieuwbouwwijk Haaswijk/Iris- laan/Lange VoorVWijttenbach- weg/Rhijngeesterstraatweg naar de Leidse Buurt. Daarna zal bus 30 het kruispunt oversteken naar de Endegeester- straatweg om vervolgens via Lei den (Zuid-west) in Katwijk te eindigen. Door deze nieuwe regeling is het voor Oegstgeestenaren alleen nog mogelijk om met busdienst 88 Den Haag te bereiken. De functie van lijn 46 zal hoogst waarschijnlijk overgenomen worden door lijn 145 van Cen traal Nederland. Mocht dit nog in studie zijnde plan doorgaan, dan zal bus 145 vanuit Warmond de Kennedylaan inslaan om vervol gens via Hazenboslaan, Lange Voort, Wijttenbachweg en Rhijn- geesterstraatweg de oude route van lijn 46 (Geversstraat - Leiden station) te vervolgen. De eerder voorgestelde variant van de NZH om het binnengebied* van Oegstgeest (tussen de Warm- onderweg, Lange Voort en Ter- weeweg) aan te doen is volledig van de baan. Vooral de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest en de werkgroep Oegstgeest zonder Obstakels wilden een busroute van de Lange Voort via Liitweg. Hofdijck en Hazenboslaan. Zij wensten deze routewijziging om de bereikbaarheid van het ge meentecentrum en het bejaar dencentrum Hofwijck te verbe teren. De mogelijkheid om het binnenge bied van Oegstgeest op deze wij ze te ontsluiten gaat volgens bur gemeester Scheenstra niet door omdat er teveel problemen aan kleefden. "We hadden erg veel reacties van de buurtbewoners kunnen verwachten omdat de Hofdijck niet is geasfalteerd. Bo vendien voorzag de NZH in de omleidingsroute te weinig rende ment en moeten er teveel kilo meters gemaakt worden", aldus Scheenstra. ZELFBOUW - De heipalen voor de bouw van de eerste zelfbouw- woningen in Oegstgeest zullen mogelijk nog aan het einde van deze maand de grond in gaan De zelfbouwwoningen komen in het zogenoemde centrumgebied in nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegstgeest. LEIDERDORP Als de laatste hobbels zijn genomen begint half januari in Leiderdorp het vervoersproject van de stichting 'De Werkwijzer'. Een taxibusje, bestuurd door vrijwilligers, zal dan speciaal voor de oudere in woners op dinsdagmiddag en donderdagmorgen door Leider dorp rijden. Dat meldt de stich ting 'De Werkwijzer', die zich in Leiderdorp bezig houdt met het zoeken van vrijwilligerswerk. Ruim een half jaar geleden werd in Leiderdorp een enquête gehou den om de behoefte naar een busverbinding tussen het oude en nieuwe centrum te peilen. Die enquête, gehouden onder de ou dere Leiderdorpers, toonde aan dat er een grote behoefte is aan een alternatieve verbinding. Op het moment dat de enquête werd gehouden kwam buslijn 48 overi gens nog niet in het oude dorp. Sindsdien is ook het bejaar dentehuis 'Dillenburg' verplaatst van het oude naar het nieuwe deel. Toch gelden de cijfers van de en quête in grote lijnen nog steeds. Duidelijk was in ieder geval dat er op dinsdagmiddag en donder dagmorgen (marktdag in Leider dorp) een duidelijke behoefte was aan een of andere verbin ding. In de allereerste opzet ging de stichting uit van twee routes door heel Leiderdorp met op ver schillende punten opstapplaat sen. Met dinsdagmiddag als eindpunt het Elisabethzieken- huis (bezoekuur) en donderdag morgen als doel de weekmarkt WOENSDAG Leiden Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer, 19.30 uur. Stadhuis - beheerscommissie Stadska- bel Leiden, 20 uur. LWH - Caeciliastraat 18, voorlichtings- Hooglandse Kerk - Concert Con Amore, 20 uur. Kapelzaal K&O - concert door het Linos Ensemble, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - kerstconcert door het Rijnlands Chr. Mannenkoor, 20 uur. Lak-Theater - concert door Lesko, 20.30 DONDERDAG Stadhuis 19.30 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs en emancipatie, 20 uur. Schouwburg - folkmuziek door de Ne derlandse formatie Crackerhash en de Hongaarse groep Gereben, 20.15 Stadsgehoorzaal - kerstconcert Rijn lands Chr. Mannenkoor, 20 uur. Lak-Theater - Lak-drama 'Moria', 20.30 Filmhuis LVC - film 'Der Sehnsucht der Veronica Voss' van Fassbinder, 20 en 22.15 uur. Universiteit - Doelensteeg 21, kamer 201, mini-symposium over Zuid-Afri- ka, 11.30-13 en 14-16 uur. LWH - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tie-programma's, 15-17 uur. Warmond Gemeentehuis - 2e termijn begrotings behandeling, 19 uur. Qegstgeest Gemeentehuis - gemeenteraad, 19.30 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vryd. 9 dec. tot 16 dec. door: Doeza Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 121313 en door Apo- WIJKVERPLEGING de Rijn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do var 14 u 13- De flat aan de Gerbrandylaan in de Voorschotense wijk Noord Hofland. Door de hoge huren, zo'n 800 gulden per maand, zijn de Voorschotense woningzoekenden niet meer geïnteresseerd in deze woningen, denkt wethou der Van Leeuwen. 'Foto Holvast) Deze twee routes waren echter veel te lang en bleken niet te exploite ren. Daarom zijn vrijwilligers nu bezig met het inkorten van de routes. Zo kunnen er meer ritten worden gemaakt (de rijtijde- worden dan namelijk korter) en komt er ook meer geld binnen. Want de oudere Leiderdorper die mee wil rijden met het busje be taalt daarvoor wel drie gulden. Gedacht wordt ook niet meer met opstapplaatsen te werken maar met afspraken. Mensen die met de bus mee willen moeten dan een dag van tevoren bellen. Bin nen zeer korte tijd verwacht de stichting dit probleem te hebben opgelost. Met de NZH en het gèmeentebe- stuur van Leiderdorp is regelma tig overleg. De NZH heeft tot nu toe steeds het vervoersproject af gewezen omdat zij vreest dat het aantal passagiers in de reguliere bussen afneemt. Maar de stich ting heeft de NZH in een gesprek vorige week verzekerd dat alleen oudere mensen met het taxibus je mee mogen rijden, mensen die op dit moment om wat voor re den dan ook geen gebruik ma ken van het gewone openbaar vervoer. Bovendien is afgespro ken na een half jaar proefperiode te bekijken wat het effect van het taxibusje is. Acht vrijwilligers zullen 'zinvolle arbeid' krijgen als het vervoer sproject daadwerkelijk begint. Vier zullen het busje besturen, de andere vier dragen zorg voor de coördinatie en de administra tie. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tpl. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- Burgerlijke stand LEIDEN Overleden: F.J.C.B. Bekooij, geb. 5-10-1898 man, B.H. de Wilde, geb. 18-6-1920 man, H.J. Simons, geb. 23-2-1903 man, W.M.J. Frederiks, geb. 12-3-1903 vrl. geh. gew. met F. Dörr, H. de Roode, geb. 9-12-1907 vrl. geh. gew. met A. Spaargaren, W. Dijkhuizen, geb 24-9- 1906 mhn, J. Eeldert, geb. 7-8-1915 vrl. echtg. van H. Gouw, F.A.A. Meijer, geb 1-2-1902 man, W. Boezaard, geb 22-6-1924 man, A.W.C. Lóhe, geb 18-1- 1902 vrl. echtg. van W. Bouwmeester, J. Berkhuijsen, geb. 10-1-1915 man. H.K. Noe, geb. 3-11-1983 vrl, H M. Haarsman, geb. 8-2-1918 vrl. echtg. van C.H. Kogelman, R. Bavelaar, geb. 10-9-1908 vrl. geh. met C.W.F. Onvlee, J. van den Hoed, geb. 21-3-1908 man, H.C.M. van Berkesteijn, geb. 19-4- 1908 vrl. echtg. van A.J. van Bemme- len, C.G. Schimmely geb. 3-2-1915 man, T. Pronk, geb. 14-11-1983 vrl, J W. van Lith, geb 7-2-1913 man, M. van Soeren, geb 24-8-1924 vrl. geh. gew met A. van Soest, N. van den Bosch, geb 4-1-1888 vrl. geh. gew. met L. Matze, J.M. Witting, geb 29-12-1905 man, J. Ravensberg, geb. 7-5-1925 vrl. echtg. van T. Bier, F. van Vliet, geb. 20-11-1917 man, J. Struijk, geb. 30-10- 1963 man, H. van den Engel, geb. 7-9- 1901 vrl. geh. gew. met H. den Otter, B.D. Ong, geb. 14-10-1919 man, G. van der Hulst, geb. 3-2-1895 man, J.G. Windsant, geb. 15-8-1925 vrl. geh. gew. met P. Krouwel, J.J.C.M. van Hoorn, geb. 11-3-1935 man F.M.J. Louwers, geb. 8-10-1919 man, N.A. Ververs, geb. 14-11-1950 man, P. de Gelder, geb. 3-7-1909 man. LEIDEN Gehuwd: J.J. Hoogbruin en I. Strik, R.H. Schip per en M. Verlind, P. van Dijk en J.M. van Abswoude, H A. Tolboom en M.C. Schouten. A. van der Blom en S.E. Boom. LEIDEN - Overleden: Hollebeek, Ca- tharina S. 22-2-1905 w/v Ciere W. WARMOND - Gehuwd: 9 nov. Schrier, A.J. 7-9-1961 en Kindt L.M. 6-10-1963. LEIDEN - Geboren 1 nov. Bas z/v Houwehng, W. en Oudshoorn, J.H., 13 nov. Anna W. d/v Duijnhoven, T.J.M. SASSENHEIM - Overleden: 23 n Van Grieken, Maria J. 23-1-1897 van der Kroft P. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN irijving Kwartaalabonnement f 61.25 Comm Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Abonnementen kunnen •dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen s ontvangen, volgt lenging 3203571 t.n.v. Damia Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per post 322.90 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hootdredacteur R D Paauw Alg, redactiechel A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef J. M J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W. T Jungman (plv) H.I.J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin.'buit iec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. t: 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in. Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairc Rome. Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2