EK-ploeg is al vrijwel rond Navratilova wil betere verdeling prijzengeld Beschamend verlies van handbalsters Okker weer kandidaat voor titel Oranje ongewijzigd tegen Malta Eintracht op een droogje... Nederland nog zonder shirtreclame Lotto/toto WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 KATOWICE (ANP) - Het Neder landse dameshandbalteam heeft ook het laatste duel uit de voor ronde van de B-wereldtitelstrijd in Polen verloren. Tegen Oosten rijk werd het 18-20, nadat Oranje halverwege nog met 10-9 leidde. Het was een slechte wedstrijd van beide teams, waarin Neder land alle kansen op de overwin ning heeft gehad, maar die non chalant weggaf. Met uitzonde ring van doelvrouw Laura Rob ben speelde het Nederlandse team beschamend zwak. Er wer den maar liefst vier strafworpen gemist, negen keer ging een uit val de mist in en eenmaal pres teerde de Oranje-ploeg het om naast het verlaten doel te gooien. Het Oostenrijkse zevental, dat vol ledig afhankelijk is van de uit Tsjechoslowakije geweken inter national Milena Foltynova en de zwaargewicht Gabrielle Ge- bauer, speelde zeker niet beter dan Nederland. De Oostenrijkse dames bleven de hele wedstrijd bij, omdat de ploeg van Kecske- methy faalde. Na acht minuten spelen stond Nederland, dat de kleine Carla Kleintjens tegen de 1.85 meter metende Foltynova liet acteren, al met 5-1 voor. Me de door drie gemiste Nederland se strafworpen kon Oostenrijk terug komen en zelfs een voor sprong nemen: 7-6. Twee minuten voor de pauze kon den de Nederlandse handbal sters toch weer voor komen, om dat twee 'breaks' werden benut (10-9). In verdedigend opzicht was er wel een consequente dek king op Foltynova, die daardoor slechts vier normale treffers en zes benutte strafworpen achter de naam kreeg. Gabrielle Ge- bauer profiteerde echter handig van de geboden vrijheid. Zij kwam tot zeven doelpunten, zier tot de categorie "cadeautjes" behoorden. Eindstand groep A: 1. Oost-Duitsland 5-10; 2. Roemeniè 5-8; 3. Bulgarije 5-6; 4. Denemarken 5-4; 5. Zweden 5-2; 6. Spanje 5-0. Eindstand groep B: 1. Polen 5-8; 2. Tsjechoslowakije 5-7; 3. West-Duitsland 5-6; 4. Oostenrijk 5-4; 5. Noorwegen 5-4; 6. Nederland 5-1. Vandaag speelt Nederland om de elfde plaats tegen Spanje. Doping De internationale handbalwereld heeft zijn eerste dopingschan- daal. Gisteren werd in Katowice bekend, dat de Deense speelster Tina Flensborg-Madsen na het WK-duel Roemenië-Denemar- ken (18-17) is betrapt op het ge bruik van verboden stimuleren de middelen. Welk middel Flens- borg heeft gebruikt is door de dopingarts bij de B-wereldtitel strijd, de Tsjechoslowaakse arts dr. Jiri Jeschke, niet medege deeld. De Deense handbalster is voor de rest van het WK-toernooi ge schorst. De uitslag van Roeme- nië-Denemarken is gewijzigd in 10-0 in het voordeel van de Bal kan-staat. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de handbal sport, dat het gebruik van do ping is bewezen. DJAKARTA (Reuter) - Als goede vakbondsvoorzitter heeft Martina Navratilova zich in Djakarta solidair verklaard met de laagst betaalden in het professionele damestennis. De veelvoudig miljonaire, president van de bond voor tennisspeelsters (WTA), verklaar de bij aankomst in de Indonesische hoofdstad, dat haar eerder geuite kritiek op het prijzengeld in grand slam-toernooien (Parijs, Wimbledon, Flushing Meadow en Mel bourne) vooral betrekking had op de relatief lage uitkeringen bij uitschakeling in de eerste drie ronden. Miljonaire Martina Navratilova: "Het merendeel van de speelsters heeft moeite quitte te spelen". (Foto AP) de open Australi sche kampioenschappen klaag de vorige week tijdens het toer nooi in Melbourne over het ge ringe prijzengeld in grand slam- evenementen. In Djakarta lichtte zij haar woorden toe: "Ik sprak over het merendeel van de speel sters, dat moeite heeft quitte te spelen. De uitkeringen in de eer ste drie ronden zijn niet voldoen de om de kosten te dekken". Navratilova, die in Djakarta is voor een demonstratiepartij tegen Bil- lie Jean King, had de geldkwes- LEIDSCHENDAM (ANP) - Tom Okker is de meest op merkelijke deelnemer aan het toernooi om de Neder landse indoortenniskam- pioenschappen, die van 14 tot 18 december in het "Rac ketcenter" te Leidschendam wordt gehouden. Okker, die onlangs voor elf weken werd aangesteld als bondscoach van de KNLTB bij de bege leiding van de ploegen voor de King's en Daviscup, komt met Marc Albert in actie in het dubbelspel. Het duo, dat twee jaar geleden Nederland nog vertegenwoordigde in de strijd om de Koningsbe ker, is verrassend als eerste geplaatst. De titelhouders Theo Gorter en Rolf Thung zijn als tweede genoteerd. In 1968 was Okker voor het laatst actief in de Neder landse kampioenschappen. In dat jaar werd hij voor de vijfde achtereenvolgende keer nationaal kampioen op buitenbanen. Met Fred Hem mes, die Okker momenteel assisteert bij de trainingen, veroverde de "vliegende Hollander" de titel in het dubbelspel. Okker, 39 jaar inmiddels, neemt niet deel aan het en kelspel. Michiel Schapers, momenteel de beste Neder landse speler, is als eerste geplaatst en titelverdediger Martin Koek zou volgens het plaatsingscomité de finale moeten bereiken. Ton Sie, vorig jaar finalist in zowel de buiten- als binnenfinale, is opvallend laag gewaar deerd door het comité. Hij staat als zesde gerangschikt. Bij de dames is de met een vormcrisis worstelende Marcella Mesker als eerste genoteerd. Buitenkampioe ne Nanette Schutte is twee de geplaatst. Als oudsiders gelden hier Marianne van de Torre, Hellas ter Riet en Ju dith Warringa, die onlangs succes oogstte in een toer- nooienreeks in Engeland. tie besproken op de laatste ver gadering van de WTA. De vak bond wil contact opnemen met de organisatoren van de grand slam-toernooien het prijzengeld evenwichtiger te verdelen. Bij weigering overweegt de WTA over te gaan tot een boycot, hoe wel Navratilova daar persoonlijk geen voorstander van is. "Ik hoop uit de grond van mijn hart dat ze dat niet zullen doen". Billie Jean King meende dat het geldprobleem ontstaan was in de Verenigde Staten. "Wij zijn te veel verwend door het damescir cuit in de Verenigde Staten. Daar vloeit veertig procent van de winst automatisch over naar het prijzengeld. Op grand slam eve nementen is dat slechts acht tot tien procent. Wij worden overbe- taald op de kleine toernooien en onderbetaald op de grote". Wilander Dat proftennis een lucratieve tak van sport is blijkt uit de verdien sten van de Zweed Mats Wilan der. De negentiepjarige tennis speler uit Vaexjoe, die zondag open Australisch kampioen werd door een finalezege op Ivan Lendl, verdiende het afgelopen jaar 18,6 miljoen Zweedse kro nen (ongeveer 7,5 miljoen gul den). Dat bedrag kan nog oplo pen tot meer dan acht miljoen gulden, wanneer Wilander er in de komende weken in slaagt de ZEIST (GPD) - Hoewel bondscoach Kees Rijvers zegt de kwalificatie-wedstrijd tegen Malta (zaterdagavond in Rotterdam) allerminst als een formaliteit te willen beschou wen, vertoeft de Oranje-baas met zijn gedachten toch al duidelijk bij het Europese landenkampioenschap, volgend jaar zomer in Frankrijk. Duidelijk werd tenminste, gis termiddag tijdens een persconferentie op het KNVB-centrum in Zeist, dat Rijvers de selectiegroep van 22 spelers voor dat 'Franse' toernooi al nagenoeg rond heeft. De ruimte die Rijvers voor eventuele EK-verrassingen nog heeft opengelaten, is al vóór Malta-Nederland bijzonder klein geworden. Kees Rijvers houdt het voor zater dagavond weer op exact hetzelf de elftal dat nog geen maand ge leden in de Rotterdamse Kuip de Spanjaarden naar een 2-1-neder- laag speelde. „Die elf, plus de wisselspelers van zaterdag avond, heb ik zonder meer in ge dachten voor Frankrijk", aldus de bondscoach, die er van uit gaat dat de groep die de laatste maanden de werkelijke resulta- Nog Verder ten heeft neergezet ook als eerste in aanmerking dient te komen voor een EK-selectie. „Aange vuld dan met Van Basten en Huub Stevens, die-er normaliter nu ook bij geweest zouden zijn wanneer ze beschikbaar waren Probleem geweest". Waarmee Kees Rijvers zijn 'Europese' selectiegroep gis teren in Zeist al meteen met twee man uitbreidde. namen alvast maar onder voor behoud invulde: Willem Kieft van het Italiaanse Pisa en Jurrie Koolhof van PSV. FRANKFORT (SID) - Het bof van beroep van de Westduit- se voetbalbond beeft Ein tracht Braunschweig giste ren bet recht ontzegd zijn naam te wijzigen in die van een bekende Westduitse li keurfabrikant. Namens de Westduitse voetbalbond zei Götz Eilers dat de grens be reikt is. "Wij willen tot ie dere prijs voorkomen dat bet voetbal volledig onder geschikt wordt gemaakt aan de willekeur van de com mercie". Eilers gaat er ook van uit dat het hof, de hoog ste beroepsinstantie voor de clubs bij geschillen met de bond, bet laatste woord beeft in de strijd tussen de club uit Brunswijk en zijn nieuwe voorzitter Günther Mast. De nieuwe president in Brunswijk is directeur van de likeurfabriek en heeft aangekondigd de schuld van de vereniging - bijna vijf miljoen gulden - te saneren wanneer de naam van Eintracht gewijzigd zou worden in Jagermeister. De Westduitse bond had om een uitspraak van het bof van beroep gevraagd, nadat eerder het plan van Mast niet definitief verworpen was. De clubs en de bond leggen zich voor het begin van ieder seizoen vast zich te zullen neerleggen bij uit spraken van de hoogste be roepsinstantie. Mast echter lijkt die overeenkomst te zullen doorkruisen. Hij heeft aangekondigd een oordeel van de gewone rechter te zullen vragen. De bondscoach ging echter nog verder met zijn toezeggingen. Ook Hans van Breukelen, die met ingang van het komende sei zoen het Engelse Nottingham Forest inruilt voor minimaal vier jaar PSV, kan er zeker van zijn dat de bondscoach straks een be roep op hem zal doen. Rijvers: „Van Breukelen zou tegen Malta zeker hebben gespeeld wanneer Piet Schrijvers door een blessure verhinderd zou zijn het doel van Oranje te verdedigen. De af spraak met Nottingham was ge maakt, dat ik in dat geval een be roep op hem zou kunnen doen. Het heeft echter nu niet veel zin Van Breukelen over te laten ko men om hem hier zaterdag in een reservepositie te zetten, terwijl hij juist bij Nottingham, na een blessure, weer aan de slag is ge gaan". De zestien van zaterdagavond, plus het duo Van Basten-Stevens en doelman Van Breukelen, brengt het aantal 'zekeren' voor het Eu ropees Kampioenschap meteen al op 19. De twintigste man in de Rijvers-selectie zal worden aan gewezen uit de keepersgroep Hiele, Metgod en Van Ede („Zij zullen onderling moeten uitvech ten wie als derde doelman mee naar Frankrijk gaat", aldus Rij vers), terwijl de plaatsen 21 en 22 zullen worden vergeven aan, zo als Rijvers hen noemde, .jonge aanvallers". Waarna hij zelf de Wat Rijvers betreft kan dus al aan het EK-karwei worden begon nen. Probleem daarbij is echter alleen nog, dat hij nog altijd geen zekerheid heeft of Oranje zich in derdaad voor de eindronde van het Europees landenkampioen schap zal plaatsen. Weliswaar mag ervan worden uitgegaan dat Nederland zaterdagavond in een opnieuw uitverkocht Feyenoord- stadion Malta zal verslaan, maar dan nog zal moeten worden afge wacht wat datzelfde Malta vol gende week woensdag in en te gen Spanje zal 'presteren'. Zelfs wanneer Nederland, evenals in de 'uitwedstrijd' in Aken, het Maltezer team met 6-0 zou ver slaan, dan nog kan Spanje zich immers plaatsen wanneer zij voor het eerst sinds jaren weer eens uitzonderlijk op schot zou den blijken te zijn. Kees Rijvers gaat er voorlopig van uit dat ook een elftal als dat van Malta zich door Nederland noch Spanje zal willen laten afslach ten. „Zaak is simpelweg", zo stelt Rijvers, „dat we de wedstrijd za terdagavond meteen in handen nemen. Malta zal zeker tegen Ne derland - en ook tegen Spanje - niet op dezelfde manier spelen zoals zij dat in Ierland hebben gedaan. Ik heb begrepen dat Malta toen erg open heeft ge speeld, waardoor er uiteindelijk in Dublin met 8-0 werd verloren. Dat is ongetwijfeld voor hen een lesje geweest". „Vergeet bovendien niet, dat wan neer Malta goed ingesteld speelt, een tegenstander er toch nog be hoorlijke problemen mee heeft om een hoge score te bereiken. Dat heeft onze eerste wedstrijd in Aken wel bewezen. Ook toen hebben we er erg lang over moe ten doen om een 1-0-stand op het scorebord te krijgen. Met een 2-0- ruststand zou ik zaterdagavond dan ook al erg tevreden zijn. Voor het uitbouwen van die voorsprong heb je dan altijd nog drie kwartier de tijd". "Onverstandig" Rijvers voegde hier verder nog aan toe er geen moment aan te heb ben gedacht het elftal, dat vorige maand Spanje met 2-1 terug wees, te wijzigen. „Het zou ook erg onverstandig zijn geweest", aldus de bondscoach, „nu met het oog op de wedstrijd tegen Malta plotseling weer enkele wij zigingen in het elftal door te voe ren. Mijn indruk is dat deze groep per wedstrijd steeds beter op elkaar raakt ingespeeld. Het heeft in mijn ogen dan ook wei nig zin om er nu plotseling weer andere spelers bij te halen, waar door bepaalde aangekweekte au tomatismen niet verder ontwik keld zouden kunnen worden". De voorbereiding op de wedstrijd tegen Malta werd vanmorgen overigens afgesloten met een lichte training, waarna de spelers van het Nederlands elftal vrij dagmiddag weer bij elkaar ko men in het Feyenoord-stadion voor een laatste training. Evenals bij de wedstrijd tegen Spanje zullen de Oranje-spelers niet te- 1. Nederland Spanje Ierland IJsland Malta 7 5 11 7 5 11 11 17- 6 11 12-7 9 20-10 3 3-13 2 4-20 eerste plaats op de ATP-wereld- ranglijst te bemachtigen. Door toernooizeges werd de pas negentiepjarige Wilander vol gens het Zweedse dagblad "Ex pressen" 3,4 miljoen gulden rij ker. De overige inkomsten krijgt hij van het bedrijfsleven dat hem bijna van top tot teen sponsort. De Firma die de rackets verschaft betaalt per jaar 1 miljoen gulden, evenals het kledingconcern. Voor het gebruik van tennis schoenen van een bepaald merk ontvangt Wilander 600.000 gul den. Terwijl een Frans automerk voor een karig naamstripje op de kleding 300.000 gulden per jaar over heeft. Diverse andere maat schappijen brengen voor Wilan der gezamenlijk 1,2 miljoen gul den op. Tegenover de baten staan immer de lasten. Wilander moet 25 pro cent van zijn toernooigeld af staan aan zijn promotor MacCor- mack, die bovendien tien tot vijf tien procent ontvangst uit de pu- bliciteitsgelden. Voor zijn ver plaatsingen en overnachtingen is de opvolger van Björn Borg on geveer 120.000 gulden per jaar kwijt. Zijn huis in Monte Carlo, Wilander ontvluchtte Zweden vanwege het belastingklimaat, kost hem aan huur 3200 gulden per maand. Dan nog blijft er een fiks bedrag over voor de negen tienjarige Zweed. Desondanks is Wilander volgens zichzelf geen geldwolf. "Ik reis de wereld niet rond om zoveel mogelijk geld te vergaren". i Silooy (v.l.n.r.) ook een (Foto ANP) rugkeren naar het KNVB-cen trum in Zeist, maar in Rotterdam blijven overnachten. De opstelling van het Nederlands elftal: Piet Schrijvers (PEC Zwolle) - Ben Wijnstekers (Feyenoord), Edo Ophof (Ajax), Ruud Gullit (Feyenoord) en Peter Boeve (Ajax) - Ronald Koeman (Ajax). Willie van de Kerkhof (PSV). Gerald Vanenburg (Ajax) en Erwin Koeman (FC Groningen) - Bud Broe ken (FC Groningen) en Peter Hout man (Feyenoord). De wisselspelers zijn: Joop Hiele (Feye noord). Frank Rijkaard (Ajax), Adrie van Tiggelen (FC Groningen), Sonny Silooy (Ajax) en Michel Valke (PSV). De stand in groep 7 van het Europese kwalificatie-tc ZEIST (ANP) De sponsor van de KNVB heeft gister avond aangekondigd bereid te zijn af te zien van de in het contract opgenomen optie shirtreclame te maken met het Nederlands elftal. In een gesprek met het bondsbe- stuur van de KNVB en de Nederlandse concurrent, maakten de woordvoerders van de Japanse electronica- fabrikant het voorbehoud, dat een en ander de overige reclame-activiteiten met de KNVB niet mag storen. Bei de concurrenten zullen geen problemen maken als een andere Nederlandse sponsor zich bij dc KNVB meldt voor het maken van shirtreclame, mits het bedrijf niet in de zelfde branche actief is. Het bondsbestuur zal zich intern beraden over het voorstel. Begeleiding Kees Rijvers wil bondscoach Bert van Lingen mee naar Frankrijk, als het Neder lands elftal zich kwalifi ceert voor de eindronde van het Europese voetbalkam pioenschap. "Ik ben er een voorstander van dezelfde begeleidingsgroep mee te sturen als naar Mexico", zei Rijvers gisteravond. In Me xico werd de afgelopen zo mer de wereldtitelstrijd voor junioren afgewerkt. Rijvers wil de groep eventu eel aanvullen met een twee de masseur. Volgens Rijvers is het voor overleg over het aantrekken van een zogenoemde sterke man binnen de KNVB nog niet begonnen. KNVB-direc- teur Van Eijk verklaarde desgevraagd dat intern overleg over de nieuwe func tionaris momenteel gaande is. Rijvers: "Ik heb afspra ken met de KNVB. Als die gewijzigd worden, neem ik aan dat dat niet gebeurd zonder mij te raadplegen". DEN HAAG (ANP) - Lotto 49 heeft 'geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Voor de tweede prijs meldden zich twee gegadig den. Zij krijgen elk bruto 150.000 gulden. Ook in toto 49 had geen enkele deelnemer alle kruisjes op de juiste plaats gezet. De uitbetalingen in de verschillende sportprijsvragcn zijn. Lotto le Prijs geen winnaar. 2e Prijs: 2 win naars. die elk bruto 150.000,- ont vangen. 3e Prijs: 91 winnaars, die elk bruto 3791,'JU ontvangen 4e Prijs: 4322 winnaars, die elk 79.80 ontvan gen. 5e Prys 74.638 winnaars, die elk 5,— ontvangen. Toto le Prijs: geen winnaar 2e Prijs: 12 win naars. die elk bruto 3575.- ontvan gen. 3e Prys: 229 winnaars, die elk 374,60 ontvangen. Toto-gelijk le Prijs: 1 winnaar, die bruto 4872,40 ontvangt. 2e Prijs: 4 winnaars, die elk 163.30 ontvangen. 3e Prijs: 42 win naars, die elk 77,80 ontvangen. 4e Prijs 1233 winnaars, die elk ƒ4,20 ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19