c 'S>\ KITS D- De inbrekers van de jaren tachtig 'Geen kwaad in bliepend spel' Bijna grote boem Computers? niets dan narigheid Amerikaanse computer-rage waait over naar Europa DE EEUW VAN DE COMPUTERKINDEREN Trucs voor videospel WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Varia Ik ben altijd trots geweest op de BKR-regeling. Als ik buitenlandse beeldende kunstenaars ontmoette en ik vertelde hun dat hun Neder landse collega's via de BKR-rege ling een vast inkomen hebben in ruil voor het inleveren van werk aan de staat, dan waren ze op z'n minst stupéfait. Dus eerder nog verbluft dan verbaasd. En als ze dan vroegen hoeveel Nederlandse kunstenaars die eer te beurt vielen en ik noemde het getal 3500 dan waren ze nóg verbaasder. Zoveel kunstenaars in zo'n klein land, wij waren toch wel gezegend'. En daar moet je dan ook nog de kunste naars bij optellen die NIET in de BKR zitten omdat ze van de ver koop van hun werk kunnen be staan, voegde ik daar, almaar trot ser, aan toe. Of omdat ze er niet van hoeven te bestaan, óf liever arm maar onafhankelijk blijven. Op het ministerie schat men het to tale aantal beeldende kunstenaars, met of zonder BKR-regeling, tussen de 10.000 en 15.000! Steeds enthousiaster wordend, ver telde ik dan dat onze BKR-regeling volstrekt uniek was in de wereld, en dat we daarmee ons Vincent van Gogh-complex afkochten. Want nu spelen we mooi weer met zijn schilderijen, Nuenen heeft hem zelfs met terugwerkende kracht tot ereburger benoemd, maar toen hij nog leefde moest hij op een houtje bijten en was hij geheel afhankelijk van zijn enige subsidiegever: broer Theo. Als hij in de BKR had geze ten, had hij rustig in Nederland kunnen blijven en alleen maar aardappeleters hoeven schilderen en geen bloeiende amandeltakken en korenvelden met raven, want die hebben we niet in Nederland. En ook zou hij waarschijnlijk zijn oor niet hebben afgesneden, en niet gek zijn geworden, zichzelf niet van het leven hebben beroofd! Maar 3500 beeldende kunstenaars in de BKR, en daarnaast nog eens zo'n 9000 loslopende daarbuiten, is dat voor zo'n klein landje niet wat al te veel van het goede, vroeg mijn gesprekspartner dan. Niks geen klein landje, we hebben 14 miljoen inwoners, zei ik dan meteen, en bo vendien zijn wij van oudsher nu eenmaal het land van de schilders. Elke buitenlander die een beetje bij zinnen is kan ze opsommen: Rem brandt, Vermeer, Van Gogh, Mon driaan, Appel... Terwijl ze nooit van Vondel, Multatuli, Couperus, Vestdijk of Mulisch hebben ge hoord. Dat geschilder zit nu een maal in ons gebakken, en daarom is het goed voor ons imgao in de ko mende eeuwen dat we zoveel moge lijk kunstenaars aan het werk hou den. Op den duur loont het altijd, die Rembrandts sind unter uns"! En hebben jullie nu net zo'n soort regeling voor de andere kunste naars, de schrijvers, de dichters, de musici, de balletdansers, de filmers, de toneelspelers, vroeg die buitenlander dan? Want jullie mo gen dan een 'schilderachtig volk zijn, ik maak me toch sterk dat de gemiddelde Nederlander meer boe ken in huis heeft dan schilderijen, en in de bibliotheek ook meer boe ken leent dan schilderen in de arto theek! Hebben jullie auteurs ook zo'n BKR-regeling? Nee, moest ik toegeven, dat hebben ze niet. Ze krijgen zelfs geen leen geld voor hun boeken die door de bibliotheken bijna voor niks nie mendal worden uitgeleend. Er zijn natuurlijk wel wat subsidies, reis beurzen en dergelijke, maar niet op de schaal van de BKR-regeling. Dat zou ook onbegonnen werk zijn, zei ik dan, want er zijn natuurlijk veel meer mannen en vrouwen die zich „auteur" noemen dan „beel dend kunstenaar". Want je bent al gauw „auteur", je hebt maar pot lood en papier nodig, je rijmt wat regels en je bent dichter. Terwijl een beeldend kunstenaar, met zijn atelier, en zijn materiaal, natuur lijk toch een uitzonderingspositie inneemt. Dat begreep die buitenlander. Voor de aardigheid heb ik nu eens, ter- wille van de volgende discussie, het aantal auteurs opgeteld dat in de zojuist verschenen Aarts" Letter kundige Almanak 1984" met adres en al is opgenomen. Vrijwel ieder een die in Nederland en Vlaande ren op de een of andere manier de pen voert staat erin. Zomaar een greep van zeven achtereenvolgende namen: Flor van Vinckenroye Has selt, Netty Vink Zevenhoven, Simon Vinkenoog Amsterdam, J. Vinks, Merksem, Adriaan Viruly Amster dam, C. Vis Bergen (N-H), J. J. Vis Eext, Julius Vischjager Amster dam... Nederlanders en Belgen, be kenden en onbekenden, schrijvers en journalisten door elkaar, dat moeten er dan toch wel vijftigdui zend zijn, zult u denken. Nee, nog geen 2800, ruim 700 minder dan Nederlandse BKR-kunstenaars en zo'n 10.000 minder dan Nederland se beeldende kunstenaars tout court. Daarom kun je je afvragen of zelfs in „Het Land van Rem brandt" 3500 beeldende kunste naars met een vast BKR-inkomen niet wat aan de royale kant is. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. David laat zijn vriendin Jennifer zien hoe eenvoudig het is om met behulp van zijn huiscomputer hun cijfers te veranderen. 'Inleveren' is een modewoord geworden, over de wapenwedloop is het laatste woord nog lang niet gesproken, en intussen heeft ieder gezinnetje wel een dure videogame in huis gehaald om na het late journaal met raketjes op ruimteschotels te kunnen schieten. Voor de generatie die nu met behulp van een computer leert rekenen, zal die computer altijd iets vanzelfsprekends zijn. De moderne elektronica verovert de mens die zijn eigen science faction achterna leeft. Wie schetst de ontredderde verbazing van de fabrieksarbeider wiens makker op zekere dag wordt vervangen door een robot? De directeur legt uit dat het veel beter is voor de zaken om te Slechte cijfers gehaald op school? Overgaan zit er niet in dit jaar? Geen nood. Een simpel telefoontje en met je eigen computer 'kraak' je het computersysteem van de school. Die 4 is dan zo maar in een 7 veranderd. Dit lijkt een indianenverhaal. Maar in theorie is het heel goed mogelijk. In werkelijk heid gebeurt het op sommige plaatsen ook al. Schoolcijfers veranderen is weliswaar voor volwassenen niet zo interes sant, maar geheime gegevens plukken uit computers van bedrijven kan iets heel aar digs opleveren. Het onderwerp 'inbreken in computers' staat de laatste maanden heel erg in de be langstelling. Aanleiding hier voor is de film Wargames, die morgen in Nederland in pre mière gaat. De hoofdpersoon in de film is David, een middelbare scho lier. David doet het niet zo best op school (vandaar dat hij zo nu en dan zijn cijfers wat 'bijstelt'), maar weet des te beter om te gaan met zijn eigen computer. 'Inbreken' is voor hem geen enkel pro bleem. En min of meer per ongeluk komt hij terecht in het Norad-systeem van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie. No: rad is (in de film) het zenuw centrum van het Amerikaan se leger en bewaakt bijvoor beeld de kernraketten. Je kunt je wel ongeveer voor stellen waartoe dit alles leidt. Regisseur John Badham haakt met deze film in op een bewe ging van Amerikaanse jonge ren die steeds groter wordt, de zogenaamde 'Hackers'. Deze Hackers zijn allemaal computer-freaks. Hun hobby is het maken van nog niet be staande programma's en spelletjes voor computers. Maar de echte bollebozen on der de Hackers weten met een zekere regelmaat in te breken in andermans syste men. Nu hebben deze jongeren over het algemeen weinig kwaad in de zin. De 'kick' is, om de eigenaar van de computer het bewijs af te leveren dat zij in zijn_ systeem zijn geweest. Het" wordt pas echt verve lend als misdadigers zich met dit soort 'spelletjes' gaan be zighouden. Zij zijn net zo goed inbrekers als mensen die een kraak zet ten in een bank. Met dit ver schil, dat zij geen maskers en handschoenen dragen maar gewoon een net pak. Boven dien, zo heeft een Ameri kaans onderzoek uitgewezen, wordt gemiddeld per gewa pende roofoverval 3000 dollar buitgemaakt, bij diefstal zo'n 19.000 dollar en computer diefstal levert gemiddeld maar liefst 100.000 dollar op. Deze 'witte boorden-criminali- teit', zoals het computerkra ken wordt genoemd, is heel moeilijk te achterhalen. Het is al bijna onmogelijk om te zien dat er iemand in het sys teem heeft zitten rommelen. De dief laat bovendien geen sporen achter en kan dus heel moeilijk worden opge spoord. In een discussie-bijeenkomst afgelopen zaterdag in Am sterdam. onthulde de Gro ningse hoogleraar Van 't Klooster, dat er in Nederland de afgelopen jaren 250 keer is ingebroken in computersys temen (hijzelf had het voor de grap ook een paar keer ge daan). Bij een bank en een verzekeringsmaatschappij werden op deze manier hon derdduizenden guldens buit gemaakt. De dief die met de computer van een oliemaat schappij aan de gang was ge weest kon net op het nipper tje worden gepakt. De macht van de computer is net zo indrukwekkend als beangstigend. Want stel dat de film Wargames werkelijk heid wordt en een of andere gek zorgt met een 'eenvoudi ge' druk op de knop voor het begin van de derde wereld oorlog? Directeur automatisering van het Nederlandse ministene van defensie, die zaterdag ook bij de discusie was, vindt zoiets 'zeer onwaarschijnlijk'. Volgens hem is het systeem van onze bewapening heel goed beveiligd. Er zitten wel acht anti-inbraakschijven op de computer. Maar, zo zei Koenen, een computer is nooit voor 100 procent water dichte.). In de Verenigde Staten maken sommige bedrijven al ge bruik van een stern-herken ningssysteem. Je spreekt te gen de computer en die 'hoort' of het echt jouw stem is of niet. Maar iedereen die de laatste James Bond-film 'Never say never again' heeft gezien, weet dat zelfs hier mee gesjoemeld kan worden. Ook in deze film namelijk, wordt ingebroken in de com puter van het Amerikaanse leger. Het systeem is zó be veiligd, dat het alleen rea geert op het rechteroog van president Reagan. De dief in kwestie heeft daarom zijn rechteroog laten opereren, zodat het gelijk is aan het oog van de president. Geheel volgens de James Bond-traditie is dit natuurlijk wel 'n indianenverhaal. Maar het zet je wel even aan het denken. Het enige - en dat kan soms gevaarlijk zijn - wat een computer nou net niet kan. automatiseren: het drukt de personeelskosten en de produklie wordt groter. Het is wel saai, als enige mens op de werkvloer, maar dan zetje de Arbeidsvitaminen gewoon wat harder. Beduusd komt de arme man thuis, waar zijn vrouw over het kleine rekenmachientje gebogen zit om uit te rekenen of de Digros goedkoper is dan de Edah, en zijn zoontje het gezin terroriseert met het irritante gepiep van zijn pocket-Packman. Zijn oudste dochter geeft hij een uitbrander omdat ze met een twee voor computerkunde is thuisgekomen, en het is nog wel een verplicht vak! Het verbaast hem nauwelijks, dat hij na enige tijd wordt ontslagen. Niet omdat de techniek zover is voortgeschreden dat ook hij door een robot vervangen kon worden, maar vanwege het saboteren van zijn medewerkers. In een balorige bui had hij alle stekkers uit de stopcontacten getrokken. Bovendien had de baas hem betrapt toen hij stiekem van de autolak proefde, voor zich uit mompelend dat rood lekkerder was dan groen. Maar dat het zóver moest komen. Met lome benen van de kalmerende middelen schuifelt hij naar de recreatiezaal, per ongeluk de kwispedoor van een demente bejaarde omver stotend. Een welwillende verpleegster begeleidt hem naar een tafel, en vertelt hem hoe hij leuke tekeningen kan maken op het computerscherm. Hij mag ze ook afdrukken op de printer. De aloude bezigheidstherapie moest nodig vernieuwd worden, en wat is er nou moderner dan een huiscomputer! In een vlaag van helderheid smijt de arme man zijn pantoffel door het beeldscherm heen. GEERTJE VAN DER STERRE Voor de artikelen op deze pagina is gebruik ge maakt van de volgende bronnen: De film War Games, van John Badham; het april nummer van het maandblad Safe en in formatie van prof.drJ. Verhoeff, hoogleraar in formatica aan de Eras mus universiteit in Rot terdam. Bliepende computerspelletjes. Een plaag of een zegen? Steeds meer wetenschappers, vooral opvoedkundigen, maar ook ouders vragen zich af of het nou wel zo goed is, dat hun kind uren achtereen in een stil hoekje zit te blie- pen. Voor leraren op school is het vaak echt een plaag. Want sommige leerlingen vinden hun zakcomputer veel interessanter dan de les. De die alles weet van com puters is prof. Verhoeff van de Erasmus universiteit in Rotterdam. Hij vindt het om gaan met computers juist heel goed voor jongeren. "Je leert er door denken en je kan op een goede manier je crea tiviteit kwiit", zegt hij. Er zijn grofweg twee soorten 'computer-freaks'. De ene groep jongeren (maar ook heel veel volwassenen) houdt zich voornamelijk bezig met computers en computerspel letjes waar al een programn- ma in zit. De andere helft maakt zelf programma's, of verandert programma's in bestaande spelletjes.(Prof. Verhoeff - zelf natuurlijk ook een computergek heeft bijvoorbeeld twee van zijn computers zo geprogram meerd, dat zij een bepaald computerspel zelf kunnen spelen, zonder dat daar men senhanden aan te pas ko men). Een eerste vereiste om te kun nen programmeren is vol gens Verhoeff een goed ge voel voor taal. Dat is niet zo gek als het lijkt. Want bij de opdrachten die je aan een computer geeft gebruik je ook taal, computertaal. Je moet goed en duidelijk kun nen formuleren wil je de computer laten doen wat jij wilt, zegt Verhoeff. "Je zou het kunnen vergelijken met het schrijven van een brief. Het schrijven zelf komt pas op de laatste plaats. Eerst ga je zitten denken, wót je gaat schrijven. Zo gaat het ook met programmeren", volgens Verhoeff. Ouders hoeven volgens hem helemaal niet bang te zijn voor de computerspelletjes. "Een film met geweld erin is veel gevaarlijker, omdat je zelf niets kunt doen. Bij een computer maak je zelf deel uit van het spel". Hij vindt ook dat er wat moet veranderen op de scholen. "Een school is tegenwoordig een fabriek. Leren mag ge woon niet meer leuk zijn. Als ze in het onderwijs gebruik zouden maken van compu ters, zouden de leraren veel meer aandacht krijgen van hun leerlingen", aldus Ver hoeff. Fout gebruik van computers kan in werkelijkheid tot gro te rampen leiden. Zo is in de Verenigde Staten al een keer of drie groot alarm geslagen, omdat men meende dat de Sowjet-Unie bezig was een kernaanval voor te bereiden. Eén keer kwam dat omdat t technicus de verkeerde tape in een computer stopte. Óp het beeldscherm in het de fensiezenuwcentrum van de VS zagen waarnemers toen Russische raketten regel recht op Amerikaanse bom- menbunkers afstuiven. Het was een simulatie voor een verdedigingsscenario, maar eerst hadden ze dat nog niet in de gaten. Het had een haar gescheeld of de Amerikanen hadden hun anti-raket-raket ten het luchtruim ingestuurd. Een defecte chip zorgde enige tijd later voor een dergelijke situatie. De hele Amerikaan se gevechtsstaf werd opge roepen, omdat Russische projectielen recht op de VS afstevenden. Ook hier werd op het nippertje een tegenac tie stopgezet. Deze 'bijna- (Illustratle: Bert Bljh Op de Amerikaanse scholen staan bijelkaar ongeveer 100.000 computers. En over een paar jaar zullen dat er tien keer zoveel zijn. De computer als leermiddel is in de Ver enigde Staten al veel gewoner dan hier in Nederland. Sterker nog, jongeren blijken over het alge meen veel beter met computers om te kun nen gaan dan volwassenen, omdat zij er als het ware mee zijn opgegroeid. Bijvoorbeeld: James Nitchals uit Californië is twintig. Hij staat aan het hoofd van een computerbedrijf. Hij is miljonair. Een veertienjarige jongen uit Los Angeles is programmeur voor halve dagen. Salaris: 1300 gulden per week. Jay Zimmerman (17) heeft ook een eigen computerfirma. De winst van dit bedrijf was vorig jaar ruim een miljoen gulden. De maker van computerspelletjes Atari kocht van een 18-jarige Amerikaanse jon gen een video-spel voor 300.000 gulden. Nou is Amerika vanouds bekend als 'het land van de onbegrensde mogelijkheden', maar deze ontwikkeling zal over een paar jaar ook in Nederland merkbaar zijn. Waar schijnlijk kan je met een opleiding als com puter-programmeur in de toekomst nog enige kans maken op een baan. confrontaties' bewijzen dat er maar een kleinigheid hoeft te gebeuren of de wereld zit in de puree. Het kan een kwes tie van één verkeerde chip zijn en de kernraketten vliegen tussen de VS en de Sowjet-Unie heen en weer. Voor de echte liefhebbers is er kort geleden een boek ver schenen over computerspel letjes. Het heet: "De 16 popu lairste video-selletjes" en het is geschreven door de Ameri kaan Ken Uston. De uitgever is Becht in Amsterdam. Dit boek beschrijft stap voor stap hoe het spel in elkaar zit, waar de gemene trucs zitten en wat je moet doen om te kunnen winnen. Bij de meeste video-spelletjes is het zo, dat degene die de hoogste score haalt ruimte krijgt om bijvoorbeeld zijn naam met daarachter het aan tal punten in het spel te tik ken. Een echte videospelletjes- grootheid in Amerika heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om overal waar hij als winnaar uit de bus kwam "The Beatles are for ever" te vermelden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13