'Stom spel' te kitscherig c Beeldreligie en Peter Lohrs dood TV-rubriek CONCERT AGENDA Uit in de Randstad Jaap de Moor, de wetenschapper achter 'Hollanders overzee': ZATERDAG 10 DECEMBER 1983 Radio - tv - kunst Een mens is dood voor hij het weet. Op 4 januari 1984 zal het alweer twintig jaar geleden zijn (twintig jaar!) dat er grote op schudding in Nederland ont stond door één item in het sati rische VARA-programma 'Zo is het toevallig ook nog 's een keer'. Beeldreligie heette het. Een bewerking van een Engel se tekst uit het BBC-program- ma That Was The Week That Was, dat op zichzelf ook 'Zo is het toevallig ook nog 's een keer' tot voorbeeld gestrekt had. Het was een satire op het televisiekijken, dat het geloof vervangen had. De TV-antenne in de plaats van het kruis: „Het kruis dat zegt tot de wereld: Wie horen kan die hore, wie kijken kan die kijke, hier is het licht, hier vindt gij de ont vangst, hier ziet gij het aan schijn van het Beeld. Want het Beeld is tot de mens gekomen en heeft de mens gevormd naar zijn evenbeeld". Terwijl heel christelijk Neder land, dat natuurlijk eigenlijk helemaal niet naar dit VARA- programma had mogen kijken, ongelovig zat te kijken en te luisteren naar wat zijn christe lijke gemoed nu weer werd aangedaan, vervolgde de 30-ja- rige student in de rechten Pe ter Lohr, op een zalvende toon die nu nog naklinkt in mijn oren, met de tekst, doorscho ten met foto's van tv-antennes, om als klap op de vuurpijl hier mee te eindigen: „Maar bovenal: gij zult den knop geenszins omdraaien want dit is het Beeld een gruwel En zo won dit machtige geloof el ke dag nieuwe discipelen, die gelijk met hun broeders en zusters neerknielen voor het Beeld en bidden: Geef ons heden ons dagelijks programma, wees met ons, o Beeld, want wij weten niet wat wij zonder u zouden moeten doen." Mediadeskundigen hebben later uitgedokterd, dat de storm van verontwaardiging die daarna over Nederland opstak en de edelste gevoelens van de edel ste delen van ons Nederlandse volk in haat en scheldpartijen deed veranderen, waarschijn lijk wat minder hevig zou zijn geweest als Peter Lohr bij de laatste woorden niet even het hoofd gebogen had, alsof hij werkelijk in gebed verzonken raakte. Ik betwijfel die visie overigens: de verontwaardige volksmassa was tegen die tijd al zo blind van woede, dat zul ke subtiliteiten aan haar oog ontsnapt moeten zijn. Nu denkt u misschien dat ik wat overdrijf, wat die boze reacties betreft, want u bent het alweer een beetje vergeten, of u heet Marco van Basten of Gerald Vanenburg en was toen dus nog niet geboren, maar meteen de volgende dag, nota bene op een zondag gaf minister president Marijnen al een af keurende verklaring uit, en de volgende dag werden in de Tweede Kamer vragen gesteld door Schmelzer (KVP), Geert- sema (WD), Smallenbroek (ARP) en Beernink (CHU), pre cies het huidige kabinet dus: want zo blijft 't toevallig ook wel weer een keer! Ach ja, dat waren mooie tijden! Toen gebeurde er tenminste nog wel eens NIKS, waardoor iedereen over zijn toeren raak te. U zult zich nu misschien af vragen waarom ik hier drie we ken te vroeg over schrijf, de plechtige herdenkingsdienst zal immers pas op 4 januari van het volgend jaar gehouden worden. Ik denk dat ik er op 4 januari, ijs en weder dienende (bijna had ik deo volente ge schreven!), nog wel een keer op terug zal komen, maar er waren twee redenen om er nu al even aan te herinneren. De eerste is, dat ik om mij heen grote bewogen beweging con stateer rond 'Beeldreligie'. Het eerste herdenkingsartikel ver scheen afgelopen donderdag al in NRC Handelsblad, en de zelfde dag werd ik door Joris van den Berg van Vrij Neder land opgebeld, die wou weten door Nico Scheepmaker of ik, als tv-criticus, deze uit zending wellicht ter plekke, in de zaal, had bijgewoond, want hij was bezig een reportage te schrijven waarin hij de 'oogge tuigen' hun indrukken wilde laten vertellen. En de tweede reden is, dat deze week Peter Lohr op 50-jarige leeftijd overleed. Hij was al sinds jaren directeur van de Haarlemse Stadsschouwburg, en vervulde nog menige ande re functie. Zijn dood kwam voor mij, en voor wie hem be ter kenden dan ik, niet onver wachts: hij leed al lange tijd aan kanker en wist dat hij ten dode opgeschreven was. Hij had nog maar één grote wens, had ik gehoord: zijn leven zo lang te rekken, dat hij de tv-se- rie 'Sanne' nog zou kunnen zien. Zijn dochter Lotje speel de daarin de hoofdrol. Dat is hem godzijdank gelukt Woensdag 23 november was de laatste aflevering van de 9-deli- ge serie, op 5 december over leed hij. Hij heeft dus nog kun nen zien dat Lotje Lohr een voortreffelijke actrice is. Jaap de Moor: "Ik heb geen moment geaarzeld om, met Veronica in zee te gaan". (foto Hoivut> LEIDEN - Overspel. Dat was de niet geringe aantasting van de goede zeden, waarvan de pro grammamakers Ton Planken, Hans Keiler, Henk Hofland, Hans Verhagen werden beschul digd. Vier heren van onbespro ken links gedrag gingen in zee met Veronica, leverden hun ziel uit aan gestrande piraten. Historicus Jaap de Moor (29) ging met Veronica niet alleen in-, maar zelfs overzee. Hij werkte een jaar lang aan de wetenschap pelijke onderbouwing van de tv- serie 'Hollanders overzee' en schreef samen met zijn collega Leonard Blussé een gelijknamig boek voor wie aan de serie niet genoeg heeft. Van overspel in de ware zin des woords kan in zijn geval geen sprake zijn. Veronica is zijn eerste media-partner. Het werkt nog steeds bevreem dend, de combinatie van Veroni ca en wetenschap. Hoe kan een zichzelf serieus nemende ge schiedkundige nu samenwerken met een omroep waar ze zelfs van een documentaire over het leven van paus Paulus de zesde nog een wilde orgie van Dolly Dots en achtervolgingsscènes zouden willen maken? Jaap de Moor neemt het laconiek op: "Ik neem met genoegen ken nis van de discussie rond die he ren. De opwinding erover getuigt van een nogal verzuilde mentali teit. Zelf heb ik geen moment ge aarzeld toen ik werd gevraagd om aan 'Hollanders overzee' mee te werken. Mijn grootste argu ment was nieuwsgierigheid. Bo vendien was ik net afgestudeerd en dreigde werkloos te worden. Ik ben zelf van geen enkele om roep lid. Kijk zelfs nooit tv. Te gen Veronica kon ik werkelijk geen enkel bezwaar hebben". Over'de samenwerking met Vero nica heeft hij niets dan lof. "Een soort van vrije jongens zijn het. Hele nuchtere figuren, die ons volkomen de vrije hand hebben gegeven bij het maken van de se rie. Er is nooit van hogerhand ge probeerd in te grijpen". De serie is dan ook geheel in eigen beheer gemaakt. Het idee is af komstig van Jan Dorresteijn van Fuga film. Veronica was de eer ste omroep die, mede met het oog op de eigen voorgeschiede nis en de in zicht komende b-sta- tus, brood zag in het plan: een se rie over de tijd waarin de Hollan ders de zeven wereldzeeën be voeren en in korte tijd overal op het zuidelijk halfrond handels posten vestigden. Dorresteijn hield de produktie en regie geheel in eigen hand. Hij legde contacten met de Werk groep voor de geschiedenis van de Europese expansie van de Leidse universiteit en met de Stichting cultuurgeschiedenis van de Nederlanders overzee. De Rotterdam De Doelen za 10 en zo. 11. gr. zaal 20.15 uur. Pro menadeconcert door Rot. Phil. Or kest, o.a. Ravel, Bernstein en Pou- lenc. ma 12, gr. zaal 20.15 uur, Timeless all stars, jazz met Bobby Hutcherson, Curtis Fuller, Harold Land, di 13, kl. zaal 20.15 uur, Muir String Quartet speelt Haydn, Beethoven, Dvorak. wo 14, kl. zaal 20.15 uur, Nikita Maga- loff, piano Chopincyclus. do 15 en 16, gr. zaal 20.15 uur, Rot. Phil, orkest en Phil, koor 'Toon kunst' spelen Mozart en Mahler. Rotterdamse Schouwburg za 10, wo 14, do 15 20.15 uur, RO-thea- ter met 'Onder de ogen van het Westen', van Joseph Conrad, di 13, 20.00 uur, 'Idomeneo', opera van Mozart door de Nederlandse Operastichting. Luxor theater za 10, zo 11 20.15 uur, 'Evenaar', musi cal van Jos Brink en Frank San- di 13, wo 14, do 15, vr 16 20.15 uur, 'De zoon van Louis Davids, musical met Jenny Arean, Lex Goudsmit en Johan Ooms. Theater Zuidplein za 10 gr. zaal, 20.15 uur, Mutua Amici- tia met 'Vroeger', toneelspel van Harold Pinter, vr 16 gr. zaal, 20.15 uur, 'Koppen dicht', blijspel van Michael Frayn met Rijk de Gooyer en Pieter Lutz. Lantaren za 10 zaal 2,21.00 uur, 'Musk-red' dans en percussie van Julyen Hamilton, Kirstie Simson en Matthieu Keijser wo 14 zaal 1, 20.30 uur, 'Rosas danst Rosas', choreografie: Anne Teresa de Keersmaeker. Amsterdam Carré za 10, zo 1120.15 uur, Toneelgroep De Appel met 'De vrek' van Molière, ma 12, 20.15.uur, Lee Towers, di 13, 20.15 uur, Tina Turner, do 15, vr 16. 20.15 uur. 'De dader heeft het gedaan', musical van Annie M.G. Schmidt. Bellevue di 13 t/m vr 16 gr. zaal. 20.30 uur. To neelgroep Centrum met 'Sterke drank in Oud-Zuid' van Guus Vleu gel en Ton Vorstenbosch. di 13 t/m vr 16 kl. zaal. 20.30 uur, To neelgroep Centrum met 'Blessure tijd' van Peter Blok, Marieke van der Pol en Maria Goos. za 10 gr. zaal, 20.15 uur. Het Neder lands Kamerorkes o.l.v. Frans Brüggen en han de Vries, zo 11, gr. zaal, 14.15 uur. Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitink. zo 11 gr. zaal. 20.15 uur, Jorge Bolet, pianowerken van Brahms, Rach maninoff, di 13 gr. zaal, 19.30 uur, Am. Phil, or kest en koor van Ned. Haendelver. met Handel-Messiah. wo 14, do 15 gr. zaal, 20.15 uur, Con certgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink speelt Sjostakowitsj en Beethoven. Kleine Komedie zo 11, 20.15 uur, De Lyrische Kome die speelt 'De arme matroos' van Cocteau en 'De tsaar laat zich foto graferen' van Kaiser/Weill. De Meervaart do 15, vr 16, 21.00 uur, Bewegings- groep Bart Stuyf met 'Stitch'. Mickery za 10 t/m vr 16 (beh. ma 12), 20.30 uur, Theatre X met 'Scenarios for the li ving, a trilogy', di 13 t/m vr 16, 20.30 uur, Maatschap pij Discordia met 'Die Schein trügt' van Thomas Bernard. Nieuwe de la Mar za 10, vr 16, 20.15 uur, Tineke Schou ten, 'Wan Woeman show', zo 11, ma 12, 20.15 uur, Adèle Bloe- mendaal met 'Adèle's keus', di 13, wo 14, 20.15 uur, Willem Nijholt en Linda van Dijck met 'Sukses' van Norman Beim. Stadsschouwburg za 10, 20.15 uur en zo 11 14.00 uur. Pu- bliekstheater met 'De onweerstaan bare opkomst van Arturo Ui' van Bertold Brecht. ma 12, wo 14, 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met 'Die lustigen Weiber von Windsor' van Otto Nicolai. di 13,20.15 uur, Ned. Danstheater met 'Dreamtime', 'Mental model' en 'Das Berliner requiem', do 15. 20.15 uur en vr 16. 18.00 uur. Publiekstheater met 'De nacht, de moeder van de dag', van Lars No- Den Haag Appeltheater za 10, 20.15 uur, Toneelgroep De Ap pel met 'De huisbewaarder' van Ha rold Pinter. wo 14, do 15. vr 16. 20.15 uur, Toneel groep De Appel met 'De vrek' van Molière. Circustheater za 10. vr 16, 20.15 uur. Ned. Dansthea ter met 'Dreamtime', Berliner re quiem' en 'Mental model'. door de doem van Veronica. En kele universitaire boekhandels in Amsterdam oordeelden het werk ól te vlot en weigerden het te verkopen. "Dat werkt me op de lachspieren", is de reactie van De Moor. "Ze denken: dat is van Veronica, niks voor ons. Als ze het zouden lezen, zouden ze ont dekken dat alle onderzoek van de laatste jaren in 'Hollanders overzee' is verwerkt". Slavenhandel De Moor en Blussé hebben hun boek getracht te schrijven vanuit de optiek van de toenmalige kooplieden en zeevaarders, die zich de wereld niet in continen ten, maar in zeeën en kuststro ken voorstelden. Ze verklaren het succes van de Hollandse on dernemingslust aan het begin van de zeventiende eeuw niet al leen uit de lust tot avonturieren, maar ook uit een gedegen voor bereiding en de sterke han delspositie van ons land binnen Europa. Toch ligt het avontuur op elke bladzij van het boek op de loer. Aandacht voor de negatieve ge volgen van de Hollandse expan siedrang is er nauwelijks. Slaver nij komt slechts zijdelings aan de orde. De Moor: "In de negentien de eeuw en het begin van de twintigste eeuw werd kolonialis me nog hartstochtelijk verde digd. Daarna is de tijd van de be schuldiging gekomen. Kolonia lisme werd een synoniem voor uitbuiting. Nu is een genuan ceerder beeld aan het groeien: wat wilden de Europeanen daar bereiken, wat streefden ze na. Dat zijn de zaken, waaraan wij ma 12 t/m do 15, 20.15 uur, Freek de Jonge met 'De Mythe'. Koninklijke schouwburg za 10, 20.15 uur en zo 11. 14.00 uur, Haagse Komedie met 'Prettige feestdagen' van Ayckbourn. zo 11 t/m vr 16, 20.15 uur, Haagse Ko medie met 'De biechtvaders' van Di Mattia. HOT-theater za 10, zo 11. 20.30 uur. Nationale Bal let met 'In and out', 'Momentum', 'Confectiepassen' en 'Ik hou ge- Congresgebouw za 10, 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink speelt Sjostakowitsj en Schumann, ma 12, 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Frans Brüggen speelt Purcell, Mozart en Bach, wo 14, do 15 en vr 16, 20.15 uur 'Even aar', musical van Jos Brink en Frak Sanders. Diligentia wo 14, 20.15 uur, Residentie orkest speelt Stanley, Van Anrooy en Beethoven. do 15, 20.15 uur, Nelleke Burg met 'Welleke Burg', vr 16, 20.15 uur, Adèle Bloemendaal met 'Adèle's keus'. Leiden Schouwburg do 15, 20.15 uur, Gereben, Hongaarse volksmuziek met Crackerhash als voorprogr. vr 16, 20.15 uur, 'Karnaval der dieren' en 'De toverwinkel', zwart- en pop pentheater. LAK-theater za 10, 20.30 uur', Bestwei speelt 'Gio vanni's room' van Baldwin, ma 12 en wo 14. 20.30 uur. Concert LESKO met Milhaud, Honegger en Gruenberg. do 15 en vr 16, 20.30 uur, LAKdrama speelt 'Moria'. Stadsgehoorzaal zo 11, foyer, 11.30 uur, koffieconcert door het Ludwig trio wo 14 en do 15, 20.00 uur, Kerstcon cert van Rijnlands Chr. Mannen- vr 16, 20.00 uur, Utrechts Symfonie orkest, o.l.v. Hiroyuki Iwaki speelt Dvorak, Wagenaar en Berlioz. Kapelzaal K&O gebouw ma 12, 20.15 uur, Alwin Bar, piano speelt Chopin, wo 14, 20.15 uur. Naum Grubert, pia no speelt Schubert, Debussy en Liszt. vr 16, 20.15 uur. Kamermuziek van het Phemois trio. Hooglandse kerk wo 14. 20.00 uur. Con Amore met het Weihnachtsoratorium. Lutherse kerk vr 16. 20.15 uur, Leids Kamerkoor zingt Sweelinck, Monteverdi en Schütz. aandacht besteden. Wij behande len de periode van 1600 tot 1650. Slavenhandel speelde toen nog nauwelijks een rol. De meeste De uit Rusland afkomstige con certpianist Naum Grubert, treedt woensdagavond aan in de Kapel zaal van K&O. Hij zal werken van Schubert, Debussy (Estam- pes) en Liszt (Funerailles en de Twaalfde Rhapsodie) ten gehore brengen. Naum Grubert werd in Riga gebo ren en studeerde aan het conser vatorium van Moskou. Daarna werd hij leerling van de befaam de pianist Swatislav Richter. Grubert behoorde tot de prijs winnaars van het Tsjaikowski- concours en van het pianocon cours van Montreal. In 1982 maakte hij zijn Nederlandse de buut met concerten in Amster dam, Rotterdam en Utrecht. In september van dit jaar vestigde Naum Grubert zich in Leiden, waar hij bezig is een lespraktijk op te bouwen. De christelijke oratoriumvereni ging 'Con Amore' onder leiding van Piet Kiel jr. geeft op dezelfde nadelige gevolgen van kolonia lisme, zoals het ontstaan van een monocultuur, zijn van later da tum". woensdagavond een uitvoering van Bachs Weihnachtsoratorium (cantate 1,2,3 en 4). Aan dit con cert in de Hooglandse Kerk werken mee de sopraan Rita van Harmeien, de alt Heieen Resoort, de tenor Wouter Goedhart en de bas Arthur Schildmeyer. De be geleiding berust bij het Dordts Kamerorkest. Het koor van de vakgroep Engels van de Leidse Universiteit geeft zijn jaarlijkse kerstconcert op de zelfde vrijdagavond in de Lode- wijkskerk. Het programma ver meldt traditionele en moderne carols, afgewisseld met niet-En- gelse kerstliederen, a capella of begeleid door piano en orgel. Hetzelfde Christmas Carol Con cert is op woensdagavond al te beluisteren in de Oudshoornse Kerk in Alphen a.d. Rijn en op dinsdagavond in de Doopsgezin de Kerk in Den Haag. Het jaarlijkse kerstconcert van K&O-Oegstgeest in de Willibror- duskerk wordt vrijdagavond 16 december verzorgd door het English Festival Chorus. Het koor staat onder leiding van Ju lian Williamson. Organist is Mi chael Overbury. Op het program ma staan kerstliederen uit vele Europese landen alsmede een aantal Christmas carols. Er is ook samenzang. In de vaderlandse geschiedenisboekjes wordt de naam van Jan Pieterszoon Coen nog steeds met een hoofdletter geschreven, een held uit de Gouden Eeuw, te vergelijken met De Ruyter, Tromp en Hein. Zijn beeltenis is in Hoorn in brons vereeu wigd. Wie morgenavond naar 'Een peperduur avontuur', deel drie van 'Hollanders overzee' kijkt (om 21.00 uur op Nederland 2), krijgt een heel ander beeld van dezebevelvoerder. 'Hollanders overzee' is een gepopulariseerde serie over de dadendrang van onze voorvaderen, die met wrakke zeilscheepjes naar alle uithoeken van de we reld zwierven, belust op koopwaar en avontuur. De serie is gemaakt door Jan Dorresteijn, die binnen kort hoort of er een zevendelig vervolg op zijn serie kan komen. Mocht dat het geval zijn, dan is Jaap de Moor in elk geval niet van de partij. Hij droeg de wetenschappe lijke feiten aan voor de eerste serie, en heeft inmid dels een vaste baan bij de werkgroep voor de ge schiedenis van de Europese expansie aan de Leidse universiteit. Hij vertelt over de samenwerking tus sen een wetenschapper en een populaire omroep. door Ariejan Korteweg Zegen Dorresteijn reisde vervolgens naar tropische gebieden om het mate riaal voor zijn zevendelige serie te verzamelen. De Moor bleef thuis en neusde in oude en re cente boeken om ervoor te zor gen dat de serie niet alleen een aardig-, maar ook een op de fei ten gestoeld kijkspel zou wor den. "Het was een zeer prettig jaar voor mij", oordeelt hij achteraf. Het resultaat van king kan zijn goedkeuring dan ook volledig wegdragen. "We wilden geen schoolse, belerende documentaire, waarvan zelfs een historicus als ik een beetje slaap zou kunnen krijgen. Het is nu aangenaam om naar te kijken, terwijl de werkelijkheid geen ge weld wordt aangedaan. Alle door ons aangedragen thema's zijn tot m'n genoegen gehandhaafd". Toch heeft De Moor een bezwaar tegen de serie, al komt hij er niet uit zichzelf mee voor de dag. Dat geldt de stukjes 'stom spel', waarin door zwijgende acteurs fragmenten uit de kolonialisti sche geschiedenis worden nage speeld. "Daar sta ik inderdaad sceptisch tegenover. Dorresteijn wilde dat graag. Hij vindt het een verlevendiging. Die scènes zijn veel te schoongewassen en kit scherig. Vooral dat schip is twij felachtig. Maar het is een zegen dat die acteurs tenminste niet spreken". Al tijdens de beginfase werd afge sproken om naast de serie ook een boek uit te brengen, waarin dieper op de achtergronden zou kunnen worden ingegaan. Dat boek is onlangs verschenen en sluit qua stijl direct aan bij de se rie. 'Wot geschreven', zoals De Moor zegt en rijkelijk geïllu streerd met veel foto's van Dor resteijn. Het boek is enigszins getroffen In het Alphense jongerencentrum Het Kasteel treedt vanavond het neusje van de Nederlandse zalm op hardrockgebied op: Vanden- berg. Dit ook in Engeland en de Verenig de Staten aan populariteit win nende viertal heeft onlangs een tweede elpee uitgebracht 'Hea ding for a storm' terwijl van het debuutalbum 'Vandenberg' maar liefst 250.000 exemplaren werden verkocht. Voorprogramma: Second Skin The Box In het Leids Vrijetijdscentrum treedt de Engelse formatie The Box op. De muziek van deze groep houdt het midden tussen punk en jazzfunk en schijnt dui delijk geinspireerd te zijn op Captain Beefheart. Opvallende verschijning in deze groep is de op leeftijd zijnde sa xofonist Charlie Collins. De Dijk In de Hoofddorpse Hoeve tenslotte staat vanavond de Nederlandsta lige rockformatie De Dijk ('Slow Motion') op het toneel. ADVERTENTIE PROFITEER ER VAN! Koop uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers - De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs. Iedere dinsdag vanaf 7.30 uur lot 13.00 uur in de Groenoordhallen (tijdens de Veemarkt) Kuikenpoten per 5 k« 25.- Kuikcnfilet per kg 13.- Braad-grill kuikens (Pim. tso gr.ip.st. 5.50 Kiprollade per kg 13.- T.V. Hapjes heerlijk gekruid per kg 5.- Drumsticks per kg 8.- Kipkarbonade per kg 7.- Kuikenlevertjes hotermuis per 500 grant 2.50 U T Ol'! Dinsdag 13 en 20 december verkoop van een grandioos assortiment KKRSTHOUÏ o.a. Kalkoen, Kalkoendelen. Konijn, en braadstukken, l a/ant, wilde land. Maas. rug en houten etc. P. Groeneveld en Zn Tel. 010-739755 LEIDEN - Het Ludwig Trio geeft morgenochtend een koffiecon cert in de Stadsgehoorzaal. Het programma vermeldt werken van Mozart, Bach, Dohnanyi en de negentiende-eeuwse compo nist Berends. Het trio bestaat uit de violist Jean Jacques Kanto- row, de altviolist Vladimir Men delssohn en de cellist Herre Jan Stegenga. Het concert begint om half twaalf, maar om elf uur staat de koffie klaar. De pianist Alwin Bër geeft maan dagavond in de Kapelzaal van K&O het eerste van twee aan Chopin gewijde recitals. Het pro grammagedeelte voor de pauze bestaat uit drie Impromptu's, drie Nocturnes en twee Balla den. Na de pauze worden zes Etudes opus 10 en zes Etudes opus 25 uitgevoerd. Het Leids Studenten Kamerorkest concerteert maandagavond in het LAK-theater. Van Darius Milhaud zal worden uitgevoerd 'Le boeuf sur le toit' (1919), van Arthur Honegger 'Concertino pour piano et orchestre'(1924) en van Georges Antheil, onder voor behoud, 'A jazz symphony(1926). Het programma vermeldt ook een Nederlandse première: 'The Daniel jazz for a voice and eight instruments'(1924). let Rijnlands Christelijk Mannen koor verschijnt op woensdag avond 14 en donderdagavond 15 december op het podium van de Stadsgehoorzaal voor de jaarlijk se kerstconcerten. Het program ma bevat kerstliederen uit diver se landen en van verschillede componisten, o.a. Saint Saëns, Anton Diabelli en Arnold Bronckhorst. Vocale medewer king wordt verleend door de bas Henk van den Brink, de sopraan Louise Rettich en de alt Reinata Heemskerk. Als declamator treedt op P. van den Bos. Voorts werken mee Addie de Jong(orgel en piano), Han Kapaan(hobo), Dieks Visseridwarsfluit) en Eri- ka Waardenburg(harp). Dirigent is Sander van Marion. Gedurende beide concerten zal een geldinzameling worden gehou den voor een schoolproject op Sri Lanka. Het Leids Kamerkoor treedt vrij dagavond aan in de Lutherse Kerk aan de Hooglandsekerk- gracht. Uitgevoerd worden Sweelincks Hodie Christus Na- tus Est, Monteverdi's Ave Maris Stella en Magnificat en Schütz Weihnachtshistoria. Medewer king verlenen Matthy Soet- houdt(sopraan) en Rob Sturc- kenboom(tenor). De leiding be rust bij Ton Beckers.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 33