Blitse grafici contra het computer-tijdperk Goud schiet omhoog door roof Lijfrente: oude wijn, nieuwe zak Belasting Beurs week Economie Extra De wat vervallen badplaats Brighton aan de zuidkust van Engeland heeft deze week een primeur voor Groot-Brittannië binnen de gemeentegrenzen gehad: een dagblad dat geheel volgens de technologie van het computertijdperk gemaakt werd. De krant had de niet erg aanspre kende naam „Daily Leader" en is maar enkele dagen versche nen. Vier dagen maar, net zo lang als de jaarconferentie duurde van de Newspaper So ciety, de vereniging van uitge vers van regionale en lokale kranten in het Verenigd Ko ninkrijk. Het uitbrengen van de „Daily Leader" was vooral een de monstratie: de eigenaren van de kranten in de provincie wil den ermee aantonen, dat de nieuwe, snellere, betere en kostenbesparende techniek om dagbladen te maken aan wezig is, en gebruikt zou kun nen worden. Oud nieuws, zou men zeggen. Kranten in de Verenigde Sta ten en in tal van Westeuropese landen, waaronder ons land, worden allang met hulp van computers in elkaar gezet. Journalisten die achter beeld schermpjes hun stukken ma ken en in de computer invoe ren, zijn, om bij ons land te blij ven, van Groningen tot Roo sendaal een vertrouwd gezicht. In Engeland ligt dat heel anders. O zeker, er zijn kranten die computers en beeldschermen hebben aangeschaft. Het pro bleem is alleen dat ze er maar ten dele of soms zelfs helemaal niet mee kunnen werken. Oor zaak: de grafische bonden die tegen zijn. Ernst Voor hen was de (prijzige) de monstratie in Brighton vooral bedoeld. De uitgevers van de regionale en lokale kranten in Engeland wilden hen laten zien dat het de kranten ernst is met hun plan, uiterlijk per eind 1984 met de technieken uit het computertijdperk te gaan werken. Er is zelfs een codenaam voor dat plan: „Project Breakthrough" (doorbraak). Een gelukkig ge kozen naam! Er zal inderdaad een doorbraak nodig zijn alvo rens de toestemming van de grafische bonden los komt die de kranten toestaat de moder ne tijd in te gaan. Tekenend is al, dat de grafische bonden niet in Brighton te zien waren. Dat ze anti zijn, is in zekere mate begrijpelijk. Bij invoering van de nieuwe technieken ver dwijnt een groot aantal tradi tionele banen, en raken de gra fische bonden tegelijkertijd hun machtsbasis kwijt. Wat minder begrijpelijk is, is dat die bonden kennelijk de macht hebben, onvermijdelijke mo derniseringen tegen te houden. De belachelijke situatie is ont staan, dat bij kranten die com puter plus beeldschermen maar vast hebben aangeschaft, journalisten hun stukken op het beeldscherm intikken, ver volgens op een computerprin ter een afdruk van hun verhaal maken en die overhandigen aan een zetter. Die tikt het arti kel opnieuw via zijn beeld scherm in de computer en stuurt het dan naar de zetma chine waarmee de krant ge maakt wordt. Inderdaad, dat had de journalist zelf ook wel kunnen doen, maar de archaische arbeidsver houdingen binnen de Britse kranten laten dat niet toe. Om met Robert Stiby, voorzitter van de Newpaper Society, te spreken: „We zijn het lachertje van de wereld hiermee, een Derde-Wereldland op het ge bied van krantentechniek. Er ger zelfs: sommige landen in Azië, Midden-Amerika en Afri ka immers gebruiken de nieu we technologie al wèl. Ton De macht die de grafische bon den in Engeland hebben, blijkt niet alleen uit dit voorbeeld. Die blijkt bijvoorbeeld ook uit de uniek hoge salarissen die een bond als de National Gra phical Association (NGA) in de loop van de jaren voor zijn le den uithet vuur heeft gesleept. Een beetje zetter in het Londen- se krantencentrum Fleet Street heeft al gauw een jaarsa laris van 70.000 gulden te pak ken, een typograaf bij een dag blad kan met wat schnabbelen bij een zondagskrant erbij moeiteloos aan een inkomen van een ton komen. Het gevoel van eigenwaarde dat de grafici bij de Britse kranten hebben is zó groot, dat ze om het minste of geringste de pro- duktie stilleggen. Zo zijn er het afgelopen jaar kranten niet uit gekomen, omdat een hoofdar tikel de NGA-leden niet beviel, of een verslag van een vak bondsvergadering, of zelfs een advertentie (de Daily Mail kwam medio dit jaar een dag niet uit, omdat een verkie zingsadvertentie van de Con servatieve partij verkeerd viel bij de zetters). Het verleden heeft geleerd, dat de vakbondsleden het des noods heel lang kunnen vol houden. The Financial Times kwam deze zomer twee maan den niet uit, omdat typografen onrechtvaardigheden in de nieuwe loonvoorstellen had den bespeurd; The Times werd in 1980 zelfs voor een periode van elf maanden stilgelegd. De mannen kunnen zich dat ver oorloven, omdat zij lid zijn van rijke bonden. De middelen van de NGA (er zijn meer grafische bonden, maar dit is de groot ste) worden op 11 miljoen pond geschat (50 miljoen gul den), dus met dat bedrag in het achterhoofd kan men een sta king heel lang uitzingen. Onverschrokken Met deze informatie in gedach ten is het merkwaardige, vol komen uit de hand gelopen conflict bij het huis-aan-huis- blad The Messenger, dat in de buurt van Manchester ver schijnt, wat beter te begrijpen. Bij deze jonge krant namelijk staat een eigenaar-directeur aan het hoofd, die niet gevoelig is voor de chantagetechnieken van de grafische bond, de on verschrokken Eddie Shah (39). door Henk Dam Hij vond dat de NGA-leden te hoge financiële eisen stelden, en nam voor een van zijn huis- aan-huis-kranten grafische mensen aan die geen lid zijn van een bond. Daarmee ging hij in tegen de bij vele Britse bedrijven bestaande regeling, waarbij al het personeel ver plicht lid is van een vakbond, de zogenaamde „closed shop" overeenkomst. Zes grafici bij de Messenger gin gen daarop uit protest tegen het doorbreken van de „closed shop" regeling in staking. Die werden door Shah ontslagen. De NGA-leden gingen vervol gens buiten de poort posten, met de bedoeling het produk- tieproces bij de huis-aan-huis- krant tot stoppen te dwingen. Maar met z'n zessen begin je niet veel, en na enige tijd nam de NGA de beslissing, leden die bij andere bedrijven werken, ook bij de Messenger te laten posten, het zogenaamde „se condary picketing". Dit nu is verboden op grond van een wet uit 1980, een van de be ruchte wetten waarmee minis ter Tebbit (toen nog van werk gelegenheid) de macht van de vakbonden wilde beteugelen. De bonden zijn altijd fel tegen die wet geweest, maar hebben het nooit op een echte confron tatie laten aankomen. Dat deed de NGA wel, en Shah liep te recht ogenblikkelijk naar de rechter die tegen de grafische bond zei: „Ophouden met se condary picketing. Bij overtre ding moet u een boete van 50.000 pond (225.000 gulden) betalen". Die overtreding volgde spoedig. De door Shah weer erbij geroe pen rechter bevestigde niet al leen de boete van 50.000 pond, maar gaf een tweede boete van 100.000 pond (450.000 gulden) wegens „minachting van het hof', en liet beslag leggen op de middelen van de NGA. De leden daarvan waren over die uitspraak zo verbolgen, dat zij het afgelopen weekeinde Fleet Street lamlegden, waardoor er geen enkele landelijke krant en geen enkel landelijk zon dagsblad (die niets met de Messenger te maken hebben) uit kon komen. De schade: ve le, vele miljoenen. Zo heeft de schaamteloze ar rogantie van de grafische bond van een muis een olifant ge maakt, met rellen, gevechten met de politie, schadeclaims van miljoenen ponden en wat al niet erbij. Dit alles heeft de progressieve krachten en het vakbondswezen in Engeland zeer in verlegenheid gebracht. Les Wat moet de Labour-partij bij voorbeeld doen? De partij is te gen de vakbondswetten die nu door de NGA worden uitge test, maar kan geen voorstan der zijn van het overtreden van de wet (en daarmee de rechts orde van het land in gevaar brengen). De overkoepelende vakfederatie TUC heeft een vergelijkbaar probleem. Solidariteit met de aangesloten bond NGA is na tuurlijk heel gewenst, en de meer linkse bonden willen ook zelfs verder gaan en het op een algemene staking laten aanko men. Maar de behoudender bonden (en die hebben de meerderheid binnen de TUC) redeneren: als we tegen de rechter ingaan, verliezen we ook het laatste restje respect bij het volk. De enige winnaar is de regering- Thatcher, waarvan woordvoer ders al uitgebreid hebben laten weten dat deze buiten het con flict staat. En terecht: óf de NGA gaat overstag, en dat is dan een mooie les voor deze bond die tot dusver onaantast baar was, óf er groeit een alge mene, politieke staking uit het conflict. Zo'n staking van de toch al niet erg geliefde bonden kan per definitie op weinig begrip bij de gewone Brit rekenen, en biedt de de laatste tijd door nogal wat tegenslagen geplaag de premier Thatcher (Parkin son-affaire, Grenada) boven dien de gelegenheid haar pres tige als leider van het land te rug te winnen. Welk een contrast in de dagbladen! Terwijl het land wordt lamge legd, omdat ambtenaren een korting van 39ó op hun salaris niet willen of kunnen accepteren, wordt een andere bevolkingsgroep in pagina-grote advertenties opgeroepen om toch vooral nog dit jaar in privé een bedrag van 15.339,- te storten voor de aankoop van een lijfrente-verzekering. Al in een reeks van jaren spelen de verzekerings-maatschappijen handig in op de momenten van bezinning, waartoe de mensen met hogere inkomens tegen het eind van het jaar plegen te ko men. De wervende teksten zijn erop gericht de betaler van de lijfrente-premie het gevoel te geven iets "handigs" te doen en bij nalatigheid de boot te missen. De verzekeraars zijn vindingrijk, als het gaat om de verpakking. Aan de aloude lijfrente-polis geeft men een iets ander, soms enig nieuw aspect en men geeft de uitkomst een welsprekender naam. Dat suggereert te zijn het ei van Columbus, maar het gaat in alle gevallen over oude wijn in nieuwe zakken. Het is soms onvoorstelbaar te zien, hoe mensen blindelings een lijfrente-verzekering afsluiten en daarbij uitsluitend afgaan op het fiscale voordeel, dat in de wervingsakties breed wordt uitge meten. Inderdaad mag de premie tot het gemelde maximum bedrag van het belastbaar inkomen worden afgetrokken (men verdient dan het belastingpercentage dat "aan de top" wordt geheven), maar de uitkeringen vormen te zijner tijd weer belast baar inkomen; een heffing, waarover in het algemeen in een heel wat bescheidener lettertype melding wordt gemaakt. Het voor deel is dan hierin gelegen, dat vanaf de pensioendatum een lager inkomen dan in de arbeidzame periode wordt genoten, waar door het percentage van heffing lager uitvalt dan het bespaarde percentage ten tijde van de aftrek. Is dat altijd zo? Te weinig wordt erbij stil gestaan, dat het inkomen op een aardig niveau kan blijven, omdat intussen alle vaste lasten (hypotheekrente) zijn afgeschud. Renteniers verwerven zelfs een hoger inkomen. Vanaf de 65-jarige leeftijd wordt het A.O.W.-pensioen genoten en behoeven geen premies volksverzekeringen meer te worden betaald. Dat scheelt bij gehuwden al zo'n 28.000 op jaarbasis. Bovendien wordt het inkomen nog weer verhoogd door de lijf rente zelf. door J. Booy Het is dus zaak om een goede prognose van het toekomstige (fis caal) inkomen te maken om de hoogte van het belastingvoordeel te kunnen constateren. Vraag Op zichzelf geeft het te denken, dat de fiscale aspecten als trek paard moeten fungeren bij de verkoop van deze verzekerings- vorm. Het zou gezonder zijn eerst de vraag te stellen; heb ik in financiële zin eigenlijk wel een aanvullend (maar door de inflatie aangetast) pensioenbedrag nodig, gezien ook het te verwachten verbeteringsniveau op oudere leeftijd? Vervolgens moet men zich afvragen, welke vorm van lijfrente de meest geschikte zou zijn. En tenslotte zouden de fiscale voordelen als een extra ele ment kunnen gelden. Bij een lijfrente krijgt men tegen betaling van een bepaalde pre mie het recht tot ontvangst van een bepaalde periodieke uitke ring (de lijfrente) vanaf een vooraf bepaald tijdstip tot aan de overlijdensdatum. Deze oervorm is overvleugeld door de "levensverzekering met een lijfrenteclausule", waarop grote, desgewenst elk jaar, afwijken de, bedragen (koopsommen) worden gestort. Bij die verzekering krijgt men op een bepaalde datum een kapitaal uitgekeerd, waarmede dan direct nè uitkering een lijfrente moet worden gekocht voor een zekere periode. Op dat moment kan de dan goedkoopste maatschappij worden opgespoord, zodat de hoog ste lijfrente kan worden verkregen. Ook biedt het systeem van betaling van koopsommen, welke een vaste premie-betaling ver vangt, de mogelijkheid om het ene jaar wel en het andere jaar niet te storten, zulks op grond van de aanwezige financiële mo gelijkheden en te behalen fiscale voordelen. Ook kan elk jaar een andere maatschappij met een aantrekkelijker tarief worden genomen. De concurrentie is, zeker in de sfeer van de koopsom men en gedurende de laatste maanden van het jaar, zeer hevig. Rendementsgaranties en winstdelingen overtreffen elkaar. Het aardige van een koopsom-polis is ook, dat men -naarmate de uitkeringsdatum nadert- op grond van de gewijzigde omstandig heden, nog wat kan bij-sturen. Zo kan men de lijfrente in duur beperken, van één of twee levens afhankelijk doen zijn of de uitkering op een ander tijdstip laten ingaan. Zelfs kan men zich het kapitaal laten uitkeren. Weliswaar is dan het hoge -progressieve- tarief van toepassing, maar bij het be staan van hoge compensabele verliezen behoeft dat geen be zwaar te zijn. Indien men ten tijde van de uitkering in het bui tenland woont, bestaat wéér een andere situatie. Populair Eén ding staat bij een lijfrente vast, de uitkering eindigt bij het overlijden van de verzekerde. Bij een zwakke gezondheid, uit mondend in een relatief kort leven, kan het afsluiten van een lijfrente dus onvoordelig zijn. Men kan evenwel, als daaraan behoefte bestaat, bedingen dat de betaalde koopsommen bij vóór-overlijden worden teruggege ven. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk beding dehoogte van de lijfrente in negatieve zin beïnvloedt. Als de omstandigheden passend zijn, is de levensverzekering met lijfrenteclausule een prima voorziening voor later. De op de pre mie verdiende rente, welke zijn weerslag vindt in verhoging van de uitkeringen, is tijdens de loop van de verzekering belasting vrij voor de inkomstenbelasting. Niet-ingegane lijfrenten zijn vrij van vermogensbelasting. Dat geeft de lijfrente-polis een grote voorsprong op het alternatief sparen via het spaarbankboekje. Bij het sparen bij de bank slaat de fiscus wèl toe. Dit alles, gevoegd bij de aftrekbaarheid van de premie, maakt deze polis tot zo'n populair verzekeringsprodukt. Bij de beslissing "lijfrente-polis of niet" zal men evenwel èlle elementen moeten overwegen. my*' gaip»WHI door C. Wagenaar Voor vele grote effectenbeurzen werd deze week een nieuw his torisch hoogtepunt van het koersniveau geregistreerd. On danks het feit dat er van een rechtlijnige hausse geen spra ke was. Althans in Wall Street niet, waar de ene dag een koerssprong van 17 punten werd opgevolgd door een reac tie van 11 punten. Wat echter niet wegnam dat de beurs in New York dinsdag het oude re cord van 1285 van 10 oktober met twee punten wist te over treffen. Ook in Londen en Amsterdam werden oude recordstanden van oktober in hogere richting doorbroken en vierde de beurs nieuwe triomfen. Bij ons kwam niet alleen het algemeen gemiddelde op nog nimmer eerder bereikte niveaus maar ook de index voor de vijf inter nationals was nog nooit eerder zo hoog geweest. Andere beursgroepen als de scheep- en luchtvaart en de verzekering bereikten nieuwe topniveaus van het jaar, hoe wel het hier nog beneden de historische toppen bleef. Het algemeen optimisme dat deze week voor een levendig beurs- leven zorgde was gebaseerd op positieve berichten over de economie en wat Wall Street betreft op positieve verwach tingen van het rentebeloop. Vorige week bestond in de Verenigde Staten enige be zorgdheid over het gedrag van de FED (de gezamenlijke cen trale banken). Deze zorgen waren niet onge grond want uit publikaties bleek dat het bestuur van deze organisatie in november dc kredietkraan enigszins had dichtgedraaid. Maar door we derom sterk meevallende cij fers over de geldhoeveelhcid in omloop die wat groei betreft sinds september nauwelijks boven het basiscijfer van 5 pro cent is uitgekomen, begon maandag de rente te dalen en reageerde de aandelenmarkt dinsdag met een sprong van 17 punten naar een nieuwe histo rische top. Toch blijft het renteprobleem voor de Newyorkse effecten beurs zorgelijk. Want vele fi nanciële deskundigen zijn on gerust over het hoge begro tingstekort van de regenng- Reagan. Dit ondergraaft steeds weer de kracht van de hausse en maakt het gedrag van Wall Street onberekenbaar en gril lig, zoals deze week duidelijk werd gedemonstreerd. Koop jesjagers zien tegenover zich massa's winstnemers wat een flinke mate van onzekerheid voor de nabije toekomst bloot legt. Daarentegen bleven de edelme talen zeer vast. De enorme goudroof vorige week in Lon den van 3000 kilo veroorzaakte een keerpunt op de goudmarkt die de afgelopen tijd door aan houdende prijsdaling was be zocht. De goudprijs schoot fors omhoog op de voet gevolgd door het zilver. In enkele da gen werden al prijzen geboden die in geen maanden meer zijn voorgekomen. Bij ons bleef de obligatiemarkt vrijwel onbeweeglijk ter zijde. De index kwam nauwelijks van zijn plaats en de handel bleef kalm. De bank voor Ne derlandse Gemeenten biedt een 8,5 procent lening aan voor 25 jaar. wat als nogal scherp in de markt gelegen werd geoor deeld. De aandelenmarkt liet daarente gen des te meer deining zien. Na drie dagen handel lagen de meeste beursgroepen op hun index ruim twee punten boven het slot van de vorige week. Dour de veeioesproKen lusie van Ennia met Aegon en gun stige winstcijfers van Amev maakte de verzekering een nog- grotere sprong van 10 punten De fusie die onder de nieuwe naam Aegon het leven zag, be gon deze week op de beurs met een koersstijging van f 4,- tot circa f95 als notering. Maar ook de andere beursgroe pen lagen uitstekend. Daarbij nam de handel vooral voor de topfondsen duidelijk toe. Dit optimistische gedrag heeft ve len verbaasd. Want ondanks de sociale spanningen en de forse schade die sommige stakings acties van de ambtenaren tot gevolg hadden is de beurs in november per saldo toch geste gen Vooral het buitenland bleef acte de présencc geven en kocht de eerder dit jaar bij grote hoe veelheden uit de markt geno men favorieten weer gretig te rug. Deze klingen zien de sta kingen als tijdelijk bijver schijnsel van een regeringsbe leid dat zij als positief ervaren voor de economische opleving van ons land. Vooral de strijd tegen het voortdurend oplopen van het begrotingstekort wordt in het buitenland posi tief beoordeeld evenals het verlagen van de lastendruk voor het bedrijfsleven. Hoewel donderdag de opgaande lijn enigermate werd onder broken, hielden op de aande lenmarkt in Amsterdam een groot aantal fondsen toch een flinke weekstijging over. On geveer f 10 hoger kwamen Océ van der Grinten, Ballast-Ne- dam en Gist-Brocades te staan, terwijl er voor Unilever, KLM, Heineken, Elsevier-NDU en Nijverdal-Ten Cate ongeveer f5,- meer werd betaald. ABN daarentegen moest iets terug evenals Verenigde Glas en We- reldhave. De grootste Britse vakorganisatie van grafici, NGA, is tegen de invoering van computers bij kranten. De uitgevers van die zelfde kranten denken daar heel anders over. Automatisering bespaart niet alleen tijd, maar ook geld. En banen, vermeldt de NGA daarbij. Bij de meeste Engelse bedrijven is het personeel verplicht lid van een vakbond; de zogenaamde 'closed shop'-overeen- komst. Bij het huis-aan-huis-blad The Messenger werden het afgelopen weekeinde zes zetters ontslagen die bij de grote en rijke NGA zijn aangesloten. De beer was meteen goed los. Engeland tekent daarmee voor de eerste grote opstand tegen de voortschrijende automatise ring in de geschiedenis. De Labour-partij, die de ideeën van de NGA ondersteunt, staat met haar rug tegen de muur. Het is Engelse vakbonden namelijk bij wet verboden, om van elders leden in te zetten bij bedrijven ter ondersteuning van acties, het zogenaamde 'secondary picketing'. Zoals het er nu naar uitziet dreigt dit conflict een krachtproef te worden tussen de NGA en de regering. Thatcher, toch al niet zo'n fan van vakbonden, weet zich in dit conflict ge steund door de publieke opinie. De climax van haar strijd om de beteugeling van de macht van vakorganisaties lijkt in zicht te komen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9