c Sowjet-Unie komt voorlopig niet meer naar Genève Sociale tijdbom dreigt in Venezuela Zuid-Afrika ontdekt plan coup op Seychellen Protest deportatie zwarten afgewezen Druzen zinnen op wraak >- IRA wil miljoenen losgeld voor zakenman Weinberger99Onderhandelingen binnen enkele maanden hervat99 Chef geheime dienst Italië gearresteerd "Massa-executies in Iraanse gevangenis" Adempauze conflict Britse grafici Rus schendt luchtruim MTÊRlSii ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 Buitenland PRETORIA (Reuter) - In Zuid-Afrika zijn enkele personen aangehouden voor verhoor in verband met pogingen tot het ronselen van huurlingen voor een vermeende coup op de Seychellen. Vol gens de Zuidafrikaanse minister Louis le Grange zijn onder de aangehouden personen enkele Brit ten en Zimbabweanen. De buitenlanders die geen permanente verblijfsvergunning hebben zullen onmiddellijk het land worden uitgezet, zo zei hij. De minister zei dat enkele in Groot-Brittannië wo nende personen achter het plan zitten die na mens een "mouvement pour la resistance" (be weging voor het verzet) zouden optreden. De Zuidafrikaanse regering neemt deze zaak ernstig en zal niet toestaan dat dit soort ontwikkelingen binnen Zuid-Afrika plaatsvinden, aldus Le Gran ge in zijn verklaring. In Zuid-Afrika zitten sinds een jaar 42 huurlingen, onder wie kolonel Michael "Mad Mike" Hoare, vast wegens het kapen van een Indiaas passa giersvliegtuig na een mislukte poging tot omver werping van het socialistische bewind van pre mier Albert Rene van de Seychellen in november 1981. Premier Botha van Zuid-Afrika ontkende dat zijn regering voorkennis had van de coup- plannen maar erkende wel dat de huurlingen ge weren, munitie en radio's van Zuid-Afrika had den gekregen. LONDEN Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft een losgeld van 5 miljoen pond (22,5 miljoen gulden) gevraagd voor de door deze organisatie ontvoerde Ierse zakenman Don Tidey, zo heeft de politie in Du- blin gisteren bekendgemaakt. door Henk Dam Tidey, die de tweede man is bij As sociated British Food, een grote supermarktketen, werd vorige week donderdag in de buurt van zijn woonhuis in de Ierse Repu bliek ontvoerd. Zijn kidnappers volgens de Ierse politie zeker de IRA - lieten vervolgens een week niets van zich horen, maar namen gisteren contact op. Dat volgde op een emotionele op roep donderdagavond voor de Ierse en Britse televisie van de drie kinderen van Tidey, die we duwnaar is. De ontvoerders wil len dat het losgeld in Londen wordt betaald. Daar bevindt zich een aantal belangrijke vestigin gen van het bedrijf van Tidey. Een woordvoerder van Associated British Food noemde het giste ren onwaarschijnlijk, dat het geld betaald wordt. Dat heeft vooral te maken met de houding van de Ierse regering, die bang is dat bij uitbetaling een precedent geschapen wordt waardoor geen enkele rijke Ier meer veilig zou zijn voor terroristische organisa ties. MOSKOU (AFP/Reuter/UPI) De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko heeft gisteren bevestigd dat Moskou blijft bij zijn weigering de Geneefse INF-onderhandelingen te hervatten. Volgens de minister sluiten de huidige omstandig heden een terugkeer naar de onderhandelingstafel uit, aldus het officiële persbureau Tass. De Amerikaanse minister van de fensie Caspar Weinberger daar entegen meent dat de Sowjet- Unie „binnen enkele maanden" zal terugkeren naar de onderhan delingstafel. De minister ver klaarde dit gisterën tijdens zijn bezoek aan Parijs. Volgens Weinberger realiseren de Sowjet-leider zich dat hun pogin gen om de plaatsing van Ameri kaanse raketten in Europa tegen te houden, hebben gefald. Ze zul len nu beseffen dat het in hun ei genbelang is de onderhandelin gen in Genève over de euroraket ten te hervatten. „Ik meen dat ze binnen enige maanden zullen te rugkeren. Gedurende het hele overleg hebben zij niet serieus onderhandeld, maar nu realise ren zij zich dat ze hun doel om de plaatsing te blokkeren niet heb ben bereikt". Sinds de Sowjet-Unie vorige week woensdag uit Genève vertrok is in Washington steeds verklaard dat ze zullen terugkeren. Wein bergers voorspelling was echter één van de meest optimistische. Gromyko bevestigde het minder positieve Sowjet-standpunt tij dens een ontmoeting met zijn Poolse ambtgenoot Stefan Ols- zowski. Deze was gisteren voor een „kort werkbezoek" in de Sowjet-hoofdstad. „In het Westen worden stemmen gehoord volgens welke de USSR bereid zou zijn de onderhande lingen in Genève over de INF (middellange-afstandsraketten) te hervatten, opdanks de plaat sing van Amerikaanse kernra ketten in Europa". Maar de Sow jet-Unie is alleen tot terugkeer bereid als de Verenigde Staten en de andere NAVO-landen de situatie van voor de stationering van de eerste raketten willen her stellen, aldus Gromyko. Ontmoeting De minister van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, George Shultz, en Andrej Gro myko, zullen volgende maand mogelijk de opening van de Eu ropese ontwapeningsconferentie (EOC) in Stockholm bijwonen. Dit is gisteren uit diplomatieke ZUID-AFRIKA (AP) - De Zuid afrikaanse regering heeft giste ren het Amerikaanse protest over de gedwongen evacuatie van 400 zwarte gezinnen uit hun dorp afgewezen en gezegd dat de blanke minderheidsregering er op uit is de levensomstandighe den van de zwarte meerderheid te verbeteren. Louis Nel, onderminister van voor lichting en buitenlandse zaken verklaarde dat de ontruiming van het dorp Mogopa, 120 kilo meter ten westen van Johannes burg, naar een plaats te Pachs- draai, 100 kilometer ten noorden van dezelfde stad, in het voor deel van de dorpelingen ge schiedt. Hij voegde hieraan toe dat de meeste dorpelingen vrijwillig met de maatregel hadden inge stemd en dat slechts een kleine minderheid verzet bood en te Mogopa wilde blijven, als gevolg ROME (AP) - Generaal Giuseppe Santovito, de voormalige chef van de Italiaanse geheime dienst, is gisteren gearresteerd. Hij zou een rol hebben gespeeld in een aantal belangrijke schandalen die de afgelopen jaren in Italië aan het licht zijn gekomen. De 63-jarige generaal werd gister ochtend door de carabinieri van zin bed gelicht. Gerechtelijke bronnen zijn dat de aanklacht verband zou houden met het ont hullen van staatsgeheimen maar officieel is er niets over losgela ten. De naam van de generaal is in het verleden genoemd bij een groot aantal schandalen, zoals het bankschandaal rond de Banco Ambrosiano, het vrijmetselaars schandaal rond de Loge Propa ganda Due (P-2) en de miljarden- smokkel in wapens en drugs uit en naar het Midden-Oosten. van niet gespecificeerde "intimi datie" in een stammengeschil. Nel verklaarde tegenover buiten landse verslaggevers die waren uitgenodigd voor een helikopter- vlucht naar de twee gemeen schappen, dat de omstandighe den te Pachsdraai veel beter zijn dan die te Mogopa. De regering helpt in Pachsdraai bij de op bouw van een nieuw dorp in een heet en droog gebied..Het oude dorp Mogopa en omgeving wer den in 1911 door de zwarten aan gekocht. Nel toonde in het nieuwe dorp drie scholen, een mobiele kliniek en een waterleidingsinstallatie, die volgens hem te Mogopa niet mo gelijk waren geweest. bronnen in Stockholm verno men. Zweden heeft er thans weer ver trouwen in dat alle minister van buitenlandse zaken van zowel Oostbloklanden als van westerse landen aanwezig zullen zijn, al dus de bronnen. Zij benadrukten echter dat Washington noch Moskou hiervan een duidelijke bevestigng hadden gegeven, maar „de situatie ziet er beter uit dan een week geleden", voegden zij eraan toe. De brief die de Russische presi dent Andropov deze week aan een aantal Europese regerings leiders, onder wie premier Lub bers, heeft gestuurd, bevat toe spelingen op een herstel van de onderhandelingen met de Ame rikanen in Genève. Dat zei premier Lubbers gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie. Maar aan de andere kant be vat de brief verwijzingen naar eerdere toespraken van Andro pov en bijlagen waarin ronduit met tegenacties wordt gedreigd als gevolg van de plaatsing van nieuwe raketten in Engeland, Duitsland en Italië. Lubbers zei daarom niet helemaal duidelijk te kunnen aangeven wat de preciese bedoeling van Andropovs brief is. Lubbers zei ook nog niet te weten of hij op de brief, waarover hij verder niets wilde zeggen, zal antwoorden. Daarover is met de bondgenoten in elk geval geen overleg ge weest. Familieleden van de vermoorde Druzenleider houden de wacht bij het opgebaarde lichaam (Foto TRIPOLI/BEIROET (DPA/UPI/ Rtr) - Druzenleider Joumblatt zwoer gisteren bij de begrafenis van een hoge geestelijke leider van de Druzen wraak voor de moord op sjeik Halim Takkied- dine. In Moslem-West-Beiroet bleven winkels, banken en kan toren dicht als teken van rouw. De internationale luchthaven van Beiroet bleef voor de derde achtereenvolgende dag dicht. De Druzen zeggen, dat het Libane se leger zware wapens rond het vliegveld heeft staan. Zij behou den zich het recht voor daarop te schieten, als het leger hun dor pen onder vuur neemt. Joum blatt zei in zijn rede, dat de Dru zen in de bergen worden bele gerd door hun eigen regering. 'Het leger beschiet ons elke dag', zo zei hij. Washington, zo zeiden Amerikaan se regeringsfunctionarissen gis teren, heeft president Amin Ge- mayel van Libanon in twee da gen van beraad te kennen gege ven niet over 'wondermiddelen' te beschikken om de uitvoering te kunnen garanderen van het Libanese akkoord met Israël van 17 mei tot terugtrekking van de Israëlische en Syrische troepen, die het grootste deel van het land beheersen. Wijzigen van het ak koord heeft de Amerikaanse re gering afgewezen. Gemayel zou als stap om tot terugtrekking van de vreemde troepen te komen moeten pogen het gezagsgebied van zijn regering te vergroten. Washington zou willen helpen met militaire uitrusting. Feitelijk beheerst de Libanese re gering nu alleen Beiroet. Erbui ten stuit zij evenwel al direkt op de Druzen, die het overgrote deel van het Snoufgebergte beheer sen. Israël weigert zich uit Libanon te rug te trekken, als Syrië dit niet ook doet. Syrië verzet zich tegen LONDEN (AP) - Een Britse journalist die een bezoek heeft ge bracht aan de Bvin-gevangenis in Teheran heeft gisteren in The Guardian gemeld dat gevangenen hem hebben verteld over massa-executies, waarbij soms 490 mensen in één nacht werden gedood. Andrew Veitch. medisch correspondent van de Guardian, schreef dat hij met 270 artsen in Teheran was voor een conferentie. De artsen kregen van de autoriteiten toestemming een bezoek te brengen aan de gevangenis ten noorden van de hoofdstad. "Officieel verblijven er 3.000 gevangenen, mannen en vrouwen, meisjes en jongens, allemaal terroristen. Onofficieel zijn er 6.000 en soms meer", schreef hij. "Officieel zijn er sinds de revolutie meer dan 5.000 mensen geëxe cuteerd, van wie de meesten hier in Evin. Onofficieel vertelden gevangenen over 490 doodgeschoten mensen in een nacht". Veitsch schreef dat de gevangenis nog is gebouwd onder het regi me van sjah Reza Pahlavi, voor de revolutie van 1979, en dat de gevangenis toen een synoniem was voor het geweld van de Sa- vak, de keizerlijke geheime politie. De gevangenis is nu inge richt als "Islamitisch heropvoedingscentrum". LONDEN - In het conflict tussen de Britse grafische vakbond NGA en krante-eigenaar Eddie Shah van het huis-aan-huis-blad The Messenger, dat deze week een gewelddadig hoogtepunt be reikte toen 4000 grafici publika- tie van Shah's krant trachtten te verhinderen, is een adempauze van een week gekomen. Vanaf maandag gaan Shah en de vakbond praten met het nationa le bemiddelingsinstituut ACAS in een poging een eind te maken aan het geschil, dat reeds vele maanden duurt en draait om Shah's weigering alleen met per soneel te werken dat bij een vak bond is aangesloten. In de loop van het geschil sleepte Shah de NGA tweemaal voor de rechter, en met succes: de bond werd wegens onwettig posten bij Shah's bedrijf tot oplopende boetes van in totaal 150.000 pond (675.000 gulden) veroordeeld. Gisteren zou een derde rechts zaak dienen. Shah zou die zeker gewonnen heb ben, en de NGA zou zeker tot een nog hogere boete zijn veroor deeld, omdat de bond afgelopen woensdag en donderdag op de zelfde, door de wet verboden wij ze acties voerde bij het gebouw waar The Messenger wordt ver vaardigd. Maar Shah vroeg om schorsing van de zaak, nadat hij van de NGA de verzekering had gekregen dat deze bond gedurende zeven da gen alle acties bij zijn krant zal staken. Gedurende die periode zullen bond en krante-eigenaar trachten een compromis te vin- den. MÜNCHEN (AP) - Een Russische helikopter heeft gisteren het Westduitse luchtruim geschon den. De militaire MI-24 vloog 1.000 meter over Beieren, voor het terugkeerde naar Oost-Duits- land. De Beierse politie verklaarde dat het de negende keer dit jaar was dat een Russisch toestel het luchtruim binnendrong. het Israëlisch-Libanese akkoord en weigert zich terug te trekken, als Israël aan terugtrekking voor delen op het punt van veiligheid overhoudt, zoals zijn voorzien in het akkoord. Bezoek Sjamir De grootste hindernis bij het vin den van een oplossing van het conflict in Libanon is naar de ge zamenlijke mening van Israël en de Verenigde Staten "de agres sieve houding van de Syriërs, on dersteund door de Sowjet-Unie". Dit heeft de Israëlische premier en minister van buitenlandse za ken, Vitzak Sjamir, gisteren ge zegd na terugkeer van een be zoek van zes dagen aan de Ver enigde Staten. Sjamir riep de Palestijnen en ko ning Hoessein van Jordanië op "de weg van het geweld" te ver laten en vrede door onderhande lingen met Israël te sluiten. Prinses Diana van Engeland kreeg gisteren een vroeg kerstca deautje voor haar zoontje William. Het beertje werd haar overhandigd toen Diana een trainingscentrum voor volwassenen opende (Foto ap> Hoog opgemaakte en elegant uit gedoste dames proberen hun opgewonden kinderen tot rust te brengen. Zwetend van de tropische hitte verdrukken de echtgenoten elkaar onderwijl in de taxfree-shop om zo veel mogelijk van de duurste Schotse whisky en Franse cog nac aan te kunnen schaffen. De vertrekhal van het vliegveld op Curasao is afgeladen met Ve- nezolanen die even zijn overge wipt om drank en kleren in te slaan. Ook zijn er weer heel wat sieraden aangeschaft, fo totoestellen, kleurentelevi sietoestellen en stereo-installa ties. door Rob Sprenkels Een vrijwel dagelijks beeld in de jaren '70. De afgelopen jaren begon het steeds iets minder te worden vanwege de scherpe stijging van de kosten van le vensonderhoud in Venezuela zelf. Maar sinds februari van dit jaar is het plotseling hele maal afgelopen. Geen speciale charters meer naar de vlakbij gelegen Antilliaanse vrijhaven onder Nederlandse kroon, zelfs bijna alle normale vluch ten Caracas-Curaöao vice versa zijn inmiddels uit de dienstre gelingen geschrapt. De sterk teruglopende opbreng sten uit de olie-export en de ul timatums van de internationa le bankierswereld hebben ge leid tot een scherpe devaluatie van de Venezolaanse munteen heid, de bolivar. Plotseling loont het zelfs voor de overma- Jaime Lusinchi: zeker van over winning. (foto AP) tig rijke welgestelden niet meer hun inkopen in Willem stad te doen. De Venezolanen hebben de afge lopen tien jaar miljarden dol lars aan de olie verdiend, maar nog meer geld over de balk we ten te smijten. Nou ja, de Vene zolanen, liever gezegd de 10 procent van de 14 miljoen kop pige bevolking die maande lijks 90 procent van het natio nale inkomen opstrijkt. De buitenlandse schuld is in een paar jaar tijd plotseling opgelo pen tot boven de 35 miljard dollar. En nu de internationale oliemarkt in elkaar is gezakt, blijkt zowel de staat als de par ticuliere sector zo goed als bankroet, zonder dat het land zich daadwerkelijk heeft we ten te ontwikkelen. De oliedol lars zijn vooral opgeslurpt door de corruptie en de bureaucra tie. Miljoenen Venezolanen zijn nog altijd net zover vary enige welvaart verwijderd als de andere Latijns-Amerikaan se volkeren. De economische rampspoed heeft reeds een stempel ge drukt op de algemene verkie zingen van morgen. De chris ten-democratische COPEI-par- tij van president Luis Herrera Campins, met de stokoude ex- president Rafael Caldera als lijststrekker, zal volgens de voorspellingen nooit meer dan 30 procent van de stemmen krijgen. Jaime Lusinchi van de sociaal-democratische AD-par- tij weet zich daarom met min stens 40 procent zo goed als verzekerd van het presidents schap. Opmerkelijk is de op mars voor de linkse partijen, die bij de verkiezingen van 1978 nog geen 10 procent van de stemmen bij elkaar wisten te schrapen. De 25 procent waarop de opiniepeilingen nu wijzen, is zeker niet vreemd aan de economische chaos. Het ergste staat de Venezolanen echter nog te wachten. Presi dent Luis Herrera Campins heeft dit jaar zijn witgrijze ha ren opgezet tegen de interna tionale bankierswereld. Van wege de verkiezingen is hij elk akkoord met het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) uit de weg gegaan, en zo zal het bewind dat morgen wordt ge kozen (Lusinchi dus) een op lossing moeten vinden voor de 18 miljard dollar die volgens de oorspronkelijke afspraken voor het einde van 1984 aan de buitenlandse schuldeisers moet worden betaald. Lusinchi is afkomstig uit de pro gressieve vleugel van de AD- partij, waar opnieuw oud-pre sident Carlos Andres Perez (1974-'78) de scepter zwaait. Maar ondanks zijn progessieve gezindheid ontbreekt het Lu sinchi aan een constructief programma om de economi sche malaise te lijf te kunnen gaan. Verwacht wordt dat hij niet aan de IMF-aanbevelingen zal kunnen ontsnappen. En die eisen komen erop neer dat de op het ogenblik lage benzine prijzen in Venezuela zelf min stens moeten worden vervier voudigd, een stapsgewijze maar forse devaluatie van de bolivar, het verder korten op de overheidsuitgaven en een bevriezing van de lonen. De economische crisis heeft reeds de betergestelden ge dwongen de broekriem aan te halen, maar het zijn natuurlijk vooral de allerarmsten, en met name de miljoenen ondervoe de en veelal analfabete krot tenwijkbewoners van de be tonnen stinkstad Caracas, die onder de crisis hebben te lei den. Dat heeft ertoe geleid dat het aantal rellen en betogingen de afgelopen twee jaar sterk is toegenomen ondanks het bruuske optreden van de schietgrage Venezolaanse poli tie. En er is weer een guerrilla beweging opgestaan, de Rode Vlag, terwijl kleine uiterst linkse vakbonden steeds meer voet aan de grond beginnen te krijgen. Het economische pakket waar mee Lusinchi spoedig op de proppen zal moeten komen, zal hoogst waarschijnlijk tot de nodige onrust leiden. Op de iets langere termijn zullen gro te groepen arbeiders hun beetje welvaart van het ogen- y blik zien omgezet in pure ar moede, en steeds meer jonge ren zullen wanhopig worden als ze aan hun toekomst den ken. Al met al dreigt Venezuela een sociale tijdbom te worden die best eens een einde zou kunnen maken aan de sinds 1958 voor Latijns-Amerikaanse begrippen voorbeeldig func tionerende democratie. Wat Midden-Amerika betreft is de komst van Lusinchi aan het Venezolaanse roer wellicht een lichtpuntje. Herrera Campins heeft lange tijd militaire steun geleverd aan El Salvador, en weigert op het ogenblik toege zegde olieleveranties aan Nica ragua na te komen, hetgeen ge noeg zegt over zijn rol binnen de bemiddelende Contadora- groep, die verder bestaat uit Mexico, Panama en Colombia. Lusinchi zal zich in eerste in stantie ongetwijfeld op de veel minder partijdige Mcxico-lijn opstellen, hetgeen misschien een effectiever funtioneren van de Contadora-groep moge lijk zal maken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7