Klein links ziet eigen successen over het hoofd Veemarkt is de kurk waarop hallen drijven' 'Tn 1984 experiment met regionale radio-uitzendingen' André de Jong president unie EG-veemarkten T elefoondienst weer aan het werk 'Tasjesrover' veroordeeld Werkgroep zet met nota eerste stap naar oprichting Omroep Rijnland ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 Het politieke hoogtepunt van het jaar, het begrotingsdebat, is achter de rug. Het is allerminst zo dat nu de kruitdampen zijn opgetrokken en de balans kan worden opgemaakt. Er werd geen grof geschut in stelling gebracht en als er al kruitdam pen hingen, dan waren ze ver oorzaakt door losse flodders. Van een winst- en verliesreke ning is evenmin sprake. Bij de ze begroting was geen winst te behalen. De wurggreep van de rijksoverheid hield de Leidse raad gevangen in marges, die allengs smaller en smaller wor den. De gemeente kan niet meer doen, dan alle 'zegen' die van boven komt, zo goed en zo kwaad als het gaat te verzach ten. Het gerommel in de kant lijn. Is het nog de moeite waard? Socialistiese Partij en CPN von den al bij voorbaat van niet. Het verzwaren van de lasten van de burgers, het kappen van dierbare voorzieningen, het verloren laten gaan van ar beidsplaatsen, het was het duo Vergeer en Brands een doorn in het oog. Voor hen was maar één conclusie mogelijk: hier aan maken wij onze handen niet vuil. Van de SP had nie mand anders verwacht, want die partij wordt zelden een constructieve opstelling ver weten. Maar de on-gouvermen- tele handelwijze van de CPN is een breuk met een traditie. Een reden voor PvdA-fractie- leider Van der Molen om de collegevorming in 1986 ter sprake te brengen. Tegen een begroting stemmen is voor be stuurlijk denkende politici zo'n beetje een doodzonde. Van der Molen prees dan ook de inbreng van met name PPR-raadslid Van Lint, die toch constructieve oppositie voerde. De verrassing was des te groter, toen behalve SP en CPN ook PSP en PPR de be groting als geheel afkeurden. Hadden de partijen aanvanke lijk nog gedacht een en ander ten goede te kunnen keren, na rijp beraad hadden ze toch besloten geen enkele verant woordelijkheid voor de voor stellen te willen dragen. Of, zo als Van Lint het uitdrukte: "Ik geloof in linkse bestuursve- rantwoordelijkheid waarbij vuile handen gemaakt zullen worden. Maar linkse vuile han den zijn schoner dan rechtse vuile handen". Met andere woorden: er staat een storm uit zuidelijke, Haagse richting. De regering dwingt de gemeenten tot een naargeestig beleid. Door de storm vielen SP/CPN meteen al om. PSP/PPR gin gen onderuit, omdat ze vonden dat het stadsbestuur niet hard genoeg terug blies. Juk De PvdA gaat onder het juk van de WD door, oordeelde De la Mar (PSP). En hij voerde een aantal argumenten aan, waar uit moest blijken dat dat het geval was. En er viel veel te noemen. Van de zestien moties die PSP, PPR en CPN hadden ingediend, haalden er slechts twee ongeschonden de eind streep. De financiële wijzi gingsvoorstellen gingen, op één na, allemaal de prullenbak in. Die ene belandt in de bu reaula van wethouder Peters, die er nog eens op gaat stude ren. Deze cijfers doen vermoe den, dat de kleine linkse partij en niets in de melk te brokke len hadden. Belangrijke zaken als de ontslagen bij Endegeest, subsidie voor het Inloophuis, geld voor uitvoering van de mi grantennota, verzet tegen de regeringsplannen, het was alle maal niet naar de zin van Klein Links geregeld. De WD was de grote winnaar. Dat standpunt lijkt flink over trokken. De stelling dat Klein Links zelden zoveel invloed had op het beleid, is goed te door Leo Maat verdedigen. De Stichting Weg loophuis heeft dank zij de mo tie-Middendorp de waardering en erkenning gekregen, die vo rig jaar nog door de raad werd afgewezen en waar de WD nog altijd tegen was. Welis waar moet de stichting het nog altijd zonder financiële steun stellen, maar de PSP heeft zelf steeds benadrukt hoe belang rijk de erkenning door de ge meente was. Middendorp, die haar eerste be grotingsdebat als raadslid meemaakte, wist de raad ook tot de uitspraak te brengen dat de betrokkenheid van gebrui kers van gezondheidsvoorzie ningen moet worden bevor derd. Opnieuw weliswaar zon der financiële onderbouwing, maar wel tegen de zin van de WD-fractie. Een financiële onderbouwing van het minderhedenbeleid werd op aandrang van Klein Links gevonden. Het bedrag werd dan wel geen 225.000 gul den, maar toch ging het een eind in die richting. Dat zelfde geldt voor het psychiatrisch Inloophuis en voor de nieuw bouw van de reiniging. Alle maal initiatieven, die door het college gedeeltelijk gehono reerd werden. Geen andere op positiepartij als de (samenwer kende) PSP/PPR-fractie reali seerde zoveel van haar voor stellen. CDA en D'66 konden jaloers zijn. Zij kregen geen kruimel van de armoe-tafel; mochten hooguit de geur van het droge brood opsnuiven. Klein Links scoorde ook nog met een motie over het behoud van het woonwagenkamp en motie over een onderzoek naar mogelij ke bezuinigingen op reis- ver- blijf- en representatiekosten. Te gen de wil van WD en CDA in, sprak de raad uit dat het college moet bestuderen of het mogelijk is om ten behoeve van het rijk uitgevoerde werkzaamheden te staken of ten minste bij het rijk in rekening te brengen. Van ver zet tegen Haagse maatregelen is dus wel degelijk sprake. Ook op het punt van de kwijtschelding van onroerend-goedbelasting en lozingsrecht voor de minima haalden PSP/PPR de winst bin nen. Al met al lijkt de conclusie ge rechtvaardigd, dat PSP/PPR niet sterk staan in hun verwijt, dat de PvdA onder het juk van de WD door moest gaan. Temeer niet, omdat het debat zich toespitste op een paar ton, terwijl de gehele bezuinigingsoperatie vele mil joenen guldens - aanvankelijk in grote lijnen de instemming van PSP/PPR kreeg. En natuur lijk: PvdA en WD werken in het college samen. Dat vergt com promissen en die waren er dan ook. Maar om dan meteen te con cluderen, dat één van de twee te veel water bij de wijn heeft ge daan is niet gerechtvaardigd, tenzij men vin rosé gewoon vies vindt. De felle tegenwind uit Den Haag heeft de trappers op de linkse pedalen het uitzicht be lemmerd en op de valreep van hun fiets doen waaien. LEIDEN - In november 1981 kreeg De Jong een aantal Franse colle ga's op werkbezoek. Er werden goede zaken gedaan want nog geen jaar later stapten de direc teuren van de vijf grootste Ne derlandse veemarkten, Den Bosch, Zwolle, Leiden, Utrecht en Leeuwarden in de auto voor een driedaagse toernee langs de top-drie van de Franse veemark ten, Sancoins, Chateau-Gontier en Fougères. "Een dodelijke trip", herinnert De Jong zich, "We hebben een kleine driedu- ziend kilometer afgelegd, 's Och tends in alle vroegte je bed uit om die markten te bezoeken en daarna praten, praten en nog eens praten". Kilo's lichter Terwijl nagenoeg de complete Leidse be volking nog op één oor ligt, worden twee keer in de week uit alle windstreken de nuchtere kalveren, pinken en dikbillen samengedreven naar de Willem de Zwij gerlaan, waar sinds veertien jaar één van 's lands grootste veemarkten wordt ge houden. De handel die elke maandag en dinsdag in de Groenoordhallen wordt gedreven gaat grotendeels aan de massa voorbij, maar is letterlijk en figuurlijk misschien wel het meest zwaarwichtige economische ge beuren binnen de stadsgrenzen. Het folkloristische handjeklap, dat twee keer in de week in de Groenoordhallen opklinkt, wordt in nauwelijks één/achtste kolom ergens achterin de krant samenge vat. Maar het gaat hier wel om een weke lijkse miljoenenhandel die, spottend met het huidige economische beeld, in om vang alleen maar toeneemt. Met andere woorden: het gaat goed met de Leidse veemarkt. Bovendien spreekt Lei den een belangrijke rol in het interessan te ontwikkelingsproces dat de koehandel op dit moment in EG-verband door maakt. Reden om de Leidse veemarkt in de per soon van directeur André de Jong, die tot president van de Europese Unie van vee markten is gekozen, eens voor het voet licht te halen. De Frans-Hollandse uitwisseling leerde dat veemarkt-directeuren van verschillende landen nog heel wat van elkaar kunnen le ren. De Franse en Hollandse di recteuren besloten daarop ijlings hun collega's in alle EG-landen uit de nodigen voor een congres in Brussel. Dat congres werd een jaar geleden gehouden en tot De Jongs stom me verbazing waren maar liefst acht landen vertegenwoordigd: Frankrijk, Groot Brittannië, West-Duitsland, Nederland, Ita lië, België, Ierland en Denemar ken. De Jong: "Ik zal die dag nooit meer vergeten. We hadden afgespro ken dat ik als eerste wat zou zeg gen omdat ik waarschijnlijk het beste uit mijn woorden zou kun nen komen. Ik ben daar samen met de directeur van de Franse federatie van veemarkten, mon sieur Guidecoq achter de tafel gaan zitten met het zweet in m'n handen. Toen ik ging praten, be gonnen overal om me heen de tolken te ratelen in het Frans, Duits, Italiaans en Deens. Ik dacht dat ik gek werd. Tijdens de lunch vroeg ik aan m'n Franse collega: 'Joh, wanneer kom jij nou een keer?' Maar hij vond het wel best zo, dus 's middags was ik weer de klos. Ik kan je verze keren dat ik aan het eind van die dag wel een paar kilo lichter was". Het eendags-congres in Brussel le verde de instelling van een werk groepje op dat de oprichting van de Europese Unie van Veemark ten moest voorbereiden. De drie pioniers De Jong, Caldi en Carter maakten dankbaar ge bruik van de diensten van ene monsieur Meriaux, de directeur van de Europese Unie van vee handelaren, la Union Europeëne du commerce du betail et de la viande. Na intensief te hebben gewerkt aan het opstellen van de statuten kon in maart van dit jaar de op richtingsvergadering worden ge houden van la Association Euro peëne des marches aux bestiaux ofwel the European Asociation of livestock markets. Infiltratie Tijdens de verkiezing van het da gelijks bestuur werd van Neder landse zijde André de Jong als presidentskandidaat naar voren géschoven. Zijn tegenstander was de bugemeester van Sans- coins, monsieur Caldi, die inmid dels voorzitter Guidecoq van de Franse federatie was opgevolgd. LEIDEN - De stakingsacties in het telefoondistrict Den Haag (waartoe ook Leiden en omge ving behoren) zijn gisteren aan het eind van de middag beëin digd. Kabelstoringen en te lefoonaansluitingen werden tij dens de ambtenarenacties niet behandeld. De PTT zegt alles in het werk te stellen de opgelopen achterstand zo spoedig mogelijk in te halen. De Jong beslechtte de strijd met 17 tegen 11 stemmen in zijn voor deel. Inmiddels heeft ook Luxemburg zich bij de Europese Federatie aangesloten die nu al tachtig pro cent van de Westeuropese vee markten verenigt. De kans is groot dat Griekenland de EG-ge- lederen zal sluiten, terwijl ook met Zwitserla'nd de onderhande lingen zijn geopend. De eerste taak die het dagelijks be stuur (dat dezelfde leden telt als de werkgroep die de federatie van de grond heeft getild), zich zelf stelde, was een hechte band met de Europese bond van vee handelaren. Een opdracht die in middels met succes is volbracht want de veehandelaren besloten unaniem tot het opzetten van een samenwerkingsverband met de marktdirecteuren. De Jong is nu ook in het dagelijks bestuur van de 'boerenbond' gekozen en zal waarschijnlijk in mei of juni van het volgend jaar in het Griekse Saloniki worden geinstalleerd. Prijsvorming Door de samenwerking op interna tionaal niveau zijn de directeu ren van de twaalf Nederlandse veemarkten gedwongen om zich ook landelijk te verenigen. Dat is inmiddels gebeurd. De Jong: "Het hele Europese verhaal heeft duidelijk z'n weerslag gehad in eigen land. Tot de Fransen kwa men was er geen enkel structu reel overleg tussen de Neder landse marktdirecteuren. We hebben nu in een mum van tijd de Groep Nederlandse veemark ten uit de grond gestampt. Daar ben ik heel blij mee omdat we ons nu gezamenlijk kunnen pre senteren en een stevige vuist kunnen maken." "Er gaan stem men op om de prijsvorming niet langer op de markten vast te leg gen, maar te verschuiven naar de slachthuizen. Wij zijn daar vrese lijk op tegen. De markt is van oudsher de plaats waar vraag en aanbod samenkomen, déór moet een prijs worden gemaakt die de basis is voor het verdere handel drijven. Verschuifje die prijsvor ming naar de slachthuizen dan haal je de essentie weg van het houden van veemarkten. Je krijgt dan eenheidsprijzen die niets meer het aanbod hebben te maken. In het begin zullen de slachthuizen een goeie kiloprijs vragen om de handelaren van de markt af te houden, maar wan neer ze éénmaal een monopolie positie hebben, laten ze de prijs dramatisch zakken. Dit geldt misschien niet zozeer voor de ge meentelijke slachthuizen, maar wel voor de particuliere". Garantiefonds Zal de nationale bond van vee marktdirecteuren vooral moeten strijden voor lijfsbehoud, de Eu ropese federatie heeft tot belang rijkste taak het internationale handelsverkeer te stimuleren. Daarnaast zullen De Jong en zijn secondanten proberen zoveel mogelijk EG-subsidie los te peu teren. Als geen ander weet De Jong dat er in Brussel heel wat tonnen zijn los te peuteren. "Voor de bouw van de Groenoordhal hebben we indertijd vijf procent van de stichtingskosten vergoed gekre gen uit het Europese exploitatie- en organisatiefonds. Toch zo'n 850.000 gulden. En toen de run derhallen neerzetten, hebben we nog eens 560.000 gulden losge weekt. Maar ik weet dat wanneer je bij de Europese Unie totaal plannen indient dat er nóg meer valt te halen". Met een vette knipoog onthult De Jong de naam van de beheerder van het garantiefonds: Da Leyde. Het hoeft geen verder betoog dat De Jong de man al haarfijn de betekenis van zijn achternaam heeft uitgelegd. "Monsieur Da Leyde en ik staan op goede voet met elkaar. En hij heeft mij ge zegd dat hij er ook zelf mee ge baat is dat er nu een Europees samenwerkingsverband zodat hij kan verwachten dat er voor taan gestructureerd ingediende plannen op zijn bureau belan den." Heeft ambtenaar De Jong wel vol doende speelruimte om zich zo nadrukkelijk in een internationa le belangenorganisatie te weren? Gaat het presidentje-spelen niet ten koste van zijn baan als direc teur van de geemtelijke dienst Groenoordhallen? De Jong: "Ik heb indertijd in een nota aan het college van burge meester en wethouders gevraagd of ik aan de onderhandelingen in Europees verband mocht mee doen. Ik heb daar toestemming voor gekregen. B W laten mij gelukkig m'n gang gaan. En te recht, want de veemarkt is de kurk waar de hallen op drijven. Dankzij .de veemarkt zal het jaar lijks tekort van de hal volgend jaar waarschijnlijk zo'n 530.000 gulden bedragen. Dat is het laag ste tekort dat we ooit hebben ge had. In 1973 bedroeg het tekort nog meer dan een miljoen. Ik durf rustig te stellen dat wij dankzij de groei van de veemarkt nu het kleinste verlies lijden van alle vergelijkbare complexen in Nederland. Dus is het niet zo gek dat B W mij het president schap van die Europese Unie niet verbieden. De hele stad pro fiteert daar van: de bezinepom- pen, de kroegen, de taxi- en bus ondernemingen, de restaurants, de hotels en zelfs de kranten. Kortom: gaat het met de Groenoordhallen goed dan gaat het met heel Leiden goed". DEN HAAG, LEIDEN, KATWIJK De Katwijkse 'tasjesrover', die meermalen in Leiden zijn slag sloeg, is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. Bovendien zal de Katwijker onder toezicht wor den gesteld van het Leidse Cen trum voor Alcohol en Drugs. De 26-jarige Katwijker bezorgde volgens de officier van justitie vooral bejaarden de schrik van hun leven. Hij had de gewoonte met een gestolen fiets langs zijn slachtoffers te rijden en snel de tassen weg te grissen. Bovendien had hij een inbraak bij Digros in Katwijk op zijn naam staan. André de Jong met een paar van 'zijn' koeien en stieren: "Gaat het met de Groenoordhallen goed, dan gaat het met Leiden goed". LEIDEN - De op te richten Om roep Rijnland wil volgend jaar beginnen met experimentele ra dio-uitzendingen in de Leidse re gio. J. Walenkamp, voorzitter van de Werkgroep Omroep Lei den (WOL), vertelde dit gister middag bij de presentatie van de nota 'Omroep Leiden II'. Deze nota is de definitieve versie, met daarin verwerkt de reacties die gegeven zijn op het voorlopi ge rapport dat eerder dit jaar, in juni, verscheen. In de definitieve nota is de werkgroep - bestaan de uit particuliere burgers met belangstelling voor een regionale omroep - grotendeels bij de uit gangspunten'gebleven waarvoor ze zich al eerder uitsprak. De WOL staat de oprichting voor van een streekomroep voor het gebied Rijnland, bestaande uit de gemeenten Hillegom, Kat wijk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, Noord wijk, Noord wijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassen- heim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude. Deze Omroep Rijn land zou in de vorm van een ver eniging moeten opereren, met gewone leden, leden uit de kring van maatschappelijke en cultu rele organisaties en leden uit be staande of nog op te richten plaatselijke omroeporganisaties. De ledenvergadering wordt in deze opzet het hoogste orgaan; er is daarnaast een algemeen bestuur en een dagelijks bestuur. De pro gramma's moeten een journalis tiek karakter dragen; de redactie daarvan werkt zelfstandig en is achteraf verantwoording schul dig. De programma's zullen uit finan ciële overwegingen voor het grootste deel door vrijwilligers moeten worden gemaakt, onder leiding van één of twee wel be taalde hoofdredacteuren. Over het aanbod van vrijwilligers is de werkgroep optimistisch ge stemd, gezien de reacties die zij tot nu toe heeft gekregen. Al 94 mensen hebben zich vrijblijvend opgegeven: 28 voor een be stuurslidmaatschap, 36 voor re dactionele en journalistieke acti viteiten, 19 voor technisch werk, 7 voor financiële activiteiten, 11 voor het beschikbaar stellen van faciliteiten als studio's en appa ratuur en 16 voor diverse activi teiten. De Omroep Rijnland moet volgens de werkgroep samenwerking zoeken met de in de Haagse regio opererende Omroep West op ju ridisch, technisch en financieel terrein. Binnen dit samenwer kingsverband moet de streekom roep zelfstandig opereren. De medianota die minister Brink man (wvc) dit jaar uitbracht, voorziet weliswaar niet in het fe nomeen van de streekomroep (wel in de grotere regionale om roep en in de kleinere lokale om roep), maar de werkgroep acht het niet te optimistisch om toch van een Rijnlandse omroep te blijven uitgaan, gezien uitlatin gen daarover van minister Brink man in een VARA-radiouitzen- ding die - bij wijze van experi ment - mede door de Streekom roep Rijnland was verzorgd. WOL-voorzitter Walenkamp en se cretaris Th. Roes lieten gisteren blijken in het besef te verkeren dat zij voor hun initiatief op geen of weinig geldelijke steun van de betrokken gemeenten hoeven te rekenen. Zij hopen voor de expe rimentele uitzendingen en voor daarna het doen van een onder zoek naar de behoefte aan een re gionale omroep op een startsub sidie van zo'n 15.000 a 20.000 gul den. Als toekomstige financie ringsbronnen gelden volgens de werkgroep de contributie van de leden van de op te richten vereni ging, bijdragen van instellingen (die niet-commercieel moeten zijn) die via de streekomroep in formatie willen verspreiden en mogelijk provinciale en rijksbij dragen. Lokale of regionale re clame acht de werkgroep voor alsnog uitgesloten, ook al gezien de opmerkingen daarover in de medianota van minister Brink man. Evenmin heeft de werk groep de aanbeveling gedaan het tarief voor het abonnement op de kabel te verhogen, hoewel dit mogelijk zou zijn. Ook al met het oog op de kosten mikt de werkgroep vooralsnog op radio-uitzendingen, al wordt in de verdere toekomst televisie niet uitgesloten (ook in dit ver band wordt aan experimenten gedacht). De omroep moet sa menwerken met bestaande au diovisuele diensten en instellin gen in de streek. De universiteit in het bezit van een audio-vi- suele dienst - heeft volgens WOL-lid Kamphuis al bereid heid getoond om samen te werken. In de komende tijd zal verder wor den gewerkt aan de oprichting van de Omroep Rijnland. Het uit brengen van de nota en het aan bieden ervan aan de Leidse wet houder Bordewijk, gistermid dag, was een eerste stap. Ook de andere gemeenten zullen de nota krijgen. Behalve voor het geven van een startsubsidie is de rol van de gemeentebesturen van belang, omdat zij een verklaring zullen moeten geven dat ze de Omroep Rijnland representatief achten. De Werkgroep Omroep Leiden heft zich op om plaats te maken voor een initiatiefcomité dat beoogt de Omroep Rijnland op te richten. Die omroep zou dus volgend jaar met experimentele uitzendingen moeten beginnen. "En als het kan nog voor de zomer", zegt Wa lenkamp. Ruimte is er in elk ge val op de kabel. De werkgroep merkt op dat zelfs als de drie nu tijdelijk uitgeschakelde Waalse programma's zouden terugke ren, Hilversum 5 van de grond zou komen, STAD/Radio Am sterdam op de Leidse kabel zou doordringen en het geluid van de beide Nederlandse televisienet ten er een plaats op zou krijgen, er nog ruimte voor acht radioka nalen overblijft.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3