Snelheidsbeperking in wijk Jerusalem volledig mislukt Oude sfeer bewaard in moderne aanpak Stad en rand J ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 FARCE OEGSTGEEST De geschiede nis van de inspraak over de vormgeving van de nieuwe Oegstgeester woonwijk Haas- wijk is deze week een nieuwe fase ingegaan. Nadat het ge meentebestuur al enkele jaren tobt over het overleg met de vereniging van eigenaren van koopwoningen, heeft ze deze week voorgesteld de samen spraak in een geheel andere vorm te gieten. De problemen die tot nu toe vruchtbare inspraak hebben tegengehouden liggen voorna melijk in het vlak van de open baarheid. Want zodra had de gemeente een plannetje ont worpen voor een volgend deel gebied en daar met het bestuur van de vereniging over van ge dachten gewisseld, of deze laatste mat de kritiek tijdens ledenvergaderingen en tegen over pers breed uit. Botsingen waren hiervan het re sultaat en het gevolg was dat het overleg voortdurend stok te, weer op de rails werd gezet, uiteindelijk weer stokte en op nieuw leven moest worden in geblazen. Het college van B en W denkt nu de kwestie op te lossen met het voorstel om al in een vroeg sta dium van de planvoorberei ding met het bestuur van de vereniging om de tafel te gaan zitten en de ideeën te bespre ken. Voorwaarde is dat de ver eniging moet beloven uit te groeien tot een echte belangen organisatie voor de buurtbe woners en met name ook be woners van huurwoningen in haar ledenbestand moet opne men. Het bestuur mag echter in dat overlegstadium over de inhoud van de plannen niet met vertegenwoordigers van pers of eigen achterban van ge dachten wisselen. Een gevaarlijke opzet, lijkt dat. De inspraak voor huidige en toekomstige bewoners bij de totstandkoming van de nieuwe wijk wordt op deze wijze wel heel erg uitgehold. Want wat is de consequentie van de voor gestelde handelwijze? Gemeente- en verenigingsbe stuur buigen zich over de pre natale bouw- en indelingsplan nen, bereiken overeenstem ming over de grote lijnen waar na de tekenkamer aan de slag kan gaan. Wanneer die gereed is, mogen pas de leden er hun zegje over doen en eventueel kritiek spuien. Het bestuur van de bewonersvereniging zal echter niet happig toestemmen in eventuele wijzigingsvoor stellen. Het heeft immers zelf de plannen mede bepaald en zodoende de inspraakmoge lijkheid voor de overige bewo ners tot een minimum terugge bracht. Detailkwesties zullen als wisselgeld in de plannen worden ingebouwd. Maar de grote trekken liggen vast. Het lijkt een slimme i inspraak vorm te geven, maar in feite is die slechts schijn. Het is weliswaar zo dat de le den van de vereniging zelf hun bestuur hebben gekozen, maar om deze nu het mandaat te ge ven tijdens de planvoorberei ding namens alle leden het laatste woord te spreken, gaat wel erg ver. Met name omdat dit inspraakoverleg in het diepste geheim moet plaats vinden. De Oegstgeester gemeenteraad heeft uiteindelijk het allerlaat ste woord over de wijkinde- ling, maar het college van B en W staat natuurlijk ijzersterk als het kan aantonen dat de voor gestelde plannen na uitputten de inspraak met de bewoners vereniging tot stand zijn geko men. In feite zullen er dus na het voorbereidend overleg met het verenigingsbestuur voor de gemeente weinig wijzigin gen meer zijn te duchten. Individuele inspraak geredu ceerd tot een onderonsje van bestuurders. Ondanks jaren zestig en zeventig is er over het proces van besluitvorming weinig nieuws te melden. WEGWIJZERS WARMOND - Alles staat op de tocht. Ook de gemeentelijke bezuinigingsplannen lijken niets en niemand te ontzien. Wat tot voor enkele jaren op dit gebied nog als volstrekt onmo gelijk werd gehouden, wordt heden voorgesteld en staat morgen te gebeuren. Nu weer moet de vrijwillige brandweer van de gemeente Warmond eraan geloven. De oude brandweerauto begint krakkemikkig op de assen te staan en is aan vervanging toe. Maar het dagelijks bestuur van de gemeente vindt de ruim 30 gulden per inwoner die deze moet kosten, wel aan de erg hoge kant en overweegt de Leidse brandweer te vragen zonodig ook in Warmond blus send op te treden. Onder de Warmonders begint onrust te ontstaan en de VVD liet deze week weten het voor nemen te vuur en te zwaard te zullen bestrijden. Want niet al leen menen woordvoerders van deze partij dat alleen plaat selijk bekende spuitgasten de weg in het dorp snel kunnen vinden, de huidige vrijwillige brandweer zou zelfs moeten worden uitgebreid. "En béétje blusboot is wel het minste voor onze waterrijke gemeente", al dus de liberale woordvoerders. Nu moge dit laatste te verdedi gen zijn, het argument om de Leidse spuitgasten uit War mond te weren omdat ze er de weg niet kennen, staat zwak. Het huidige vrijwillige korps van Warmond zou een geheel nieuwe taak kunnen krijgen, namelijk als wegbereider. Zodra de rode haan in het War- mondse aan het kraaien slaat, posten de Warmondse brand weerlieden met een kleine, goedkope auto aan het begin van het dorp en wachten alzo de Leidse spuitgasten op. Voorafgegaan door de War mondse vrijwilligers is de plek des onheils natuurlijk via de kortste weg gevonden, de slan gen aangesloten op de dichtst bijzijnde kranen en het blus werk snel in volle gang. Neen, ook dit lijkt een bezuini gingsvoornemen dat wel kans van slagen heeft. Als het vrij willigerskorps er nu maar niets op tegen heeft om voortaan als ANWB-wijzers door het leven te moeten. Het inmiddels voormalige bestuur van de Voorschotense ijsvereniging in februari teneergeslagen bijeen bij het bord dat de ijvloer nog even had moeten beschermen. De schaatsers op de achtergrond hebben veel op hun geweten(archieffoto Holvast) KLUCHT VOORSCHOTEN - De strijd van de Voorschotense ijsclub om een hekwerk rond de baan begint de trekken van een boertige klucht aan te nemen. De aanleiding tot het drama voltrok zich op 14 februari van dit jaar toen het bestuur van de ijsvereniging 's avonds over niet veel meer bestieren kon dan een totaal vernielde ijs vloer. Want ondanks het ver bod van de ijsvereniging wa ren schaatslustigen toch de baan op gegaan en hadden het nog veel te broze ijs volkomen aan gruzelementen gereden. Dit nu was de bestuurders te dol en om nu te voorkomen dat de ze tragedie zich zou herhalen zaten ze de week erop al in het gemeentehuis om een hek werk rond de baan te eisen. Vijfenveertigduizend gulden moest dat kosten. Dat was de gemeente te duur, maar in een volgende scène tussen de beide hoofdrolspe lers kwam het voorstel tot een ander soort hek van rond 27.000 gulden ter sprake. De zaak leek beklonken. Niets was echter minder waar want er ontstond stevige on enigheid over de juiste hoogte van de prijs van het te plaatsen hekwerk en de kwaliteit ervan. Een definitief besluit om de ijs baanversperring te bestellen, bleef alzo uit. Tijdens de aprilvergadering van de raadscommissie voor sport en recreatie besluit het ijsclub- bestuur dat het tijd wordt voor een ferme stellingname. De ge meenteraadsleden werd het ul timatum gesteld: nu besluiten tot een hekwerk, anders treden we af. De wethouder pareert even stoer met de mededeling dat de gemeente deze winter dan zelf wel de baan onder wa ter zal zetten. Het overleg verzandt tot in sep tember wanneer het idee wordt verworpen om de slootjes als natuurlijke afbake ning te gebruiken. Ten langen leste laat het bestuur van de ijsvereniging op 8 oktober de gemeente per brief weten dat als de kwestie zo blijft voort sukkelen, geen ijsbaan deze winter het weiland zal sieren. De vereniging schrijft tevens een algemene ledenvergadering uit om de achterban te polsen hoe nu verder gehandeld moet worden. Een voorstel van een van de leden om zelf dan maar een hek te plaatsen lijdt schip breuk omdat er volgens een lid van de genoemde raadscom missie onvoldoende tijd rest voor de aanvraag van de nood zakelijke bouwvergunning. Voor rollen prikkeldraad is die niet nodig dus dan moet de baan daarmee maar worden af gezet. Het bestuur van de ijs- club verwerpt deze oplossing echter omdat die niet effectief zou zijn en bovendien gevaar lijk voor kinderen. De breuk tussen gemeente en ijs- clubbestuur lijkt volkomen en ondanks smeekbeden van le den trad het bestuur ten einde raad deze week dan ook af. Maar de onverwacht ingetre den vorst spoorde de oud-voor zitter aan tot een blijkbaar on verwoestbaar diep ingebakken rol. Hij opende de sluis naar de Vliet waardoor het ijsclubter rein langzaam maar zeker on der water komt te staan. De vereniging heeft intussen een baanwacht ingesteld die borg moet staan voor een onver stoorde vorming van de ijs vloer. Welk een hekel ze ook aan die rol van koddebeier zeg gen te hebben, maar alleen een levende versperring kan nu nog schaatspret in het Voor schotense verzekeren. Het zou wethouder Marselis sie ren als hij de wacht ook eens Een klas schoolkinderen uit de allereerste tijd van de school. Geheel rechts schoolhoofd Van Daeveren. OEGSTGEEST Deelname van ouders, nieuwe onder wijsvormen. Dat zijn de kern begrippen in het lager onder wijs van nu. Ook bij de katho lieke Oegstgeester Willi brordschool, deze week 90 jaar oud geworden, staan ze hoog in het vaandel. "Wij zoeken naar een onder wijsvorm waarbij we het goe de van het traditionele klassi kale onderwijs proberen te combineren met goede zaken uit de vernieuwingsscholen van Jenaplan, Montesorri en Dalton", vertelt schoolhoofd Akerboom van de jubileren de 'Willibrord'. Zo zal pastoor Roozen ook ge dacht hebben in 1889 toen de eerste plannen voor de school werden gesmeed. Al zal het katholieke aspect bij hem de boventoon hebben gevoerd. De ingebruikname en inwij ding vond plaats op 30 no vember 1893. Het witgeverf- de, speelse schoolgebouw tel de zes lokalen die dienst de den als bwaarschool, voorbe reidingsklas, naai- en les ruimte. In de eerste tientallen jaren van het bestaan groeide de Willi brordschool onder leiding van hoofd Van Daeveren uit tot een zeer druk bezochte school. In 1910 bijvoorbeeld telde de school 124 leerlin gen, tien jaar later waren het zelfs meer dan 200. In april 1925 nam Van Daeve ren afscheid. Zijn opvolger, Willibrordschool 90 jaar jong Paardekooper, maakte de eerste verbouwing mee. Want dat was nodig geworden, om dat het leerlingenaantal in middels was gestegen tot 300. Twee lokalen kwamer erbij. Bewogen Het begin van de Tweede We reldoorlog was voor de Willi brordschool een bewogen pe riode. Hoofd Paardekooper moest met ziekteverlof en enige tijd later werd de school door de Duitsers be zet. De speelplaats werd ge bruikt om er schuilkelders op te bouwen. De lessen konden daarom geen doorgang meer vinden in het schoolgebouw. Particuliere huizen kwamen er voor in de plaats. Na de oorlog kwam een nieuwe bloeiperiode voor de school, die volledig uit z'n jasje groei de. Het leerlingenaantal steeg tot 330 en daarom besloot het bestuur een scheiding aan te brengen tussen jongens en meisjes. De scheiding resul teerde in een nieuwe school: in 1953 werd de Mariaschool gesticht. Bijna een kwart eeuw heeft de ze school een eigen leven kunnen leiden. Door een ster ke daling van het aantal leer lingen moesten de Maria- en de Willibrordschool in 1977 weer worden samengevoegd. Het huidige schoolhoofd Aker boom maakte vorig jaar de tweede verbouwing mee. "Dankzij die verbouwing is de oude school nu helemaal aangepast aan de moderne onderwijseisen. En is toch de sfeer van het oude gebouw nog zoveel mogelijk bewaard gebleven", aldus Akerboom. Een ander voordeel van de ver bouwing is het feit dat de school nu al gereed is om als basisschool verder door het leven te gaan. Akerboom: "Onze combinatie met kleu terschool 'De Wigwam' kent de gelukkige omstandigheid dat we in één schoolgebouw zijn ondergebracht. WASSENAAR De proef met de snelheidsremmende ob stakels in de Wassenaarse wijk Jerusalem lijkt volledig mislukt. Uit een gemeentelij ke enquête blijkt dat bewo ners en winkeliers vinden dat de obstakels in de wijk de si tuatie niet veiliger maakten. B en W van Wassenaar hebben daarom de buurtvereniging een nieuw voorstel gedaan: de aanleg van vijf verkeersdrempels. Enke le maanden geleden werd deze oplossing door B en W nog als te duur van de hand gewezen. De oplossing van de verkeerspro blematiek in de wijk Jerusalem lijkt daarmee een puntgaaf voor beeld van besluitenloosheid te worden. Al jaren staat het onder werp regelmatig op agenda's van allerlei raadscommissies, werk groepen en gemeenteraadsverga deringen. Buurtbewoners klagen al tijden over het doorgaande verkeer dat in de wijk overlast veroorzaakt. Zij kwamen ook met allerlei plannen om de overlast te beper ken. Voorstel na voorstel volgde maar de winkeliers uit de Van Hogendorpstraat en de Luifel- baan wezen elke verandering af. Zij vrezen namelijk nadelige ge volgen voor hun broodwinning als de klanten het winkelgebied met de auto moeilijker kunnen bereiken. Bovendien ketste met de auto verschillende voorstellen af, omdat B en W niet bereid wa ren veel geld uit te geven aan het probleem. Na een proefafsluiting van de wijk door de gemeente escaleerde de situatie. Over en weer werden verwijten gemaakt. Om tot een gezamenlijke oplossing te ko men werd toen de 'adviesgroep verkeersproblematiek Jerusa lem' ingesteld, waarin de ver schillende belangengroepen za ten. De adviesgroep kwam met vier voorstellen, B en W namen er maar één over: de plaatsing van een aantal 'drums', een soort snelheidsremmende obstakels. In de gemeenteraadsvergadering van september werd besloten de obstakels één maand lang op proef te plaatsen. Na de proef werd een enquête gehouden on der bewoners en middenstan ders. De uitkomsten van die enquête zijn weinig verrassend. De mid denstanders zijn in meerderheid tegen elke maatregel. Maar de bewoners van Jerusalem vinden de obstakels ook een slechte op lossing. "Het verkeer raast nog sneller voorbij als voorheen. Het Buurt vasthoudend aan eis om maatregelen wordt een sport", aldus de bewo- Nu de obstakels niet blijken te vol doen. ze zijn intussen ook al ver wijderd, hebben B en W een ou de oplossing van stal gehaald. Want de buurtvereniging ont ving met de uitslag van de en quête een nieuwe tekening met vijf verkeersdrempels: drie in de Van Limburg Stirumstraat en twee in de Van der Duyn van Maasdamstraat. B en W van Was senaar hadden deze oplossing mede in verband met de bezuini gingen tot nu toe als te duur afge wezen. Dat had wethouder Bar- ning de adviesgroep ook meege deeld. Een ander te duur voorstel betreft het doortrekken van de trottoirs aan de route Johan de Wittstrkat/ Van Limburg Stirumstraat/Van der Duyn van Maasdamstraat/ Van Hogendorpstraat en de rou te Van Limburg Stirumstraat/ Van Hogendorpstraat. De instel ling van een limiet van dertig ki lometer per uur is ook een oude wens van de buurtvereniging die niet is gehonoreerd. Toch bleek op een vergadering van de buurtvereniging dat wordt vastgehouden aan de dertig ki- lomterlimiet, het doortrekken van de trottoirs en de aanleg van drempels. ZATERDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Montenegro' van Dusan Maka- veiev. 20 en 22.15 uur. Voorterrein üroenoordhallen - mobiel- markt en snuffelmarkt, 10-16.30 uur. LVC - Breestraat 66, Pop Show, op treden door de Engelse reggae-groep Reality, 21 uur. Filmhuis LVC - film 'A double tour' van Claude Chabrol, 21.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en cunosamarkt, 9.30-17 uur. Gebouw van PV de Blauwkras - Voor- schoterweg, show, 20-22 uur, zaterdag 10-22 uur, zondag 10-16 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, catê- avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur, tel. 149987. Postduivenvereniging De Vriendenclub - Anna Paulownastraat, postduiven- show, 18-22 uur, zondag van 11-17 Vijf Meihal - open dag, 9.30 uur. T Spoortje - Bernhardkade 40, vogelten toonstelling van De Zanger, 10-19 uur, zondag 10-16 uur. Jazzzolder Hot House - Breestraat 66, optreden het duo Reijseger en Pur- ves, 22 u ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546; spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266: spreékuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de Mey van Streefkerkstraat 53, tel. 121334; spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm- laan 5, tel. 310420; spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v Leeuwen, Reinders, Tan, v. Tol, Ver- hage en Zwijnenburg: P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890; spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, M.B. Landsmeer, Drake- stein 2, tel. 413913; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest D.L.P. Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten za, C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; zo, J. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tél. 2356. Warmond A. de Gijzel, Oranje Nassaulaan 10, tel. 01711-10834. Wassenaar noord: J. Huls, Herenweg 19, tel. 13027; zuid: I.C. Spelt, Van Groeneveltlaan 17, tel. 11844. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden. wordt waargenomen van: vrijdag 2 dec tot 9 dec door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Breest Smallenburg, Loeve- stein 6. Leiderdorp, tel. 890000. Wassenaar Apotheek Langstraat, Langstraat 158, tel. 11350. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 14^323. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 0iyi7-2317 en C.E. Birnie-Heringa, Wïlhelminalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. Wassenaar J. Kruijne, Het Zicht 61, tel. 292979 en J. Legel, Groot Hertoginnelaan 229, tel. 655666. TANDARTSEN Wassenaar W. Maat, Van Duivenvoordelaan 28, tel. 14138; spreekuur 17.30-18 uur. WIJKVERPLEGING den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan; Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling Ie voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op girt 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,5 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj dir.: N. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R. D Paauw Alg redactiechef: Commentaren: W. F. J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J Wirtz (bin./buit ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) yv C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2