Het mysterie van de strafschop leger Hogerop? Dan niet in het Een seizoen vol missers Ervaring dikwijls nutteloos in burgermaatschappij Volendam-keeper Frans Hoek: "Ik gebruik een trucje". (foto gpd) .ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 Wat is er met de strafschop aan de hand? De elfmetertrap, die in de voetbalwereld beschouwd wordt als de op één na zwaarste straf - de rode kaart is de zwaarste - is dit seizoen in de eredivisie niet meer wat hij geweest is. De beste strafschoppennemers in Nederland staan voor raadsels, want het aantal missers is nog nooit zo groot geweest. Zelfs specialisten als Ophof, Nelemans, Koolhof, Rep en Ronald Koeman misten vanaf de beruchte stip. Heerst er momenteel een ware penalty-vrees in de eredivisie? Zijn de doelmannen beter geworden? Spelen de scheidsrechters misschien een dubieuze rol? Een duik in de geheimen rond de strafschop. Wie de strafschop in het voet bal aan een wetenschappelijk onderzoek onderwerpt, komt tot de conclusie dat hij altijd tot een goed einde kan wor den gebracht. In West-Duits- land is een nauwkeurige test gehouden, waaruit bleek dat Wie in de samenleving hogerop wil komen, hoeft dat niet te proberen via een korte loop baan in het leger. De tijd dat de krijgsmacht een spring plank was naar maatschap pelijk succes, ligt achter ons. Tegenwoordig is het eerder een nadeel om een paar jaar 's Konings Wapenrok te heb ben gedragen. Marine-officieren die op hun vijf tigste met pensioen gaan, willen nog wel eens een leuke baan bij het bedrijfsleven krijgen. Vooral de wapenindustrie profiteert gre tig van hun deskundigheid en hun contacten. Maar kort-ver- band-vrijwilligers staan vooral teleurstellingen te wachten. Ook vrouwen en leden van etnische minderheden kunnen beter an dere werktuigen voor hun ambi ties zoeken. In wervingsadvertenties is kort- verband-vrijwilligers en tech nisch specialisten vaak een gou den toekomst voorgespiegeld. Een vak leren in het leger, nog leuk verdienen bovendien, bij het afzwaaien een premie en werkgevers staan te popelen om mensen aan te nemen die heb ben bewezen over werklust en doorzettingsvermogen te be schikken. De werkelijkheid is omgekeerd. Het opstapje via de door Henk Hielkema de snelheid van een hard in geschoten bal in de hoek van het doel veel groter is dan de reactiesnelheid van de kee per. Bondsoefenmeester - en ex-trainer van onder meer FC Groningen - Ron Groenewoud heeft de test in Zeist herhaald met medewer king van wreeftrapspecialist Kees Kist. Ook hij kwam tot de ontdekking dat de keeper geen schijn van kans heeft. Maar het verschil tussen theorie en prak tijk is groot. Tijdens de test was er niemand die Kist uit zijn con centratie haalde, de keeper rea geerde geen seconde te vroeg, er werd niet met modder gegooid en er stonden geen miljoenenbe- langen op het spel. Kist kende in Zeist geen faalangst en er zaten geen duizenden joelende toe schouwers op de tribune. De Amsterdamse sportpsycholoog Peter Blitz is ervan overtuigd dat de psychische gesteldheid van de strafschoppennemer belang rijker is dan bijvoorbeeld de snelheid van een wreeftrap. Na de belangrijke misser van Pierre Vermeulen in de slotfase van de Europacup-ontmoeting tussen Feyenoord en Radnicki Nis zei Blitz enkele jaren geleden, dat Vermeulen kennelijk teveel had gedacht aan: het belang van de strafschop door de evenwichtige stand, het commerciële belang van Feyenoord, het gladde veld dat door sneeuw bedekt was, zijn eigen marktwaarde als interna tionale voetballer en de gevolgen krijgsmacht is eerder nadelig dan een voordeel. De in het leger opgedane ervaring is dikwijls volkomen nutteloos in de bur germaatschappij. Wie leuk aan een tank kan sleutelen, hoeft nog geen goede auto-monteur te zijn. Maar wat belangrijker is: men is een stuk duurder dan de talloze andere werkloze jongeren die naar de schaarse banen dingen. Defensie moet KW'ers meer mo gelijkheden bieden om tijdens hun tijdelijke dienstverband op leidingen te volgen waar ze in de burgermaatschappij echt wat hebben, adviseerde de Maat schappelijke Raad voor de Krijgsmacht in 1981. Van de aan bevelingen heeft het ministerie tot op heden echter niet veel meer overgenomen, dan dat tij dens de werving meer op het be lang van studie wordt gewezen. van een eventuele misser. „Hij had beter aan een pond suiker kunnen denken", aldus Blitz. Een ander geval: het Nederlands elftal staat in München in de fi nale van het wereldkampioen schap tegen West-Duitsland en Johan Neeskens neemt in de eer ste minuten een strafschop. Het werd een 'streep' door het mid den van het doel. In zijn ijver de bal zo hard mogelijk te raken, trapte Neeskens half in de grond. Hij scoorde wel, omdat doelman Sepp Maier er van uitging dat de bal in een hoek terecht zou ko men. Als hij was blijven staan zou de bal tegen zijn lichaam ge komen zijn. Truc In een andere situatie - tijdens de beslissende strafschop om het Europese landskampioenschap tussen West-Duitsland en Tsje- choslowakije - verkeek Maier zich ook, maar dat had hele ande re oorzaken. De speciale truc die specialist Panenka toepaste werd wereldberoemd, maar hij is tot dusverre de enige die zoiets aandurft. Panenka raakte de bal aan de onderkant met een terug draaiend effect, waardoor het speeltuig zo weinig vaart kreeg dat de bal over de reeds duiken de Maier tegen het net zeilde. Panenka is een grootheid, maar meestal laten supersterren de strafschoppen over aan de zoge naamde 'mindere goden'. Johan Cruijff hield zich vaak afzijdig als er een strafschop genomen moest worden en ook Willem van Hanegem liet het karwei graag over aan een ander. Ze waren bang hun wereldfaam te bescha digen door een eventuele misser. De faam (lees: marktwaarde) stond op het spel en aan een strafschop is in feite weinig eer te behalen. Het vorige seizoen slaagde Cruijff er echter in om via een strafschop opzien te ba ren. Hij tikte de bal opzij in plaats van op het doel en de toe gesnelde Jesper Olsen schoof de bal simpel terug, waarna Cruijff de laatste hand aan het meester werkje legde. Kassa: tv-stations over de gehele wereld vertoon den de belangwekkende beelden en de in zijn vuistje lachende ve dette had zichzelf weer eens pri ma verkocht. Nerveus Op het moment dat Cruijff zijn ge niale idee in de praktijk bracht, stond zijn ploeg al ruimschoots op voorsprong zodat er weinig ri sico's aan kleefden. Iets anders wordt het als er grote belangen op het spel staan. Dan worden zelfs de grootste specialisten ner veus. Wat gebeurde er in Polen in 1969 tijdens de belangrijke WK-kv/alificatie-interland van Nederland? Oranje verloor uit eindelijk met 2-1, maar het zou er veel zonniger hebben uitgezien als Nederland een strafschop had benut. Specialist-bij-uitstek Henk Groot durfde het niet aan. Cruijff wilde niet en ook Rinus Israël had het te kwaad met de 'Maar misschien is het een pro bleem dat zichzelf de komende jaren grotendeels gaat oplossen. De sterke stijging van het aantal KW'ers is voorbij en overge gaan in een daling. De noodzaak tot bezuinigingen zal die ontwik keling nog versterken. Defensie denkt aan een verlenging van de dienstplicht voor bepaalde func ties, waardoor goedkopere krachten beschikbaar komen. Vrouwen Ook voor vrouwen zijn de kansen gering om via de krijgsmacht ho gerop te komen in de maatschap pij. De integratie van vrouwen in wat bij uitstek een mannenmi- lieu is, verloopt stroef. Van ho gerhand is volledige integratie wel als doelstelling opgelegd, zenuwen. Henk Wery stapte ten slotte naar de stip. Hij wendde zich af voor de aanloop en toen gebeurde er volgens de destijds aanwezige Groenewoud iets, waardoor hij het doel miste. De scheidsrechter verlegde de door Wery op de stip gedeponeerde bal. Pas op het laatste moment zag Wery dat de bal 'verkeerd' lag, maar het was al te laat: naast. Kleinigheden verstoren volgens de nemers van strafschoppen soms de concentratie. Een onverwach- tige beweging van de doelverde- diger kan de schutter onzeker maken. Volgens de regels mag een keeper zich niet eerder met zijn voeten bewegen voordat de bal geraakt is. Vroeger werd een te vroege actie wel eens door de scheidsrechter teruggefloten, maar volgens de hedendaagse specialisten gebeurt dat zelden meer. Het zou één van de oorza ken kunnen zijn waarom er te genwoordig zoveel ballen wor den gemist. AZ-speler Roel-Jan Tiktak - hij miste dit jaar al vanaf elf meter tegen Volendam en Ajax - heeft daarover geen enke le twijfel: „De keepers mogen te genwoordig alles doen. Ze bewe gen veel te vroeg. Ze zijn halver wege de aanloop al in beweging. Daardoor miste ik tegen Ajax. Hans Galjé was al in de hoek voordat ik geschoten had. Tegen Volendam nam ik me voor om maar keihard in een hoek te knallen. Maar de bal ketste tegen de paal. Doelman Hoek lag in de verkeerde hoek". Specialisten Tiktak denkt niet dat hij dit sei zoen nog in aanmerking komt voor een strafschop. Trainer Piet de Vissèr heeft Loggie al aange wezen als er weer eens een penal ty te nemen is (tegen FC Den Bosch leverde dat onlangs al meteen succes op). De Alkmaar- se club heeft eigenlijk geen spe cialisten. door Chiel Evers maar in de praktijk moeten er nog aanzienlijke hindernissen worden genomen. Mannelijke militairen hebben er vaak nog veel moeite mee om vrouwen als volwaardig krijgs volk te accepteren. Zij zien haar liever in een van de traditionele rollen: verzorgster van gewon den, troosteres van oorlogs-inva- liden, voorwerp van seksueel vermaak en producent van een volgende generatie krijgshelden. Naast mentaliteits-problemen zijn er echter ook praktische hin derpalen. Van de toch al niet erg veel vrou wen die zich aanmelden voor de opleidingen tot beroeps-officier en onder-officier, wordt een aan Haar miste al eens, vervolgens dus Tiktak en tegen FC Groningen miste verdediger Van der Meer. Tiktak: „Op de training schiet ik ze er allemaal in, maar op straf schoppen kun je niet trainen. Je bent dan veel ontspannener en die situatie is niet te vergelijken met de wedstrijdsituatie". Mogen keepers meer dan vroeger? Jacques d'Ancona, lid van de scheidsrechterscommissie be taald voetbal, zegt van niet. Vol gens hem wordt er dit seizoen niet anders gefloten dan in voor gaande jaren. Maar het valt hem ook wel op dat er bij vrijwel alle elfmetertrappen wel iets onregle mentairs gebeurt. D'Ancona: „Er zijn altijd wel keepers die te vroeg bewegen. Of er wordt met modder gegooid of er lopen spe lers te vroeg in het strafschopge bied. De scheidsrechter staat al tijd schuin tussen de nemer en de keeper in. Zijn eerste taak is het om de nemer in de gaten te houden. Zo is de schutter ver plicht om zijn aanloop in een vloeiende beweging te doen. Verder waakt hij ervoor dat er geen verdedigers of aanvallers te vroeg binnenwandelen. In feite moet de grensrechter bij de doel lijn de keeper in de gaten hou den". Hoe werkt dat in de praktijk? Scheidsrechter Bouke Draais- ma: „Wij kunnen nooit in één oogopslag zowel de keeper als de speler in de gaten houden. De grensrechters letten vaak alleen maar op of de bal wel of niet in het doel terecht komt. Ik denk dat er in de beoordelingssituatie een hiaat zit. Misschien moet de tweede grensrechter erbij ko men, maar dan zit je weer met het praktische probleem dat die man niet op zijn post is als het spel verder gaat na een schot te gen de paal. De regels zijn duide lijk, maar ik maak wel een ver schil tussen een beetje te vroeg bewegen van de keeper en een beetje veel te vroeg bewegen van zienlijk geringer percentage aan genomen dan van de mannen. Slechts enkele meisjes worden tot de scholen toegelaten. Het aantal is zo klein, dat ze nauwe lijks steun aan elkaar hebben. Velen gooien het bijltje er voor tijdig bij neer. Volgens dr. J. C. van der Beek, die bij de afdeling gedragsweten schappen van de landmacht werkt, zit er maar één ding op: de toelatingseisen moeten omlaag. Dat is de enige mogelijkheid om meer vrouwen op de opleidingen en dus in het leger te krijgen. Er varingen bij de politie hebben uitgewezen dat integratie van vrouwen pas echt lukt als ze ten minste 15, maar liever 35 procent van het personeelsbestand uit maken. de keeper. Dit jaar heb ik trou wens nog geen strafschop gege ven". Bijzonder Doelman Frans Hoek van Volen dam neemt onder de betrokke nen een bijzondere plaats in. Hij verdiept zich al jarenlang in alles wat met doelverdedigen te ma ken heeft. Hij schreef er zelfs een boek over en ook houdt hij weke lijks bij wie de strafschoppenne mers zijn van de tegenpartijen en hoe ze de bal nemen. Het bijzon dere van deze goalie is, dat hij de strafschoppen niet alleen pro beert tegen te houden, maar dat hij ze zelf ook neemt op het doel van de tegenstander. In tegen stelling tot Tiktak noemt hij het te vroeg bewegen van de doel- verdediger niet als voornaamste oorzaak van de vele missers. Hoek komt met een interessante verklaring. Hij promoveerde met FC Volendam van de eerste naar de eredivisie en het viel hem di rect al op dat in de hoogste profklasse de informatie van de tegenpartij veel uitvoeriger wordt vergaard en gebruikt. De zich steeds uitbreidende kennis van bijvoorbeeld strafschoppen- specialisten is volgens hem van invloed op het hoge percentage missers. Hoek: „Ik weet van alle clubs pre cies wie de penalties neemt en ook nog hoe ze die nemen. Daar bij probeer ik met ze mee te den ken. Een specialist die de laatste maal met succes een strafschop in de rechterhoek heeft gescho ten, zal dezelfde methode gebrui ken tijdens de volgende straf-' schop. Als hij hem de laatste maal heeft gemist, dan houd ik er rekening mee dat hij een andere hoek zal uitkiezen". Hoek rangschikt zijn namen: Op- hof en Houtman (de wreeftrap- pers), Ronald Koeman (de treu zelaar). Gerrie Mühren noemt hij als de beste specialist. „Bij Müh- De fysieke toelatingseisen voor de militaire beroepsopleidingen zijn nu zo hoog, dat meer dan de helft van de vrouwelijke kandidaten niet eens voldoet aan de laagste eisen. In plaats van algemene normen, zouden er per functie fysieke voorwaarden moeten worden bepaald. Als dat niet ge beurt, wordt het nooit wat met de integratie van vrouwen. „Dat ze fysiek de mindere zijn van mannen staat immers als een paal boven water", aldus Van der Beek. Mevrouw Moens, sociologe bij de marine, zoekt de problemen toch meer in de mentaliteits-sfeer. Bij de mannen ontbreekt de wil om zich volledig in te zetten voor het welslagen van de integratie, meent zij. Er zou meer training en begeleiding moeten komen. „Als er een nieuwe radar aan boord komt, gooien ze er ook een trainingsprogramma tegenaan". ren wist je nooit in welke hoek hij zou schieten. Die man kon op het laatste moment van hoek ver anderen. Ongelooflijk. En altijd geplaatst met een perfecte trap- techniek". Toeval? De Volendamse goalie stond dit seizoen al driemaal tegenover een schutter. Van de drie straf schoppen gingen er nul in. De trap van Tiktak vloog tegen een paal, Ridderhof zag zijn inzet ge stopt en Van de Akker zag de bal via de vuisten van Hoek ook te gen een paal belanden. Toeval? Hoek geheimzinnig: „Ik gebruik een trucje. Wat dat precies is ver klap ik niet, maar het werkt wel. Het is bijna niet te zien, maar ik doe iets speciaals vlak voordat de bal wordt ingeschoten". Even bellen dus met Tiktak, die het ze ker gezien moet hebben. Tiktak: „Doelman Hoek? Ja, hij doet ze ker iets speciaals. Hij maakt veel te vroeg een stap naar voren, waardoor hy de hoeken ver kleint". Een andere doelman: Harry Schel- lekens van FC Groningen. Wed strijd in Alkmaar tegen AZ. Stand 0-0. Strafschop voor AZ. Wat deed je en dacht je toen? Schellekens: „Eerst vroeg ik me af wie de bal zou nemen, want er hadden al een paar jongens van AZ gemist. Ik zag Van der Meer naar voren stappen. Het flitste door mijn hoofd. Een rechtsbeni- ge verdediger. Vaak is het zo dat verdedigers strafschoppen met de wreef nemen, omdat ze die techniek ook gebruiken bij het opruimen van de bal. Als een rechtsbenige speler dat doet, dan is het negen van de tien keer zo dat de bal ook aan de rechterkant van de keeper terecht komt. Er was nog niets gebeurd en ik wist eigenlijk al wel waar ik aan toe was. Daarna was het een koud kunstje de bal te stoppen". Evenals Tiktak is Schellekens trouwens van mening dat op strafschoppen moeilijk te trai nen is. Vrijwel dagelijks krijgt hij op het trainingsveld van het Oos terpark-stadion een aantal straf schoppen te verwerken, maar op meer dan de reactiesnelheid kan niet geoefend worden. Schelle kens: „Een onwezenlijke situa tie, omdat het nooit zal voorko men dat een teamgenoot in de competitie een strafschop tegen me zal nemen". In het Italiaanse Bari werd de Gro ninger goalie onlangs geconfron teerd met een strafschopvariant die in de wat zuidelijker gelegen landen regelmatig voorkomt. De schutter, in dit geval Inter-speler Altobelli, haakte in op de gretig heid van Schellekens om zich vroegtijdig te bewegen. De Ita liaan vertraagde zijn aanloop (Schellekens: „Hij stond op een gegeven moment helemaal stil") en wachtte rustig tot de doelman in een hoek lag. Doelpunt. 'Kouwe kikker' Terug naar Nederland. Naar 'kou- we kikker' Jurrie Koolhof, die er tegen DS'79 eentje heeft gemist, maar die ook vier keer raak schoot. De PSV'er zegt ook dat doelverdedigers veel te vroeg be wegen, maar hinder ondervindt hij er niet van. Koolhof: „Van te voren weet ik precies in welke hoek ik de bal wil hebben. Met de wreef lukt het mij ook vaak. Ik trap niet zo in schijnbewegin gen van de keeper. Ik bestudeer ook geen tegenstanders. Ik neem vier meter aanloop en dan hop erin". Ronald Koeman, specialist bij uit stek, ervoer bij Ajax tegen zijn oude club FC Groningen, dat zelfs een bloedeigen broer je be hoorlijk kan tegenwerken. Erwin fluisterde eerst Schellekens in het oor dat hij zo lang mogelijk moest blijven staan en vervol gens praatte hij op zijn jongere broertje in en maakte een bewe ging om hem de hand te schud den. Ronald, die altijd wacht tot de keeper een hoek uitkiest, zag Schellekens als versteend staan, twijfelde in welke hoek hij de bal zou schieten, met als gevolg dat de richtingloze schuiver voor de doelman een gemakkelijke prooi werd. Op zijn beurt miste Erwin daarna een strafschop tegen Roda JC in Kerkrade. „Ach ja", verzuchtte hij, „er zijn dit jaar al zoveel spe lers die een strafschop hebben gemist. Dat maakte mij ook een beetje onzeker. Het blijft altijd een gok hè". Minderheden Etnische minderheden komen we in de Nederlandse krijgsmacht weinig tegen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Amerika, waar de negers twaalf procent van de be volking en 35 procent van het le ger uitmaken. Maar via de dienstplicht zullen de komende jaren toch steeds meer kinderen van genaturaliseerde gastarbei ders onder de wapenen worden geroepen. De krygsmacht moet zich daar nu al op voorbereiden, vindt drs. Brentjens, docent aan de Ko ninklijke Militaire Academie. Te veel staart defensie zich blind op de problemen van de dag, meent hij. De ontwikkelingen in de sa menleving zouden aanzienlijk meer aandacht moeten krijgen, ook in de militaire opleidingen. Militairen leven naar zijn mening te veel in het roemrijke verleden van wapenfeiten op het slagveld en dappere zeehelden. In de he roïsche geschiedenis zoeken ve len hun drijfveren voor een mili taire loopbaan. „Maar het vader land van nu is niet meer dat uit het verleden. In de opleidingen moet meer worden benadrukt dat de pluri-culturele samenle ving van vandaag het verdedigen waard is". FC Groningen-doelman Harry Schellekens heeft een strafschop van In ter-speler Altobelli doorgelaten: "Hij stond op een gegeven moment hele maal stil". (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23