c Kidnappers konden niet alles voorzien lift- onderhouds- monteur De onschatbare waarde van tip 547 medewerklstlers postkamer LEID(ST)ER Verpleegkundige of ervaren hulpkracht (M/V) MEDEWERKER VAN DE CONCIERGES (M/V) UITSTEKENDE KANSEN Extra De gèslaagde actie van de Amsterdamse politie inzake de bevrijding van Heineken en Doderer is zeker geen aanmoediging voor de professionele misdaad om opnieuw in een ontvoering te investeren. Elf verdachten zitten in de cel, onder wie enkele organisatoren. Een domper op het succes van de politie is misschien het betrekkelijk kleine deel van het losgeld (naar schatting acht miljoen) dat is teruggevon den. Niettemin heeft de recherche van de Amsterdamse politie de „captains" van de „ontvoeringsin dustrie" en degenen die nog op dè ontvoering van hun leven broeden, aangetoond dat het uitdokteren van de perfecte misdaad vrijwel onmogelijk is. door Taco Slagter De loods op het industrieterrein Verdienen de kidnappers van Heineken en Doderer het. predikaat van knoeiers? Voor de leider van het opspo ringsteam, hoofdinspecteur K. Sietsma, is dat zeker niet het geval. Op de persconfe rentie na de ontknoping van het ontvoeringsdrama noem de de als ongekroonde ko ning van de misdaadbestrij ding afgeschilderde politie chef het werk van zijn tegen standers „zeer professio neel". Het waren uiteindelijk de kleine foutjes in de organisatie van de ontvoering die de recherche aan knopingspunten bezorgden. Die misstappen zijn bijna onvermij delijk. Het blijft mensenwerk. De voorbereiding van de ontvoe ring was echter „vakwerk". En kele voorbeelden. De lokatie waar Heineken en Doderer op enkele uren na drie weken lang gevangen werden gehouden, was goed gekozen. Een afgelegen in dustrieterrein in Amsterdam- west waar het wemelt van autos loperijen en waar de „vrije jon gens" vrijwel ongestoord hun gang kunnen gaan. Een terrein in het westelijk havengebied waar sociale controle nauwelijks aan wezig is. De politie kwam er zel den. Overtuigd Het raffinement waarmee in een loods van de timmerfabriek de geluiddichte cellen voor de ont voerden waren gebouwd - de kosten hiervoor worden alleen al geschat op 50.000 gulden - is eveneens een stille getuige van volmaaktheid. Gedurende de drie weken namen de ontvoer ders op nog talrijke andere pun ten een superieure houding aan. Ze waren kennelijk overtuigd van het welslagen van hun goed voorbereide onderneming. De uitgekiende vluchtroute, die werd gevolgd nadat Heineken en Doderer op 9 november op het Tweede Weteringsplantsoen in een Renaultbusje waren ge sleept, is zo'n bewijs. De hoogte van het tunneltje - 2.38 meter - bij de Weesperzijde waardoor het busje moest rijden om de twee andere vluchtauto's te bereiken, was precies gelijk aan die van het busje. Een perfecte rijvaardig heid, terwijl je haast hebt, was geboden. En niet te vergeten, het paaltje dat de ontvoerders ver moedelijk al drie dagen van tevo ren bij het tunneltje hadden ver wijderd om verzekerd te zijn van een vrije doorgang. De architecten achter de ontvoe ringsplannen bewezen voorts van de spectaculaire ontvoerin gen van Caransa (1977) en Toos van der Valk (1982) te hebben ge leerd. De telefonische contacten met de familie Heineken in Noord wijk verliepen via een in gesproken bandje. Op die manier vermeden zij een dialoog. Dat was belangrijk, want in de zaak- Van der Valk was het de politie en familie gelukt de kidnappers aan de praat te houden, hetgeen de politie sporen verschafte om trent de lokatie waar de woord voerder van de ontvoerders van daan belde. In de zaak-Heineken kreeg de politie op dit punt dan ook geen vat. Nadeel Maar de factor tijd werkte op den duur in het nadeel van de ont voerders. De politie echter deed er haar voordeel mee. Vanaf het begin was het duidelijk dat de ontvoerders snel zaken wilden doen. Hoe langer het zou duren, des te meer kans zou de politie krijgen op het goede spoor te ko men. Ook dat hadden de kidnap pers van de twee andere ontvoe ringszaken geleerd. Bovendien moesten zij rekening houden met tipgevers uit de onderwereld die aasden op het losgeld of een riante beloning voor de „gouden tip". Want van meet af aan waren politie, media en onderwereld er van overtuigd dat de ontvoerders Nederlanders waren. Snelheid van handelen stond voor succes, zo meenden de ontvoerders. Maar het liep anders. De eerste foutjes verschenen aan de hori- De overdracht van het losgeld is al tijd een cruciaal moment in een ontvoeringsaffaire. In de zaak- Caransa ging het al bijna mis. Het café in de Utrechtsestraat in Amsterdam, waar het losgeld moest worden afgeleverd, bleek te zijn gesloten. Wat discreet in het schemerige drinklokaal moest plaatsvinden, gebeurde nu midden op straat. De koerier die de koffer met de miljoenen aan de ontvoerders moest over handigen, stond ineens oog in oog met hen. Een foutje in de planning dat overigens geen ge volgen had voor de kidnappers. Ook bij Van der Valk liep de eer ste transactie van het losgeld fout af. Fout Het draaiboek van de ontvoerders van Heineken en Doderer bleek op dat punt ook te rammelen. Op 16 november kreeg de politie op dracht met het losgeld een inge wikkelde route te rijden. Via een tocht langs het IJsselmeer liep de route naar het Friese Joure. Onderweg lagen in de grond ver stopte plastic bekertjes met op drachten. De fout zat hem in het feit dat de ontvoerders Heine- kens villa De Ark in Noordwijk als vertrekpunt voor de rally achtige rit kozen. Maar juist op die plaats dromde al sinds de eer ste dag van de ontvoering de na tionale en internationale pers sa men. Hoe kon de politie er onge zien vertrekken? Bovendien hadden de kidnappers gelast het witte VW-busje, waarmee de postzakken met het losgeld zou den worden vervoerd, met zeer in het oog lopende rode kruisen te markeren. Het zou de verslag gever van een schoolkrant nog zijn opgevallen dat er met die au to iets bijzonders aan de hand was. De horde fotografen en journalisten zou de wagen zeker zijn gevolgd. De politie gaf dan ook geen gehoor aan deze op dracht. Een forse miskleun van de ontvoerders die te voorzien was geweest. De vertraging in de afwerking van de kidnapping was de politie zeer welkom. De 600 tips die al waren binnengekomen konden verder op hun waarde worden beoordeeld. Wat de ontvoerders niet konden weten was, dat op de dag van de mislukte poging om het losgeld af te leveren, bij de politie een tip per brief was be zorgd die later de sleutel tot de oplossing van het drama zou zijn. Deze waardevolle aanwijzing ad ministreerde de recherche onder tip 547. Raak Vanwege de overvloed van tips kwam de politie er pas twee da gen later aan toe de gegevens in de anonieme brief te onderzoe ken. Het was raak. De tipgever onthulde de vermoedelijke schuilplaats van de ontvoerden en gaf eveneens de identiteit van enkele kopstukken in de zaak prijs. De politie zal deze bron nooit openbaar maken, maar het ligt voor de hand dat deze tipge ver de voor de ontvoering verant woordelijke familieclan goed heeft gekend. Waarschijnlijk zal deze naamloze niet geroerd zijn geweest door het lot van de ontvoerden, maar zullen hem of haar andere drijf veren het slot van de mond heb ben gehaald. Afgunst over langs misdadige weg verworven rijk dom of de onbedwingbare hon ger van een verklikker naar een vorstelijke beloning zijn eigen schappen die de openhartigheid bij de tipgever kunnen hebben opgewekt. En zo kwamen de tijd rovende plannen van de ontvoer ders om het losgeld te bemachti gen hun duur te staan. Hoewel het opsporingsteam aan het begin van de derde week de timmerfabriek had kunnen bin nenvallen, werd daarvan afge zien. Zolang het losgeld niet in handen van de bende was ge speeld, liepen de levens van Hei neken en Doderer nog steeds ge vaar. Een van de laatste hoofd stukken van wat langzamerhand op een spannende maar bizarre misdaadroman was gaan lijken, moest nog worden geschreven: de overdracht van het losgeld. Ruiken Heel even hebben de kidnappers aan de overwinning mogen rui ken. Door omstandigheden ge dwongen, stelde de politie hen in de gelegenheid op dit onderdeel van de ontvoeringszaak een proeve van bekwaamheid af te leggen. Met de precisie van een geslepen misdaadorganisatie di rigeerden de ontvoerders de als koerier vermomde rechercheur per portofoon naar een viaduct bij De Meern, waarover de snel weg Utrecht-Amsterdam ligt. Naast de tunnel is een looppad dat uit ijzeren roosters bestaat. Een van de roosters was verwij derd. Onder het viaduct stonden voor de politieman onzichtbaar een onbekend aantal ontvoer ders met hun auto gereed. De koerier moest de postzakken met het losgeld door het van te- ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 voren geprepareerde gat laten zakken. De zakken rolden via het talud onder de tunnel recht streeks in de grijpgrage handen van de kidnappers. Een briljant idee, waarop een regisseur van misdaadfilms vermoedelijk nog niet was gekomen. De eerder ge maakte fouten in de plannen le ken hiermee ruimschoots goed gemaakt. Vierentwintig uur later echter zit ten 25 verdachten in de lik. De perfecte misdaad? Verre van dat. Hebben de foutjes in het draai boek van de ontvoerders de poli tie de zo fel begeerde tijdwinst opgeleverd, uiteindelijk is de anonieme gouden tip de kidnap pers noodlottig geworden. En dat is niet zo toevallig als het lijkt. Misser Want wie begint er nu aan een ont voering waarbij zoveel personen zijn betrokken, die bovendien vrijwel allemaal familie van el kaar zijn. Hier openbaart zich een misser van formaat. Aan bij na alles hebben de plannenma kers gedacht, maar de risico's die een té grote groep handlangers met zich meebrengt, is ernstig verontachtzaamd. Een „lek" in de organisatie, kinnesinne uit de onderwereld, een handlanger die zijn zenuwen niet meer de baas is, argwaan bij de talrijke overige familieleden, kennissen en vrien den van de ontvoerders, het zat er allemaal van tevoren in. Aramco Overseas Company (AOC) te Den Haag ondersteunt de Arabian American Oil Company (ARAMCO). 's werelds grootste olieproducent op een veelheid van werkterreinen. Voor ons kantoor in Den Haag zoeken wij voor het sorteren van post. het postgereed maken voor verzending en om post-rondes te maken. Kennis van de Engelse taal strekt tot aanbeveling. Wij bieden een goed salaris, eveneens goede secundaire arbeidsvoorwaarden en een dienstbetrekking op één- of tweejarig contractbasis. Belangstellenden nodigen wij uit hun sollicitatie te richten aan Aramco Overseas Company. Laan van Meerder- voort 55, 2517 AG Den Haag. t.a.v. Mevr. M.L. Maijers, Employment Office. Eind 1984 gaat AOC over naar een nieuwe, moderne behuizing in Leiden in de omgeving van het Haagsche Schouw. Stichting RIAGG Zuid-Holland Noord De Kempenaerstraat 1a, 2341 GE Oegstgeost, tel. 071-172441. Binnenkort ontstaat op het bureau Leiden ten behoeve van het team dat hulp veneent aan inwoners van de Randgemeenten van Leiden, een vakature voor ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (M/V) voor 40 uur. Niet uitgesloten is dat de plaats van tewerkstelling in de nabije toekomst wijzigt (Leiden of direkte omgeving). Ook de te verrichten werkzaamheden kunnen hierdoor een wijziging ondervinden De werkzaamheden bestaan uit: - onderhouden van telefonische kontakten; - typen van brieven, verslagen en rapportage; - verzorgen van kliëntenregistratie; - bijwonen en notuleren van vergaderingen; - bijhouden van archief; - verzorgen van korrëspondentie; - eerste opvang en ontvangst kliënten; - ondersteuning van de administratief medewerker van het team dat hulp verleent aan inwoners van de Bollenstreek. Onze gedachten gaan uit naar iemand met minimaal Mavo of gelijkwaardige oplei ding, die vlot kan typen en bij voorkeur enige ervaring heeft opgedaan in de hulpverle nende sector. Minimum leeftijd 21 jaar. Salaris, afhankelijk van ervaring, maximaal 2.843,- per maand. Voor het overiae is de CAO-AGGZ van toepassing. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij Anne Hillebrand, kontaktpersoon van de snllicitatiekommissie, te bereiken op het bureau Leiden: 071-769244 Sollicitaties gelieve u binnen 10 dagen te richten aan de heer B. Samsom, algemeen direkteur, de Kempenaerstraat 1a, 2341 GE Oegstgeest. Nadere Informatie bij Mevr. L. van Dokkum, personeelszaken. Tel. 071-149441 (8.30-12.30 uur) Salaris en rechtspositie volgens C.A.O. welzijnswerk. Sollicitaties voor 15 december a.s. te richten aan de direkteur, dhr. A.A. Claassen, Postbus 11091, 2301 EB Leiden. De Stichting is werkzaam op het terrein van de gezinsverzorging en bejaardenhulp. Wij hebben per januari 1984 een vakature voor (32u/wk) langdurige hulpverlening Tot zijn/haar taak gaat behoren: - onderzoeken en beoordelen van hulpaanvragen - planning en organisatie van de hulpverlening - onderhouden van kontakten met kliënten - begeleiden van helpsters en verzorgsters individueel en in groepsverband - administratieve werkzaamheden Wij vragen: - kandidaten met een diploma M.B.O-s.d. - leeftijd minimaal 22 jaar - bereidheid te werken in team-verband - bij voorkeur ervaring in de gezinsverzorging en wonende in Leiden of direkte omgeving. De Stichting GEMIVA houdt zich bezig met de zorg voor verstandelijk gehandi capten in Zuid-Holland. Daartoe beheert zij vanuit een centraal buro te Gouda een aantal voorzieningen, zoals dagverblijven, gezinsvervangende Cl A /dTTCnt i Ar^r tehuizen, enkele andere projekten en OvZt I I tl<H/]Ot een internaat. Woon- en leefgemeen schap voor verstande lijk gehandicapten te Zoeterwoude. Op één van de woningen van de v/oon- en leefgemeenschap voor verstandelijk ge handicapten "Swetterhage" te Zoeterwoude-dorp is er op korte termijn plaats voor voor één dienst (van 8 uur) per week. Van betrokkene wordt verwacht dat hij/zij tevens bij vakantie en ziekte van teamleden zal invallen. In de betreffende woning wonen 7 verstandelijk gehandicapten (5 vrouwen en 2 mannen) in de leeftijd van 20 tot 26 jaar. De bewoners zijn allen zelfredzaam en vragen veel individuele begeleiding. Funktle-elsen: Z-verpleegkundige; - Verpleegkundige A of B met ervaring in de zwakzinnigenzorg; M.B.O.-V, M.B.O.-I.W., KV/JV, ziekenverzorg(st)er, met ervaring in de zwakzinnigenzorg Salariëring: Nader overeen te komen. Inlichtingen: Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de teamleidster. Ina Bloem. tel. 01715-9208 toestel 315. Sollicitaties: Schriftelijke sollicitaties tot uiterlijk 12 december 1983 te richten aan: De personeelsdienst van Swetterhage, Blankaartweg 2. 2381 AD Zoeterwoude. Christelijk Lyceum dr. W.A. Visser 't Hooft Kagerstraat 12334 CP Leiden Gevraagd z.s.m. die in belangrijke mate belast zal worden met werkzaam heden in de reproductie-afdeling (off-set). Leeftijd 21 jaar. Salaris volgens rijksregeling. De aan stelling geldt voorshands voor één jaar. Brieven'aan de rector, A. Middeldorp. Mulder Liftservice B.V. vraagt op korte termijn een die enige jaren ervaring heeft in de liftbouw/service wagens uitbreiding van rayon. Sollicitaties schriftelijk richten aan: Mulder Liftservice B.V. Postbus 397, 6160 AJ Geleen COMMERCIEEL MEDEWERKER BINNENDIENST Als chef de bureau zal hij vrij zelfstandig transacties on dersteunen en voorbereiden, werken met gegevens en feiten middels mailings, het verzorgen van publiciteit, de biteuren/crediteuren administratie e.d. Vooropleiding dient minimaal HAVO/MEAO met diploma te zijn, terwijl commerciële/administratieve ervaring een vereiste is. Reacties s.v.p. richten aan M.A.J. Smitsloo menno smitsloo bedrijfsmakelaardij bv breestraat 106 2311 cw leiden tel.071-12 5041

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16