Die eerste doop was goed bedoeld... KERKDIENSTEN C Johan Visser (Rijnsburg) 40 jaar predikant zonder grenzen ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 Geestelijk leven RIJNSBURG Er is in Rijnsburg met zijn vele royale kerken geen ruimte groot genoeg waar dominee Johan Andries Visser (63) mensen kan dopen. Omdat dominee Visser - sinds 1980 predikant van de Evangelische Chris tengemeente in het bloemendorp - principieel geen kinderen maar alleen volwassenen doopt - en dan niet door eenvoudige besprenkeiing maar door complete onderdompeling kan hij met een gewoon doopbekken niets be ginnen. Hij moet een bassin hebben, en dat behoort uiteraard ook niet tot de inventaris van de mavo-school waar deze gemeente van baptisten zondags samenkomt. Daarom wijkt de hele gemeente van be- Uit hervormde ouders geboren, werd Johan Visser als baby in de grote kerk van Workum ten doop gehouden, en toen hij zelf tot bekering was gekomen en achttien was geworden, liet hij zich bij de baptisten in Bols- ward door onderdompeling nog eens dopen. Toch beant woordt hij de vraag of hij zelf dan twee keer is gedoopt met een overtuigd nee. Die eerste doop is voor hem geen echte doop geweest. door S. J. de Groot Goed bedoeld "Dat was een passieve handeling in onbewuste staat". "O zeker, het was goed bedoeld van mijn ouders en de dominee, maar bijbels was het niet". Toen hij zijn moeder - nu 87 jaar - zijn besluit meedeelde, kreeg zij tranen in haar ogen. "Maar jongen", zei ze, "moet jij je doop dan ongedaan ma ken?" Toch is bij zijn ouders begrip en respect gegroeid voor deze bewuste daad. Al volgden zij hun zoon niet op die weg. "Je hoeft ook geen baptist te zijn om in de hemel te komen. Om zalig te worden hoef je niet op deze manier gedoopt te zijn. Wel mag je zeggen, dat bewust- gelovigen ook in dit opzicht ge hoorzaam willen zijn aan de Heer". De baptist Johan Visser ziet de doop, op grond van de bijbel, als een 'persoonlijke belijde nis', een 'weloverwogen beslis sing'. Net zoals iemands deel nemen aan het avondmaal. Die twee horen bij elkaar. "De kinderdoop ik noem het dus geen echte doop is een beslissing van ouders. De do peling zelf weet van toeten noch blazen. En dan de be sprenkeling, zoals de gewoon te is.... Dopen is een totóól ge beuren. Het is altijd: begraven worden, ónder gaan. De oude mens moet sterven. Je belijdt, datje wordt begraven om op te staan tot een nieuw leven". "Wij zijn dus een gemeente van volwassen gedoopte christe nen. Ik zeg met nadruk een ge- méénte. Wat men onder 'kerk' verstaat, is een vergadering van godsdienstige mensen. O zeker, daar zijn kinderen van God bij. Maar met de 'gemeen te' bedoel ik de vergadering van wedergeboren gelovigen". Niets achterbaks Die evangelische gemeente trekt ook mensen aan - van dichtbij en verderaf die in hun eigen kerkelijke kring op zoek zijn naar een meer 'bijbelgetrouwe' en persoonlijk gerichte predi king. Zij kunnen pas in volle rechten lid worden als zij Christus kennen en belijden als hun persoonlijke Verlosser en Zaligmaker en op grond van die belijdenis de doop begeren. "Dat moeten ze dan eerst met hun eigen predikant bespre- ken.'Wij doen niets achterbaks. Wie als lid wil toetreden, zal wel de bijbelse weg moeten gaan, zoals wij dat verstaan. Aan dat volgen van het bijbel se patroon hechten wij hoge waarde, al hangen wij daar niet de zaligheid aan op". Soms hebben kerkelijke mensen daar meer i#?eite mee dan on- kerkelijken. Dat kan dominee Visser wel begrijpen. "Mensen die uit de wereld op de klanken van het evangelie af komen hebben niets te verlie zen. Bij kerkelijken ligt dat. an ders. Die hebben zo hun eigen gedachten en tradities. De kerk heeft haar belijdenis. Die kun je geloven zónder tot werkelijke belijdenis van het geloof in Christus te komen. En dan bedoel ik niet de belij denis ter afsluiting van een ca techisatieperiode. Hoevelen twijfelen niet als het op werkelijke heilszekerheid aan komt? Bij ons kun je niet toe treden, of je moet door genade die heilszekerheid hebben. Let wel: door genade. Laten we vooral niet doen alsof het ónze verdienste is". Vijf maanden uit Het contact van dominee Visser met Rijnsburg begon, toen een paar Rijnsburgers, die hem op een evangelisatie-landdag in wust-gedoopten morgenmiddag uit naar Leiden, voor een doopfeest in de baptistenkerk aan de Oude Rijn. En feestelijk wórdt het. Daar wordt op nieuw zichtbaar, zo geloven zij, dat ze met Christus zijn begraven in Zijn dood en - wat meer is - met Hem zijn opgestaan tot een nieuw leven. Dominee Visser op zaterdag 10 decem ber veertig jaar prediker van deze goe de tijding - komt beslist niet onder de indruk van de berg lectuur waarin be kende theologen de kinderdoop verde digen. "Ik heb er duizend gulden voor over, als iémand me in de bijbel één tekst kan aanwijzen die tot de kinder doop verplicht". Velsen hadden horen preken, hem vroegen of hij hen wilde dopen. Die doop gebeurde in Leiden. Zij bezochten met nog een paar dorpsgenoten ook zijn bijbelkring in Amsterdam. Daar had Visser - als vrucht van taai volgehouden evangeli satiewerk in de Jordaan - een vrije baptistengemeente ge sticht. Toen hij directeur werd van de European Christian Fellows hip - een organisatie die pro testantse christenen in Oosteu- ropese landen bijstaat -, liet hij de Amsterdamse gemeente, zijn eigen geesteskind, los. Het internationale werk eiste hem helemaal op. Maar in 1980 trokken de evange- lischen van Rijnsburg toen ongeveer zeventig leden - bij hem aan de bel. Ze hadden ie mand nodig die hen kon 'lera ren en leiden'. De gemeente moest wat meer vorm krijgen. "Nou, was mijn eerste reactie, dat is wel mooi, maar ik ben zestig jaar en bovendien zit ik voorlopig vol met afspraken. Je zult in elk geval twee jaar moeten wachten. En vind je in die tussentijd iemand anders, dan zal Ik niet boos zijn". "Er waren voor mij ook geen fi nanciële redenen om naar Rijnsburg te gaan. Ik was zen dingsdirecteur en had Rijns burg niet nodig om m'n boter ham te verdienen. Maar ze von den niemand. Ik heb er toen lang over nagedacht en gebe den. En zo ben ik dan toch hier gekomen. Maar wel onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat ik vijf maanden per jaar be schikbaar zou blijven voor Oost-Europa". Geen mensenboek Volgende week is het drie jaar geleden, dat Johan Visser naar Rijnsburg kwam. Hij begon daar gewoon met een bijbel- kring. "Daaruit vorm ik deze gemeente. Die kring is haar voedingsbo dem. Nou, kringafgelopen maandag waren er maar liefst 178 deelnemers. Daar sta je dan wel even van te kijken. Dat kom je nergens tegen. Zelfs studenten van de technische hogeschool uit Delft en van de Leidse universiteit doen eraan mee". De gemeente zelf is inmiddels uitgegroeid tot ruim 160 leden. "Haar werfkracht komt uit de bijbelstudies. Zo zie je maar weer, dat het geloof is uit het gehoor en het gehoor uit het Woord Gods". Dominee Visser noemt zijn ge meente graag 'bijbelgetrouw'. Hij spreekt dat woord uit met welluidende articulatie. Deze zomer was hij in het Noorda- merikaanse Greenville op een congres voor 'bijbelgetrouwe' predikanten. Vierduizend deelnemers uit alle delen van de wereld. Zit in dat woord 'bijbelgetrouw' niet iets van hoogmoed, zo van 'wij bezitten de waarheid'? "O nee, dat mag je zo niet opvat ten. Bijbelgetrouw verwijst naar de autoriteit van de Heili ge Schrift. De bijbel is geen mensenboek. Hij is geïnspi reerd door de Heilige Geest. Natuurlijk komt er in de bijbel ook beeldspraak voor, maar je kunt daarom niét zeggen, dat je Gods Woord in de bijbel moet zoeken. Nee, de bijbel is Gods Woord". "Als alle theologen met rood gaan aanstrepen, wat in de bij bel nou wél Gods Woord is en wat niét, dan hou je op 't laatst een hele rooie bijbel over. Dan heb je alleen nog maar een kaft in je handen, en zeg nou zelf, daar doe je niet veel mee. Maar begrijp me goed, ook de bijbel maakt je niet zalig. Dat kan al leen door het geloof in de Here Jezus". - Dominee Johan Visser "met een kaft alleen doe je niet veel (Foto Holvast) Kameraadschap Afgelopen zomer reisde dominee Visser - zes getrouwde kinde ren - namens de European Christian Fellowship voor de zoveelste keer kriskras door Oost-Europa. Samen met broe der C. van den Oever uifRijns- burg, een van zijn eerste ge- doopten in deze regio. "Voor deze keer mijn medereiziger en controleur". Hij nam onder Oosteuropese jon geren een zichtbaar verlangen naar God waar. "Het politiek-ideologische sys teem kan zijn beloften niet waarmaken, en dus zoeken jonge mensen naar opvulling van deze leemte. De persoonlij ke boodschap van het evange lie spreekt ze aan. De warmte die van deze beleving uitgaat doet ze wat. Ze vinden bij deze christenen meer kameraad schap dan bü de kameraden". In Boedapest is na zeven jaar wachten eindelijk een vergun ning afgegeven voor de bouw van een kerk met 400 zitplaat sen. Visser vertelde van een hoogleraar die, toen hij tot het belijden van Christus kwam en daarvan ook openlijk getuigde, met ontslag naar huis werd ge stuurd en de straat moest gaan vegen om nog enigszins in zijn onderhoud te voorzien. Nu is deze man voorganger van een aantal gemeenten. De Fellows hip - met Amerikaanse, Britse en Nederlandse steun finan cieel redelijk gezond - gaf hem een auto om het contact met de verspreide gelovigen wat gemakkelijker te maken. Visser zelf geniet in Oost-Europa alle vrijheid om er te preken. "Maar ik moet me niet op poli tiek terrein begeven. Dat doe ik dan ook niet. Ik ga daar niet heen om politieke ideeën uit te dragen, maar om de gemeen ten bij te staan. Die hebben het in het ene land moeilijker dan in het andere. Zij zijn het die mij uitnodigen. Ik doe het niet uit mezelf'. Te veel fut De combinatie van winter- en zo- merwerk - 's winters thuis en zomers buitenslands - gaat dominee Visser nog steeds goed af. Het begrip 'Vut' ont lokt hem een schaterlach. "Ik heb nog te veel fut om met de vut te gaan. Bedenk wel: zo lang de Heer me dat geeft. Als je in 23 landen bent geweest, is reizen langzamerhand je twee de natuur geworden. Ik ga nu wel meer dan vroeger met het vliegtuig". In Rijnsburg heeft de reislustige dominee weer vaste grond on der de voeten gevonden. Daar had hij ook wel behoefte aan bij het klimmen der jaren. Hij voelt zich er na een paar jaar goed thuis. De handelsgeest van de Rijns- burgers ligt hem. Die heeft met de christelijke drang tot ver kondiging gemeen, dat-ie geen grenzen kent. Ze waaien beide waarheen ze willen. En gren zen kent ook dominee Visser nauwelijks. "De zending, weet u, zit ons in het bloed. De eer ste zendeling was William Car ry. En hij was een baptist". Als hij opnieuw moest beginnen, zou hij het precies zo doen. "Uiteraard in het licht van deze tijd, maar onveranderd wat de kern van de zaak betreft. En dat is: de roeping om het evan gelie te verkondigen. Déóraan ben ik gebonden". (Dominee Visser viert zijn 40-ja- rig jubileum op zaterdag 10 de cember in 'De Voorhof aan de Rijnsburgse Vliet, van 3 tot 6 uur. De dienst van zondag 11 december m de aula van de mavo-school zal ook m dit te ken staan). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk (of Hoogl. Huys) 10 ds. Eekhof; Pieterskerk 11 oecum. dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Schipaan- boord, Everdingen; Maranathak. (L. Morsweg) J0 ds. Kra- Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well, 11.15 pastoor v. Well en ds. v. Leeuwen; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, ha, 5 ds. Hortensius, ha; Vredesk. (Burggravenl.) 10 drs. Th. Krispijn; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. Roon, Kat wijk aan Zee, zat. 10 dec. 10.30 rk. dienst, H. Delamarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. v.d. Zwaan; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten sius, ha; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha, met do- Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem Bevrijdingsk. (Montgomerystr,) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. Vlijm, ha. jGeref. K. Vrijg. (aula 'De Vlietschans'. i Apollolaan): 10 en 5 ds. Houtman Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.); 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr Gem. (Lokhorstk Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, doopdienst en avondmaal, 6.30 ds. Bosveld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21); 5 nam. hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra, vrijd. 8 jeugdsa- menkomst. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. v.d. Bergh. Leger des Heils (Hooigr): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 dienst. 8 advents-zangdienst (met sa menzang, koorzang en orkest), wo. 8 Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie. 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30 Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England: 5 nam. (in oud-kath. k. Zoeterw.singel). Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7. zo. 9.30 en 11 Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 6.30 ds. Bergsma. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Exel, Zeist, 6.30 ds. Ravensbergen, Wijnjewoude. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 kand. v.d. Zwaag. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds: De Jonge; Kruisk. 10 ds. De Jonge; Op- st.kerk 10 ds. De Leeuw, Maarn, 5 ds. Elderman, Bodegraven; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 *ds. Oosthoek, De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 kand. Taselaar, Driehoorne 7 ds. Ha- nemaaijer; Oudsh.kerk 10 ds. Oost hoek; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Plaatzer, Barneveld, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Plaatzer. Zie ook herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (chr. techn. school): 9.30 eft 5 ds. Lok. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 kand. Vos, 4.30 ds. De Jong. Chr, Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Leidekker, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school KaJkovenw 62): 10 hr. v.d. Brink, 6.30 hr. Keizer. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- dnkstr 54) 10 hr. v. Putten. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10 dienst, 7.30 evangebsatiedienst. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN Herv- Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef. 6.30 ds. Wieman, Salv.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Geer, Woerden; Bethl.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Jaspers Focks. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 6.30 ds. Mouis- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. Moll, Alphen; De Stek 9.30 ds. Heinen, Delft. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. De Boer, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 'en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. Boogaard. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref, Kerk: 10 hr. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Damsma, Rijnsburg. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie Geref. Kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Krispijn, 5 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. HOOGMADE: Herv Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. De Gel der, Lisse. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar ents. Ver. ter voorbereiding van een herv deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst. Vliegkamp Valkenburg: 1030 ds. v Melle, onderwerp: 'Vervulde tijd'. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman. 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Drieber gen; Ichthusk. 10 ds v Sliedregt, 5 ds. v. Roon. Pnielk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Vroe- gindewey, aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Visser; Overduin 2.15 ds. Baas; wijkgeb. De Hoeksteen. Burgersdijkstr., 10 hr Steenbergen, dovendienst deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. v. Ach terberg, Leiden. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 hr. Vercoute- ren, Voorburg, 5 ds. v. Breevoort. Tnumfatork. 10 ds, v.d. Horst, 5 hr. Ver- couteren. Geref. K. Vrijg.: 10 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.30 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. 'Geref. Gem. (Remisestr 10 en 5 lees- dienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv Gem. 10 ds. Lapré. 7 ds. Kuizenga, Waarder. Geref. Kerk: 10 dr Fernhout, Alphen. 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Westera-Frankc. 6.30 ds. v. Loenen. Hoofdstr. 10 ds. v.d. Born. Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk 9.30 ds. Los. Pijnacker, 7 ds. Baas. S.heim. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv Gem. Dorpskerk 10 hr. Stam. Nieuwkoop. Pauluskerk 10 ds. Oostinga, Sliedrecht. 5 ds. 't Hooft Geref. Kerk 10 ds. Boswijk. 7 ds. Aal- ders, Woubrugge Geref. K. Vrgg.: 10.30 en 4.30 ds. DePut- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. v. Dij ken, 7 ds. v.d. Dussen, Haarlem. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30. 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9. 10.30 en 5 45 NIEUWKOOP Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp. 6.30 ds. De Kruijf, R.dam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Remonstr. Gem.: geen dienst. NIEUWVEEN: Her». Gem. 9.30 ds. Moll, Alphen, 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 hr. Vermeer, 7 ds. Bruin, Gouda. Rk Kerk: zat. 7, zo 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv, Gem. 9,30 ds. Bergsma, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang. 4.30 ds. Ko- renhoff, Heemstede, ontmoetings- dienst, onderwerp: 'Waarvoor leef je eigenlijk?' Chr. Geref. Kerk: 9,30 en 4.30 ds. Visser Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Zou tendijk, Groningen, ha, 7 ds. Schrij ver, Woerden. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds Keijzer, Utrecht, 7 ds. Schouten, Kockengen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d Lee, 5 ds. v. Egk. Gouda; Vinkenl. 5 ds. Elgersma. Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keunmg. 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Jong. Lei den. ha. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. El gersma; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Heule, Wasse naar. 5 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 ds. Elgersma. Zie ook herv. gem. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Wagenvoorde. Bennebroek. Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. 't Hooft. Lisse Rk Kerk Victork. zat. 7. zo 9.30 en 11. Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30. OEGSTGEEST Herv Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Werner, Wassenaar Pauluskerk 9.30 ds Da Costa, Gemcentecentrum (Lijtw 10 30 ds. Bo venberg. 7 ds. De Jong. Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 7 ds. De Put- Ned Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange. 4 ds. Brink. Haarl.meer. Van Wijckerslooth 4 nam. Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv Gem. 9 30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 dienst. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Vos. Vlaardingen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN. Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 ds. Moll, Al- Chr Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG. Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Snel, jeugddienst; Mar kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds Baayen Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grut ter. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge Evang. Chnstengem. (aula mavo) 10 ds. Visser, ha, 4 nam. doopdienst in Lei den (Oude Rijn 3). Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Hemmes. O.geest. Geref. Kerk 10 ds Baas. 5 ds. Ferwerda. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 stud. G. Vos. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Dnessen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR Herv Gem. 9 30 ds. Geluk. Woerden. 6.30 ds. v.d. Heuvel. Harme ien. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat 7. zo 9 30 en 11 30 VALKENBURG Herv- Gem. 10 ds. Vermeulen. 6.30 hr Hoffenaar. Voor hout Geref. Kerk 9.30 ds v.d. Werff, Voor hout. 6.30 ds. Oegema Geref. K. Vrijg 8.30 en 5.15 ds. Heida. ha. Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. v. Melle, onderwerp: 'Vervulde tgd'. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. De Jong. Rk Kerk. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv Gem. Dorps kerk 10 mevr. ds. De Mey. Leiden. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. zangdienst. Zie ook Geref K. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw. 7 ds. v. Leusden. Leidschendam Herv. Evang. op Geref. Grondslag (aula Lucas-college, Beeth laan 10): 9 ds Veldhuizen. Alblasserdam, 4 30 ds v.d. Vlist, Nieuwerkerk aan de IJssel. Geref. K. Vrijg. 10en5ds Blokland, ha Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 dienst. Rk Kerk Laur kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Maasland. Hoeksteen 9.30 ds. De Knegt, Huizen. 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9 30 hr. Burger, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 hr. v. Roogen, Leiden. 5 dr Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. v. Dalen, Den Haag. 5 ds. v 't Hoff, Boskoop; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. WARMOND Herv. Gem. 10 ds. Muis, ha. 5 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30 WASSENAAR Herv, Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee, 7 ds. v Waasbergen. Kievietk. 10 prof. dr. Berkhof. Leiden; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Schevenin- gen; Dorpscentrum 9 30 ds. Wolters Geref. Kerk: Zgllaan 10 ds. Wolthuis, Monster, 5 ds. Hanenburg, Voorburg. Zuid (Bloemcamplaan) 10 mevr. ds. At- tema-Roosjen, L.dorp Ned Prot. Bond (Kerkdam): 10 30 ds. Wethmar, R.dam. WOUBRUGGE Herv Gem. 10.30 ds. Koelewgn, 6 30 ds. Ouwendgk Geref Kerk 9 30 ds. Aalders. 6 30 ds. Buikema. Zw.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv Gem. 9 30 hr. De Haan. Bodegraven. 7 ds. Schalk, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman. Bode graven. 7 hr. Vermeer. ZOETERWOUDE Herv Gcm. 10 ds Wolthaus, 5 gez. adventsvesper Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr Dienaark. zat. 7. zo. 10; H. Rijndgk zat. 7, zo. 10 en 11.30- ZWAMMERDAM Herv Gem 10 hr H. Bakker. Katwgk, 6.30 ds. Poot. Zoe- termeer Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Boswijk, Lisse.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11