5lis NZH-chauffeur mag weer gaan stempelen "Zoiets als destijds in Hazerswoude mag niet meer gebeuren" m I m Gevloerd door koperen ploert College van bestuur universiteit voor een deel vernieuwd Leiden DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 Strippenautomaten kunnen 's avonds en op zondag buiten werking worden gesteld '2 Dit beeld keert terug: de buschauffeur die de strippenkaart v sagier afstempelt. LEIDEN Zwart rijden met de bus zal na zeven uur 's avonds en zondag de gehele dag vaak niet meer mogelijk zijn. Het ligt in de bedoeling van de NZH-chauffeurs per 1 decem ber aanstaande gedeeltelijk weer zélf strippenkaarten gaan controleren en afstempelen. De hoesjes die 's avonds en 's zondags over de stempelauto maten heenkomen plus de 'buiten gebruik' bordjes liggen in de magazijnen al klaar voor gebruik. Pas vandaag hebben de chauf feurs in de vorm van nieuwe dienstorders te horen gekre gen wat er van ze verlangd wordt. Nu al is duidelijk dat el ke busbestuurder naar eigen inzicht willekeurig mag kiezen of hij zelf wil stempelen of dat de automaat laat doen. Vol gens NZH-chauffeur Ouwer- kerk zal deze nieuwe regeling een hoop extra verwarring stichten onder het publiek. "Wie weet nou nog wanneer 'ie zélf moet stempelen of niet? Daar krijg je gezeur van, je moet niet om-en-om die auto maten aan- en uitzetten. In middels is het stempelen een automatische beweging ge worden. Je zult zien dat de i eerst hun kaart tegen het hoesje aandrukken en dan tegen het verkeer in naar je toekomen om hun kaart af te laten stempelen. En dat kost alleen maar tijd. Onze tijd wel te verstaan. Onze boterham men moeten we dan maar ach ter het stuur opeten. Nee, die automaten moeten óf helemaal weg, óf ze moeten altijd aan staan", meent Ouwerkerk. Duidelijk Ondanks alle onduidelijkheden sinds de invoering van de strippenkaart zo'n drie jaar ge leden vindt NZH-districtschef Leeuwenburgh dat het publiek ook met deze regeling een dienst wordt bewezen. "Ik denk dat onze informatie over de strippenkaarten en de zones duidelijk genoeg op de bordjes bij onze bushaltes aangegeven is. Mits deze borden tenminste niet gesloopt zijn door de bal dadige jeugd. Ik denk dat de automaathoezen en waarschu wingsborden voldoende dui delijkheid geven of er wel of niet zelf gestempeld moet wor den. In de nabije toekomst zul len ook stangen bij de ingang van de bus gemonteerd wor den. Dan moét iedereen wel langs de chauffeur". Ondanks de in stilte getroffen voorbereidingen om de stem pelautomaat al dan niet tijde lijk buiten werking te stellen, kan iedere chauffeur volgens de nieuwe dienstorders in vol le vrijheid z'n keuze maken, zo verzekert Leeuwenburgh. Wat er precies in die dienstorders staat, wil hij niet kwijt, omdat "dat het allemaal nog verwar render zou kunnen maken". Waarom dan tot het laatste mo ment gewacht met het bekend maken van de nieuwe rege ling? Meer contact Leeuwenburgh hierover: "We hebben bewust de nieuwe or ders vast gehouden. Het is goed zoiets heet van de naald te presenteren. Doe je het een paar weken eerder, dan verwa tert het alleen maar. Maar voor de duidelijkheid wil ik wel dit zeggen: het gaat om een ge dragslijn die voor de chauf feurs is opgesteld. Als het druk is moet de automaat aan, is het niet druk dan kan hij zelf con troleren en afstempelen. Vanuit de ondernemingsraad zélf is het verzoek gekomen om de chauffeur meer contact te laten houden met het pu bliek. 't Is waar, niemand zegt meer wat bij het binnenkomen van de bus. Die verschraling van de maatschappij hebben we ons als bedrijf toch wel aan getrokken. Dat was voor ons belangrijker dan economische motieven om de automaten 's avonds en zondags uit te scha kelen", aldus Leeuwenburgh. NZH-chauffeur Van Egmond daarentegen denkt dat het met die goede bedoelingen wel meevalt: "Als het is om het contact tussen ons en het pu bliek te verbeteren, dan zijn die directeuren mooi verkeerd bezig. Met die anderhalve klant 's avonds heeft dat voor ons toch geen enkele zin? Overdag, tussen zeven en vijf uur, déór moet ik het van heb ben. Dèn zie ik tenminste een hoop mensen. Wat je nu krijgt is dat het publiek je niet meer vertrouwt als ze bijvoorbeeld twee keer op een avond bij je instappen. De ene keer kunnen ze gewoon zelf stempelen of doorlopen, terwijl ik ze even la ter om hun plaatsbewijs moet vragen", zegt van Egmond. Zwartrijders In de stad Utrecht is inmiddels gebleken dat op proeflijnen waar de chauffeur zelf contro leert, de kaartverkoop met het zelfde aantal passagiers met sprongen is gestegen. Sommi ge schattingen spreken van zo'n veertig procent zwartrij ders die nu nog vrijuit gaan, zo lang de automaten op basis van vrijwilligheid gebruikt kunnen worden. Leeuwenburgh ziet vooralsnog de stempelautomaat niet uit het busbeeld verdwijnen. "Met dat ding aan kunnen de chauf feurs de mensen veel sneller la ten instappen en wegrijden. Dat daar zwartrijders tussen zitten weten we. Maar door die tijdwinst hoeven we geen extra bus op die lijn te laten rijden. En dat scheelt ons veel meer geld. Als het druk is op bij voorbeeld koopavonden, dan zal de chauffeur het wel uit z'n hoofd laten zelf de mensen om hun kaart te vragen. De tijd die dat kost, besteedt hij liever aan een bakkie koffie. Want dat is in z'n eigen belang". Voorzitter raad gekozen AZL-directeur over verwerking afval: 0 si :«r> Financieel-economisch directeur De Kok van het AZL: "Wij vatten deze fout van Kemp beslist niet lichtvaardig op". (Foto Holvast) LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden wordt dagelijks per bed zesenhalve kilo zieken- huisafval geproduceerd. Afval dat vaak zo spoedig mogelijk moet worden verwerkt wegens besmettingsgevaar; afval dat be slist niet mag worden gedumpt in een achtertuin in Hazerswou de. Handelsonderneming Kemp uit Hazerswoude heeft zich daaraan wel schuldig gemaakt. Vorige week werd de onderneming daarvoor berecht: boete tien mil le voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Toch heeft het academisch ziekenhuis het ver trouwen in deze handelsonder neming niet opgezegd. Na dit voorval - in augustus 1982 - is er, voor zover de financieel-econo misch directeur De Kok kan na gaan, geen ziekenhuisafval meer op de verkeerde plaats terecht gekomen. "Wij vatten deze fout van Kemp beslist niet lichtvaar dig op. Na de ontdekking zijn er onmiddellijk duidelijke afspra ken gemaakt, waarbij de inspec- LEIDEN - In verband met onder houdswerkzaamheden aan het kabeltelevisie-ontvangstation Oegstgeest zuil op 29 en 30 no vember a.s. tussen 09.00 en 17.00 uur in Oegstgeest, de bollen streek, Zoeterwoude, Leiden, Leiderdorp, Katwijk, Valken burg en Warmond zowel tv als fm-radio-storingen plaatsheb ben. teur van volksgezondheid nauw was betrokken. Daar heeft Kemp zich tot nu toe keurig aan gehou den. Overigens weet hij dat dit zijn laatste kans is", aldus De Kok. door Saskia Stoelinga De gigantische hoeveelheid zie kenhuisafval die wekelijks wordt geproduceerd zoals ver- bandresten, katheterzakken, glaswerk, injectienaalden, dier- kadavers, infuusslangen, verlo pen patiëntengegevens, anato misch, chemisch of radioactief afval dient zorgvuldig te worden gesorteerd en vervolgens te wor den afgevoerd. Een organisatie die veel werk vergt. Wettelijk is voorgeschreven dat er een strikte scheiding moet wor den gemaakt tussen radioactief afval, chemisch afval en zieken huisafval. Onder specifiek zie kenhuisafval wordt zowel anato misch afval als allerlei wegwerp- materiaal verstaan, zoals naal den, verband, faecespotjes, buis jes enz. Dus geen huishoudelijk afval. Milieuveilig "De hoeveelheden zijn in de afge lopen jaren sterk toegenomen", zegt De Kok zorgelijk. "En daar mee - terecht - ook de eisen van de overheid om het afval zo goed mogelijk en milieuveilig te ver werken. Na het voorval met Kemp zijn ook binnen het zie kenhuis de maatregelen ver scherpt. Al het personeel is nog eens met de neus op de feiten ge drukt". Komende maand zal er voor de af delingen een handzaam boekje verschijnen, waarin duidelijk staat wat hoort en wat niet hoort te gebeuren met afval. "Want", zo stelt de economisch directeur, "patiëntengegevens horen eigen lijk niet thuis in een vuilniszak, maar moeten onmiddellijk wor den vernietigd. Wij kunnen na tuurlijk niet alles controleren en de verantwoordelijkheden van artsen en verpleegkundigen op Voor de verschillende categorieën afval worden aparte en herken bare verpakkingen gebruikt: meestal vaatjes van karton of kunststof, en voor het radioactie ve afval metalèn vaten. Speciaal inerichte auto's rijden op gere gelde tijden de afdelingen langs om het afval op te halen. Het radioactieve afval gaat in rode en grijze vaten naar het ECN in Petten, waar het verder wordt verwerkt en verpakt voor dum ping in de oceaan. Het chemisch afval gaat naar een verbrandings oven in Rijnmond. Het zieken huisafval wordt door Kemp op gehaald en gaat of naar de vuil verbranding in Leiden, of naar de verbrandingsoven van de uni versiteit op het Overweeterings- terrein, of als het besmet afval is naar Rijnmond. Miljoen De afvalverwerking in de gezond heidszorg is de laatste tientallen jaren erg duur geworden. In het AZL is er jaarlijks een bedrag van meer dan een miljoen mee gemoeid. Om een indicatie te ge ven: de speciale vaatjes kosten zeven gulden per stuk, daarvan verdwijnen er elke week zo'n 800 a 900 naar de verbrandingsoven. Voor de verwijdering van radioactief afval moet anderhal ve ton op de begroting worden gereserveerd; dat is meer geld dan nodig is voor bijvoorbeeld de aanschaf van radioactief ma teriaal dat gedurende één jaar wordt gebruikt. Volgens De Kok blijft het gissen hoe dat afval van het AZL nu precies op het terrein van Kemp is terecht gekomen. "Niet al het afval kan gelijk worden ver werkt. Er moet tijdelijk (drie da gen maximaal) weieens wat wor den opgeslagen. Kemp heeft daarvoor een speciale overslag- ruimte. Zijn verhaal is dat het daaruit is gehaald door spelende kinderen. Hoe het ook zij, het is een een treurige gebeurtenis die zeker niet voor herhaling vatbaar is. Wij zullen er alles aan probe ren te doen om dit soort zaken te voorkomen. Een aantal speciaal opgeleide veiligheidsmedewer kers van het AZL zal daar nauw keurig op toezien. Daarnaast blijft het een kwestie van ver trouwen en verantwoordelijk heid van zowel het AZL-perso- neel als de ondernemingen". LEIDEN - De voorzitter van de universiteitsraad, mr. G.J. Jan sen, is gisteravond met grote meerderheid door de universi teitsraad gekozen tot lid van het college van bestuur. Ook het zit tende collegelid dr. Fr. van der Meer is herkozen voor een nieu we ambtsperiode van twee jaar. Jansen, evenals Van der Meer af komstig van de Progressieve Partij (PP), heeft de plaats over genomen van het collegelid dr. E.B. Vermeer. Voor de twee pos ten hadden zich vier kandidaten gemeld. Naast Jansen, Fr. van der Meer en Vermeer stond ook dr. L.B. van der Meer, raadslid voor de Unie van Faculteiten en Diensten (UFD), op de voor dracht. Omdat het merendeel van de raadsleden in een stemverkla ring stelde Jansen liever niet kwijt te willen als voorzitter, leek het er-even op dat deze goede ei genschap in zijn nadeel zou werken. Het pakte anders uit. Met 23 van de 40 stemmen ver sloeg hij zijn directe opponent Van der Meer (L.B. wel te ver staan). De commissie uit de universiteits raad, onder voorzitterschap van het buitenuniversitair lid L.A. Tesselaar-van Schagen, had in haar eindrapport geen voorkeur uitgesproken voor de nieuwe kandidaten Jansen en Van der Meer. Zij achtte hen beiden even bekwaam. Wel had de commissie laten weten niet erg te spreken te zijn over het functioneren van het zittende collegelid Vermeer de afgelopen twee jaar. Overi gens was in de universiteitsraad de mening daarover verdeeld. Over de herverkiezing van het hui dige collegelid Van der Meer was de commissie unaniem. Ook de raad gaf daar blijk van: met 31 van de 40 stemmen stevende Frans van der Meer op de over winning af. De portefeuille-hou der personeelszaken kreeg zelfs in een schriftelijke reactie de steun van de centrales van over heidspersoneel. G. Jansen: gekozen (Foto Holvast) LEIDEN Wie liever heeft dat een van zijn medemensen aan gene zijde terecht komt kan een keuze maken uit een arse naal sadistisch speelgoed: wa penstokken, ploertendoders en wurgstokjes. (Voorhamers waarmee je iemand van achte ren de schedel kunt inslaan ho ren eigenlijk ook in dit rijtje thuis.) Voor de rechter verschijnt wel eens iemand die een van voor noemde voorwerpen in zijn be zit had. Meestal werd de ploer tendoder of wapenstok in de auto gevonden bij een politie controle. Vaak lag de hersen- deuker op de achterbank, of voorin de auto, binnen hand bereik. En altijd weer zegt de verdachte tegen de kantonrechter: "Ver boden wapenbezit? Maar dat wist ik helemaal niet. Nee, als ik dat had geweten! Ik heb die stok in Spanje gekocht, op de markt. Ik vond het wel een leuk ding om mee te nemen naar Nederland". De jongen die gisterochtend voor de rechter verscheen om dat hij een wapenstok in zijn auto had liggen zei dat hij de wapenstok cadeau had gekre gen van z'n zusje. Die was in de Spanje geweest en had ge dacht: leuk ding voor m'n broer. De verdachte verklaarde nadruk kelijk dat hij helemaal geen agressieve bedoelingen had met die stok. Gewoon een sou venir. Kon wel zijn, meende de officier van justitie, maar: "Waarom ligt dat ding dan ei genlijk in uw auto? Hang die stok dan boven de schoor steenmantel". Hij eiste een boete van honderd- veertig gulden. De jongeman reageerde sportief. Zich tot rechter Morshuis wendend sprak hij: "Die meneer heeft helemaal gelijk". Honderd veertig gulden boete. Veldwachter De naam van de volgende ver dachte werd afgeroepen. De rechter: "Ook bij u is er sprake van..." Hij bestudeerde zijn pa-' pieren. Zou ook deze man een wapenstok in zijn auto hebben gehad? Waarschijnlijk niet: de in regenpak gestoken verdach te leek eerder iemand die door rood was gereden op een uur dat hij de enige weggebruiker was. Zo iemand die in geen dertig jaar is bekeurd. De man bleek zijn omroepbij drage niet betaald te hebben. "Ik heb alles al lang betaald", begon hij. "Die ambtenaar moet dat ook doorgegeven hebben. Ja, ik heb nog gecor respondeerd met de omroep bijdrage". Feit bleef dat hij niet op tijd had betaald. Waarom eigenlijk niet? "Het gedonder is begon nen toen ik verhuisde. Ze haal den namelijk de post uit de brievenbus. In de hele buurt gebeurde dat". Wie waren dat: ze. "O, kinderen van buitenlanders. Niet dat ik wat tegen buitenlanders heb, maar die kinderen graaiden Najaarszon met hun kleine vingertjes in de bussen en haalden er alles uit. En vervolgens verscheurden ze de post. Ik heb het daar nog eens met zo'n veldwachter over gehad". Zo'n veldwachter? Die bestaan niet meer in de Nederland; ze ker teveel naar Swiebertje ge keken in het verleden. "Nou ja, veldwachter, het was een amb tenaar. Bezoldigd...onbezol digd...weet ik veel. Hoe dan ook, die kinderen zijn nu weg en de bussen worden dan ook niet meer geleegd door hen". Schuldig zonder straf, eiste de officier van justitie. De rechter had zo zijn twijfels. "Het is dus de schuld van die kleine vin gertjes", zei hij. De uitspraak: schuldig zonder straf. door Wim Brands Hij reed zonder rijbewijs, was niet verzekerd en knalde tegen een landbouwtrekker, in Noord wijk. De bestuurder van de trekker was vrij zwaar ge wond. Een hele tijd kon hij niet werken en tegenwoordig moet hij het kalm aan doen. "Dat is niet helemaal uw schuld", zei de rechter tegen de verdachte. "Die man was voor het onge luk ook al niet helemaal in or de. Maar dat ongeluk heeft hem natuurlijk geen goed ge daan". Hoe onstond dat ongeluk? De automobilist, die inmiddels zijn rijbewijs heeft gehaald, vertelde dat hij richting strand reed. "Toen ging ik door de bocht, kreeg de najaarszon in m'n ogen en het was: boem!" De officier van justitie eiste een zware straf, want het was niet de eerste keer dat de verdachte zonder rijbewijs had gereden: één week gevangenisstraf, achthonderd vijftig gulden boete en een half jaar niet rij den. "Forse straf', meende de advo caat van de jongeman. "Ik ben het met de officier van justitie eens dat de gegevens kloppen. Maar ja, die zon...die verblind de hem". De rechter was mil der: elfhonderd gulden boete en twee weken gevangenis straf, voorwaardelijk. De zon is bezongen door talloze dichters. Zo stelde een verzen maker eens triomfantelijk vast dat hij was geboren uit zonne gloren. Te vrezen valt dat de verdachte die meer dan dui zend gulden boete kreeg de zon voor de rest van zijn leven als grote vijand zal beschou wen: gevloerd door de koperen ploert. Vrouwenfilm In het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66, draait van avond als maandelijkse vrou wenfilm 'The Dozens'. Deze Amerikaanse film van Christi ne Dall en Randall Conrad gaat over een jonge vrouw, die na een tweejarig verblijf in de gevangenis opnieuw wil begin nen, maar door gebrek aan werk, opleidingen geld geen kans krijgt. Aanvang acht uur. Sinterklaas (1) Sinterklaas brengt woensdag middag op uitnodiging van het buurthuis een bezoek aan Op Eigen Wieken in de Merenwijk. Cm twee uur. Kinderen zijn welkom, net als hun ouders. Sinterklaas (2) De winkeliersverenigingen van de Herenstraat en de Doeza- straat hebben in verband met het bezoek van Sint Nicolaas diverse activiteiten georgani seerd. De Sint wordt er woens dagmiddag verwacht, waar schijnlijk rond half twee bij de brug op de hoek van de Doeza- straat en het Rapenburg. Voor de kinderen is er deze middag een wedstrijd wie zich het beste als Zwarte Piet kan verkleden en voordoen. Sint Nicolaas zal in gebouw Staalwijk tussen drie en half vier bekend maken wie de winnaar is. In hetzelfde wijkgebouw treedt rond half vier de groep Ricardo's op: een goochelaar, een poppenkast en dansers. Verder staat er op de Herenstraat tot en met zater dag, dagelijks van twee tot vijf uur, een geluidswagen, van waaruit diverse spelletjes wor den georganiseerd. Breehuys Met ingang van deze week is het jongerencentrum Breehuys aan de Breestraat elke donder dagavond open. Van half acht tot half elf. "Een tussendoor tje", aldus de staf van het Bree huys, "voor alle jongeren die op een doordeweekse dag er even uit willen". Lachen Bhagwan-adept Swani Prem Dhyana (E. Sutorius, huidarts) houdt vanavond in de Stadsge hoorzaal een voordracht over de huid als "spiegel van de ziel", de effecten van "massage van lichaam en ziel" en "accep tatie". Om kwart voor tien, zo wordt aangekondigd, zal hij een lach-meditatie leiden. Aan vang van de voordracht: acht Zwemwedstrij den In zwembad De Zijl worden woensdag de jaarlijkse school- zwemwedstrijden voor lagere scholen gehouden. Er doen dit keer 26 scholen aan mee. Bij de jongens verdedigt de Valkenier de wisselbeker, bij de meisjes de Koningin Wilhelminaschool en in het totaalklassement de Zijlwijkschool. De wedstrijden beginnen om half een. Kinderfilms K&O vertoont woensdagmiddag een komische film en een serie tekenfilms voor kinderen, met veel bekende stripfiguren. Aanvang half drie. Euthanasie Het Studium Generale van de Leidse universiteit organiseert woensdag in samenwerking met de Leidse Studenten Ekkle- sia een discussie-avond over de ervaringen met euthanasie. Medewerking verlenen: dr. H.M. Terborgh-Dupuis, voor zitster Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie; prof dr. P. Tomas, hoogleraar radiotherapie en verbonden aan het academisch ziekenhuis in Leiden; dr. J. de Bruijne, arts in ^Leiden; dr. H. Pleiter, idem; ars. H. van Breukelen, studentenpastor. De discussie wordt gehouden in het Centra le Voorzieningengebouw, Cle- veringaplaats 1 (voormalig Doelenterrein); aanvang acht Zaalvoetbal De derde speeldag van de zaal voetbalcompetitie van het pro ject Sport Overdag kende de volgende uitslagen: Tres Galli - Theater 20-3, Breehuys - Fortu- na 3-11, Individualisten - New Division 11-7, Leidsch Dagblad - 't Spoortje 10-9. In poule a gaat koffieshop Fortuna onge slagen aan kop; in poule b de len New Division en Indivi dualisten de leiderspositie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4