c Dit heeft niets met pornografie te maken' Vrolijk hinken op twee gedachten 3 Drie vrouwen en een gekruide damesroman Eindhoven wil komst opera's veilig stellen Nico Koster wint Zilveren Camera Filmfonds opgericht PAGINA 27 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 Kunst I KUNST TE KIJK AMSTERDAM - Makkelijk verteerbare amusementstele visie mag zich verheugen in de aandacht van een groot publiek. Hetzelfde geldt voor superlichte ontspannings lectuur. De boekjes liggen gewoonlijk hoog opgetast in boekhandel, sigarenwinkel en supermarkt. De Amster damse uitgever Peter Loeb voegt een nieuw exemplaar aan deze stapel toe. Sinds kort kan de liefhebber be schikken over 'Een avontuur teveel', geschreven door Diana Fortuyn. x Floor Nije, (v.l.n.r.) t Onderscheidt het boekje zich van de wegwerpromans die in het al gemeen in deze sector worden geproduceerd? Eigenlijk niet: de hoofdpersoon in „Een avontuur teveel" is een vrouw, die het - zo als zo vaak in dergelijke werkjes - aan niets ontbreekt, behalve aan problemen. Luciana Ferran- te heet ze, ondanks het feit dat ze een Zeeuws meisje is. Ze is prachtig gebouwd, vanzelfspre kend, en ze wil niet alleen veel van de wereld zien maar ook car- rière (in het modevak) maken. 5 En uiteraard voltrekt zich die carrière via de slaapvertrekken van mannen, die de liefde in het algemeen zinderend bedrijven. Het aardige van met name deze scènes is dat ze met veel overtui ging en vanuit de hoofdfiguur, Luciana dus, beschreven zijn. Er wordt weinig aan de verbeelding overgelaten, de attributen ten zuiden van de gordel en het door- tastende gebruik ervan worden i menigmaal zonder omwegen aan detaillistische beschrijvingen onderworpen. Wat dat betreft zal de gemiddelde kasteelroman supporter nog verrast opkijken. Er is trouwens nog iets waardoor „Een avontuur teveel" anders is dan het bekende repertoire. Be houdens de cliché's, waaraan ook dit verhaal niet ontkomt, is het boek redelijk geschreven, met vaart en niet zonder humor. Er ontbreekt een „happy end", ook al niet gebruikelijk. .Minstens even ongewoon is dat de schrijfster van „Een avontuur te veel", Diana Fortuyn, niet staat voor één, maar voor drie vrou wen. Het zijn Liesbeth Limburg (44), Floor Nije (33) en Marie- Louise Terwindt (34), modere- dactices, op free-lance basis werkz^m bij bladen als Avenue. Elegance en Cosmopolitan. De drie dames, ogenblikkelijk be reid om over hun boek te praten, zijn eerlijk en bescheiden. Lite raire pretenties claimen ze abso- i luut niet. Het concipiëren van het boekje: het is allemaal van zelf gegaan. Transpiratie is er bij het schrijven niet aan te pas ge- door Peter Huysman komen. En de inspiratie is steeds vanzelf gekomen. Er is geput uit de eigen rijke ervaring - Floor is als fotomodel inderdaad veel in het buitenland geweest - en uit informatie van anderen. Elke zondagmiddag kwamen ze bij elkaar, drie jaar achtereen. Er is op die meetings wat afgelachen. Vooral het „neerzetten" van de „fel-realistische" sextaferelen heeft, na wat aanvankelijke gêne, tot hevige gier- en bruipartijen geleid. En toen was het boek klaar. Nou ja, boek. Weggooiromannetje, een inslapertje, noemen ze het zelf liever. Een grap. Een boek voor „tante Truus uit Harder wijk", die tussen twee koppen koffie door even wil weten hoe het verder afloopt met het ener verende bestaan van Luciana Ferrante. Daisy Marie-Louise kwam een aantal ja ren geleden, toen zij Prinses Dai sy van Judith Crantz onder ogen kreeg, op het idee. Dat kunnen wij ook, vond ze, en haar vrien dinnen waren het geheel met haar eens. In Frascati kwam het yrolijke trio samen. Een flink glas wijn, en binnen tien minu ten lagen de hoofdlijnen van het verhaal op tafel. Ter illustratie van het talent van Diana Fortuyn hier de openings passage: „De balkondeuren ston den wijd open, maar in plaats van een koele bries vulde de ho telkamer zich met een. zwoele, benauwende warmte. Luciana zat op het grote twee-persoons- bed en voelde de zweetdruppel tjes langs haar oksels naar bene den glijden. De dunne, katoenen kimono hing als een vochtige dweil om haar heen". Voor het goede begrip: Luciana be vindt zich op dat moment - herfst 1982 - in hotel T^j Mahal, Bom bay, India. Spoedig na dit veel belovende begin zal zij een bron stige Indiër met een koperen bedlamp dodelijk op de hersen pan slaan. „Nooit zou ze te weten komen of zijn kreet van pijn was, of zijn orgasme betekende". Een beetje kromme zin, maar wel een duidelijke. In het beroemde hotel Taj Mahal treft men ook inderdaad koperen bedlampen aan. Dat hebben de dames, die dat hotel nooit van binnen zagen, maar verder wel veel hebben gereisd, goed gecon troleerd (o.m. in de bibliotheek). En zo bestaat er in New York ook werkelijk een Red Rooster-bar waar de befaamde saxofonist Ar chie Shepp veel optrad, om een ander voorbeeld te noemen. De feiten, die in „Een avontuur te veel" voorkomen, zijn zoals dat heet gecheckt. Er is geen sprake van dat er hele passages of hoofdstukken door één van de drie is geschreven. Het is collectief nadenken, col lectief ervaringen uitwisselen en collectief schrijven geweest. El ke zin is door drie hoofden en drie paar handen gegaan. En de krachtig gekruide, danig uitge sponnen bedavonturen dan? „Ja nou, of we die echt meegemaakt hebben!", zegt één van de schrijf sters. „Ik zeg niets", zegt de an der. De derde zwygt. Nee, met pornografie heeft hun boek niets te maken, verzekeren ze later. Hun opzet is geweest om een vrouw in een boek op een „lekkere, vriendelijke manier" dat te laten beleven wat zo fijn kan zijn. „En dat hebben we nog al openlijk en vrij aan het papier toevertrouwd", aldus het collec tief. Voor anti-porno gerichte fe ministen is het drietal dan ook niet bevreesd. „Wat Luciana be leeft, gebeurt uit eigen vrije wil. Op die verkrachting na, maar daar slaat ze die man dan ook voor naar de andere wereld". Wat wil men nog meer, geëmanci peerder kan het nauwelijks. Verkoop Liesbeth, Floor en Marie-Louise hebben de smaak van het schrij ven te pakken. Niet voor niets heeft „Een avontuur teveel" een open eind. Dat wil zeggen dat de roman schreeuwt om een ver volg, vinden ze. Maar of dat het geval zal zijn, ligt natuurlijk aan de verkoop van de eersteling. En daar wil uitgever Loeb graag al les aan doen. Hij heeft er zelfs buttons met de mysterieuze tekst „Wie is Diana Fortuyn?" voor laten ontwerpen. Verder ko men er op in het oog springende plaatsen in het land affiches te hangen met „Wat is een avontuur teveel?" Bruna heeft op voorhand al 2000 exemplaren besteld. Dat zegt wel iets, vindt Loeb. De schrijfsters zelf is het niet om het geld be gonnen. Het plezier om samen een boek te schrijven heeft steeds voorop gestaan. In die drie jaar is een „waanzinnig war me vriendschap" tussen de drie ontstaan. Ze zien wel hoeveel de royalties opleveren. De eerste 1.000 gulden, een voor schot, kan Loeb zijn auteurstrio niet meer afnemen. Dat bedrag hebben ze destijds in het Amstel- hotel aan een enigszins uit de hand gelopen etentje uitgegeven. De bediening was er ronduit slecht. Uit protest heeft toen een van de schrijfsters in de planten bak overgegeven. De obers zul len er vast niet bij hebben stilge staan dat zij drie opgewekte scheppers van een gezellige da mesroman op bezoek hadden. LEIDEN - Keramiek van 'de club van zeven' is van het komend weekeinde af te zien in het kunstcentrum 'Lange Voort' in Oegstgeest. De club van zeven is een groep van zeven dames uit Noordwijk, te weten Cocky Krau, Jos van Ierschot, Gré van Winsen, Nel Alkemade, Bep La- gerweij. Marijke van Wezel en Rhijna van Beek, die meestal ge zamenlijk met werk van zeer uit eenlopende aard naar buiten tre den. Voorts zijn er aquarellen van Annie Borst Pauwels, Hans Trrost en Barbara van der Laar- se. De expositie omvat boven dien lithografieën van Wies van der Kaay. De tentoonstelling, die vrijdagavond wordt geopend, duurt tot en met 31 december. Men kan er dagelijks, behalve op zondag en maandag, in de mid daguren terecht. Onder het motto 'Allerlei 1983' la ten zes exposanten hun werk zien in galerie De Pomp in War mond. Marceline Gevaerts stelt zelf ontworpen keramische voor werpen tentoon. De Leidse Man- ja Riethoven vormt voorwerpen van klei, die een buitengewone expressie verraden. Haar stadge note Marianne Visser maakt veelal portrettekeningen. De 70- jarige Leendert van de Berg schildert al z'n leven lang, voor z'n beroep als onderhouds-schil- der en in de vrije tijd als kunst schilder. Martin Eilander is een Leidse autodidact, wiens pente keningen voor het eerst worden geëxposeerd. Barend Groenen dijk heeft zich vanaf zijn kinder jaren bekwaamd in het gebruik van technieken, variërend van olieverf en aquarel tot zeefdruk en houtskool. De groepsexposi- tie wordt gehouden van 29 no vember tot 18 december en is ge opend op woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur, op woensdag ook van 10 tot 12 uur en op dinsdag van 19 tot 21 uur. Voor een expositie van wandkle den en deegfiguren kan men tot 6 december terecht in de Leider- dorpse Muzenhof. De wandkle den zijn van Annelies van Beek, voor wie kleuren zeer belangrijk zijn. Ze maakt maakt o.m. ge bruik van de zeefdruk-techniek. Pien Lemstra toont haar deegfi guren, werk van recente datum overigens. Bij Ars Aemula Naturae in Leiden wordt vanaf morgen werk ten toongesteld van de Vereniging van Wassenaarse beeldende kun stenaars. De tentoonstelling loopt tot 10 december en is dage lijks tussen 13.00 en 16.00 uur en 19.30 en 21.30 uur te zien. EINDHOVEN (ANP) - Directeur Jan Reijs van de Eindhovense stadsschouwburg heeft een plan ontwikkeld om de uitvoeringen van de Nederlandse Operastich ting in Brabant ook na de inge bruikname van de Stopera in# Amsterdam veilig te stellen. Het plan is zowel aanvaard door de Operastichting als door de direc- Hoofdprijzen voor 'Poging' AMSTERDAM (ANP) - Stichting 'Poging' uit Amsterdam heeft met de produktie van het beel dend-theaterstuk 'Close-up' van artistiek leider Jan Goes drie van de zes hoofdprijzen in de wacht gesleept op het internationale theaterfestival in het Italiaanse Arezzo. De Nederlandse inzending voor dit gebeuren bleek niet alleen de beste voorstelling te zijn, ook de hoofdprijs voor regie ging naar Jan Goes en van de combinaties beeld en tekst werd die van 'Clo- se-up' als de meest geslaagde beoordeeld. Aan het festival namen groepen deel uit acht landen, waaronder Japan en Amerika. De Neder landse groep werd er gepresen teerd door het Nederlands thea ter-instituut. 'Close-up' gaat over het verschil tussen een vrouw van het platte land en een uit de stad. Elk pro beert de werkelijkheid te ont vluchten, wat niet lukt. De voor stelling is een 'vertaling' van filmbeelden en er wordt bijna niet in gesproken. De voorstel ling werd vorig theaterseizoen uitgebracht en beleefde in ons land dertig uitvoeringen: ties van de schouwburgen in Breda. Tilburg en Den Bosch, al dus directeur Reijs. Het plan houdt in dat de Neder landse Operastichting bij uitvoe ringen in Brabant een groter fi nancieel risico loopt dan tot nu toe het geval was. Omdat de sub sidiegrondslag door het plan dat in feite voorziet in een meeija- renovereenkomst met de operas tichting wezenlijk anders wordt, moet het rijk nog toestemming verlenen. "Waar het om gaat is dat we nu al een politieke claim leggen om in de toekomst zeker te zijn van voorstellingen van de Neder landse Operastichting. Als we daarmee wachten tot de Stopera klaar is, lopen we de kans achter het net te vissen", aldus Reijs. Volgens hem zijn soortgelijke overeenkomsten in de maak met het Nationale Ballet en het Ne derlands Danstheater. Als het plan van Reijs wordt uitge voerd, zullen de meeste opera voorstellingen in Eindhoven plaats gaan vinden. "Eindhoven is de grootste stad en bovendien heeft de Schouwburg technisch de beste voorzieningen". Reijs' streven is erop gericht om an Eindhoven een zuidelijk cultuur centrum te maken om te voorko men dat alle cultuuruitingen zich in de randstad gaan concentre- Orgelconcert KATWIJK - Charles de Wolff geeft vanavond een door Pro Organo et Musica georganiseerd orgel concert in de Triumfatorkerk van Katwijk. Op het program ma staan werken van Mendels sohn, Bach, Reger en Elart. Het concert begint om 20.15 uur. Sybold van Ravesteyn overleden LAREN (ANP) - De architect ir. Sybold van Ravesteun is woem dag op 94-jarige leeftijd overle den in zijn woonplaats Laren, waar hij in het Rosa-Spierhuis woonde. Zijn familie heeft dat gisteren meegedeeld. Ir. S. van Ravesteyn is enerzijds bekend geworden door zijn ont werpen van gebouwen voor de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en later de NS en anderzijds door zijn werk als particulier architect. Hij bouwde onder andere de stations van Utrecht, 's-Hertogenbosch, Nij megen, Hoek van Holland, Ros- sendaal, Rotterdam, Gouda en Vlissingen. Als particulier archi tect verzorgde hij opdrachten voor onder meer de inrichting van het koninklijk jacht Piet Hein. de diergaarde Blijdorp in Rotterdam, de Rotterdamse schouwburg. Kunstmin in Dor drecht, de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, het Eykmanhuis in Driebergen en de Nederlandse hervormde kerk in Emmeloord. AMSTERDAM (ANP) - De Zilve ren Camera, de jaarlijkse wissel- prijs voor persfotografen, is dit jaar toegekend aan Nico Koster. De winnende foto toont politie- charges tegen de achtergrond van een brandende tram tijdens de ontruiming van het kraak pand Lucky Luyck op 11 okto ber 1982 in Amsterdam. De Zilveren Camera werd gisteren voor de 29e maal uitgereikt. Vol gens de voorzitter van de jury, oud-journalist Eef Brouwers, was het aantal inzendingen (1973 foto's en 464 dia's) dit jaar iets la ger dan vorig jaar. De jury was volgens hem eenstemming in haar oordeel. Over de kwaliteit van de inzendin gen merkte hij op dat vooral de categorie natuur van hoge kwali teit was. Hij zei dat over het alge meen de categorieën hard nieuws en sport het dit jaar heb ben moeten afleggen tegen ande re categorieën, in tegenstelling tot voorgaande jaren. In totaal zijn in negen categorieën 27 fo to's bekroond, waarvan negen in zendingen van ANP-fotografen. Commedia dell'arte in het LAK 'De Crisis' LAK-Drama presenteert Commedia dell'arte. Gezien op 24 november in het LAK-theater. Verdere voorstellingen op 25 en 26 LEIDEN - Van marktplaats en streek naar land en theater. Doet de naam 'Commedia del- l'arte' ons terugkeren in de tijd. het verhaal en de plaats waar dit zich afspeelt zijn uiterst ac tueel. De combinatie van kluchtig volkstoneel, herken baarheid voor arme dorpelin gen, 'hot items anno 1983' en het uiterst moderne theater blijft echter merkwaardig. Waren in de commedia dell'arte van de 16e en 17e eeuw de ver schillende figuren en de ver haalvorm alom gekend, beho ren ze in onze terugblik bijna tot het dagelijks leven van die tijd, hier in het LAK-theater moest de bekendheid geduren de één voorstelling tot stand komen. In een met veel over tuiging en plezier gespeeld spel werden de vele rollen zeer overzichtelijk en navolgbaar neergezet. Niet altijd herken baar: de overgang van markt- pelin naar theater heeft met zich meegebracht dat de toe schouwer voornamelijk in het verhaal aanknopingspunten moet zoeken. Het accent lag dan ook niet zo zeer op 's mensens gebreken, maar op de zogenaamde 'grote problemen' van deze tijd. Machtsmisbruik en -willekeur, geldhonger, opportunisme en eigenbelang stonden eerder voor groepen, dan voor karak ters. De vrek is werkgever ge worden, de knechten werkne mers en werklozen, de opsnij der staat voor orde en gezag en de viswijven bezingen de femi nistische revolutie. Deze uit vergroting van de perikelen van mensen in een dorpsge meenschap naar Nederland an no 1983 is noodzakelijk een versimpeling, die soms leidt tot een lachwekkende helder heid. Deze wordt versterkt door de kleurrijke kostuums, geraffineerde schmink en de muziek. De combinatie van trom, saxofoon en accordeon levert een klank van midde leeuwse instrumenten, het geen vooral in het begin van het stuk de sfeer bepaalt. Met het brengen van deze als 'commedia dell'arte' aange kondigde produktie lijkt de groep minstens twee dingen tegelijk te proberen. In eerste instantie het mede nieuw leven inblazen van een oude toneel- en speelvorm. Daarnaast een simpel, maar scherp getekend beeld geven van 'De Crisis': in plaats van een lach en een traan, een lach en een bood schap. Resulteerde dit hier en daar in een vertraging binnen de voorstelling, de zeer verma kelijke wijze waarop anonieme groepen in personages werden verbeeld maakt deze produktie tot een aantrekkelijk kijkspel. De vraag naar de plaats van het commedia dell'arte bliifl. KOOS DE MIK Fotograaf Nico Koster rechtskreeg de Zilveren Camera uit handen vanj. Verhoef, secretaris-generaal van het ministerie van wvc. (Foto gpdi DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is gisteren het fonds voor de Ne derlandse film opgericht. Het fonds gaat naast het reeds be staande produktiefonds finan ciële bijdragen verstrekken aan filmproducenten voor het maken van kunstzinnige films. Het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC) heeft dit meegedeeld. De zogenoemde WVC-films wer den tot nu toe rechtstreeks ge subsidieerd door het ministerie van WVC op advies van de raad voor de kunst. Het fonds gaat vanaf 1 januari 1984 de aanvra gen behandelen. Over de aanvra gen wordt beslist door een be stuur van zes personen, be noemd door de minister van WVC, van wie drie leden zijn voorgedragen door instellingen op filmgebied. De bekroonde foto, samen met de andere inzendingen tot 8 januari ie zien in 'De Zonneruiter' in het stationsge bouw Op Schiphol-centrum. «Foto Nico Koster

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27