De Rabobank is een brede bank Hogere accijns kost horeca 1200 banen Rabobank Q Kort zakelijk Marktberichten Sombere cijfers Bedrijfschap: Nieuw plan Rijnvos voor Tilburgsche Vegin hekelt beleid minister Prijsbeschikking gas onrechtmatig Beurs Amsterda sr Beursoverzicht WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 Economie Vliegas Uit een onderzoek van het Energie onderzoek Centrum Nederland (ECN) naar de toepassingsmoge lijkheden van vliegas is gebleken dat het grootste deel van de half miljoen ton poederkoolvliegas die kolengestookte installaties jaarlijks produceren goed kan worden gebruikt in de bouwsec tor, wegenbouw en de baksteen industrie. Vliegas is de fijn ver deelde as die wordt verwijderd uit de rookgassen van grote ver brandingsinstallaties, zoals elek triciteitscentrales die kolen als brandstof gebruiken. Staal Bij Centraal Staal in Groningen, toeleverancier van voorbewerkt staalplaat voor vooral de noorde lijke scheepsbouw, moeten veer tig van de 140 mensen worden ontslagen. Het is het gevolg, zegt de directie, van de slechte situa tie bij de scheepswerven, waar door een flinke daling in het aan tal orders is opgetreden. In een deel van de werkplaatsen zal de tweeploegendienst komen te vervallen. Centraal Staal, on derdeel van de Conoship-organi- satie, levert niet alleen aan 'ei gen' werven in het Noorden, maar ook aan derden. Normaal wordt er per jaar voor ongeveer tachtig schepen geproduceerd. Een woordvoerder van de Indus triebond FNV zei geschrokken te zijn van de omvang van de reor ganisatie. Hij zei de aangekon digde ontslagen te zien als een "voorbode van duistere tijden" bij de (noordelijke) scheeps bouw. Smit Smit Internationale (offshore, zee sleepvaart, havens, transport) heeft, blijkens voorlopige cijfers, in het per eind september afge sloten boekjaar 1982-83 een net towinst behaald van 22 miljoen waarmee de winst van het voor gaande boekjaar is gehalveerd. In de eerste helft van het verslag jaar daalde de winst al van 18,6 tot 14,1 miljoen en werd de ver wachting uitgesproken dat het in de tweede jaarhelft nog slechter zou gaan. BASF BASF, het op een na grotste che mische en farmaceutische con cern in West-Duitsland, is tevre den over de gang van zaken in de eerste negen maanden van dit jaar. De economische ontwikke ling in de VS, Japan, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland rechtvaardigt de optimistische verwachtingen voor de rest van dit jaar en de eerste helft van vol gend jaar, zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur, Hans Albers, gezegd. Van januari tot en met september zette de BASF-groep voor 25,8 miljard mark om, 6,5 procent meer dan in dezelfde periode van 1982. De winst vóór belastingen ging omhoog van 667 miljoen tot 1,05 miljard mark. Bij de moe dermaatschappij was er sprake van een winststijging met 49 pro cent tot 588 miljoen mark bij een omzet van 12,3 miljard mark (plus 9,6 procent). LEIDEN - Groenteveiling: Datum van 22 november. Andijvie 85-1,58, Boerenkool 42-53, Ro de kool 36-43, Spitskool 1,02, Prei 50- 1,03, Spinazie 1,17, Spruiten A 80-88, Spruiten B 99-1,04, Spruiten C 47, Spruiten D 82-1,13, Uien 15-80, Witlof 1,90-3,60, Knolselderij 10-48, Sla 16- 31, Peterselie 78-91, Raapstelen 18, Selderij 39-65, Paprika st 17-30. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 22 november 1983. Boerekool per kg 0,41-0,52, rode kool 0,57-0,63, groene kool 0,50, waspeen Al-per kist 7,00-12,20, BI 7,50-13,60, Cl 4,30-10,20. Aanvoer: 110 ton. Breekpeen Bi-per kist 2,50-5,30, Cl 9,40- 10,70, prei A per kg 0,80, schorseneren A I 1,63-1,73, B I 0,90-1,11, C I 0,22- 0,25, uien per kg 0,44-0,61, bloemkool 8 I per bak 1,28-1,36, 12 I 0,60. DEN HAAG (ANP) - In de horeca zullen volgend jaar 1.200 arbeidsplaatsen verdwijnen als de door het kabinet voorgestelde accijnsverhogingen op bier en gedistilleerd met respectievelijk acht en zestien procent doorgaan. De hele operatie zal de schatkist bo vendien geld kosten in plaats van opleveren. Tegenover een meeropbrengst aan accijns van 12,2 miljoen staan ex tra uitgaven voor sociale voorzie ningen van 27 miljoen gulden. AMSTERDAM (ANP) - Prof. dr. C.J. Rijnvos, die het on derzoek naar de ondergang van de Tilburgsche Hypo theekbank (THB) heeft ge leid, is met een nieuw plan gekomen voor de THB. Hij stelt de oprichting voor door De Nederlandsche Bank van een stichting, die alle vorde ringen op de THB moet op kopen. Hierdoor zouden de pandbriefhouders en onder handse leninggevers 90 pro cent en de certificaathouders 40 procent van hun geld te rugzien. Volgens een bereke ning van professor Rijnvos zou de stichting en dus De Nederlandsche Bank er met deze constructie f 94,3 mil joen bij inschieten. Volgens prof. Rijnvos kan met dit plan de geloofwaardig heid van De Nederlandsche Bank als toezichthouder op het Nederlandse kredietwe zen worden hersteld en voor de toekomst worden gewaar borgd. Hij heeft zijn ideeën inmiddels aan De Nederland sche Bank doen toekomen. Directeur mr. Muller van de bank heeft echter laten weten dat de gedachten van de bank en van prof. Rijnvos uit eenlopen. Toch zei de heer Rijnvos desgevraagd hoop te hebben voor zijn plan omdat de politiek er welwillend op heeft gereageerd. Het plan komt erop neer dat DNB een stichting "Het Bankske" opricht, die alle vorderingen op de THB voor 90 procent opkoopt en daar voor in ruil al het bezit van de THB krijgt. Volgens prof. Rijnvos - en hij baseert zich hierbij op het eindverslag van de bewindvoerders be dragen de schulden van de THB in totaal 779 miljoen. Het Bankske neemt deze vor deringen van de schuldeisers over via een bod van 90 pro cent en betaalt daarvoor 679 miljoen. De bezittingen van de THB zijn 585 miljoen waard, zodat de stichting met een strop van 94 miljoen blijft zitten. Dit bedrag kan echter lager uitvallen omdat de liquidatie geleidelijk kan verlopen en daardoor meer kan opbrengen. De certifi caathouders wordt 40 pro cent geboden omdat aande len cq. certificaten een risico- element bevatten wat in het bod tot uitdrukking komt. Als kluif houdt de heer Rijnvos de DNB voor dat de stichting over alle vorderingen op de THB gaat beschikken, waar door er geen schadevergoe dingsprocedures meer vol gen die met negatieve publi citeit gepaard gaat. In de stichting kunnen eventueel ook anderen deelnemen, die zonder de stichting mogelijk een eis tot schadevergoeding tegen zich ingediend krijgen. Secretaris drs. S.J.D.M. de Boer van het Bedrijfschap Horeca heeft deze cijfers gisteren be kendgemaakt. Het schap heeft samen met het Be drijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken (de slijters) aan de vooravond van de behandeling van de voorstellen opnieuw een beroep gedaan op de Tweede Kamer de verhoging niet door te laten gaan. Volgens slijtersvoorzitter Th. Hooij is het kabinet bezig een hele be drijfstak te vermoorden. Van enig beleid is geen sprake, de overheid heeft alleen geld nodig, zo meent hij. De slijters willen best praten over aanpassing van de accijns aan de inflatie, maar daar is thans volgens hem geen sprake van. Bij de betrokken specialisten in de Tweede Kamer hebben slijters en horeca gewezen op de inko mensdaling die hen te wachten staat als de plannen doorgaan. Voor de slijters heeft het econo misch instituut voor het midden- en kleinbedrijf (EIM) voor vol gend jaar een inkomensachter uitgang berekend van negen pro cent (zonder accijnsverhoging daalt het inkomen met drie pro cent). De Boer noemde gisteren voor de horeca een bedrag van bijna 110 miljoen gulden omzet daling (circa tien procent). Ook de gedistilleerd- en bierindus trie en de groothandel in dran ken hebben zich de afgelopen weken tegen de voorgestelde verhogingen gekeerd. Hooij ver klaarde desgevraagd dat wel is geprobeerd samen op te trekken, maar dat dit niet is gelukt. Zowel De Boer als Hooij verklaar den gisteren dat zij nog niet van plan zijn de consument in hun strijd te betrekken, zoals bij voorbeeld in Westduitse horeca gelegenheden thans gebeurt. De Boer noemde het in de eerste plaats een strijd van horeca en slijters tegen het kabinet. Het kabinet hoopt met de hogere accijns ongeveer 150 miljoen gul den extra binnen te krijgen. Het EIM heeft echter berekend dat in de huidige economische situatie die extra inkomsten in de slij tersbranche niet meer dan onge veer drie miljoen zullen zijn. In deze branche is de omzet in volu me al teruggevallen tot het ni veau van 1972 en dat, vreesde Hooij, wordt nog erger als de ka binetsplannen doorgaan. -iffin nir-lr 11 FLEVOPOLDER - De nieuwe Stichtse brug vanuit de polder naar Huizen is gereed. Volgende week dinsdag zal de brug officieel in gebruik worden genomen. De nieuwe oversteek ligt in rijksweg 27. die Zuidelijk Flevo land verbindt met de Waterlandse weg in Almere. De toegang zal voor Almere aanzienlijk worden vergroot, zeker nu volgende week tevens een nieuwe busverbinding tussen Almere en Hilversum in gebruik zal worden genomen. Foto AST» DEN HAAG (GPD) - Is het niet vreemd dat onder het mom van het „algemeen belang" de aard- gasprijs voor de kleinverbrui kers (huishoudens en kleine be drijven), die al het hoogste be drag betalen voor ons nationale energiebezit, verhoogd wordt terwijl buitenland en grootver bruikers hetzelfde blijven beta len. Minister Van Aardenne (eco nomische zaken) zou met zijn prijsbeschikking van drie cent verhoging per kubieke meter voor kleinverbruikers in 1984 zelfs „onrechtmatig" gehandeld hebben. Aldus de advocaat van de 146 plaatselijke en regionale gasbedrijven (Vegin) in een kort geding tegen de staat en de Gas unie gisteren in Den Haag. Onder druk van de regering, die naast Esso en Shell een groot be lang heeft in de Gasunie, zijn de onderhandelingen tussen Gasu nie en Vegin (Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Nederland) dit jaar mislukt, al dus mr. R. Samkalden. Prompt komt de regering met een prijs beschikking, waardoor de in vloed van de gemeentelijke gas bedrijven op het beleid naar de consument tot nul gereduceerd is. Een tweede klacht van de Ve gin voor de president van de Haagse rechtbank. Mocht de eis, de intrekking van de prijsbeschikking van de rege ring, geen gehoor vinden bij de Haagse rechter dan stapt de Ve gin ook naar het Europese Hof van Justitie, zo kondigden de ad vocaten aan. Uitspraak: woens dag 30 november. ADVERTENTIE voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven en voor ondernemers uit het midden- en klein bedrijf. U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivelfabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. Thuis in elke bedrijfstak. Noteringen van dinsdag woensdag 23 november 1983 (tot 12:32 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 352 00 360 00 ET wyk hering 80.5( buitenland westmgh 53.65 5 beleggingslnst. leveraged 15500 Shave IMSS OBLIGATIES staatsleningen 109 60 105 50 nmb rV« 83-92 97 nmb s 8^4 78 1 53 nmb sp 8*4 83-83 php 8*4 83-93 100' pandbrieven parallelmarkt officieel toegelaten aianhen 1290 1 rqgMitm. 140 00 wolft 2360 00 indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 28 Pandbneven 8.! buitenlands geld 39.25 41.75 32.50 16.25 VERKLARING DER TEKENS •cMefgesteöe ien.rvg Koersen tr De koersen op de Amsterdamse Effectenbeurs zi|n vanmorgen tors aangetrokken Akzo. Unilever en Elsevier kwamen op een niveau, dat dit jaar nog niet is bereikt. Akzo won f 2 op 185,50, Unilever steeg I 4,50 op I 243 en Elsevier werd f 5 duurder op f 448. Konink lijke Olie verdiende 12.50 op f 135.10. Nedlloyd werd tegen het msdag 23 november 9 00 u •nnia gedroegen zich ast met winsten van .,50 Gist Brocades liet het vri|wel als enige afwelen, met een achteruitgang van I 2.50 Ahold steeg f 2 in afwachting van hel prospectus voor de lening van verwacht - erg gunstige berichten over de gang van zaken in de tweede helft van 83 zullen staan

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9