Bondsdag steunt rakettenbesluit c Gaan de Polen op herhaling? Twijfels over kernwapenbeleid Reagan Stationering begint vandaag Duits-Duitse relatie nu onder zware druk Russen meest bang voor Pershing II Televisiefilm opent ogen van Amerikanen Geen boycot EG tegen Turks-Cyprus Moskou: Sacharov moet blijven STOEL VOOR SINT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 BONN - Als verwacht heeft de Westduitse Bondsdag gisteravond met grote meerderheid besloten dat er Amerikaanse middellange afstandraketten in de Bondsrepubüek Duits land mogen worden geplaatst. Dat betekent dat vandaag met de stationering wordt begonnen. Buitenland De eerste Pershing 2-raketten, die in het plaatsje Mutlangen in de omgeving van Stuttgart worden opgesteld, zijn volgens plan eind van dit jaar inzetbaar zijn. De motie van de regeringspartijen CDU/CSU en de FDP waarin steun werd gegeven aan de be slissing van de regering tot sta- door Hans Amesz tionering over te gaan, werd met 286 tegen 226 stemmen aangeno men. Er was één onthouding. De Westduitse minister van defen sie Manfred Woerner (CDU) heeft nog dinsdagavond zijn Amerikaanse collega Caspar Weinberger telefonisch het resul taat van de stemming in het par lement meegedeeld. Weinberger had eerder in de VS verklaard dat de stationering zou beginnen zodra de Bondsregering het be- OOST-BERLIJN - Komt er een ijs tijd in de betrekkingen tussen het Oosteri en het Westen en, toe gespitst, tussen Oost- en West- Duitsland als er in de Bondsre publiek Amerikaanse middellan ge afstandsraketten worden ge stationeerd? Die vraag is de laat ste maanden voortdurend ge steld. Vooral Oost-Duitsland heeft er, bij monde van staats- en partijchef Erich Honecker, op gewezen, dat plaatsing van die raketten in West-Duitsland niet zonder gevolgen kan blijven voor de verhouding tussen beide Duitse staten aan weerszijden van het IJzeren Gordijn. door Hans Amesz De leiding van de DDR heeft met dat soort uitlatingen ongetwij feld geprobeerd om de publieke opinie in de Bondsrepubliek te beinvloeden teneinde druk uit te oefenen op het stemgedrag van de Bondsdag. Die pogingen wa ren weliswaar niet zonder effect, maar uiteindelijk, zoals gister avond bij de stemming in het Westduitse parlement is geble ken, toch niet succesvol. Het staat vast dat de DDR voor dit soort acties de toestemming van de Sowjet-Unie had. Het is niet eenvoudig om te voor spellen wat er in de Duits-Duitse betrekkingen gaat veranderen, nu de Bondsdag de stationering van middellange afstandsraket ten op Westduitse bodem heeft goedgekeurd. Conservatieve po litici in de Bondsrepubliek zijn van mening dat dé DDR het zich gewoonweg niet kan permitteren om een ijstijd in te luiden. „Die hebben onze harde marken no dig", luidt het argument, „en daar moet iets tegenover staan". Met andere woorden: er gebeurt niets. De permanente vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek in Oost- Berlijn, dr. Hans-Otto Brauligs, een beroepsdiplomaat, verzekert in een zogenaamd off-the-record gesprek dat dit niet waarschijn lijk is. Het ligt ook voor de hand dat de DDR, nadat zij zo lang heeft beweerd dat er iets sub stantieels zal veranderen als er Amerikaanse Pershing-II en kruisraketten in de Bondsrepu- bliek komen, het zich niet kan permitteren niets te doen. Dat zou de Oostduitse geloofwaar digheid een fikse deuk bezorgen. Er moet dus rekening mee wor den gehouden dat de DDR op humanitair gebied vervelende maatregelen neemt. Die kunnen, treurig genoeg voor de betrokke nen, liggen op het vlak van rei zen, hereniging van families of voorwaarden waaronder West duitse journalisten in Oost-Ber- lijn werken. Een onzekere factor bij dit alles is dat niemand op dit moment echt weet wie de beslissingen in de Sowjet-Unie neemt, nu de Russi sche partijleider Andropov al zo lang niet meer in het openbaar is verschenen. Dat hij tijdens de viering van de revolutie niet op -het Lenin-mausoleum op het Ro de Plein aanwezig was, voedt de gedachte dat Andropov zeer ziek is en de militairen in de Sowjet- Unie de echte machthebbers zijn of kunnen worden. Tot nu toe vreest niemand een ech te crisis tussen de beide Duitse staten. Maar dat er in plaats van een ijstijd een langdurige nacht vorst kan komen, sluiten compe tente waarnemers niet uit. Ook al omdat de DDR-partijleiding er moeite mee zal hebben de partij leden en de bevolking uit te leg gen dat er SS-21 en SS-22-raket- ten in Oost-Duitsland geplaatst moeten worden als antwoord op de uitvoering van het NAVO-be- sluit. Immers, de DDR heeft al tijd gezegd dat de Bondsrepu bliek haar oor niet naar Washing ton moest laten hangen bij de stationering van Pershin-II en kruisraketten. Hoe moet je dan waarmaken dat het oor van Mos kou beter is? DEN HAAG - Nog deze week wor den de eerste Pershing Il-raket- ten in West-Duitsland verwacht, nu de Bondsdag de plaatsing van de nieuwe Amerikaanse kernwa pens heeft goedgekeurd. Mos kou vreest de Pershing aanzien lijk meer dan de kruisraket, om zijn grote nauwkeurigheid en zeer korte vliegtijd. Over het af- standsbereik van de Pershing lo pen de beweringen uiteen. door Chiel Evers sluit van de volksvertegenwoor diging bekend zou maken. Ook de tweede dag van het veilig heidsdebat in de Bondsdag werd gekenmerkt door heftige ver schillen van mening tussen ver tegenwoordigers van de rege ringspartijen en de oppositie. Daarbij vielen harde woorden. SPD-voorzitter en winnaar van de Nobelpris voor de vrede, Wil ly Brandt noemde CDU-secreta- ris-generaal en minister van fa miliezaken en gezondheid Hei- ner Geissler een „lasteraar" om dat hij de Westduitse sociaal-de mocratie had uitgemaakt voor de „vijfde kolonne" van Moskou. Brandt werd daarvoor door de president van het parlement tot de orde geroepen. Daarvoor be dankte de SPD-chef zich, omdat hierdoor nog eens extra de na druk werd gelegd op het gedrag van Geissler. De woordvoerdster van de Groe nen, Marie Luise Beck-Oberdorf, noemde het „beschamend" dat een parlement een beslissing neemt die duidelijk in tegen spraak is met de wil van de meer derheid van de bevolking. De Groenen vinden dat de tegen standers van de stationering een „recht op verzet" hebben. De staatsminister (staatssecretaris) van buitenlandse zaken, Alois Mertes (CDU), sprak over „vre- desfarizeërs", die drie keer per week tegen de raketten demon streren en twee keer per week de Bondskanselier beschimpen en beweren dat alleen zij voor de vrede zijn. Hij noemde het ge drag van deze „huichelaars" een „ongelooflijke belastering van de medemens". De sprekers van de regeringspartij en hebben er voortdurend de na druk op gelegd dat met name de SPD door haar nee tegen de sta tionering in feite ook nee heeft gezegd tegen het westelijk bond genootschap. Dit is door de Westduitse sociaal-democraten krachtig van de hand gewezen. SPD-ontwapeningsdeskundige Egon Bahr: „Onze veiligheid hangt er van af dat wij in de NA VO zijn ingebed". Na de af en toe ernstige rellen tus sen vredesdemonstranten en po litie op maandag was het giste ren rustiger in de Westduitse hoofdstad. Er werden echter we derom arrestaties verricht. Een groot aantal medewerkers van de fractie van de Groenen, die met halsdoeken door het regerings kwartier liepen waarop een „nee" tegen Pershing 2 en kruis raketten stond, werd door de po litie vastgenomen omdat zij zou den hebben verstoten tegen het recht dat demonstreren binnen een bepaalde afstand van de Bondsdag verbiedt. De Groenen dienden daarop in het parlement een voorstel in om het debat uit te stellen. Net als op maandag werd dat echter verworpen. Het roemruchte NAVO-dubbelbe- sluit van december 1979 behelst de plaatsing van 572 nieuwe kernwapens in West-Europa: 464 kruisvluchtwapens en 108 Pers- hings II. De Pershings komen uitsluitend in West-Duitsland te staan, de kruisraketten worden verspreid over vijf landen: de Bondsrepubliek, Groot-Britta- nië, Italië, België en (onder voor behoud) Nederland. De Pershing II geldt als de beste raket van dit moment. Het gaat om een twee-trapsraket met één nucleaire lading waarvan het vermogen regelbaar is, vermoe delijk van vijf tot ruim vijftig ki- loton. In militaire kringen heet dat een laag tot middelbaar ex plosief vermogen. Ter vergelij- king: de Russische SS-20 heeft drie koppen van elk 150 kiloton. Zo'n geringe lading is mogelijk, door de uitzonderlijk hoge nauw keurigheid van het wapen. De Pershing wordt door radar naar zijn doel geleid en de kans dat hij binnen een straal van dertig me ter van dat doel terechtkomt, is vijftig procent. Daarmee is de trefzekerheid dertien keer groter dan die van de SS-20. Een ander belangrijk kenmerk van de Pershing II is zijn korte vlieg tijd. In vijf tot twaalf minuten heeft hij zijn doel in het westelij ke deel van de Sowjet-Unie be reikt. Dankzij die snelheid kan de Pershing gemakkelijk de Rus sische luchtverdediging passe ren. Omdat de raketten vanaf mobiele platforms worden gelan ceerd, is hun kwetsbaarheid voor vijandelijke raketten bovendien gering. Het bereik van de Pershing II is volgens Amerikaanse opgave 1800 kilometer. Dat betekent, dat hij wel doelen in de westelijke militaire districten van de Sow jet-Unie kan bereiken, maar niet de vitale commando-, verbin- dings- en inlichtingencentra in Moskou. De Russen beweren echter dat de Pershing 2500 kilo meter ver komt en daarmee wèl de Sowjet-hoofdstad kan raken. Daarom richtert de Sowjet-bezwa- ren zich vooral tegen de Pers- hing II. De kruisraket is daarmee vergeleken bijna een vriendelijk geval. Die heeft weliswaar een bereik van 2500 kilometer, een zeer nauwkeurige doelgeleiding en is door zijn vermogen om laag te vliegen niet zichtbaar voor de Sowjet-radar, maar hij doet over zijn tocht twee en een half uur. In die periode kan nog worden overlegd. Mét de Russen vinden tegenstan ders van de nieuwe Amerikaanse wapens, dat de gevaren vooral schuilen in de enorme snelheid van de Pershing II. Na lancering heeft Moskou geen tijd meer om na te denken over tegenmaatre gelen. De leiders in het Kremlin zeggen dat ze niet anders kun nen, dan het reageren op de komst van Pershings aan com puters overlaten. Met als drei gend risico, dat door een compu terstoring de Sowjet-kernwa- pens per ongeluk worden afge vuurd. DELHI (AP) Vele tientallen r schoonm.aak.werkzaamhed.en bij gelegenheid v Britse Gemenebest. Vandaag komen de leiders v i hebben in de Indiase hoofdstad Delhi hun handen vol c i de bijeenkomst van regeringsleiders van de lajiden van i de in totaal 43-lidstaten bijeen. (Foto WENEN - Lech Walesa en de lei ders van de ondergrondse vakbe weging Solidariteit hebben het afgelopen weekend tijdens een geheime vergadering hun beleid uitgestippeld en protestacties ge- door Ariton Koene coordineerd tegen de aangekon digde drastische prijsverhogin gen. In het Poolse parlement en in het centrale comité van de Poolse communistische partij zijn de economische problemen WASHINGTON - Via de televisie heeft Amerika een blik kunnen slaan op de veronderstelde reali teit van een kernoorlog. Dit heeft een storm van discussie losge maakt over Reagans kernwapen beleid en over de vraag of deze Dracula "Niet echt leuk" was het oor deel van een Britse rechter over de grap die de 18-jarige Neville Davies met een vriend had willen uithalen en die een nietsvermoedende dame bijna het leven had ge kost. Op een donkere oktoberavond richtte een mannenlichaam zich langzaam op uit een lijk kist op de vuilnisbelt in Wins- ford. Mevrouw Doreen Po wer, die samen met haar man wat huisvuil wilde storten, zag het ijzingwekkende tafe reel zich voor haar ogen af spelen. Zij moest per ambu lance en onder kunstmatige toediening van zuurstof naar het ziekenhuis afgevoerd worden. Smartegeld Een juryrechtbank in de Ame rikaanse stad Columbus heeft zes miljoen dollar (18 miljoen gulden) toegekend als smartegeld aan een man wiens 81 jaar.oude moeder was overleden nadat zij een maand lang een ondeugdelijk en verboden medicijn tegen artritis, gewrichtsontsteking, had gebruikte. president wel kan worden ver trouwd met de macht die hij be heert. De democratische presi dentskandidaat en senator Allan Cranstonnoemt Reagan 'een schietgrage president met een simplistische en paranoide kijk op de wereld'. Het Witte Huis daarentegen verzekert dat juist Reagans beleid een kernoorlog zal voorkomen. door Henk Kolb Het Witte Huis heeft inmiddels la ten weten, dat het rumoer over de kernwapens, dat de film in de gehele Amerikaanse bevolking teweeg heeft gebracht over een week weer zal zijn verstorven. De betrekkelijke achteloosheid waarmee hoge regeringsfunctio narissen over angstige reacties heenstappen staat echter in scherpe tegenstelling tot de ernst waarmee elders het kernwapen- vraagstuk wordt benaderd tegen de achtergrond van berichtge ving omtrent de scherpe Europe se oppositie tegen de plaatsing van Amerikaanse kernwapens voor de middenafstand in de Bondsrepubliek, Groot-Brittan- nië, Italië, Nederland en België. Naar de film 'The day after' hebben 100 miljoen mensen gekeken. Al leen de laatste aflevering van 'Mash' trok meer kijkers (106 miljoen) in de geschiedenis van de Amerikaanse televisie. De eerste opiniepeilingen na afloop wijzen niet op grote verschuivin gen in politieke standpunten om trent nucleaire bewapening - maar het is wel zeker dat allerlei groepen van de bevolking die tot nu toe buiten de debatten over kernwapens zijn gebleven, er thans wel aan deelnemen. Een zeer grote meerderheid van de ondervraagden meent dat er nog mogelijkheden zijn om een kern oorlog te keren, terwijl ruim tien procent vanwege de film is over tuigd geraakt van de noodzaak tot wapenbeheersing. De voornaamste verschuiving ligt in de verklaring van 88 procent van de kijkers, die in de opinie peiling werden benaderd zegt dat zij zich over een kernaanval zorgen maken, terwijl voor de vertoning van de film slechts 26 procent kernoorlog als een reëel gevaar beschouwden. Onder de schoolkinderen die de film in hun klassen bespraken blijkt niet zozeer een gevoel van angst als wel van wanhoop te overheer sen. De verklaringen van onder meer minister van buitenlandse zaken George Shultz over Reagans in spanningen om de kernbewape ning te verminderen, hebben scherpe kritiek geoogst. De be kende Amerikaanse columniste Mary McGrory schrijft in de Was hington Post over Reagans reac ties: 'Hij zou opnieuw uitdruk king hebben kunnen geven aan zijn recentelijk ontdekte afkeer van kernoorlog en zijn oprecht verlangen naar overeenstem ming met de Sowjets. Maar hij reageerde 'als iets schuldigs dat wordt betrapt', omdat hij weet dat hij tegen elk wapenbeheer- singverdrag is geweest dat werd overwogen of aangegaan door zijn voorgangers. Zijn mensen babbelen over 'demonstratie schoten' en de winbaarheid en overleefbaarheid van een kern oorlog, die zijn adviseur Edwin Meese ooit opmerkelijk aanduid de als 'iets dat niet wenselijk zou kunnen zijn.' Waar het kortom duidelijk is dat de film zich niet heeft bemoeid met de aanleiding tot de kernramp die zij in beeld bracht, noch met het beleidsproces dat heeft ge leid tot het Amerikaanse besluit zijn wapens af te vuren, blijft het kijkerspubliek weinig anders over dan te spreken over zijn angsten, omdat het in politieke zin van 'The day after' niets wij zer is geworden. De honderden groepen die zich tegen kernbe wapening hebben gekeerd pro beren nu dit vacuüm te vullen voor een gehoor dat meer ge neigd is tot luisteren, in weerwil van de patriottische bombast waarmee ultra-rechts in de poli tiek tegen de film van leer is ge trokken. van het land uitvoerig behan deld, waarbij ministers en depar tementen ongewoon scherp zijn bekritiseerd. Generaal Woijiec Jaruzelski, die overeenkomstig de verwachtin gen de post van de minister van defensie heeft neergelegd, maar die nu voorzitter is van een mili taire raad die bevoegd is de staat van oorlog uit te roepen weet heel goed wat er nu op het spel staat. Hij weet uit de Poolse his torie dat prijsverhogingen ge koppeld aan een dalende levens standaard en een algemene ma laise vrijwel zeker garanties zijn voor onrust, rellen, protesten en stakingen. De enige keer dat dit - gerekend vanaf 1950 - niet is ge beurd was tijdens de oorlogstoe stand, die vanaf 13 december 1981 tot midden dit jaar heeft ge duurd. Bijna alle factoren die tot de grond legging van de onafhankelijke vakorganisatie Solidariteit heb ben geleid zijn er weer. Zo zijn er de prijsverhogingen voor de da gelijkse kosten van levensonder houd, die variëren van 20 tot 70 procent, de dalende levenstan daard, die veroorzaakt is door prijsverhogingen tot 300 procent en een stel communistishe vak bonden, die de rechten van de ar beiders niet kunnen verdedigen. Er is ook nu een voorgeschiedenis van het gebruik van grof geweld tijdens de oorlogstoestand en van zelfs martelaars en van poli tieke gevangenen zoals de vier KSS-KOR-dissidenten, die al twee jaar op hun berechting wachten. Maar er zijn nog andere factoren van betekenis. Tijdens de oorlog stoestand heeft het Poolse parle ment wetten aangenomen, die het de regering mogelijk maken veel strenger tegen stakers en de monstranten op te treden. Als te genwicht is er de Nobelprijs van Lech Walesa. Omstreden of niet, het geeft hem een bepaalde be scherming en ook autoriteit, die hij destijds niet had. Nog een belanrijke factor is de zwakte van de communistische partij, die minstens een derde van haar leden heeft verloren in de periode vanaf de augustussta- kingen 1980. De kerk, in het bij zonder de rooms-katholieke kerk onder de hoede van hun Poolse paus Johannes Paul II speelt een veel meer militante rol en is be reid een conflictsituatie met de regering te riskeren. De kaarten zijn dus weer geschud en gedeeld. Alleen het spel moet nog worden gespeeld. Als de mensen weer de straat op gaan zoals in 1980 dan heeft generaal Jaruzelski de macht om de staat van oorlog weer in te voeren, maar hij kan ook en dat voor de eerste keer op grond van de nieu we wetgeving de noodtoestand afkondigen in het hele land of in delen waar moeilijkheden zijn. Vredesakkoord Midden-Amerika SAN JOSE (DPA) - De staten in Midden-Amerika zullen op 16 de cember in Panama een vredes overeenkomst ondertekenen. Dit hebben de ambassadeurs van Maxico, Colombia, Venezuela en Panama bekendgemaakt. De vier genoemde landen vormen de Contadora-groep die zich sinds begin dit jaar inspant voor het bereiken van een politieke oplossing van de crisis in Mid den-Amerika. De vredesovereenkomst is geba seerd op een in oktober bekend gemaakte principe-verklaring van 21 punten die uitgaat van het terugdringen van het geweld, het verminderen van de buitenland se militaire aanwezigheid, het beëindigen van de bewapening, het verbieden van gewapende acties vanuit een land naar een ander land en het beëindigen van wapensmokkel. De ambassadeurs zeiden dat de be trokken regeringen nu ook hun politieke wil moeten tonen. De Mexicaanse ambassadeur, me vrouw Luisa Maria Leal, zei dat vooral een eind moet komen aan het geweld, dat de kans op het uitbreken van een oorlog moet worden verkleind en dat gewa pende conflicten in de landen niet meer worden voorkomen. BRUSSEL - De Europese minis ters van buitenlandse zaken ne men een afwachtende houding aan tegenover de zichzelf onaf- hankehjk verklaarde Turkse re publiek op Cyprus. De ministers weigerden gisteren in Brussel in te gaan op de Griekse wens om Turks-Cyprus economisch te gaan boycotten. Voorlopig wacht de Europese Gemeenschap de verdere ontwikkelingen op Cy prus af. Opvallend was, dat by de door Griekenland aangezwengelde discussie over Cyprus de minis ters van buitenlandse zaken van de belangrijkste Europese lidsta ten, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Frankrijk en Italië af wezig waren. Daardoor kon de raad moeilijk tot besluiten ko- door Ferry Mingelen In de Europese Gemeenschap is men het er wel over eens, dat het Turkse deel van Cyprus de spe ciale relatie die met de Europese Gemeenschap via het zogenaam de associatieverdrag op handels gebied bestaat, riskeert als het zich zelfstandig naar buiten gaat presenteren. Dit associatiever drag is afgesloten met de gehele republiek Cyprus. Het houdt in, dat produkten van Cyprus tegen een lager douanetarief in de Eu ropese Gemeenschap kunnen worden ingevoerd. Produkten die in de toekomst eventueel of ficieel onder de naam van de nieuwe Turkse republiek op Cy prus naar de Europese Gemeen schap worden uitgevoerd, zullen niet meer onder deze gunstige douaneregelingen vallen. Dit nadeel wordt nog groter wan neer de verwachte douane-unie tussen de Europese Gemeen schap en Cyprus wordt afgeslo ten en wanneer ook, per 1 januari 1984 het zogenaamde financiële protocol voor de financiële hulp van Europa aan Cyprus wordt aangegaan. Over de douane-unie wordt al enige tijd onderhandeld en daar zal nu extra vaart achter worden gezet. Op deze manier probeert de Europese Gemeen schap het voor de Turks-Cyprio ten extra onaantrekkelijk te ma ken om zich van de rest van Cy prus te blijven afscheiden. De Europese Gemeenschap is de belangrijkste handelspartner van Cyprus. Negenenveertig pro cent van de uitvoer van Cyprus (aardappelen, druiven en wijn) en 30 procent van de invoer wordt met de Gemeenschap ge realiseerd. Irak laat Grieks schip zinken LONDEN/ATHENE (AFP) - Een Grieks vrachtschip is na vertrek uit de Iraanse haven Bushehr aan de Perzische Golf getroffen door een Iraakse raket en vervol gens gezonken. Alle opvarenden zijn gered. Dit heeft de interna tionale verzekeringsmaatschap pij "Lloyds" gisteren bekendge maakt. Volgens het inlichtingenbureau van "Lloyds" is het 12.550 ton metende schip, de "Antigone", getroffen door een Exocet-Ra- ket. Begin november werd er voor de Iraanse havenplaats Bandar Chomeini ook een Grieks schip door een Iraakse raket getroffen en zwaar beschadigd. PARIJS (DPA) - Het bericht dat de dissident en Nobelprijswinnaar And- rei Sacharov de Sowjet-Unie mag verlaten, is "volledig onjuist". Dit heeft de ambassade van de Sowjet-Unie in Parijs meegedeeld. Leden van een Frans comité tot steun aan joden in de Sowjet-Unie hadden maandag verklaard dat zij van ambassadefunctionaris Aleksandr Mei- nik hadden gehoord, dat Sacharov het land uitmocht als hij dat wilde. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van de Sowjet-ambassade dat Melnik gezegd heeft dat elke burger de Sowjet-Unie mag verlaten, maar dat Sacharov een uitzondering vormt omdat hij kennis draagt van geheime informatie. Volgens hem hebben de mensen die maandag met Melnik hebben gesproken, om politieke redenen alleen het eerste deel van diens verklaring weergegeven. Sacharov, die geldt als "de vader van de Sowjet-h-bom", woont sinds vier jaar met zijn vrouw Jelena Bonner in binnenlandse ballingschap in de industriestad Gorki. KLASSIEKE SCHOMMELSTOEL Zet Sint dit jaar eens in een detoratie\ e schommel J stoel. Klassiek model met matten zitting en mg. J Donkerofhlankgelakt Normaal 198.-.Xenospnpj Nu lijdelijk m I fidi'ii Rr»Y-U Aanbieding geldt bin 30 noi Zolang de v< x irraad strekt j 'EN NOG HONDERDEN ANDERE WOONIDEEËN VAN RIET, MANOU EN HOUT Leiden. Breestraat H2-h'lil 19 Nestigingen door geheel Net

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7