WD: korting nu snel regelen c PvdA: debat over hulpstop Vietnam Kamer: sociaal werk ontzien Algemene bijstandswet en WWV Poststaking maakt de bloemisten blij Eenmalige uitkering Ambtenarenbonden weer op gelijke koers 'Sterilisatie verklaring in strijd met de grondwet' Groot aantal gifplaatsen in Drenthe Weinig verzet tegen bezuinigingen bibliotheken WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD/ANP) - WD-fractieleider Nijpels vindt dat de 3 procents verlaging van de inkomens van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtigden nu snel door het parlement moet worden vastgesteld. Als dat eenmaal is gebeurd, kunnen bedrijven en organisaties die door de acties worden getroffen, een beroep doen op de rechter; deze kan de acties vervolgens verbieden omdat ze dan onrechtmatig zouden zijn, zei hij gisteren. Binnenland LEIDEN (ANP) - Gemeenten die een medische verklaring van ste rilisatie van een vrouw aanpak ken om te beoordelen of zij in aanmerking komt voor een hy potheekgarantie, maken zich schuldig aan schending van de artikelen 10 en 11 van de grond wet. Deze artikelen waarborgen de eerbiediging van de persoon lijke levenssfeer en de onschend baarheid van het lichaam. De art sen overtreden ook nog eens arti kel 8 van de Europese conventie van de rechten van de mens. Dit heeft het Nederlandse Juristen Comité voor de mensenrechten gisteren gesteld. Het vraagt de regering om sterilisatieverklarin- gen voor dit doel te verbieden of in elk geval onmogelijk te ma ken. De juristen zeggen dat gemeenten die sterilisatieverklaringen van ongevraagd aannemen, via een omweg aansturen op het overleggen van zo'n bewijs. Zo zou het volgens de juristen kun nen gebeuren dat vrouwen die in de gaten krijgen dat sterilisatie een tophypotheek binnen bereik brengt, naar een arts gaan om de ingreep te laten uitvoeren. Deze week werd bekend dat som mige gemeenten (onder meer Den Haag) een ongevraagde ste rilisatieverklaring accepteren bij het aanvragen van gemeente garantie voor de aankoop van een huis. Bij het overleggen van een sterilisatieverklaring zouden enkele gemeenten sneller ge neigd zijn garant te staan voor een koopwoning. FNV-voorzitter Kok noemde de uitspraken van Nijpels gisteren 'onbezonnen'. Hij vreest dat een dergelijke haastige operatie diepe sporen zal nalaten in het sociaal-economische leven in Nederland. "Het hele overleg wordt er voor lange tijd door ver ziekt", zei hij. Kok sprak gisteren over de inkomenskortingen met de fracties van PvdA en WD. Ook CNV-voorzitter Van der Meu- len is bang voor een verdere es calatie als gevolg van de houding van het kabinet. Het kan jaren duren, zei hij, voordat de verhou ding weer goed is. Hij zei verder dat het kabinet meer ruimte moet bieden voor de onderhan delingen. Schade gevolg van de ambtenarenacties. Hij wil van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) weten hoe groot de schade tot nu toe is. Ook moet de regering een standpunt innemen over het wel of niet toe staan van het gebruik van rijks- en gemeente-eigendommen bij de acties, zei hij. Zijn partij en het CDA vinden ove rigens dat de Tweede Kamer morgen ook moet praten over het gisterochtend afgebroken ambtenarenoverleg. De twee partijen staan daarmee lijnrecht tegenover de PvdA die vindt dat er alleen een debat moet worden gewijd aan het vorige week vrij dag mislukte overleg in de Stich ting van de Arbeid tussen kabi net, werkgeversorganisaties en vakbeweging. PvdA-leider Den De Uyl zei gisteren in de Kamer dat er niet kan worden gesproken over onderhandelingen die nog niet volledig zijn afgerond. CDA en WD willen van minister Rietkerk vóór morgen een brief hebben waarin deze uitsluitsel geeft over het mislukte ambtena renoverleg. Volgens Nijpels moet de Kamer vervolgens voor de derde keer uitspreken dat de korting op de ambtenarensalaris sen kan doorgaan. Rietkerk zei gisteren in een radio-interview dat hij zal blijven zoeken naar mogelijkheden om het mislukte overleg uit het slop te halen. Hij verwachtte van de ambtenaren- centrales dat die hetzelfde zou den doen. Vier centrales samen DEN HAAG (GPD) - Niet iedereen ondervindt hinder en ergernis van de poststaking, waaraan voorlopig nog geen einde lijkt te komen. Tal van bedrijven, zoals particuliere koeriersdiensten, beleven gouden tijden. Tot de bedrijven die wel varen bij de staking behoren de bloemiste rijen, die zijn aangesloten bij de Fleurop-organisatie. Deze orga nisatie maakt het mogelijk een bloemetje te sturen naar wie dan ook in Nederland en in 136 ande re landen in de wereld. In Neder land worden jaarlijks één mil joen opdrachten verstrekt, goed voor een omzet van 27 miljoen gulden. Fleurop Nederland heeft onder zijn 1700 aangesloten bloemisten een onderzoek gehouden naar de omzet sinds het begin van de poststaking. En dat liegt er niet om. Alle bloemisten bespeuren een belangrijke omzetstijging in een periode, waarin doorgaans maar weinig boeketjes worden verstuurd. Volgens Fleurop is die omzetstijging enkel en alleen te danken aan de poststaking. Minder rooskleurig gaat het met het bedrijf Spanjersberg BV uit Capelle aan den IJssel, die groot ste uitgever van wens- en prent briefkaarten in Nederland. In een telexbericht heeft het bedrijf de PTT-directie opgeroepen alles in het werk te stellen de poststa king te doen bëeindigen. Vol gens algemeen directeur R. Spanjersberg is de verkoop van wenskaarten in de winkels tot het nulpunt gedaald. Het bedrijf staat aan het begin van de meest belangrijke periode van het jaar, waarin kerst- en nieuw jaarskaarten worden verstuurd. Twintig procent van de omzet wordt in dit jaargetijde gemaakt. WEERRAPPORTEN „Maar niet alleen wij lijden om zetverlies. De winkeliers die al vele kaarten hebben ingekocht, lijden waarschijnlijk een nog groter verlies", aldus Spanjers berg. Bij bedrijven als Vroom en Drees- mann en de Bijenkorf in Rotter dam verkoopt Spanjersberg geen kaart meer. „Normaal ko pen die bedrijven voor zo'n 2000 gulden per week in. Maar sinds vorige week raak ik aan die be drijven geen kaart meer kwijt". Golden Ten-spel voor Hoge Raad ARNHEM (ANP) - Mr. M. de Haas, procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, heeft be sloten bij de Hoge Raad in cassa tie te gaan tegen het arrest van het Arnhemse gerechtshof met betrekking tot het spel Golden Ten. Het gerechtshof in Arnhem sprak op 8 november een exploitant van het Almelose Golden Ten-ca sino vrij. centrales trekken sinds gis teren weer gezamenlijk op nadat de ACOP, waarin de FNV-amb- tenarenbond AbvaKabo de be langrijkste plaats inneemt, maandagavond uit het overleg met Rietkerk was gestapt. Bin nen hun Nationale Actie Comité hebben de vier centrales afge sproken dat de acties zullen wor den voortgezet. Wat de ACOP be treft vallen daaronder ook sta kingen; de overige organisaties houden het voorlopig bij model- en stiptheidsacties. De centrales overwegen een ge ding aan te spannen tegen de staat als het kabinet niet alsnog met concessies over de brug komt. Zij menen dat het kabinet niet voldoet aan het bevel van de Haagse rechter, die anderhalve week geleden alle partijen maan de het toen afgebroken overleg te hervatten. De bonden vinden dat Rietkerk niet werkelijk wil onderhandelen, maar met dicta ten naar de onderhandelingstafel komt. Een ambtelijke werkgroep zal mi nister Rietkerk deze week nog informeren over het verloop van de ambtenarenacties en hem ad viseren wat er eventueel tegen te doen valt. Op basis daarvan zal het kabinet beslissen of en hoe er tegen de acties moet worden op getreden. De Nederlandse Organisatie van Tijdschrift Uitgevers (NOTU) heeft gisteren oppnieuw een kort geding aangespannen tegen de AbvaKabo, dat morgen dient voor de Haagse rechtbank. De organisatie eist dat de acties bij de PTT onmiddellijk worden stopgezet omdat ze onevenredig veel schade zouden toebrengen aan de bij de NOTU aangesloten bedrijven. DEN HAAG - CD A-fractieleider De Vries overlegt met zijn WD-collega Nijpels. Op de achtergrond dient opposieleider Den Uyl een verzoek in tot een spoeddebat over het mislukken van het overleg in de Stichting van de Arbeid afgelopen vrijdag. CDA en VVD willen in dit debat ook spreken over het mislukte ambtenarenoverleg ASSEN (ANP) - Het aantal plek ken in Drenthe waar chemisch vuil ligt opgeslagen, is veel gro ter dan gedacht. In de gisteren in Assen gepresenteerde Gifatlas van Drenthe worden 147 plaat sen aangegeven, terwijl de pro vinciale inventarisatielijst van mei dit jaar 47 belten telde. De Gifatlas waarin de verontreinig de plaatsen in kaart worden ge bracht, is een uitgave van "Noor derbreedte", een tijdschrift dat informatie geeft over natuur, mi lieu en landschap van Gronin gen, Friesland en Drente. Volgens de samenstellers van de atlas is voor een complete sane ring van de gifbelten de komen de jaren tenminste 200 miljoen gulden nodig. Vooral in de zuid-oosthoek van de provincie blijkt op een groot aan tal plaatsen eerder chemisch af val te zijn gestort. Emmen bij voorbeeld telt al 38 van dergelij ke plekken. In de provincie Drente blijken in tegenstelling tot andere plaatsen in ons land, voor zover bekend geen woonwijken te zijn ge bouwd op gifbelten. Wel noemen de samenstellers het verontrus tend het relatief grote aantal bel ten (20 tot 30) dat in of bij water wingebieden is gelokaliseerd. Shell zegt toe havenvervuiling terug te dringen Celstraf geëist voor inrijden op wielrijders ALMELO (ANP) Voorwaar delijke terbeschikkingstel ling van de regering, tien maanden gevangenisstraf en drie jaar rijontzegging heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Almelo gisteren geëist tegen de 27-jarige M. uit Vriezenveen. M. reed op 28 juni in dronken toestand twee keer in op deelnemers aan de rijwielvierdaagse in Vroomshoop. Dat er geen doden of gewonden zijn gevallen is volgens de of ficier te danken aan het feit dat de deelnemers tijdig voor de aanstormende auto kon den wegspringen. Nadat de wagen over de kop was gesla gen en door de inzittenden weer overeind gezet, reed de man voor de tweede keer op wielrijders in. Volgens de politie was de ver dachte tijdens de woeste rit ten stomdronken. Uitspraak 29 november. DEN HAAG (GPD) - De PvdA vindt het een „slechte zaak", dat minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) de universitaire hulp aan Vietnam wil stopzetten. Het socialistische kamerlid Knol, die deel uitmaakt van de vaste kamercommissie voor ont wikkelingssamenwerking, wil dat over de kwestie een kamer debat wordt gehouden. De uni versitaire hulp aan Vietnam be draagt totaal op het ogenblik on geveer zeven miljoen gulden. In een brief aan de Stichting der Nederlandse universiteiten en hogescholen voor internationale samenwerking (Nuffic) schrijft minister Schoo: „Ik stel mij op het standpunt dat steunverle ning aan een land als Vietnam niet regime-versterkend mag werken en aan bevolkingsgroe pen in acute noodsituaties direct ten goede moet komen". Knol is van mening dat Nederlandse hulp aan Vietnam „bitter nood zakelijk is". WD en CDA zijn van mening dat ondanks de stopzetting van de wetenschappelijke hulp pure noodhulp aan Vietnam mogelijk moet blijven. Beide partijen zet ten wel vraagtekens bij het effect van de hulp aan het Vietnam. Aangevoerd wordt dat Vietnam in de buurlanden Laos en Cam bodja de mensenrechten op gro ve wijze schendt en dat de helft van het nationaal inkomen voor militaire doeleinden wordt ge bruikt. De Kamer zal zich in elk geval op 8 december buigen over het plan van minister Schoo voor een af bouwregeling van de project steun aan Vietnam. Minister Schoo wil, om onnodige scfiade te voorkomen, dat de lopende projecten in een periode van twee jaar op evenwichtige wijze worden afgebouwd. Er zouden in die periode echter geen nieuwe projecten mogen worden gestart. Nederlandse instanties die steun verlenen aan Vietnam, hebben hun teleurstelling uitgesproken over het besluit van minister Schoo. Een woordvoerder van de Nuffic verklaarde desgevraagd de argumenten van de minister vreemd te vinden, omdat de pro jecten die deze stichting steunt, op geen enkele manier bijdragen aan versterking van het regime in Vietnam. Het betreft projecten op het gebied van ecologie, bodemkunde, land- bouwverbetering en organische chemie. Het is volgens de Nuffic- woordvoerder volstrekt onmoge lijk, dat de Vietnamese regering deze projecten kan benutten voor ondersteuning van politie ke of militaire operaties. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam en Shell heb ben overeenstemming bereikt over de wijze waarop de afvalwa terstromen bij Shell Chemie in Pernis de komende jaren dienen te worden gezuiverd om een her haling van eerdere ernstige verontreiniging van de Eerste Petroleumhaven te voorkomen. Om die reden heeft de gemeente besloten af te zien van een kort geding tegen Shell dat op 24 no vember in Rotterdam zou die- Shell zal per 1 juli 1985 of zo veel eerder als technisch uitvoerbaar blijkt te zijn een pakket maatre gelen treffen dat ertoe moet lei den dat het slib uit de Eerste Pe troleumhaven minder verontrei nigd is. Op zeer korte termijn zal daarom overleg worden gevoerd tussen rijkswaterstaat, Rotter dam en Shell om een nadere nor mering vast te stellen voor de hoeveelheid afval die via het slib zou mogen worden geloosd. De gemeente Rotterdam is in sep tember overleg met Shell begon nen op basis van het huurcon tract om ervoor te zorgen dat verontreinigd afvalwater niet meer in de Eerste Petroleumha ven zou kunnen worden geloosd. De vergunning die rijkswater staat Shell heeft verleend bood daartoe volgens Rotterdam on voldoende garanties. BIJSTAND In het tweede kwar taal van 1983 keerden de ge meenten voor 2.591 miljoen gul den aan bijstandsuitkeringen uit. Dat is 461 miljoen gulden meer dan in dezelfde periode in 1982. Dat geld kwam in 1983 terecht bij bijna 530.000 personen. Een toeneming van 74.000 bijstands ontvangers ten opzichte van het zelfde kwartaal in 1982. DEN HAAG (ANP/GPD) - CDA en PvdA vinden de bezuinigin gen die volgend jaar worden doorgevoerd in het sociaal-cultu reel werk (onder meer jeugd werk, club- en buurthuiswerk en opbouwwerk) te drastisch. De bezuinigingen, die volgens de begroting bijna 40 miljoen gul den zullen bedragen, moeten vol gens het CDA met 10 miljoen gulden worden verminderd. Me vrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA) dreigde gisteren bij de be handeling van de begroting van welzijn, volksgezondheid en cul tuur daarover een wijzigings voorstel in te dienen in het ver dere verloop van het debat. De PvdA diende al een voorstel in Ondanks kritiek die het CDA heeft op onderdelen van de begroting, maakten de woordvoerders van de christen-democraten in het debat wel duidelijk dat men niet wil gaan morrelen aan het totale bezuinigingsbedrag dat op de WVC-begroting wordt doorge voerd: 420 miljoen gulden. Wei nig gelukkig is de Kamer met het voorstel van minister Erinkman (WVC) om de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk niet te laten gelden voor gemeenten waar de jeugdwerkloosheid bo de twee procent ligt. Behalve CDA en PvdA wees ook de WD Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt 16 5 onbewolkt -2 -11 onbewolkt 6 —5 licht bew. 18 7 onbewolkt 12 0 onbewolkt —6 -10 onbewolkt 4 -8 geheel bew. 4 -4 half bew. 21 12 zwaar bew. 11 6 licht bew. 24 17 onbewolkt 22 13 geheel bew. 21 15 Terwijl in de Tweede Kamer de bezuinigingen op de bibliotheken toer den besproken, werd buiten op het Binnenhof gedemonstreerd voor be houd van het bibliotheekwerk. (foto gpd> er op dat dit gemeenten die een jeugdwerkloosheid van net be neden de twee procent hebben wel erg hard treft. Moeite heeft het CDA ook met de bezuinigingen op het algemeen maatschappelijk werk van 4,5 miljoen gulden. Volgens me vrouw Cornelissen is deze bezui niging in strijd met het beleid om de eerstelijns-gezondheidszorg te versterken. Zij diende een mo tie waarin wordt uitgesproken dat deze bezuiniging onaan vaardbaar is. Bibliotheken Een meerderheid van de Kamer staat achter de voorgestelde be zuiniging van 55 miljoen op het bibliotheekwerk. Ondanks druk van de Partij van de Arbeid bleek het CDA het voorstel van de bewindsman samen met de WD te steunen. De christen-de mocraten willen nog proberen el ders geld weg te halen. Ook zul len zij de minister verplichten het alternatieve plan van de orga nisatie van bibliotheken, het Ne derlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC), te onderzoe ken. CDA-kamerlid mevrouw Kraaije veld-Wouters kon door PvdA-af- gevaardigde Niessen niet wor den overgehaald de eerder door de socialisten ingediende motie, waarin staat dat er volgend jaar slechts 10 miljoen op de biblio theken dient te worden gekort, te steunen. Wél verklaarde zij dat de werkgelegenheid zo veel mo gelijk moet worden behouden. Het gisteren door de NBLC ge presenteerde alternatieve bezui nigingsplan, dat erin voorziet dat cr veel minder arbeidsplaatsen verloren zullen gaan dan de 2.000 die het gevolg zijn van het voor stel van minister Brinkman, moet volgens mevrouw Kraaije- veld grondig worden bestu deerd. Niessen verweet de minister dat hij de gevolgen voor de werkgele genheid van de „onevenredig ho ge" bezuiniging van 55 miljoen bagatelliseert. Hij rekende voor dat ruim 1500, meest vrouwen hun baan zullen verliezen. Reek sen filialen staan op het punt ge sloten te worden. Kunst CDA en PvdA hebben kritiek op het kunstbeleid van minister Brinkman, maar wel waardering voor de steun die hij aan de Ne derlandse film geeft. De WD is goed te spreken over de manier waarop de bewindsman de kunst uit de ivoren toren haalt, de over heidsbemoeienis terugdringt en het belang van de vrije markt be nadrukt. Niessen (PvdA) trok fel van leer te gen Brinkman. De minister zegt volgens de socialist wel dat hij de kunsten in het kader van de om buigingen relatief ontziet, maar intussen past hij in deze sector bezuinigingen toe die na de oor log nog niet eerder zijn voorge komen. Niessen nam Brinkman opnieuw kwalijk dat hij heeft meegewerkt aan de „ongehoorde amputatie" van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR), een operatie die buitengewoon slecht door de regering is onder bouwd. Ook de herstructurering van het orkestenbestel blijkt absoluut niet meer aan haar aanvankelijke doelstellingen te beantwoorden. Het ging er, aldus Niessen, toch om gelden vrij te maken voor an dere muzieksoorten. Maar met name de jazzmuziek krijgt niet de subsidie die haar voor 1984 is toegezegd. „Dat geld gaat nu naar de minst swingende van alle ministers, de heer Ruding", al dus Niessen. ADVERTENTIE voor mensen met de laagste inkomens. Als gevolg van de PTT-acties zijn niet alle formulieren voor 15 november in het bezit van de gemeenten gekomen. De gemeenten zullen, afhankelijk van de plaatselijke situatie, bij de afhandeling met deze vertraging rekening houden. Ook deze uitkeringen kunnen hinder on dervinden van de PTT-acties. Geprobeerd zal worden de uitkeringen zoveel mogelijk op tijd uit te beta'en. Mochten zich desondanks problemen voordoen, neemt u dan even contact op met de sociale dienst in uw gemeente. Dit is een publikatie van het mmp en Werkgelege

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5