'Nog meer standplaatsen nodig' Treurig schaak spel WD rond politie-optreden 'Woonwagens worden desnoods weggesleept' DE NATUUR ALS BUUR aCHTEHGHOHDI Leiden LEIDEN - De provincie is bereid woonwagenbewoners die niet van het Leidse centrum naar een (toekomstig) kamp in de regio willen verhui zen, desnoods daartoe te dwingen. De provincie zal dan toestemming geven aan het woonwagenschap om de woonwagen(s) weg te slepen. Dit blijkt uit het voorlopige provinciale woonwagenplan 1985-1990. De kwestie speelt overigens al op dit moment. Het Leidse centrum bevat met alleen naar de huidige norm teveel officiële standplaatsen (68); het is overbezet doordat er zelfs 104 wagens staan. Daarom is het beleid erop gericht dat alle gemeenten in de regio een eigen centrum oprich- De meeste woonwagenbewoners staan echter al zo lang in Leiden, dat zij er weinig voor voelen de stad te verlaten. Dat is in september nog eens gebleken toen in het centrum aan het Trekvaartplein de bereidheid werd gepeild om naar het toekomstig Katwijks/Noordwijks woonwa gencentrum in gebied De Krom, 25 standplaatsen, te verhuizen. Slechts drie woonwagenbewoners bleken daar op dat moment voor te voelen. Niettemin wordt er in het provinciale plan van uitgegaan "dat een belang rijk deel van de bewoners bereid zal zijn om in het kader van een goed herhuisvestingsbeleid op vrijwillige basis standplaatsen in de regio in nemen". Gezien de gevarieerde aanbod van standplaatsen in de regio heeft de provincie de hoop dat dit beleid zal slagen. "Wij zijn echter bereid bij een eventueel falen hiervan onze medewerking te verlenen aan gedwongen verhuizingen yjQQnwagencentrum in Leiden dat overvol is, in elk geval kleiner moet worden en misschien zelfs van Trekvaartplein zal moeten verdwijnen. (FotoHoivi Provinciaal rapport: extra woonwagencentra in zes gemeenten WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 LEIDEN - De gemeenten Hille- gom, Lisse, Katwijk, Oegst- geest, Valkenburg en Voorscho ten zullen in de periode 1985- 1990 opnieuw centra met stand plaatsen voor woonwagenbe woners tot stand moeten bren gen. Dus extra naast de stand plaatsen die deze gemeenten in de lopende periode tot 1985 al hebben gerealiseerd of nog moe ten realiseren. De gemeente Lei den moet uiterlijk in 1989 over drie woonwagencentra beschik ken, waarbij het bestaande re gionale centrum aan het Trek vaartplein aanzienlijk moet worden verkleind. Dit blijkt uit het voorontwerp pro vinciaal woonwagenplan Zuid- Holland voor de periode 1985- 1990. Een voorlopig plan, dat na inspraak van gemeentebesturen en andere betrokkenen in de loop van volgend jaar een defini tieve versie moet krijgen. Het plan geeft intussen ook de stand van zaken weer voor wat betreft de periode 1978-1985. Daaruit blijkt dat in de Leidse regio (waartoe ook de bollen- en kust streek behoort) alleen Leider dorp en Zoeterwoude tot nu toe hebben voldaan aan de eisen die in het lopende provinciale woon wagenplan aan hun worden ge steld. Een groot aantal gemeen ten maakt overigens goede vor deringen en de verwachting is dat in 1984 nog een groot aantal standplaatsen zal worden opge- Kruiden In buurthuis Groenoord, Pas teurstraat 23, wordt donder dagavond een lezing gegeven over kruiden. Een kruidenthe rapeut zal onder meer aan de hand van dia's ingaan op de werkzaamheid van kruiden. Aanvang kwart over acht. Toneel In het gebouw van jongerenver eniging Augustinus aan het Rapenburg treedt morgen avond de eigen toneelgroep 'Alarm' op. Opgevoerd wordt een klucht over de bezuinigin gen onder de titel 'Zo zijn we niet getrouwd'. Aanvang is ne gen uur. Ruilavond In de kantine van het Chr. ly ceum Dr. W.A. Visser 't Hoofd aan de Ant. Duycklaan 1 hou den de postzegelvrienden mor genavond hun maandelijke ruilavond. Aanvang: 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. Op deze avond zal ge tracht worden een veiling te houden, aldus de postzegel vrienden. Bodemvervuiling Ter gelegenheid van de zestigste Dies Natalis van de Leidse Bio logen Club wordt er morgen en overmorgen een symposium over bodemvervuiling gehou den in het Zoölogisch Labora torium aan de Kaiserstraat 63 te Leiden. Morgenmiddag om 13.30 wordt de inleiding van het symposium gehouden door Dr. D.W. Scholte-Ubing. Om 17.30 uur is de laatste lezing af gelopen. Vrijdag wordt er be gonnen om 9.00 uur. Van 14.30 tot 16.30 uur wordt er tenslotte een forumdisais$ie gehouden. Onderwerpen die op deze da- gen aan de orde zullen komen: zure regen, zware metalen, wetgeving, bodemkunde en in dustrie, om maar eens wat te noemen. leverd. Het provinciebestuur laat weten desnoods van zijn be voegdheid gebruik te zullen ma ken om zelf een plek voor een woonwagencentrum in een ge meente aan te wijzen. In het ge val van Wassenaar is dat inmid dels gebeurd; een besluit dat overigens door de Raad van Sta te is geschorst, in afwachting van een definitieve uitspraak. Als het aantal standplaatsen dat volgens het nu geldende plan is gerealiseerd, biedt de Leidse re gio aan 144 woonwagens ruimte. Het bestaande plan gaat ervan uit dat iemand op zijn 21ste recht heeft op een zelfstandige woon wagen; in het nieuwe plan is de ze leeftijd tot achttien verlaagd. In dit plan wordt verder aange nomen dat ongeveer de helft van de woonwagenbevolking die in de periode 1985-1990 de leeftijd van achttien bereikt, aanspraak zal maken op een eigen stand plaats. In de regio Leiden wonen, nu nog voornamelijk in de stad, 328 woonwagenbewoners, 162 mannen en 166 vrouwen. Dertig kinderen worden in de periode 1985-1990 achttien. De uitbreiding van het aantal standplaatsen tot 162 moet vol gens het nieuwe - en nog voorlo pige provinciale plan in de wat grotere gemeenten worden ge realiseerd en in Valkenburg, waar voor de lopende periode slechts één standplaats op het programma staat. Trekvaartplein Per gemeente ziet het provinciale plan er als volgt uit. Leiden. Uiterlijk in 1985 mogen er van de officieel 68 standplaatsen op het centrum aan het Trek vaartplein nog 41 over zijn. Be woners moeten verhuizen naar de regio. In de praktijk staan er overigens nu zelfs 104 woonwa gens op het kamp. Volgens de opstellers van het plan is het Trekvaartplein ongunstig gele gen en zij menen dat niet alleen de omvang, maar ook de plaats zelf van dit centrum ter discussie moet worden gesteld. Ze vinden het niet noodzakelijk de bestaan de voorzieningen te verbeteren, tenzij de veiligheid van de bewo ners in het geding zou komen. Op den duur is volgens het plan ook een centrum van 41 stand plaatsen aan de grote kant. Een tweede woonwagencentrum ligt in de rede en het plan gaat er zelfs van uit dat per 1 januari 1988 drie kleinere centra in Lei den tot stand zijn gekomen. Katwijk Katwijk. Deze gemeente zorgt in de lopende periode samen met Noord wijk voor een centrum met 25 standplaatsen. Op Noord- wijks grondgebied (het gebied De Krom), waarbij er zestien als 'Katwijks' gelden. In het nieuwe plan wordt het wenselijk geacht dat in de komende periode in Katwijk zelf een centrum met vijf standplaatsen tot stand komt. Overeenkomstig het prin cipe dat elke gemeente voor zijn eigen 'woonwagenkinderen' moet zorgen, maar ook dat in be ginsel op grondgebied van alle Zuidhollandse gemeenten een woonwagencentrum aanwezig hoort te zijn. Hillegom. Deze gemeente moet nog steeds een keuze doen voor de acht in de huidige periode te realiseren standplaatsen: Jonk heer Mockkade of Molenlaan. In de volgende periode moet er nog een centrum bijkomen van drie standplaatsen, dat uiterlijk 1 ja nuari 1988 gereed moet zijn. Lisse. Lisse realiseert een centrum van acht plaatsen in de omge ving van de Rooversbroekdijk/ Slapersdijk. Ondanks de bezwa ren van de provincie tegen deze plek heeft het ministerie van volkshuisvesting hiermee inge stemd. In de periode 1985-1990 moet er volgens het nieuwe pro vinciale plan een tweede cen trum van drie standplaatsen ui terlijk op 1 januari 1989 elders in Lisse worden gerealiseerd. Oegstgeest. In Haaswijk komt een centrum met zeven standplaat sen. In Oegstgeest moet er uiter lijk 1 juli 1988 een tweede cen trum met twee standplaatsen bij gekomen zijn. Voorschoten. Voorschoten legt drie centra van elk drie stand plaatsen aan: Allemansgeest, bij de Noord-Hoflandbrug en in de nieuwe wijk Starrenburg. Op het tracé van de toekomstige rijks weg 11 worden tijdelijk drie standplaatsen in stand gehou den. In de volgende periode moet er, uiterlijk op 1 juli 1987, nog een vierde definitieve plek met drie standplaatsen bijko- Valkenburg. Deze gemeente moet volgens het huidige plan één standplaats aanbleggen en zal dat nabij de Achterweg doen. Dit centrum moet in de volgende pe riode, uiterlijk 1 januari 1988, tot drie standplaatsen worden ver groot. Trekkersplaatsen Voor de overige gemeenten in de Leidse regio geldt dat zij, naast de capaciteit die er in 1985 dient te zijn, voor de periode tot 1990 niet méér standplaatsen voor woonwagens hoeven aan te leg gen. Voor de periode 1985-1990 wil het provinciaal bestuur voorts be zien waar zg. trekkersplaatsen kunnen worden aangelegd voor rondreizende woonwagenbewo ners. De provide acht het daarbij niet mogelijk om vast te houden aan het eerder gehanteerde uit gangspunt dat dit tien procent van het totale aantal standplaat sen (130 stuks) zou moeten zijn. Per gemeente wil de provincie de mogelijkheden hiervoor na gaan. 'De natuur als buur' luidt de naam van een rubriek die wekelijks op deze pagina verschijnt. De Leidse biologen J.P.H.M. Adema en H.A J. in den Bosch stuit tijdens wandelingen door de stad regel matig op allerlei interessante natuurverschijnselen, waar de 'ge wone' Leidenaar dagelijks voorbijrijdt of wandelt zonder het te beseffen. Natuurverschijnselen die zij aantreffen van pakweg Groenoord tot Tuinstadwijk. Vandaag een kijkje binnenshuis: over een typisch oudstedelijke, impopulaire, doch tamelijk onschuldige bewoner: de kelderke- Wie hier in de stad in een oud huis woont en welke Leide naar doet dat niet of heeft dat gedaan kent ze wel, die twee cm grote, trage, zwarte kevers, 's Nachts op weg naar het toilet of naar de keuken zie je ze bij het aanknippen van het licht onder een kast of het fornuis wegkruipen. Of ze worden on der de vuilniszak gevonden, als deze 's ochtends buiten wordt gezet. Niet zelden heeft het zien van zo een grote kever een enorme angstkreet tot ge volg en betekent dat het einde van het onschuldige dier, on der een hak of onder een stof fer. Het zijn inderdaad vrij onschul dige dieren, deze kelderkevers of Blaps mucronata. In Leiden heten ze ook wel dodemanske- vers. De naam kelderkever is ietwat verwarrend: men kan ze in het hele huis vinden; in een pand op de Hooigracht zitten ze zelfs op zolder. De kevers zijn traag en lichtschuw. Ze ko men alleen bij duisternis te voorschijn. Zo kon het gebeu- door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch ren dat een bewoonster van een pand op de Nieuwe Rijn, waar de dieren al jaren voorko men, ze tot voor kort nog nooit gezien had. En eigenlijk ging ze ze pas zien, toen ze op het vóórkomen ervan opmerk zaam was gemaakt. Zowel de volwassen kevers als de larven leven van allerhande organisch afval zoals rottend fruit, keukenafval, rottend hout etc. De larve ziet er uit als een grote meelworm. De meel- tor en de kelderkever blijken inderdaad nauw verwant te zijn. Beide behoren tot de ke verfamilie der zg. zwartlij ven, een in dit geval bijzonder goed gekozen naam. Waarschijnlijk kunnen de kevers in huis weinig kwaad. Ons is in elk geval niets bekend van schade, aangericht door kel- Een twee centimeter lange bewoner derkevers. Alleen in huizen waar men het niet zo nauw neemt met de noodzakelijke hygiëne zouden ze een gevaar voor de gezondheid kunnen vormen, door het overbrengen van ziektes, zoals kakkerlak ken en faraomieren in moder ne flatgebouwen. De kever op de foto is afkomstig uit een pand op de Nieuwe Rijn, alwaar ze sinds een jaar of tien in de keuken worden ver zameld. Merkwaardig genoeg zijn er hier tot nu toe alleen volwassen kevers gezien en nooit larven. Ze komen te voorschijn uit een kast onder de trap. Misschien zakken de bewoners op een goede dag met zijn allen door de trap.... Er zijn in de stad enkele liefheb bers die de dieren proberen te kweken. Ze zijn in een terra rium makkelijk te houden op een menu van appels en brood. Het kweken is echter nog nooit gelukt. Er komen wel larven, maar die kruipen vlak voor het verpoppen uit de grond en gaan dan dood. Een verklaring van de Nieuwe Rijn. (Foto ln den Bosch hiervoor is nog niet bekend. Als u een kever in huis ziet lo pen, overwin uw angst dan eens en raak hem met een vin ger aan. De kever gaat nu in een dreighouding staan: kop naar de grond en achterlijf naar boven gericht. Uit het achterlijf scheidt hij een drup pel vloeistof af, die een scher pe, doordringende stank ver spreidt. Wie wil weten wat be doelt wordt met de term want- sengeur, moet beslist eens aan een boze kelderkever ruiken. Die geur vergeet je gegaran deerd nooit meer! Als u die geurstof op uw vingers krijgt, geeft dat een paarse vlek, die er met geen mogelijk heid vanaf te wassen is. De vlek blijft een dag of vier dui delijk zichtbaar. Het kan overi gens geen kwaad en het is ook niet pijnlijk. Bestrijden van de kevers in huis is moeilijk. Mocht u naar che mische middelen willen grij pen, bedenk dan wel dat het middel erger kan zijn dan de kwaal. IIMH.1.HHIHUWI Meermansburg In het artikel op 8-11-83 over het 300-jarig bestaan van het Hof Meermansburg wordt de schijn gewekt dat de bewoners van het hof met elkander in onmin leven en de huren rond de 600 liggen. Wij als bewoners van het hof verze keren u dat wij op geen enkele wijze hiervan in het hof ook maar iets merken, integendeel. Sinds onze actie tegen de huurverho ging van 300 naar 600 zijn de huren in overleg met het regen tencollege uitgekomen op 480. Daarnaast wordt het beheer op veel professionelere wijze uit geoefend, getuige bv. de onder houdswerkzaamheden waar men nu mee bezig is. Ook zijn sinds die tijd acties ondernomen om de verwarmingskosten te druk ken en met succes. Wij moeten vaststellen dat het hof een 'Meer-menshoF is geworden. De meeste bewoners (met aow) betalen nu 355 (inclusief ver warming, met aftrek van indivi duele huursubsidie). Natuurlijk zijn dat geen lage woonlasten! Wij als bewoners, maar ook de regenten, hebben ons best ge daan voor zo laag mogelijke woonlasten, en daar zullen we mee doorgaan. Echter, de bezui nigingen op de individuele huur subsidie en onze inkomens, met aan de andere kant de stijgende kosten voor het levensonder houd, stellen ons zeer teleur en hebben het effect van onze inzet en die van anderen voor zo laag mogelijke kosten en goede woonomstandigheden nagenoeg teniet gedaan. En dat is treurig, maar mag niet be tekenen dat daarom vermelding van deze inzet niet nodig is. Bewoners Hof Meermansburg dhr. Klinkhamer, nummer 20 mevr. Zitman, nummer 14 dhr. Tijssen, nummer 18 Oude Vest 159 Leiden Scouting (2) Dit is een reactie op het schrijven van Helen Suijker onder het kop je 'Scouting' in de krant van 16 november jl. Waarschijnlijk heb je wel gehoord dat de gemeente in het ontwerp programma Specifiek Welzijn 25.000 ter beschikking stelt voor uitbreiding van de openingstij den van enkele peuterspeelzalen. (N.b.: scouting valt in dit pro gramma onder 'jeugd- en jonge renwerk' en niet onder 'kinde ropvang'). 'Peuterleidster' is een beroep, waarvoor de gemeente per speel zaal twintig uur subsidie geeft. Het vrijwilligerswerk dat we eventueel doen, binnen of buiten de speelzaal, is onbetaald. Wij hebben het geld nodig; jullie ook, zeggen jullie! Dat kunnen en willen wij niet beoordelen. Het is een zaak van de gemeente, niet de onze, om uit te zoeken wóór het geld vandaan moet ko men. Wij denken niet dat jullie, als scou ting, de gelegenheid hebben mo torische en/of andere stoornissen te ontdekken bij tweejarigen en wij denken ook niet dat onze peuters de Kaag kunnen schoon maken of assisteren bij de 3-ok- toberfeesten. Succes scouting. Namens een aantal peuterleidsters Berty van Gent en Ada de Wit Marediik 27a Leiden Het gezag anno 1983. Bestaat het nog? Politie-agenten wor den voor actievoerders aan gezien en krijgen allerlei ver wensingen naar het hoofd ge slingerd. Het hoofd van de politie, burgemeester Goe- koop (WD), krijgt felle ver wijten van nota bene zijn ei gen partij, omdat hij niet hardhandig genoeg heeft op getreden. Kritiek op burge meester en politie, omdat zij te zachtaardig zijn. Dat zou pakweg dertien jaar geleden ondenkbaar zijn geweest. Eerder zou het tegendeel het geval zijn. Het gezag van de burgemeester is niet meer wat het ooit ge weest is. Zelfs wethouder Waal, nestor van de Leidse raad, heeft de eerbiedwaardi ge tijd niet meegemaakt dat gemeenteraadslid Van der Lip verklaarde: "Wanneer Burgemeester en Wethou ders en meer bepaaldelijk de Wethouder van Fabricage zeggen, dat zij den persoon, waarover het thans gaat, be paald noodig hebben, dan vind ik het wat gevaarlijk[om daartegen te gaan ageeren, al leen om redenen van zuinig heid. De Wethouder is hier de verantwoordelijke persoon. Het gaat er mede als met de versterking van het corps po litie-agenten, waarover bij de behandeling van de begroo ting is gesproken. Wanneer de Burgemeester als hoofd der politie zegt, dat hij meer agenten noodig heeft, dan zeg ik, laat dan de Raad daar tegen geen bezwaar maken, maar zo'n uitspraak vertrou wen". Toegegeven, Van der Lip sprak deze woorden op 15 februari 1906. In die tijd was het gezag nog van hoger hand gegeven. Tegenwoordig staan het gezag en de gezags dragers zelf ter discussie en dat is een belangrijke verwor venheid van de democratie. De vraag is nu: is de kritiek van de WD op de opstelling van de politie, bij de ver- keers-blokkade door ambte naren van donderdag 10 no vember, gefundeerd? Schaakmat? Het was aan WD-raadslid Ni co Langerak om afgelopen maandag het politieke spel te spelen. Langerak, een hart stochtelijk schaker, opende voortvarend met een directe Koningsaanval. De politie had de actie zien aankomen en had dus van tevoren kun nen ingrijpen. Dat deed ze niet en ook toen de actie aan de gang was keek ze maar toe. De burgemeester faalde aldus in de handhaving van de openbare orde. Schaak! Maar Langerak had nog een venijniger zet in petto: de po litie zou gewone burgers zon der pardon op de bon hebben geslingerd. Maar nu het actie voerende ambtenaren betrof deed ze niets. Kortom, het was de politie die met twee maten mat. Stond Goekoop na deze zet schaakmat? Nee, Langerak had de stelling on juist beoordeeld en zijn winstkansen overschat. De burgemeester pareerde de aanval met de Holland.se Ver dediging. Nuchter en zake lijk. Ten eerste had de politie de ac tie wel zien aankomen, maar was - tegen de afspraken met het actiecomité in - for meel niet ingelicht. De exacte aard en omvang van de acties waren derhalve vooraf niet bekend. Een klein pionzetje, maar het begin van een solide verdediging. Het preventief optreden tegen acties is in Nederland ongebruikelijk. Alleen wanneer geweldple gingen dreigen, treedt de po litie, zoals bij voetbalsta dions, preventief op door ge vaarlijke voorwerpen in be slag te nemen. De stelling is al bijna in evenwicht. Groot schalig politie-optreden was onmogelijk. Voor zoiets ont brak het aan personeel en materieel en was de voorbe reidingstijd veel te kort. Het is immers bekend dat bij der gelijk optreden in verhou ding tot de actievoerders aan de zijde van de politie een overmacht aan mensen en zwaarder materieel noodza kelijk is. De voorbereidings tijd voor zo'n manoeuvre is een week. De Koningsaanval is afgeslagen. Goekoop, spe lend met zwart, gaat over tot een tegenaanval. De politie is wel degelijk opgetreden. Het verkeer werd geregeld, de door Leó Maat rijkspolitie van de omliggen de gemeenten werd gewaar schuwd, de doorgang van brandweer, ambulance en politie werd veilig gesteld, bij de blokkades werd voor zover mogelijk sussend opge treden en uiteindelijk wer den de blokkades mede op aandrang van de politie opge heven. Ander optreden was niet alleen onmogelijk, maar ook onverstandig. Het zou de zaken op de spits hebben ge dreven en de arbeidsverhou dingen in Leiden ernstig heb ben geschaad. Herhaling Op dit punt verkreeg Goekoop al positioneel overwicht Langerak, fier: "Het zij dan maar zo". Maar de pointe werd door de raadsheer van zwart naar voren gebracht Commissaris van politie Van Voorden bestreed het verwijt dat de politie mild zou zijn opgetreden, omdat het hier ambtenaren betrof. Hij toon de de demagogie van Lange rak met voorbeelden aan. Bij verkeersblokkades door 'ge wone' burgers, zoals bij de Hoge Rijndijk en bij verschil lende kruispunten van de Willem de Zwijgerlaan, heeft de politie ook nooit met grof geweld ingegrepen. Lange rak trachtte zijn inmiddels hopeloze positie nog te red den met een voorbeeld van dertien jaar geleden, toen de politie een eind maakte aan barricades in de Ververs- buurt. Een zwakke voortzet ting, niet alleen omdat het voorbeeld uit een grijs verle den stamt, maar ook omdat die actie veel geringer van omvang en dus makkelijker beheersbaar was. Ten einde raad trachtte Langerak nog een remise uit een verloren stelling te slepen. Met de op merking "De blokkade kon niet worden getolereerd. Die mening kunt u mij niet ont nemen", zocht hij het in een herhaling van zetten, hetgeen bij schaken inderdaad een gelijkspel oplevert. Maar om dat hem zijn argumenten door sterk tegenspel stuk voor stuk werden ontnomen, was er eerder sprake van een stikmat. Een situatie, waarin de verliezer aan zijn eigen on dergang meewerkt. Na afloop van de commissievergade ring, waar dit spel gespeeld werd, kwam Langerak dan ook met de enige oprechte verklaring, waarom hij zo hoog van de toren had gebla zen. "Ik wilde verwoorden, wat de gewone mensen ervan vinden". Aanmatigend Een treurige verklaring, om ten minste drie redenen. Ten eer ste is het de WD-er die een onderscheid maakt tussen ambtenaren en 'gewone' mensen. En niet, zoals het verwijt luidde, de politie. Ten tweede is het op z'n minst aanmatigend om zogenaamd te weten wat het volk vindt. De liberale politicus is in de ze niet de meest onpartijdige opiniepeiler. Maar ten der de - als het al juist is dat het volk om politiegeweld vraagt, dan getuigt de opstel ling van de WD nog van op portunisme. Zij gaat eraan voorbij dat politieke partijen niet alleen de stem des volks zijn, maar dat Nederland een vertegenwoordigende demo cratie is, waarbij de politieke partijen een eigen verant woordelijkheid dragen ten aanzien van de kwaliteit van de besluitvorming. Klakke loos een opgewonden volks deel naroepen: de beuk erin! past een partij niet. Zonder wijsheid verliest de politiek.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4