Gemeente: 'Rijk moet woonlasten beperken' Steeds B en W achten beleid regering onaanvaardbaar Drietal aangehouden wegens diefstal, beroving en geweld maijCLjinz DECEMBER IS UIT! Poging tot aanranding in fietsenkelder Sen nieï kolmnb klad&lweld Faculteit geneeskunde moet meer bezuinigen Open huis bij laboratorium WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 LEIDEN/OEGSTGEEST - Staats- secretaris J.P. van der Reijden opent zaterdag drie nieuwe ge zinsvervangende tehuizen van de Stichting Voorzieningen ge handicapten Noordelijk Zuid- Holland. Met een speciale bus zal de staatssecretaris en zijn gevolg langs de tehuizen trekken om de openingshandelingen te verrich ten. De woonvoorzieningen staan aan de Tilly Koenenlaan in Oegst- geest, aan de Valkenhof in de Meren wijk in Leiden en aan de Boshuizerlaan in Leiden £uid- West. Met het gereedkomen van deze kleinschalige woonvoorzie ningen, anderhalf jaar na het slaan van de eerste paal, is de Drie gezins vervangende tehuizen voor gehandicapten zijn gereed grote nood voor huisvesting van geestelijk gehandicapten voor een deel opgelost. In 1979 werd door de Stichting, die is gevestigd aan de Rijnsburger- weg, het initiatief genomen tot de bouw van deze gezinsvervan gende tehuizen. De aanleiding hiertoe was de behoefte aan huis vestingsmogelijkheden voor nog thuiswonende geestelijke gehan dicapten en de vraag naar ver vangende woongelegenheid voor bewoners uit de te sluiten zwak zinnigenafdeling 'Voorgeest' van het psychiatrische ziekenhuis 'Endegeest'. De tehuizen bieden per huis woon ruimte aan 26 mensen. Naast de algemene woonruimte, beschikt elke bewoner over een eigen zit/ slaapkamer. Overigens zullen de geestelijk ge handicapten niet hele dagen in het tehuis vertoeven. Overdag wordt er gebruik gemaakt van de dagverblijven en de sociale werkplaats in Leiden. LEIDEN - De toenemende woon lasten zijn veel Leidse huishou dens tot aan de lippen gestegen. Het college van burgemeester en wethouders heeft daarom ernstig bezwaar tegen de sterke teruggang van de koopkracht van de minima welke voort vloeit uit het regeringsbeleid. Men acht het onaanvaardbaar dat de regering tot dusver in ge breke in gebleven om, juist met het oog op de minima, een op eenstapeling van lasten tegen te gaan. Het is dringend noodzakelijk dat alsnog op rijksniveau een beleid wordt ontwikkeld tot beperking van de woonlasten. Een elders overwogen collectieve vermin dering of kwijtschelding voor minimuminkomens, voor wat betreft bepaalde gemeentelijke heffingen, achten Ben W moei lijk haalbaar. B en W zeggen een en ander in een nota over woonlasten die men gisteren het licht heeft laten zien. Vooral de laatste tijd dalen de in komens van de huishoudens die van een minimuminkomen, een sociale uitkering of a.o.w. moe ten rondkomen, zo blijkt uit de nota. Met name de huur- en stookkosten leggen een steeds groter beslag op de bestedingen. Het meer moeten besteden aan die woonlasten leidt tot een ge dwongen minder besteden aan andere levensbehoeften, waar door groepen die van een mini muminkomen moeten rondko men, het zwaarst worden getrof fen. De nota bevat naast landelijke cij fers ook gegevens over de Leidse situatie. Vastgesteld wordt dat een gezin met een minimumin komen ook bij een sobere levens wijze reeds in 1983 geen of nau welijks meer ruimte in zijn beste dingspatroon heeft. De meeste categorieën huishoudens met een minimuminkomen gaan, in de periode 1981 tot en met 1984, circa vijftien procent in koop kracht achteruit. Voor jongere al leenstaanden bedraagt de achter uitgang in inkomen zelfs meer dan vijfentwintig procent. Onderstreept wordt dat vooral de verder stijgende werkloosheid ook in Leiden een voortdurende toeneming tot gevolg heeft van het aantal huishoudens dat van een minimuminkomen moet rondkomen. "Wij vragen ons ern stig af, wat de de samenleving in dit opzicht nog kan dragen", al dus B en W. Aardgasprijs Gezien de noodzakelijke beper king van woonlasten is het colle ge van oordeel dat de voorgeno men verhoging van de aardgas- prijs voor 1984 moet worden te gengegaan. De stookkosten zijn een zo belangrijk onderdeel van de totale woonlasten dat B en W het noodzakelijk achten dat de regering ten behoeve van de mi nimum-inkomens een voorzie ning treft, hetzij door de stook kosten bij het systeem van indi viduele huursubsidie te betrek ken, hetzij door een bijzondere voorziening in de sfeer van de bijstandswet, voor huishoudens die door een combinatie van huur- en stookkosten beneden het bestaansminimum dreigen te komen. Het Leidse college van PvdA en WD oefent forse kritiek uit op het huursubsidiebeleid van de regering. Men staat afwijzend te genover maatregelen die de rege ring heeft genomen en nog wil nemen, die een verslechtering van de individuele huursubsidie betekenen. Hoewel aan het han teren van het huishouden-inko men volgens B en W niet te ont komen valt heeft men bezwaar tegen de wijze van invoering van deze maatregel waarvan de ge volgen voor sommige catego rieën huishoudens te fors blijken uit te vallen. Voor wat betreft de voorgenomen verlaging van de maximale huur- grens van de huursubsidie-tabel, die thans 735 gulden bedraagt, tot 600 gulden met ingang van 1 juli 1984, merken B en W op dat deze nadelig kan werken ten aan zien van de doorstroming, en met het oog op mogelijk gevaar voor leegstand. Het college acht extra maatregelen noodzakelijk om nieuwe wonin gen in stadsvernieuwingsgebie den voor bewoners met een mi nimum inkomen beschikbaar te doen zijn. De door de regering in gevoerde verhoging van de aan- vangshuren achten B en W niet aanvaardbaar. Ook heeft men overwegend bezwaar tegen de invoering van de voorgenomen verplichte huurharmonisatie in eens voor leeg gekomen wonin gen. Het college van B en W zegt zelf ook zo goed mogelijk te willen bijdragen aan een beperking van de woonlasten. Men gaat er ech ter vanuit dat de gemeente door het regeringsbeleid de afgelopen tijd reeds is en nog wordt ge dwongen tot verhoging van de gemeentelijke heffingen. Uit de nota blijkt evenwel dat het aan deel van de gemeentelijke heffin gen in de totale woonlasten naar verhouding beperkt is. Dit neemt niet weg, dat een zorgvul dig beleid bij het afwegen van mogelijke verhoging van ge meentelijke heffingen noodzake lijk blijft, aldus B en W. Nieuwbouw Concrete maatregelen die het col lege aankondigt om de woonlas ten te beperken liggen vooral op het terrein van de kosten van de nieuwbouw en het gebruik van gas en elektriciteit. Het gemeen tebestuur zegt de kosten van nieuw te bouwen woningen, zo wel in de Stevenshofjespolder als binnen de bestaande stad, zo veel mogelijk te zullen beperken. Het verlagen van de nieuwbouw- kosten heeft volgens het college tot gunstige resultaten geleid en zal waar mogelijk nog verder worden verbeterd. Met betrek king tot groot-onderhoud en re novatie van woningwetwonin gen zal een zelfde aanpak wor den gevolgd. Om het gebruik van gas en elektri citeit zoveel mogelijk terug te brengen zal bij de nieuwbouw Jongens van veertien en vijftien LEIDEN - Drie jongens van veer tien en vijftien jaar oud zijn door de politie aangehouden wegens beroving, openlijke geweldple ging en diefstal. Afgelopen don derdag besprongen een jongen (14) uit Sassenheim en één (15) uit Leiderdorp een 35-jarige vrouw, op het moment dat zij op de Oegstgeesterweg in Leiden onder het spoorwegviaduct door fietste. Eén van de jongens griste haar tas uit haar boodschappen- mandje, gaf tie tas aan de ander en die ging ermee vandoor. De vrouw zette de achtervolging in, ADVERTENTIE maar de jongen kon ontsnappen. Haar tas, waarin overigens maar weinig geld zat, werd later terug gevonden. De jongen liet in zijn vlucht zijn fiets en schooltas achter. De poli tie kwam zodoende achter zijn identiteit en kon de Leiderdor per enige uren later thuis aan houden. Hij was inmiddels te ruggekeerd naar de plaats van het misdrijf, constateerde dat zijn tas en fiets waren verdwenen en had prompt in de binnenstad een andere fiets gestolen. Toen was hij naar huis gegaan. Na verhoor kon de andere dader worden opgespoord. Hij werd de volgende dag op zijn school in Leiden aangehouden. Vervol gens bleek dat het tweetal nog meer op zijn kerfstok had. Een week eerder hadden zij in de Ma- riënpoelstraat een 73-jarige vrouw van haar tas beroofd. Er zaten slechts boeken in. Hun te leurstelling koelden zij op een 25-jarige vrouw uit Oegstgeest. Op de Maredijk dwongen zij haar tot stoppen en gaven haar een ge weldig pak rammel. De vrouw liep verwondingen op in het ge zicht en aan haar hand. Zij liep ook tal van blauwe plekken op. Haar fiets werd in het water ge smeten. Bij de mishandeling was nog een derde jongen betrokken, eveneens een 15-jarige Leider dorper. Het drietal had kort daar voor gepoogd een meisje te gra zen te nemen, maar die wist te ontkomen. Als reden voor het misdadige gedrag gaf het drietal 'verveling' op. LEIDEN - Een 22-jarige vrouw uit Leiden heeft bij de politie aangif te gedaan van een poging tot aan randing. Zij was maandagavond omstreeks zes uur in de fietsen kelder van een flat aan de Klik- spaanweg, bezig om haar fiets van het slot te halen, toen zij van achter werd vastgegrepen door een ongeveer twintigjarige jon gen. Op dat moment kwam ech ter juist een andere man de fiet senkelder in. De aanrander maakte dat hij weg kwam. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Hoop blik De rij-instructeur die zijn leerlin gen eens goed wil testen, moet snel het kruispunt bij het Schuttersveld en het Stations plein opzoeken. De verkeers lichten op dit punt, één van de drukste van Leiden, zijn mo menteel uitgeschakeld en ze ker rond de spits kom je daar alleen maar met een juiste do sis lef en stuurmanskunst door. Een mierenhoop van blik. Verkeersambtenaar J. Verwoerd vindt het zelf ook een "verve lende chaos" en het is eigenlijk een wonder dat het politierap port tot nu toe nog maar één aanrijding vermeldt. Verwoerd hoopt dat morgen avond het rood en groen weer vrolijk zullen schijnen bij het station. Het belangrijkste deel van de werkzaamheden, het verleggen van oversteekplaat sen voor fietsers en voetgan gers, is nu achter de rug. "Ze kunnen nu beginnen met het leggen van de banden". De verkeerslichten zijn dan ruim een week uitgeschakeld ge weest. Verwoerd: "Dat was wel nodig. Fietsers in de richting van de Boerhaavelaan stonden vaak tot over de helft, op de rij baan. Een onmogelijke toe stand". Politievoorlichter Dick Grave- land licht uit het rapport slechts één verkeersongeval. Zaterdagmiddag rond half zes knalde een 26-jarige automobi list op een andere weggebrui- ker. Reed hard door via de Rijnsburgerweg, maar kon la ter in zijn huis worden opge pikt. Had dus iets te veel ge dronken. Zeker een politicus, maar daar over meer in het laatste hoofd stuk van deze Steeds. B.J. Wal en schip (2) Ir. L. Barendregt raapt de hand schoenen op die plezierreder Jaap Slingerland en de beurt schippers in ruste Bert en Piet Groenewegen hem hebben toegeworpen. Het gemeente lijk 'bruggenhoofd' heeft twee uitnodigingen voor plezier tochtjes aanvaard. Op 1 september klom Baren dregt aan boord van een rond- vaartschuit van Avifauna om deze door de nauwe Rem- Een goede dosis lef en stuurmanskunst is dezer dagen gewenst om het kruispunt bij het Schuttersveld door te komen. (Foto Holvast) brandtbrug te loodsen. Nu wil ook Jaap Slingerland van de gelijknamige rederij gebruik maken van de loodsdiensten van Barendregt. De boomlan ge kapitein is er namelijk van overtuigd dat zijn vlaggeschip, de Olympia nooit door de nieu we monumentale brug over het Galgewater kan. Maar volgens Barendregt lukt dat met een beetje stuurmans kunst makkelijk. "Dat moet-ie dan maar eens voordoen", vindt Slingerland die er van overtuigd is dat er rekenfouten zijn gemaakt waardoor de doorvaart te smal is. Inmiddels is het bijna drie maan den geleden dat Barendregt de Avifauna-klus aannam, maar sindsdien is het verdacht rus tig. Zouden de beide kempha nen stiekem achter het bureau van Barendregt de zaak heb ben beklonken? Gelukkig niet. De ingenieur zou aanvankelijk op 2 oktober bij de kapitein op de brug klauteren, maar daar kwam "een aantrekkelijke klus" voor Slingerland tussen. Afgesproken is nu om in het voorjaar de proef op de som te gaan nemen. Slingerland: "Ik hoop alleen dat van afstel geen uitstel komt". Barendregt: "Om de drommel niet". Ondertussen hebben ook de ge broeders Groenewegen, die na een arbeidzaam leven hun transportbedrijf van de hand hebben gedaan, bij Barendregt aan de bel getrokken. Het tweetal heeft een lijst van knel punten voor het scheepvaart verkeer opgesteld en wil die tijdens en rondvaart met het gemeentebestuur afwerken. Barendregt is van plan om die uitnodiging voor te leggen aan verkeerswethouder Cees Waal. Zoals bekend is 'palen Ceessie' behoorlijk autoziek. Hopen dat hij wel over een paar zeebenen beschikt. Borrelpraat Raadslid Cor Vergeer van de So- cialistiese Partij vindt dat het afgelopen moet zijn met dat ge- zuip. De gebruikelijke borrel na behandeling van de ge meentelijke begroting moet af geschaft worden. Dat heeft hij ook schriftelijk voorgesteld aan burgemeester en wethou ders. Vergeer vindt om een aantal re denen dat er niet ontkurkt moet worden: de begroting voor komend jaar heeft niets feestelijks, de Leidse bevol king heeft niets aan zo'n gezel lig samenzijn, het geld kan dus wel beter besteed worden en bovendien moeten al die men sen na die nachtelijke borrel nog de weg op. "En je weet van landelijke politici wat er dan kan gebeuren. Denk maar aan Erica Terpstra", zegt Vergeer, die zelf tot nu toe verre van de borrel is gebleven. "Ik houd niet van die borrelpolitiek". Marietje van der Molen van de PvdA weet niet zo goed wat ze van Vergeers voorstel moet denken. "We hebben het gis teravond in de fractie bespro ken en het voorstel werd niet al te serieus genomen. De aard van het gebodene is niet zoda nig dat je daar echt op kan be zuinigen. Meer bedoeld als stoom afblazen". Het gevaar voor verkeersbrokken geldt voor de PvdA in elk geval niet, zegt ze. "Wij komen toch met de fiets en Vergeer onderschat dan bovendien de zelfbeheer sing van raadsleden". Joop Walenkamp van het CDA vindt het ook maar een storm in een borrel. Ook hij merkt op dat er geen kapitale bedragen worden uitgegeven. "En voor mijn part schenken ze alleen maar koffie of leidingwater, het gaat vooral om het nog even samen zijn". Mocht Vergeers voorstel toch on verhoopt aangenomen wor den, heeft hij nog wel een alter natief. "Dan kunnen de men sen, niet al te veel, eventueel bij mij thuis nog wat komen drinken". Niet te veel natuurlijk. B.J. worden uitgegaan van boven de standaardnormen gelegen isola tie van woningen. Eén en ander zou de bouwkosten slechts in ge ringe mate beïnvloeden maar wel bijdragen tot een verlaging van betekenis van de woonlas ten. Aan eigenaren en huurders van bestaande woningen zal zo goed mogelijk voorlichting wor den gegeven over de mogelijkhe den om tot energiebesparing te komen. B en W achten het noodzakelijk in overleg met de Federatie van Woningbouwverenigingen te ko men tot een aanpak van de isola tie van het bestaande woningbe stand van de corporaties. Een en ander zal binnen afzienbare tijd tot een concreet uitvoeringspro gramma moeten leiden, aldus B en W. Men acht het ook van groot belang dat, zonodig vooruitlo pend op andere voorzieningen, zo spoedig mogelijk de collectie ve warmtemeters in corporatie woningen worden vervangen door individuele meters. iet gemeentebestuur acht het no dig dat de woningbouwvereni gingen alsmede het energiebe drijf Rijnland een actief incasso- beleid blijven voeren om achter standen zoveel mogelijk te be perken. Daarnaast is men bereid er rekening mee te houden dat door met name de gemeentelijke kredietbank in toenemende ma te aandacht moet worden gege ven aan het helaas stijgende aan tal huishoudens die in betalings moeilijkheden zijn geraakt. Daartoe behoren naast huurders met name ook eigenaar-bewo ners. Op korte termijn zal nog een nota verschijnen over de woonlastenproblematiek van ei genaar-bewoners in vergelijking tot die van de huurders en over het collegebeleid inzake koop woningen. Het Leidse gemeentebestuur zal de woonlastennota onder meer ter kennis brengen van de regering en de Tweede Kamer. LEIDEN - De Leidse medische fa culteit moet in 1984 vijf ton en in 1987 uiteindelijk 1,6 miljoen meer bezuinigen dan minister Deetman (onderwijs en weten schappen) begin september had aangekondigd. Dat is het gevolg van correcties van eerdere bere keningen. Het totaal te bezuini gen bedrag voor de medische fa culteit wordt nu 8.5 miljoen in plaats van de eerder vastgestelde 6.9 miljoen. Het bestuur van de faculteit ge neeskunde heeft aan het college van bestuur laten weten zeer ont stemd te zijn over deze onzorg vuldige wijze van berekenen. In een brief wijst zij het college op de verlammende invloed van de steeds veranderde beleidsvoor nemens van de minister op de werkzaamheden van dé mede werkers van de faculteit. Inmid dels is er door het college van be stuur bij de minister protest aan getekend over deze gang van za ken. Gisteravond verklaarde de voorzit ter van de faculteitsraad, G.J. Tammeling, tijdens een vergade ring nog niet te weten op wat voor een manier de extra bezui nigingen worden opgevangen. "Daar moeten we ons nog over beraden". Het college van bestuur heeft van daag in het landelijk overleg met de andere universiteiten onder handeld over de manier waarop de bezuinigingen bij de medi sche faculteiten en academische ziekenhuizen tot stand moeten komen. Elke universiteit heeft daar inmiddels voorstellen voor gedaan. Zo heeft Leiden plannen om een aantal vakgroepen en af delingen op te heffen en bepaal de taken af te stoten naar zieken huizen in de regio. In het landelijk overleg hoopt men deze individuele voorstellen op elkaar af te stemmen. Eind no vember verwacht de minister een gezamenlijk plan, waaruit duidelijk moet blijken op welke wijze er gaat worden bespaard. Pas dan zal hij gaan meepraten. LEIDEN - Het laboratorium voor elektronenmicroscopie van de medische faculteit (gebouw 54 op het terrein van het AZL) houdt volgende week woensdag vanaf 14.00 uur een open dag. Dit laboratorium doet medisch en biologisch wetenschappelijk on derzoek met behulp van ver gevorderde elektronenmicrosco pische technieken. Belangstel lenden kunnen zich tot en met maandag melden op het tel. 148333 (tst. 3133/3665).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3