'Wie dr£ lait er op voor de kosten?' 3 Dwangsommen helpen niet Molenaar Van der Veek blij met opknapbeurt Zemelpoldermolen C 'We hebben helaas de schijn tegen' Boer Noordam gedupeerd door activiteiten vuüverwerkingsbedrijf Kemp Gemeente laat bodem onderzoeken Plan voor permanente expositie over oude molens WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 Streek BENTHUIZEN - Foto's van ziekenhuisafval lig gen verspreid op de keu kentafel. Staten, infuuss- langen, bloed en medi sche rapporten. Maar ook foto's van vaten voor che misch- en bedrijfsafval. Agrariër K. Noordam aan de Hogeveenseweg in Benthuizen heeft er zijn buik vol van. De kwestie met zijn buurman, het vuüverwerkingsbedrijf Kemp BV, drukt zwaar op het gezin Noordam. 'Ik word gesloopt', zegt Noordam, en wijst op de stapel brieven in verband met de procedures die zijn gevolgd sinds het bedrijf in 1979 neerstreek aan de Hogeveenseweg. Het bedrijf van Kemp kwam vori ge week in de publiciteit toen bleek dat het vorig jaar onzorg vuldig had omgesprongen met afval van het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Foto's van Noordam maken dit overduide lijk. De spullen slingerden over het terrein. Kemp, dat uit meer dere besloten vennootschappen (bv's) bestaat, had en heeft geen vergunning voor de verwerking van dergelijk afval. Dat dit toch gebeurde is maar één van de ille gale activiteiten die de afgelopen jaren bij Kemp hebben plaatsge vonden. Boer Noordam is daardoor in grote problemen gekomen. Tussen zijn bedrijf en dat van Kemp ligt een slootje dat Noordam ge bruikt voor het besproeien van zijn land. In dat water heeft de boer regelmatig afval aangetrof fen. Wat er naast het zichtbare vuil (plastic en dergelijke) in het slootje is gestort is nog altijd niet bekend. Een wateronderzoek van het Hoogheemraadschap Rijnland leverde niets op, omdat tussen de lozing en het water monster te veel tijd had gezeten. De illegale afvalverwerking hinde ren Noordam in zijn bedrijfsvoe HAZERSWOUDE - "Het is duide lijk dat we de schijn tegen heb ben. Beloftes van onze zijde wor den met de nodige argwaan be keken. Daar kunnen we nu niets aan verhelpen". Aldus woord voerder A.J.M. van Overbeek van de Kemp bv's. Hij geeft de overtredingen grif toe 'maar het wordt, vooral wat betreft het zie kenhuisafval, wel zwaar over trokken'. Van Overbeek zegt de gang van za ken te betreuren, vooral ook waar het Noordam betreft. Over de kwestie van de 'pop aan de strop' zegt hij: "Je moet zoiets voorstellen in de sfeer waarin dat gebeurt. Noordam probeert ons zeg maar weg te pesten, ook al is dat misschien niet helemaal het juiste woord ervoor. En al be treuren wij het als directie ten zeerste dat ons personeel dit heeft gedaan, we kunnen het he laas niet terugdraaien". Van Overbeek vertelt dat Kemp bij zonder blij zou zijn met een bo demonderzoek en zegt dat het provinciebestuur op alle mede ring, vindt hij. "Mijn land gaat bijna zienderogen achteruit", al dus Noordam. Daarnaast is hij regelmatig geestelijk getergd door zijn buurman. Die richtte een keer een galg op met een pop eraan die het opschrift 'Koos N.' droeg. Noordam en zijn gezin zijn Kemp daarom meer dan zat. Maar dat is niet het enige. Hij vreest ook een ernstige financië le strop: "De kardinale vraag is wie straks gaat betalen als het helemaal fout blijkt te zitten. Wie draait er voor op als er bijvoor beeld sporen van troep in mijn aardappelen worden gevonden? Als de rechter er in de wirwar van bv's niet uitkomt, dan moet ik misschien zelf betalen voor het afgraven van grond. Dan ben ik kapot". Gemeente Het verhaal over Kemp is er een over een bijna onverbeterlijke wetsovertreder. Aanmaningen en dwangsommen leverden niet mèer op dan de belofte van Kemp zijn leven te beteren. De woorden werden echter niet in daden omgezet, zo blijkt uit een verslag van de gemeentelijke AROB-commissie. Deze com missie, waarvan burgemeester Verb ree van Benthuizen voorzit ter is, boog zich over een be zwaarschrift van Noordam dat hij indiende toen burgemeester en wethouders het bedrijf niet wilden sluiten op zijn verzoek. Op 17 oktober 1979 vraagt Kemp voor de eerste keer een hinder wetvergunning aan, voor een hy draulische papierpers. De ver gunning komt er niet omdat de benodigde papieren ontbreken. Op 8 juli 1980 vraagt het bedrijf opnieuw een vergunning aan, de ze keer voor een papiercompac- tor. Opnieuw wordt geen vergun ning verstrekt, en ook deze keer omdat Kemp onvoldoende be scheiden had verstrekt. Bovendien is dan inmiddels gecon stateerd dat het bedrijf zich niet alleen met papierverwerking be zighoudt, maar ook chemisch be drijfsafval en ziekenhuisafval verwerkt. Illegaal. In augustus 1980 besluit het Benthuizense werking van het bedrijf kan re kenen. De laatste overtreding die,, bij de politie te boek staat, is de* opslag van een twintigtal vaten waarin chemische stoffen worden opge slagen. Dat was april van dit jaar. De politie heeft uit de vaten nog nog een bodempje ("met dezelf de inhoud als een bodempje in een fles jenever", aldus burge meester Verbree) kunnen 'schen ken'. Van Overbeek: "Als wij bij" een klant een container wegha len, dan zie je wat er bovenop ligt. Wij hebben met het afvalver werkingsbedrijf afgesproken dat als we bijvoorbeeld vaten aan treffen, deze apart worden be handeld". Over de verleende hinderwetver gunning voor de stalling van vrachtwagens en de bouw van een kantine en werkplaats, zegt Van Overbeek tenslotte dat het bedrijf 'zo snel mogelijk' zal vol doen aan de voorwaarden die aan de hinderwetvergunning zijn verbonden. Het blijft dan vol gens Van Overbeek bij hout, pa pier, karton en plastic. gemeentebestuur daarom het be drijf te sluiten. Kemp tekent be zwaar tegen die beslissing en be looft beterschap. Het blijkt voor een jaar te zijn, want in 1982 her vat het bedrijf zijn illegale vuil verwerking in nog grotere mate dan tevoren. Dwangsom De AROB-commissie legt Kemp een dwangsom op van tiendui zend gulden per overtreding. Op 7 januari betaalt Kemp voor het eerst tien mille. Nog drie keer legt het Benthuizense college een dwangsom op maar het be drijf betaalt niet meer en gaat door met de illegale verwerking van afval. De gemeentelijke AROB-commissie concludeert daaruit dat 'het opleggen van dat de dwangsom geen effectieve maatregel is' en vindt dat het be drijf moet worden gesloten. Kemp gaat daar tegen in beroep, een zaak die nog steeds loopt. Maar het bedrijf mag hangende de uitspraak van de Raad van State in elk geval niet draaien. Ondertussen dient het bedrijf op 16 februari van dit jaar een derde aanvraag voor een hinderwetver gunning in: voor een opslag plaats voor vrachtauto's, aan hangwagens en containers, een reparatie-inrichting daarvoor, en een kantine met toiletruimte. Twee weken geleden besloot de gemeente deze vergunning wel af te geven. Noordam, uiterst gebelgd over dit besluit van het gemeentebe stuur, heeft deze week voor het eerst een advocaat geraadpleegd over de verder te nemen stappen. Het wordt hem allemaal te veel, hij vertrouwt niemand meer "Door al die ellende zou je er haast toe komen om je boerderij te verkopen. Maar ja, door het bedrijf hiernaast is de waarde ook nog eens gekelderd. Ik zit muurvast". Eén van de foto's uit het dossier van de gemeente Benthuizen. Op de foto restanten van infuusslangetjes en ander afval van het Academisch Zie- (foto gemeente Benthuizen) henhuis in Leiden. BENTHUIZEN - Burgemeester A. Verbree van Benthuizen heeft een paar lijvige dossiers op tafel liggen. Morgen dient bij de eco nomische rechter in Den Haag een rechtzaak over de overtre dingen die Kemp vorig jaar heeft begaan. Maar dat staat los van de verleende hinderwetvergunning, verduidelijkt Verbree: "Er lopen twee zaken naast elkaar. Die van de hinderwetvergunning en de uitspraak van de plaatselijke AROB-commissie. Het bedrijft heeft nu een hinderwetvergun ning gekregen voor zijn vracht wagens. Maar in die vergunning is een aantal voorwaarden opge nomen waaraan het bedrijf moet voldoen. Als het bedrijf aan die voorwaarden voldoet, kan het wat het college betreft draaien. Wij hebben namelijk liever niet dat de vrachtwagens van Kemp langs de weg worden gepar keerd". Het bedrijf wordt volgens de bur gemeester vooral de laatste maanden streng gecontroleerd. Bijna dagelijks neemt de politie er poolshoogte en volgens Ver- Burgemeester A. Verbree van Benthuizen 'politie controleert bij na dagelijks'. (foto Wim Dijkman) bree heeft de gemeente al een paar keer klachten gehad van Kemp over de frequente bezoe ken. De gemeente doet er alles aan om de zaak in goede banen te leiden, zegt Verbree. Zo zijn er gesprekken gaande met de In spectie volksgezondheid, de rijkspolitie, het regionaal orgaan Midden-Holland en met de pro vincie. Zo is bijvoorbeeld op een geza menlijke bijeenkomst'op 18 ok tober vorig jaar besloten dat de Inspectie Volksgezondheid con tact zou opnemen met de directie van het Academische Zieken huis over het aangetroffen afval. Ook is toen besloten om een oriënterend bodemonderzoek te laten verrichten, maar het is nog niet bekend wanneer dat ge beurt. De vrees van Noordam dat hij straks ook nog eens voor de ver vuiling van zijn buurman moet betalen is volgens Verbree onge grond: "Het is in ieder geval dui delijk dat alle eventuele financië le gevolgen van deze kwestie ten laste van Kemp komen". LISSE "Als ik de kans krijg elders een echt werkende water- of koren molen te krijgen, dan grijp ik die mogelijkheid. Maar dan toch blijf ik voor de Zemelpoldermolen zor gen. Want tien jaar voor een dergelijk monument de verantwoording dra gen is niet niks. Dat is een stuk van je leven". Lissenaar Peter van der Veek over zijn hobby als vrijwillig mole naar van de Zemelpoldermolen aan de Eerste Poellaan in Lisse. Sinds zijn neef Jan van der Veek eind vorig jaar als beheerder op stapte, is de 24-jarige Peter van der Veek verantwoordelijk voor het wel en wee van de molen. Binnenkort wordt de molen na jaren strijd van beide vrijwillige molenaars opgeknapt. "Ook ik heb overwogen om gelijk met Jan op te stappen, maar ik had toch wat andere gedachten over het functioneren van de mo len dan mijn neef. Daarom ben ik gebleven. Bovendien werd ik nu eerste man en na tien jaar met Jan te hebben meegelopen wilde ik natuurlijk ook wel eens op ei gen benen staan". De eerste vrijwillige molenaar stapte eind vorig jaar op. Jan van der Veek was het niet eens met het beleid van de gemeente Lisse met betrekking tot het onder houd van de molen. Vooral het ontbreken van het scheprat dat in 1929 was vervangen door een elektrisch vijzelgemaal (het ge maal is in de molen aangebracht op de plaats waar vroeger het scheprat zat), was hem een doorn in het oog. Jan van der Veek wil de het gemaal elders in de polder neerzetten en het scheprat weer aanbrengen op zijn oude plaats. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, eigenaar van het ge maal, wees al in 1981 die gedach te af omdat de uitvoering te duur zou zijn. Ook de gemeente Lisse voelde er niets voor die kosten voor haar rekening te nemen. door Kees van Kuilenburg Peter van der Veek behaalde in 1981 zijn getuigschrift als vrijwil lig molenaar. Les kreeg hij van neef Jan van der Veek en op de Zaanse Schans. Hij heeft zich er' nu bij neergelegd dat de molen waarschijnlijk nooit meer echt als watermolen dienst zal doen. "Ook al omdat de omgeving der mate is bebouwd dat de molen vrijwel alle wind uit de zeilen is genomen. Als watermolen draai en is daardoor vrijwel onmoge lijk geworden. Nu draai ik 'voor de prins' in de weekeinden al met windkracht drie. Dat is ook geweldig leuk. Vooral als er dan nog wat mensen bij je binnenlo pen", aldus Peter van der Veek. Opknappen Verheugd is Van der Veek over de goedkeuring door de gemeente raad afgelopen september van het voorstel van burgemeester en wethouder om de molen te la ten opknappen. Vooral het 'ge vlucht' is dringen aan herstel toe. Het hekwerk en de windborden zijn in slechte staat. Deze zijn in 1953 aangebracht. Daarnaast ver keert het rietwerk aan de zuid westkant van de molen in een zo danige staat dat herbedekking niet langer kan uitblijven. Ook het overige rietwerk aan de noord-oostzijde moet op korte termijn worden vervangen. Peter van der Veek, zelf als molen maker in Hoogmade werkzaam, verwacht dat in het voorjaar met de werkzaamheden wordt be gonnen. "Als dat is afgerond is de molen al weer heel wat meer waard. Daarnaast is het handig dat ik zelf molenmaker ben. De kleine klusjes knap je zelf pp. Daar hoef je de gemeente of openbare werken niet mee lastig te vallen". Benieuwd is Van der Veek naar het moment wanneer het Hoog heemraadschap van Rijnland de vijzel komt vervangen. "Die is namelijk in 1929 naar buiten uit gebouwd. Daardoor is het niet mogelijk de molen geheel 'om te kruien'. Bij vervanging van de vijzel door Rijnland wordt dat euvel verholpen. De molen vol doet dan ook veel meer aan de Peter van der Veek wil na de op knapbeurt meer gaan doen aan de presentatie van de molens in de streek in het algemeen voor de bezoekers. Vooral in de Keu- kenhoftijd komen er nogal eens wat mensen aanlopen. Hij denkt bijvoorbeeld aan een expositie over de molens die in de bollen streek hebben gestaan. "Alleen in Lisse stonden al een stuk of tien watermolens. Het lijkt me leuk om bezoekers over die tijd iets te kunnen laten zien". De vrijwillig molenaar, naar schat ting van Van der Veek heeft hij in ons land rond de vijfhonderd collega's, denkt dat ergens in schoenendozen of op zolders in de streek nog wel materiaal ligt dat herinnert aan die tijd. "Dat moet op een of andere manier boven water komen. Daarnaast heb je de vereniging 'De Hol- landsche Molen'. Daar kan ik misschien ook aankloppen om medewerking voor een dergelij ke permanente expositie". Een tweede taak die Van der Veek zich heeft gesteld is meer te we ten te komen over de historie van de achtkantige grondzeiler. "Het oudste jaartal in de molen is 1743. Maar waarschijnlijk is hij veel ouder. En hoogstwaar. schijnüjk heeft hij voor hij in de Zemelpolder is geplaatst, elders in een of andere polder gestaan. Dat moet op de een of andere manier zijn terug te vinden. Daar ga ik aan werken. Via archieven van 'Rijnland' of van de polders in de omgeving moet dat toch mogelijk zijn". "Het is niet alleen voor mij van be lang om te weten. Ook van be zoekers is meestal de eerste vraag hoe oud de molen is. Als je daar geen antwoord op kan ge ven, is dat heel vervelend", zegt Peter van der Veek. De overslagplaats van Kemp aan de Hogeveenseweg. Op de voorgrond het slootje op de grens met buurman Noordam. ObtoWim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25