c CDA-bestuur temt raadslid Vreeken Voorschoten gaat bedrijvigheid stimuleren >- AGENDA Warmonds raadslid moet in de pas lopen Miiri-weekmarkt op Watertje 'Sporthal haalbaar' Hart-trimclub geeft zelfvertrouwen terug 'Je zet je vuilniszak weer buiten zonder na te denken' 'Niemand belang bij sloop keukenuitbouw' Stad en rand WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet helpen bij het 1 opzetten van nieuwe bedrijven door planologische procedures snel en doeltreffend toe te pas sen. Bovendien moet het contact tussen bedrijven en de gemeen teraad worden verbeterd en het aantal leerlingbouwplaatsen worden uitgebreid. Daarnaast zou de gemeente bij het aanbe steden van bouwactiveiten voor rang kunnen geven aan Voor- schotense bedrijven en een aan tal werklozen de kans moeten bieden ervaring op te doen tij dens een stageperiode in de ge meenteflat. Dit zijn enkele aanbevelingen die het college van burgemeester en wethouders doet in de gisteren gepresenteerde 'werkgelegen- heidsnota'. In deze nota conclu deert de gemeente dat de moge lijkheden van gemeenten om een eigen beleid te voeren klein zijn. "We hoeven echter niet werkloos is dat de gemeente het verbou- toe te zien hoe de werkloosheid vven van woningen tot winkels in verder toeneemt", schrijven B en het centrum moet stimuleren. W. Een nota van de Vereniging Daarnaast zou de gemeente extra van Nederlandse Gemeenten had hen hier reeds op gewezen. En in feite bestaat de gemeente lijke nota voor een groot deel uit het 'vertalen' van de VNG-nota naar de Voorschotense situatie, waar in september 606 werklo zen rondliepen. Wanneer de VNG bijvoorbeeld aanstipt dat de gemeente op pla nologisch gebied rekening moet houden met de economische be langen, vertaalt het college dit als volgt: de gemeente moet be drijven een helpende hand toe steken wanneer deze bedrijven een oud gebouw willen omtove ren tot bedrijfsverzamelgebouw, waarin verschillende kleine be drijfjes bij elkaar zitten. Een an dere planologische aanbeveling haast kunnen betrachten bij het afwerken van procedures, mer ken B en W op. Ze denken hierbij met name aan planologische pro cedures. De gemeente zou be drijven voorts kunnen steunen door te verwijzen naar de moge lijkheden die binnen de gemeen te aanwezig zijn. De contacten tussen het gemeentelijk bestel en het bedrijfsleven zouden moe ten worden verbeterd, zo stellen Ben W. De gemeente steekt de hand in ei gen boezem wanneer ze ver klaart dat het werken in deeltijd arbeid bij de gemeentelijke dien sten zal worden bevorderd. Werkweken van 32 uur lijkt het college ideaal. Het voegt hier echter aan toe dat alleen nieuw te trekken personeel hier voor in aanmerking komt. De ambtenaren die nu reeds in dienst zijn zullen alleen in deel tijd gaan werken wanneer ze dat zelf willen. Ze kunnen hiertoe niet gedwongen worden. Naast het bevorderen van deeltijd arbeid kan de gemeente nog op een ander punt actief zijn. Het kan werklozen stimuleren actief deel te nemen aan sociaal cultu reel werk. Dit sociaal culturele werk met zijn bezigheidsactivi teiten en cursussen is uitermate geschikt voor werklozen, vindt het college. Scholings- en werkprojecten zijn evenzeer belangrijk, zo vervol gen zij. De gemeente moet werk lozen dan ook proberen over te halen zich hiervoor op te geven. Waar mogelijk moet de gemeen te werkloze stagieres de kans ge ven praktijkervaring op te doen met behoud van hun uitkering. Hierdoor kunnen zij hun positie op de arbeidsmarkt verstevigen. Met name zou men zogeheten praktijkervaringsplaatsen (PEP) willen scheppen. Een werkloze die een praktijkerva ringsplaats opvult (een PEP'er) doet zes maanden lang ervaring op en volgt in die tijd zonodig een begeleidende cursus. Het college geeft aan dat verschillen de problemen de komst van PE- P'ers in de weg staan. Zo hebben de ambtenaren te kampen met plaatsruimte. Bovendien zal de begeleiding van een PEP'er veel tijd vergen van begeleidende ambtenaren. De financiële con sequenties tenslotte moeten ook niet uit het oog worden verloren, merken B en W op. De mogelijkheden moeten echter worden onderzocht, betoogt het college. Op één punt is de nota wat concreter. Wanneer het gaat om het vrijwilligerswerk, put de gemeente uit eigen ervaring. Vanaf maart draait in Voorscho ten namelijk de vrijwilligers- bank waar werklozen met be houd van hun uitkering werk kunnen doen in niet-commercië- le instellingen. Het gaat om werk dat anders zou blijven liggen. De bank loopt goed, vindt het colle ge. In totaal hebben 66 vrijwilli gers zich aangemeld. Hiervan zijn er inmiddels 31 geplaatst bij verschillende instellingen. B en W vinden dat deze mensen door het doen van vrijwilligers werk hun kansen op de arbeids markt verbeteren en een beter inzicht krijgen in hun eigen mo gelijkheden. Ook kan door het doen van het nuttige werk voor komen worden dat "jongeren wegzinken in ontmoediging en onverschilligheid", zoals het col lege het omschrijft. WARMOND - Het Warmondse CDA-raadslid Cor Vreeken mag blijven. Hoewel zijn frac tiegenoten enkele weken geleden een brief aan het CDA-bestuur hadden geschreven met het verzoek Vreeken uit de fractie te zetten lijkt nu dan toch alles weer koek en ei. Het fractieberaad eind vorige week waarover door het CDA niets naar buiten is ge bracht zou Vreekens weerstanden tegen een aantal regels die hem zijn opgelegd; heb ben weggenomen. beslissing over Vreeken moeten vallen. Bonnet heeft de afgelo pen periode herhaaldelijk een termijn van "een week" ge noemd. Toen de brief van dc CDA-fractie op de deurmat van voorzitter Fennema belandde verkeerde deze echter in Saoedi- Arabië waardoor er heel wat meer tijd overheen is gegaan. CDA-fractieleider Bonnet beves tigt desgevraagd het bericht als eerste: "Mededelingen zijn voor behouden aan het bestuur", zegt hij aarzelend, maar in tweede in stantie wil hij toch wel verklap pen dat Vreeken "zich bij die re gels heeft neergelegd". De regel waarover Bonnet spreekt is: geen van de CDA-fractie afwij kend stemgedrag in de gemeen teraad behoudens bij principiële kwesties zoals abortus en kern wapens. Dit betekent dat Vree- ken in het vervolg zijn felle kri tiek op bijvoorbeeld de ondeug delijkheid van de beschoeiing van de gemeentehaven en het be sluit om een takkenkneuzer te kopen (en niet te huren, zoals hij wilde) voortaan zal moeten in slikken. Bonnet: "Zo zie je toch maar weer dat zulke dingen óók kunnen in het CDA", doelend op de voortzetting van Vreekens CDA-raadslidmaatschap. Eigenlijk had er al veel eerder een Fennema, terug in Warmond, be vestigt eveneens het bericht dat de strijdbijl is begraven en Vree- ken blijft zitten waar-ie zit. Vol gens de CDA-voorzitter is er veel drukte gemaakt om niets. "Er zijn wat problemen geweest, dat is waar, maar de ernst daarvan staat in geen enkele verhouding met al die drukte die er is ont staan. Het gaat gewoon om het aanvaarden van een aantal regels die we overigens niet zelf hebben uitgevonden maar die ons vanuit het partij secretariaat zijn toege zonden en - dat wil ik ten zeerste benadrukken - waaraan ieder fractie-lid zich moet houden". "Die regels zijn overigens niets bij zonders", vervolgt hij, "want el ke fractie in de gemeenteraad werkt met een fractiereglement". Fennema wil af van de bewering als zou Vreeken zich bij de regels hebben neergelegd. Hij kiest voor de formulering: "Vreeken' heeft zich bereid verklaard om volgens bepaalde richtlijnen te gaan werken". ue reactie van Vreeken zelf: "Ik ben overvallen en kan nauwe lijks ademhalen", zegt hij zonder ook maar één spoor van vreugde in zijn stem. Op de vraag waarom hij aanvankelijk verklaarde op zijn strepen te zullen blijven staan en zich het recht voor te be houden om ongeacht welke kwestie te stemmen zoals het hem goeddunkt weigert hij voor alsnog in te gaan. ZOETERWOUDE - Begin vol gend jaar, 1 februari of 1 april, zal het karakteristieke 't Watertje in Zoeterwoude worden verrijkt met een wekelijkse mini-markt. Dit heeft de raadscommissie voor economische zaken gister avond besloten. De ingangsdatum is nog onzeker omdat een onderzoek onder het winkelend publiek nog moet uit wijzen of de marktkramen op dinsdag- dan wel donderdagmid dag worden opgetrokken. Overi gens zal de weekmarkt 'slechts' vier kramen tellen. De raadsleden stapten in hun ad vies om de markt toe te laten over de bezwaren van de Zoeter- woudse brandweer en politie heen. Deze hadden 't Watertje te smal gevonden voor de week markt en vreesden dat de wonin gen niet meer te bereiken zouden zijn. De mening van de commissieleden was echter dat de markt dermate gering van omvang is dat deze bezwaren de komst van de markt niet moesten tegenhouden. WOENSDAG Lelden Ekklesia - Rapenburg 100, film 'Die bleierne Zeit' van Margaretha von Trotta, 21.30 uur. Kapelzaal K&O - concert door Elisabeth Nijenhuis, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - concert Rob de Niis, 20 uur. Filmhuis LVC - '400 Coups' van Jean- Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&O - kinderfilmmiddag, 14.30 uur. Museum voor Volkenkunde - Nieuw Guinea programma: 'Zwerftocht van Ponten', 15 uur; Film over Thailand, 14.30 uur. Breehuys - optreden Clarence en Hanna Breefeld, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Kijkhuis - film 'Mephisto', 20 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën over begroting '84, 19 uur. DONDERDAG Amnesty International, 20 t Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat 23, lezing over kruiden, 20.15 uur. Regenboogkerk - creatieve bijeenkomst voor reumapatiënten, 14-16.40 uur. Lak-Theater - Lak-drama productie Co- media Dell'Arte, 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Vivre sa vie', van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Lisc, le Binnenvestgracht 22, Augusti- nus, Rapenburg 24, Afrikaanse maal tijd, info-stands en muziek i.v.m. Ak- tieweek Mozambique/Angola. Leidse Werkgroep Homosekualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Leiderdorp Sportzaal Op Dreef - vergadering Lei- derdorpse sportraad, 20 uur. Gemeentehuis - raadscommissie finan ciële en economische zaken, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 nov tot 25 nov door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, 763134; Apotheek Boehmer, Floryn 19, Leider dorp. tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - - - - - tel a 13- In Leiderdorp: LEIDERDORP "De realisa tie van een sporthal in Lei derdorp moet haalbaar zijn." Tot deze conclusie komt de commissie sporthal die eer der dit jaar door de commis sie binnensporten van de Lei- derdorpse Sportraad werd in gesteld om de haalbaarheid ervan te onderzoeken. Er dient echter wel met enkele voorwaarden rekening ge houden te worden. Allereerst werd bij het onderzoek uitge gaan van een standaard sporthal. Deze zal bijna 1,3 miljoen gulden gaan kosten. Van dit geld kan een com pleet ingerichte hal plus een kantine bekostigd worden. Een speciaal door architecten ontworpen sporthal zou meer dan twee miljoen gaan kos ten. Om de uitgaven verder te be perken zal er geen officiële beheerder komen, maar komt de verantwoordelijk heid tijdens verhuur bij de huurder terecht. Wanneer de sporthal alleen aan verenigingen en particulie ren verhuurd zal worden, zal er per jaar een exploitatie-te kort van 33.000 gulden ont staan. Wordt de hal ook voor gymonderwijs gebruikt, dan levert dat per jaar een over schot van 40.000 gulden op. Het mede gebruik voor onder wijs maakt de bouw van een sporthal zodoende zonder meer mogelijk. Ook zonder deze inbreng meent de com missie dat de bouw realiseer baar moet zijn door een gro tere inzet van de betrokken partfien, met name van de Sportraad zelf. De commissie komt met twee alternatieven voor de plaats van de te realiseren sporthal. Allereerst op het terrein van zwembad "De Does". Voor deel hiervan is dat de kantine en ook andere algemene ruimtes gezamenlijk ge bruikt kunnen worden. Hier door worden de stichtings- kosten, die ten laste van de binnensporten komen, ver laagd. Wel zullen er dan goe de afspraken gemaakt moe ten worden tussen het zwem- badbestuur en de Sportraad en zal het beheer en de ver antwoordelijkheid van de sporthal alleen bij de binnen sporten blijven. Als tweede alternatief wordt gedacht aan een vestiging in Buitenhof- Oost. LEIDERDORP - Het ziet er naar uit dat het bezwaar van H. Dekkers van Stijn tegen het uitblijven van politiedwang, om zodoende de familie Pieterse aan de Rijnenburg te verplichten hun te ver uitgebouwde keu ken in te korten, niet ontvankelijk verklaard zal worden. In de gisteravond gehouden vergadering van de commissie beroepen bezwaarschriften, waar het bezwaar van Dekkers behandeld werd, bleek door het college nog geen besluit over de zaak Pieterse genomen te zijn. Zoals wethouder Meerburg namens de gemeente zei: "Na inter venties vanuit de raad hebben we gekozen voor een oplossing die het minste pijn doet. We hebben gesprekken met Pieterse gevoerd en kun nen altijd nog tot politiedwang overgaan. We wachten nu af of de raad akkoord kan gaan met de nu aangeboden mogelijkheid! Ook een door Mr. P. Duijsens, woordvoerder van de familie Dekkers, aangehaald artikel uit het Leidsch Dagblad van 15 september, waarin gemeld werd dat het college afzag van het voornemen om tot afbraak over te gaan, kon door commissie-voorzitter Olivier niet als een be schikking aangemerkt worden. Olivier was ook erg benieuwd naar het belang van Dekkers bij de zaak Pieters. "Welke schade lijdt Dekkers, doordat Pieterse niet hoeft af te breken?", aldus Olivier. "Het belang van Dekkers zit juist bij het niet afbreken. Wanneer Pieterse wel tot afbraak over moet gaan, blijft voor Dekkers geen enkel belang meer over." Volgens Duijsens blijft bestaan een economisch belang, doordat Dekkers bij de bouw gedwongen werd extra kosten te maken en ook het begin sel van gelijke behandeling. Om hierin hun recht te halen, verwees Olivier familie Dekker^ naar de civiele vechter. Daar zitten ook moge lijkheden voor de schadeclaim van 9000 gulden die Dekkers bij de gemeente heeft ingediend. Om de gevoerde procedure ten aanzien van Dekkers op zich duidelijk te maken, kwam Olivier tot de volgende conclusie: "U heeft een bouwver gunning gekregen, precies zoals door u was aangevraagd. Het bouw werk is ook precies volgens de vergunning uitgevoerd. De gemeente heeft u echter onder dreiging van intrekking van deze vergunning ge sommeerd niet meer te bouwen dan was toegestaan." N aaktz wemmen in Wassenaar WASSENAAR De naturisti- sche zwemvereniging 'Puur natuur' gaat gebruik maken van het verbouwde Sport- fondsenbad in Wassenaar. Gisteravond bereikten het Sportfondsenbad en de zwemvereniging overeen stemming over het gebruik. Zaterdags komt er een spe ciaal uur voor naaktzwem mers. Eerdere pogingen van de zwemvereniging om in de Leidse regio een zwembad te vinden liepen stuk. LEIDERDORP - "Mede dankzij de Leiderdorpse harttrimvereni- ging durven ex-hartpatiënten weer echt voor de dag te komen en hoeven ze niet meer met een bordje waarop staat dat ze hart patiënt waren rond te lopen. Me disch onderzoek heeft uitgewe zen dat ex-hartpatiënten die zijn gaan sporten minder depressief zijn". L. Bulens (57) zelf voorma lig hartpatiënt, is laaiend enthou siast over de harttrimclub waar van hij voorzitter is. Niet ten onrechte want het ledental is verviervoudigd in drie jaar tijd: Telde de club nog vijftien le den in het oprichtingsjaar 1980, thans bevolken zestig sportlusti- gen elke donderdagavond de sportzaal van het Leiderdorpse Elisabethziekenhuis. De le- denaanwas heeft een indeling in drie groepen noodzakelijk ge maakt, naar verwachting zal be gin dit jaar met vi^r groepen moeten worden gewerkt. "Het Elisabethziekenhuis is ons toeleveringsbedrijf', zegt Bulens lachend. Voorwaarde voor lid maatschap is de toestemming van de cardioloog, vertelt hij. Volgens Bulens is zijn club te be schouwen als de ideale voortzet ting van de revalidatieperiode. Al tijdens de revalidatie zet Bu lens de hartpatiënten aan om lid te worden van de harttrimclub. Ondanks de spectaculaire groei van de harttrimclub en de daar mee gepaard gaande problema tiek van indeling weigeren Bu lens en de zijnen wachtlijsten aan te leggen. "Als we daaraan zouden beginnen dan ben je je kandidaat-leden zo weer kwijt en vervallen ze in die sleur van tele visie-kijken en de zelf opgelegde plicht zich zo rustig mogelijk te houden". Bestuurslid D. Borger (66) vult aan: "Juist het eerste jaar na revalidatie is ontzettend belangrijk. Wat dan ontbreekt is opvang. Hoewel genezen ver klaard blijven de mensen kam pen met een enorm angstge voel". Bulens weer: "En met de trimclub halen wij de mensen uit hun beschermde omgeving. Het zelfvertrouwen groeit, ze blijken tot meer in staat dan ze zelf dach ten". "Je zet je vuilniszak weer op straat zonder er bij na te den ken", zegt Borger. door Wim Koevoet Een harttrimavond duurt een uur. Begonnen wordt met de war- ming-up ter voorkoming van zweepslagen. Zaalhockey of zit- voetbal maken de spieren nog wat losser waarna het laatste half uur wordt besteed aan een partij tje volleybal. De trimavonden worden begeleid door fysiothera peuten, een cardioloog en een verpleegkundige. Allen doen overigens gewoon mee aan de wedstrijden. Tot de leden van de vereniging be horen ook Lissenaren, Voorbur gers, Aalsmeerders en iemand uit Oud-Heusden. "Gewoon om dat die in het Elisabethzieken huis hebben gelegen. De tame lijk grote afstand naar de sport zaal zal ze een zorg wezen, ze wil len die donderdagavonden niet missen", zegt Bulens. "We spelen niet om te winnen", merkt Borger op, "maar iedereen wint graag", zegt hij er snel ach ter. Bulens legt uit dat getracht wordl te voorkomen dat de spor tieve bijeenkomsten uitdraaien op een enorme drang naar pres taties. "Het fanatisme is groot maar we moeten waken voor het binnensluipen van teveel compe titie-elementen. Dat zou span ningen geven en de kwetsbaar heid van gewezen hartpatiënten is natuurlijk groter. We zijn ook allemaal een dagje ouder en ve len van ons hebben nooit eerder aan sport gedaan. Rivaliteit is prima maar die moet wel binnen de perken blijven. De leden spannen zich in maar de nadruk blijft op ontspanning liggen". "Het fijne van de harttrimclub is ook dat als je even op de bank zit uit te hijgen niemand je komt lastigvallen met vervelende vra gen. Niemand stoort zich daar aan. De mate waarin iemand meedoet wordt volledig aan die persoon zelf overgelaten, uitge gaan wordt van de zelfkennis van de leden", zegt Borger. Bulens besluit met de volgende achterliggende gedachte van de harttrimclub: "Vroeger werd een hartinfarct beschouwd als een fa taal gebeuren. Nu wordt een in farct meer en meer gezien als een hinderlijke onderbreking van de levensweg. Wij willen de juist heid van die gedachténgang met onze harttrimclub aantonen". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ij automatische overschrijving 0.8 Post uitsluitend aan; Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. abonnementsgelden op giri 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem. Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs J. W E. Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J.M.J.Post Commentaren: W F J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W.F.J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) (radio, televisie, kunst) randgemeenten tel. 071-144941, tst. 2 Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2