KITS Sterfdag John Kennedy herdacht pes Het verschil tussen een 'balletj e' en een 'watje 'Hoe kun je nu fascisten bestrijden als je niet eens met ze wilt Het sprookje van de familie Kennedy werd ruw verstoord I buitenland lezen schrijf's Tweede Kamer eett1 nva v. Varia Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. (Illustratie: Bert Bijlage) een Franse mode-ontwerper oppervlakte. 'Oenig, gaaf, te punk'. Je hoort er toch van op als mevrouw doc torandus Feteris plot seling dergelijke woorden in de mond neemt. Zelf spreekt ze een Algemeen Be schaafd Nederlands (ABN) om stil van te worden. Maar me vrouw Feteris, in het dagelijks leven schrijfster van school boeken, vraagt zich wel af of de school boeken vaak niet on begrijpelijk zijn. De keuze van woorden en begrippen, de bouw van de zinnen en de redeneringen, het is voor veel scho lieren allemaal nieuw, vreemd en ingewik keld, zodat ze er vaak 'geen moer' van be grijpen, aldus me vrouw Feteris. Zelf weet ze heel goed 'hoe het eigenlijk hoort', maar zij kent ook de taal van de jeugd. Op een landelijke bij eenkomst van het Ge- (Fpto: ap> nootschap Onze Taal bogen zich vorige week zaterdag in Utrecht honderden mensen over de taal van de jongeren. De leden van dit eerbied waardige Genoot schap, waarvan trou wens ook jongeren lid kunnen worden, ma ken zich soms nogal zorgen dat ons mooie Nederlands wordt verknoeid en verpest als jonge mensen alle- maal rare dingen zeg gen. Als zij woorden en uitdrukkingen gaan gebruiken die misschien wel voor goed in de Nederland se taalschat zullen worden opgenomen. Maar het leuke met de taal is dat je nooit te voren weet welke woorden en uitdruk kingen hun bestaans recht zullen bewijzen. Tientallen jaren gele den, toen pa en ma nog jong waren, wer den meisjes van der tien, veertien jaar 'bakvissen' genoemd. Dat woord hoor je nooit meer. en als die meisjes iets heel erg gaaf vonden, noem den zij dat 'mieters'. Dergelijke woorden klinken ons nu ouder wets in de oren. Ook een verwensing als 'Je kan voor mij de pot op' is een rare ou- derwetsigheid gewor den. Nu is iets 'hele maal te gek', of 'biek', of 'helemaal te wow'. Voor leraren, schrijvers en journalisten van radio, televisie en kranten is het intus sen de vraag of zij de jongeren moeten naa- pen. Moeten al die grappige, nieuwe en soms zelfs geheimzin nige woorden ook worden gebruikt in onze schoolboeken, in het televisiejour naal en in de krant? Je zou kunnen zeggen dat de jongeren dan tenminste begrijpen wat er wordt bedoeld. Thea Beekman, schrijf ster van boeken voor de jeugd, wil niet meedoen met de mo de van de dag. Zij is bang dat haar boeken binnen de kortste ke ren hopeloos verou deren. De taal kan bo vendien heel snel ver anderen, zodat een boek vijf jaar na ver schijnen al onbegrij pelijk zou worden. En dat is natuurlijk jam mer van alle moeite. Thea Beekman kiest daarom liever voor degelijke en soms ook mooie woorden, zoals 'lankmoedig'. Maar ja, is dat nu juist niet achterhaald? Omdat in Utrecht op de stu diedag van Onze Taal voornamelijk 'ver standige volwasse nen' het woord voer den, tot slot een vraag aan de lezers van KITS: Wat i^ het ver schil tussen een 'bal letje' en een 'watje'? En wat moeten we verstaan onder een 'Joop'? Jullie ant woord graag aan de redactie van KITS. Kunnen jullie de taal schat van de ouwelui een beetje opkrikken. WOENSDAG 23 NOVEMBER Ë&X2&&W jSffTlTygj Sm "j Ik ga er vooralsnog vanuit dat je maar één keer leeft, en datje in dat ene mensenleven zoveel mogelijk beleefd moet hebben. Je moet dat niet overdrijven natuurlijk, ik heb er geen behoefte aan een auto te ste len, gevangen te zitten, heroine te spuiten, de tuin om te spitten, in de stijl van Leo Derksen te schrijven of op de Centrum Partij te stemmen, maar ook dan blijven er nog ge noeg dingen over die eigenlijk één keer gedaan moeten worden: reis naar China, weekje naar Wenen en Boedapest, skiën, een roman schrij ven, in een hangmat liggen, zweef vliegen, de tuin aanharken, hasj roken, een even goed gedicht schrij ven als „Het kind en ik" van Nij- hoff, en ballonvaren. Van die lijst heb ik maandagmid dag het laatste onderdeel kunnen schrappen. Het was weliswaar niet meer dan een „sprongetje" van 300 bij 40 meter, dat ik met ballonvaar der Rien Jurg in de Gouden-Gids- ballon maakte, maar ik heb nu toch een idee van het reilen en zeilen van zo'n ballon. Ik moet eerlijk zeg gen dat ik, op weg naar het vlieg veld Hilversum, nog heb zitten dub ben of ik van het aanbod dat enkele journalisten in de gelegenheid ge steld zouden worden een ballon vaart mee te maken, gebruik zou maken. Je wilt, als vader van twee dochters van vijf en acht jaar, toch nog een jaar of vijftien mee, tot ze (onverhoopt, uiteraard), de deur uit zijn, diLs ik heb mij al zo'n jaar of acht voorgenomen geen onnodi ge risico's te nemen en op de E-10 tussen Broek in Waterland en Am sterdam bij tegemoetkomend ver keer de rechterbaan te houden. Maar ja, je kunt niet alle risico's uitbannen, zeker niet als je een bal lonvaart op je lijstje van „müsts" hebt staan. ,Je kunt ook van een keukentrapje vallen", zei Albert Helman wijsgerig, terwijl men be zig wcls de ballonnen op te blazen. ,Maar zo'n keukentrapje kan niet lek raken en leeglopen", zei ik wijs neuzig, nog afgezien van het feit dat je beter van een keukentrapje van anderhalve meter hoog kunt vallen, dan van een keukentrapje van 40 meter hoog. Gelukkig heb ik maar in zeer gerin ge mate last van hoogtevrees, in te genstelling tot de schrijver van het uiteraard rijk-geïllustreerde) boek „Met de wind mee", Rolf Boost, die over zijn eerste en enige ballon vaart als voorbereiding op het schrijven over „de ups en downs van 200 jaar ballonvaren" vertelt, dat ballonvaarder Ton Kurvers hem gerustgesteld had dat je in een ballon geen last van hoogtevrees had, omdat je dan los was van de grond. Je hebt alleen last van hoog tevrees, had Kurvers hem verze kerd, als je op grote hoogte staat op iets dat met de aarde verbonden is: een flatgebouw, een hoge ladder, en dergelijke. Dat stelde Rolf gerust, maar eenmaal in de mand ontdek te hij dat hij wat dat betreft toch de uitzondering op de regel was... Ik zou trouwens ook erg gerustge steld zijn geweest als ik tevoren ge weten had dat het voor Rien Jurg al zijn 72e vlucht van dit jaar was geweest (van elke vlucht houdt hij een logboek bij), dat hij een doch tertje Mirriam heeft van vijf jaar en een zoontje Christian van twee jaar, en dat het soort ballon waar in wij voeren (vervaardigd bij Ca meron in Bristol, in het Nederlands Luchtvaart Register ingeschreven als de PH-DGG; PH is Nederland, DGG is De Gouden Gids) zo tussen de 50.000 en 70.000 gulden kost. Vergelijkenderwijs dus een Merce des 230 CE. Afschrijven in drie jaar. Gasballonnen zijn duurder dan heteluchtbailonnen, een Duitse (maar explosieve) watergasbalon komt op 80.000 DM, een eenvoudige heliumballon komt tussen de 100.000 en 150.000 gulden. Maar een éénpersoons heteluchtballon, zonder mand, met één gasfles en een zitje van 1000 kubieke meter in houd kun je al voor 20.000 tot 25.000 gulden kopen! Maar al die geruststellende dingen hoorde ik pas nadat we weer ge land waren. Iets minder geruststel lend was, dat Rien Jurgs vrouw ook graag met een ballon de lucht in gaat, alleen niet met hem, om bij een eventueel ongeluk de kinderen niet alleen achter te laten. Want er kan natuurlijk wel eens iets mis gaan (zelfs een schommelstoel valt wel eens om). Op 27 juni 1983 stort te Max Anderson met zijn gondel- genoot Don Ida neer, toen hun mand bij de landing van de ballon losraakte. Beiden werden 'op slag gedood. Anderson was de eerste die er, met Ben Abruzzo, in slaagde de Atlantische Oceaan over te steken. Andersons noodlottige vlucht ge beurde in het kader van de Gordon Bennett Race, waarin Rien Jurg pal na Anderson gestart was, vlak voor een naderend onweersfront. Al boven Parijs kreeg hij last van turbulentie, de ballon werd „opge pakt" door de storm tot een hoogte van 4000 voet (1200 meter), en voel de zich, terwijl het links en rechts van hem bliksemde, zozeer een „speelbal der natuur" geworden dat hij na twee uur besloot om bui ten Parijs een geforceerde landing te maken. Die lukte. Anderson lukte hetzelfde 39 uur later niet. Want heel af en toe valt er toch een bal lonvaarder van zijn keukentrapje! Op onderstaande foto van de Amerikaanse president Ken nedy en zijn gezin waren in het begin van de jaren zestig een heleboel mensen tuk. Want de Kennedy's waren behalve in de Verenigde Sta ten zelf, ook in (West)-Europa bijzonder populair. Verza melden dweperige school meisjes eerst nog foto's van film- en popsterren (nou ja, wat er voor 'pop' doorging in die jaren), toen Kennedy pre sident werd, raakten de plak boeken vol met het schattige Kennedy-gezinnetje. Geen foto was te zoet om in aan merking te komen. De Kennedy's maakten van het presidentschap een soort sprookjesfilm, met in de hoofdrollen koning John en prinses Jacqueline ('Jackie' Allerlei details over hun ge zinsleven werden in de publi citeit gebracht. En zo konden de 'fans' smullen van een hui lende zoon John-John, die pappa uitwuifde, en een in het officiële kantoor spelen de dochter Caroline. Van Jac kie in alweer een nieuw, door Leerlingen van de vierde klassen en hoger van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap hebben vorige week enige dagen aandacht besteed aan het thema "Fascisme vroeger en nu". Afsluitend discus sieerden zij met een fo rum dat bestond uit Eva Furth, oud-gevangene van het concentratiekamp Auschwitz, Truus Men ger, oud-verzetsstrijdster, Anita Verburg van het an ti-fascisten comité Lei den, de CPN-er Marcus Bakker en het WD- Tweede-Kamerlid Jacob- se. Één der leerlingen constateer de dat er niemand van de Centrumpartij achter de tafel zat en vroeg de leden van het forum of zij bereid zouden zijn met iemand van die par tij in debat te treden. Vrijwel niemand van het forum wilde dat. De schoolleiding had dat trouwens al eerder 'snelgesneden', pakje en van de president die zijn dage lijks rondje in het zwembad zwom. Later zou het de normaalste zaak van de wereld worden om precies op de hoogte te zijn van de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van presidenten en hun familie (de borstoperatie van me vrouw Ford, het gehoorappa raat van Ronald Reagan). Maar toen was het wereld nieuws als de president zijn rug verrekte bij het boom- planten. Die ademloze bewondering voor het reilen en zeilen van de Witte Huis-bewoners, wordt ook wel de 'mythe' rond de Kennedy's genoemd. En nu het gisteren precies 20 jaar geleden was, dat een schot uit een geweer een ein de maakte aan het leven van John Kennedy, duikt dat woord in veel herdenkings- verhalen op. Kennedy kon ei genlijk niets fout doen. En toch deed hij het. Maar zijn verkeerde beslissingen wer den door zijn bewonderaars gemakkelijk weggewimpeld. En zo ontstond die veelge noemde mythe. Al komen nu, na twintig jaar, woorden van kritiek steeds meer naar de gemerkt, want die had ie mand van de Centrumpartij willen uitnodigen, maar was daarbij op verzet gestuit bij de andere forumleden. Zij zouden niet komen als ie mand van de Centrumpartij aanwezig zou zijn. Tijdens het forum lichtten ze hun standpunt toe. Marcus Bakker zei o.m.: "Als je met elkaar in een forum aan tafel gaat zitten, doe je dat op basis van gelijkwaardigheid. Maar daar kan met iemand van de Centrumpartij geen sprake van zijn. Wij, zoals we hier zitten, zijn bij alle ver schillen bereid te strijden voor de gelijke rechten van alle mensen. Maar die lui ve gen daar de vloer mee aan. Met dat soort lieden ga je niet debatteren. Ik tenminste niet. Het is toch geen wed strijd in welsprekendheid, in spitsvondigheden. Het gaat hier om fundamentele zaken, waarmee niet te schipperen". De meeste forum-leden wa ren het met Bakker eens. Jacobse van de WD was niet zó vierkant tegen. "Ik ben het eens met de andere forumle den. Als ik het toch zou doen dan met de grootst mogelijke reserve, met tegenzin. Ik zou het denk ik alleen doen om te voorkomen dat ze de under dog (in dit geval zielepoot) kunnen uithangen". Tal van scholieren bleken het niet eens te zijn met de fo rumleden. "U zit daar wel mooi eensgezind te zijn, maar wat schieten we daar nou ei genlijk mee op?" "We praten uren over de Cen trumpartij, maar ze mogen er hier niet bij zijn. Wat is de zin daar nou van". Tegen Anita Verburg werd ge zegd: "Hoe kun jij nou fascis ten bestrijden als je niet eens tegen ze wilt praten?" Anita verdedigde zich met de opmerking dat discussies met dat soort lieden gevaar lijk zijn, omdat je op dwaal sporen terecht komt. Ze heb ben nu eenmaal geen zinvolle argumenten. Als je met ie mand gaat praten, verwacht je aan de andere kant een ze kere redelijkheid. Maar die is daar helemaal niet. Wel vond ze het nuttig (en an dere leden van het forum slo ten zich daarbij aan) om te praten met stémmers op de Centrumpartij, omdat velen van hen naar haar overtui ging niet op die partij stem den uit fascistische motie protest tegen en onvrede over bestaande toestanden. Heel wat leerlingen vonden dat maar zo-zo. "Dwaalsporen? Nou, daar zijn we zelfbij. En praten met stemmers op de Centrumpartij is natuurlijk heel nuttig, maar je zult het probleem toch ook bij de kop moeten aanpakken". Moet je die lui van de Centrum partij nou bestrijden door ge woon met ze in debat te gaan of door ze dood te zwijgen? Het is een probleem waarmee ook de politieke partijen in hun maag zitten. Maar voor in elk geval een aantal leerlin gen van de Louise de Coligny bestaat er geen twijfel aan Nooit gedacht en toch gelezen Literatuur is voor veel jonge ren lang niet altijd leuk of in teressant. Vaak zijn schrij vers van 'volwassen litera tuur' saai en langdradig. Veel leerlingen van het voorgezet onderwijs hebben deze klachten als zij op zoek zijn naar boeken voor hun eind examenlijst. Het CPNB (voluit het bureau Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek) heeft zich deze veel gehoorde kri tiek ter harte genomen. Drie leraren Nederlands kregen de opdracht een boek samen te stellen met bloemlezingen (korte stukies uit boeken) van Nederlandse en buiten landse schrijvens. Zij hebben bekende en minder bekende schrijvers gekozen die verha len schrijven die voor jonge ren leuk èn interessant zijn. Bijvoorbeeld: Jan Wolkers, Harry Mulisch, W.F. Her mans, Paul van Ostaijen, Brecht, Doris Lessing, Apol- linaire en Marguerite Yource- nar. Het CPNB heeft met het uitge ven van de bundel 'Nooitge- dacht' echt zijn best gedaan om het lezen voor jongeren zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zo zijn de verhalen geïllustreerd door de teke naars Joost Veerkamp en Joost Swarte. Het boek ziet er goed verzorgd uit en er is gekozen.voor een grote, mak kelijk leesbare letter. 'Nooit- gedacht' is niet duur: 7,90 voor 190 pagina's. Het CPNB hoopt dat jongeren na het lezen van deze bundel (de naam zegt het al) andere verhalen van deze schrijvers opzoeken, vanwie zij anders misschien nooit iets gelezen zouden hebben. Ik ben Corine en ik ben tegen de Tweede Kamer. Omdat: Ze hebben op alles wel commentaar. En ze willen op alles wel bezuinigen, b.v. ambtenaren, uitkeringen. En die mensen kregen al niet veel. De belasting stijgt evenals gas en licht. Ze zeggen dat ze geen geld hebben, maar de koningin krijgt wel ieder jaar NEGEN MILJOEN. Corine Wondergem, 6e klas Heilig Hartschool. Marcus Bakker. Eén van de forum-leden op de 'Louise'. (Foto ANP welke weg moet worden ge volgd. Het duel maar met de Centrumpartij moet niet wor den ontlopen. De familie Kennedy reed gisteren als eerste naar John's graf op de heuvel met zijn eeuwige vlam, die nog elk jaar door drie miljoen mensen bezocht wordt. Na hen kwamen duizenden gewone burgers, van wie velen tranen in de ogen kregen toen zij terugdachten aan het moment waarop zij van de aanslag op de president hoorden. (Foto: UPI) WASHINGTON (Reuter) - De Amerikanen hebben gisteren president John Fitzgerald Ken nedy op de 20e verjaardag van zijn dood herdacht tijdens kerk diensten in Washington en in an dere plaatsen in de Verenigde Staten. In het Ierse Dungan- stown waar de overgrootvader van John Kennedy geboren werd, is een herdenkingsmis ge houden. "We zullen je altijd missen, Jack" zei broer senator Edward Kenne dy tijdens een herdenkings dienst die werd bijgewoond door president Reagan en die recht streeks in het hele land op de te- Ie vies te zien was. Ook waren er herdenkingsdien sten in Boston, de stad in Massa chusetts waar JFK vandaam kwam, en in Dallas, de stad in Texas waar de 46-jarige Kennedy op 22 november 1963 werd dood geschoten. Op de begraafplaats Arlingtoh trokken duizenden langs zijn laatste rustplaats. ,Zün broer zei dat toen Kennedy stierf, smart de wereld over spoelde en dat "Moskou huilde met Boston en Dallas". In de kerk van de heilige drieëenheid in Washington zei de senator, met president Reagan op de eer ste rij, dat zijn broer "tot een le gende gemaakt is, maar wij her inneren hem ons als mens". Kennedy's weduwe Jacqueline Onassis was niet in de kerk aan wezig maar verbleef naar ver luidt met haar schoonmoeder, de 93-jarige Rose Kennedy, op het buiten van de familie in Hyannis Port in Massachusetts, waar later op de dag een kerkdienst zou worden gehouden. In een verklaring zei president Reagan: "We herinneren ons al len de schitterende glimlach en het vernuft dat hij toevoegde aan het openbare leven". Zo De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars ir Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zipi, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19