Ü^D^T Spartak: 'Spreken is zilver...' "Dit had ik niet verwacht" AZC: slechte generale (6-7) HSV 'super' slecht Ontslag roeicoach Vanier Maximale spreektijd met Russen slechts vier minuten 'Bejaarde' keert terug in piste Lems weer terug bij DS WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 AMSTERDAM Sinds kort heeft de Roeibond geen bondscoach meer. Al in maart nam de algemene leden vergadering het voorstel van het bondsbestuur aan Iwan Vanier te ontslaan teneinde tegemoet te komen aan de noodzakelijke bezuinigingen. Voor velen in de roeierij kwam het ontslag van de 57-jarige bondscoach desalniet temin onverwacht, niet in de laatste plaats voor Vanier zelf. In het Bosbaan-restaurant vertelt Vanier totaal overdonderd te zijn geweest door de mededeling, dat hij om financiële redenen ont slag kreeg:" ik had dit nooit ver wacht, zeker niet om die reden. Hoe kan de financiële situatie van een bond nu ineens zo ver slechteren, dat je een bonds coach eruit gooit? Ik heb nog voorgesteld parttime te gaan werken, maar daar ging het Bondsbestuur niet op in. Later ga je er eens goed over nadenken en realiseer je je dat er meer aan de hand geweest moet zijn dan alleen geldgebrek. Waarom zou je anders niet praten over een parttime funktie. Nee, er was een groot tekort en ze wilden Vanier eigenlijk wel kwijt". Nadruk Hoewel in officiële mededelingen steeds met nadruk wordt ver meld, dat louter financiële motie ven aan het ontslag ten grond slag liggen, moet menig insider Vanier gelijk geven als hij be weert mede om persoonlijke re denen zijn congé te hebben ge kregen. De scheidende bonds coach lag lang niet bij iedereen goed en had, zoals hij zelf zegt "vele vijanden". Die vijanden waren in alle geledingen van de wedstrijdroeierij te vinden: coa ches, roeiers, bestuursleden en leden van de Technische Advies Commissie. Verschil van inzicht omtrent de aanpak kon de ver houding met de bondscoach langdurig verstoren. Vanier was een man met zeer uit gesproken ideeën, een voorstan der van een duidelijk plan en voelde niets voor compromissen: "Kijk, ik wil een harde aanpak met een goede leiding; dat is in wezen ook precies wat de roeiers willen. Een plan en zo en zo moet het gebeuren en niet anders. Wie dat niet wil moet weg. Die zeker heid, die willen de sporters zelf, daar vragen ze juist om. Laatst kwamen er een paar talentvolle jonge roeisters naar me toe en die zeiden: "Onze coach vroeg ons, hoe we willen trainen; wat moeten we antwoorden?". Zo'n coach is waardeloos, die geeft geen leiding, die moet weg. Zo'n beslissing moet ik kunnen ne men. Maar dan gaan roeiers, coa ches verenigingsbesturen of T.A.C.'s met het bondsbestuur praten en worden er beslissingen genomen buiten mij om. Dat tast mijn positie aan. Het bondsbe stuur moet voor honderd pro cent achter de bondscoach staan. Dat gebeurde vaak niet en dat werd de laatste jaren voor mijn gevoel steeds erger. Mijn verhou ding met roeiers en coaches werd ondermijnd. Daar is niet te genop te werken. Onder deze omstandigheden vind ik het ei- HZC breekt polocompetitie open HILVERSUM "De laatste tijd ging het wat bergafwaarts met de ploeg. Het geloof in eigen kunnen was er niet. Nu hebben we echt geconcentreerd gespeeld en dan blijkt het toch te kunnen", kon HZC/De Robben-coach Wim Hermsen gisteravond na de verrassende 7-6 triomf in het waterpoloduel met titelhouder AZC constateren. Hij deed dat uiteraard verheugd, want "de competitie is ge red. We spelen er nu weer voor en anders wordt het toch moeilijk om gemoviteerd te blijven". Vanier gelooft dat Nederland de absolute roeitop kan halen. Keuze De uit Indonesië afkomstige Iwan Vanier trad in oktober 1974 in dienst van de Roeibond. Daar voor had de K.N.R.B. nooit een bondscoach gehad. De keuze viel indertijd op de ex-Nereus stuur man, die als bondstrainer in Zweden en als adviseur in Noor wegen een goede naam had ver- ,De reputatie en waardering heeft Vanier vooral in het buitenland gevonden, waar hij in brede kring geprezen wordt om zijn in zicht in de roeitechniek, Vanier heeft hard meegewerkt aan de successen van de Noorse gebroe ders Hansen. Tweemaal werd Vanier door de Noorse roeibond onderscheiden: in 1974 en 1977. De laatste keer betrof het een erepenning, die daarvoor pas éénmaal eerder was uitgereikt. De goede naam van Vanier blijkt ook uit de aanbiedingen, die hij kreeg na het beëindigen van zijn funktie in Nederland. Zowel in Noorwegen als uit Italië en Bel gië is serieuze belangstelling. Vanier kijkt met gemengde gevoe lens terug op de voorbije negen jaar. "Het was fifty-fifty "zegt hij:" Ik heb hier met coaches en roeiers samengewerkt met ups en downs. De resultaten, die ik me had voorgesteld toen ik be gon zijn er nooit gekomen. Voor dat ik ja zei op het verzoek van de toenmalige voorzitter dokter Dokkum, had ik al driemaal 'nee' gezegd. Ik kende de Nederlandse roeiwereld door en door; veel lange tenen. Ik ben toch geko men in de hoop dat het niet zo was. Maar het was toch zo." Top Vanier denkt dat Nederland best de top kan halen. Volgens de kersverse ex-bondscoach heeft Nederland alles mee om in een sport als roeien goed te preste ren:" Het is klein en overzichte lijk en er is redelijk veel tijd en geld. Maar men schijnt zich er bij neer te leggen dat wij het moeten hebben van af en toe een uit schieter. Als het goed aangepakt wordt is er veel mogelijk. Maar de leiding moet goed zijn en er moet geluisterd worden naar de vakmensen." Het bestuur van de K.N.R.B. wil Vanier een afscheidsreceptie aanbieden. Daarvoor heeft hij bedankt: "Geen hypocriet gedoe. Nee hoor, ik ga rustig weg," en hij voegt er cynisch aan toe: "Ze hebben toch geen geld." JAN KLERKS Waar de Hilversumse spelers de puntenwinst, die De Robben sa men met Zijl/LGB en AZC op een gedeelde eerste plaats in de ereklasse brengt, met uitbundige taferelen begroetten, daar haalde de nauwelijks geimponeerd AZC z'n schouders op. "Een slechte generale, hè?", glimlachte Geor ge Geurtsen, die z'n trotse hou ding behield. "De Robben heeft goede verdedigd en wij hebben gewoon slecht gespeeld", ver klaarde hij het eerste verlies van zijn ploeg sinds hele lange tijd droog. AZC stapte het, ondanks het late speeluur, goed gevulde Lieberg- bad (300 toeschouwers) ogen schijnlijk onaangedaan uit. Zon dag wacht het Europese toptref- ROTTERDAM (GPD) - Het spreekwoord spreken is zilver, zwijgen is goud, wordt in Rotterdam door alles wat ook maar iets met Spartak Moskou te maken heeft als iets heiligs aanbeden. Het liefst zouden de Sowjets de dikwijls gouden kiezen maar helemaal op elkaar houden. In elk geval laten de heren duidelijk blijken dat ze naar Nederland zijn gekomen om tegen Sparta te voetballen, niet om maar wat aan te leute ren. Maar ach, als het dan moet, zijn ze best bereid wat gemeenplaatsen af te vuren. In een maximale spreektijd van vier minuten we dijveren coach Konstantin Bes- kov en doelman Rinat Dass^jev in het uiten van volzinnen die uitblinken in nietszeggendheid. De 62-jarige Beskov laat bijvoor beeld weten dat hij tegenstander Sparta tegen FC VW heeft zien spelen, „een goed team is het", terwijl hij nog even zijn kennis spuit van de laatste Nederlandse competitieresultaten door feil loos de uitslag van Haarlem- Sparta (2-2) op te dreunen. „Na- MADRID (GPD) Op een leef tijd, dat een normale burger slechts denkt aan zijn nade rende pensioen of zicb in Iaat schrijven voor een be jaardenflat, keert de zesvou dige ex-wereldkampioen bij de stayers, Guillermo Timo- ner terug op de piste. Maan dagavond tekende de 57-ja rige Timoner een contract met de Spaanse wielerstal Teka. Deze winter zal Timoner on der meer te bewonderen zijn bij de zesdaagse van Parijs, Zurich, Dortmund, Milaan en Kopenhagen. Maar de cli max van bet komende wie- Ierseizoen moet de rentree worden van de hoogbejaar de stayer op het WK, dat eind augustus in Barcelona wordt gehouden. Voor zijn bandtekening onder het con tract met Teka incasseert Timoner ongeveer 40.000 gulden, aanzienlijk hoger dan hij ooit in zijn bloeipe riode heeft ontvangen. Hoewel kalend beeft Timoner zich na zijn afscheid van de actieve wielersport in 1968 constant in vorm gehouden. Per jaar legt bij nog altijd 15.000 kilometer per fiets af op Mallorca, waar bij woont. Vergeleken met zijn glorietijd is Timoner amper vier kilo zwaarder gewor den. Tijdens de recente zes daagse van Madrid trad Ti moner enkele malen aan te gen de huidige Spaanse stayerkampioen Pou, die hij diverse keren versloeg. tuurlijk", zegt hij ook, „is het voor ons een nadeel dat bij ons de competitie al is afgelopen". Daarom, stipt Beskov ten over vloede aan, is het altijd moeilijk om de spelers in het gewenste ritme te houden. Kwam het wellicht door die win terstop dat zijn ploeg vorig jaar in de derde ronde sneuvelde te gen Valencia? De vraag vormt voor Beskov aan leiding een langdurige gedach- tenwisseling te beginnen met de tolk. Het absoluut niet te volgen gebrabbel blijkt synoniem voor „mogelijk, mogelijk". Op verzoek geeft Beskov dan nog prijs dat hij al zeven jaar de tech nische verantwoording draagt van de club, die achter Dnjepr als tweede (.jammer") is geëin digd en zich weet gesteund door de personeelsleden van de ge zondheidszorg, door de werkne mers ook van de wetenschappe lijke en culturele instellingen, het stadsvervoer en de gemeen telijke voorzieningen. „Twee en een half jaar ben ik ook bonds coach geweest", bevestigt Bes kov, die het Sowj et-team bege leidde tijdens het WK in Spanje. Als de vraag wordt gesteld waar om hij daarmee is gestopt, geeft Beskov te kennen dat het in vier minuten verpakte vragenuurtje voorbij is. Hoog tijd nu om ons licht op te ste ken bij Rinat Dassajev, bekend van „Spanje" en in eigen land soms bekritiseerd vanwege ver meende vedette-neigingen. Daar valt in Rotterdam overigens wei nig van te merken, bijna deemoe dig geeft hij zijn gehoor informa tie. Dat daarbij heel wat open deuren worden ingetrapt, laat zich gezien het voorstaande ra den. Dassajev heeft er veertig in terlands opzitten, hij vindt het leuk om „na Haarlem" voor de tweede maal in Holland te zijn. door Gerard van Putten In stilte hoopt Sparta te kunnen profiteren van een administra tieve fout die de UEFA onlangs heeft gemaakt. In het eerste treffen van de tweede UEFA- Cupronde liep Sparta-links- back John de Wolf na een over treding tegen Carl Zeiss Jena- aanvaller Bielau een gele kaart op. De Wolf: „Maar ik droeg in die wedstrijd een shirt met een ander nummer dan officieel was opgegeven". De UEFA heeft zich echter wel aan de officiële opgave gehou den, zodat nu niet achter de naam van De Wolf een gele kaart prijkt, maar achter die van reserve Bert Veldhoen. De Wolf: „Ik vind dat ze het zo maar moeten laten". De 26-jarige vedette houdt zich in zijn vrije tijd bezig met de stu die lichamelijke opvoeding, maar ook dat was al bekend. Zijn coach Beskov geeft dan het te ken dat die vreemde pottekijkers lang genoeg in de keuken van Spartak Moskou hebben gegluurd. Na een zeer lichte trai ning op het hoofdveld van Spar ta geeft Beskov aan dat het de hoogste tijd is. Het pas zaterdag huiswaarts kerende gezelschap van Spartak Moskou begeeft zich, zonder ook maar een drup pel douchewater te hebben ge voeld, naar de wachtende bus. Maar was is dat nu? De bus is er wel, maar de chauffeur blijkt zoek. Verwarring alom, hier en daar vallen er zelfs wat Russi sche krachttermen te beluiste ren. De woedende Beskov diri geert zijn manschappen weer naar de kleedkamer, zich onder- Dassajev, de Russische doelman van het nationale elftal e genomen. tussen wanhopig afvragend waar die kerel toch blijft. Fijntjes glimlachend vermoeden de schaars aanwezige Sparta-sup- porters dat de afwezigheid van de buschauffeur een onderdeel is van de tactiek van trainer Bert Jacobs, zelfs valt er hier en daar de term „koude oorlog". Maar nee, al die suggesties blijken even later geen enkele kern van waarheid te dragen. Want wie komt daar in de verte aange sneld? Is dat niet de chauffeur van de Rotterdamse busonder neming, waarvan alleen al de naam een snelle service belooft? Foeterend geeft hij in onvervalst Rotterdams zelf het antwoord: „Ik zat hier op de hoek bij café 't Doelpunt op mijn gemak een bakkie te drinken. Ik dacht dat die gasten tot half acht zouden trainen net als op maandag. Nu waren ze om tien voor half acht al klaar, je weet het ook nooit met die Russen". Spartak, wordt door zijn collega's onder i HAMBURG (DPA) - Hamburger SV en Aberdeen hebben gisteren in het Volksparkstadion te Hamburg in de eerste wedstrijd voor de Supercup een schamele vertoning gegeven voor slechts 12.000 toeschouwers. Het duel bleef zonder doelpunten en vrijwel zonder hoogtepunten. Het pre dikaat "super" kon dan ook achterwege gelaten worden. HSV toonde andermaal aan dat het voetbal in West-Duitsland op de weg terug lijkt te zijn. Onlangs wist het nationale elftal zich ternauwernood voor het Europees kampioenschap in Frankrijk te plaatsen door een zege van 2-1 op "dwerg" Albanië. In de Europese bekertoernooien bereikte alleen Bayern München de derde ronde. HSV en de overige clubs werden uitgeschakeld. Tegenstander Aberdeen, winnaar van de Europese beker voor bekerwin naars en gekozen tot "voetbalploeg van het jaar", maakte er overigens ook niet al te veel van. McGhee had voor de rust één opvlieging. Hij passeerde drie verdedigers, maar zijn schot was te nonchalant en daar door nog een prooi voor doelman Stein, die zijn doel goed verdedigde. Aan de andere zijde had spits Schatzschneider niet zijn avond. Alles wat hij deed mislukte en het enige echte wapenfeit was een kopbal op de lat. De return wordt op 20 december in Aberdeen gespeeld fen met Pro Recco en dat hield de gemoederen ongewild al meer bezig dan het doordeweekse top- treffen. De Alphenaren vergooi den hun eigen kans immers door een riante 3-6 voorsprong uit handen te geven. Voornamelijk het benutten van een man meer brak de AZC-ers op. Bij het in gaan van de laatste periode (4-6) kreeg de Geurtsen-ploeg nog tweemaal een nummerieke meerderheid toen Ronald Herm sen twee keer voor 35 seconden het water moest verlaten. In beide gevallen moest AZC het antwoord schuldig blijven. De Robben benutte via Blikslager en Landeweerd - die na zijn handblessure zijn rentree maak te - wel tweemaal een man meer, zodat de stand met anderhalve minuut voor de boeg in even wicht was: 6-6. Iets meer dan een minuut voor tijd kwam De Rob ben in winnende positie toen Eric Noordegraaf de kant mocht opzoeken. Ruud Misdorp wilde niet wijken bij schoten van Aan- tjes en Nieuwenhuizen. Maar de uitstekende AZC-goalie had vijf seconden voor tijd geen verweer op een nieuwe inzet van Aantjes, die de bal onder de armen van Misdorp in het doel drukte: 7-6. Groot feest bij de Hilversummers, die keihard voor de overwinning hadden geknokt. Van meet af aan kreeg AZC het zwaar te ver duren tegen de goed uitgevoerde Hilversumse pressing. Hoepel man beet zich bekwaam vast op de Alphense midvoor Ton Buunk en AZC zoch vergeefs naar andere afspeelmogelijkhe- den. Die waren wel voorhanden, maar ook al in de eerste fase van zeven minuten werden twee 'man meer situaties' onbenut ge laten. Een kwaal, die de ploeg niet siert. Geurtsen: "We gaan nog met Rotterdam sparren en dan zullen we speciaal op de man meer gaan oefenen. Want dat is inderdaad niet best. Als we daar beter mee omspringen, hebben we toch een complete ploeg". De Robben kwam tegen een defen sief eveneens goed startend AZC evenmin tot scoren. In de tweede periode schoot Hans Blikslager de thuisploeg op voor sprong. De Hilversummers zou den die leiding voorlopig in han den houden. Gijs Stroboer en Jo- han Aantjes zorgden voor een 3-2 voorsprong halverwege. Voor de Alphenaren waren Ton Buunk en Jan Evert Veer succesvol ge weest. De derde periode was voor AZC, dat simpel, zo leek het, op weg ging naar de over winning. Ewoud van Winsen boog in z'n eentje de achterstand om in een 3-4 voorsprong en Ton Buunk en Jan Evert Veer maak ten er in een wat slordige fase van Hilversumse kant zelfs 3-6 van. Door onoplettendheid in de Alphense defensie verkleinde Ronald .Hermsen zeven secon den voor het scheiden van de markt de marge tot twee treffers: 4-6. En toen het door Blikslager in de vierde periode al snel 5-6 werd, was de wedstrijd weer helemaal open. AZC verzuimde vervol gens z'n kansen te benutten en liep tegen een verdiende neder laag aan. De competitie - en dat is een prettige wetenschap - ligt weer open. WIM VAN WANROOY DORDRECHT (ANP) - Cor Lems keert weer terug bü DS"79. De 22-jarige middenvelder is tot l december verhuurd aan Ipswich Town. De Engelse club wenst «?chter geen gebruik te maken van de optie tot aankoop. De Dordtse voetballer moest ruim vier ton opbrengen. Lems kan onmiddellijk de selectie van oe- fenmeester Hans Dorjee verster ken. De Delftenaar zal drie we ken niet kunnen beschikken over doelman Jaap Bloem, die in de westrijd tegen Feyenoord een VOETBAL - Het Roemeense voet balelftal is de oefencampagne door Nederland gisteren met een ruime overwinning begonnen. In Putten zegevierden de Roeme nen, die zich voorbereiden op de ontmoeting met Tsjechoslowa- kije op 30 november die beslis send is voor een plaats in het Eu ropees kampioenschap, met 6-0 over de zaterdag tweedeklasser SDCP.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15