goed idee leforestier Vaak zit er slechts een muurtje tussen eenzaam zijn of samen naar de markt. 3- Gereformeerde synode: Doorgaan met 'samen op weg' EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN LAND. SPORTIEF GEPRIJSD thijm DAT DAAR... EN DE KOOPKRACHT HIER Gemeente r-' Hillegom I -c LEIDSCH DAGBLAD krant brengt mensen over de vloer. O WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 Varia Het samen-op-xveg-gaan van de Gereformeerde Kerken in Neder- land en de Nederlandse Her- i vormde Kerk moet doorgaan. Dat was de algemene mening van de gereformeerde synode, die zich gisteravond in Lunteren liet r informeren over uitlatingen van haar voorzitter, dr. H. K. Kou- wenhoven (Vlaardingen), op de hervormde synode van vorige week over dit samengaan. Daar had Kouwenhoven het over een 'verziekte sfeer' en een 'conflictsi tuatie' in het contact met de her vormden. Drs. E. Hazelaar, algemeen secreta ris van de Gereformeerde Ker ken. lichtte uitvoerig toe, waar om hij het synodebestuur (mode- ramen) eerder dit jaar had ge vraagd, hem als waarnemer te rug te trekken uit drie hervorm de commissies. Hij zat in deze commissies om de 'samen-op- weg-aspecten' in het oog te hou den. Zijn inbreng, met name in de stuurgroep 'landelijke organi satie', had echter geen enkel re sultaat. Verscheidene synodeleden, ook praeses ds. Kouwenhoven en drs. Hazelaar zelf - drongen erop aan, het samengaan met de her vormden, ondanks alle teleur stellingen, voort te zetten. "Wij moeten samen door deze crisis", zei ds. Kouwenhoven. "Het sa- men-op-weg-proces is wel afhan kelijk van Gods geest, maar die werkt via gewone kerkleden, sy nodeleden en voorzitters van sy nodes". De synode besloot, de werkzaam heden van haar werkgroep ('de- putaten') voor de eredienst zo mogelijk te verbinden met die van de hervormde raad voor de eredienst. Wat de gereformeer den betreft komt er één gemeen schappelijke raad voor de ere dienst. Vermoedelijk komt deze zaak binnenkort in het breed mo- deramen (algemeen bestuur) van de Hervormde Kerk aan de orde. De secretaris van het deputaat- schap 'eredienst', drs. P. Hoog- strate, zei, dat de verschillen in eredienst niet zozeer het gevolg zijn van uiteenlopende opvattin gen van de beide kerken zelf maar veeleer van plaatselijke omstandigheden en persoonlijke opvattingen van predikanten. Er zijn plaatselijke kerken die bij gebrek aan een in beide kerken bruikbare liturgie zelf maar een liturgie maken. "Niets werkt meer belemmerend voor de loka le samenwerking dan verschillen in vormgeving van de eredienst". Hoogstrate betreurde het, dat zowel aan de Vrije Universiteit als aan de theologische hogeschool in Kampen zo weinig aandacht wordt besteed aan de toerusting van predikanten voor de ere dienst, terwijl de verzorging daarvan toch een van de belang rijkste taken van de predikant is. Jongeren De synode nam nog geen beslis sing over het voorstel om uitge breid onderzoek te doen naar de redenen waarom jongeren de kerk verlaten. Eerst zullen de in houdelijke kwaliteit en de finan ciële gevolgen van zo'n onder zoek worden bekeken. Zo had ds. B. Schoep (Gouda) moeite met de opzet van dit on derzoek naar kerkverlating. "De synode moet niet proberen de jongeren terug te halen, maar hen te volgen naar de plek waar ze heen gaan". Het gaat volgens ds. Schoep niet zozeer om een crisis in de kerk alswel om een geloofscrisis. Drs. J. Jonkers van het gerefor meerde Dienstencentrum in Leusden vroeg daarentegen om een zo snel mogelijk begin van het onderzoek. "Elke organisatie die haar aanhang snel ziet slin ken moet aandacht besteden aan de oorzaak en er een oplossing voor zoeken", zei hij. Hij was het niet eens met sommige synodele den dat dit onderzoek te veel op de kerk zou worden gericht. "Uit elk sociologisch onderzoek blijkt, dat kerklidmaatschap en geloof niet van elkaar kunnen worden losgemaakt", verklaarde drs. Jonkers. Predikanten In de Gereformeerde Kerken zijn geen andere regels toelaatbaar voor het beroepen van predikan ten dan in de kerkorde worden vermeld. Zo luidt een initiatief voorstel van dominee F. Smit- Kruize uit Breezand, dat het breed moderamen (uitgebreid bestuur) van de synode in de cember zal behandelen. Me vrouw Smit legde haar voorstel gisteren op de synodetafel. Aanleiding was de aankondiging van het Confessioneel Gerefor meerd Beraad, dat het een lijst gaat samenstellen van predikan ten en studenten in de theologie die lid van dit beraad zijn. Daar mee wil deze groep plaatselijke beroepingscommissies helpen bij de keuze van een predikant. (Het Confessioneel Gereformeerd Beraad is een organisatie binnen de Gereformeerde Kerken die veranderde opvattingen in kerk, theologie en samenleving kri tisch volgt en toetst aan de bijbel en de gereformeerde belijdenis. Landelijke toogdagen van dit be raad trekken zo'n 3000 mensen. Andere gereformeerden be schouwen het beraad als traditio neel en behoudend). Mevrouw Smit keerde zich tegen de tendens, dat het lidmaatschap van een bepadlde groep bij con tacten tussen gemeente en predi kant al een rol speelt nog vóórdat er een gesprek is geweest. De Gereformeerde Kerken in Nederland zullen hun financiële steun aan de Verenigde Protes tantse Kerk in België tot en met 1988 voortzetten. Daarna blijft nog enige steun mogelijk als de ze kerk dan nog niet in staat is om al haar activiteiten zelf te be kostigen. Deze Belgische kerk - ongeveer 15.000 leden, verspreid over 100 gemeenten - is in 1979 ontstaan uit een fusie van drie protestant se kerken. De gereformeerde sy node, die vanouds steun gaf aan haar Belgische zusterkerk, be sloot in 1978 ook de verenigde kerk te helpen, onder meer door de financiële post voor een evan gelisatiepredikant en een toerus tingspredikant voor haar reke ning te i Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Rotterdam-Hillegers- berg A. Talsma Veenendaal; be dankt voor Sint Johannesga- Delfstrahuizen (Fr.) C. S. Ver- woert Berlikum (Fr.). Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Rotterdam-West R. Boogaard Leiden. Eigen kantoor De Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Roer mond - 175 leden, ofwel 35 pro cent van de geestelijkheid,in dit bisdom) - krijgt binnenkort een eigen kantoortje in Roermond, bemand door een pastorale werker of werkster en een admi nistratieve kracht. Dat moet de leden helpen bjj het uitzetten van een beleid, "dat", zo zegt de vereniging in een nota. "perspec tief biedt voor de toekomst". "Dit is bittere noodzaak, omdat de leden vrijwel geen andere gele genheid hebben om hun stem te laten horen". (Bisschop Gijsen erkent de vereniging niet en stelt geen prijs op enig contact). De nota spreekt van een 'geïsoleerde positie'. "In overlegorganen heb ben wij geen inbreng meer, om dat de bisschop iedereen die zijn mening niet onderschrijft als on gelovige rooms-katholiek ter zij de schuift". "Bisschop Gijsen streeft bewust polarisatie na en vervreemdt daardoor de officiële kerk van de geloofsgemeen schap". Het priesterbestand in het bisdom vergrijst. Ruim 60 procent is ou der dan 55 jaar. Boodschap van zorg. De nationa le Raad van Kerken in de Ver enigde Staten heeft een 'bood schap van zorg' opgesteld met betrekking tot de Amerikaanse rol in internationale zaken in het algemeen. De raad is vooral bezorgd over de neiging van de Verenigde Staten om internationale problemen door een militaire bril te bekij ken, ongeacht hun sociale of poli tieke oorzaken, en over de con frontatie met de Sowjet-Unie, die een wapenwedloop van wereld wijde omvang tot gevolg heeft. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN LAND. restaurant met frans getinte gerechten Rembrandtstraat 2-4 hoek Noordcinde Tel. 071 - 122115 Leiden Alle dagen geopend van 18.00 tot 24.00 uur (keuken tot 22.00 uur) Uit de familie der lipbloemigen. Le Forestier maakt er enthousiast gebruik van. Kent z'n kruiden als geen ander. En dat proeft U. Kom maar eens langs Voor diners van gezelschappen is een aparte'ruimte beschikbaar. Reserveren gewenst. En de makelaar weet van wanten en kranten Samen kan je de hele wereld aan. PAK GEWOON DE maandag tot en met vrijdag van 9 tot 5 uur maar ook 's avonds van 7 tot 8.30 uur VERORDENING WINKELSLUITING Burgemeester en wethouders van Hillegom bren gen ter openbare kennis, dat de door de gemeente raadvan Hillegom op 10 november 1983 ingevolge artikel 9, eerste lid van de Winkelsluitingswet 1976 vastgestelde verordening vanaf heden ge durende drie maanden ter inzage ligt en tegen be talingen der kosten voor een ieder verkrijgbaar is bij de afdeling Bestuurszaken ter gemeente secretarie, kamer 15, Hoofdstraat 115, alhier. Op grond van deze verordening kunnen burge meester en wethouders ten behoeve van enige aangegeven gebeurtenissen voor ten hoogste 10 werkdagen per kalenderjaar vrijstelling verlenen van de in de artikelen 2eerste lid, onder 6, 7 en 8 van genoemde wet vervatte verboden. Hillegom, 23 november 1983. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris. De burgemeester, L.A. Maasdam. Drs. J.L.E.M. Hermans. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. NaamTfel. Adres PostcodePlaats U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 144941). Het Leidsch Dagblau wéét wat er in de wereld te koop is. Het Leidsch Dagblad kent z'n eigen omgeving minstens zo goed. Dat maakt een krant compleet. Dat maakt een krant, waar u wat aan heeft. Zó krijgt u het nieuws van verre èn van nabij. Het Leidsch Dagblad is daarom de moeite van het proberen dubbel en dwars waard. Voor maar f 9,50 heeft u 'm vier weken op proef. U kunt natuurlijk óók meteen een kwartaalabonnement nemen. Dan krijgt u de krant de eerste twee weken gratis. Gewoon even de bon invullen en opsturen. Zo krijgt u een écht complete krant. Over wereld, stad en land. KLEIM junioren trainingspak van katoen/polyamide in diverse modellen. Marine/rood en marine/kobalt. Maat: 116-164

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11