Steeds Opnieuw bezwaren tegen bouw brug nabij Olgacomplex 'De Klos' naar Hartevelt Ondernemersverbond: te weinig parkeerplaatsen Schuttersveld Platform Arbeid en Inkomen opgericht Aanleg onzeker geworden Gezamenlijk actie voeren Gemeente: plan bewust flexibel gehouden Sen mei /eetmnb btadbkeeld DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 Leiden LEIDEN - De bouw van een fiets- en voetgangersbrug over de Nieuwe Rijn, ter hoogte van het voormalige Olgacomplex, heeft opnieuw een stroom van bezwaren los gemaakt. Met name bewoners van het Utrechts Jaagpad lopen te hoop tegen de nieuwe brug. Een aantal raadsleden is wel gevoelig voor de bezwaren uit de buurt. Het is daardoor onze ker geworden of de brug er wel komt. In mei van dit jaar werd voor het eerst een bouwplan gepresen teerd voor een brug (de Admi- raalsbrug) in het verlengde van de Rijnstroomstraat. Om voor een belangrijk deel tegemoet te komen aan de toen gerezen be zwaren is een aantal varianten besproken met de bedoeling tot een voor alle betrokkenen zo aanvaardbaar mogelijke oplos sing te komen. De variant waar de gemeenteraads leden uiteindelijk voor kozen be trof de aanleg van een brug nabij het voormalige Olga-complex. Tegen dit plan werd ook weer een vijftiental bezwaarschriften ingediend. De belangrijkste be zwaren waren afkomstig van wa tersporters en eigenaren van scheepswerven die vreesden dat hun bedrijf onbereikbaar zou worden voor grote schepen van wege de geringe doorvaarthoog- te (één meter vijftig) van de brug. De commissie voor ruimtelijke or dening en verkeer besloot in sep tember j.l. dat moest worden overgegaan tot de aanleg van een brug met een doorvaarthoogte van tweeënhalve meter en een breedte van drie meter. Dit plan is begin oktober ter inzake ge legd en heeft dus opnieuw een reeks van bezwaren, 76 in getal, opgeleverd. Te lang De doorvaarthoogte wordt door een aantal bezwaarden nog steeds te laag gevonden en een onnodig obstakel genoemd voor het scheepvaartverkeer. Bewo ners van het Utrechtse Jaagpad vrezen voor een levensgevaarlij ke verkeerssituatie in hun straat. Zij menen dat de nieuwe route onveiliger wordt dan de bestaan de route over de Zijlsingel. Som mige buurtbewoners zijn bang voor een toeneming van de ge luidsoverlast en menen dat de boten in de Nieuwe Rijn door de aanleg van de Admiraalsbrug een doelwit van vandalisme zul len worden. B en W wijzen de bezwaren van omwonenden van de hand. Het verkeersaanbod van de Admi raalsbrug zal naar verwachting 1000 tot 1500 (brom)fietsers per dag gaan bedragen. Van een on aanvaardbare toeneming van'het verkeer op het Utrechts Jaagpad, tengevolge van de aanleg van de brug, zal naar de inschatting van de gemeente dan ook geen spra ke zijn. Van wezenlijk belang vindt het ge meentebestuur de veiligheid van -de nieuwe route. De aan te leg gen brug en het daarop aanslui tende fietspad worden gezien als LEIDEN - Om de krachten van al lerlei Leidse werkgroepen, actie comités en organisaties te bun delen, is onlangs het 'Platform Arbeid en Inkomen' opgericht. Via dit platform moet er een overleg op gang komen tussen organisaties die allemaal iets te maken hebben met arbeid en in komen. Bedoeling hiervan is om voortaan de krachten te bunde len wanneer er actie wordt on dernomen. Overlappingen in de werkzaamheden kunnen zo voorkomen worden. Eerste activiteit van het platform was onlangs het indienen van een bezwaar tegen de inspraak procedure rond de fraudenota van de sociale dienst. Volgens het platform was deze inspraak slechts een formaliteit geweest. Maar te denken valt ook aan acti viteiten rond het vrijwilligersbe- leid, sanctiebeleid,- uitkeringen of alternatieve bedrijfjes. Zeker is dat de actie steeds afhankelijk zal zijn van maatregelen die op een bepaald moment van hoger hand worden getroffen. Dubbel werk "Het is niet de bedoeling dat alle organisaties één geheel gaan vor men", aldus de initiatiefnemers van het platform. "Elke groep blijft zelfstandig opereren. Wel is het via het platform mogelijk de koppen bij elkaar te steken en voor een bepaalde actie samen te werken. Of om uit alle gelederen een nieuw groepje te vormen dat zich juist op die ene actie richt. We hebben namelijk het idee dat veel werk nu dubbel wordt ge daan. Bovendien krijgen kleine werkgroepjes meer zeggings kracht wanneer er een heel plat form van organisaties achter hen staat". Het idee voor een 'Platform Arbeid en Inkomen' stamt al van enige tijd her. Vrijwilligers van het Jongeren Advies Centrum had den problemen om hun uitke ring te behouden. Het JAC trad toen toe tot een landelijk overleg van organisaties die ook dergelij ke problemen kende. Gezamen lijk streven werd het afschaffen van de sollicatieplicht: iets waar voor volgens het landelijk over leg ook plaatselijk voor gestre den diende te worden. In Leiden werd zo een Werkgroep Afschaffing Sollicitatie Plicht (WASP) opgericht, als eerste werkgroep van een later te stich ten platform. Inmiddels is dit platform in Leiden opgericht en maakt naast de WASP ook de Leidse rechtswinkel er deel van uit. Als verdere deelnemers wordt gedacht aan bijvoorbeeld het Leids Werklozen Comité, be langenorganisaties als de AMVO en WAO-groepen, Bureau voor Rechtshulp en de burgerraads lieden. Organisaties, werkgroepen of ac tiecomités die zich willen aan sluiten bij het Platform Arbeid en Inkomen kunnen contact op nemen met de Rechtswinkel, Ke tel boetersteeg 10. Brandje in studentenhuis LEIDEN De brandweer moest gisteravond omstreeks kwart voor acht een brandje blussen in een pand van de Stichting Stu dentenhuisvesting aan het Ge recht. In één van de kamers was een bed in brand gevlogen. De brand ontstond volgens de poli tie doordat een krultang niet was uitgeschakeld. Bewoners wer den gealarmeerd toen zij een brandlucht roken en merkten dat de stoppen waren doorgesla gen. Politie houdt radarcontrole LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren tussen tien uur en twaalf uur op de Lammenschansweg een radarcontrole gehouden. Er werden in totaal 743 auto's ge controleerd. Vierendertig auto mobilisten reden te hard. De hoogst gemeten snelheid: 96; op de Lammenschansweg is de ma ximale snelheid vijftig. Eén auto mobilist negeerde het stopteken. ADVERTENTIE FNV Leiden solidair met mensen met een uitkering roept iedereen op Kom naar Den Haag op vrijdag 18 november. GRATIS bussen vanaf Stationsplein Leiden. Vertrek om 9.30 uur 's morgens. een alternatief van de bestaande route over de Zijlsingel. Deze singel is erg bochtig en wordt daarom als een gevaarlijke fiets route beschouwd. De nieuwe route via de Admiraalsbrug zou een aanmerkelijke verbetering voor de veiligheid van (brom- )fietsers betekenen. B en W zien ook niet in waarom juist op deze plek de jeugd zich zou concentreren en dat het eventueel daaruit voortvloeiende vandalisme zich zou kunnen richten op de boten in de omge ving. Op vergelijkbare plekken in de stad doen dit soort proble men zich ook niet voor, aldus het gemeentebestuur. Raadlid Van der Molen (PvdA) zei gisteravond in de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening te willen vasthouden aan de aanleg van de brug. Zij noemde de kor tere en veiliger verbinding die onstaat tussen de Professoren- wijk en Burgemeesterswijk ener zijds en de Zeeheldenwijk, Noor derkwartier en De Kooi ander zijds van groot belang. Haar par tijgenoot Koning meent evenwel dat de bezwaren van buurtbewo ners gegrond zijn en dat de ge meente van de brug moet afzien. WD en D'66 verklaarden ondanks de velen bezwaren voorstander te blijven van de aanleg van de Admiraalsbrug. CDA-raadslid van Zijp liet daarentegen weten zich nog eens te zullen beraden. Daarmee is de mogelijkheid ge opend dat de CDA-fractie op het eerder ingenomen standpunt, vóór de brug, zal terugkomen. Wethouder Waal (ruimtelijke or dening) suggereerde dat Van Zijp zijn kans schoon zag de plannen te dwarsbomen door ge bruik te maken van de tweespalt in de PvdA-fractie. Het CDA zal volgende week uitsluitsel geven over zijn standpunt. Ter hoogte van de pijl op deze foto zou de Admiraalsbrug moeten worden aangelegd. Rechts van de pijl ligt het voor malige Olgacomplex met het ge deeltelijk kaalgeslagen terrein waar de nieuwbouw van de rei nigingsdienst zal komen. Bewo ners van het Utrechtse Jaagpad links van het water, de Nieuwe Rijn) vrezen voor overlast, als de fiets- en voetgangersbrug is aangelegd. (Foto Holvast) LEIDEN - De gemeente heeft over eenstemming bereikt met de co-', operatieve vereniging De Klos (de bezetters van het voormalige Troefgebouw aan het Noordein de) over de huur van het zoge naamde Harteveltcomplex aan de Langegracht. De coöperatieve vereniging heeft de bedoeling in het complex (cir ca 600 vierkante meter) alterna tieve werkgelegenheidsprojec ten op te zetten. Over de huur en verbouwing van de aangeboden ruimte hebben de huidige bezet ters van het Troefgebouw gerui me tijd met de gemeente onder handeld. Die onderhandelingen duurde zo lang dat het geduld van de gemeenteraad opraakte. Vorige week verklaarden raads leden in de raadscommissie voor financien dat de zaak nu gauw beklonken moest zijn of dat an ders een punt achter de kwestie zou worden gezet. De bezetters van het Troefgebouw besloten maandag op het laatste aanbod van de gemeente in te gaan. Het huurcontract is inmid dels getekend. De gemeente on derhandeld nog met andere groe pen/verenigingen over de reste rende panden die deel uitmaken van het Harteveltcomplex. DEN HAAG/LEIDEN - De par- keermogelijkheden bij de toe komstige bebouwing op het Leidse Schuttersveld stonden gisteren centraal tijdens een hoorzitting in het Provinciehuis in Den Haag. De hoorzitting was belegd om bezwaarden tegen het in augustus vorig jaar door de Leidse gemeenteraad vastgestel de bestemmingsplan Schutters veld in de gelegenheid te stellen hun 'grieven' bij het provinciebe stuur uiteen te zetten. Veel stelde de hoorzitting echter niet voor. Slechts één van de acht bezwaarmakende partijen had gisteren de moeite genomen naar het Provinciehuis te komen, te weten een vertegenwoordiger van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). Laatstgenoemde hekelde de on duidelijkheid rond het precieze aantal te realiseren parkeerplaat sen, sprak de vrees uit dat er te weinig parkeergelegenheid op het Schuttersveld zou worden gecreëerd en merkte op dat de naaste omgeving van het Schut tersveld al onder grote parkeer druk staat en dus in geen geval soelaas kan bieden. Vertegenwoordigers van de ge meente Leiden wezen op de be wust aangebrachte flexibiliteit in het bestemmingsplan, d.w.z. tij dens de bouwwerkzaamheden kan er worden ingespeeld op ac tuele ontwikkelingen en situa ties. Voorlopig wordt gedacht aan een totaal aantal parkeer- Vredespijp Nico Langerak is boos uit het be stuur van het Daklozencen- trum gestapt. De liberale pij proker voelt zich gepasseerd door zijn medebestuurders die achter zijn rug om allerlei za ken zouden hebben afgehan deld. De druppel die voor Langerak de emmer deed overlopen was een brief en bijbehorende nota 'De eerste zes maanden van het Centrum Onderdak', die hij plotseling in zijn brievenbus vond. Brief plus nota waren ge richt aan het gemeenteraadslid Langerak terwijl 'daklozen-be stuurder' Langerak van niets wist. Het WD-raadslid heeft een boze brief aan de Stichting Opbouw Onderdak geschreven waarin hij meldt met onmiddellijke in gang zijn lidmaatschap van het stichtingsbestuur neer te leg gen. Inmiddels hebben de dagelijkse bestuuders van de stichting, die was belast met de opbouw van het Daklozencentrum, Langerak een brief terugge schreven. Daarin wijzen zij er op dat rond de opening van het Daklozencentrum in april van dit jaar was afgesproken dat het dagelijks bestuur de lopen de zaken zou afhandelen in af wachting van de oprichting van een nieuwe stichting die belast zou worden met het be heer van het centrum. Verder stellen de dagelijkse be stuurders dat Langerak altijd zo veel mogelijk op de hoogte is gehouden van de ontwikke lingen rond het centrum en to nen zij berouw voor het feit dat Langerak bepaalde stukken als raadslid eerder heeft ont vangen dan als bestuurslid van de stichting. Kortom, dagelijks voorzitter Kamphuis en dagelijks secre taris Vervest vinden dat Lan gerak onvoldoende reden heeft om op te stappen, zo blijkt uit hun brief. Maar Langerak wil niet op zijn impulsieve daad terugkomen. "Het antwoord van het dage lijks bestuur lost voor mij niets op", meldt Langerak ons vanaf zijn ziekbed. "Ik vind dat er zulke grote procedurefouten zijn gemaakt dat het voor mij niet langer verwantwoord is Joop Kamphuis: Langerak heeft niet zoveel reden om op te, Stappen. (Foto Holvast) om aan te blijven als bestuurs lid. Natuurlijk ben ik blij met het mooie gebouw dat er nu in de Rembrandtstraat staat. Daar hebben Joop Kamphuis en de zijnen zich geweldig voor ingezet, maar dat wil niet zeg gen dat ze zo op hun eigen houtje te werk hadden mogen gaan. Ik was nota bene het eni ge overgebleven gemeente raadslid in het bestuur. En ik ben er altijd van het begin af aan bij betrokken geweest". Of Langerak zin heeft om in het nog samen te stellen nieuwe stichtingsbestuur te gaan zit ten, is zeer de vraag. "Ik zou dat alleen overwegen wanneer de verenigingsraad van het centrum mij daarvoor zou uit kiezen". Pas dan overweegt Langerak de brand in de vredespijp te ste ken. J.V. Foetus in mast (2) De eisen van 'Wij Vrouwen Ei sen' worden serieuzer geno men dan wij aanvankelijk dachten. De vrouwen willen dat een lichtreclame van de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind van de Nieuwe Beestenmarkt Zal de liberale pijproker Nico Langerak nog de vredespijp ro ken? (Foto Wlm Dijkman) wordt weggehaald. De tekst 'Laat leven dit kind' staat vol gens 'Wij Vrouwen Eisen' te dicht in de buurt van het Cen trum voor geboorteregeling aan het Kort Rapenburg. 'Wij Steeds' vonden dat de vrou wen een beetje laat waren met hun actie. De mast staat er al weer een tijdje. Hoe dan ook, de gemeente gaat praten met de abortus-tegen- standers. Misschien kan de re clame érgens anders. Deze toe zegging is het gevolg van een vergadering gisteravond van de raadscommissie voor ruim telijke ordening. PvdA-fractievoorzitter Marietje van der Molen schaarde zich volmondig achter 'Wij Vrou wen Eisen'. Volgens haar wa ren burgemeester en wethou ders zelfs door de VOKB mis leid. B en W zouden hun goed keuring hebben gegeven aan een andere tekst dan uiteinde lijk op het reclamebord terecht is gekomen. Van der Molen meent ook dat de lichtreclame te dicht in de buurt van de abortuskliniek hangt. Zij zei het zwaar op te nemen dat geprobeerd wordt invloed uit te oefenen op vrouwen die op weg zijn naar de kliniek. Me vrouw Van der Molen maande het college om zich nog eens over de kwestie te beraden en daarbij de goede smaak in het oog te houden. WD-raadslid Michiel Zonnevy- le deed gisteravond liberaal. Hij vindt dat het gaat om een kwestie van vrije meningsui ting en de Vereniging tot be scherming van het Ongeboren Kind moet zijn gang maar gaan. Ook Jan van Zijp (CDA) zei dat de lichtbak van hem ook niet weg hoeft, maar "als mensen er zich aan storen, dan moet toch in goed overleg eeh andere plek voor de lichtbak gevonden kunnen worden", al dus Van Zijp. Als dat het CDA maar geen stemmen kost Wethouder Cees Waal zei dat het mogelijk moet zijn meningen op deze manier te uiten, maar het provocerende effect te wil len vermijden. Watje noemt de gulden middenweg. Hoewel Waal het vrij uitzonderlijk noemde dat het college van B en W zich intensief met de plaats van een lichtbak be moeit, zei hij toch te willen proberen in een gesprek met de beide partijen een oplossing voor het probleem te vinden. Ook al omdat volgens hem de lichtbak wel eens tot vandalis me zou kunnen oproepen. Dat lijkt een oneigenlijk argument De reclame hangt er nu al drie maanden en bij ons weten al die tijd ongeschonden. plaatsen tussen de 1000 en 1200, de bouw van een parkeergarage (met de mogelijkheid van circa 600 plaatsen) meegerekend. Gedeputeerde Borgman vroeg of de plannen ruimte lieten voor een meubelboulevard en wilde ook weten hoe het met de ge luidsproblemen zat. De gemeen telijke woordvoerders zeiden dat er niet aan een meubelboulevard werd gedacht - het bestemmings plan zou dan drastisch moeten worden gewijzigd - en beklem toonden dat kantoorgebouwen langs de Schipholweg als ge luidswal zouden functioneren. Hoewel geen namen van bedrij ven werden genoemd zijn er al bouwplannen voor kantoren zijn ingediend. Tijdens de hoorzitting werd door de KNOV-woordvoerder ook nog naar voren gebracht dat de voorschriften t a v. de detailhan del ontoereikend zijn. "Men koestert bij de gemeente de illu sie bedrijven tegen te houden die men niet tegen zal kunnen hou den". Van gemeentezijde werd gesteld dat de voorschriften voornamelijk bedoeld zijn om grootschalige bedrijven in de le vensmiddelensector van het Schuttersveld te weren. Weer vragen rond sloop monumenten LEIDEN - De CDA-raadslcden Geelkerken en Van Zijp hebben het college van Ben W opnieuw vragen gesteld over de gang van zaken rond de gesloopte monu menten aan de Oude Singel. De monumenten, deel uit makend van het voormalige Zoutkeet complex, werden enkele jaren geleden met de grond gelijk ge maakt onder voorwaarde dat de nieuwbouw aan de Oude Singel in dezelfde monumentale stijl zou plaatsvinden, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stelde twee maanden geleden vast dat deze gemeentelijke voorwaarde ten onrechte is gesteld. Het colle ge- van B en W hield er, volgens de beide raadsleden, in oktober nog aan vast dat de huidige eige naar van het voormalige Zout keetterrein, Banero b.v., tot her bouw van de monumenten ver plicht is zolang de panden niet uit het monumentenregister zijn geschrapt. Enkele weken geleden bereikte de gemeente echter overeenstem ming met Banero over de bouw van zo'n honderd koopwoningen op het braakliggende stuk grond. Volgens de CDA-raadslcden heeft het college van burgemees ter en wethouders kennelijk een ommezwaai gemaakt door ak koord te gaan met een bouwplan dat niet voorziet in de herbouw van de gesloopte monumenten Zij vragen hoe één en ander met elkaar te rijmen valt en of B en W niet met twee maten meet door al het mogelijke in het werk te stel len om "de twee welbekende mo numenten aan de Stationsweg voor de gemeente Leiden te be houden, terwijl de monumenten op het voormalige Zoutkeettcr- rcin zonder meer worden prijsge geven".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3