Actie bibliotheek: één dag gesloten Steeds Docos-tafeltennis naar Mors? Centrum Onderdak komt geld te kort Door verplaatsing postkantoor Gerestraat Beroep op gemeenteraad Asfalteen vluchtheuvel en bomen NEXT Fashion speel nü al voor Sinterklaas Broekpakken r+ JS Sen niet éc/emb ófadbèeefd Burgerraads lieden naar Breestraat 24 Raadsleden bepleiten subsidie Inloophuis WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 LEIDEN - Tafeltennisvereniging Docos kan wellicht verhuizen uit het te kleine onderkomen aan de Groenesteeg. Nu het gebouw van het postkantoor aan de Gere straat leegkomt, heeft de ge meente het plan opgevat het ge bouw op te kopen en te verplaat sen naar het sportpark Mors- kwartier aan de Smaragdlaan. De tafeltennisvereniging zou daar dan een nieuwe huisvesting kunnen vinden. Wethouder Tesselaar zei gister avond in de raadscommissie voor sport dat er al snel een be slissing moet vallen over de aan koop van het postkantoor. Vol gens het bestemmingsplan moet het gebouwtje aan de Gerestraat namelijk worden weggehaald, zodra de PTT eruit trekt. Punt van overweging is echter dat af breken, vervoeren en weer op bouwen van het gebouw onge veer drie ton moet kosten. LEIDEN - Alle vestigingen van de Openbare Bibliotheek Leiden zijn vrijdag dicht, uit protest tegen de bezuini gingsplannen van minister Brinkman (WVC) voor vol gend jaar. 500.000 gulden van het rijk min der krijgen. De helft van dat be drag wordt door de gemeente bij gepast. Zou dat niet gebeuren, dan zou dit grote gevolgen heb ben voor het aantal openingsu ren, de personeelsformatie en de service in het algemeen, zegt de directie van de openbare biblio theek in een verklaring. "Het spreekt voor zich dat wij veel waardering hebben voor de op stelling van het gemeentebe stuur, maar tegelijk zijn wij ons ervan bewust dat de gemeente kas niet voor nog meer bezuini gingen van de minister op kan blijven draaien". Daarom hebben bestuur en direc tie van de bibliotheken in over leg met de staf en de onderne mingsraad besloten alle vestigin gen vrijdag voor één dag te slui ten. Alle medewerkers hebben op die manier gelegenheid om deel te nemen aan de landelijke protestdemonstratie van het bi bliotheekwerk in Amsterdam. De Openbare Biblliotheek zal, als gevolg van de bezuinigingen, het volgend jaar ook een lichte con tributieverhoging doorvoeren. Dit bleek gisteravond in de ver gadering van de raadscommissie voor onder meer cultuur. De bi bliotheek moet uiteindelijk 250.000 gulden bezuingingen. Een groot gedeelte daarvan kan worden opgebracht door de energie-, schoonmaak- en admi nistratiekosten te drukken. Er blijft echter nog zo'n 75.000 gul den over die door de lezers moet worden opgebracht. Om aan dit bedrag te komen, waren er vol gens de bibliotheek drie moge lijkheden: personeel ontslaan, korten op het boekenbudget of de contributie iets verhogen. Het bestuur van de bibliotheek acht te de laatste oplossing de meest aanvaardbare. In de vergadering van gisteravond kwam ook het fenomeen van de 'bliobus' weer ter sprake. De ge meente overweegt een dergelijk bus te gaan huren van de Provin ciale Bibliotheekcentrale. De bus zou de bewoners van de wij ken Zuid-Oost, Stevenshof en Houtkwartier van boeken moe ten gaan voorzien. De huur van de bus zou beschik baar komen wanneer het huidige filiaal in het Houtkwartier wordt opgeheven. Schoute: "Dat filiaal is slecht gehuisvest en wordt slechts bezocht door een paar honderd lezers. Dit betekent dat het filiaal bij lange na niet vol doet aan de normen". LEIDEN - Het Kort Rapenburg krijgt een nieuw 'gezicht'. De vernieuwing van de overklui zing is bijna voltooid - het werk zal naar verwachting nog voor de kerstdagen voor het grootste deel afgerond zijn. De gemeente heeft onder bewo ners en winkeliers van het Kort Rapenburg een tekening ver spreid, waarop de voorgestelde toekomstige indeling staat uit gebeeld. Opvallende verschil len met het Kort Rapenburg van voor de werkzaamheden: (rood) asfalt in plaats van klinkers en een vluchtheuvel met plantaanbomen in het midden. Aan weerszijden komen fietssug- gestiestroken, terwijl er bij de verkeerslichten op de stroken richting Breestraat en richting Rapenburg IN oordeinde aparte opstelstroken voor de fietsers komen, vóór de auto's. Dus net als aan de beide uiteinden van de Breestraat het geval is. Het tegeltrottoir op het Kort Ra penburg zal verdwijnen. Klin kers komen er voor in de plaats. De trottoirs blijven even breed. De bushalte ter hoogte van het gebouw Kort Rapenburg 1-3 (het Centrum voor Geboorteregeling) komt terug; er wordt bovendien een bushuisje bij gebouwd. Een nieuwe bushalte wordt aan de overkant geplaatst, direct voorbij de Boommarkt, rich ting station. Het verkeer zal straks op dezelfde manier van het Kort Rapen burg gebruik kunnen maken als de laatste jaren, nu het col lege van B en W hebben beslo ten dat het tweerichtingsver keer in de Breestraat gehand haafd blijft. Dat wil zeggen: voor het verkeer komend van de Prinsessekade blijft er op het Kort Rapenburg één strook beschikbaar in de richting van het Noordeinde en Rapenburg en één strook linksaf, in de richting van de Breestraat. Verkeer dat van het Noordein de en de Breestraat komt, blijft richting station één strook ter beschikking staan. Het is de bedoeling de werkzaam heden tot herinrichting van het Kort Rapenburg eind dit jaar uit te voeren. Maar eerst heb ben bewoners en winkeliers van het Kort Rapenburg nog twee weken de tijd om te zeg gen wat ze van het plan vijl den. Daarna wordt er nog gewerkt aan het gedeelte waar de Gijse- laarsbank stond. Daar worden eindbruggen geconstrueerd, een karwei waar het verkeer weinig of geen last zal hebben. Vervolgens wordt de Gijse- laarsbank op zijn oude plek te ruggezet. Volgens de verwach ting is het werk aan het Kort Rapenburg in juni van het vol gend jaar voltooid. LEIDEN - Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat staat er financieel slecht voor. Op de be groting voor 1984 kampt het cen trum met een tekort van 17.000 gulden. In een brief aan de ge meenteraad heeft het centrum nu gevraagd of de gemeente Lei den dit bedrag als extra subsidie kan bijpassen. De huidige perso neelsbezetting van het centrum zou dit uiterst noodzakelijk ma ken. Het Centrum Onderdak opende de deuren in april van dit jaar. Doel van het centrum is tijdelijke op vang te bieden aan mensen die in ernstige problemen verkeren, doordat ze dakloos zijn. De eer ste zes maanden dat het centrum open was, werd zo aan 184 men sen tijdelijk onderdak verleend. Gemiddeld verbleven de cliën ten ongeveer dertien dagen in het centrum. "In het eerste half jaar heeft Cen trum Onderdak bewezen dat het goed functioneert", schrijven be stuur en stafkrachten van het centrum nu aan de gemeente raad. De financiële situatie biedt echter een minder florissant uit zicht. Naast het tekort op de be groting 1984 is het centrum bo vendien ruim 16.000 gulden ge kort door zijn belangrijkste fi nancier, het rijk. Centrum Onderdak heeft nog steeds een beroep tegen deze korting lopen. Wethouder Schoute zegde gisteravond, tij dens de commissie maatschap pelijke aangelegenheden, toe ook een goed woordje bij het rijk te doen. Hij liet echter duidelijk blijken weinig hoop te hebben dat het rijk de korting zal intrek ken. Onderbetaling De gemeente subsidieert Centrum Onderdak met 47.000 gulden per jaar. Daarvan wordt onder meer 0,7 stafkracht betaald, terwijl het rijk het salaris van vier andere werkers voor zijn rekening neemt. Omdat het centrum met 4,7 stafkrachten niet kan draaien, werken er bovendien veel onbe taalde krachten in het centrum mee. En ook de betaalde krach ten maken onbetaalde overuren. Bestuur en staf vinden dit een ongepaste zaak en betitelen het als verkapte onderbetaling. Met de gemeente is destijds de af spraak gemaakt dat na een jaar bekeken zal worden of het aantal formatieplaatsen van Centrum Onderdak uitgebreid moet wor den. In het ontwerp-programma specifiek welzijn 1984 geeft de gemeente echter al aan dat er volgend jaar geen extra subsidie voor het centrum beschikbaar is. Het centrum hoopt nu dat de ge meenteraad een ander standpunt zal innemen. ADVERTENTIE van 159,00 voor 99,00 Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Gebakken (1) Met een fles champagne, bloe men en voedselbonnen in de aanslag stonden bedrijfsleider F.G. Bonten en chef-kok Jos Uitendaal gistermiddag gedul dig op hun prooi te wachten. Nijver telwerk hadden de kop stukken van mensa De Bak na melijk geleerd dat op dinsdag 8 november de twee miljoenste gast aan de universitaire eetta fel zou aanschuiven. Even na kwart voor zes was het inder daad zover. Als hongerige wol ven stortten Bonten en Uiten daal zich op het zorgvuldig uit gezochte slachtoffer dat uiter aard van vrouwelijke kunne was. De 26-jarige Brigitte Gerdes werd uit de hongerige menigte gevist. De eerstejaars studente geschiedenis mocht samen met haar huisgenote Gerdi van Lohuizen naast bakbaas Bon ten plaatsnemen aan een feestelijk gedekte tafel. Zij kre gen gezelschap kregen van on der andere de mensa-verant woordelijke in het college van bestuur van de universiteit, Ward Vermeer, vier van de vijf leden van de mensacommissie en van Jos Uitendaal die voor het eerst in het negenjarig be-1 staan van De Bak zijn koks muts mocht afzetten om zich aan zijn eigen 'studentenvoer' te zetten. De jubilaris, die gemiddeld twee keer in de week de Mensa be zoekt, liet zich het feestmaal, kraakheldere kippesoep, Hol landse biefstuk met rode wijn saus, appelmoes en tyrolienne, juliennefrites, ijs en koffie, goed smaken. Voorlopig zit zij gebakken. Want behalve het gratis feestmaal, de champagne en de bloemen kreeg Brigitte Gerders, die De Bak een prima noodoplossing noemt voor de keren dat zij of haar huisgenote niet aan ko ken toekomen, voor een week maaltijdbonnen van de van trots glimmende bedrijfsleider Bonten. Gebakken (2) Sinds negen jaar worden in de voormalige universiteitsmane ge aan de Kaiserstraat tegen een meer dan acceptabele prijs warme maaltijden geserveerd. Twee miljoen studenten en werkende jongeren, al of niet met vegetarische inborst, heb ben dus inmiddels van deze Het glas wordt geheven aan de feestelijk gedekte tafel in De Bak. Rechts baas Bonten, links Brigitte Gerders, de twee miljoenste. Naast haar chef-kok Jos Uitendaal. Bonten wordt geflankeerd door de 1.99.999ste, Gerdi van Lohuizen. van overheidswege flink ge subsidieerde voorziening ge profiteerd. Dat is dus pakweg twintig keer de Leidse stadsbe volking Alsof ze alle twee miljoen wisten dat het gisteren feest was, zo druk was het aan de Kaiser straat. Nadat de grootste na oorlogse 'gaarkeuken' van het land om zeven uur de poorten sloot, bleken maar liefst 1500 hongerigen bakzeil te hebben gehaald in hun poging de ereti tel van twee miljoenste Bakklant in de wacht te sle pen. De gang naar De Bak leek er aan het begin van dit jaar uit te ra ken toen de prijzen met meer dan 25 procent werden ver hoogd. Het universiteitsbe stuur meldde Bakhoofd Bon ten dat hij voortaan een deel van zijn exploitatie uit de op brengst van de maaltijdbon nen moest halen. Maar toen het aantal verkochte bonnen door de prijsverhoging dramatisch terugliep, werd die voor een belangrijk deel teruggedraaid en bijna onmiddellijk zat de loop er weer in. Drukker dan ooit is het evenwel de laatste weken. Lange rijen wachtenden voor de 'opschep- punten' doen vermoeden dat de economische crisis haar hoogtepunt nadert en bevesti gen het gaarkeuken-beeld dat velen van de mensa hebben. Of zouden de menu's van Jos Ui tendaal en de frituursels van friet-specialist Walter Frans ge woon bij de massa in de smaak vallen? J.V. Bieb-o-theek? De gemeente zal op korte termijn horeca-magnaat Leo Kam- phues voorstellen om zijn Koets-o-theek naar het Harte- velt-complex aan de Lange- gracht te verhuizen. Toevallig dwarrelden deze week de notu len van de vergadering die de Beleidsgroep Stadsvernieu wing op 14 september heeft ge houden, op onze bureau's. On der het kopje 'Afspraken' lazen wij dat het Harteveltcompex zal worden gevuld met lieden uit de in januari te slopen Bar- baraschool en het Marinecom plex en dat er ruimte wordt ge reserveerd voor verplaatsing van de Koets-o-theek uit D'Ou- de Morsch. Leo Kamphues reageert stom verbaasd wanneer wij hem vra gen wat hij daar van vindt: "Dit is voor mij volkomen nieuw. Ik heb indertijd met de gemeente alleen gepraat over een mogelijk verplaatsing van de Koets naar het Sanderscom- plex. Hier kijk ik van op. Ik ben een echte Leidenaar, maar van het Hartevelt-complex heb ik nog nooit gehoord". Dat is dus de voormalige opslag plaats van de Universiteitsbi bliotheek ter hoogte van de Al- di-markt. Kamphues: "Oh, daar. Nou, laat ze maar met een voorstel komen. Ik heb inder tijd laten uitrekenen wat het kost om een nieuwe disco theek in de eventuele Sanders- parkcergarage te bouwen. Dat liepen tegen het miljoen. Dus ze weten bij de gemeente waar ze aan toe zijn. Ik niet. En dat vind ik heel vervelend. Ik heb zo'n dertig mensen in de Koets lopen en die vragen me regel matig: 'Wanneer gaan we ver huizen en waar gaan we naar toe. En kunnen wij mee?' Vo rig jaar hebben wij nog voor zo'n veertigduizend gulden geïnvesteerd in een nieuwe licht- en geluidsinstallatie. Maar nieuwe investeringen kan ik eigenlijk niet doen om dat ik niet weet of en wanneer we hier weggaan. Ik hoop dat er aan alle onzekerheid snel een eind kan worden gemaakt en dat de gemeente niet alleen met voorstellen, maar ook met concrete aanbiedingen komt". J.V. LEIDEN - Het Instituut Burger raadslieden (IBR) krijgt, samen met de sociaal raadsman van de gemeente, een nieuw onderko men in het pand Breestraat 24. Het IBR kan daarmee eindelijk het veel te kleine pand aan de Koombrugsteeg verlaten. Voor deel van de nieuwe huisvesting is dat die ook centraal ligt, goed toegankelijk is en bovendien meer ruimte biedt. Wethouder Schoute vertelde gis teravond aan de raadscommissie voor maatschappelijke aangele genheden dat het college vrijdag een beslissing over de huisves ting van het IBR neemt. Overi gens duurt het wel enkele maan den voordat het pand Breestraat 24 gereed is om de burgerraads vrouwen te herbergen. Het ge bouw biedt op het ogenblik huis vesting aan de (tijdelijke) mede werkers van de sociale dienst, die met de verwerking van de eenmalige uitkering zijn belast. Overwogen wordt nog of het IBR al die tijd in de krappe huisves ting aan de Koombrugsteeg zal blijven of tijdelijk in het 'MAV- huisje' aan Breestraat 92 zal trek ken. LEIDEN - Het ziet ernaar uit dat de initiatiefnemers tot een In loophuis voor (ex)psychiatrische patiënten volgend jaar toch sub sidie krijgen van de gemeente Leiden. Dat bleek gisteravond toen de raadscommissie voor volksgezondheid de begroting behandelde. Hoewel het Inloop huis niet op de begroting voor 1984 voorkomt, vonden alle par tijen dat het initiatief ondersteu ning verdient. Raadslid Boot (PvdA) bood aan een dekking te zoeken voor een bedrag van tienduizend gulden. Dit geld zou besteed moeten worden aan een goede huisves ting voor het Inloophuis. "Overi ge kosten, zoals die van de in richting, zouden misschien door charitatieve fondsen opgebracht kunnen worden". Ook CDA, D'66 en de drie kleine linkse partijen bleken voor sub string. PSP. PPR en CPN: "Het Inloophuis kan heropname van patiënten in een psychiatri sche inrichting helpen voorko men. Daar moet het beleid op ge richt zijn. Daarom pleiten wij vooreen structurele subsidiëring van het Inloophuis'. Het Inloophuis klopte maanden geleden al bij de gemeente aan met een aanvraag voor subsidie. Wethouder Schoute verwees de initiatiefnemers toen met hun aanvraag door naar de provincie. Die wees de subsidie echter af. Gisteravond meldde Schoute vooralsnog niet van mening te zijn veranderd. "Maar ik wacht met belangstelling af waar de ge meenteraad het geld voor het In loophuis vandaan wil halen".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3