"Ei heb nog méér bewijzen" KNVB houdt vast aan Japanse sponsor Patrese en Cheever verhuizen naar Italië Maar Pro Sport geeft strijd niet op Andiiessen viel niet van trap.. Konijnenburg èn Keizer genoemd bij omkoopaffaire Menotti mogelijk minister £H -exotf KNSB rekent op tekort Levitan wil Tour voor dames WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 ROME (AFP) Ricardo Patrese en Eddie Sheever zullen eind deze week bekend worden gemaakt als de nieuwe rijders van de for mule I-stal van de Italiaanse au tofabrikant Alfa Romeo, Euro Racing. De bekendmaking van de opvolgers van Andrea de Ce- saris en Mauro Baldi is uitge steld, omdat morgen het contract van Alfa met de huidige sponsor afloopt. Eind deze week wordt naast de naam van de geldschie ter voor het komende seizoen ook de nieuw gecontracteerde rijdersstaf gepresenteerd. De Italiaan Patrese was dit seizoen de tweede rijder in de Brabham- stal achter wereldkampioen Pi quet. De Amerikaan Cheever be zette een gelijksoortige positie bij Renault, achter kopman Prost. Andrea de Cesaris zal het komende formule I-seizoen rijden voor de Franse renstal Ligier. Na onder handelingen, die in Vichy wer den gevoerd, zette De Cesaris zijn handtekening onder een contract. Guy Ligier, de eigenaar van de Franse renstal, heeft nog geen tweede coureur aangetrok ken. Hij heeft wel de onderhan delingen met de Argentijn Carlos Reutemann afgebroken. Vijf renstallen hebben tot nu toe hun bezetting voor het formule- I-seizoen 1984 rond: Ferrari (Ar- noux/Alboreto), Renault (Tam- bay/Warwick), McLaren (Lauda/ Prost), Williams (Rosberg/Laffi- te) en Lotus (Mansell/De Ange- lis). Ats, Tyrrell, Ligier, Arrows en Toleman hebben nog geen rij der onder contract. ZEIST (ANP) - Alleen de arbitragecommissie van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en de vereniging van sportsponsors kan voorkomen, dat volgende week maandag het officiële sponsorcontract tussen de KNVB en Sony wordt getekend. De meerderheid van het sectiebestuur houdt vast aan het afgelopen zondag genomen besluit dat het bod van de Japanse firma aantrekkelijker is dan dat van Philips en wil daar desnoods een motie van wantrouwen voor riskeren. PARIJS - Zo zitje op de bank bij Feyenoord, zo sta je in het middelpunt van de belangstelling. De schijnwer per was gisteren gericht op het trio Europese topscorers van het afgelopen seizoen. Houtman ontving de zilveren schoen, de Portugees Gomes de gouden, terwijl de Griek Anastopoulos als derde de bronzen voetbalschoen voor zich opeiste. Aberdeen, de Schotse bekerwinnaar van de Europa Cup II, werd als beste ploeg gekozen. (Foto AP) ROTTERDAM (GPD) - Het bestuur van Sparta heeft Adrie Andriessen een voorwaardelijke boete van duizend gulden opgelegd. De verdediger kreeg die straf, omdat is gebleken dat hij tijdens een wilde zaalvoetbalpartij op vrijdagavond zijn linkerpols op twee plaatsen heeft gebroken. Andriessen, die zon dag niet meedeed aan het duel Sparta-Feyenoord, beweerde in eerste instantie dat hij de blessure door een val van de trap had opgelopen. „Andriessen heeft in strijd met zijn contract gehan deld", zegt de verbolgen Sparta-bestuurder Floor Bouwer. „Hij heeft deelgenomen aan een partijtje zaalvoetbal dat niet onder auspiciën van de KNVB, de UEFA of de FIFA was georganiseerd. Hij heeft daardoor niet alleen zichzelf schade toegebracht, maar ook Sparta. Door zijn gedragingen zijn we ge dwongen ons te oriënteren op de spelersmarkt. Andriessen heeft zich ten overstaan van trainer Bert Jacobs en ons geëxcuseerd, maar dat neemt niet weg dat we bij herhaling niet zullen aarzelen de boe te te verdubbelen en dan wordt het wel een onvoor waardelijke straf'. Het geval-Andriessen is voor de leiding van Sparta aanleiding om de spelers schriftelijk op het hart te drukken dat ze zich voortaan dienen te onthouden van „andere sportactiviteiten". Bouwer: „We weten dat ook andere jongens wel eens deelnemen aan wil de zaalpotjes. Dat moet maar eens afgelopen zijn. Wie het toch doet, kan een onvoorwaardelijke geld boete van duizend gulden verwachten. Want we zijn met betaald voetbal bezig, dat moeten ze maar eens leren beseffen. Het is toch te gek dat zo'n Andries sen tussen twee belangrijke wedstrijden, tussen Carl Zeiss Jena en Feyenoord, nog even een partijtje zaalvoetbal gaat spelen. Nu hij die polsbreuk daar door heeft opgelopen, heeft 'ie zichzelf benadeeld, maar ook Sparta en zijn collega's. Een kwalijke zaak". Bouwer verwacht overigens niet dat het ziekengeld van Andriessen in het gevaar komt, nu bekend is geworden op welke wijze hij zich heeft geblesseerd. „Doorslaggevend is volgens mij alleen de arbeids ongeschiktheid van de contractspelers, niet hoe die is ontstaan". Pro Sport Promotions, de officiële sponsorwerver van de sectie be taald voetbal heeft opnieuw om een spoedzitting van de arbitra gecommissie gevraagd. In eerste instantie verwees de arbitrage commissie het sectiebestuur be taald voetbal en de bureaus Inter Football (dat Sony aanbracht) en Pro Sport (Philips) terug naar de onderhandelingstafel. In tweede behandeling zal Pro Sport onge twijfeld opnieuw uitstel vragen van de ondertekening van het contract met Sony. De meerder heid van het KNVB-bestuur wil van geen uitstel weten. Hogewo- ning, Hut, Harmsen en De Vries houden vast aan het zondag ge nomen besluit, dat het bestuur in feite splijt. De werknemersvertegenwoordi gers Karei Jansen en mr. Cees v&n den Berg (namens WCS en WON) houden vast aan hun op vatting, dat er sprake is geweest van onreglementaire handelin gen. Zij zullen zich op korte ter mijn over hun positie beraden. Karei Jansen: "Daarbij zal ik ook moeten overwegen of ik in deze stress-situatie nog wel kan func tioneren. En in hoeverre dit ten koste van mijn gezondheid Tekenend voor de verziekte ver houdingen binnen het bestuur was dat beide werknemers-verte genwoordigers tijdens de verga dering van maandagavond on kundig bleven van de actie van Pro Sport en het verzoek van de veertien ere- en eerste divisie clubs tot het houden van een bui tengewone algemene vergade ring. Overeenkomst Het sectiebestuur is vast van plan GRONINGEN (GPD) - Han Berger had niet alleen 250.000 gulden rijker kunnen worden als hij zich voor de UEFA Cup-wedstrijd tegen Inter Milaan had laten omkopen, hem was eveneens een baantje in het vooruit zicht gesteld als trainer van een Italiaanse club. De Nederlander Apollo- nius („Ploon") Konijnenburg kwam op 26 oktober met dit voorstel toen hij de trainer van FC Groningen had uitgenodigd in een motel in Vianen. Het geld zou worden gestort op een bankrekening in het Zwitserse Genève en bovendien wist Ko nijnenburg voor Berger wel een uitstekend betaalde trainers- functie bij Genua of Pisa. Bij de omkoopaffaire, die FC Gronin gen schriftelijk aan de UEFA heeft gemeld, heeft niet alleen Konijnenburg als contactman gefungeerd, ook ex-Ajacied Piet Keizer blijkt er een rol in te heb ben gespeeld. „Jij noemt die naam, ik niet", stelt Berger aanvankelijk voor alle duidelijkheid. Hij draait er ech ter niet lang omheen dat Konij nenburg, al veertien jaar woonachtig in Italië, hem in eer ste instantie benaderde. Berger moest daarna contact zoeken met Keizer, die zich in Italië be vond, om de voorstellen te laten bevestigen, hetgeen ook is ge beurd. Keizer verzocht Berger meteen naar Itabë af te reizen om de zaak verder af te handelen. Daar zag de Utrechtenaar toch maar vanaf. De trainer van FC Groningen spreekt niet tegen dat het zo is gelopen. Konijnenburgs ontkenning dat hij ook maar iets met de hele affaire te maken heeft, werkt op de lach spieren van Han Berger. „Vijf tot zes keer heeft hij me thuis probe ren te bereiken. Hij moest me dringend spreken. Dat kan al leen mijn vrouw bevestigen en geldt dus niet als een bewijs, maar toen hij me uiteindelijk wel MADRID (DPA) - Cesar Louis Menotti, de trainer van het Ar gentijnse voetbalelftal dat in 1978 wereldkampioen werd door in de finale Nederland te verslaan, wordt mogelijk mi nister van sport in Argentinië. Menotti momenteel als trainer in Spanje werkzaam bij FC Barcelona gaat, volgens het Madrileense dagblad "Pue blo", op zeer korte termijn naar zijn vaderland om be sprekingen te voeren met ver tegenwoordigers van de on langs tot president gekozen Raul Alfonsin. te pakken kreeg, spraken we af elkaar te zullen treffen in Vianen. Die plek is gekozen omdat ik 's avonds in Eindhoven de wed strijd PSV-SC Cambuur wilde bezoeken". Berger verkeerde in de veronder stelling dat Konijnenburg zijn diensten wilde aanbieden om FC Groningen in Italië te begelei den. zoals hij met Inter in Neder land had gedaan. „Of misschien had hij een club voor me. Want al duurt mijn contract in Gronin gen nog anderhalf jaar en heb ik het erg naar mijn zin, de afgelo pen maanden ben ik toch al door enkele clubs benaderd. Luiste ren kan nooit kwaad, vind ik, en daarom ben ik naar Konijnen burg toegegaan", was Bergers motivatie. Invloed Bij een andere club zou hij inder daad terecht kunnen, zo bleek tijdens het onderhoud in Vianen. Een voorwaarde was wel dat hij zijn invloed moest aanwenden om in Bari voor de uitschakeling van FC Groningen te zorgen. In eerste instantie bood Konijnen burg hem 200.000 gulden belas tingvrij, tijdens het gesprek is het bedrag verhoogd tot een kwart miljoen. Er is dus onderhandeld en door vervolgens ook contact op te ne men met Piet Keizer heeft Ber ger een tijdje de mogelijkheid opengehouden aan de omkoperij mee te willen werken. Berger: „Ik heb niet dadelijk ja of nee ge zegd, want ik wilde de zaak eerst tot mezelf laten doordringen en proberen concrete bewijzen te verzamelen. Want ik voelde da delijk ook zelf al dat ik wat in handen moest hebben om er iets aan te kunnen doen". De UEFA wil, uiteraard, bewijzen hebben. Volgens Berger is dat geen probleem. Hij wijst naar zijn mini-cassetterecorder en voegt eraan toe: „Ik heb een bandje met zeer interessante te lefoongesprekken. Verder heb ik nog wel wat andere dingen ach ter de hand, waarvan sommige mensen erg zenuwachtig aan het worden zijn. De grootste fout van Konijnenburg is geweest dat hij tegenover Renze de Vries alles heeft bevestigd. Hij probeerde hem er zelfs ook nog in te betrek ken. Voor de tribune in Bari is De Vries een bedrag geboden dat nog hoger is dan de kwart mil joen waarover met mij is gespro ken". Reacties De smalende reacties aan het adres van FC Groningen, dat niet tegen zijn verlies zou kunnen en amper serieus is genomen toen na de uitschakeling in Bari het om- koopverhaal naar buiten werd gebracht, lapt Berger aan zijn laars. „Ik weet wel dat we het be ter voor de wedstrijd bekend hadden kunnen maken, maar daar was De Vries op tegen. Hij vreesde dat de veiligheid van ons in gevaar zou komen. Ik niet, ik ben nergens bang voor en nie- mand kan me bang maken. Maar ik ben nu eenmaal in dienst van FC Groningen en moet een be slissing van het bestuur respec teren". „Iedereen moet er maar van den ken wat hij ervan vindt", consta teert Berger, onspannen achter over leunend. „Maar wat heb ik er nou voor belang bij om alles uit mijn duim te zuigen. Als het zo erg met mij zou zijn, behoor ik in een inrichting, en niet eens in een open inrichting. Ik heb heus nog wel enkele troeven, die ik nu niet kan prijsgeven. Maar ik ver zeker je dat een paar personen erg onrustig slapen. Ik niet. Ik heb een rein geweten en hoef me nergens zorgen om te maken. Als er een echte rechter aan te pas Han Berger: "Konijnenburg probeerde mij vijf tot zes keer te bereiken". (Foto GPD) vervolgt «erger, „er is gezegd dat iemand die de belasting heeft op gelicht ook tot omkoping in staat kan worden geacht. Typisch een opmerking die uit een hoek komt waar men niet thuis is in de voetballerij. Want in de morele sfeer ligt er een wereld van ver schil tussen. Iemand die mij kent weet ook dat hij voor omkoping niet bij mij moet zijn. Er zijn ook intellectuelen die zeggen dat ik komt kan ik mijn hand opsteken en zweren op de gezondheid van mijn vrouw en kinderen. De an dere partij zal daar meer proble men mee hebben. Die zal de waarheid moeten vertellen of meineed plegen". Omkoping „Er zijn in een radioprogramma toespelingen op my gedaan", het veel slimmer had moeten spelen. Maar mijn eergevoel en bezetenheid zijn voor geen prijs te koop. Voor geen, goud zou ik zo'n vergrijp ten opzichte van de spelers en het bestuur willen ple gen". „Het is trouwens ook hardstikke stom om voor zoiets naar een trainer te gaan", oordeelt Berger. „Ik zou bij de scheidsrechter be ginnen en dan naar de keeper of een paar veldspelers stappen. Wat had ik kunnen doen? De re serve-keeper in het doel zetten en Waalderbos en Koeman op de bank? Toch te belachelijk om over te praten. En spelers zijn ook niet gek wanneer ik op drachten zou geven die niet klop pen". Scheidsrechter In Bari zei Berger dat kennelijk met meer succes was getracht de Franse scheidsrechter Delmer om te kopen. „Hou het er maar op dat ik dat er uit heb gefloept in de emoties na de wedstrijd", zegt hij daar nu van. Wel houdt hij staande in zijn Utrechtse pe riode twee keer eerder met om koping te zijn geconfronteerd. Daar heeft hij toen geen werk van gemaakt. Berger: „Ik had er niet rechtstreeks mee te maken, vandaar. Bij het eerste geval was ik assistent-trainer, de tweede keer was ik er zijdelings bij be trokken. Ik hoorde het van een bestuurshd, die door iemand van het bestuur van een andere club was gevraagd zijn ploeg aan één puntje te helpen om niet te de graderen. Ik heb er mee willen zeggen dat we in Nederland niet moeten denken roomser te zijn dan de paus". „De kern van de zaak is dat ik het mijn plicht vond het niet te ver zwijgen", beklemtoont Berger. „Dat soort dingen moeten uit de voetballerij. Daarom heeft het bestuur van FC Groningen de UEFA ingeschakeld. Voor ons zal het geen direct voordeel ople veren, want het resultaat van de wedstrijd valt niet meer terug te draaien. Maar dat is geen reden om alles maar te tolereren en er niets van te zeggen. Nu is die om koping niet doorgegaan. God weet hoe vaak het wel is ge beurd". de overeenkomst met de Japan se firma door te zetten. Bestuurs lid Henk Hut: "Wij hebben de be voegdheid dergelijke verbinte nissen aan te gaan en zullen dat ook doen. In de najaarsvergade ring van 28 november zullen wij verantwoording voor ons beleid afleggen. Wat de clubs daartegen doen...? Nou hooguit een motie van wantrouwen indienen". Die gang van zaken is heel wat an ders dan de veertien clubs voor ogen staat. Die willen graag de voors en tegens van beide kandi daat-sponsors tegenover elkaar afwegen en dan zelf een besluit nemen. In theorie zijn er thans drie partijen, die naar de rechter kunnen stappen: Pro Sport, Phi lips en het duo Jansen/Van den Berg. Van die drie heeft Pro Sport inmiddels actie onderno men. De dertien clubs rond PSV zullen zich moeten beraden nu zij de meerderheid van het sec tiebestuur tegenover zich weten, terwijl datzelfde geldt voor het duo Karei Jansen en Cees van den Berg. Het inmiddels een half jaar aan het bewind zijnde sectie bestuur Van der Louw (overi gens zelf opnieuw afwezig), gaat roerige tijden tegemoet. DEN HAAG (ANP) - De koninklij ke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond (KNSB) verwacht in het seizoen 1983/84 een tekort van ruim 200.000 gulden. Bij de begroting voor het komende jaar is rekening gehouden met het feit, dat in Nederland geen grote wedstrijden plaatshebben en derhalve inkomsten uit die wed strijden achterwege blijven. Bij het opmaken van de eindafre kening over het afgelopen sei zoen is gebleken dat de KNSB te negatief is geweest. Een nadehg saldo van 100.000 gulden was be groot, maar het jaar werd afge sloten met een batig saldo van ruim 60.000 gulden. Die meeval lers waren volgens de financiële commissie van de schaatsbond te danken de opbrengsten uit grote wedstrijden, met name uit het toernooi om het Europees kampioenschap allround, dat in Den Haag werd gehouden. PARIJS (AFP) - De organisa tie van de wielerronde van Frankrijk wil volgend sei zoen voor het eerst een Tour de France voor dames op het programma zetten. Tourbaas Felix Levitan heeft de Franse wielerbond voorgesteld de etappewedstrijd voor dames op de internationale kalender te plaatsen. De "dames tour" staat open voor nationale ploegen en valt qua data sa men met de open Ronde van Frankrijk voor amateurs en profs. Het plan heeft nog de goedkeuring nodig van de UCI, die eind november zijn jaarvergadering houdt. De Tour voor dames gaat over het parkoers van de finale van de "herenritten" en zal bestaan uit veertien etappes. LOTTO Lotto 44: Eerste prijs, 1 winnaar 507.489.00; tweede prijs: 8 winnaars, elk 18.750.00; derde prijs; 181 winnaars, elk 1063.90; vierde prijs: 7056 win naars, uitkering 27,20; vijfde prys 97.709 winnaars, uitkering 5,00. Toto 44: Eerste prys: geen winnaar; tweede prijs: 50 winnaars, uitkering 929,00, derde prys: 732 winnaars, uitkering 126.90. Toto-gelijk 44: Eerste prys: geen winnaar; tweede prys: geen winnaar; derde prys: 34 win naars, uitkering 170,90; vierde prijs: 580 winnaars, uitkering 13,50. Cijferspel 44: 6 cyfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 1 winnaar (10.000 gulden bru to); 4 cijfers goed: 29 winnaars (1000 gulden); 3 cyfers goed: 212 v (100 gulden) 2 cyfers goed: 2201 v naars (10 gulden).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13