LEIDSCH DAGBLAD Acties overal voelbaar Grote zege voor Ozal in Turkije Staat eist verbod op politiestakiiig PREI EN GEHAKT 98 Douane, politie, post, reiniging, bus- en treinvervoer Voorbereiding van plaatsing kernraketten gaat door DRUKKERIJ DELTABACH TURKIJE MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37236 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nts. zie colofon Even wachten? Een toepasselijke affiche op het perron van Hoorn. Reizigers in Noord-Holland namen vanochtend hun toevlucht tot de streekbussen omdat de trein verstek liet gaan. (foto ANP) ANKARA (GPD) - De Turkse pre sident Evren en de vier .met hem in de nationale veiligheidsraad regerende generaals hebben hun minst aangename nacht beleefd sinds de 12de september 1980, toen ze de macht grepen. De Moederlandpartij van Turgut Ozal, die niet hun sympathie heeft, boekte bij de parlements verkiezingen een daverende overwinning - zij behaalt volgens de voorlopige uitslagen 45 pro cent van de stemmen, ongeveer 218 van de 400 zetels. Nog erger voor de generaals is, dat de door hen bijna openlijk ge steunde Partij van Nationalisti sche Democratie (PND), onder hun vroegere collega Turgut Su- nalp, met 23 procent en ongeveer 68 zetels op de derde en laatste plaats eindigde. Nog achter de Populistische partij van Necdet Calp, die met circa 30 procent en ongeveer 116 zetels een verras send goed resultaat boekte (on der andere in de havenstad Iz mir), nadat men haar aanvanke lijk zeer laag had aangeslagen. De partij bereikte het gemiddel de percentage dat haar voorgan ger, de Republikeinse Volkspar tij onder de oude Ismet Inonu, steeds behaald had. Sunalp heeft te kennen gegeven „een constructieve oppositie" te zullen voeren. Hij zei verder: „Dat de verkiezingen zijn gehou den, is op zichzelf een gunstig verschijnsel". Opvallend was, dat het aantal on geldige en blanco stemmen vrij gering bleef: slechts zeven pro cent. Twee buitengesloten partij- Perioden met zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Later op de dag perioden met zon. Minimumtemperatuur onge veer 7 graden, middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Matige Waterstanden te Katwijk: hoogwater te Katwijk om 04.53 en 17.20 uur, laagwater te Katwijk om 00.57 en 13.01 uur. en van rechts en links, de Demi- rel-gezinde 'Partij van het Juiste Pad' en de sociaal-democrati sche Sodep, hadden hiertoe ach ter de schermen opgewekt, maar deze proteststemmen blijken nu toch grotendeels naar Ozals par tij te zijn gegaan. Als deze vol gend jaar bij de gemeenteraads verkiezingen wel worden toege laten, komt Ozal al meteen voor een vuurproef te staan. De nederlaag van het regime is vooral groot omdat Ozals absolu te parlementaire meerderheid een gevolg is van de aantasting van het oude districtensysteem, dat de junta had uitgedokterd om haar eigen partij zo'n meer derheid te geven en een coalitie te vermijden. Het systeem heeft zich tegen zijn eigen schepper gekeerd. De drie of vier zetels van hele districten vallen nu col lectief toe aan de Moederland- partij, die ze juist niet had moe ten krijgen. (Zie ook pagina 9) Muizenstad zit zonder muizen WINSCHOTEN (GPD) - Inbre kers hebben dit weekeinde kermisexploitant F. D. K. ernstig gedupeerd. De man stond met zijn attractie „Mui zenstad" op de kermis in Winschoten. Hij kwam dit weekeinde echter tot de ont dekking, dat de hoofdmoot van zijn attractie, zo'n 200 muizen, was verdwenen. Door de tent, waarin de mui zen in drie kooien verbleven, open te snijden, zijn de die ven binnengekomen. LEIDEN Een handvol ambte naren heeft vanmorgen het stad huis en stadsbouwhuis in Leiden geblokkeerd. Publiek werd uitge legd waarom de deuren gesloten bleven. Alleen voor bijzondere ge vallen werd doorgang verleend, zoals voor huwelijken en het aan geven van geboorten en sterfge vallen. De actievoerders vonden over het algemeen begrip voor hun actie. Collega's van de gemeentelijke rei nigingsdienst gaven blijk van hun sympathie voor de actie cloor enkele keren luid toeterend in op tocht met veeg- en vuilniswagens langs de actiepunten te trekken. Vandaag wordt vergaderd over verdere acties. (foto Holvast) Oestinov: MOSKOU (Reuter, UPI, AFP) - De Russische minister van de fensie, maarschalk Oestinov, heeft vandaag herhaald dat voor bereidingen worden getroffen voor de plaatsing van Russische kernraketten in Tsjechoslowa- kije en Oost-Duitsland. Dat gebeurde tijdens de traditione le militaire parade op het Rode Plein in Moskou. "Wij zullen nie mand toestaan militaire over macht te bereiken", aldus Oesti nov. 'De Sowjet-Unie is gedwon gen aanvullende maatregelen te nemen om haar veiligheid en die van haar bondgenoten van het Warschaupact te verzekeren met het oog op de plaatsing van nieu we raketten in West-Europa. Oestinov hekelde de VS en hun NAVO-bondgenoten die volgens hem een wapenwedloop zijn be gonnen die zonder weerga is in zijn omvang. "Ze vertrappen schaamteloos de soevereiniteit en waardigheid van onafhanke lijke naties", verweet de Russi sche minister van defensie. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit rjmTPWni AIKemadelaan 1Roelofarendsveen DEN HAAG (GPD/ANP) - Duizenden douaneambtenaren zijn vannacht stiptheidsacties voor onbepaalde tijd be gonnen uit protest tegen de salariskorting. De acties worden gevoerd bij alle grensposten, op de luchtha vens Schiphol, Zestienhoven en Beek en in het Rotter damse havengebied Het treinverkeer in de kop van Noord-Holland lag vanmorgen door een staking van NS-perso- neel enkele uren volledig plat. Het streekvervoer in Groningen en Drenthe staakt vandaag, evenals het streekvervoer in gro te delen van Friesland. Het stads vervoer in Dordrecht ligt een week stil. In zeven van de twaalf postdistricten van de PTT zijn de aan- en afvoerdiensten in staking gegaan. Peter Faber weer terug naar af PAGINA 21 125 stuks I .ja. tel. 01713-2866 - 2073 Douane De acties van het douanepersoneel zijn merkbaar bij de overgangen Breda, Heerlen, Venlo en Olden- zaal. Vooral het goederenvervoer ondervindt veel hinder van de stiptheidsacties. Bij de grens overgangen met België ontston den vanmorgen lange files. Een groep boze Spaanse vrachtwa genchauffeurs, die met een la ding sinaasappels ons land bin nen wilden, blokkeerde van nacht uit protest tegen het lange wachten een parkeerplaats van de Belgische douane ter hoogte van Breda. Bij de grensovergang Bergh was vanmorgen vroeg nog niet veel van de actie te merken. In Rotterdam dreigen door de douane-acties problemen bij het lossen van zeeschepen. 'De sche pen zullen door de acties Rotter dam links laten liggen en uitwij ken naar België en Duitsland', al dus voorzitter Van Tee van de havenwerkgevers. In de postdistricten Amsterdam, Rotterdam, Den Bosch, Zwolle, Groningen, Maastricht en Utrecht hebben de aan- en af voerdiensten het werk neerge legd. Daardoor is de komende dagen postbezorging niet meer mogelijk. In Amsterdam en Rot terdam is vandaag al geen post bezorgd, omdat de posttreinen vanochtend niet zijn geleegd. In Den Haag wordt niet gestaakt, omdat de actiebereidheid te ge ring bleek. Voor onbepaalde tijd zullen alleen nog rouwkaarten en medische stukken, zoals laboratorium proeven worden bezorgd. De af zender moet dergelijke post zelf aanbieden op het postkantoor. Het postorderbedrijf Otto heeft een particuliere vervoersorgani satie ingeschakeld om de bestel de goederen bij de klanten af te leveren. Ook kunnen goederen tijdelijk telefonisch worden be steld. Politie Ook de politie is vandaag begon nen met stiptheidsacties. Deze week zullen minder bekeuringen worden uitgedeeld, het regelen van het verkeer zal er soms bij inschieten, het werk zal worden onderbroken voor vergaderin gen en overwerk wordt gewei gerd. Bij eventuele misdrijven zal men echter wel optreden, zo hebben de politiebonden be loofd. In het hele land zijn van morgen verkeerscontroles ge houden, die zorgden voor lange files. Wegens de zware mist wer den de controles na enkele uren beëindigd. Actievoerende agen ten en ambtenaren van Rijkswa terstaat hebben vanochtend tus sen acht uur en half negen een rijstrook van de Velsertunnel ge blokkeerd. Daardoor ontstonden files met een lengte van acht ki lometer. Een deel van de politiekorpsen, waaronder het Leidse, wacht met actievoeren op de uitslag van het kort geding af dat tegen de politiebonden is aangespan- Spoorwegen Het spoorwegpersoneel blijft stipt werken, hoewel het afgelopen weekeinde nagenoeg niets van deze acties te merken viel. Leden Extra uitkering DEN HAAG (ANP) Stakende ambte naren die zijn aangesloten bij de Ab vaKabo krijgen van hun bond een aanvulling van 47 gulden op hun sta kingsuitkering van 73 gulden netto per dag. Alleen stakers die deelne men aan zogenoemde speerpuntac ties kunnen aanspraak maken op de ze extra uitkering. Volgens de bond dragen deze ambtenaren als kleine groep de verantwoordelijkheid voor het lamleggen van grote onderdelen van het ambtelijk apparaat. De regeling geldt alleen voor ambtena ren die door de lange duur van de acties in financiële moeilijkheden komen, aldus een woordvoerder van de AbvaKabo. De inkomensgarantie staat op gespan nen voet met de afspraken die eerder binnen de FNV zijn gemaakt. 'Maar je kunt je afvragen wat belangrijker is, het volgen van een administratie ve regel of het doen slagen van de stakingsacties', aldus de woordvoer- van de Vervoersbond FNV in de provincie Noord-Holland heb ben vanmorgen van 5 tot 9 uur een korte staking gehouden, waarbij in de kop van Noord- Holland al het treinverkeer uit viel. Enkele internationale trei nen liepen vertraging op door een stiptheidsactie van de Ko ninklijke Marechaussee. De trei nen hadden een gemiddelde ver traging van 10 minuten. Enkele vuilnisdiensten in Rotter dam en Dordrecht zijn voor on bepaalde tijd in staking gegaan, bij de Afvalverwerking Rijn mond wordt stipt gewerkt. Personeel van de Bijlmerbajes in Amsterdam en gevangenissen in Alkmaar en Rotterdam zal deze week de aan- en afvoer van gede tineerden naar rechtszittingen blokkeren. CDA: geen discussie over de homofilie PAGINA 5 VS-leger langer nodig op Grenada PAGINA 7 Feyenoord vaster aan kop eredivisie PAGINA 14 Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 maturo kurkvloeren rX7™73vanaf 10,50 perm2. I W I W bel ol kom langs voor dokumentatie UTRECHT (ANP/GPD) - De Ne derlandse staat heeft vandaag in een kort geding voor de recht bank in Utrecht geëist dat de ac ties van de politiebonden wor den verboden op straffe van een dwangsom van 2,5 miljoen gul den per overtreding. In tegen stelling tot andere groepen amb tenaren heeft de politie geen sta kingsrecht vanwege haar bijzon dere taak in de samenleving, al dus landsadvocaat mr. De Wy- kerslooth. Met het behartigen van 'haar col lectief eigen belang begeeft de politie zich buiten de grenzen van de wet', betoogde de land sadvocaat. Toezeggingen van de bonden dat de politie de acties zal onderbreken voor ernstige or deverstoringen zijn volgens de advocaat niet van belang, omdat de beslissing over politieoptre den uitsluitend bij het bevoegd gezag ligt. In zyn pleidooi namens de twee politiebonden vond mr. Metse laar het 'een onhoudbare stel ling' dat politiewerknemers geen recht zouden hebben op collec tieve acties. Het feit dat niet tot een volledige staking is opgeroe pen en garanties zijn gegeven be treffende de ordebewaking bete kent volgens Metselaar dat de bonden zich terdege bewust zijn van de specifieke positie van hun leden ten opzichte van de overi ge ambtenaren. De advocaat vond de oproep die de bonden voor het eerst in de geschiedenis hebben gedaan niet onrechtma tig- Het zal zelden voorko men dat de glorieuze overwinnaars van ver kiezingen maar wat stilletjes en nogal bedrukt de binnenkomende uitslagen volgen. Toch was dat het geval bij de aanhangers van Turgut Ozal, de leider van de Moederland partij, die gisteren is afgestevend op een meerderheid in het parle ment van Turkije. Na de staatsgreep in september 1980 hebben de generaals drie jaar lang de tijd genomen om op hun manier orde op zaken te stellen. Zij maak ten met harde hand een einde aan de straatterreur waarbij in twee jaar tijd naar schatting vijfduizend do den vielen. Politieke moorden, van links en rechts, waren aan de orde van de dag. De militaire junta vergde echter ook de nodige slachtoffers, de afgelo pen drie jaar zijn er honderden mensen geëxecuteerd, er wordt gemarteld, 100.000 mensen zijn in de gevangenis beland, van wie er nu nog 50.000 in hechtenis zijn. Al lerlei organisaties werden 'gezui verd', vakbonden gemuilkorfd en de pers gebreideld. De Turkse junta onder leiding van ge neraal Kenan Evren heeft het Turk se volk laten zien waartoe een mili tair regime in staat is. De 'orde en rust' zijn hersteld, de inflatie is te ruggedrongen van 100 naar 30 pro cent en de export is verdubbeld. In die situatie schreef de junta verkie zingen uit voor het Turkse parle ment, dit als een stap op weg naar de democratie. Maar het wa; een heel bescheiden stap, omda de generaals niets hebben nagela ten om de uitslag van deze volks raadpleging naar eigen hand te zet ten. Van de 15 partijen mochten er maar drie aan de verkiezingen meedoen en van de 1683 kandida ten van deze drie partijen werden er nog eens 676 op last van hoger hand geschrapt. De partijen die zich gisteren in de strijd wierpen, hadden dientengevolge zelfs geen complete lijsten met kandidaten. Terwijl de drie partijen varieerden van centrum rechts tot extreem rechts, wat de keuze al zeer beperkte, had president Evren er helemaal geen moeite mee om zijn sterke voor keur uit te spreken voor de Partij van Nationalistische Democratie, geleid door zijn voormalige supe rieur, de viersterrren generaal Su nalp. De winnaar van gisteren, de 56-jarige econoom Ozal daaren tegen werd in bedekte termen, maar daarom nog niet mis te ver staan, door Evren afschilderd als onbekwaam. Maar te veel regie werkt averechts. De bijna 20 miljoen stemgerechtig de Turken hebben in de veilige anonimiteit van het stemhokje dui delijk gemaakt hoe zij over de junta denken, de favoriet Sunalp is im mers de grote verliezer geworden. De verkiezingen zijn eerder afgeschil derd als een schertsvertoning, juist omdat de machthebbers alles naar hun hand hadden gezet, maar de uiteindelijke uitslag moet de gene raals te denken geven. De zorgen voor de dag van morgen bij de ovenwinnaars zijn dan ook alleszins te begrijpen. De grote vraag is im mers hoe de generaals met de ver kiezingsuitslag zullen omspringen. Waren deze verminkte verkiezingen een voorzichtig en zeer bescheiden stapje op weg naar de democratie, de dag na de verkiezingen zou de volgende stap al moeten worden gezet met de erkenning van de po litieke betekenis van de uitslag. Turkije, strategisch gelegen ten op zichte van de Sowjet-Unie en het Midden-Oosten is intussen nog steeds een lid van NAVO en heeft aspiraties om ook in Europa een rol te spelen. De Westeuropese democratieën, waaronder heel nadrukkelijk ook Nederland, hebben echter grote moeite met het optreden van de Turkse junta en de langzame weg terug naar democratische verhou dingen. Het is aan de generaals om deze kritiek ernstig te nemen, ook in hun optreden na de voor hen zo teleurstellend verlopen verkiezin gen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees 1 in de aanbieding. Prei, kilo Gehakt, 500 g&AS 3.98 CQO kilo ao«4>5i &98 UiwO albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De laatste postzakken verlieten vanochtend het PTT-knooppunt Utrecht. De wagentjes werden voorzien van affiches "Post plat".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1