Reddingswerk in Tyrus voltooid LW Bouterse in de knel door opportunisme C Verzoeningsconferentie opgeschort liiiii Israël geeft Syrië schuld van aanslag 'Muzorewa moet vrij' TH HUUR {T\ Zadelhof! Den Haag 070-643955 Bomaanslag bij school in Belfast 'Moordenaar van de eeuw' veroordeeld ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 Buitenland JERUZALEM/GENEVE - Negenendertig doden en negenentwintig gewonden is de eindbalans van de aanslag die gisterenmorgen het regionale Israëlische hoofdkwartier in Tyrus, in Zuid-Libanon deed instorten. Negenentwintig Israëli's, meest leden van de veiligheidsdienst, en tien arrestanten, zowel Palestijnen als Libanezen, waren onder de slachtoffers. WASHINGTON - Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, wil bijna twee miljard gulden uitgeven voor een nieuwe 'super-computer', die kan kijken denken en praten. Deze techno logie zou het potentieel van con ventionele (niet-nucleaire) wa pensystemen volgens Pentagon- deskundigen, enorm kunnen verhogen en ook in de civiele sector belangrijke toepassingen krijgen. door Henk Kolb Het Pentagon speelt per traditie een belangrijke rol in de ontwik keling van wetenschappelijke projecten. VS willen een super-computer werking zoekt met de industrie. De nieuwe generatie 'super-com puters', die vijf jaar onderzoek vergt, moet het Amerikaanse antwoord worden op Japanse pogingen om met regeringssteun die markt van de nabije toe komst te veroveren. De computers die de Amerikaanse defensiedeskundigen beogen, moeten in staat zijn in 1986 een miljard berekeningen per secon de te verrichten en tegen 1990 een triljoen. Daarvoor zijn nieu we chips nodig. Ter vergelijking: de snelste machines van nu kun nen 500 miljoen berekeningen per seconde aan. Volgens de Washington Post voor zien de defensiewetenschappers binnen vier jaar een computer systeem dat op bepaalde terrei nen van kennis over 3000 woor den beschikt, grammatica rede lijk beheerst en op verschillende stemmen reageert. Wat het zien betreft: dat beslaat het lezen van kaarten tot en met luchtafweer- raketten die vijandelijke vlieg tuigen kunnen herkennen en neerhalen. Met behulp van de nieuwe computersystemen zou een onbemand voertuig kunnen worden gemaakt, dat zich met een snelheid van vijftig kilome ter per uur m moeilijk terrein kan verplaatsen:'Dat vergt tien miljard afwegingen per seconde. De reddingswerkzaamheden wer den gisteravond voltooid. Intus sen had Israël al wraak geno men: Israëlische vliegtuigen bombardeerden gisteren tot twee keer toe Centraal-Libanon: een gebied dat Israël twee maan den geleden heeft ontruimd. Po sities van de Palestijnen in de omgeving van Bhamdoun om verschillende organisaties die elkaar helpen. Een van die bendes heeft de aanslag uitge voerd". Welke het .was, wist Arens niet te vertellen. Zijn er ook Syriërs getroffen? Dat wist Arens niet zeker, „maar als dat het geval is, dan is het een les vbor de Syriërs om zich niet in te laten met deze terreurbendes" weg Beiroet-Damascus werden Intussen neemt de druk op de Is- plat gegooid. door Jaap van Wesel en Aernout van Lynden Ging het om een wraakactie? „Ja zeker", zei minister van defensie Arens in een televisie-interview. „We weten dat vanuit het gebied dat door de Syriërs wordt bezet, een netwerk opereert dat met steun van Syrië werkt. Het gaat HARARE (AP) Het hoogge rechtshof van Zimbabwe heeft bepaald dat bisschop Muzorewa ten onrechte in de gevangenis wordt gehouden. Muzorewa, die tijdens de periode van onafhan kelijk wording van het voormali ge Rhodesie tussentijds premier was, is in zijn cel al vijf dagen be zig aan een hongerstaking. De uitspraak van het hoogge rechtshof om de bisschop in vrij heid te stellen werd niet uitge voerd omdat een nieuwe arresta tiebevel werd uitgevaardigd. Premier Mugabe liet donderdag weten dat Muzorewa zich heeft ingelaten met "clandestiene acti viteiten" tegen de regering, een aanklacht die ook in het arresta tiebevel werd genoemd. In het tweede arrestatiebevel stond dat Muzorewa "bepaalde laster lijke uitlatingen heeft gedaan te gen de regering via de Israëli sche radio en televisie" toen hij daar onlangs op een prive-be- zoek was. Rechter Waddington van het hooggerechtshof laakte in zijn uitspraak de politieke lei ders omdat zij in de pers een het ze tegen Muzorewa waren begon nen terwijl diens schuld nog moet worden bewezen in een eventueel proces. i veel raëlische regering toe om Zuid- Libanon hermetisch af te sluiten. Als de bruggen over de rivier de Awali dicht gaan, kunnen auto's met 500 kilogram springstof niet langer zomaar een Israëlische ba sis binnenrijden, is het argu ment. Arens is het daar op zich zelf wel mee eens, maar wijst er op dat het de bevolking van Zuid-Libanon nog vijandiger zal maken. Daarom lijkt hij van een dergelijke drastische maatregel geen voorstander te zijn. Conferentie „Waarom moest de Shouf wt raakt worden? Er is al zi vernietigd in de afgelopen maan den, en nu dit. Voor mij is het totaal onbegrijpbaar, want wij heben niets te maken met die aanslag in Tyrus", verklaarde gisteren een duidelijk in verwar ring gebrachte Druzenleider Wa- lid Jumblatt, kort nadat in Genè- ve bekend was geworden dat Is raëlische gevechtsvliegtuigen ar tillerieposities in de door de Dru- zen gecontroleerde Shouf-ber- gen, ten oosten van Beiroet, ge bombardeerd hadden. Een paar uur later bleek de verwar ring bij de delegatie van de Dru- zen minder groot te zijn. Terwijl hij twee- gigantische kaarten van de Shouf op het bed van zijn ka mer had uitgespreid, zei de mili taire commandant van de Dru- zen, kolonel Fayad, tegen een van zijn ondercommandanten: „Ze hebben drie artillerieposities van de Palestijnen geraakt bij Bhamdoun. Twee posities met 130 millimeter geschut en een met 122 millimeter zijn geraakt. Ik heb al orders gegeven alle ar- tilleriestuken zo snel mogelijk te verplaatsen". Alle delegaties in Genève reageer den geschokt op de ontwikkelin gen in hun eigen land. Iedereen realiseerde zich het gevaar van een treffen tussen Israël en Syrië op Libanees grondgebied. „Het enige wat wij kunnen doen, is hopen en bidden dat de Israeli's nu met deze krankzinnige lucht- ADVERTENTIE in Alphen a/d Rijn in het hart van de randstad: NIEUW COMPLEX BEDRIJFSUNITS, TOTAAL 7200 M2, INCL. 1900 M2 KANTOOR IN UNITS VAN 450 M2. UITERST MODERNE OUTILLAGE, UITSTEKENDE SITUERING. informatie en verhuur: Hopman Groep B.V. Boerhavelaan nabij hoofdstation N.S., Zoetermeer. Tel.: 079-219350. Makelaars taxateurs o.g. Specialisten in bedrijfsobjecten aanvallen ophouden", verklaar de een lid van de delegatie van Saeb Salam, de gematigde soen nitische leider van Beiroet. Maar de ontwikkelingen in Tyrus en het zuiden van Libanon wa ren zonder meer het ernstigste voor Nabi Berri, de leider van de sjiietische Amal-beweging. „Ik ben bang dat de Israeli's door hun gedrag in het zuiden, door hun bombardementen van de Shouf, zullen proberen deze con ferentie te saboteren. Hun ambi tie is al jarenlang om het hele zuiden te annexeren. Maar ik kan hen één ding heel zeker zeggen - zij moeten nu kiezen: annexatie van het zuiden en steeds meer van dit soort aanvallen, of terug trekken en vrede". LONDEN (GPD) - Twee politie mensen zijn gedood en 33 men sen, van wie bijna de helft even eens bij de Noordierse politie werkzaam is, zijn gewond ge raakt bij een bomaanslag giste ren op de hogeschool van Ulster in Belfast. Een bom verwoestte een klaslo kaal waarin de politiemensen ie dere vrijdagochtend een cursus volgden, en blies een tussenlig gende muur weg, die op gewone studenten in een aangrenzende ruimte neerkwam. Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) wordt door de Noordierse politie als de dader gezien. Al eens eerder, in 1977, was de ho geschool het doelwit van een bomaanslag. Daarbij raakten toen 12 mensen gewond. De pro testantse voorman ds. Ian Pais ley heeft de aanslag van gisteren inmiddels in direct verband ge bracht met de Anglo-Ierse top conferentie die maandag in Lon den gehouden wordt. Israëlische soldaten dragen het lichaam van één van de negenendertig slachtoffers die bij de aanslag in Tyrus te betreuren waren. De aanslag voltrok zich vrijwel hetzelfde als die gericht tegen het Amerikaanse en Franse hoofdkwartier vorige maand. LONDEN - Een rechter in het Lon- dense gerechtsgebouw Old Bai ley heeft een 37-jarige ex-politie- man, die er prat op gaat in vier jaar tijd zestien jongemannen te hebben vermoord, tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld, nadat een jury hem schuldig had bevonden aan moord. Nilsen luisterde uiterlijk onaange daan toe, terwijl de voorzitter van de jury zes keer het „schul dig" uitsprak in zes verschillen de moordzaken - Nilsens overige slachtoffers heeft de politie nooit kunnen identificeren, zó ver splinterd waren hun stoffelijke overblijfselen. door Henk Dam De uitspraak betekende een over winning voor de officier van jus titie, die betoogd had, dat Nilsen wel degelijk verantwoordelijk voor zijn daden kon worden ge steld. Diens advocaat wilde de aanklacht veranderd zien in „doodslag" omdat hij zijn cliënt niet toerekeningsvatbaar achtte. Daarover vergaderde de 14 leden tellende jury lang, in totaal meer dan 12 uur om uiteindelijk tot een eensluidend oordeel te ko men. De rechter zei dat het voor de strafmaat er eigenlijk niet eens zoveel toe deed hoe de aan klacht luidde, en beval aan dat Nilsen van zijn straf ten minste 25 jaar zal moeten uitzitten. Met de uitspraak is een proces ten einde gekomen dat tot de meest macabare uit de toch illustere ge schiedenis van de Old Bailey moet behoren. Nilsen omschreef zichzelf als „de moordenaar van de eeuw" en heeft politiemensen wel eens voorgerekend dat hij ze ker 500 mannen zou hebben om gebracht als hij voor zijn 65e niet gepakt zou zijn. GENEVE - De eerste voorzichtige stappen van Libanese nationale verzoening zijn genomen. Na vier dagen van intensieve, soms verhitte besprekingen hebben de negen delegaties in elk geval een akkoord bereikt om op 14 no vember de conferentie voort te door Aernout van Lynden zetten in Genève. Dat is dan na de reis van president Amin Ge- mayel naar de Verenigde Staten en een aantal Arabische landen, om te trachten een nieuwe for mule en mogelijk zelfs een nieuw akkoord te vinden voor het beëindigen van de Israëlische bezetting van het zuiden van Li banon. Na de ochtendzitting van gisteren was de sfeer onder de delegatie leiders opmerkelijk optimis tisch. „Deze week hebben wij slechts over één kwestie een ak koord bereikt: de identiteit van Libanon. Dat is natuurlijk bij lange na niet genoeg. Maar toch hebben wij hier succes geboekt, want de psychologische barrière tussen de verschillende partijen is doorbroken, en na acht jaar oorlog is dat al heel wat", zei gis teren Nabi Berri, de leider van de sjiietische Amal-beweging. De ontwikkelingen in Libanon gis teren, de aanslag op het Israë lisch hoofdkwartier en de Israëli sche luchtaanvallen, hebben echter het gematigde optimisme in Genève wel wat getemperd. Opmerkelijk is echter, dat tijdens een week waarbij allerlei kleine incidenten het werk van de con ferentie in gevaar brachten, de sfeer steeds beter is geworden. „Niemand moet denken dat na vier dagen de problemen van acht jaar opgelost kunnen wor den. Wat wij in Genève bereikt hebben, is niets meer dan het be gin van een proces. Maar zo'n be gin, dat is al een succes - een suc ces voor ons allemaal. Geen van de partijen hier heeft gewonnen of verloren, Libanon heeft ge wonnen", verklaarde Alfred Ma- di, de woordvoerder van de fa- langisten, de rechtse christelijke partij die geleid wordt door Pièr- re Gemayel, de vader van de pre sident, en zijn \yoorden werden door de andere delegaties beves tigd. Het belangrijkste onderwerp van gesprek was deze week in Genè ve het omstreden Libanees-Is- raëlisch terugtrekkingsakkoord van 17 mei, het grote struikel blok van de conferentie. Maar ondanks het feit dat de delega ties geen overeenstemming op dit punt konden bereiken, zijn zij het wel eens geworden de dia loog er niet op af te breken. President Gemayel zal in de ko mende tien dagen moeten kijken wat hij in Washington, in Damas cus en in de andere Arabische landen kan bereiken om een nieuw en voor Syrië aanvaard baar akkoord met Israël te rege len. Veel hoop is er niet, maar het was gisteren wel duidelijk dat dit tijdelijke compromis vooral door Amerikaans advies tot stand is gebracht, en het is eveneens dui delijk dat de Libanezen enige hoop hebben dat Washington hen zal bijstaan bij nieuwe on derhandelingen met Israël. Hoewel het nog altijd erg moei lijk is precies te achterhalen wat er allemaal speelt in Para maribo, lijkt een ding zeker: le gerleider Bouterse heeft zich opnieuw in een moeilijke posi tie gemanoeuvreerd en deze keer zodanig.dat afscheid van de Surinaamse politiek, al dan niet vrijwillig, in de nabije toe komst niet langer tot de onmo gelijkheden behoort. Op 1 mei van dit jaar, de dag waarop minister-president Er- rol Alibux zijn ambitieuze re geringsverklaring uitsprak, leek Bouterse erin geslaagd te zijn de revolutionaire gelede ren voor langere tijd gesloten te houden. De voornaamste op posanten van zijn regime wa ren of vermoord of naar het buitenland gevlucht; de twee kleine linkse partijen, de PA- LU en de RVP, waren broeder lijk in de nieuwe regering op genomen en Bouterse zelf leek internationaal prestige te heb ben verworven binnen de orga nisatie van niet-gebonden lan- door Ruud de Wit den. Ook de financieel-econo- mische problemen, die waren ontstaan door het wegvallen van de Nederlandse ontwikke lingshulp, leken een oplossing te krijgen door het verdrag dat de regering-Alibux wist af te sluiten met Brazilië. Vijf maanden later zijn de pro blemen voor het Suriname van Bouterse groter dan ooit. Het verdrag dat Suriname met Bra zilië sloot, blijkt slechts wa pens op te leveren en geen geld voor de noodzakelijke econo mische projecten. Het linkse regerings-front heeft een enor me dreun gekregen door het uitschakelen van de Cubaanse invloed na de recente gebeur tenissen op het eiland Grena da; terwijl de pogingen om Ne derland diplomatiek te isole ren en aldus te dwingen tot hervatting van de ontwikke lingshulp over te gaan, even eens zijn mislukt. Hoewel in Paramaribo officieel iedereen zwijgt, moet de chaos binnen de verschillende in vloedssferen rond Bouterse compleet zijn. Maar liefst vier groeperingen worden door Bouterse tegen elkaar uitge speeld en zoals het er nu naar uitziet, alleen om zijn eigen po sitie veilig te stellen. In dit onduidelijke spel lijkt de Cuba-gezinde Revolutionaire Volkspartij definitief het on derspit te hebben gedolven. Berichten spreken van de ar restatie van minstens 17 perso nen, onder wie de directeur van het Surinaams Nieuws agentschap, Eduard Naaren- dorp en zijn broer Michael. De tweede man van de Surinaam se ambassade in den Haag, drs. Carlo Spier, is om dezelfde re den naar Paramaribo terugge roepen, maar hij heeft wijselijk gekozen in Amerika af te wachten wat er verder in Suri name gaat gebeuren. Slikken of stikken Ook de andere linkse pijler van de huidige regering, de Pro gressieve Arbeiders en Land bouwers Unie van premier-Ali- bux, lijkt niet langer veilig voor de opportunistische han delswijze van Bouterse.Voor Alibux wordt het een kwestie van slikken of stikken. De on derhuidse strijd tussen de PA- LU en RVP is dan wel in het voordeel van de PALU be slecht, niets wijst er evenwel op dat daarmee de positie van de PALU in de nabije toe komst gegarandeerd is. De grote man op de achtergrond lijkt nu Eddy Bruma te zijn. Bruma is een van de oprichters van de PNR, de partij dip het onafhankelijksstreven in Suri name gestalte gaf. Als advo caat van de protesterende ser geanten, voordat zij op 25 fe bruari 1980 via een staatsgreep de macht in Suriname overna men en als formateur van de eerste regering Chin A Sen, is hij toch al die tijd op de achter grond gebleven.Bruma weet zich gesteund door de enige minister die alle regeringswis selingen na de coup wist te Hoewel een kleine partij heeft de PNR steeds grote invloed we ten uit te oefenen op de ver schillende regeringen die door Bouterse werden gesanctio neerd. Ook Henk Chin A Sen was een PNR-man, evenals mr. Andre Haakmat. Het is deze Haakmat die op dit moment in Nederland achter de schermen lobbyt voor Bruma, teneinde een oplossing te zoeken voor de politieke en financiële im passe, waarin Suriname zich bevindt. Aanvankelijk door Chin A Sen in 1980 vanuit Ne derland naar Suriname ge haald, slaagde Haakmat er bin nen korte tijd in een invloedrij ke positie te verwerven. Dat bracht hem in conflict met Chin A Sen. Begin 1981 werd hij om die reden door Bouterse op het tweede plan gezet. Het was toen dat Haakmat als zijn overtuiging uitsprak, dat de militairen terug naar de kazer ne moesten en dat er gezocht moest worden naar een aan sluiting bij de structuren van de oude politieke partijen, de NPS en de VHP, omdat die al leen de garantie boden voor een brede volkssteun voor de Surinaamse revolutie. Oude namen Het is daarom niet verwonderlijk dat de laatste weken steeds weer namen opduiken van aan de oude politiek verbonden be middelaars, die moeten trach ten contact te zoeken met Ne derlandse politici, het bedrijfs leven, eventueel ook met leden van Surinaamse verzetsbewe gingen in Nederland. De naam van de Surinaamse ambassa deur by de Verenigde Naties, Heidweiler, is een sprekend voorbeeld van deze stroming. Hij is de enige diplomaat die alle turbulente ontwikkelingen in Suriname heeft doorstaan, en ofschoon hem dat veel dis- crediet heeft opgeleverd bij het Surinaamse verzet, lijkt hij ie mand te zijn die een nieuwe dialoog op gang kan brengen. Hetzelfde geldt voor de andere namen die steeds weer vallen: de gebroeders Hans en Walter Lim A Po. Zij behoren tot het Surinaamse bedrijfsleven, dat zich naar buiten toe wijselijk op de achtergrond heeft ge houden. In deze warboel van interne con flicten en belangen dreigt de Bevrijdingsraad van ex-pre mier Chin A Sen buiten spel te geraken. Intern verdeeld, zon der uitgesproken steun van Surinamers daar en hier, weet de raad nu ook niet meer welke koers zij moet varen. Een deel van de raad, vooral de Ameri kaanse tak o.l.v. Fred Marte wenst een miliatire optie na te streven om Bouterse weg te krijgen. Chin A Sen zelf blijft vasthouden aan politieke isola tie van het bewind, welke uit eindelijk moet leiden tot volks verzet. Beide strategieën lijken tot mislukken gedoemd. Amerika blijkt vooral door de in val op Grenada het meest di recte resultaat te hebben ge boekt. Door Bouterse te in strueren een einde te maken aan de Cubaanse invloed in Suriname, verwijzend naar de moord op Maurice Bishop, wordt hem een uitzicht gebo den op herstel van in elk geval de Amerikaanse ontwikke lingshulp. De Amerikaanse ambassadrice by de VN, Jane Kirkpatrick, verklaarde doi derdag in een satellietperscoi ferentie met Europese jou; listen dan ook met grote tevre denheid, dat Suriname zich te recht probeert te bevrijden van de heilloze beknelling van Cu ba. Nederland heeft zich geduldig in de wachtkamer geplaatst. Dacht iedereen dat de tijd in het voordeel van Bouterse zou werken, nu blijkt het omge keerde. Nederland is wel dege lijk bereid tot hervatting van de ontwikkelingshulp, maar zonder de normen voor het weer opgang brengen van de ontwikkelingssamenwerking te verlagen. En dat betekent in feite, dat Nederland aan de hervatting de voorwaarde heeft verbonden dat Bouterse moet verdwijnen. Op 25 november, als Suriname 8 jaar onafhankelijk is, moeten er volgens Bouterse 70.000 mensen in Paramaribo samen stromen om de proclamatie van de 25 februari-beweging Stanvaste bij te wonen. Gezien de zigzagkoers van Bouterse en de interne spanningen in het land. is het uitgesloten dat het hem lukt zo'n grote menig te achter zyn opportunistische revolutie te verzamelen. Dat er de komende weken nog het no dige zal gebeuren in Suriname, staat echter wel vast. Mis schien dat 70.000 Surinamers pas echt samenstromen, als Bouterse en zijn leger voor goed van het toneel zijn ver dwenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7