c Rond 7000 mensen melden zich voor eenmalige uitkering La Cloche Klossende klompen en man met snorkel Gemeente 'neutraal' bij ambtenarenactie 'Moet gemeente het parkeren nog wel regelen?' Gedenkspeld voor Coster A (3) LEZERS SCHRIJVEN LWH (2) ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Wethouder Fase (VVD) van personeelszaken zei gister middag, dat het college betrek kelijk neutraal staat tegenover de actie. "De acties zijn immers niet gericht tegen de gemeente, maar tegen het rijk", aldus de wethouder, die zelf ook afspra ken voor maandag moest afzeg gen. De blokkade van het Stad huis en het Stadsbouwhuis treft ook het begrotingsdebat. De ver gadering van de raadscommissie voor onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie wordt ver zet naar de avonduren. De amb tenaren van de gemeente blijven wel gewoon aan het werk en zijn ook telefonisch bereikbaar. Uitgezonderd het Stadhuis en Stadsbouwhuis blijven de overi ge gemeentelijke diensten en ge bouwen (sociale dienst, politie, brandweer, rekencentrum, reini- Ook verzet belastingdienst Leiden Gistermiddag vergaderden in het Volkshuis de werknemers in de welzijnssector (sociale dienst, peuterspeelzalen, club- en buurt huizen, bejaardenwerk, etc.) over acties. Welke acties in deze sec tor mogelijk zijn en gevoerd zul len worden, staat nog niet vast. Gedacht wordt onder meer aan het voeren van een informatie campagne onder de bezoekers van de instellingen. Met name de werknemers van de sociale dienst bevinden zich in een lastig parket, omdat ze in elk geval hun cliënten niet willen benadelen. Zelfs de acties van collega's bij de PTT en de postgiro kunnen de cliënten al in grote problemen brengen, terwijl de acties juist er op gericht zijn om de inkomens positie van de uitkeringsgerech tigden te beschermen. Douane De rijksbelastingsdienst komt maandag eveneens in het ge weer. De douane gaat over tot een stiptheidsactie. Het interna tionaal vrachtverkeer kan daar door vertragingen oplopen. Het belastingkantoor aan het Sta tionsplein zal volgeplakt worden met de inmiddels bekende affi ches. De werknemers van het energiebe drijf Rijnland gaan maandag nog niet tot actie over. Dat zal ver moedelijk later in de week wel het geval zijn. Vanaf donderdag staan nog meer acties op stapel. Welke dat zijn willen de bonden nog niet prijsgeven. Wethouder Waal twijfelt: LEIDEN - De wethouder van ruim telijke ordening en verkeer, Waal, zegt zich af te vragen of de gemeente wel moet doorgaan met het regelen van het parkeren in de stad of dat men het maar moet laten voor wat het is. "Het wordt tijd dat we nadenken over de vraag of we nog wel de ambitie moeten hebben het ver keer in de stad op een logische manier te willen afwikkelen. Het kost een enorme hoeveelheid ambtelijke capaciteit, de ge meente zit tot over haar oren in de procedures, krijgt overal de schuld van en de mensen liegen en bedriegen maar raak als het om het parkeren gaat", zo zei Waal. "Ik denk dat we ons moe ten bezinnen over de vraag hoe dat verder moet en of we de zaak niet zouden moeten dereguleren. Hoeveel erger zou dat nou zijn, dan wat we nu meemaken", vroeg de wethouder zich af. Eén en ander kwam aan de orde gisteravond tijdens de begro tingsbehandeling in de commis sie voor ruimtelijke ordening en verkeer. Aanleiding voor de op merkelijke gedachtengang van de wethouder is de herziening van het verkeerscirculatieplan (VCP) waarmee volgend jaar een begin zal worden gemaakt. Waal zei dat een van de uitgangspun ten van het nieuwe VCP zou moeten zijn wat de gemeente nog wil regelen en wat niet. CD A-fractievoorzitter Walenkamp noemde de opvatting van de wet houder weinig serieus en zei te menen dat de herziening van het verkeerscirculatieplan een meer genuanceerde benadering ver dient dan de wethouder ten bes te gaf. Volgens het CDA moeten in het nieuwe VCP economische uitgangspunten een belangrijker rol spelen dan thans het geval is. Stationsweg Walenkamp zei een en ander naar aanleiding van de problemen met de verkeersafwikkeling rond de Stationsweg en Steen straat. Het college van B en W heeft nog steeds geen besluit ge nomen hoe die problemen opge lost moeten worden. "Het wach ten is op de consulent die staats ecretaris Van Zeil naar Leiden zal sturen om in het conflict te bemiddelen", verklaarde Waal gisteravond. "Dat gebeurt op verzoek van de winkeliers, dus het zou onbehoorlijk zijn als we daar aan voorbij gaan". Waal zei eerst de gang van zaken rond de Sanders-parkeergarage af te wachten alvorens over een nieuw verkeerscirculatieplan te willen praten. De wethouder noemde het idee van een CDA- werkgroep om via een cityring éénrichtingverkeer in de binnen stad te creëren "iets nieuws" en "een Interessante gedachte". Van Zijp (CDA) liet blijken moeite te hebben met het grote aantal vierkante meters winkelruimte dat in de parkeergarage (het plan Noorlander) is opgenomen. Waal zei echter vooralsnog niets te voelen voor de gedachte van het CDA om Noorlander minder voor de grond te laten betalen als daardoor het aantal vierkante meters winkeloppervlak in de parkeergarage terug gebracht zou kunnen worden. PvdA-frac- tievoorzitter Van der Molen zei dat een parkeergarage alleen dan te verwezenlijken is als men be reid is op een ander punt (de vi sie op het kernwinkelapparaat) water bij de wijn te doen. Kort Rapenburg Over het Kort Rapenburg heeft het college van B en W inmiddels be sloten dat de definitieve inrich ting, na afloop van de werkzaam heden, nauwelijks zal afwijken van de oude situatie. Dit bete kent dat het tweerichtingsver keer op de Breestraat gehand haafd blijft. Daarmee voldoet het gemeentebestuur niet aan de wens van de Kamer van Koop handel en de Stichting Leidse Binnenstad die onlangs nog te kennen hebben gegeven éénrich tingsverkeer te willen op de Breestraat en de Marktenroute. Waal sprak tegen dat het met de restauratie van woonhuismonu menten in Leiden somber ge steld is. "Integendeel", aldus de wethouder. "Er is nog nooit zo veel gerestaureerd als het afgelo pen jaar". Juist gisteren ontving de gemeente een brief van het ministerie met de boodschap dat Leiden de komende jaren moge lijk meer panden in de histori sche binnenstad mag opknap pen. In de brief wordt ook een toezegging gedaan die de restau ratie van de Hoogstraatkelders een stap dichterbij brengt. Mevrouw Koning (PvdA) liet we ten dat haar fractie blijft vast houden aan de afspraak dat in de binnenstad net zo veel nieuwe woningen gebouwd moeten wor den als in de Stevenshofjespol- der. PvdA-wethouder Tesselaar zei deze week dat dit streven voor hem niet heilig is. ADVERTENTIE RESTAURANT Restaurant La Cloche, gelegen in het oude hart van Leiden, een dynamisch eigentijds Frans specialiteiten restaurant. Eigentijds, niet alleen vanwege het - geheel in wit en blauw - sfeervol ingerichte restaurant, maar zeker door de wijze, waarop wij u met onze gerechten willen verwennen. Naast onze geheel vernieuwde menukaart, serveren wij een 5-gangen menu "selon Ie marché", steeds aangepast aan de aanvoer van dag- en seizoen specialiteiten. Dat de wijnkaart u hierbij bijna elke mogelijkheid biedt zal u niet verbazen. Graag tot ?iens in ons restaurant. Kloksteeg3 Leiden Telefoon 071 123053 Sociale dienst verwacht meer aanvragen LEIDEN - Ongeveer zevenduizend Leidenaars staan tot nu toe ingeschreven om in aanmerking te komen voor een eenmalige uitkering. Dat zijn er ongeveer evenveel als vorig jaar, maar de sociale dienst verwacht dat er toch nog veel mensen zijn die ten onrechte verzuimd hebben een aanvraagformulier in te sturen. LEIDEN J. J. Coster heeft gistermiddag afscheid genomen als voorzit ter van woningbouwvereniging De Goede Woning. Ter gelegenheid daarvan werd een receptie in motel Sassenheim gehouden, waar wet houder Tesselaar hem de gedenkspeld in goud van de gemeente Leiden opspeldde (zie foto). Coster heeft sinds november 1952 onafgebroken deel uitgemaakt van het bestuur van De Goede Woning. Bijna 28 jaar was hij voorzitter van deze woningbouwvereniging. J.J. Coster - slijter van beroep - heeft veel be tekend voor de sociale woningbouw in Leiden. In hun overwegingen om Coster de gouden speld toe te kennen zeggen B en W dat onder zijn stimulerende leiding grote contingenten woningen tot stand zijn geko men en plannen voor de bouw van nieuwe woningen in voorbereiding zijn genomen. Zo sloeg Coster namens De Eensgezindheid afgelopen woensdag nog de eerste paal voor de bouw van 58 woningen op het Doelenterrein. B en W noemen verder de vele bestuurlijke activiteiten, samenhangend met de sociale woningbouw, die hij heeft ontplooid en zeggen dat hij "bij alle problemen die zich voordeden nimmer de sociale en menselij ke aspecten uit het oog heeft verloren". Tot slot wijzen B en W in hun besluit nog op de vele andere activiteiten die Coster ook op zijn naam heeft staan, met name voor de middenstand en het parochiële leven. (Foto Holvast) Het aantal afgehaalde formulieren bij het postkantoor, ongeveer drieduizend, blijft namelijk ver achter bij vorige jaren. In totaal rekent de sociale dienst op 7.700 Leidenaars die in aanmerking komen voor de eenmalige uitke ring. Aanvankelijk werd zelfs aan een aantal van negenduizend gedacht. Het is voor het derde achtereenvol gende jaar dat er een eenmalige uitkering wordt verleend. Deze is bedoeld als extraatje voor 'de echte minima': mensen die over niet meer dan een minimumloon of minimumuitkering beschik ken. Daaraan worden dan nog wel wat voorwaarden, zoals het voeren van een eigen huishou ding, verbonden. Het rijk betaalt de extra uitkeringen, maar de ge meente zorgt voor de aanvragen en uitbetaling. Misverstanden "Er bestaan nogal wat misverstan den rond de aanvraag van de eenmalige uitkering", volgens de ambtenaren Van der Moolen en Van der Meijden van de Leidse sociale dienst. "Veel mensen die vorig jaar al een uitkering kre gen, denken nu ten onrechte dat ze de uitkering automatisch weer krijgen". In feite geldt dat alleen mensen die 'RWW' of'periodieke bijstand voor levensonderhoud' hebben, automatisch de eenmali ge uitkering krijgen. De sociale dienst heeft er daarvan 4450 in het bestand. Mensen die een 'WWV'-uitkering krijgen en alle andere 'echte mi nima' moeten echter zelf een for mulier afhalen bij het postkan toor en dat vóór 15 november in leveren bij de sociale dienst. Tot nu toe hebben drieduizend Lei denaars dat gedaan, een aantal ten onrechte omdat zij al auto matisch waren ingeschreven. De sociale dienst vermoedt dat er in elk geval nog honderden r moeten zijn die wel i king komen maar nog geen for mulier hebben ingevuld. De sociale dienst wil zijn cliënten daarom nog eens waarschuwen. Al degenen die géén gele brief van de dienst hebben ontvangen, worden geacht zelf hun aanvraag te verzorgen. Hebben zij dat nog niet gedaan, dan hebben ze de gelegenheid zich alsnog op een holletje naar het postkantoor te begeven. "Want voor de vijftien de van deze maand moét alles binnen zijn", waarschuwen Van der Moolen en Van der Meijden. "Alles wat daarna komt moeten we helaas afwijzen". AOW-ers Er zijn echter ook mensen die niets met de sociale dienst van doen hebben en toch in aanmerking komen voor de eenmalige uitke ring. Van der Moolen en Van der Meijden: "Zo hebben we bijvoor beeld de indruk dat er AOW-ers zijn die denken dat er automa tisch voor hun eenmalige uitke ring wordt gezorgd. Begrijpelijk, want zoiets is begin dit jaar ter sprake geweest in de Tweede Ka mer. Maar dat plan is nooit door gegaan, zodat AOW-ers gewoon zelf voor de aanvraag moeten zorgen. Als ze een zelfstandige huishouding voeren tenminste, want bewoners van bejaarden huizen komen niet in aanmer king voor de extra uitkering". Dan denkt de sociale dienst ook nog aan de mensen die, teleurge steld door afwijzingen in vorige jaren, nu geen uitkering meer aanvragen 'omdat het toch geen nut heeft'. Van der Moolen en Van der Meijden: "Maar de nor men zijn dit jaar iets verbreed. Voor elk kind dat kinderbijslag krijgt, wordt 25 gulden extra ge geven en mensen die huursubsi die hebben, krijgen 55 gulden meer. Zo kan het gebeuren dat mensen die vorige jaren net niet in aanmerking kwamen voor de eenmalige uitkering, die dit jaar wel krijgen". De eenmalige uitkeringen variëren dit jaar van 400 gulden voor al leenstaanden tot 525 gulden voor een-oudergezinnen en 575 voor gehuwden. Deze bedragen zijn het uiterste wat iemand kan krij gen, eventueel verhoogd met en kele tientallen guldens voor kin deren of mensen met huursubsi die. De sociale dienst hoopt het leeuwedeel van de uitkeringen nog voor Kerstmis de deur uit te hebben, maar zo'n twintig pro cent zal toch nog tot na de feest dagen moeten wachten op het geld. Speciaal team Bij de sociale dienst houdt een spe ciaal 'team eenmalige uitkerin gen' zich al sinds begin oktober bezig met de gigantische opera tie van het verwerken van aan vragen. Het team bestaat uit der tien mensen waarvan Van der Meijden hoofd is en tegelijk de enige vaste medewerker van de sociale dienst, de overige twaalf werkers zijn in tijdelijk dienst aangenomen. Van der Moolen, hoofd van de administratieve sector, coördineert het geheel. Voor mensen die hulp nodig heb ben bij het invullen van de aan vraagformulieren, biedt het team overigens de helpende hand. Voor inlichtingen is het team tij dens kantooruren te bereiken op de telefoonnummers 254827 en 254828. Veronica neemt 'Nederland Muziekland' op in Groenoordliallen: LEIDEN - Klompen klossen over het beton van de Groenoordhal- len. Het zijn de Havenzangers. Ze komen hun meest verse com positie 's Nachts na tweeën ver tolken. door Bart Jungmann Een kerel met een stofjas en een snorkel maakt zich druk. Het is Rubberen Robbie en zijn cafélol. In een hoekje van de nog lege hal staan een dame en een heer uit bundig te jiven. Het zijn twee le den van de Second hand R and R band. Tien minuten later voeren ze dat dansnummertje nog eens op. Voor camera en spotlichten. Beelden van de generale repetitie van Nederland Muziekland. Een dame van de Veronica-pers- dienst verzekert dat dit een van de meest gezichtsbepalende tv- programma's van deze omroep Gisteravond werden twee afleve ringen opgenomen. Ééntje wordt morgenavond en ééntje over twee weken uitgezonden. Veer tig minuten continu muziek van eigen bodem. Genoemde voor lichtster vat het vooral op als een band met de oude fans van de pi raat Veronica. En: geen bood schap. "Dat is toch ook wel type rend voor Veronica", voegt ze er aan toe. De groep G'i verklaring van The Shorts aan Annabelle ("la plus belle fille de Bruxelles") diepere bedoelingen moeten worden toebedacht. Nederland Muziekland is een po pulair Veronica-produkl. In de zomer wordt het in de buiten lucht opgenomen op steeds een andere plaats. Altijd erg druk. Nu voor het eerst dit jaar over dekt en ook in de Groenoordhal- len is het druk. Er is een soort arena gemaakt, waar binnen drie podia. Afwisselend wordt daar opgetreden en presentator Chiel van Praag gaat op een holletje heen en weer. s Middags, bij de laatste repetitie, ging het redelijk gesmeerd. Al leen moet er even gestopt wor den omdat het middenterrein te druk bevolkt is. Mensen met fo totoestellen, de lenzen gericht op beroemdheden. Ze moeten terug naar de tribunes en doen dat met grote tegenzin. In het café zouden ze meer succes hebben, maar enige schroom houdt hen daar buiten. Twee meisjes staan twijfelend met een groot papier op de drempel. Ze giechelen, lopen hard de hal in. komen toch weer terug. Ééntje durft uiteindelijk en keert in triomf terug met een handteke ning van de Pussycat-zangeres. Chiel van Praag heeft plaatsgeno men achter een sjiek gedekte ta fel vanwaar hij de nieuwste van Canyon presenteert. De voor lichtster weet van hem te zeggen dat hij een groot succes is als pre sentator. Dat kunt u dus morgenavond van af half acht via Nederland 2 zelf controleren. Wees wel op tijd (het voetbal bij Studio Sport is dan toch wel afgelopen), want het programma wordt kort inge leid met Leidse doorkijkjes en uitkijkjes. Een sonore stem ver telt daarbij van de tachtigjarige oorlog en hoe heldhaftig we toen De schone stad werd behouden en nu wordt er alles aan gedaan om die schone stad weer op te knap pen, zo gaat het verhaal verder Opdat wij allen straks weer kun nen roepen: 'haring en witte brood. Leiden uit de nood' "Als alles vanavond maar niet on gedaan wordt gemaakt door Chiel van Praag", wordt de inlei ding olijk besloten. Nee dus. Ook het beton van de Groenoordhal- len heeft de klompen van haven- zangers goed verwerkt Trou wens: het beton van de Groenoordhallen is wat dat be treft wel wat gewend. en Dezer dagen heb ik de mening ge vraagd aan verschillende stadge noten over het min of meer ge dwongen vertrek van C en A uit de stad. De antwoorden waren van ergerlijk tot hoe is het moge lijk. Te meer daar andere ge meenten hun best doen juist de ze trekkers binnen hun veste te krijgen. Toen er enige tijd gele den sprake van was dat in Eind hoven en Arnhem de Bijenkorf zou sluiten hebben de gemeente besturen alles gedaan om deze zaken te behouden. En met suc- Op het stadhuis hier denkt men kennelijk anders over zulke din gen. Dat wijst op een slecht eco nomisch klimaat. Op het stad huis roept men: ach en wee! dat Leiden zijn regiofunctie verliest. Maar men reikt deze functie wel op een zilveren schaal de buurge meenten aan. En deze maken daar een dankbaar gebruik van. En profiteren van de fouten hier. Tot besluit: er ge beuren ook goede dingen in de stad, wij blijven hopen! W. Noppe, Maasstraat 37 Leiden. In de rubriek 'Lezers schrijven' van 25 oktober jl. lazen wij een reaktie van Marcel Smits na mens de LWH op ons initiatief huiskamerbijeenkomsten te gaan organiseren voor homofie len. Het is de LWH blijkbaar ont gaan dat onze kritiek uitsluitend de opzet van de soos op zaterdag avond betreft. Het funktioneren van de LWH met betrekking tot de homo-emancipatie is en wordt door ons niet ter discussie gesteld. Wij zijn nog steeds van mening dat de soos, iedere zater dagavond disco, vooral bezocht wordt door zeer veel elkaar ken nende en clubjes vormende jon geren, die zich uitstekend schij nen te vermaken bij de dreunen de rockmuziek. Voorts kent de LWH lage prijzen en dat is voor flinke drinkers reden om naar de LWH te gaan. Dat scheelt im mers een flinke slok op een bor rel. Dit soort bezoekers vormt een vaste kern. Door de enorme drukte en de harde muziek is een goed gesprek uitgesloten. Al met al kan gesteld worden dat de soos veel overeenkomsten heeft met een (commerciële) bar. Wij zijn van mening dat homosek sualiteit nog steeds een moeilijk liggend fenomeen is bij veel meer bevolkingsgroepen dan al gemeen wordt verondersteld. Reden dan ook dat wij vinden dat de LWH opvang en hulpver lening hoog in het vaandel dient te voeren, ook op zaterdagavond. De intake (opvang) is op zater dagavond niet geregeld, terwijl men op andere dagen selectief te werk gaan. Een blonde jongeling wordt maar al te graag opgevan gen, terwijl de kalende vijftiger met wantrouwen wordt bekeken en men druk overlegt wie 'opa' op z'n gemak zal stellen. Wij zou den ons kunnen voorstellen dat niet iedereen de opzet van de soos van de LWH geslaagd vindt. Een instituut als Kameronde zou dan uitkomst kunnen bieden. De benaming Kameronde is ont- - staan uit de trefwoorden: kamer, ronde en kameraadschap. Kame ronde wil eens per maand bij el kaar komen en dan steeds bij een andere deelnemer van de groep. De avonden hebben een onder houdend karakter; gezelligheid staat voorop en door het in eigen sfeer samenkomen kunnen men sen ervaringen, gevoelens en me ningen uitwisselen en door her kenning en identificatie elkaar zonodig steunen. Dan is er nog de mogelijkheid tot het houden van een themagesprek. afhanke lijk van de wens daartoe. Dit zal niet te lang duren en is meer be doeld als 'binnenkomertje' Ge steld kan worden dat Kameron de eigenschappen heeft die men in commerciële bars en in de LWH-soos nu t aantreft. Ton van der Meer en Martin Rijkeboer. Lauwersbes 5, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3