Hockeyteam heeft 'les geleerd' 5 D T PSV-Ajax kan toch doorgaan Spartak wel sterk, maar weer geen publiekstrekker Sparta ontevreden met loting Oranje-zege op Pakistan bezorgt Australië Champions Trophy Politie legt beslag op videobanden 'Kuiprellen' LUGDUNUNI DRC L.F.C.- S.V. Schipluiden Alsdatdewinterschildernietis. L 2£pE ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 Sport PAGINA 11 EINDHOVEN (GPD) De eredivisie-topper PSV-Ajax gaat vanavond in Eindhoven toch door. Burgemeester Borrie van Eindho ven heeft na overleg met de vak bonden, de hoofdcommissaris van politie in Eindhoven en de officier van justitie gistermiddag om 2 uur PSV laten weten vol doende garanties inzake de vei ligheid van spelers en toeschou wers te kunnen geven om de wedstrijd doorgang te laten vin den. De werkonderbreking van de Eindhovense politie blijft tij dens de wedstrijd weliswaar van kracht, maar bij calamiteiten in het PSV-stadion kan alsnog een beroep worden gedaan op de po litie die zich vlak voor de wed strijd op een 200 meter afstand van het stadion in een restaurant zal terugtrekken. Overigens, zo deelde een woord voerder van de politiebonden in Eindhoven gisteren mee, zal de politie pas in actie komen wan neer er sprake is van „een ernstig misdrijf, waarbij het leven van mensen op het spel staat". „Wan neer er op de tribunes wat klei nere vechtpartijtjes uitbreken komen wij zeker niet in actie. De ordedienst van PSV is naar onze mening mans genoeg om dan de orde in het stadion te bewaren c.q. te herstellen", aldus actielei der Van Wijk. Manager Kees Ploegsma van PSV zegt tevreden te zijn met de rege ling die gisteren is getroffen. „De veiligheid van spelers en toe schouwers tijdens de wedstrijd tegen Ajax wordt door het hoofd van de politie in Eindhoven, bur gemeester Borrie, gegarandeerd. Er zijn een aantal afspraken ge maakt waarvan wij vinden dat die voldoende waarborg bieden om deze wedstrijd door te laten gaan". Ploegsma wilde vrijda'g niet ingaan op de vraag welke afspraken er exact gemaakt zijn. „Ik weet al leen dat PSV op dit moment geen enkele reden heeft de KNVB te verzoeken de wedstrijd naar een latere datum uit te stel len. Wij hebben de toezegging dat wij zaterdagavond voor, tij dens en na de wedstrijd verze kerd zijn van politiebijstand, wanneer wij dat nodig oorde len". Hoewel daarover nogal geheimzin nig werd gedaan zullen zaterdag avond in het PSV-stadion een aantal monitoren worden ge plaatst, terwijl er bovendien een aantal politiemensen in burger zal surveilleren. Voor PSV-oefenmeester Jan Re- ker was het vrijdagmiddag be reikte „akkoord" een opluchting. „Wij zijn er steeds vanuit gegaan dat de wedstrijd tegen Ajax niet zou worden afgelast. Wij hebben die wedstrijd tegen Ajax brood nodig om de kater van woens dagavond in Nottingham weg te spoelen", aldus Reker die eerder al de teleurstelling had moeten incasseren dat hij zaterdagavond geen gebruik kan maken van Huub Stevens. De Limburgse 99 Marco van Basten: ook niet tegen Spanje. (Foto ANP) PSV'er is door de strafcommis- sie van de KNVB naar aanleiding van de gele kaart in het duel te gen Haarlem voor een wedstrijd geschorst. Reker had bij de KNVB nog wel een aantal ver zachtende omstandigheden aan gevoerd om een dreigende schor sing ongedaan te maken, maar de strafcommissie wilde daar geen rekening mee houden. Trainer Aad de Mos van Ajax zou het bepaald geen bezwaar heb ben gevonden als het duel tegen PSV was afgelast. Ajax moet het dan ook zaterdagavond in Eind hoven stellen zonder het zieke duo Marco van Basten en Felix Gasselich en de geschorste Jan Molby. De Amsterdammers zien erg op tegen het duel en hebben zich speciaal voorbereid in een trainingskamp in Wassenaar. Vo rig jaar toen Ajax met 4-0 verloor ging het team niet in retraite. De opstelling van Ajax zal pas in de loop van zaterdag bekend worden gemaakt. Vaststaat in ie der geval wel dat John van 't Schip de plaats zal innemen van Van Basten. De Ajax-spits heeft de ziekte van Pfeiffer. Daardoor zal de jeugdi ge international ook de kwalifi catiewedstrijd voor het Europees kampioenschap van Oranje te gen Spanje op 16 november moe ten missen. Van Basten moet en kele weken volledige rust in acht ROTTERDAM - Sparta had zich een andere tegenstander kunnen voorstellen dan Spartak Moskou, dat gisteren in Genève aan de enig overgebleven Nederlandse Europa Cup-vertegenwoordiger werd gekoppeld. Binnen de Rot terdamse club, die op de dubbel tegen het Noordierse Coleraine f 5.100 heeft moeten toeleggen en aan de tweede ronde tegen Carl Zeiss Jena f20.000 overhield, leeft de vrees dat de Russische ploeg het publiek onvoldoende zal aanspreken om van de thuis wedstrijd op 23 november een fi nanciële klapper te maken. „Het is geen publiekstrekker", ver moedt Wout Holverda, „we had den beter Tottenham Hotspur of Nottingham Forest kunnen lo ten". „Die hadden waarschijnlijk meer toeschouwers getrokken", zegt ook Ron van den Berg, woensdagavond in Jena de ma ker van het 'kwalificatiedoel- punt'. „Aan de hand van de uit slagen in de eerste en tweede ronde zou je zeggen dat Spartak een typische counterploeg is. Dus zullen we in de thuiswed strijd het koppie er goed bij moe ten houden. Het positieve van deze loting is dat je als speler in een land komt, waar je normaal gesproken nooit op bezoek gaat". Trainer Bert Jacobs gaat er van uit dat hij geen gelegenheid zal krij gen Spartak vooraf te bekijken. „Dat lijkt me vrijwel onmoge lijk". Jacobs zal echter niet eens veel moeite hoeven te doen om een redelijk gedetailleerd portret van Spartak Moskou in handen te krijgen. In de tweede ronde van het UEFA Cup-toernooi, édi- tie 1982-1983, maakte Haarlem kennis met de Moskovieten. In het ondergesneeuwde Leninsta- dion, dat 102.000 tribuneklanten kan bergen, verloor Haarlem met 2-0. Na afloop van dat duel lieten tientallen toeschouwers het le ven na een massale glijpartij. Aan de Jan Gijzenkade verloor Haarlem andermaal, met 1-3. „Als Jacobs wil, kan hij beschik ken over al mijn materiaal", laat Haarlem-trainer Hans van Doorneveld weten. „Ik beschik nog over alle analyses en alle vi deobanden. Bert kan ze zo van me lenen. Nu iedereen is uitge schakeld, zou het voor het Ne derlandse voetbal goed zijn als Sparta het tegen Spartak wel zou redden. Daar wil ik graag aan meewerken". „Natuurlijk maak ik daar gebruik van", zegt Ja cobs. „Ik zou wel gek zijn als ik dat niet deed, want ik heb begre pen dat bij Spartak nog steeds dezelfde gezichten te zien zijn". Dat blijkt te kloppen. De populair ste ploeg van Moskou, die zich weet gesteund door de leden van de vakbond voor het personeel van de gezondheidszorg, de we tenschappelijke en culturele in stellingen, het stadsvervoer en de gemeentelijke voorzieningen, wordt nog altijd gedragen door HILVERSUM (GPD) - Onder pro test van de NOS heeft de politie gisterochtend beslag gelegd op videobanden van de omroep- stichting met beelden van de supportersrellen in het Feye- noordstadion van woensdag avondjongstleden. Donderdag al was Carel Enkelaar, hoofd van de dienst televisieprogramma's van de NOS door de Rotterdam se officier van justitie verzocht de banden ter nadere bestude ring af te staan aan de politie. Uit principiële overwegingen wei gerde de NOS aan dit verzoek te voldoen. "Omdat de opnamen van die rellen in eerste instantie uit journalis tieke overwegingen zijn ge maakt", aldus Enkelaar. Aangezien de rechter-commissaris in Rotterdam de aard en de in- dentificatie van de daders van de strafbare feiten belangrijker vindt dan de principiële bezwa ren van de NOS, keerde de poli tie gisterochtend terug in Hilver sum met een bevel tot inbeslag neming van de banden. „Dat recht heeft men", reageerde Ca rel Enkelaar. „Maar het neemt onze principiële bezwaren tegen deze hele gang van zaken niet weg". Tijdens de wedstrijd Feyenoord- Tottenham Hotspur vielen woensdagavond dertig gewon den, van wie elf ernstig. De poli tie verrichtte in totaal 33 arresta ties. DeTegelhandel KARACHI (GPD) - Terwijl ruim dertigduizend Pakistaanse hockeyfanaten hun woede koelden op de stoelleuninkjes van het stadion in Karachi, nam het Australische parle- mentslid Richard Charlesworth de Champions Trophy over uit handen van president Zia-ul-Haq. Maar de aanvoerder van de Aussies was wel zo reëel om eerst de Nederlan ders te bedanken. In een schitterend slotduel haalden ze het favoriete thuisland onder uit. 3-2, en die zege was voor de Australiërs voldoende om de cup voor een jaar mee naar huis te nemen. de internationals Joeri Gavrilov, Sergei Rodjonov, Sergey Sjevet- sov en doelman Rinad Dassajev. Spartak Moskou bereikte de derde ronde door in de eerste ronde met 2-0 (thuis) en 0-5 af te reke nen met HJK Helsinki. In de Fin se hoofdstad benutte de 30-jarige Gavrilov vier strafschoppen. As ton Villa hield aan de trip naar de Russische hoofdstad een per spectiefrijke 2-2 over, maar er voer al evenzeer de kracht van de countermachine. Cherenkov vonniste woensdagavond in Bir mingham met twee goals de voormalige Europa Cup I-win naar. Tot verrassing van net be stuur van Spartak Moskou zelf overigens. Na de deling in de thuiswedstrijd waren reeds af spraken gemaakt voor een toer- nee door West Duitsland in no vember. Nu de derde ronde werd bereikt moest de trip worden af gezegd. „Wie dergelijke resultaten behaalt, kan niet anders dan een goede ploeg zijn", oordeelt Sparta-trai- ner Jacobs. „Maar het gaat mij te ver om ons nu al als uitgescha keld te beschouwen. Heb je zo'n instelling, dan kun je beter thuis blijven, dan hou je de reiskosten ook nog in je zak Het is niet uitgesloten dat de lei ding van Spartak Moskou er de voorkeur aan zal geven de return op 7 december in Kiev of nog zuidelijker te laten spelen, van wege de barre winterse omstan digheden die dan gewoonlijk heersen in Moskou. Sparta-administrateur Charles van de Steene: „Officieel weten we van niks, want er was niemand van Spartak bij de loting in Ge nève aanwezig". Het resultaat voor de derde ronde van het UEFA-beker-toernooi (op 23 no- vember en 3 december) was: Sparta Lens (Fra)-Anderlecht (Bel), Watford (Eng)-Sparta Praag (Tsj); Bayern München (Wdl)-Tottenham Hotspur (Eng); Nottingham Forest (Eng)-Cel- tic (Sch); Austria Wien (Oos)-Inter Milan (Ita); Sturm Graz (Oos)-Loko- motiv Leipzig (Odl). Gingen de Australiërs voor hun huldiging eerst langs bij de Hol landers, de Pakistani krompen ineen onder het fluitconcert van hun landgenoten, die aan de an dere kant waardering konden opbrengen voor de tegenstander De lof gold de al kansloze ploeg van bondscoach Wim van Heu- men, die binnen elf minuten werd geconfronteerd met een 2- 0-achterstand. Tauqeer Dar de monstreerde hoe je strafcorners langs keepers moet slaan, maar dat kunstje imiteerde Roderik Bouwman even perfect. Twee maal sloeg de 26-jarige jurist toe. Hij vierde daarmee een persoon lijke triomf, omdat hij bij de slot ceremonie de cup voor de top scorer in ontvangst mocht ne men. De gelijke stand haalde het laatste restje zelfvertrouwen uit de groe ne brigade van manager Islahud- din, die diep in de tweede helft het hoofd boog voor een gave treffer van invaller Theodor Doyer. Een doelpunt dat voldoe ning schonk en blijdschap bij de Australiërs, die na hun 3-1-over winning op West-Duitsland af hankelijk waren van Oranje. Pa kistan mocht met twee goals ver schil winnen, maar toen het na elf minuten al 2-0 was, leek niets een derde Pakistaanse triomf in vijf toernooien in de weg te staan. Dat ook de apotheose een flop dreigde te worden vloeide voort uit het feit dat de Nederlanders ongeprepareerd naar Karachi af reisden. Clubbelangen kregen de voorkeur en in de loop van de week gaf prestatietrainer pur sang Wim van Heumen openlijk toe dat hij geen seconde aan suc cesvol verdedigen van de Trophy had gedacht. Hij kent zijn spe lers, weet dat een Spartaanse Nederland-Pakistan 3-2 (2-2). 1. Tau qeer Dar 0-1 (strafcorner), 9. Tauqeer Dar 2-0 (strafcorner), 15. Bouwman 2-1 (strafcorner), 16. Bouwman 2-2 (straf corner), 61. Doyer 3-2. Scheidrechters: Deo (Spa) en Servetto (Arg). Toeschou wers: 35.000. Australië-West Duitsland 3-1 Eindstand: 1. Australië 5 3 2 0 8 14- 7 2. Pakistan 5 3 0 2 6 10-6 3. West-Duitsl 5 3 0 2 6 9- 9 4. India 5 2 1 2 5 8- 9 5. Nederland 5 2 0 3 4 11-13 6. Nieuw-Zeelnd 5 0 14 1 5-13 voorbereiding de enige manier is om de wereldtop met succes van het lijf te houden en werd in die mening gesterkt toen Australië, West-Duitsland en zelfs India via overwinningen gevoelig doceer den. Dat er na de winst op het minder sterke Nieuw-Zeeland ook nog een zege op Pakistan uit de bus rolde, heeft alles te maken met de overwinning van de fysieke crisis. De overgang van het Hol landse klimaat naar temperatu ren van bijna dertig graden, ver werkt elk normaal geschapen mens moeilijk, maar als er onder extreme omstandigheden aan slagen op de lichamelijke ge steldheid worden gepleegd, blijkt ook een goed getrainde clubman ten onder te gaan aan de onverbiddelijke medische wetten. Het gevolg was dat Van Heumen moest opdraven met volgestopte 'medicijnkasten'. De Zondag a.s. Aanvang 14.00 uur. wil was er wel. Maar het vermo gen ontbrak. In de loop van de week werd de zon allengs als heilzaam medicijn ervaren en de zege op Nieuw-Zeeland sterkte het zelfvertrouwen, dat door drie decepties fors was gedeukt. Hockeyers zijn echter sportlieden die verwend zijn met successen op de lange termijn. De zege op Pakistan werd als prettig erva ren, maar meer niet. Tom van 't Hek: „We moeten natuurlijk niet vergeten dat we ondanks deze overwinning toch vijfde zijn ge worden". En de supemuchtere Bloemendaler Theodor Doyer analyseerde: „Het is alleen maar leuk. Ik was er op 11 januari 1981 ook bij toen we in Karachi met 1-0 van Pakistan wonnen, maar het grote verschil is. dat we toen ook de Trophy pakten. Nu heb ben we niets, al zou je kunnen zeggen dat we een hard lesje heb ben geleerd dat we niet onvoor bereid naar zo'n toernooi mo gen". En dat niet alleen vanwege het as pect 'prestaties'. Gebleken is dat lichamelijke onvolkomenheden bij extreme temperaturen eerder optreden bij redelijk geprepa reerde topsporters, dan bij topfit- te lieden. Maar ook het jagende en jachtige leven van de Neder landse full-time amateurs speelt een rol, al enkele malen culmine rend in nederlagen tegen het nie tige België. Karachi heeft ook ge leerd dat er hoognodig wat moet veranderen in de maatschappe lijke begeleiding. Wil Nederland onder de brandende zon van Californië volgend jaar een gooi doen naar olympisch goud, dan zal dat moeten gebeu ren met super getrainde atleten, die psychisch los moeten zijn van zakelijke- en huiselijke be slommeringen. Mooi huis. Mooie premie. Wat dacht u van een mooi huis zoals alleen de winterschilder dat kan maken? Hij komt graag overleggen en brengt de nieuwste stalenbocken Wat dacht u 50 gulden per r ronde premie i, per dagTHie p alleen voor particulieren. En v het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor ondei houdsbinnenschilder-en behangwerk dat n: stens 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoe in de periode van 21 november 1983 tot en r 9 maart 1984 en waarvoor de aanvraag voor I begin van de werkzaamheden is ingediend. Voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere ovc heden geldt een premie van 35 gulden per m per dag. Uw schilder kent alle voorwaarden^ en regelt de aanvraag voor u. Fiscaal voordeel. Als u eigenaar/ bewoner bent, prohteert u soms ook noc van een fiscaal voordeel. Ook daarover k uw schilder u verder informeren. Publikatie van het Bcdnjfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). Alleen Bouwman in wereldteam KARACHI - Van dc Nederlandse spelers is alleen Roderick Bouw man gekozen in het wereldelflal naar aanleiding van de prestaties tijdens het toernooi om de Champions Trophy in Karachi. Het elftal werd samengesteld door een panel van zeven Pakis taanse journalisten. Het team bestaat slechts op papier en komt niet werkelijk in actie Vandaag is in Karachi de af- scheidswedstrijd van de fameuze Pakistaanse internationaal Sa- miullah tussen een Pakistaanse combinatie en een ander we reldelftal, waaraan geen Neder landers zullen meedoen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11