Onbegonnen Werk Scherpe kritiek op volkshuisvestings beleid van kabinet Bevolking opgeroepen om te hebben gedemonstreerd tj J VüOR EENBODEM LOZE POT Voorschotenaar pleegt grote reeks inbraken Verdacht van oplichting verzekering Restauratie Caeciliacomplex PvdA in raad contra WD en CDA De creativiteit van Leidse ambtenaren en trendvolgers in deze benarde tijden is soms hoogst opmerkelijk. (Foto Holvast) PAGINA 4 Leven in Zuid-West De wijkyereniging Aktief, die het leven in Leiden-Zuid-West aan genamer poogt te maken, geeft in een vier pagina's tellend rondschrijven tal van bijzon derheden over de meest uiteen lopende onderwerpen in de wijk: van zaalvoetbal en majo rette-bezigheden via de ge vaarlijke trottoirs in de Van 's- Gravesandestraat en de slechte verlichting bij de Hollansche Constructie tot de angst voor de Waal-palen. Niets menselijks is ook Zuid-West vreemd. Aktief verhaalt over een me vrouw die onlangs van de Beel- hovenlaan naar de Stevenshof verhuisde. "Ik ging elke dins dag met plezier naar de naai club in buurthuis De Klinker Maar daar is mij nu gezegd dat ik niet meer mag komen omdat ik naar de Stevenshof ben verhuisd". Aktief vindt dat "te gek", ook al omdat er in die nieuwe wijk nog niets is. Geheel mee eens. Het is kras, om niet te zeggen stuitend. En wij nog wel denken dat ze in zo'n naaiclub nooit een steek laten vallen. Nog een voorbeeld van dames leed. Op de Luifelbaan werd al weer geruime tijd terug een braderie gehouden. Enige bewoonsters van Zuid-West namen die gele genheid te baat om in een klein kraampje de daden van De Zonnebloem, een liefdadig heidsinstelling, aan te prijzen. Donderdags stonden ze nog op het Bevrijdingsplein, vrijdags op het Vijf-Meiplein helemaal achterin. Volgens Aktief had een hoge mandarijn van de winkeliersvereniging De Lui felbaan daar de hand in ge had. Het kraampje stond aan vankelijk tegenover zijn zaak en daar had hij bezwaar tegen. "Alsof dat plein van hem is", aldus Aktief. De dames waren er bitter door gestemd. "Sta ie hier voor een LEIDEN - Het bouwpro gramma van de regering Lubbers en de stijgende woonlasten zijn de dood steek voor het volkshuis vestingsbeleid van de ge meente Leiden. Begin 1984 moet een begin wor den gemaakt met een bij stelling van het Leidse volkshuisvestingsplan waaruit, naar het zich laat aanzien, ernstige gevolgen zullen voortvloeien voor de woningbouw, de reno vatie, woonruimteverde ling en de huisvesting van kansarme groepen. Dit zijn de belangrijkste constate ring die gisteren naar voren kwa men tijdens het begrotingsdebat over de volkshuisvesting in Lei den. CDA en WD enerzijds en de Partij van de Arbeid met de kleine linkse partijen 3n D'66 an derzijds kwamen daarbij recht tegenover elkaar te staan. Met name het PvdA-raadslid Eiker bout maakte de CDA en WD- raadsleden harde verwijten waar het ging om de effecten die het door deze twee partijen gesteun de regeringsbeleid zal hebben op de Leidse situatie. Eikerbout zei te vrezen dat het bouwprogramma van de rege- liefdadïg doel, moet je nog weg ook". Ach, ja, zo gaat dat. Met een variant op Berthold Brecht: "Erst kommt das Fres- sen en dan de liefdadigheid". Vrije meid Sinds Koot en Bie is de term vrije jongens" gemeen goed geworden. Wat men zich tot dusver niet heeft gerealiseerd, is dat er wel degelijk ook "vrije meiden" opereren. Tot hen behoort zeer beslist me vrouw E.A.P. Favier, de enige vrouw in deze streek die zich mag bedienen van de glorieuze bijnaam Engeltje. Met haar echtgenoot heeft ze heel lang de scepter gezwaaid in ho tel-restaurant Nieuw Minerva. Tegenwoordig beheert zij de Engelberthahoeve aan de Hoge Morsweg. wat enkele jaren ge leden nog een troosteloos ver vallen boerderij was. Engeltje is op en top een zaken vrouw die haar eigen baan gaat, zoals dat heet. Levend volgens het motto: "Wat goed is voor Engeltje is goed voor Lei den". Regels, bepalingen en verordeningen moeten dus ook rekening houden met haar, an ders wordt het een zootje. Ze is een fenomeen, de Cruijff van het horeca-wezen. Je kunt ook onmogelijk kwaad op haar worden. Zoals ze nu weer probeert de overheid een poot uit te draai en (namelijk vele tonnen subsi die) voor de restauratie van de Engelberthahoeve het is gróóts, fantdstisch, énig. ring en "de afbraak van de indi viduele huursubsidie" het onmo gelijk maken vast te houden aan de volkshuisvestingsplannen die de gemeente Leiden heeft uitge stippeld voor de jaren tot en met 1986. "De woningbehoefte wordt door het kabinetsbeleid ten on rechte naar beneden gedrukt. Gevolg daarvan is dat er te wei nig goedkope huurwoningen in Leiden worden neergezet en veel dure koopwoningen worden ge bouwd waaraan de mensen geen behoefte hebben. Dat wordt bou wen voor de leegstand", voor spelde Eikerbout. Op minimum Wethouder Tesselaar onderstreep te het betoog van Eikerbout met enkele harde feiten. "Ik heb tot m'n teleurstelling moeten con stateren dat nu al een verminder de belangstelling bestaat voor te bouwen premie-A-koopwonin- gen in de Stevenshofjespolder. Aantoonbaar is dat tachtig pro cent van de ingeschreven wo ningzoekenden in Leiden niet meer verdient dan de bijstands norm en dat die mensen om goedkope huurwoningen vra gen", zei de wethouder. Door de stijgende woonlasten en de verdere verslechtering van de individuele huursubsidie komt met name de doorstromingsfilo sofie van de gemeénte in de knel. Mensen die in een goedkope huurflat zitten voelen er steeds Heeft ze ooit iets zwart op wit ge had van Monumentenzorg? Nee. Kende ze de voorwaarden van dit lichaam bij restauraties? Nee. Maar wat zullen we nu beleven? Engeltje kon niet blijven wachten op die dooievissiesvreters. Er moest afgedrieduivekaters worden aangepakt. "Als Monumentenzorg een vinger in de pap had willen hebben had-ie gewoon moeten meebe talen". Die zit. Wat denken die lui eigen lijk wel? Hebben zij soms óóit gekeken naar de kleine letter tjes van Engeltjes filosofie? Nou dan. De Raad van State staat voor een zware opgave. Volg je die dor re, naargeestige wet dan moet haar verzoekschrift meteen de prullebak in. Maar aan de an dere kant: in het licht van de deregulering en het no-nonsen- se beleid behoort men een vrije meid natuurlijk bij te staan en niet in de wielen te rijden. Engeltje ze is eigenlijk zélf een monument. Hebben B en W haar al op de lijst gezet? Nou, dan wordt het de hóógste tijd. Peil zakt De leraren zijn ook niet meer wat ze zijn geweest, hoor. Toen vorige week op een ochtend de buschauffeurs in de Leidse regio staakten, moesten enige uit Amsterdam afkomstige le- minder voor om naar een duur dere eengezinswoning in de Ste venshof te verhuizen. Door het verlagen van de huursubsidie- grens naar 600 gulden dreigen bovendien de duurdere huurwo ningen (vooral de flats in de Me- renwijk) leeg komen te staan. Het is nu al een groot probleem de dure Merenwijkflats te verhu- Het WD-raadslid Jansen vroeg zich af of mensen die duurder zijn gaan wonen en in financiële problemen komen niet moeten kunnen terugstromen naar een goedkopere woning. Jansen zei er voorstander van te zijn op kor te termijn een experiment te be ginnen met maatschappelijk ge bonden eigendom. Een Leidse woningbouwvereniging heeft zich geïnterresseerd getoond een dergelijk experiment uit te voe- Tesselaar onderschreef dat een fundamentele heroverweging van de uitgangspunten van het Leids Volkshuisvestingsplan noodzakelijk is. De wethouder ging zelfs zover te veronderstel len dat mogelijk rigoreus moet worden ingegrepen in het huidi ge verdelingssysteem. "De ver- delingsnood zou er toe kunnen leiden dat we alleen nog de goed kope huurwoningen gaan verde len voor de laagste inkomens groepen en de rest vrijgeven. We Leiden n raren de afstand station-Rijn lands lyceum lopend afleggen, stond er in de krant. Een af standje van op zijn hoogst drie kilometer. Volgens een woord voerster van het lyceum arri veerden ze "met zere voetjes". Twintig jaar terug waren het nog allemaal types van de pa den-op-de-lanen-in met Vale rius Gedenckklancken op zak. Niet kapot te krijgen. Joris Driepinters. Drie glazen melk dat deed 't. En nu al na een paar stappen buiten het leslokaal zere voetjes. Wat is het toch allemaal muider geworden, vrienden. Als ze niet heel gauw hun eigen gymnastieklessen gaan volgen, zit er niet eens meer een pro testmars tegen Deetman in. Geweten Dat er zaterdag slechts 500.000 demonstranten in Den Haag met elkaar instemming kwa men betuigen, was natuurlijk de schuld van het Leidse CDA. Het waren er zeker 500.009 ge weest, als de gemeenteraad had besloten om de bevolking op te roepen ook achter de spandoeken aan te lopen. Maar, het is bekend, een motie van 'Klein Links' haalde het niet. De stemmen staakten. Van het CDA was iedereen te gen. Behalve Corrie Kramp. Die liep, toen het erop aan kwam, de zaal uit. En stemde dus met haar benen, schreven wij vorige week (misschien is ze wel meteen naar Den Haag doorgelopen). hebben niets aan regels voor de woonruimteverdeling als we de flats boven de 600 gulden toch niet kwiit raken". Woonlasten Centraal in het betoog van alle raadsfracties stond ook het pro bleem van de stijgende woonlas ten. De wethouder kondigde aan dat nog voor de begrotingsbe handeling in de gemeenteraad een nota zal verschijnen over de ze kwestie. Volgens het CDA- raadslid Geelkerken komt de no ta te laat om het woonlasten- vraagstuk nog in de huidige be grotingsvoorstellen te laten mee spelen. Geelkerken zei te menen dat de ge meente vooral de hand in eigen boezem moest steken en niet steeds met het vingertje naar Den Haag moest wijzen. Volgens het raadslid moet de gemeente al het mogelijke doen om de stij ging van gemeentelijke belastin gen en heffingen te drukken. Hij sprak zich uit voor een openbare aanbesteding van de nieuwbouw in de Stevenshofjespolder als middel om de huurprijs te beper ken. Het CDA is tegen de invoe ring van het lozingsrecht. Eikerbout zei dat het verhaal van het CDA-raadslid hem deed den ken aan het bijbelse verhaal van de balk en de splinter. Tesselaar sprak over "ideotie" om via Intussen wierp een artikel in het dagblad Trouw een ander licht op de zaak. Corrie Kramp laat daarin het woord 'fractiedisci pline' vallen. Kennelijk is er in tern een christen-democratisch appeltje met haar geschild. Maar Joop Walenkamp, de bloed- groeploze fractieleider, ontken de dat. De traditie van be trouwbaarheid, die sommigen van zijn leermeesters zo ken merkt, in stand houdend. Maar hij prees wel de aftocht van Kramp. Want, zo redeneerde hij, daarmee voorkwam ze dat haar andere fractieleden, die Geelkerken (CDA): gemeente moet hand in eigen boezem steken.4 (foto Wim Dijkman) openbare aanbestedingen de nieuwbouwhuren te drukken. "Ik kan van alles verzinnen om er steeds weer een paar gulden af te krijgen. Maar ik vraag me soms wel af waar ik in godsnaam mee bezig ben als ze er in Den Haag gewoon weer vijfentwintig gulden bovenop gooien. De aan- vangshuren van woningen in de Stevenshofjespolder zullen vol gend jaar door de regering met vijfentwintig gulden worden ver hoogd en het jaar daarop weer. Als Geelkerken zoveel moeite heeft met de woonlastenstijging moet hij het toch eens hogerop gaan zoeken in zijn partij", aldus Tesselaar. Binnenstad De wethouder van volkshuisves ting zei er naar te zullen blijven streven om in de binnenstad net zoveel nieuwe woningen te bou wen als in de Stevenshofjespol der maar dat dit streven voor hem niet heilig is. "We zouden wel eens gedwongen kunnen worden aan die fifty-fifty verhou ding te sleutelen omdat in de Stevenshof goedkoper gebouwd kan worden dan in de stad. Om dat dit ten koste gaat van de stadsvernieuwing zal daarover nog wel een hartig woordje ge sproken worden", zo verwacht de wethouder. gewoon tegen die motie wilden stemmen, in problemen kwa- Worstelen met andermans gewe ten, is zoiets. Omdat de uitslag van de stem ming over de motie op een re mise uitwammoeten de raads leden de stembanden maandag over een week andermaal aan spreken, ten einde met een 'VÖ- HÖR', resp. (mompelend) 'voor', resp. vorr, dan wel 'TÉ GEN', 'teegnl', of 'teeeegen' de democratie te dienen. Als volksvertegenwoordigster VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 Kramp ditmaal vooral haar ei gen geweten in de gaten houdt, zou de motie het nu wel eens kunnen halen. Waarmee de ge meenteraad de bevolking als nog oproept om mee te doen aan een demonstratie die dan ruim twee weken geleden is ge houden. Hoe voer je zó'n besluit nu uit? Zo misschien?: "Beste bevolking van Leiden. U wordt hiermee opgeroepen te hebben meegedaan aan de vre desdemonstratie in Den Haag. Mocht u uit uzelf hebben meege lopen, dan moeten wij helaas constateren dat u niet het fat soen heeft kunnen opbrengen om te wachten totdat wij u op roepen. En besef wel dat een flinke minderheid in onze gele deren u helemaal niet heeft wil len oproepen, dus uw gedrag is op zijn minst uitsloverig. Mocht u niet hebben meegelopen, dan kunnen wij dat alleen maar betreuren, gezien de mo tie die wij hebben aangeno men. Waarom geeft U eigenlijk geen gevolg aan onze oproe pen?" Misschien moeten de Leidenaars ook de volgende keer maar ge woon zelf uitmaken of ze mee willen demonstreren. Bezuinigingetjes Bij gebrek aan macht over het grote, maak je je maar druk om het kleine. Zo redeneren sommige raadsleden kennelijk, gezien de discussies die deze week in diverse raadscommis sies zijn gevoerd over de ge meentelijke begroting voor 1984. Er wordt voor miljoenen bezuinigd, maar de raadscom missie vobr algemene en be stuurlijke aangelegenheden vond in een propvolle emmer de volgende pindanoot: het presentiegeld voor leden van stembureaus. Dat kan met de Europese verkiezingen voor de boeg een besparing opleveren van wel 7500 gulden! De com missie wijdde de meeste tijd van de vergadering aan deze ene suggestie. Het wachten is nu op het raads lid dat een drastische bespa ring op het gebruik van paper clips bij de afdeling bevolking en van gummetjes bij de afde ling stedebouw voorstelt. En dddr dan heel lang over- praat, om in elk geval de illusie een stadsbestuurder te zijn, in stand te houden. Zestig betaalkaarten verzilverd LEIDEN - De Voorschotenaar, die maandag bij het Grenswissel kantoor in het Leidse NS-station werd gearresteerd, heeft bekend een hele reeks inbraken te heb ben gepleegd. De man heeft de afgelopen tijd zeven keer inge broken en drie keer een poging daartoe ondernomen. Hij sloeg zijn slag in woningen aan de Tel- derskade, in de Berlagestraat en de Warmonderweg. Een deel van de buit. geld, gereedschap, siera- LEIDEN - De Leidse recherche heeft vijf personen aangehou den, die ervan verdacht worden de verzekering te hebben opge licht. Het vijftal, drie mannen en twee vrouwen, allen uit Leiden, zou enkele valse aangiften van gepleegde inbraken hebben ge daan. De verzekeringsmaat schappijen hebben ten onrechte enkele tienduizenden gulden uit gekeerd. De als gestolen opgegeven goede ren werden volgens de politie zo lang elders opgeslagen. Ook zou den goederen zijn opgegeven, die niet bestonden. De recherche zet het onderzoek nog voort en sluit niet uit dat er meer arresta ties volgen. den én dergelijke, werd bij huis zoeking aangetroffen. De spullen zijn inmiddels aan de rechtmati ge eigenaars teruggegeven. De Voorschotenaar (26) slaagde er in zeker zestig betaalkaarten van bank en postgiro te verzilveren. De totale buit van de inbraken moet minstens 35.000 gulden hebben bedragen, maar vermoe delijk meer. De man heeft vol gens de politie het geld nodig om aan heroïne te komen. Hij werd maandag aangehouden, toen hij bij het wisselkantoor een gouden armband liet taxeren. Hij werd door het personeel herkend als de man die vorige week gestolen betaalkaarten liet verzilveren. De armband bleek eveneens gesto len. Man (80) gewond LEIDEN - Een 80-jarige fietser uit Leiden is gisteren gewond ge raakt bij een ongeval op het Sta tionsplein. De man stak het plein over en kwam in botsing met een motorrijder, die optrok toen het verkeerslicht op groen sprong. De bejaarde man liep bij de bot sing een beenwond op, maar liep toch met zijn fiets naar. het trot toir. Hier viel hij en sloeg met zijn hoofd tegen een winkelpui. Met hoofd- en beenwond werd de man overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De mo torrijder (22), eveneens uit Lei den, kwam bij de botsing wel ten val, maar bleef ongedeerd. LEIDEN - Met de restauratie van het Caeciliacomplex in de wijk De Camp wordt volgende maand een begin gemaakt. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting zal op 9 december naar Lei den komen om de eerste handeling voor de restauratie te verrichten. De staatsecretaris deelde het Leidse gemeentebestuur enkele maanden ge leden onverwacht mee dat door de regering op de lopende begroting geld is vrijgemaakt om het miljoenenproject een aanvang te laten ne men. De restauratie van het omvangrijke complex zal enkele jaren gaan duren. Rommelmarkt De Hervormde gemeente Boshui- zerwijk houdt zaterdag een rommelmarkt van half tien tot half vier in de Bevrijdingskerk aan de Montgommerystraat. Indian School In kantine Wilskracht aan de Boshuizerlaan (achter de VijJ Meihal) worden morgen een aantal activiteiten georgani seerd ten bate van de Indian School. Vanaf elf uur 's mor gens is er live bluegrassmuziek, zijn er Indiaanse hapjes en spreekt de heer Heyink over de problemen van Indianen in Noord-Amerika. Verder geeft Frank Bonte vanaf elf uur be weging straining, 'Neurotics'. Die training wordt het hele jaar gehouden en de baten Postduiven Postduivenclub 'De Snelvlieger' houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling. De zaal gaat om vier uur open. Jazz (1) Het trio OAAO treedt zaterdag avond samen op met Elton Dean, Keith Trippet en Nills Landgren op jazz-zolder Hol House. Het trio OAAO is voort gekomen uit het collectief OAAO, dat in het midden van de jaren zeventig werd opge richt en bestaat uit Herbert de Jonge (piano), Michiel Czn. Dhont (bas) en Hans Houtman (drums). Vaak speelt dit trio met een blazer in kwartetvorm. Ditmaal wordt het versterkt met de Engelse musici Elton Dean (altsax en saxello) en Keith Tippert toetseninstru- menten), alsmede de Zweedse trombonist Nills Landgren Een combinatie die volgens de organisatoren tot een avond zal leiden met muziek die het midden houdt tussen neo-bop en avant-garde. Hot House, ge vestigd op de zolder van het LVC (Breestraat 66), gaat om negen uur open. Het concert be gint om tien uur. Jazz (2) Het Dolf del Prado Kwintet treedt op bij Jazz on Sunday. De Leidse bassist is elk seizoen te gast in het bowling-restau rant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan, de thuishaven van Jazz on Sunday. Het kwin tet komt zondag in bezetting: de onlangs uit Cana da teruggekeerde tenorsaxofo nist Fred Kosman, de gitarist Ferry Robers, pianist Peter van Oosten en drummer Louis de Bey. Het concert begint om kwart over drie. Zaalhandbal Het voortgezet onderwijs strijdt morgen in de Groenoordhallen om de Leidse zaalhandbalkam pioenschappen. De wedstrij den beginnen om tien uur; de finales worden rond vier uur verwacht. Hindi-cursus De Stichting Surinamers Leiden begint 20 november met een tweede hindi-cursus. Zondag middag is er in het clubgebou w van de stichting aan het Val kenpad een voorlichtingsbij eenkomst, die om half drie be gint. Electric boogie In de Leidse Balletschool, Oude Vest 33e, wordt vanavond van acht tot tien een demonstratrie 'electric boogie' gegeven. Vegetarisch Inde serie buitenlandse vegetari sche eetavonden in Repelsteel, Breestraat 19, staat vanavond Spaans op het menu. Van half zes tot half acht. Gospelconcert De Amerikaanse gospelformatie 'Wings of Light' geeft zondag een concert in de Stadsgehoor zaal aan de Breestraat. Na twee jaar afwezigheid is de groep terug in Leiden, na een tournee door Australië, Ver enigde Staten, Afrika, Nieuw- Zeeland, Hongkong en China. Het Interkerkelijk Petra-jeugd koor uit Leiden zal door de pre sentatie van de nieuwe reli- musical 'Voor Jou' een bijdrage leveren aan gospelconcert. Dat begint acht uur; de kassa is eerder geopend. Tolkien De Openbare Bibliotheek organi seert tot en met maandag 21 november in samenwerking met het Tolkien Genootschap 'Unquendor' een Tolkienten- toonstelling. Deze Engelse schrijver is tien jaar geleden overleden. Op de tentoonstel ling in de centrale bibliotheek (Nieuwstraat 4) zijn naast werken van en over Tolkien fo to's, tijdschriften en andere za ken te bezichtigen. Op woens dagmiddagen, donderdagoch tenden en zaterdagochtenden zijn vertegenwoordigers van het Tolkien Genootschap aan wezig om vragen te beantwoor den. Wethouder Tesselaar (PvdA): "Soms vraag ik me af waar ik mee bezig ben". <foto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4