LEIDSCH DAGBLAD Knooppunten geblokkeerd 9 Senaat YS stemt tegen 'bevriezing' 4P Rijk bezuinigt op Zilvervloot ACOP tegen banenplan Rietkerk Hier en daar chaos door actie van ambtenaren Bisschop Moezorewa (Zimbabwe) in arrest 12,19 en 26 NOVEMBER DE GROTE SINT-NIGOLAAS PRIJSVRAAG VAN HET LEIDSCH DAGBLAD 'Taiwan-order gaat door' Israël: koopverbod dollars LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37231 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Actievoerende ambtenaren blokkeerden vanochtend enkele uren de brug Post Westerverkeersluis in Amsterdam en daarmee een belangrijke route voor het vrachtverkeer van en naar de Coen- en IJ tunnel <Foto ANP> DEN HAAG (GPD/ANP) - De ACOP, de grootste ambtenaren- centrale van ons land, ziet weinig in de voorstellen over arbeids tijdverkorting van minister Riet kerk (binnenlandse zaken). Rietkerk heeft vandaag een brief aan de ambtenarenbonden ge schreven, waarin de bewinds man voorstelt volgend jaar de prijscompensatie van 2 procent in te leveren voor een aantal vrije dagen. De opengevallen plaatsen tijdens die roostervrije dagen zouden voor 80 procent door deeltijdwerkers moeten worden ingevuld. De 2 procent komt bo ven op de 3,5 procent salariskor ting. Volgens Rietkerk zouden ruim 12.000 mensen weer aan de slag kunnen. De bewindsman schrijft dat het aantal banen bij de overheid vol gend jaar fors zal dalen. Rietkerk schat dat 13.128 mensen overbo dig zullen worden. Door al het aanwezige ambtenarenpersoneel korter te laten werken zouden 12.775 mensen weer aan de slag kunnen: een netto-banenverlies van 353. ACOP-voorzitter Sonneveld noemt het een bizarre zaak dat de over heid aan de ene kant door forse ombuigingen arbeidsplaatsen vernietigt en die via een achter deur weer binnen haalt. Sonne veld betwijfelt of er harde afspra ken te maken zijn over het aan stellen van deeltijdwerkers op de opengevallen plaatsen tijdens de roostervrije dagen. Het verlies aan arbeidsplaatsen is een gevolg van de ombuigingen die het kabinet in het uitgaven- pakket van de overheid wil aan brengen. Die betekenen in de ene sector een vermindering (of vereenvoudiging) van taken, el ders echter een intensivering van het werk (met name bij de politie en de belastingdienst). Waar in het ene geval minder mensen no dig zijn, moeten elders nieuwe worden aangenomen. Het grootste verhes aan banen wordt opnieuw voorzien in het onderwijs (een vermindering met 8660). In deze sector zou via arbeidstijdverkorting ook weer het grootste aantal banen kun nen worden teruggewonnen: 3760. DEN HAAG (GPD/ANP) - Door acties van ambtenaren is vanmorgen op diverse verkeerspunten in het land een chaos ontstaan. In Amsterdam reden vanmorgen tot 10 uur geen stadsbussen. De vier streekvervoerbedrijven, waaronder de NZH, verklaarden zich solidair met de actie en stopten bij de stadsgrenzen. In het land werden verschillende HARARE (AP) - De voormalige premier van Zimbabwe,' bis schop Abel Moezorewa, is in hechtenis genomen door de vei ligheidspolitie nadat hij had ge suggereerd dat Zimbabwe diplo matieke betrekkingen met Israël moet aanknopen. De arrestatie had gisteren plaats, aldus beves tigde Moezorewa's zoon Phile mon vandaag. De 58-jarige Moezorewa, leider van heeft naar wordt vermoed de Ook geen geld voor zenuwgas nacht doorgebracht in het hoofd bureau van politie in Harare, al dus zegslieden van het kerkge nootschap. Het was niet duidelijk of Moezore wa formeel was gearresteerd, hetgeen inhoudt dat hij binnen 24 uur in staat van beschuldiging wordt gesteld, of dat hij is opge pakt volgens de regels van de noodtoestand, waarbij iemand minstens één maand kan worden vastgehouden zonder een forme le aanklacht. Ook is niet geheel duidelijk waarom Moezorewa is opgepakt. Moezorewa was korte tijd premier tijdens de overgangsperiode waarin Rhodesië onder Britse auspiciën Zimbabwe werd. Moe zorewa werd premier in februari 1978. In december werden de onderhan delingen over de onafhankelijk heid succesvol afgerond en Moe zorewa leed in de verkiezingen van februari 1979 een verplette rende verkiezingsnederlaag te gen Robert Moegabe, die het land leidde naar de officiële onaf hankelijkheid van 18 april 1980. Moezorewa heeft zich sindsdien op de achtergrond gehouden en zich voornamelijk geconcen treerd op kerkelijk werk, hoewel hij ook zitting heeft in het parle ment. In Rotterdam een soortgelijke actie: de Maastunnel werd geblokkeerd. De politie gaf geen toestemming de blokkade met bedrijfswagens uit te voeren. Dus ging men lopend de tunnel in. (foto ANP) verkeerspunten geblokkeerd. Ambtenaren van Rijkswaterstaat schakelden de verkeerslichten voor de Maastunnel op rood en gingen te voet de tunnel in. Aan vankelijk was het de bedoeling de tunnel met bedrijfswagens te blokkeren, maar dit is door de politie verhinderd. Als gevolg van de blokkade ontstond een enorme verkeersopstopping in Rotterdam. Op de ringweg bij Eindhoven hield de politie een uitgebreide snel heidscontrole, die tot grote files leidde. Ambtenaren in Arnhem bezetten tijdelijk een verkeers plein. Met brandweer- en zieken auto's, vuilniswagens, stadsbus sen en andere gemeentevoertui gen werd het plein hermetisch afgesloten. In Amsterdam liep het binnenko mende verkeer vast door een sta king van de stadsbussen en een blokkade van de Wibautstraat. Op de invalswegen ontstonden lange files. In verband met de aangekondigde staking hadden veel mensen voor eigen vervoer gekozen. Taxi's hadden handen vol werk. De ochtendspits van de NS is on danks de stiptheidsacties van het personeel zonder grote vertra gingen verlopen. Ambtenaren van Katwijk zullen morgenochtend het werk een uur neerleggen om in de sporthal Cleyn Duin te discussiëren over de korting op de salarissen. Be halve personeel van de gemeen tesecretarie zullen ook ambtena ren van openbare werken, ge meentebedrijven, politie en ver moedelijk ook de brandweer aan de discussie deelnemen. B en W van Katwijk zijn vanmorgen van. de werkonderbreking op de hoogte gesteld. Morgen is er overleg tussen minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) en de ambtenarenbonden. De bonden willen dat de be windsman de 3,5 procents kor ting intrekt. De bonden hebben grootscheepse acties aangekon digd indien de bewindsman zijn plannen niet intrekt. (zie verder pagina 5) 22 PAGINA'S AbvaKabo-voorzitter Jaap van der Schreur: (Foto ANP) Geen vertrouwen in komend overleg Lagerhuis akkoord met kruisraketten Chaos dreigt op huiscomputermarkt PAGINA s Liedjesbeurs: hoop voor tekstdichters PAGINA 15 Hijskraan valt op autosnelweg WASHINGTON (APTJPI) De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met 58 stemmen tegen en 40 voor een ontwerpresolutie af gewezen waarin de Sow- jet-Unie en de VS worden opgeroepen een akkoord te bereiken over bevrie zing van het testen, plaat sen en ontwikkelen van kernwapens. De uitslag van de stemming bete kent een tegenslag voor de "free- zemovement" in de VS die druk wil uitoefenen op de Russische en Amerikaanse leiders om een einde te maken aan de bewape ningswedloop. De bevriezingsresolutie ingediend door de democraat Edward Ken- VALBURG (ANP) - Een enkele tientallen meters hoge hijskraan is vanochtend bij het Gelderse Valburg omgevallen. De kraan kwam dwars op de snelweg Arn hem-Den Bosch (A 50) terecht en blokkeerde tot elf uur het verkeer volledig. Er ontstonden files van enkele kilometers. Er deden zich volgens de rijkspoli tie geen persoonlijke ongeluk ken voor. De schade is aanzien lijk. De kraan wordt gebruikt bij de bouw van een viaduct. Hij viel om tijdens het hijsen van een be tonnen segment van 44 ton. nedy was eerder dit jaar wel door het Huis van Afgevaardigden aangenomen, waar de Democra ten de meerderheid hebben. Een tegenslag voor Reagan was dat de toewijzingscommissie van de Senaat gisteren met 14 tegen 12 stemmen weigerde op de begro ting voor 1984 124 miljoen dollar te reserveren voor de produktie van zenuwgas. Dit besluit van de commissie kwam onverwachts omdat de voltallige Senaat als mede een bemiddelingscommis sie van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat in eerste in stantie de gelden al hadden toe gewezen. Gisteravond was nog niet duidelijk of de voorstanders van de produktie van chemische wapens deze kwestie opnieuw aan de orde zullen stellen bij de behandeling van de gehele de fensiebegroting voor 1984. Droog Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer 7 graden, middagtempera- tuur ongeveer 13 graden. Matige zuidwesten wind. 2 november 1983 Zon op: 07.36 uur, zon onder: 17.11 uur. Maan op: 03.54 uur, maan onder: 16.40 Nog een paar nachtjes slapen. Dan start de grote Sint-Nicolaasprijsvraag, die wij ook dit jaar weer, samen met vele winkeliers, organiseren. Natuurlijk met prijzen om van te dromen, zoals: een 3-daagse reis naar Parijs voor 2 personen; portable televisies (z/w); een fotocamera en tientallen andere aantrekkelijke prijzen. Op zaterdag 12 november leest u er alles over in het Leidsch Dagblad. Zaak-Van der Valk 'Brein achter ontvoering' ontkent alles DEN BOSCH (ANP) - De Italiaan se hoofdverdachte in de ontvoe ringszaak van mevrouw Van der Valk ontkent iets met deze kwes tie te maken te hebben. Bij hem is ook niets van het losgeld te ruggevonden. De verdachte is in Italië gehoord door rechercheurs van de rijkspolitie. De man, die ervan wordt verdacht het brein te zijn geweest achter de ontvoering, is 19 september aangehouden in Sannicandro Garganico. Tijdens een verkeers controle bleek hij in het bezit te zijn van een vals rijbewijs. Hij woonde op dat ogenblik bij een andere Italiaan, die ervan op de hoogte was dat de man werd ge zocht in verband met een eerdere ontvoeringszaak in Italië waar voor hij tot twintig jaar gevange nisstraf was veroordeeld. De Nederlandse politie vermoedt dat de Italiaan na de ontvoering met het grootste deel van het los geld van 12 miljoen aan de haal is gegaan. De Nederlandse justitie gaat de Ita liaanse justitie op korte termijn vragen de vervolging van de man over te nemen. Dat is nodig om dat Italië eigen staatsburgers niet uitlevert. DEN HAAG (GPD) - Het ryk gaat bezuinigen op de Zilvervloot. De kosten van dé aantrekkelijke spaarregeling voor jongeren zijn door het gegroeide aantal spaar ders (bijna twee miljoen) en de rentelasten te hoog geworden, voor het rijk. Belangrijke maatregel is het terug brengen van de maximumleef tijd-die gaat van twintig naar ne gentien jaar - waarop jongeren nog deel kunnen nemen aan de regeling. Op die manier wordt voorkomen dat jongeren die van af hun vijftiende de zesjarige re geling zijn aangegaan met het rijk op hun twintigste nogmaals Failliet verklaard De Rotter damse rechtbank heeft vandaag de OGEM Holding NV failliet verklaard. Tot curatoren zijn be noemd de bewindvoerders mr. D.A. Slager en mr. drs. H.P.J. Ophof. OGEM bv, waarin onder meer de Midden-Oosten-activiteiten zijn gebundeld, verkeert nog steeds in staat van surséance. Op 24 no vember worden tijdens een aan deelhoudersvergadering de re sultaten over 1981 en 1982 be sproken. Kies uw eigen dealer zesjarige komst kunnen afsluiten. De tweede maatregel is het gelei delijk verminderen van de tien procent premie. Het rijk kent die nu toe na afloop van de regeling. De tien procent wordt berekend over gespaarde hoofdsom en de totale rente die werd verkregen tijdens de looptijd. Vanaf 1 ja nuari zal de premie niet meer worden toegekend over de rente die vanaf dat tijdstip wordt ver kregen. Uiteidelijk zal de premie alleen over de jaarlijks gespaarde inleg (die maximaal 480 gulden per jaar is) worden berekend. De maatregelen zijn vervat in een wetswijziging die deze week aan de Tweede Kamer is gestuurd. Het voornemen om te bezuini gen op de regeling was overigens dit jaar al aangekondigd door mi nister De Koning (sociale za ken). ARGENTINIË Na zeven jaar van mili taire dictatuur hebben de Argentijnen afgelo pen zondag in democratische ver kiezingen een nieuwe leider geko zen. Raul Alfonsin, advocaat en hartstochtelijk pleitbezorger van mensenrechten, liet met zijn radi cale partij de peronisten van Italo Luder ruim achter zich en wordt de nieuwe president. Argentinië is door het schrikbewind van de militairen in een hopeloze positie gebracht. Het land zit diep in de schulden, de industrie is verou derd, driekwart van de bevolking leeft in armoede, de bureaucratie is enorm, de corruptie tiert welig. Al- r lesbehalve gunstige voorwaarden voor een herstel van democrati sche verhoudingen. Zulke omstandigheden stellen zware eisen aan het landsbestuur. De' overwinning van de Radicale Bur gerunie is daarom verheugend. Van de dertien deelnemende kan didaten maakten alleen Alfonsin en Luder een serieuze kans. De partij programma's liepen niet veel uit een. maar de socialistische pero nisten brachten een zware hypo theek in. Tijdens het regime van oprichter Juan Peron en dat van zijn vrouw en opvolger Isabella werd immers de kiem gelegd voor de militaire onderdrukking. De prijs van zeventigduizend "ver misten" heeft er toe geleid dat veel Argentijnen het zekere voor het on zekere hebben genomen. Van be lang voor de uitslag was vermoede lijk ook dat veel jonge kiezers wei nig weten van de gloriedagen van de Peron-dynastie. Het peronisme, dat curieuze monsterverbond van arbeiders en fascisten met zijn nog vele vertakkingen in het leger, moest zo voor het eerst in veertig jaar een stembusnederlaag incas seren. Alleen dat gegeven al maakt de taak van Alfonsin niet eenvoudig. Hij heeft een meerderheid, maar zijn oppositie heeft van oudsher meer banden met de vakbeweging. Zon der haar steun is de ongetwijfeld bittere strijd voor een "nieuw" Ar gentinië bijvoorbaat kansloos. De Argentijnse verkiezingen hebben een belang dat verder reikt dan de landsgrenzen. In het debat over de aflossing van de buitenlandse schuld van ruim honderd miljard dollar vinden de buitenlandse ban ken en het Internationale Monetaire Fonds nu de charismatische, rede lijke en op het Westen georiënteer de Alfonsin tegenover zich die vast besloten is soepeler aflossings- voorwaarden te bedingen. De uit komst wordt door de andere landen in het armlastige Latijns-Amerika hoopvol afgewacht. En dan is er nog de afwikkeling van het conflict dat vorig jaar leidde tot de val van de militairen, de defini tieve regeling van de toekomst van de Falklandeilanden. De Malvinas zijn Argentijns, zo vindt ook Alfon sin, al zal hij niet de militaire maar de diplomatieke weg bewandelen om zijn gelijk te krijgen. Teleurgestelde peronisten en machtsbeluste militairen zijn de grootste bedreiging, maar zeker is ook dat buitenlandse erkenning voor Alfonsin en de democratie in Argentinië van levensbelang is. Het stemt daarom hoopvol dat zowel de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië, als de Europese banken tevre den op de uitslag hebben gerea geerd. even zorgvuldig als uw BMW Rob Gorris B.V. Hoge Rijndijk 278. 2314 AL Lelden. Teleloon 071-896000 De Leidse koopavond geopend DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal vrijwel zeker akkoord gaan met de levering van oorlogsschepen aan Taiwan. Dat kan worden afgeleid uit het standpunt waarmee minister van buitenlandse zaken Van den Broek het overleg met zijn collega Van Aardenne (economische za ken) ingaat. De woordvoerder van het ministerie zei vanmorgen desgevraagd dat Van den Broek „niet bij voorbaat nee" heeft gezegd tegen het afgeven van een exportvergunning aan de bedrijven die bij de Taiwanese order zijn betrokken. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER Willi 1,11, NI Al 1ENI.ANI1 Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam_ TEL AVIV (UPI/Rtr) - De regering van Israel heeft gisteren een verbod ingesteld op de aankoop van dollars. Ze wil daarmee de stormloop op de Amerikaanse munteenheid voorkomen. De laatste dagen is de be langstelling voor de dollar weer sterk gegroeid omdat wordt vermoed dat er een nieuwe devaluatie van de sjekel ophanden is. De vorige maand werd de sjekel met bijna negentien procent gedevalueerd. Volgens de minister van financien van Israel, Jigal Cohen-Orgad, is het- verbod van tijdelijke aard. Het zal worden opgeheven zodra de econo mische situatie daar aanleiding toe geeft. Wie naar het buitenland gaat kan overigens nog wel dollars bij de banken kopen, tot een maximum van drieduizend. Ook zullen er dollars beschikbaar zijn voor betalingen die in het buitenland moeten worden gedaan. U kunl deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 -144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1