LEIDSCH DAGBLAD Betoging verdeelt politici Radicalen op winst bij verkiezingen Argentinië Ruim 800 doden in Turkije Weinig hinder door actie streekvervoer BOERENKOOL EN ROOKWORST Recordoogst champagne CDA: 'Onder indruk' WD: 'Geringe waarde' Paus schrijft grootmachten DRUKKERIJ DELTABACH 29 OKTOBER LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 31 OKTOBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37230 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tal.nrs. zie cololon Driehonderd miljoen flessen REIMS (AP) - De druivenoogst van deze zomer in het Franse wijngebied Champagne heeft ruim twee en een kwart mil joen hectoliter opgeleverd en is daarmee de oogst van de eeuw. Verwacht wordt dat dit jaar 300 miljoen flessen champagne zullen worden gebotteld, waarmee het re cord van 290 miljoen in 1982 wordt overtroffen. De uitzonderlijke zomer en het ongewoon najaar hebben de schade als gevolg van de hagelbuien in het voorjaar ruimschoots goed gemaakt. Slechte oogsten in 1978, 1980 en 1981 hebben de Franse champagne-reserves uitge hold en de prijzen opgedre ven. Na de twee opeenvol gende recordoogsten wordt verwacht, dat de prijzen voor 1983 gelijk zullen blijven aan die van 1982. Bar weer belemmert hulpverlening na aardbeving ANKARA (DPA) - Bij de zware aardbeving van gistermorgen in het oosten van Turkije zijn vol gens de eerste officiële opgave die vanmorgen bekend werd ge maakt 813 doden gevallen. In ziekenhuizen zijn meer dan 340 gewonden opgenomen. De Turk se radio zei dat tot dusver 27 mensen levend uit de puinhopen zijn gehaald. De autoriteiten heb ben de nationale pers opgedra gen uitsluitend de officiële cij fers over het aantal slachtoffers te gebruiken. Vele overlevenden in de getroffen provinciesteden en de tientallen totaal verwoeste dorpen hebben de nacht onder ijzige sneeuw stormen in de open lucht moeten doorbrengen. De hulpverlening werd zwaar gehinderd door de talrijke vernielde wegen en het slechte weer. Vandaag arriveerde vanuit Zwit serland een medisch team van 21 artsen en assistenten in het rampgebied. Saoedi-Arabië heeft tien miljoen dollar voor de slachtoffers beschikbaar gesteld. Volgens de Turkse radio is er grote behoefte aan diverse medi camenten, bloedplasma, tenten, dekens en machines om het puin te ruimen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Politiek Den Haag heeft verdeeld gerea geerd op de massale vredesdemonstratie afgelopen za terdag in de residentie. Premier Lubbers zei dat de beto- tegen kernwapens demonstreert ging een 'grote indruk' op hem zullen verdwijnen, had gemaakt. Ook zijn partij, het Het eerstkomende debat over CDA, noemde de betoging een kernwapens 'indrukwekkend signaal honderdduizenden mensen'. Al leen de WD verklaarde niet erg onder de indruk te zijn van het aantal mensen dat demonstreer de. Vice-fractievoorzitter Even huis noemde het getal van ruim een half miljoen demonstranten 'van geringe waarde'. Premier Lubbers noemde het zor gelijk dat de NAVO kennelijk niet langer als een vredesorgani satie wordt beschouwd, maar als een bedreiging. Lubbers be schouwt de demonstratie als een stimulans de wapenwedloop te keren. Maar als het kabinet een besluit neemt zal het parlement de toetssteen zijn, aldus de pre- Een woordvoerder van de CDA- fractie noemde de betoging een massale getuigenis van onrust en onvrede over kernbewapening. Voor het CDA is het een nieuwe aansporing door te gaan met het terugdringen van de rol van kernwapens in Oost en West. Het CDA wil alles doen om plaatsing van kernwapens in Europa te voorkomen, aldus de woordvoer der. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur op het Korte Voorhout i rende menigte. de Kamer vindt half november plaats. Aan de or de is dan het Nederlandse stand punt ten aanzien van de plaat sing van kernwapens in West- Duitsland en Groot-Brittannië. De PvdA heeft minister De Rui ter (defensie) opheldering ge vraagd over diens uitspraak dat Nederland geen bezwaar zal ma ken tegen de opstelling van kruisraketten in andere NAVO- landen. Volgens het PvdA-ka- merlid Ter Beek is het voorbe houd dat Nederland heeft ge maakt bij het NAVO-dubbelbe- sluit van 1979 altijd bedoeld ge weest om druk uit te oefenen op de bondgenoten. Buitenland In de internationale pers heeft de vredesdemonstratie weinig aan dacht getrokken. Kranten vol staan met korte berichten, waar in met name het aantal deelne mers en het optreden van prinses Irene worden genoemd. Ook in Denemarken is zaterdag door 100.000 mensen gedemon streerd tegen kernwapens. Het was de grootste betoging in de Deense geschiedenis. In de Bondsrepubüek hebben enkele honderden demonstranten blok kades uitgevoerd bij Amerikaan se bases bij Heilbronn en Stutt gart. Het totaal aantal mensen dat de afgelopen weekeinden te gen kerhwapens heeft gedemon streerd wordt geschat op bijna 3 miljoen. (zje verder pagina 5) MEXICO-STAD (GPD) - Met de helft van de stemmen geteld ste venen de radicalen (55%) in Ar gentinië af op een ruime over winning op de peronisten (40%) in de gisteren gehouden presi dentsverkiezingen. Tienduizenden zingende en jui chende mensen hebben vanmor gen in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires voor het hoofd kwartier van de Radicale Bur gerunie de triomf gevierd van hun presidentskandidaat Raul Alfonsin. De opkomst bij de verkiezingen was massaal. Meer dan 80 pro cent van de bijna 18 miljoen ge registreerde kiezers zocht de stembus op. De voorspellingen, gebaseerd op de voorlopige offi ciële uitslagen, geven de radica len bijna 55 procent van de stem men, terwijl de peronisten amper 40 procent zouden behalen. Hoe wel de peronisten hopen dat de laatste uitslagen van de omvang rijke provincie van Buenos Ai res, met in totaal meer dan tien miljoen kiezers, de telling nog enigszins in hun voordeel zal wij zigen, lijkt de absolute meerder heid van Alfonsin zo goed als ze ker. De verrassing is groot. Opiniepei lingen hadden een nek-aan-nek- race voorspeld tussen Alfonsin en de peronistische kandidaat Italo Luder. Over het algemeen werd verwacht dat geen van bei den een absolute meerderheid Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en enige tijd regen. Minimumtemperatuur onge veer 7 graden, raiddagtemperatuur ongeveer 12 graden. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuid westelijke wind. 1 November 1983. Zon op 07.34, onder 17.13 uur. Maan op 02.29, onder 16.22 uur. Hoogwater in Katwijk om 12.11 uur, laagwater om 07.51 en 20.13 uur. zou behalen. In dat geval zou een speciaal kiescollege moeten uit maken wie er president zou moe ten worden. Mocht Alfonsin als nog de absolute meerderheid van 50 procent plus één verlie zen, dan lijkt zijn voorsprong op Luder toch nog groot genoeg om de peronisten aan hun belofte te houden om „de wil van het volk" in het kiescollege te zullen res pecteren. Het succes van de 56-jarige Alfon sin wordt verklaard door zijn agressieve verkiezingscampag ne, waarin hij voortdurend fel uithaalde naar de militairen. De peronistische Luder was daaren tegen bijna altijd keurig in het pak gestoken en vervreemdde zich met zijn gematigde taal enigszins van de Argentijnse ar beiders, de groep waarvan het VATICAANSTAD - Paus Johan nes Paulus 2 heeft een beroep ge daan op president Reagan van de Verenigde Staten en de voorzit ter van de opperste Sowjet And ropov, de onderhandelingen voor wapenbeheersing te Genè- ve niet af te breken. Dat onthulde hij zaterdag in zijn in het latijn uitgesproken slotrede tot de 200 bisschoppen, die deel hebben genomen aan de zesde bisschoppenconferentie. De paus bleef met zijn brief geheel in de sfeer van de bisschoppen synode zelf, die twee dagen eer der in haar "boodschap der hoop" zich tot tolk had gemaakt van de mensheid die zucht om vrede, gerechtigheid en vrijheid. De paus benadrukte dat de hui dige spanningen en conflicten al leen maar door onderhandelin gen kunnen worden opgelost. peronisme het in principe moet hebben. Sommige waarnemers geloven dat Alfonsin zijn overwinning voor een groot deel heeft te danken aan de bijna vijf miljoen jonge kiezers die nog nooit eerder naar de stembus waren geweest. Bij veel van hen zou de naam Peron niet zozeer de legendarische ge neraal van na de Tweede Wereld oorlog hebben opgeroepen, maar diens echtgenote Isabel, die het land in de jaren zeventig in feite uitleverde aan de militairen. Op vice-voorzitter Evenhuis van de WD maakte de betoging weinig indruk. Hij had verwacht dat er veel meer mensen zouden zijn 'gezien de enorme propaganda'. Volgens Evenhuis hebben de media de mensen enorm bein- vloed. Het aantal demonstranten noemde Evenhuis van geringe waarde. Het optreden van prin ses Irene, die de menigte toe sprak, vond de WD'er 'een uit stekende act van de organisatie'. WD-voorzitter Kamminga meent dat de vredesdemonstratie de onderhandelingspositie van het Westen in Genève negatief beïn vloedt. Door de gebeurtenissen van zaterdag zal men in het Oost blok denken dat het westen wan- uithol?1 demoCraÜe zlchzelf LEIDEN, UTRECHT (ANP/GPD)- Burgemeester Peper terug uit Peking: (foto GPD) Sancties van China zijn te verwachten PAGINA 6 VS: op Grenada minder Cubanen Jordaanliedjes van Jaap v.d. Merwe PAGINA 11 Sponsoring kan KNVB geld kosten PAGINA 13 Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 - 89 92 41 Volgens PvdA-voorzitter Van den Berg is de demonstratie voor de komende jaren van grote beteke nis. Parlementariërs zullen zich de grote opkomst moeten aan trekken. Hij hoopte dat de scheidslijnen tussen het parle- OCCASION-SPECIALIST NISSAN Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Boerenkool, panklaar, zak± 400 gram Verse Het busvervoer in de Leidse re gio heeft vanochtend niet veel vertraging ondervonden van de stakingsacties onder het busper- soneel. Wel viel op, aldus een woordvoerder van de NZH, dat minder passagiers dan normaal IB PL- van de bus gebruik maakten, ment en'de man op straat'die V™°lhtehnd werden de vonge week begonnen acties bij het streekvervoer tegen de aange kondigde korting van 3,5 procent op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, voortgezet. De ESO (samenwerkingsorgaan van vervoerbedrijven) meldde door de vervoersbond CNV uitgeroe pen stiptheidsacties in Amster dam-Zaanstreek, Noord- en Zuid-Holland, Limburg en Bra bant. Volgens de ESO hebben de acties vanochtend nauwelijks geleid tot vertragingen. Een enkele bus was iets te laat. Ook bij de Spoorwegen is de maan dagochtendspits zonder noe menswaardige problemen verlo pen. Aan het begin van de derde actieweek van het spoorwegper soneel bedroegen de vertragin gen maximaal tien minuten. Al leen in Noord-Holland liep dat op tot ongeveer twintig minuten. een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit rTTT"TTTlTI Alkemadelaar» 1 Roelofarendsveen tel 01713-2866 - 2073 Zwartkijkers zullen vanaf vandaag voorlopig niet worden bekeurd als ze erop worden betrapt geen luister- en kijkgeld te hebben be taald. De ambtenaren van de Dienst Om roepbijdragen hebben hiertoe besloten uit protest tegen de ka binetsplannen om de ambtena rensalarissen te verlagen. In plaats van een boete zullen zwartkijkers worden verrast met "een vriendelijke vermaning" al dus AbvaKabo. naturo kurkvloeren |T7T3 vanaf 10,50 per m2. I W W bel of kom langs voor documentatie Leiden - Oude Singel 138 - Telefoon 071-149738 Wat heeft het te beteke nen, voor de demo cratie in het algemeen en voor onze volksvertegenwoordi gers in het bijzonder, als een onge kend grote massa op de been komt om in een demonstratie een heel specifieke opvatting over een be langrijke kwestie uit te dragen? De eerste reactie van doorgewinterde politici is dan om bijzonder goed op te letten en zo mogelijk het initiatief over te nemen of ten minste naar zichzelf toe te trekken. De demonstratie in Den Haag van af gelopen zaterdag tegen de even tuele plaatsing van nieuwe kernwa pens in Nederland noch in Europa was, ook naar Europese maatsta ven gerekend, van ongekende om vang. Het CDA sprak van een "in drukwekkend signaal', woordvoer ders van de WD vrezen dat het Oostblok dergelijke manifestaties kan interpreteren als een uitholling van de Westerse democratieën, terwijl de Sowjet-Unie er ook een aanleiding in kan zien om in Genè ve, aan de onderhandelingstafel, nu zeker het been stijf te houden. Een demonstratie zoals in Den Haag heeft iets tegenstrijdigs, iets dat vergelijkbaar is met de poging om de vrede te bewaren door middel van de afschrikking met kernwa pens. De honderdduizenden die een inge wikkelde materie voor zichzelf heb ben vertaald in een duidelijke keu ze, in een onwrikbaar politiek standpunt, laten zien dat zij geen geloof meer hechten aan de oplos singen die de politici tot dan toe hebben aangedragen. Voor velen die zich zelden of nooit in de poli tiek mengen, maar wel hun vertrou wen stellen in onze democratie, is nu toch blijkbaar een moment aan gebroken om 'de politiek' even te laten zien dat 'de mensen' er ge woon anders over denken. In die zin is er sprake van een groot en immens wantrouwen. Het nieuwe ongeloof in de houdbaar heid van allerlei militair-strategi sche paradoxen wordt echter ook vertaald in een beroep op onze po litici, er wordt op hen een krachtig beroep gedaan nu eens niet te pra ten en te redeneren, maar om aan dachtig te luisteren. Die vraag om aandacht holt de democratie niet uit, maar tekent het geloof in de de mocratie, het is een hoopvol teken dat de politici niet mogen veron achtzamen of, erger nog, mogen kleineren. Maar zouden al die mensen zich niet tragisch kunnen vergissen, zoals de critici waarschuwen? Hoe ge vaarlijk is niet het politieke instinct van de massa? Kunnen de gevol gen van mooie idealen, juist in de internationale politieke verhoudin gen. niet rampzalig zijn? In dit geval hebben de volksvertegen woordigers echter niet te maken met wereldvreemde idealisten die geloven dat het lam tenslotte zal rusten naast de wolf. Natuurlijk kende de demonstratie deelnemers van allerlei slag, zoals pacifisten die elk geweld afwijzen, maar alles bij elkaar was er beslist geen spra ke van een mentaliteit van het 'ge broken geweertje'. De meegevoer de leuzen waren duidelijk en door gaans eenduidig, al blijft het de vraag of menige deelnemer bereid zal zijn de prijs te betalen van een sterkere conventionele bewape- ning als het ooit mocht lukken om de rol van de kernwapens terug te dringen. Het 'belangwekkende signaal' is en blijft dat er een nieuw bewustzijn is ontstaan over de betekenis van kernwapens als middel om de vre de te bewaren. De kernwapens hebben in de ogen van zeer vele en ook zeer verschillende Nederlan ders hun politieke en militair-strate gische vanzelfsprekendheid verlo ren. Dit is een politiek feit van de eerste orde waarmee zowel de mili taire deskundigen als onze eigen volksvertegenwoordigers ten volle rekening zullen moeten houden. Het ontkennen of negeren van dit nieuwe bewustzijn, een nieuwe po litieke realiteit, zou dan uiteindelijk alsnog de democratie kunnen on dermijnen. 250 g rookworst, 1 QO 259 JL.«70 EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVERWIRIilJUSTADliN IANI) Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proei voor f 9,50. öl noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61.25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Meetwagon ramt huis: één dode HEEZE (ANP) - In het Brabantse Heeze is een meetwagon van de NS ontspoord en een woonhuis binnengereden. Een persoon is daarbij om het leven gekomen. Twee anderen raakten gewond. Het treinverkeer tussen Eind hoven en Weert is gestremd. De reizigers worden met bussen vervoerd. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1