John van der Wiel overmoedig "Winnen van SSK, anders kunnen we het wel schudden Debuut Leidse arbiter bij profs Zijl/LGB wil naar derde EC-ronde LAOOC tegen verbanning Sowjets van Spelen Geen genoegen met suprematie van Karpov Een man van zes miljoen Uitslagen LOWS 1 (zat - QUICK BOYS 13 Fraude met clubkas W& u' -ZXC& VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 LEIDEN - Dertien jaar nadat Wim Schalks zijn laatste wedstrijd affloot, maakt weer een Leidse scheidsrechter zijn debuut in het betaalde competitievoetbal. Koos van der Leek fungeert zondag als spelleider bij het eerste divi sie treffen tussen RBC en FC Twente. Voor de 36-jarige Leidenaar is het duel in Roosendaal één van de tests die hij moet af leggen in zijn stageperiode van een jaar in het profvoet bal. Op grond van zijn presta ties bij de amateurs terecht gekomen op de overgangs- lijst, dient hij dit seizoen te bewijzen dat hij het grotere werk aankan. Daartoe floot hij tot nu toe ondermeer vriendschappelijke wedstrij den van de standaardteams van betaalde clubs en compe titieduels van de reserve-elf tallen. Verder was hij drie maal grensrechter bij prof- confrontaties. Laconiek Aan het eind van de lopende jaargang wordt bekeken of Van der Leek, die al 18 jaar fluit, 'overgaat'. Hijzelf laat het laconiek op zich afko men. "Tot nu toe gaat het lek ker, mijn eerste rapporten waren in elk geval goed, maar of ik het haal moet ik natuur lijk afwachten. Ik beschouw het al als een voorlopige be kroning van mijn carrière dat ik op de overgangslij st ben geplaatst". SAVONA - Volgens trainers noo dzaakt deelname aan de Europa Cup een uitgebreide spionagecampagne. Bij het naderen van internationale ontmoetingen rukken oefen- meesters over het continent uit om tegenstanders zo grondig mogelijk te analyseren. Niets mag tegenwoordig immers meer aan het toeval worden overgelaten.. Dienstplichtig militair Martin Vreeburg (witte cap) mocht tonscommandant aanvankelijk vrijaf had geweigerd. Italië, nadat zijn pelo- Bij het waterpolo gelden evenwel andere principes. Zo ook bij de Zijl/LGB, dat zich vandaag in de tweede ronde van het EC-toer- nooi voor bekerwinnaars stort. Het Zweedse SSK Stockholm, het Franse Charenton en het Ita liaanse Savona zijn daarin de op ponenten, maar anders dan in bijvoorbeeld de voetballerij is Rob Schouten nauwelijks op de LOS ANGELES (DPA) Los Angeles zou van de organisatie van de Olympische Spelen moeten afzien, als de Verenigde Staten de sportploeg van de Sowjet-Unie zou uitslui ten. Peter Ueberroth, de voorzitter van het organisatiecomité in Californiè, wees op de ze zware maatregel in een uitzending van 'Nightline' van het Amerikaanse televisie station ABC. Het organisatiecomité (LA OOC) heeft zich tegenover het Internatio naal Olympisch Comité verplicht naar alle nationale Olympische comités een uitnodi ging te sturen. In de loop van de uitzending in de nacht van woensdag op donderdag kwam het tot heftige woordenwisseling tussen Ueberroth de initiatiefnemers van een petitie. In op 14 september in de volksvertegenwoordi ging van de staat Californiè opgestelde mo tie werden de regering Reagan en het Ameri kaanse congres gesommeerd de sportlieden uit de Sowjet-Unie te weren van de Zomer spelen in 1984. De republikeinse senator John Doolittle moti veerde deze actie met de woorden: "De ver banning van de Sowjets van de Olympische Spelen is op dit ogenblik de enige sanctie met uitwerking voor het neerschieten van het Zuidkoreaanse vliegtuig". Ueberroth antwoorde met een vergelijking: "Onze spe len zijn als de Verenigde Naties. Daarvan zijn wij gastheer in New York. Als we gaan beginnen met het selecteren van de landen r New York mogen komen en welke niet, moeten we de Verenigde Naties af schaffen. Met de Olympische Spelen is het precies zo. We hebben alle landen uitgeno digd. Als we er één niet toelaten, moeten we van de Spelen afzien". Doolittle is een coördinator van een groep, die zich intensief bemoeit om de uitsluiting van de Sowjet-Unie van de Olympische zomer spelen te bewerkstelligen. Zij staken hun ac ties alleen als de Sowjet-Unie zich officieel voor het vliegtuig-incident verontschuldigt en de nabestaanden van de omgekomen pas sagiers een schadevergoeding uitkeert. Tot nu toe heeft de groep tienduizend handte keningen verzameld ter ondersteuning van de petitie. Het doel is een miljoen van zulke verklaringen bijeen te krijgen. hoogte van de kwaliteiten van de oppositie. Waar FC Groningen de loting al leen al 'zwaar' genoeg achtte voor een zesmans-afvaardiging, moet de Leidse polotrainer zich tevreden stellen met informatie uit de tweede hand. Van Stan van Belkum bijvoorbeeld, de ge louterde international. Hij ont dekte gisteren niet meer dan twee bekende gezichten bij SSK Stockholm, geen hoogvlieger dus. Voeg daarbij het 14-8 ver lies van de Zweden in de eerste ronde tegen het Spaanse Mont- cui, en de kwalificatie "te ver slaan" is verklaard. De wedstrijd tegen de Zweedse be kerwinnaar is van cruciaal be- iir v,H uunuciudg ivwcxiii ncL tui een Z.1J11 wij gasineer in iNcw i otk. /vis we gaan Slangen vut*\. t" heftige woordenwisseling tussen Ueberroth beginnen met het selecteren van de landen de petitie. Het c gepiaatsi en initiatiefnemers van een petitie. In een die naar New York mogen komen en welke verklaringen bij in 9.00 pln.nnntan nncrovoor hol TILBURG (ANP) Bij het schaakspel geeft een verschil van 200 elo-punten ongeveer het onderscheid aan dat er in voetballerij bestaat tussen NEC en Barcelona. Daarom was het achteraf gezien niet zo verstandig dat John van der Wiel in zijn duel tegen Anatoli Karpov voor de zevende ronde van het internationale schaaktoernooi in Tilburg koos voor een opening, die recht geeft aan de killerscapaciteiten van de wereldkampioen. In het drie-rijen-systeem dat op het bord kwam spoog de veelkoppi ge witte draak her en der vuur. Van der Wiel moest terug of hij wilde of niet en tegen het einde van de speeltijd leek het meer of hij zijn positie achter in plaats van op het bord verdedigde: in casu zijn plaats als medekoplo per. Tegen de tijd dat de klok be gon te dringen was de zwarte stelling zo ingesnoerd dat Van der Wiel in armoede een pion of ferde. Voordien was er nog slechts één pion afgeruild. Hoewel het bord vol materiaal staat geeft niemand meer een kans voor de jonge Lei denaar als morgen het duel - zonder publiek wordt voortge- ge aanpak Karpov aan het den ken heeft gezet. De rest van het illustere veel hoger gekwalifi ceerde gezelschap heeft daar tot dusverre eigenlijk geen po gingen toe gedaan. Daar wreekt zich het gemis van Kasparov en Kortjsnoi, spelers die zich even min als Van der Wiel van te vo ren neerleggen bij de suprematie van de wereldkampioen. Omzichtig zet. Overmoedig Dat verlies mag dan te betreuren zijn, feit is wel dat Van der Wiel met zijn wellicht wat overmoedi- NEW YORK (AFP) - Een toe schouwer bij de open Ameri kaanse tenniskampioen schappen in New York heeft bij de rechtbank een klacht gedeponeerd tegen tennisser John McEnroe. De kijker eist een schadevergoeding van zes miljoen dollar (ze ventien miljoen guldenom dat hij beledigd werd en- zaagsel in het gezicht ge gooid kreeg. Deze rechtszaak is bet gevolg van een incident tijdens de partij op Flushing Meadow tussen McEnroe en zijn land genoot Trey Waltke. De toe schouwer, Chris Schneider, applaudiseerde voortdu rend voor goed spel van Waltke en moedigde hem ook aan, "Het gebeurde al leen op passende momenten, niet als McEnroe op bet punt stond te serveren". Volgens de klager heeft McEn roe hem tijdens de partij ge vraagd of bij nog lang door ging met de ondersteuning van Waltke. "Daarvoor ben ik hier", had bij geant woord. Vervolgens had McEnroe hem beledigd en zaagsel in het gezicht ge gooid. In Tilburg heeft Karpov wellicht alleen iets te duchten van Ljubo- jevic of Vaganian. Beide braken hun partijen af, Vaganian zelfs voor de vierde achtereenvolgen de keer. Niemand had iets an ders verwacht, want aan de ande re kant van het bord zat Anders- son. De Zweed speelde met wit uiterst omzichtig om te voorko men dat de hangende zwarte pionnen in beweging kwamen. Het resulteerde in hevige tijd nood, waarbij Vaganian een re mise brengende combinatie over het hoofd zag. In de afgebroken stelling heeft Andersson een pion meer. Ljubojevic dwong in het Spaans Spasski tot nauwkeurig verdedi gen. Tot tweemaal toe leek de Joegoslaaf in het voordeel te ko men. De eerste keer bracht de vroegere wereldkampioen een pionoffer, dat hem ruimte gaf. De tweede keer benutte Ljuboje- vic zijn kansen niet optimaal. Het resulteerde in een eindspel dat hoogstwaarschijnlijk zonder verder spelen remise zal worden gegeven. Aan het hoofd van de ranglijst figu reert voorlopig Poloegajevski dankzij een deling van het punt met Seirawan. Portisch forceer de tegen Hübner in een Engelse partij via een doorstoot in het centrum een technisch gewon nen staand eindspel. Bij de ver wezenlijking van de winst zou de Hongaar naast Poloegajevski ko- Zevende ronde: Portisch (Hon) - Hübner (WD1) afg.; Poloegajevski (Sow) - Sei rawan (VSt) V2—V2; Karpov (Sow) - Van der Wiel (Ned) afg.; Soson- ko (Ned) - Timman (Ned) 1-0; Ljubojevic (Joe) - Spasski (Sow) afg.; Andersson (Zwe) - Vaga nian (Sow) afg. Stand na zeven ronden: 1. Poloegajevski 4 punten; 2. Van der Wiel, Karpov 3'/2 1; 4. So sonko, Seirawan 3Vfe; 6. Ljuboje vic 3 2; 7. Portisch 3 1; 8. Spasski 2Vï 2; 9. Andersson, Hübner 2Vi 1; 11. Timman 2V2; 12. Vaganian 2 3. Blunder Wie de hoop op een hoge eindklas sering voorlopig kan laten varen is Jan Timman. Na de kansloze nederlaag tegen Poloegajevski in de vorige ronde blunderde hy gisteren tegen. Sosonko op een manier om pijn in de ogen te krij gen. Bij een poging een verloren pion te heroveren werd hij regel recht mat gezet. Het begint er steeds meer op te lijken dat So sonko zijn relatief hoge winstre kening voor een belangrijk deel aan Timman te danken heeft. De onderlinge score tussen deze twee is inmiddels 13-3 in het voordeel van Sosonko. De tot Nederlander genaturaliseerde Rus is voor Timman een angst- gegner zoals Kortsjnoi dat was voor Talj, of Fischer voor Taima- nov. Een dergelijk aanhoudend falen werkt hallucinerend. Het optreden van Timman had er in ieder geval veel van weg. Partij Het verloop van de partij tussen door Rob Onderwater lang, nu het Franse Charenton als uitermate zwak te boek staat. In een eerder Cuptoernooi wer den de Parijse poloërs zeer ruim weggevaagd door AZC. "We moeten van Stockholm winnen", was Stan van Belkum zich be wust, "anders kunnen we het wel schudden voor de halve finale". De verwachting is dat daarvoor gastheer Savona zich zeker zal plaatsen. Het team herbergt drie internationals en speelt in de Ita liaanse competitie een vooraan staande rol. Het feit dat de krachtmeting met Savona voor zondag is geprogrammeerd, komt de équipe van Rob Schou ten niet ongelegen. Dan immers is al bekend wie zich voor de eindronde hebben gekwalifi ceerd. "Het kan tegen de Italia nen dan best een leuke wedstrijd worden", blikte routinier Albert Spijker alvast vooruit, die gister morgen bij het vertrek tot zijn genoegen constateerde dat Mar tin Vreeburg in de Leidse selec tie was opgenomen. Omdat zijn pelotons-commandant hard- nekkkig weigerde de dienst plichtig Leidenaar vrijaf te ge ven, leek de EC-reis aan Vree burg voorbij te gaan. Op het laat ste moment echter toonde de le gerleiding clementie, waardoor Vreeburg alsnog naar Italië kon afreizen. Een trip ovengens, die de Leidse schatkist aanzienlijk heeft leeg geroofd. Rob Schouten heeft daar evenwel maling aan. "We zijn hier om de derde ronde te halen". John van der Wiel (links) begon goed gemutst aan zijn partij tegen Karpov, om de leiderspositie in het Tilburg-toernooi. De Russische wereldkampioen heeft nadat de match is afgebroken nu het meeste reden tot vrolijkheid. Gennadi Sosonko en Jan Tim man, die de laatste in 38 zetten verloor, was als volgt: Wit: Sosonko (Ned) Zwart: Timman (Ned) 1. d2-d4 d7-d5, 2. Pgl-f3 Pg8-f6, 3. c2-c4 d5xc4,4. Pbl-c3 c7-c6,5. a2-a4 Lc8-c4, 6. Pf3-e5 Lg4-h5, 7. f2 f3 e7-e6, 8. g2-g4 Lh5-g6, 9. h2-h4 h7-h6, 10. 10. Pe5xg6 f7xg6,11. e2-e4 c6-c5,12. d4xc5 Dd8x- dl+, 13. Kelxdl Pb8-c6, 14. Lflxc4 Ta8-d8+, 15. Kdl-e2 Pc6-d4+, 16. Ke2- f2 Lf8xc5, 17. Lcl-e3 0-0, 18. Kf2-g2 Kg8-h7, 19. Tal-dl e6-e5, 20. Pc3-b5 Pd4-b3, 21. Le3xc5 Pd3-c5, 22. a4-a5 Pc5-a4, 23. b2-b3 Pa4-b2, 24. Tdlxd8 Tf8xd8, 25. Pb5xa7 Pb2xc4, 26. b3xc4 Td8-a8, 27. Pa7-b5 Ta8xa5, 28. Pb5-d6 b7-b6, 29. Thl-dl Ta5-c5, 30. Tdl-al Tc5-c7, 31. Tal-a8 Tc7-d7, 32. Pd6-b5 Td7-d2+, 33. Kg2-g3 Td2-d3, 34. Kg3- f2 Td3-d2+, 35. Kf2-e3 Td2-h2, 36. Pb5-d6 Th2xh4, 37. Pd6-f7 g6-q5, 38. Ta8-h8+ Zwart geeft op ADVERTENTIE Attentie Morgen is het zover, de zo belangrijke topper De supportersbussen vertrekken vanaf 11.00 uur om de 5 minuten Aanvang 12.00 uur. De opstelling van LOWS is nog niet bekend, maar de opstelling van Quick Boys geven wij u prijs: Floor Schaap Bert Heemskerk Nico Schaap Gerrit Vooys Leen van Duyn Anne van Duyn Gert Pluimgraaff Koos de Jong Kees van Dijk Wim Varkevisser Arle van Duyn BERGEN OP ZOOM (ANP) - De 35-jarige penningmeester P.D. van de turnvereniging Odiles Rapid in Bergen op Zoom is door de politie aan gehouden op verdenking van verduistering. De man zou in zijn functie als pen ningmeester 7.000 gulden uit de clubkas en 48.000 gulden bij de Nederlandsche Mid denstands Bank in Bergen op Zoom verduisterd heb ben. Bovendien zou hij vals heid in geschrifte hebben ge pleegd. De man werkte bij de NMB in Bergen op Zoom. Volgens de politie heeft D. de 48.000 gul den bij deze bank als krediet opgenomen zonder dat de turnvereniging hem daartoe had gemachtigd. Daarnaast gaf hij aan de gemeente een hoger ledenbestand op dan Odiles in werkelijkheid heeft, waardoor hij een ho gere subsidie kreeg. Het ver schil hield hij zelf. D. vervalste volgens de politie de handtekeningen van an dere bestuursleden om zijn verduisteringspraktijken te maskeren. Hij is inmiddels bij de bank en bij de turn- club ontslagen. LOTTO IK UCOt? IETB KKAKEkl fiO£D£R. 73£, Ma£Z>Erzru= is ce?r 'r £BRDS? GÉ- noemde paaltje? DEN HAAG (ANP) - Voor de ex tra lotto van de maand oktober heeft zich geen winnaar van de hoofdprijs aangemeld. Twee lottospelers krijgen voor de tweede prijs ieder anderhalve ton. De prijzen in de extra (ka- do)-lotto werden als volgt ver deeld. Eerste prijs: geen winnaar, twee de prijs: twee spelers ontvan gen ieder bruto 150.000,-; der de prijs: 128 spelers krijgen ie der 1891,20; vierde prijs: 5725 spelers krijgen ieder 42,20; vijfde prijs: 76.934 spelers krij gen ieder 5,00. In het extra cijferspel had geen der lottospelers alle zes cijfers van het winnende getal 714296 goed. Vier deelnemers hadden vijf cijfers goed en kwamen in aanmerking voor de tweede (vaste) prijs, 31 voor de derde, 224 voor de vierde en 2302 voor de vijfde.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13