Ontmoeting blijft zonder resultaat Tebbit tot opvolger Parkinson benoemd Gewonden bij rel in Libanese stad Gesprek Gensclier-Gromiko "Plaatsing half jaar uitstellen" "Eerste Euroraketten klaar voor verzending" Filippijnse oppositie slaat aanbod Marcos af Kissinger wil met alle "dissidenten" praten MAANDAG 17 OKTOBER 1983 Buitenland Norman Tebbit, Thatcher's "pi ranha". (Foto AP) LONDEN - De Britse premier me vrouw Thatcher heeft Norman Tebbit (51), tot nu toe minister van werkgelegenheid, benoemd als opvolger van minister Cecil Parkinson (handel en industrie). Deze nam vrijdag zijn ontslag na dat zijn ex-secretaresse en min nares Sara Keays in „The Times" een boekje over hun verhouding had opengedaan. Tebbit staat bekend als een van de trouwste volgelingen van me vrouw Thatcher, met name waar het haar harde economische poli tiek betreft. Algemeen was ver wacht dat de premier hem in ju ni, na haar verkiezingsoverwin-' ning, al een mooiere post zou ge ven dan het ministerie van werk gelegenheid, dat hij de afgelopen jaren heeft bemand. Maar mevrouw Thatcher vond het toen nog beter dat hij het werk door Henk Dam waarmee hij het meest bekend, zo men wil berucht is geworden - het knevelen van de machtige Britse vakbonden - zou voortzet ten. Tebbit heeft de afgelopen maanden weer nieuwe wetten voorbereid die de macht van de bonden nog verder moeten in perken. Mevrouw Thatcher heeft het in dit stadium, nu haar regering en de Conservatieve partij door een on verwacht diep dal gaan, evenwel wijs geacht een van haar meest prestigieuze ministeries te laten bezetten door een man, die bij de Tories goed valt, en aan wiens loyaliteit ze geen moment hoeft te twijfelen. Norman Tebbit heeft als minister van werkgelegenheid de reputa tie opgebouwd van een keiharde, als het moet uitermate onaange name bewindsman die geen ge vecht uit de weg gaat - niet voor niets luidt zijn bijnaam „That cher's piranha". Die kwaliteiten zal hij op het superministerie van handel en industrie goed kunnen gebruiken. Hij zal de man moeten zijn die de innovatie van de Britse indus trie, dé voorwaarde voor het sla gen van mevrouw Thatcher's economische plannen, moet stroomlijnen en onder wiens lei ding een aantal betwiste denatio- nalisaties tot stand zal moeten komen. Tebbit zal worden opgevolgd door Tom King, nu nog minister van transport, een departement dat in de pikorde van de Britse poli tiek vrij laag genoteerd staat. King wordt op zijn beurt opge volgd door Nicholas Ridley, thans nog staatssecretaris op het ministerie van financiën en een overtuigd monetarist. De van zijn troon gevallen Cecil Parkinson heeft gisteren ver klaard geen verdere verklarin gen meer te zullen afleggen over zijn zo fataal verlopen verhou ding met Sara Keays. Hij zal de komende drie weken met zijn ge zin op vakantie gaan, en zich dan over zijn toekomst beraden. Ze ker is al, dat hij zijn zetel in het Lagerhuis niet zal opgeven. WENEN - De tweedaagse besprekingen tussen de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko en zijn Westduitse collega Hans Dietrich Genscher hebben geen doorbraak noch een wezenlijke verandering gebracht in de standpunten van Oost en West over de wapenbeheersingsbesprekingen in Genève. Hoewel beide ministers zaterdag een extra gespreksronde aan het oorspronkelijke programma hadden toegevoegd - in totaal hebben zij bijna 12 uur met el kaar gesproken - kon de West duitse minister gisteren na af loop van het topoverleg niet op nieuwe ontwikkelingen in de Oost-West-verhoudingen wijzen. Het enige commentaar dat Gro myko bereid was af te geven luidde: „Wij hebben elkaar ont moet en met elkaar gesproken". De Westduitse minister Genscher verklaarde tijdens een perscon- - ferentie dat beide partijen heb- Prpmipr GVqyi» ben vastgehouden aan hun be- V^iaXl. kende standpunten, ofschoon hij erop wees dat niet vergeten moet worden dat de Russen hun standpunt nog aan het formule ren zlin. vierde van dit jaar was en dat bei den elkaar geen sprookjes kun nen vertellen. „Wij kennen el kaar", aldus Genscher. De twee ministers waren het er met el kaar over eens dat de onderhan delingen moeten worden voort gezet en dat de beste oplossing voor alle problemen zou zijn als er in Genève een overeenkomst zou worden bereikt en het pro bleem van het stationeren van nieuwe raketten in Europa van de baan zou zijn. door Anton Koene ken van hun standpunt dat de Britse en Franse raketten in onderhandelingen moeten w den betrokken. Van zijn kant Genscher dat als vember in Genève geen overeen komst wordt bereikt, de West duitse regering het besluit om Amerikaanse middellange standsraketten op Westc grondgebied te stationeren kracht zal laten treden en dat dan met ingang van 22 november de eerste raketten geplaatst zullen worden. Toch zou de Westduitse minister liever zien dat de onderhandelin gen ook dan doorgaan, omdat naar hij verklaarde bij het berei ken van een mogelijke overeen komst na die tijd de gestationeer de raketten weer zouden kunnen worden ontmanteld. Bovendien voegde hij eraan toe, vergt het opstellen van ruim 500 raketten een aantal jaren. Beide ministers hebben voorts een groot deel van de tijd gesproken over bilaterale vraagstukken, waaronder kwesties van humani taire aard. Genscher heeft bij Gromyko ook opnieuw geprotes teerd tegen de aanwezigheid van de Russen in Afghanistan. Beide partijen hebben aangedrongen op meer flexibiliteit van de kant van de anderen bij de onderhan delingen in Genève. Genscher onderstreepte dat deze ontmoeting met Gromyko de Argentijnen wilden prins Andrew doden LONDEN (Reuter) Argenti nië had een plan opgesteld om de Britse prins Andrew te vermoorden toen hij een vakantie doorbracht op het Caribische eiland Mustique na te hebben meegevochten in de Falkland-oorlog tussen Engeland en Argentinië vorig jaar. Dit heeft de Sunday Ti mes gisteren gemeld. Volgens het blad was de sa menzwering tegen de prins, één van een reeks geheime operaties, opgezet door de Argentijnse marine. De mis lukte sabotageaanslag op de Britse marine in Gibraltar, zoals vorige week door de Sunday Times werd onthuld, stond ook in die plannen. De commando's die prins And rew moesten vermoorden, hadden met een onderzeeër zullen landen op Mustique in juli vorig jaar. Zij zijn echter nooit op pad gegaan, waar schijnlijk vanwege wijzigin gen in de Argentijnse militai re junta als gevolg van het verlies in de oorlog om de Falkland-eilanden, aldus het blad. Minister Genscher vloog gister avond terug naar dé Bondsrepu bliek nadat hij heel duidelijk had gemaakt dat er geen toenadering was bereikt en dat West-Duits- land niet van plan is af te wijken van het Amerikaanse standpunt, ondanks alle vredesdemonstra ties en binnenlandse protesten. Minister Gromyko bleef vanoch tend in Wenen voor besprekin gen met de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Erwin Lanc. Vanmiddag vloog hij door naar Oost-Duitsland om minis ter-president Honecker over zijn besprekingen met Genscher te informeren. Morgen overlegt Genscher met de westerse bond genoten. - Een shi'itische moslim maakt de weg vrij voor hulpverleners die een gewonde op een brancard Minister Genscher zei dat hij geen bereidheid heeft kunnen ontdek ken dat de Russen willen afwij- ROME (AFP) - Premier Bettino Craxi van Ttalië heeft zaterdag verklaard dat te denken valt aan een "pauze van zes maanden" in de stationering van nieuwe Ame rikaanse raketten in Europa, als de Sowjet-Unie in het INF-over- leg in Genève nieuwe elementen inbrengt in de onderhandelin gen. Westduits De Italiaanse regeringsleider ver wees naar het voorstel van de Griekse regering van augustus dat inhield dat dit uitstel van zes maanden gelegenheid zou geven langer te onderhandelen over een akkoord tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie. Craxi zei dat, als de onderhandelin gen in Genève geblokkeerd blij ven door de Sowjet-eis dat er geen enkele raket wordt ge plaatst, er geen reden is de on derhandelingen nog een halfjaar voort te zetten. Maar als daaren tegen nieuwe elementen opdui ken, die ertoe kunnen leiden dat de Sowjet-Unie haar eis laat val len, dan is het mogelijk te den ken aan een voortzetting van de onderhandelingen, aldus de Ita liaanse premier. WASHINGTON (DPA) Negen Pershing-2- en 16 kruisraketten staan met hun atoomkoppen in de Verenigde Staten gereed om naar West-Duitsland en Groot-Brittannié gevlogen te worden. De Amerikaanse krant Washington Post, die dit gisteren meld de, zegt dit uit niet nader omschreven bron te hebben verno- Het voorbereidingstempo voor het gereed maken van deze wa pens is volgens de Washington Post opzettelijk laag gehouden om bij een eventueel resultaat in Genève het proces te kunnen staken. In Italië is overigens toch al vertraging opgelopen bij de aanleg van de lanceerplaatsen, zodat men daar de eerste 16 raketten niet voor maart 1984 verwacht. In de Bondsrepubliek en Groot- Brittannië is men klaar om in december met plaatsing te begin nen. Wat dit laatste land betreft komen de eerste 16 kruisraket ten op de militaire basis Greenham Common. De kernkoppen voor de Pershing-2 kunnen, zegt de Washington Post, alleen op bevel van de president van de Verenigde Staten op scherp worden gesteld. Hiervoor is een code nodig, die in een door twee officieren bewaakte safe ligt. De fabrikant van de Pershing-2, het bedrijf Martin-Marietta, zal waarschijnlijk in totaal 300 van deze raketten produceren. Hier van worden er 42 voor opleidingsdoeleinden in de Verenigde Staten opgesteld. Voor proeflanceringen worden 100 Pershings achter de hand gehouden en de rest is voor reserve. ^.-Duitsland: weekeinde vol demonstraties BONN (GPD) - Tienduizenden aanhangers van de vredesbewe ging hebben gedurende het ge hele weekeinde in de Bondsre publiek Duitsland gedemon streerd tegen een mogelijke sta tionering van nieuwe middellan- ge-afstandsraketten in West-Eu ropa. Dat was het begin van een actieweek, die tot zaterdag duurt en eindigt met zogenaamde volksbewegingen in Bonn, Stutt gart, Hamburg en Berlijn. In de diplomatenwijk van Bonn, Bad Godesberg, vormden 3000 men sen een ketting tussen de ambas sades van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De Russeri verzorgden de demonstranten met thee. In Bremerhaven gingen 15.000 bur gers de straat op. Hier werden ongeveer 100 radicalen die met tegels smeten gearresteerd. In West-Berlijn zijn zo'n 200 men sen aangehouden die een zit- blokkade hadden georganiseerd bij de Amerikaanse Andrews-ka- zerne. Hun personalia zijn geno teerd. Voor de Amerikaanse luchtmacht basis Ramstein in de deelstaat Rijnland-Palts, trad de politie op tegen vredesactivisten die een straat hadden bezet. Daar wer den ruim 70 mensen voorlopig gearresteerd. Ook in talloze andere steden, onder meer Mannheim, Keulen, Wupp- tertal, Dusseldorf verzamelden zich talrijke demonstranten te gen het NAVO-dubbelbesluit. Het overgrote deel van de acties verliep zonder geweld. MANILLA (Reuter) - De opposi tieleiders op de Filippijnen heb ben gisteren een uitnodiging af geslagen om mee te werken aan de voorbereidingen van de parle mentsverkiezingen volgend jaar. Zij verklaarden dat zij deze zou den boycotten als president Mar cos aan de macht blijft. De voormalige senator José Diok- no verklaarde dat een uitnodi ging van Marcos aan zijn rivalen mee te werken aan een herzie ning van het verkiezingsregle ment een valstrik is. De opposi tie zal volgens hem niet deelne men aan de verkiezingen als deze alleen een wat hij noemde on wettige regering legaliseren. Diokno is de belangrijkste man achter de "recht voor allen, recht voor Aquino" (Jaja) beweging. BEIROET - Tijdens de viering van de shi'itische heilige dag Ashou- ra zijn er gisteren grote rellen uit gebroken tussen een stoet van duizenden shi'iten en Israëlische soldaten in de zuidelijke Libane se stad Nabatiyeh. Zeker vier Is raëliërs en acht Libanezen raak ten bij de rellen gewond. Volgens ooggetuigen in Nabatiyeh, de stad waar in Libanon traditio neel de sji'itische heilige dag ge vierd wordt, hadden een vijftig duizend mensen zich op het stof fige centrale plein van Nabatiyeh verzameld. Toen een Israëlisch militair konvooi zich door de me nigte probeerde te wringen. De toch al chaotische bijeenkomst liep toen geheel uit de hand. Twee van de Israëlische jeeps wer den gekanteld en in brand gesto ken, terwijl de Israëlische solda- door Aernout van Lynden ten bekogeld werden met stenen, stokken en flessen. Het is niet precies duidelijk wanneer de sol daten het vuur hebben geopend, maar zeker is Wel dat acht Liba nezen met kogelwonden naar het ziekenhuis zijn afgevoerd. De Israëlische autoriteiten hadden een compleet andere versie van de gebeurtenissen dan die van zowel westerse als Libanese oog getuigen. Volgens een Israëli sche militaire woordvoerder hebben de soldaten in het kon vooi slechts teruggeschoten na dat er een granaat naar hen was gegooid en zij enkele malen wa ren beschoten. Pas later op de dag konden de Israëlische auto riteiten, die het zuiden van Liba non nog steeds bezetten, met be hulp'van plaatselijke milities, die door Israël bewapend worden, de situatie weer onder controle brengen. De viering van Ashoura is mogelijk de belangrijkste heilige dag van het jaar voor de shi'itische mos lims. Tijdens grootse marsen en bijeenkomsten - waarbij dc meest fanatieke shi'iten zichzelf geselen door hun hoofd met scheermesjes open te snijden en zichzelf met de platte kant van houten of stalen zwaarden op het hoofd en de handen te slaan, zo dat het bloed over hun witte ge waden druipt - wordt de martel dood herdacht van de imam Hoessein, die 1300 jaar geleden tijdens een slag in Irak om het leven kwam. Het is een van de meest woeste gebeurtenissen van het jaar binnen de moslim gemeenschap en er vallen altijd al gewonden; fanatiekelingen die te veel bloed verliezen of toe schouwers die door de grote me nigte verdrongen worden. Vooruitgang Tijdens feestviering Ondertussen is er od het politieke toneel in Libanon weer enige vooruitgang geboekt. De specia le commissie die belast is met het regelen van de details van het staakt-het-vuren van drie weken geleden - een commissie waarin zowel het leger als de milities van de Druzen, de shi'iten en de christenen vertegenwoordigd zijn - heeft zaterdag een akkoord bereikt over de plaatsing van neutrale waarnemers in de ber gen ten zuidoosten van Beiroet om toezicht te houden op de na leving van het bestand. De Liba nese regering heeft vrijwel direct de formele uitnodiging ver stuurd naar Griekenland en Ita lië om elk 400 soldaten voor deze taak beschikbaar te stellen. De twee Zuideuropese landen had den vorige week al aangekon digd deze taak op zich te nemen. Verwacht wordt dat de 800 solda ten over een week daadwerkelijk in actie zullen komen. Ondanks deze positieve ontwikke ling wordt het staakt-het-vuren nog elke dag geschonden door nieuwe schietpartijen. Op zater dag kwamen voor de tweede achtereenvolgende dag de Ame rikaanse mariniers, die in Bei roet deel uitmaken van de multi nationale troepenmacht, onder sluipschuttersvuur te liggen. Vrijdag was hierdoor een mari nier gedood. Ditmaal raakte nie mand gewond, maar de mari niers hebben wel het vuur beant woord. Besloten werd om dit maal eigen sluipschutter-teams in te zetten. De tactiek had suc ces: vier militieleden, die allen lid bleken te zijn van de Libane se communistische partij, wer den aan de rand van de zuidelij ke buitenwijken van Beiroet dood aangetroffen. Sindsdien zijn de mariniers niet meer las- tiggevalen. Robert McFarlane. McFarlane wordt hoofd nationale veiligheidsraad WASHINGTON (AFP) - De Ame- rikaanse president Ronald Rea gan heeft besloten de speciale af gezant voor het Midden-Oosten, Robert McFarlane, te benoemen als hoofd van de nationale veilig heidsraad. Dat is gisteren verno men van functionarissen in het Witte Huis. McFarlane wordt daarmee de opvolger van Wil liam Clark, die wordt voorgedra gen als nieuwe minister van bin nenlandse zaken. Een functionaris, die wenste te blijven, zei dat de pre sident deze beslissing in het weekeinde heeft genomen en dat zijn belangrijkste adviseurs al zijn ingelicht. Kabinet Shamir steeds verder in problemen JERUZALEM (GPD) - De Israëli sche premier Shamir was er gis teravond nog steeds niet in ge slaagd een nieuwe minister van financiën te vinden als opvolger van de donderdag afgetreden mi nister Aridor. Er is binnen het kabinet grote onenigheid tussen de verschillende fracties van de Likoed, terwijl de enige aan vaardbare kandidaat, vice-pre mier Levi, weigert minister van financiën te worden. Levi is bang dat hij daarmee zijn politieke carrière op het spel zet en zijn kansen om ooit eens Shamir als premier op te volgen verspeelt. Het is voor Shamir een race tegen de klok. Vandaag moet hij met een nieuwe minister komen. Al lereerst omdat de oppositie een motie van wantrouwen indient, en onder de huidige chaotische omstandigheden weet je nooit zeker of alle kleine coalitiepart ners de regering trouw blijven. Maar verder is het economische leven in Israël nu al meer dan een week voor een groot deel verlamd omdat de beurs geslo ten is. Daardoor komen veel mensen en bedrijven in liquidi teitsproblemen: veel geld dat op tafel moet komen is immers geinvesteerd in bankaandelen. Gisteren organiseerde het nationa le vakverbond, de Histadroet, een algemene waarschuwings- en proteststaking tegen de eco nomische politiek van de afge treden minister van financiën. Protest tegen het verleden, waar schuwing voor de toekomst Twee uur lang werd door onge veer een miljoen mensen (op een bevolking van 3,5 miljoen) het werk neergelegd. De staking was vrijwel algemeen: fabrieken, openbaar vervoer, scholen, kan toren, radio en televisie, de ha vens, het vliegveld, alles ging plat. Het is een waarschwing te gen de regeringsplannen om be zuinigingsmaatregelen af te wen telen op de arbeiders via het in houden van duurtetoeslag Duurtetoeslag is in Israël een ge bruikelijk mechanisme om de lo nen aan te passen aan de (gigan tische) inflatie. Sri Lanka heft verbod CP op COLOMBO (Reuter) - De regering van Sri Lanka heeft zaterdag het verbod van de op Moskou geo- rienteerde communistische par tij ingetrokken. Dit heeft een woordvoerder van de regering bekendgemaakt. De „Janatha Vimukthi Peramuna" (volksbe vrijdingsfront) en de „Nawa Sa- ma Samaja" (nieuwe socialisti sche partij) blijven voorlopig ver boden. WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse commissie-Kissinger, die een rondreis heeft gemaakt dor Midden-Amerika, heeft gisteren bij terugkeer in Washington verklaard met zowel linkse als rechtse ver zetsgroepen in het gebied te willen gaan praten. De commissie, een initiatief van president Reagan, besloot zaterdag haar reis met een be zoek aan Nicaragua. Op de vraag of hij in Managua had gezegd te hopen dat de Verenigde Staten niet zullen hoeven kiezen tussen vrede en democratie, ant woordde Kissinger "nee, ik heb gezegd dat de Verenigde Staten niet de stelling aanvaarden dat zij een keuze moeten maken tussen vrede tn democratie, dat wij allebei kunnen hebben" Kissingers opmerking bij .jij at aaniclcjing voor junta-leider Ortega Washing- en steeds openlijker oorlogsvoering tegen zijn vertrek uit Nicaragua ton te beschuldigen van e land.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7