Deel ambtenaren 10 pet. beter af Multinationalmet cocaïnebendes C Rietkerk wekt woede Abvo/Kabo: >r Deetman: schoolgeld nog niet van de baan Vliegtuig stort neer meisje dood, 2 gewond Kabinetsbeleid krijgt wel steun van MHP Advocaat wil verzoek om uitlevering Rienk Kamer MAANDAG 17 OKTOBER 1983 DEN HAAG (GPD) - Een deel van de ambtenaren is nog steeds aanzienlijk beter af dan vergelijkbare werkne mers in het particuliere bedrijfsleven. Volgens minister Rietkerk (binnenlandse zaken) kunnen de verschillen oplopen tot zo'n tien procent. Dat komt omdat ambtenaren weinig sociale premies betalen. Rietkerk bena drukte dat dit een schatting is, omdat de pakketvergelijking tussen ambtenaren en overige werknemers nog niet is afgerond. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) sluit niet uit dat hij alsnog de Tweede Ka mer zal vragen in te stemmen met de invoering van schoolgeld voor 12- tot 17-jarigen. De minis ter zei zaterdag voor de VARA- radio onder geen beding bereid te zijn elders op de onderwijsbe groting extra te bezuinigen als het schoolgeld niet doorgaat. Volgens Deetman zouden extra be zuinigingen van ongeveer f300 miljoen nodig zijn om te heffing te compenseren. Dat zou beteke nen dat er enkele duizenden ar beidsplaatsen in het onderwijs verloren gaan. De minister is niet bereid een dergelijke maatregel voor zijn verantwoording te ne men. Tijdens de algemene beschouwin gen heeft een overgrote meerder heid van de Kamer het kabinet gevraagd af te zien van het invoe ren van schoolgeld. Maar de door CDA en WD voorgestelde alter natieve bezuinigingsmaatrege- len bleken voor het kabinet niet aanvaardbaar. Volgens Deetman is het goed gebruik dat de Kamer zelf met aanvaardbare voorstel len komt om het niet doorgaan van bezuinigingen elders te com penseren. Deetman zei dat hij 'op dit mo ment' geen mogelijkheden ziet om alternatieve bezuinigingen De ambtenaren betalen al wel ge deeltelijk mee aan de sociale voorzieningen. Dat gebeurt via de inhoudingswet, waarin echter nog niet alle premies zijn ver werkt. Rietkerk wees er c gens op dat ambtenaren op ande re punten een achterstand heb ben. Zo ontvangen zij geen der tiende maand, die vaak wel wordt uitgekeerd in het bedrijfs leven. De minister zei dit zaterdag voor de VARA-radio. Hij liet weten dat de voorgenomen korting op de ambtenarensalarissen van 3,5 procent alleen lager kan uitval len, indien het bedrijfsleven meer inlevert. Extra loonmati ging in de particuliere sector kan hem bewegen iets terug te doen in de sfeer van de overheid. Maar het korter werken bij de bedrij ven moet dan wel doorwerken in de ruimte en de lasten van de overheid. Viertal doodt heroïnehoer om avondje uit te gaan DEN HAAG (ANP) - Twee echt paren die donderdag en vrijdag in Den Haag en Groningen zijn aangehouden, hebben bekend in de nacht van 17 op 18 september een 21-jarige heroïnehoer uit Den Haag op het parkeerterrein bij het Haagse schaatscentrum De Uithof te hebben vermoord. De twee mannen, 31 en 26 jaar, en hun twee vrouwen, 31 en 23 jaar, hadden van tevoren afgesproken "een snol te beroven en haar daarna te vermoorden". Van het geld hadden ze een avondje wil len gaan stappen. Het slachtoffer had geen geld bij zich. De twee mannen hadden in de avond van 17 september eerst ge probeerd in auto's in te breken om aan geld te komen om uit te gaan. Toen dat niet lukte hebben de vier, volgens de politie, het plan gemaakt een prostituée te beroven en te doden om herken ning te voorkomen. Een van de mannen heeft rond drie uur 's nachts met zijn auto het slachtoffer opgepikt op het Oran- jeplein. De twee vrouwen en de andere man reden er in een twee de auto onopvallend achteraan. De vier waren gewapend met gum miknuppels, ijzeren staven en een zware gordijnroede. De man reed met de prostituée direct naar het parkeerterrein bij De Uithof. Op de parkeerplaats moest de vrouw uitstappen en bleek dat ze helemaal geen geld had. Daar ontstond een vecht partij waarmee de drie anderen zich ook bemoeiden. Daarna is de vrouw volgens de politie op beestachtige wijze vermoord. WEERRAPPORTEN ti J tl ïS Amsterdam zwaar bew. 12 De Bilt regenbui 13 Deelen regenbui 13 Eelde regenbui 13 Eindhoven regenbui 13 Den Helder regenbui 13 Rotterdam regenbui 12 Twente regenbui 12 Vlissingen geheel bew. 12 Zuid Limburg zwaar bew. 13 Aberdeen zwaar bew. 11 Athene onbewolkt 23 Barcelona licht bew. 25 Berlijn half bew. 17 Bordeaux onbewolkt 16 Frankfort half bew. 15 Genève licht bew. 15 Helsinki geheel bew. 10 Innsbruck regen 17 Klagenfurt regen 21 Kopenhagen zwaar bew. 14 Lissabon regenbui 22 Locamo zwaar bew. 13 Londen licht bew. 14 Luxemburg geheel bew. 11 Madrid half bew. 19 Malaga licht bew. 29 Mallorca zwaar bew. 25 Malta zwaar bew. 26 München regen 14 Nice licht bew. 17 Oslo half bew. 11 Parijs licht bew. 15 Rome zwaar bew. 24 Split half bew. 22 Stockholm onbewolkt 12 Wenen regen 20 Zürich zwaar bew. 15 Casa Blanca onbewolkt 23 Istanbul onbewolkt 20 Las Palmas onbewolkt 34 Beiroet onbewolkt 24 Tel-Aviv onbewolkt 24 Tunis licht bew. 28 Rietkerk voelt er echter niets voor, zoals eerder ook al benadrukt door premier Lubbers, om een loonmaatregel in deze zin op te leggen. Hij vindt dat voorstellen hiervoor moeten komen van de sociale partners. Rietkerk wil echter niet afstappen van de hoofddoelstellingen van het be leid, die erop gericht zijn om de werkloosheid en het overheids tekort terug te dringen en de eco nomie te verbeteren. Felle reacties De AbvaKabo, de grootste ambte narenbond, heeft fel afstand ge nomen van de uitlatingen van minister Rietkerk. De bond vindt dat de minister niet meer serieus is te nemen als overleg partner. De bond verklaarde te genover het ANP dat de minister in het interview de indruk wekte dat er nog veel moet worden ge studeerd voordat ambtenaren en de minister als gelijkwaardige partners met elkaar kunnen on derhandelen. AbvaKabo bestrijdt deze opvat ting. Deze studies zijn allang on derwerp van gesprek geweest tussen de minister en de bonden. Daarbij hebben beide partners in grote mate overeenstemming be reikt. Zelfs over de korting van 3,5 procent per 1 januari zou op voet van gelijkwaardigheid kun nen worden onderhandeld, zo had de minister de bonden laten weten, aldus de AbvaKabo. „In het overleg van 5 oktober heeft de minister die belofte gebroken en gezegd dat er zeker tot 1986 geen gelijkwaardigehid zal zijn in overleg. Echte onderhandelin gen met de bonden kunnen vol gens hem de bezuinigingsdoel stellingen schaden. Met andere woorden: mond houden en inle veren, zo luidt zijn visie op het overleg," concludeert de vak bond. Lange rijen voor loketten postkantoren DEN HAAG (ANP) - In de op za terdag opengestelde postkanto ren was het zaterdagochtend rond elf uur aanzienlijk drukker dan normaal. Bij de loketten stonden lange rijen wachtenden, aldus woordvoerder Grooten- dorst van de ambtenarenbond CFOC. Slechts één van de nor maal op zaterdag opengestelde postkantoren bleef dicht: het hoofdpostkantoor in Eindhoven. Eerder deze week had de PTT la ten weten een dienstopdracht te zullen geven aan die personeels leden die zouden weigeren zater dag het overwerk te verrichten dat nodig is om postkantoren te kunnen openen. Het personeel van het hoofdpost kantoor in Eindhoven stelde zich op het standpunt dat in het kader van de stiptheidsacties uit pro test tegen de ongelijke behande ling van ambtenaren en werkne mers in het bedrijfsleven geen overwerk moest worden ver richt. Een dienstopdracht heb ben zij echter niet gekregen, al dus Grootendorst. Hij noemde de houding van de PTT wat dat betreft verstandig, omdat „het geven van een dienstopdracht een escalatie zou hebben teweeg gebracht". CDA-top wil af van opvolging per 'bloedgroep' HILVERSUM (ANP) - Het partij- bestuur van het CDA zal de par tijraad van 5 november voorstel len om eerder dan was afgespro ken bij de opvolging van vertrek kende CDA-kamerleden af te stappen van opvolging in de lijn van de „bloedgroepen", die in het CDA zijn gefuseerd. Tot dusver wordt een vertrekkend CDA-kamerlid opgevolgd door een nieuw kamerlid uit dezelfde kring van hetzij ARP, hetzij CHU dan wel de oude KVP. Per 1 ja nuari 1985, zo is de afspraak, wordt die opvolgingslijn afge schaft, maar dat moet eerder kunnen, aldus CDA-partijvoor- zitter Bukman zaterdag voor de VARA-radio. Bukman sprak overigens tegen dat Jan Nico Scholten wegens zijn „dissidente" opvattingen het woordvoerderschap van buiten landse zaken van de CDA-fractie is afgenomen. Dit bleef over van het eenmotorige sportvliegtuigje dat zaterdag neer stortte op een schoolplein in het Westduitse Heeslingen. (Foto ANP) AMERSFOORT (GPD/ANP) - De 13-jarige Ursula van Beek is van ochtend in een ziekenhuis in Bremerhaven overleden aan de verwondingen die zij zaterdag opliep bij het neerstorten van een sportvliegtuigje, dat een rondvlucht maakte boven West- Duitsland. Zij zat met twee ande re meisjes van de Amersfoortse zwemvereniging De Amer in het toestel. Deze raakten bij het on geluk zwaar gewond. De toe stand van de 11-jarige Annouk van Helden werd vanochtend zeer slecht genoemd, terwijl de 13-jarige Manon Kok iets voor uitging. De piloot van het toestel, een 51-jarige Westduitser, kwam bij het ongeluk om het leven. De meisjes maakten deel uit van een groep van 26 jeugdleden van de zwemvereniging De Amer, die in de Westduitse plaats See- dorf deelnamen aan lustrum wedstrijden van de vereniging De Seerobben. Die club bestaat uit kinderen van in West-Duits- land gelegerde Nederlandse mili tairen. Een rondvlucht boven Seedorf moest het hoogtepunt van de viering worden. Volgens voorzitter Van Zwol van De Amer hadden bijna alle deel nemers hun rondvlucht gehad, toen de drie meisjes voor de vlucht aan de beurt waren. Bo ven het plaatsje Heeslingen kwam het toestel in moeilijkhe den en stortte neer vlakbij een school, waar op dat moment een groot aantal kinderen les kreeg. De piloot overleed ter plaatse. De meisjes werden met levensge vaarlijke verwondingen overge bracht naar ziekenhuizen in Hamburg en Bremerhaven. Over de oorzaak van het ongeluk tast de Westduitse politie nog in het duister. De piloot stond bekend als een zeer ervaren en uitste kend vliegenier. De Amersfoortse zwemvereniging De Amer telt 450 merendeels jeugdige leden. Gistermiddag keerden de 23 overgebleven jon gens en meisjes in Amersfoort te rug. Volgens voorzitter Van Zwol was de stemming erg emo tioneel. Fraude ontdekt bij beleggingen AMSTERDAM (ANP) - Vier be drijven in Amsterdam worden ervan verdacht te hebben ge zwendeld met beleggingen in on roerend goed in Florida (VS) en beleggingen op de goederenter- mijnmarkt. Volgens een politie woordvoerder gaat het om de Amsterdamse Beleggingsuitge verij bv, Ab Real Estate bv, AVM Beleggingsmij bv en de Abco bv. De eerste drie maatschappijen zijn op één en het zelfde adres ge vestigd. Onder leiding van de Amsterdam se fraude-officier mr. J. de Bruin heeft de recherche vrijdag de ad ministraties bij de bedrijven en in de woningen van hun direc- teuren in Huizen, Noordwijk en Bergen (NH) in beslag genomen. Er zijn nog geen arrestaties ver richt. De actie werd ondernomen op grond van aangifte door zeven particulieren die denken de 25.000 gulden kwijt te zijn die voor ieder van hen zouden zijn belegd. Inschrijving werkzoekende via PTT DEN HAAG (ANP) - Het regi streren van werkzoekenden wordt bij de arbeidsbureaus in Veenendaal, Doetinchem en Amersfoort per 1 decem ber vereenvoudigd. Mensen die werkloos worden, kun nen zich in deze gebieden via postkantoren en postagent schappen laten inschrijven om voor een uitkering in aan merking te komen. Zij hoe ven zich dus niet meer direct tot het arbeidsbureau te wen den. Als het experiment slaagt, zal het landelijk wor den ingevoerd, aldus een woordvoerder van het minis terie van sociale zaken zater dag. Op de PTT-instellingen in ge noemde gebieden komen en veloppen te liggen met een toelichting. In de enveloppe bevindt zich een inschrijf kaartje in drievoud. Eén kaartje stuurt het postkan toor naar het gewestelijk ar beidsbureau. Het tweede ex emplaar moet de werkzoe kende ingevuld naar de so ciale dienst of bedrijfsvereni ging sturen. Het laatste kaar tje mag de werkzoekende zelf houden. Na deze zogenoemde "voorre- gistratie" krijgt de werkzoe kende binnen veertien dagen een oproep van het arbeids bureau. Op de oproep staat datum en tijdstip vermeld waarop hij wordt verwacht om zich officieel te laten re gisteren. Volgens de woordvoerder van het ministerie hoopt men met deze voorregistratie nieuwe stijl dat de vaak urenlange wachttijden bij de arbeidsbu reaus, die vaak tot irritatie en agressief gedrag leiden, tot het verleden zullen gaan be horen. van f300 miljoen op de onder wijsbegroting te vinden. Hij zal in elk geval maatregelen die ar beidsplaatsen kosten, afwijzen. CDA-fractieleider De Vries zei donderdag echter dat het school geld zo nodig via de algemene middelen gecompenseerd zou moeten worden. Premier Lub bers heeft al laten weten dat er slechts drie mogelijkheden zijn om de gaten in de begroting te dekken. Behalve een vergroting van het financieringstekort zijn dat extra bezuinigingen of een verhoging van de belastingen. Het kabinet heeft nog geen beslui ten genomen over de manier waarop de door de Kamer ge schoten gaten in de begroting ge dekt kunnen worden. Minister Ruding (financiën) is nog bezig na te gaan of de voorstellen van de Kamer om af te zien van het schoolgeld en van de uitbreiding van de groep trendvolgers met onder meer het omroepperso- neel, kunnen worden uitgevoerd. HAGELSCHOT (ANP) - Een 39-jarige Eindhovenaar is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woning aan de Bassinstraat met een jachtgeweer neergeschoten. De man kreeg een volle la ding hagel in het gezicht. Hij verkeert niet in levensge vaar. Het schot werd vanaf de straat gelost. De aanlei ding voor de schietpartij is niet bekend, GESTIKT (ANP) - Het drie jaar oude zoontje van het echtpaar Boumans uit Til burg is gistermiddag voor verstikking om het leven ge komen. Het kind was in Ho ge Mierde in de auto van zijn ouders gekropen en heeft daar met vuur gesoeeld Daardoor vatte de voorbank vlam. Vader Boumans haal de het kind uit de wagen. Op weg naar het ziekenhuis overleed het jongetje. DEN HAAG (GPD) - In tegenstel ling tot de vakcentrales FNV en CNV kan de Raad MHP (Middel baar en Hoger Personeel) zich wel vinden in het voornemen van het kabinet 3,5 procent te be zuinigen op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Ook sluit de MHP ontslagen on der ambtenaren niet uit. Dat ver klaarde voorzitter Laurier zater dagmiddag voor de TROS-radio. Dinsdag vindt er een gesprek plaats tussen de vakbonden en het kabinet over de Miljoenenno ta. Het alternatief van de FNV is voor MHP-voorzitter Laurier op een aantal punten onaanvaard baar. De MHP is tegen een ver dere stijging van het financie ringstekort en tegen een lasten verdeling waarbij de middenin komens meer moeten inleveren dan de laagste inkomens, zoals het FNV-plan voorstaat. In grote lijnen kan de MHP zich wel in het kabinetsbeleid vinden. Laurier wil echter wel onderhan delingsvrijheid over de wijze waarop bezuinigingen op ambte narensalarissen het beste kun nen worden doorgevoerd. Hij maakt daarbij een vergelijking met het bedrijfsleven, waar ook onderhandeld wordt wanneer een bedrijf minder geld aan lo nen wil uitgeven. Uit zulke on derhandelingen kunnen loons verlagingen of ontslagen voort vloeien. Die mogelijkheid wil hij ook voor ambtenaren. De middeninkomens in het be drijfsleven mogen van hem niet worden aangetast. Cao's mogen niet worden opengebroken en het half procent die de midden- komens in de marktsector moe ten inleveren, mag niet méér worden. Acties tegen het kabi netsbeleid zal de MHP in de be drijven niet organiseren. Vice-voorzitter Frans Drabbe van de FNV wil dat in de komende tijd niet alleen ambtenaren, maar ook de bedrijven in actie komen. De FNV doet een beroep op de de marktsector om in verzet te komen: „Het gaat om hun eigen belang. Als ze morgen werkloos worden, komen ze ook met kortingen op de uitkeringen in aanraking". Drabbe verwacht geen nationale staking, maar wel prikacties in de komende tijd. De FNV ziet weinig heil in het gesprek met het kabinet en heeft afgelopen vrijdag in de federatieraad una niem besloten in actie te komen voor het FNV-plan. Gedeelte van ziekenhuis in Groningen afgebrand GRONINGEN (GPD) - Een uit slaande brand heeft gisteravond een deel van de bovenste verdie ping van de interne polikliniek van het Academisch Ziekenhuis in Groningen verwoest. Het vuur ontstond omstreeks kwart voor acht. De Groninger brandweer had de zaak binnen het uur on der controle. De schade wordt geschat op minstens een miljoen gulden. Een technisch manke ment aan een elektromotor is vermoedelijk de oorzaak van de brand geweest. De bovenste verdieping van de in terne polikliniek was in gebruik als opslagruimte en er bevonden zich studiecabines voor studen ten. De tweede verdieping, in ge bruik als onderzoeksruimte, liep zware waterschade op. De po likliniek op de begane grond zou vandaag gewoon opengaan. De harde wind vormde bij het blus sen gisteren geen extra moeilijke factor omdat hij in een gunstige richting waaide. De patiëntenaf delingen hebben geen gevaar ge lopen. DEN HAAG (ANP) - De raadsman van Rienk Kamer wil, dat minister Korthals Altes (justitie) bij België de onverwijlde uitlevering van zijn cliënt vordert. Kamer werd afgelopen dinsdag op verzoek van de Ver enigde Staten in de Belgische enclave Baarle Hertog aangehouden. De Amerikanen hebben België om uitlevering van de Nederlandse zaken man verzocht, in verband met een miljoenenzwendel met grond in het zuiden van Californië. De advocaat van Kamer mr. A. Oomen uit Den Haag, zei gisteren dat zijn cliënt een Nederlands onderdaan is tegen wie in eigen land een straf rechtelijk onderzoek gaande is. „Het is onbegrijpelijk dat Nederland daarom nog niet om zijn uitlevering heeft verzocht", aldus Oomen. Volgens de advocaat is de handelwijze van het Openbaar Ministerie in deze zaak volstrekt onlogisch. Kortgeleden verzette de officier van jus titie in Amsterdam zich nog tegen de opheffing van de beperkende voorwaarden die Kamer waren opgelegd bij zijn vrijlating. Eén van die voorwaarden was dat hij geen stap buiten Nederland mocht zetten. „Als dat nu toch gebeurd zou zijn, zou het Openbaar Ministerie hem onmiddellijk moeten opeisen en alsnog hier vast moeten zetten", aldus Oomen. Kamer ontkent overigens dat de auto waarin hij werd aangehouden, zich op dat moment op Belgisch grondgebied bevond. Amsterdamse politie verricht dertien arrestaties AMSTERDAM (GPD) - De twee cocaïne-bendes die de afgelopen week zijn opgerold, zijn een on derdeel van een grote, wereld wijd vertakte organisatie. De po litie maakt zelfs de vergelijking met een multinational. „Door de dertien arrestaties in Amsterdam is de angel uit de groep, maar het is niet te schatten hoe groot de invloed daarvan is. De hoeveel cocaïne die wij jaarlijks in beslag nemen vormt niet meer dan tien procent van de cocaïne-ijsberg", aldus hoofdinspecteur Sietsma van de Amsterdamse politie. De kleine cocaïne-oorlog tussen een voornamelijk uit Chilenen bestaande groep en een Argen tijnse bende heeft aan drie Chile nen het leven gekost. Zij werden op straat op klaarlichte dag ver moord als wraakoefening voor het achteroverdrukken van 30 ki lo cocaïne. De groothandels- waarde van die verdwenen partij bedraagt drie miljoen gulden. De verkoopprijs voor de gebruiker is driemaal zo hoog. De moordaanslagen hebben de Amsterdamse politie zwaar op' de maag gelegen. Hoofdinspec teur Huyser van Reenen zegt: „Erg veel mensen hebben er zeer De partij wapens die de politie jroep Zuidamerikanen. langdurig 72 uur achtereen aan gewerkt. De verschrikkelijke druppel die de emmer deed over lopen, was de aanslag op de der de Chileen, die in de rij stond by een haringkraam. Hij droeg een kogelvrij vest, maar werd toch dodelijk getroffen". bij de arrestatie van een (Foto ANP) Mishandeld De Argentijnse bende, onder lei ding van Michy of Mixuel, heeft de afgelopen weken een vrouw en twee mannen van het andere kamp ontvoerd en mishandeld. Zo werd een van de mannen bui ten de stad onder druk gezet door vlak langs zijn hoofd kogels af te schieten. Tien uur later volgde de moord op het laatste slachtoffer. Tot de arrestanten behoren twee Nederlanders die ervan worden verdacht hun woningen beschik baar te stellen. De leider van de Argentijnse groep leefde al meer dan een jaar op vorstelijke wijze in Amsterdam, waar hij op de Herengracht een woning had ge huurd voor 4000 gulden per maand. De achtergrond van de overige Zuidamerikanen loopt uiteen. De meesten verbleven hier meer dan een jaar, voor een deel legaal. De 27-jarige Charlie S., de vermoe delijke moordenaar van de drie Chilenen, woonde al voor 1980 in ons land. Hij had volgens de poli tie bij aankomst politiek asiel aangevraagd en een verblijfsver gunning gekregen. In 1980 was hij voor het eerst in aanraking gekomen met de politie in ver band met een licht vergrijp. Nu werd hij aanvankelijk niet her kend omdat hij zijn kapsel dras tisch had veranderd en een bril droeg. Twee van de moorden zijn uitge voerd met zogenaamde 'shot guns', wapens die door de Ame rikaanse politie worden ge bruikt. In totaal zijn tijdens de arrestaties zeven wapens in be slag genomen: vier pistolen, twee shotguns en een semi-auto- matisch wapen. Advocaten Het afgeopen weekeinde heeft de groep Amsterdamse advocaten •die piketdienst had, gedreigd met een kort geding wanneer zij niet onmiddellijk zou worden toegelaten tot de arrestanten. Het is gebruikelijk dat verdach-, ten die langer dan zes uur vastzit ten, bezoek krijgen van een ad vocaat die hun op hun rechten wijst. De politie had de juridi sche bijstand zaterdag echter op geschort, omdat de verdachten nog werden verhoord. De advocaten namen hiermee geen genoegen en tenslotte werd be sloten dat zij zondagmorgen tus sen negen en elf uur met de ver dachten mochten praten. In ver band met het grote aantal ver dachten heeft een deel van die gesprekken in de diverse cellen op het politiebureau plaatshad.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5