actief in I vrije tijd I "Niet bang voor neveneffecten" Leer, pluche en glimmend chroom Gezondheidszorg centraal in 'actieweek' Nicaragua Custom Car trekt twintigduizend mensen Custom Car veroorzaakt grote chaos Domien de Roo (57) overleden Stressgroep betreurt bezwaren 'gijzelingsonderzoek' Woning aan Stirumstraat gedeeltelijk uitgebrand Automobilist botst tegen politieauto Stormschade zeer beperkt Leiden over. De belangstelling voor modderbadgevechten was aanzienlijk groter. Custom Car 1983: vergapen aan kitsch. MAANDAG 17 OKTOBER 1983 'Customizen' is een, uiteraard, uit Amerika overgewaaide ra ge die steeds meer auto- en mo torliefhebbers in een wurgen de greep lijkt te nemen. Om el- door Jaap Visser LEIDEN - Custum Car 1983: leer, pluche, glin sterend chroom en be- modderde vrouwenli chamen. Naar schatting twintig duizend auto- en motorfanaten dromden dit weekeinde samen in de Groenoordhallen om zich te vergapen aan overdadig versierde twee-, drie- en vierwie lers. Met een 'vleeskeuring' op zater dagavond (de Miss Custom Car 1983-verkiezing) en verschei dene stoeipartijen in de blub ber tussen als varkens sparte lende leden van het vrouwelij ke geslacht, verloochenden de veehallen zelfs tijdens deze kit- cherige motorhappening hun ware aard niet. LEIDEN - De bezoekers van de Custom Car-show hebben zater- dag en gisteren een enorme cha os veroorzaakt in de wijk Groenoord en omgeving. Een aantal auto's in de buurt stond dusdanig geparkeerd dat sommi ge bewoners hun huis niet meer in of uit konden. Het aantal fout- parkeerders was echter zo groot dat de politie niet in staat was er kaar de loef af te st.eken, halen de 'versierders' de meest rare fratsen uit. Auto's en motoren worden uit el kaar 'geschroefd' om vervol- gens met allerlei extraatjes weer in elkaar te worden ge puzzeld. Chroom, leer, pluche en verf dienen het uiterlijke vertoon nog meer luister bij te iets aan te doen. "Er was gewoon geen beginnen aan om auto's weg te gaan slepen", aldus de po litiewoordvoerder. Drie auto's die geparkeerd stonden in de omgeving van de Groenoordhallen zijn zaterdag opengebroken. In alle drie de ge vallen hadden de rovers het voorzien op de geluidsappara tuur van de auto. zetten. Het dagelijks hanteren van de poetslap is even lach wekkend als noodzakelijk. Im mers, hoe glimmender des te meer bekijks. En daar draait het hele 'customi zen' om, om het bekijks. De chauffeur van een bestelwagen met uitgebouwde schermen, spoilers, windtunnels, scoops, futoristische decoraties, ver chroomde wielophangingen, hifi-installatie, kleuren tv en huisbar zit natuurlijk voortdu rend met het zweet in z'n han den achter het met pluche be klede stuur. Want alleen een simpel regenbuitje betekent al een paar uur poetsen. En zelfs de meest onschuldige aanrij ding levert subiet een hartstil stand op. Vandaar dat voor de particulie ren-tentoonstelling van dit weekeinde heel nadrukkelijk gold dat men er alleen maar naar mocht kijken. Aankomen was uit den boze. Gezien de publieke belangstel ling is er een zeer grote behoef te aan een grootschalige bij eenkomst voor al die duizen den 'custom car-freaks'. Vol gens organisator Gerard Hul sebosch is het dan ook zo goed als zeker dat volgend jaar in Leiden een vierde editie wordt vertoond van de Custom Car Show. "We zijn ook in onderhandeling met de drie oktober-vereniging en het ziet er naar uit dat we volgend jaar mee gaan doen aan de optocht met een old ti mer-show", onthult de 'custo mize boss'. CD A-werkgroep gemeente moet werklozen niet 'discrimineren' LEIDEN - De CDA-werkgroep Welzijn heeft bezwaar aangete kend tegen de 'positieve discri minatie van werknemers ten op zichte van werklozen'. De ge meente Leiden zou deze discri minatie toepassen in het 'Ont werp gedragscode bij herschik king'. Daarin staat dat werkne mers van wie de functie wordt opgeheven, voorrang hebben bij een andere functie in de gemeen te. De CDA-werkgroep vindt dat de 'ontslagen' werknemer niet meer kans op zo'n nieuwe func tie zou moeten maken dan een werkloze. "Een ontslagen werknemer heeft zo steeds het recht op een vaca ture te solliciteren en heeft door zijn ervaring een voorsprong op anderen. Een werkloze wordt zo de kans ontnomen te solliciteren en zijn hoop op een baan neemt nog meer af. De kloof tussen werkenden en niet-werkenden dreigt zo steeds groter te worden en bijna onoverbrugbaar. Wan neer de gemeente daar aan mee werkt, handelt ze in strijd met het gelijkheidsbeginsel en be drijft onbehoorlijk bestuur". LEIDEN - Domien de Roo, lid van verdienste van de Leidse voet balclub Lugdunum, is vrijdag nacht op 57-jarige leeftijd overle den. Hij was al enige tijd ziek. De Roo kwam vele jaren voor het eerste van zijn vereniging uit. Hij maakte deel uit van het elftal dat in de jaren vijftig van de vierde naar de tweede klasse oprukte en net niet slaagde in zijn poging de eerste klasse te bereiken. Na zijn voetbalcarrière maakte hij zich voor zijn club verdienstelijk als lid van elftal- en kantinecom- De Chileense zangeres NéNé opende gisteren de Nicaragua-week met een optreden in het SSR-gebouw. (foto Holvast! LEIDEN - Onder het motto 'Ge zondheidszorg is revolutie' is gis teravond het spits afgebeten van de actieweek van het Nicaragua Komité Leiden. In SSR aan de Hogewoerd verhaalden verschil lende sprekers over de situatie in Nicaragua na de revolutie van vier jaar geleden. Centraal stond de gezondheidszorg in Nicara gua, waarvoor tijdens de actie week ook wordt gecollecteerd. Bedoeling is met de opbrengst een aantal medische posten in de provincie Zuid-Zelaya te verwe zenlijken. Nicaragua werd vier jaar geleden na een langdurige strijd verlost van de dictator Somoza. Na de burgeroorlog bleef het land to taal verwoest achter. Scholen, ziekenhuizen en fabrieken waren platgebombardeerd, zodat on derwijs en gezondheidszorg op een wel zeer laag peil kwamen te staan. Meteen na de overwinning is de bevolking echter begonnen met de wederopbouw van het land, daarbij gesteund door soli dariteitsbewegingen in tal van landen. Het opzetten van een gezondheids project in Zuid-Zelaya wil opzet ten, gebeurt in samenwerking met de regering van Nicaragua. Deze is namelijk hard bezig met de ontwikkeling van dit gebied, dat jarenlang verwaarloosd is ge weest. Voor de 100.000 bewoners is bijvoorbeeld nog maar één zie kenhuis beschikbaar, dat slechts plaats heeft voor 160 mensen. Bedoeling is nu een aantal medi sche posten op te zetten waar be woners kunnen worden gehol pen en voorlichting kunnen krij gen over bijvoorbeeld voeding, uitdroging en hygiëne. Volgens het Nicaragua-comité is het hard nodig dat ook Nederlan ders meer informatie krijgen over de situatie in Nicaragua. Netty Kamp: "Het land wordt namelijk nog steeds van alle kan ten bestookt en de bevolking moet een harde strijd voeren te gen deze aanvallen. Internationa le solidariteit kan daarbij helpen. Bovendien is er de dreiging dat Noord-Amerika gaat ingrijpen in de situatie rond Nicaragua. Zoiets kan alleen voorkomen worden door druk van andere landen, zocjs Nederland". Om Leidenaars meer informatie te geven over Nicaragua zijn er de ze week elke avond bijeenkom sten met steeds andere thema's. Zo begint morgenavond om kwart over acht in Augustinus een politiek forum over Nicara gua, waaraan onder meer WD, CDA en JOVD meedoen. De actieweek wordt zaterdag be sloten in de Hooglandse kerk waar vanaf tien uur 's morgens een informatie-markt is inge richt. Er is een tentoonstelling over Nicaragua en een video van het vredesconcert 'April in Ma nagua'. Tot vier uur treden ver schillende groepen op zoals de Chileense groep Lautaro, de Urugayaanse gitarist en zanger Daniël Viglietti en poppenkast van Sacacorchos. LEIDEN - Een benedenverdieping van een woning aan de Limburg Stirumstraat is zaterdagmiddag geheel uitgebrand. De uitslaande brand werd veroor zaakt doordat de bewoners van het pand een frituurpan op het gas hadden laten staan en rustig boodschappen waren gaan doen. Toen zij terug kwamen stond hun woning in lichterlaaie. Het lukte de Leidse brandweer het vuur snel te blussen zodat de woning niet geheel uitbrandde. De om ringende panden liepen rook schade op. Op de foto brandweer lieden bij het pand. (foto Holvast) LEIDEN „Problemen mag je niet onbespreekbaar maken, ook al zijn er gevoeligheden. Het is beter de zaken onder ogen te zien dan ze weg te stoppen. Ik ben daarom niet zo beducht voor ne gatieve neveneffecten van een onderzoek naar de late gevolgen van gijzelingen in Nederland. Vooral niet omdat er een grondi ge voorbereiding is geweest". Dr. H. M. van der Ploeg, hoofd van de stressgroep van de Rijksuni versiteit van Leiden, brengt hier mee zijn teleurstelling tot uiting LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar is zaterdagnacht in beschonken toestand met zijn auto bovenop een politieauto gebotst. De Leidenaar reed omstreeks half twee met grote snelheid over de Breestraat en sloeg op een gege ven moment de verboden rich ting van het Kort Rapenburg in. Een politieauto, bestuurd door een 25-jarige Leidse agent, kon de tegemoetkomende auto niet meer ontwijken. De 23-jarige Leidenaar kan niet worden aangerekend dat hij in de verboden richting van de Breestraat reed omdat de ver keersborden die daarop duiden door onbekenden waren wegge haald. Wel zal de man een proces verbaal krijgen omdat in zijn au to een ploertendoder werd aan getroffen. De Leidenaar bleek bovendien dronken achter het stuur te zitten en in een onverze kerde auto te rijden. Na de botsing ontdekte de agenten tot hun grote verbazing dat de man nog maar één portier in zijn auto had. Later bleek dat hij op de Morssingel al in aanraking was gekomen met een paar ver- keerspaaltjes. Hij was daarbij, zonder het te merken, een portier kwijt geraakt. over de weigering van zowel Ge deputeerde Staten van Drente als het gemeentebestuur van Smilde om mee te werken aan zijn onderzoek. In beide gevallen werd als verklaring voor de wei gering gezegd dat het niet juist is om gevoelige zaken in de per soonlijke sfeer opnieuw ter spra ke te brengen. Burgemeester mr. J. J. L. Pastoor van Smilde: „Wij hebben gekozen voor het bewa ren van rust in de gemeente. Zo wel de oudercommissie van de openbare lagere school in Bo- vensmilde, het onderwijzend personeel als B en W van Smilde menen dat er geen oude wonden mogen worden opengereten". Erg jammer", oordeelt dr. Van der Ploeg. Zijn afdeling is in 1977-'78 betrokken geweest bij een on derzoek naar de gevolgen van de acht gijzelingen die er in de pe riode van 1974 de 1978 in ons land hebben plaatsgehad. „Hier van onderscheiden zich de gijze lingen in 1977 in Smilde (school kinderen in Bovensmilde) en in 1978 (provinciehuis in Assen) door de nauwe relatie (kleine ge meenschap) van de slachtoffers voor, tijdens en ook na de beëin diging ervan. Bij de andere gijze lingen woonden en werkten de slachtoffers verspreid over het hele land. Juist daarom kan een ondervraging op dit moment Kruisraketten (1) Vanavond worden in pand Plan tage 16 de laatste voorbereidin gen getroffen voor de grote de monstratie tegen kernwapens. Aanvang acht uur. Kruisraketten (2) 't Breehuys aan de Breestraat or ganiseert een informatie- en actieweek tegen kruisraketten. Vanavond is er een 'meiden avond', waarbij de film Vrou wen voor Vrede wordt ver toond. Dinsdag is er 's middags een video-vertoning en 's avonds een 'Anti-Pershing Ca fé'. Woensdagmiddag wordt er gesport en gespeeld met kruis raketten. Donderdagavond wordt er geswingd onder het motto 'Rock your own rocket' en vrijdag wordt vanaf een uur de week feestelijk afgeslo ten. Ouderenbonden Morgen wordt door het dienstencentrum Binnenstad! Zeeheldenbuurt een voorlich- tingsmiddag georganiseerd over de ouderenbonden. Dat zijn de Algemene Nederlandse voor Ouderen (ANBO). de Ka tholieke Bond voor Ouderen (KBO) en de Protestants- Christelijke Ouderen-Bond (PCOB). Aan de orde komt on der meer wat deze bonden in Leiden voor activiteiten ont plooien en wat deze bonden kunnen doen voor ouderen in tijden van bezuinigingen. Aanvang is twee uur en de bij eenkomst heeft plaats in zaal tje 'Het Bolwerk' van Nieuw- Groenenhoven-aan het Looiers plein. nuttig materiaal opleveren voor de aanpak van de hulpverlening op lange termijn", brengt hij Belangrijk Over het waarom van het nu ge wenste onderzoek zegt dr. Van der Ploeg dat er voor de hulpver lening in 1977-'78 een model was opgesteld voor de benadering van de slachtoffers. „Het is thans van belang te weten hoe het nu met de slachtoffers gaat. Dit is te vens de centrale vraag in het on derzoek waarvan de procedure is getoetst aan de hand van ge sprekken met ex-gegijzelden. Op grond hiervan heb ik het idee dat wij een correcte methodiek heb ben kunnen opstellen. Niet mee doen aan ons onderzoek bete kent dat wij straks in onze eind conclusie een belangrijk deel missen: de aparte groep van schoolkinderen en ambtenaren van de provincie Drente". LEIDEN - De schade als gevolg van de storm is voor wat Leiden betreft meegevallen. Politie en brandweer moesten zaterdag avond een aantal keren in actie Lezing (1) Morgenavond spreek' drs. H.J. Krispijn in het Ri ksmuseum van Oudheden. De ezing staat in het kader van ds tentoonstel ling over Oud nanZijn le zing draagt 'ie titel 'Muziek in spijkersr^.ift'. Aanvang is acht \.u.r en de lezing wordt ge houden in de Taffeh-zaal. Lezing (2) In het Rijksherbarium aan de Schelpenkade spreekt woens dagavond J.F. Aleva over 'rots- planten'. De lezing wordt toe gelicht met kleurendia's. Aan vang is acht uur. Euthanasie De WD organiseert woensdag avond in de Pieterskerkzaal (hoek Kloksteeg/Nieuwsteeg) een openbare discussieavond over euthanasie. Het onder werp zal door gastsprekers vanuit de medische en pastora le hoek worden ingeleid. Ook de voorzitter van de Nederlandse vereniging van Vrijwillige Eu thanasie zal het woord voeren. Aanvang acht uur. Dr. Van der Ploeg zegt daarom te hopen dat er in Smilde en in het provinciehuis in Assen slachtof fers van gijzelingen zijn die on danks de weigering van gemeen te- en provinciaal bestuur toch individueel willen meewerken aan het onderzoek van de stress groep. „Zij zijn van harte wel kom!" Met burgemeester en wethouders van Smilde is overeengekomen dat wel de niet meer in Smilde wonende slachtoffers van de gij zeling van schoolkinderen in Bo vensmilde worden benaderd om aan het onderzoek deel te ne men. Deelname aan het onderzoek wordt 'beloond' met een VW- geschenkenbon ter waarde van tien gulden. Waarom? Dr. Van der Ploeg: „Men moet dit zien als een symbolische attentie. We menen dat er best wat tegenover deze medewerking mag staan". komen om loswaaiende dakpla ten, straatverlichting en een zon nescherm op te ruimen. Aan dr Nieuwe Rijn raakte een boot lc van de walkant. Twee bome aan de Van Lennepstraat en a; de Roomburgerlaan, konden windkracht niet weerstaan c zijn omgewaaid. Er deden zi geen persoonlijke ongeval' Herfstactiviteiten (1) In het Rijksmuseum voor Volkc kunde worden verscheidc herfstactiviteiten georgai. seerd in het kader van Indom sié. Van 18 tot en met 21 okto- j ber worden om elf uur en half i vier films vertoond. Dinsdag- middag om twee uur kunnen kinderen op Indonesische ga melan-instrumenten spelen. Woensdagmiddag om twee uur kunnen wajangpoppen en In donesische huizen gemaakt worden. Donderdag is er om twee uur een poppenvoorstel- ling en vrijdag kunnen kinde ren vanaf half elf poppen ma ken. Herfstactiviteiten (2) Ook buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat gaat de kinde ren komende week proberen van straat te houden. Morgen middag is er om twee uur een sjoelwedstrijd, woensdag ver trekt de bus om tien uur naar Duinrell, donderdag wordt om tien uur begonnen met het ma ken van aquaria en om twee uur wordt een wandeling door de Leidse Hout gemaakt. Vrij dag worden om tien uur herfst- stukjes gemaakt en om twee uur begint een Lotto-Lach- Show. Herfstactiviteiten (3) Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad vertoont mor gen videofilms, woensdag wordt een kinderbingo georga niseerd en donderdag worden vliegers gemaakt. Al deze acti viteiten beginnen om twee uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3