GETIPT Piquet nummer één Op de gehele wintercollectie w 25% korting, MERINO STOFFEN Licht uit bij Sosonko Lombardije voor Kelly Coupons 50% korting. Nederland zevende Concurrentie valt uit Rapmund zevende in open klasse Lammers zeker vierde ronde van het Interpolis-schaaktoernooi zijn eerste zege gekost. In een volle dig gewonnen eindspel met drie plus-pionnen liet hij in razende tijdnood drie keer dezelfde stelling op het bord verschijnen, waarop de Hongaar Lajos Portisch remise claimde. Timman ook al in mineur van zijn zaak Lemond winnaar Super Prestige Weer winst Baltimore op Philadelphia MAANDAG 17 OKTOBER 1983 KYALAMI (ANP) - Net als twee jaar geleden is Nelson Piquet wereldkampioen Formule I in de laatste minuut geworden. In 1981 verdrong hij pas in de laatste wedstrijd de Argentijn Carlos Reutemann van de eerste plaats om met een punt voorsprong, 51 tegen 50 wereldkampioen te worden. Op het circuit van Kyalami startte Piquet als tweede in het klasse ment van de strijd om het we reldkampioenschap. Alain Prost bezat twee punten voorsprong bij het begin. Nadat zijn motor het had begeven bleef de Frans man langs de baan kijken of de tegenslag die hem had getroffen, misschien ook Piquet in de greep zou nemen. De 31-jarige Braziliaan liet het zo ver niet komen. Op het moment dat hij wereldkampioen was, mits hij 'heel' de eindstreep zou bereiken, heeft hij meer reke ning gehouden met de BMW-tur- bo in het Brabham omhulsel dan met zijn eigen kansen op een vierde dagtriomf in dit Grand- Prix-seizoen van vijftien wed strijden. De concurrenten, die aan de superieure Braziliaan een gat van bijna een halve minuut hadden moeten toestaan, moch ten in het spoor van Patrese te rugkruipen naar de man die het veld van de start af superieur had aangevoerd. Ploeggenoot Ricardo Patrese, die een keurig blok vormde voor Pi quet, ging hem als eerste voorbij. wereldkampioen had Monegaskische appartement dat hij met zijn Nederlandse vrien din Sylvia bewoont. De Braziliaan begon het seizoen met een overwinning in de Grote Prijs van Brazilië, behaalde ver volgens nog drie tweede plaat sen, maar leek na Zandvoort toch kansloos in de strijd met Alain Prost, die met nog drie wedstrijden te rijden een voor sprong van veertien punten had. Overwinningen in de Grote Prij zen van Italië (Prost tweede) en Europa (Brands Hatch) brachten Piquet echter terug in de top van het klassement. Uitslag Kyalami 1. Riccardo Patrese (Ita), Brabham. 316,088 km. in 1 uur 33 minuten en 25,708 seconden, gemiddelde snel heid 202,9 kmAiur; 2. Andrea De Cesa- ris (Ita), Alfa Romeo, op 9,319 secon den; 3. Nelson Piquet (Bra), Brab ham, op 21,969 seconden; 4. Derek Warwick (GBr), Toleman. op 1 ronde; 5. Keke Rosberg (Fin), Williams, op 1 ronde. De eindstand van de strijd om het we reldkampioenschap is: 1. Nelson Piquet (Bra) 59 punten; 2. Alain Prost (Fra) 57; 3. Rene Arnoux (Fra) 49; 4. Patrick Tambay (Fra) 40; 5. Keke Rosberg (Fin) 27. MOSKOU - Zoals een gunstige lo ting eerder de Nederlandse zwaargewicht Wil Wilhelm een eind op weg hielp naar zijn zilve ren medaille op het wereldkam pioenschap judo, kreeg ook de 24-jarige Hagenaar Jan Rap mund een onzichtbare helpende had aangereikt. Hij eindigde na twee gewonnen partijen als ze vende in de open klasse, wat hem uitzicht verschaft op deel name aan de Olympische Spelen. Het NOC meent'namelijk dat af vaardiging gerechtvaardig is als een plaats bij de eerste acht tot de mogelijkheden behoort. In het geval van Rapmund zou uit zending zeer verrassend zijn. De tweede Nederlander die afgelo pen weekeinde in Moskou op de mat kwam, Jo Gevers, werd daar binnen vijf minuten in de eerste ronde van afgeworpen door de Zweed Hagquist. De laatste winnaars van het WK zijn: halflichtgewicht (tot 65 kg): Niko lai Solodoesjin (Rus); lichtge wicht (tot 71 kg): Hidetoshi Na- kanishi (Jap); superlichtgewicht: Khazret Tietseri (Rus); alle cate gorieën: Hitoshi Saito (Jap). ook weinig te vrezen. Op dat mo ment immers reden verder alleen nog Lauda, die opmerkelijk was teruggekomen en De Cesaris in dezelfde ronde. Piquet liet ook Lauda voorbijgaan, hij had alles dat telde al gewonnen en kon al leen nog maar verliezen. De zekerheid, die hij boven alles verkoos, leek hem nog meer op te leveren dan hij werkelijk be geerde, toen Lauda zes ronden voor het einde met pech uit de race moest. Piquet was weer tweede, maar in de slotronde gunde hij ook nog de Italiaan De Cesaris (Alfa Romeo) vrij baan. De derde plaats was voor hem ruim voldoende. Piquet, geboren in 1952, verscheen als 26-jarige in het Grand-Prix- circus. Zeer tegen de wil van zijn enkele jaren geleden overleden vader, toen een belangrijk figuur in Braziliaanse regeringskrin gen. De heer Sautomajor had geen enkel bezwaar tegen een sportieve loopbaan van zijn zoon Nelson, maar zag hem liever ac tief met een tennisracket in de hand dan aan het stuur van een racewagen. Nelson Sautomajor werd toch cou reur, maar nam, om zijn vader niet te zeer tegen de haren te strijken, een pseudoniem aan. Piquet, zoals zijn moeder heette. Buiten de circuits gaat Piquet rustig, stil bijna, zijn weg. Hij zoekt geen plaats op de voor grond en laat zich bijvoorbeeld zelden strikken voor reclame- contracten. Hij ontspant zich lie ver op de surfplank of op zijn motorboot, die in de haven van Monte Carlo ligt, dicht bij het j TILBURG (ANP) - Een moment van schaakblindheid heeft Genna Sosonko gisteren in BOEKELO - Ook de dertiende in- ternationale military van Boeke- lo is in een Engelse triomf geëin digd. Richard Meade gaf in de af sluitende springproef zijn eerste plaats, die hij zaterdag in de uit- houdingsproef had veroverd, niet meer prijs. Met de Westduit ser Karsten is Meade nu de enige ruiter die het paardensporteve nement tweemaal heeft gewon nen. Hij won ook in '73. De Nederlandse deelnemers mo gen slechts dromen van deelna me aan de Olympische Spelen, volgend jaar in Los Angeles. Yvonne Jurgens werd met een 25ste plaats Nederlands kam pioene. In het landenklassement bleef En geland Frankrijk voor met 167.20 tegen 182.00 minpunten. De ploeg van de Verenigde Staten werd derde met 213.80 minpun ten, Nederland eindigde als ze vende met 267.60 minpunten. De ANP-foto toont de val van de Fransman Alain Guy en z'n paard Francaise, zaterdag tijdens de uithoudingsproef. Ruiter en paard bleven ongedeerd. NOGARO (ANP) - Jan Lammers is ongeschonden uit de laatste race in de Europese Renault-turbo- competitie gekomen. Drie we ken geleden werd hij op de Nür- burgring al als Europees kam pioen gehuldigd. Alleen diskwa lificatie in de slotrace in het Franse Nogaro kon dat succes nog in de weg staan, maar nadat hij achter de Fransen Snobeck en Gouhier als derde was gefi- nishd kwamen tijdens de techni- sche keuring geen strafbare fei ten aan het licht. Lammers won in het afgelopen sei zoen vier koersen en verdiende in totaal zo'n honderdduizend gulden. Over twee weken zal dui delijk worden of Lammers vol doende geld (sponsors) tot zijn beschikking heeft om voor een contract als Formule 1-coureur bij de Ligier-stal in aanmerking te komen. COMO (ANP) - Sean Kelly heeft het wielerseizoen 1983 afgesloten met een overwin ning in de Ronde van Lom bardije. De herfstklassieker, die voor de 77ste maal werd gehouden, werd beslist in een eindsprint, waarin de Ier zijn voorwiel net iets eerder over de eindstreep drukte dan wereldkampioen Greg Lemond, die daarmee win naar werd van de Super Pres tige Pernod, en de Nederlan der Adrie van der Poel. Voor de 27-jarige Kelly, die eer der dit seizoen Parijs - Nice en de Ronde van Zwitserland op zijn naam bracht, was het in Como de eerste maal dat hij als winnaar in een klassie ker over de eindstreep ging. Het verschil tussen Kelly en Lemond was zo gering, dat de finish-foto de beslissing moest brengen. Door zijn overwinning, waarvoor hij zestig punten kreeg, werd Kelly tweede in de strijd om de Super Prestige, het regel matigheidsklassement. Winnaar daarvan werd de 22-ja- rige wereldkampioen Greg Lemond met een totaal van 245 punten. Kelly vergaarde 220 punten. Jan Raas, die in de Ronde van Lombardije niet aan de start was en de Italiaan Giuseppe Saronni eindigden op een gedeelde derde plaats met een totaal van 175 punten. Eerder lukte het alleen aan Freddy Maer- tens, Eddy Merckx ,en Ber nard Hinault de Super-presti- ge te winnen in het jaar dat zij ook wereldkampioen wer den. De Zwitser Daniel Gisiger, on langs winnaar van de Grote Landenprijs en de Italiaan Walter Olivati waren aanvan kelijk de grote animatoren van de wedstrijd, die in Bres cia in de stromende regen was begonnen. Het tweetal reed ruim 100 kilometer al leen op kop maar werd in de omgeving van Lecco aan de voet van de pas van Intelvi ingelopen. Op de Intelvi ont brandde de strijd opnieuw. De Belg Claude Criquielon en de Spanjaard Pedro Mu- noz ontsnapten en meteen verbrokkelde het peloton. De grote slachtoffers waren Lau rent Fignon, de winnaar van de Tour de France, en de Ita liaanse favoriet Giuseppe Sa ronni, die vrijwel onmiddel lijk moesten afhaken. In het peloton maakten Kelly, Le mond, Moser, Van der Poel en Kuiper de sterkste indruk. Dit vijftal zou later in Como ook de ereplaatsen bezetten. Na een ontsnapping van de Ita liaan Chinetti, die werd inge lopen, kwam een lange solo van de Spanjaar Munoz. Hij werd drie kilometer voor de finish ingelopen door de ja gende groep met Kelly en Le mond. Vijfhonderd meter voor de eindstreep demar reerde Hennie Kuiper met de bedoeling een gunstige sprintpositie voor Van der Poel te creëeren. Van der Poel werd echter even gehin derd en kwam daardoor in de sprint luttele centimeters te kort op Kelly en Lemond. Kuiper eindigde als vierde. In het criterium der Azen, een dag later in Genève, won Lemond, vóór Poisson en Kelly. Hoewel Sosonko stevig tegensput terde en terecht volhield dat er geen herhaling van zetten had plaatsgevonden, moesten de ar biters Gijssen en Orbaan het ge lijk van de Hongaar erkennen. Reglementair stond Portisch in zijn recht: drie keer dezelfde stel ling betekent evenals herhaling van zetten automatisch remise. Sosonko, die stotterend ver klaarde nog nooit van deze regel gehoord te hebben, hoorde het vonnis met ingehouden woede aan en vertrok zonder verder commentaar naar zijn hotel. De blunder van Sosonko vormde niet het enige dramatische hoog tepunt in de vierde ronde, waarin de strijd eindelijk een zeer leven dig karakter had. Jan Timman zal de mineurstelling van zijn stadgenoot uitstekend aanvoe len. De Amsterdamse groot meester zette met wit de partij te gen Ljubojevic zeer scherp op, koos de Najdorf-variant van het Siciliaans en trok op de konings vleugel aggressief de aanval. Een nieuwtje van Ljubojevic op de vijftiende zet (Pgl8) ondermijnde de winstkansen en dwong Tim man de aanval opnieuw langdu rig door te berekenen. Hoewel hij in indirecte tijdnood kwam - hij verbruikte honderd minuten voor de eerste achttien zetten te gen Ljubojevic 23 - volhardde Timman in zijn opzet. Daarbij overspeelde hij zijn eigen hand, zoals de Joegoslaaf in de voort zetting duidelijk maakte. Zonder spoor van nervositeit koos Ljubojevic consequent voor een juiste verdediging en Timman werd langzaam maar zeker het initiatief ontnomen. Zeker, toen ganian 2 pnt. 1 afgebroken partij; 4. Poloegajevski, Portisch en Spass ki 2 pnt.; 7. Andersson, Seirawan en Van der Wiel IVfe pnt. 1 afgebr.; 10. Hübner en Sosonko lVz pnt.; 12. Lju bojevic 1 pnt. 1 afg. het paardoffer voor twee pion nen niet het volle rendement op leverde en zijn door tijdnood (tien minuten voor zestien zet ten) te vlug gespeelde 24ste zet (Pg3) aanzienlijk minder sterk bleek dan b4. Ljubojevic veroor loofde zich in de tijdnoodfase van zijn opponent geen frivolitei ten en wikkelde nauwkeurig af naar een eindspel, waarin hij een paard heeft voor twee pionnen. De stelling van wit biedt Tim man weinig hoop op overleve ring. Een lichtpunt in het Nederlandse kamp was het spel van John van der Wiel met wit tegen Ulf An dersson. De Leidenaar verraste de Zweedse verdedigingsspecia list in de opening met een grapje op de vierde zet (Lf4), waarvoor Andersson ruim de tijd nam. De frêle Scandinaviër nam daarna tegen zijn gewoonte een groot ri sico door bewust in te gaan op een schijnoffer van Van der Wiel, waardoor hij een kwaliteit ver loor, maar ten compensatie een zeer actieve stelling verwierf waarmee hij Van der Wiel voort durend bestookte. Van der Wiel hield het hoofd koel en verdedigde zich bekwaam. Andersson raakte in tijdnood (tien minuten voor vijftien zet ten) en brak af in de stelling waarin hij ten hoogste op remise mag rekenen. Een eerste vliegensvlugge analyse had als resultaat, dat Andersson de stel ling op vrij eenvoudige wijze re mise kan houden. PHILADELPHIA (Reuter) - De Baltimore Orioles hebben zater dag in Philadelphia een belang rijke stap op weg naar een over winning in de World Series ge zet. De Orioles wonnen de vierde wedstrijd uit de serie van ten hoogste zeven wedstrijden tegen de Philadelphia Phillies met 5-4, waardoor de stand nu 3-1 voor de Orioles is. Vandaag volgt in Philadelphia de vijfde wed strijd. Mocht na deze ontmoeting de serie nog niet beslist zijn dan hebben de Orioles in elk geval het thuisvoordeel. Ook in het begin van de vierde wedstrijd beheersten de werpers de wedstrijd. In de vierde slag beurt kwamen de Orioles los met twee punten. Aan het eind van de vijfde innings leidden de Phil lies echter dank zij veteraan Pete Rose met 3-2. De 66.947 toe schouwers zagen de Orioles weer terugkomen met twee punten in de zesde slagbeurt en een in de zevende. Pas in de negende in ning konden de Phillies opnieuw wat terug doen. Dinsdag op de markt in Leiden Zuid-West, woensdag te Leiden tegenover V D, vrij dag te Katwijk en zaterdag te Leiden tegen over C A. Met zo'n mooie trui met vlakverdeling vol je zeker op. Hij is er in verschillende kleuren Van acryl. Mt 104 (van 39 - voor 29 -) t/m 176 Ivan 49- voor 39.—). Tijdelijk vanaf 29- Eronder een corduroy broek met rmpeltaille In o.a. zwart Mt 122 (van 55 - voor 45.-) t/m 176 Ivan 69 - voor 59.-). Tijdelijk vanaf 45 - WINKELCENTRUM „LANGE VOORT" OEGSTGEEST Lekker warm zit zo'n dubbel sweatshirt In kobalt/ grijs/zwart grijs/zwart/kobolt en zwart/kobalt/ kerty Mt 92 (van 30 - voor 25.-) t/m 176 Ivan 40 - voor 35.-1 Tijdelijk vanaf 25 - De jeans is van corduroy. Hij is er in grijs, zwart en navy. Van pol/katoen. Mt 92 Ivan 21- voor 19.-) t/m 176 Ivan 45- voor 39.-). Tijdelijk vanaf 19 - PEEK&CLOPPENBURG

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25