Valleivogels spreekt RB niet aan... Volendam-RCL (2-2): hard werken voor bestaan "Misschien heeft C deze nederlaag goede uitwerking" Noordwijk laat weinig heel van Nunspeet J? i GVW troeft Quick Boys af Inspiratie is zoek, wel zege Iisse zakt verder weg na verlies Ter Leede zit vast MAANDAG 17 OKTOBER 1983 VEENENDAAL - Het wedstrijdverloop rechtvaardigde de conclusie dat de 1-0 overwinning van GVW op Quick Boys verdiend mocht worden ge noemd, al hield trainer Martin van Via nen er een andere mening op Hagenaar kwam na afloop tot het eind oordeel "dat Quick Boys voetbaltech- nisch beter was geweest" en om die reden de volle winst vanuit de Gelder se Vallei mee naar Katwijk had moe ten nemen. "Het kan natuurlijk altijd beter, maar ik vind dat Quick Boys goed heeft ge voetbald. We hebben de beste kansen gehad, alleen hebben we verzuimd die af te maken". Zeker, Martin van der Plas kreeg tweemaal een goal op een presenteerblaadje aangereikt, maar 'vergat' zijn ploeg naar ning te tillen. Sport Tegenover de Katwijkse mogelijkheden stonden legio Veenendaalse kansen. "Welke dan?", vroeg Martin van Via- nen zich af. Nu, de mogelijkheden die GVW zich kort na het begin van de tweede helft schiep en vooral ook in het laatste kwartier. "Maar die laatste tellen niet mee", was Martin van Via- nen van mening. "Want na dat doel punt van hun speelden wij alles-of- niets. Het is logisch dat zij toen gevaar lijk konden worden. Nee, GVW is voetbaltechnisch echt niet zo sterk. Die ploeg verdiende de overwinning niet. We hebben de wedstrijd toch voor een belangrijk deel beheerst? Mart van der Plas kreeg driemaal de kans om de wedstrijd te beslissen, maar hij zit momenteel in een diep dal". De blonde vleugelspits had het verloop van het duel inderdaad een voor Quick Boys positieve wending kunnen ge ven, maar het voert te ver om Van der Plas de schuld van de nederlaag in de schoenen te schuiven. Dat deed Van Vianen trouwens ook niet. Wel ging hij voorbij aan de prestatie van GVVV dat met uitzondering van het eerste kwar tier minstens gelijkwaardig en in veel opzichten de betere was geweest. In de laatste periode, toen Quick Boys achterin de poort opengooide, had ploeg de 1-0 voorsprong zelfs moeten uitbouwen. De in een 4-4-2-formatie spelende thuis club deed in het eerste kwartier onder voor Quick Boys, zeker. Via Martin Heerikhuisen en de zaterdag uitblin kende Teun van der Plas profiteerden de Katwijkers volop van de ruimte die het twee-spitsen-systeem hen bood. Daarna evenwel verdween de agressie uit het spel. Van Vianen: "Ik denk dat dat een oud probleem is. Die goal valt niet terwijl je goed speelt. Ja, dan wordt het moei lijk". Het leek zeker moeilijk te worden toen Jan Diepeveen in de 16de minuut Theo Guyt passeerde. Freek Rienks was evenwel ter plaatste om zijn ploeg voor een vroege achterstand te behoe den. Zoals Theo Guyt Quick Boys red de op het moment dat Frits van der Klift in de 35ste minuut de bal met het hoofd richting kruising verstuurde. Het spel van de Katwijkers stond in die periode overigens in geen verhou ding tot wat zij in de beginfase hadden laten zien. Met name de jonge Floor en Arie van Duyn werden op het midden rif overtroefd door hun Veenendaalse tegenstrevers. Nadat Peter Hogewo- ning (goede acties in de eerste helft, daarna terugzakkend) de GVW-ver- dediging inclusief doelman Dillen uit positie had gespeeld, legde de ex Rijnsburgse Boys-speler de 1-0 op de voet van Mart van der Plas, die het doel op een afstand van vijf meter ech ter te hoog zocht. Met Wim de Koning voor de geblesseer de Kees van Rooyen diende het verval zich na de pauze verder aan. Martin Terschegget en Jan Diepeveen doken in kansrijke positie voor Theo Guyt op, maar misten de scherpte die Geo de Leeuw, na een passje van Van Eek, in de vijftiende minuut wel bezat: 1-0. Anne Ouwersloot was toen net de plaats in komen nemen van Arie van Duyn. Freek Rienks schoof aanvanke lijk op naar de voostopper-positie, ter wijl Johan Jonker op het middenveld ging spelen. Quick Boys hervond zich enigszins. Althans, de ploeg toonde weer agressie. Op aangeven van Sis Tu Pan kreeg Van der Plas wéér een uit stekende mogelijkheid, maar Dillen hield hem van de gelijkmaker af. De Leeuw (2x) en Jan Diepeveen (kopbal onderkant lat) profiteerden hierna van de ruimte by Quick Boys, maar ver zuimden de voorsprong uit te bouwen. Het kwam GVW nog bijna duur te staan. Johan Jonker echter schoot in de laatste minuut na een combinatie met De Koning net naast. "Misschien heeft deze nederlaag wel een goede uitwerking", vond Van Vianen uitein delijk de andere kant van de medaille. "De druk die een toppositie met zich meebrengt is er nu af'. FRED SEGAAR NUNSPEET - Voor een rustig weekeinde in de Veluwse bossen is Nun speet best een bezoekje waard. Maar wie mocht overwegen genoemd dorp als reisdoel te kiezen om er een voetbalwedstrijd te aanschouwen, kan dat voornemen beter uit zijn of haar hoofd zetten. In de competitie wedstrijd tegen Noordwijk kwam zaterdag evenwel weer eens tot ui ting hoezeer Nunspeet met de titel zaterdag-eersteklasser wordt over gewaardeerd. Zoals zoveel ploegen, die afgelopen zomer kunstmatig gepromoveerd zijn. RIJNSBURG - Met de bekerstunt van Rijnsburgse Boys tegen Willem II nog vers in het geheugen waren zo'n zevenhonderd toeschouwers naar de 'Middelmors' getogen om de helden aan het werk te zien tegen een heel wat minder tot de verbeelding sprekende tegenstander: De Valleivogels uit Scherpenzeel, de butant in de eerste klasse. Een herhaling van de sprankelende voetbalshow van vorige week werd het echter niet. Logisch natuurlijk. Willem II of De Valleivogels, het is even omschake len. Er was echter één overeenkomst: het werd weer 3—1. S. 5 gestoomd. De voorstopper kopt uit een urijg Hans Bisschops van Ter Leede (rechts) in duel gewikkeld met een speler van Sportlust'46. <foto Holvast) Met name in de eerste helft waren de meeste spelers van RB kenne lijk nog met hun gedachten bij die historische dag. Dromerig liepen ze over het veld, en zeker niet in staat onder de consequen te mandekking vandaan te ko men. Ook Huug Aandewiel niet. De boomlange Dick van der Vliert volgde hem over het gehe le veld en gaf de spelbepaler geen meter ruimte. Pas in het tweede bedrijf, toen De Valleivo gels tegen een 2-0 achterstand aankeek, mocht Aandewiel z'n gang gaan. De klasse die hij toen etaleerde maakte de wedstrijd nog enigszins acceptabel als kijkspel, al moet de gehele wed strijd als matig gekwalificeerd worden. Stroef Een andere reden voor het zwakke spel was zonder twijfel de haast stormachtige wind die dwars over het veld stond. Het werkte allemaal niet inspirerend. De se lectie van Arie Lagendijk combi neerde stroef. Mocht de bal al in de buurt van de doelmond belan den dan hadden de verdedigers uit Scherpenzeel daar geen enke le moeite mee. De beide spitsen van RB, Rob Gillissen en Ton Ar royo, waren compleet onzicht baar en van enig gevaar kon ge woonweg geen sprake zijn. Met name Ton Arroyo had bepaald zijn dag niet en een schietkans vanaf twee meter, na goed voor bereidend werk van Martin Toet, werd door hem totaal verprutst. Na een half uur besloot scheids rechter Storm de machteloze Rijnsburgers te helpen het de fensief ingestelde Valleivogels plat te krijgen. Via Johan de Kroon en Toon Houtekamer was Arie van Djjk fraai de diepte in gestuurd waar hij alleen libero Jan van Setten nog tegenover zich vond. De duikeling van Van Dijk over diens been werd door de arbiter wel erg zwaar bestraft. Vanaf elf meter mocht Gillissen de Rijnsburgers op 1-0 brengen. Na een schitterend 40-meter schot van Jan van Setten (prima gered door Cees Star) was het de goed spelende Wim Driebergen die de falende spitsen liet zien hoe het wèl moest. Martin Toet was neer gelegd en de vrije trap werd door Driebergen keihard met het hoofd verlengd: 2-0. Na de rust verliet De Valleivogels eindelijk de verdedigende stel ling en dat kwam de wedstrijd ten goede. Er kwam tempo in het spel en al na vijf minuten trof Harry Valkenburg buiten bereik van Cees Star de paal. Een mi nuut later schoot Menno Van Ginkel van dichtbij hard over. Ook RB ging beter voetballen. Met Marcel van der Blom in de ploeg voor Ton Arroyo kwam er meer scherpte in de aanval en Huug Aandewiel kon de bal nu wel kwijt. Een spetter van Gillissen werd goed verwerkt door doel man Bep van Engelenhoven. Van der Blom schoof de bal wel langs de keeper maar helaas voor hem ook naast het doel. Diezelf de Van der Blom verbeet zich toen zowel Martin Toet als Jan Hogewoning weigerden hem aan te spelen terwijl hij in vrije posi tie voor het doel stond. Huug Aandewiel had de constant aan speelbare spits wèl gezien en be diende hem tien minuten voor het einde dan ook op maat: 3-0. Inmiddels was Fred Arroyo in het veld verschenen voor Rob Gillis sen. Mèt deze verse aanvalslinie en het één tegen één spel van De Valleivogels achterin, kwamen er kansen voor RB. Een harde uithaal van Aandewiel kon zijn zeer fraaie solo echter niet bekro nen, terwijl een kogel van Martin Toet op de vuisten van de doel man uiteenspatte. De Valleivogels, die in de tweede helft lieten zien wel degelijk te kunnen voetballen, wisten een minuut voor het eindsignaal de eer te redden. Menno van Ginkel nam die verdiende tegentreffer voor zijn rekening. Jan Hogewoning zou zelfs nog voor 4-1 gezorgd hebben ware het niet dat die treffer wegens hands werd afgekeurd. De voor verkoop voor het bekerduel in Kerkrade was toen al in volle gang... PETER VAN LEEUWEN 's-GRAVENZANDE - Voor FC Lis- se is het oppassen geblazen, wil het niet tot degradatiekandi daat vervallen in de zaterdagt weedeklasse B. De Talsma-équi- pe liep tegen 's-Gravenzande een 2-0 nederlaag op en zakt daardoor diep in de ranglijst weg. In een boeiend duel kwamen de Lissenaren net iets te kort om het de thuisploeg echt lastig te maken. Gedurende de eerste fa se van het duel golfde het spel op en neer, maar waren de beste kansen toch voor FC Lisse. Rob SASSENHEIM - Ter Leede en Sportlust bakten er in de derde klasse zaterdagmiddag weinig van. De weinige toeschouwers bleven van doelpunten versto ken. De Sassenheimers wilden een goed resultaat neerzetten, maar leken vast te zitten. Nu ook Sportlust geen potten kon bre ken kreeg het publiek een weinig aantrekkelijke wedstrijd voorge schoteld. In de eerste helft was Sportlust via Wim ter Stege en Pieter Eric Derogee dicht bij de openingstreffer. Aan Ter Leede kant kwam alleen Peter Berman tot een goede doelpoging. In het tweede part veranderde er wei nig. Het enige aardige moment viel te beleven tegen het einde toen Jan van Harskamp de bin nenkant van de paal raakte. Suttorp schoot daarbij de bal, na goed voorbereidend werk van de opgerukte Arie Schalk, hoog over het verlaten doel. Gert van der Hulst stuitte evert later met een inzet op de keeper, terwijl Jan van Slooten het le der langs de verkeerde kant van de paal kopte. In de 2TE MINUUT WIST 'S-Gra venzande daarentegen wel raad met een goede kans. Bij een ge vaarlijke voorzet torende de lange spits Moerman boven zijn bewaker Gert van Tol uit en knikte de bal van dichtbij met het hoofd in: 1-0. Voor de thee bleven verdere wapenfeiten uit, al incasseerde Lisse een tegen valler met een blessure van Arie Schalk. De libero bleef wel in het veld, maar kwam op zijn positie meer en meer in de pro blemen. Na de rust besloot trai ner Talsma daarom Schalk naar voren te schuiven, terwijl de voor Gert van der Hulst in de ploeg gekomen Hans van Aan holt de positie van laatste man FC Lisse miste echter in die twee de helft de opbouwende impul sen van Schalk node. 's-Graven- Het zo van toeval afhankelijke 'lan ge, halen, gauw thuis-voetbal' boezemde Noordwijk alleen in de eerste helft enig ontzag in. De armoede van het Veluwse oppor tunisme werd na het verplichte theekransje wel erg onthullend aan de kaak gesteld. Zodat het kon gebeuren dat de 2-2 pauze stand werd 'gecorrigeerd' in de 2-5 uitslag. De zwakte van ploegen van het ka- liber-Nunspeet is tevens hun sterkte, hoe vreemd dat ook mo ge klinken. Het, vriendelijk ge zegd, ongecompliceerde spel werkt welhaast onderschatting van de met meer voetbalcapaci teiten toegeruste tegenstander in de hand. Klotsen de ballen bo vendien nog in een gunstige rich ting, zit het kortom mee, ja, dan wordt een van beperkingen aan elkaar hangend elftal als Nun speet met steun varvde plaatselij ke aanhang nog gevaarlijk ook. Met Ton Marijt weer terug in de ba sis als vrije verdediger, had de Noordwijkse defensie aanvanke lijk nogal wat te stellen met de van ver komende Nunspeter aan- valsaanvoer. Gejaagd door de harde wind zagen aanvoerder Drost en doelman Fedder hun luchtpost in het Noordwijkse zestien meter-gebied gedropt. "Die lange ballen werden toen niet goed aangepakt", stelde Noordwijk-trainer John Eelman naderhand terecht vast. Al in de zevende minuut moest Noordwijk de bittere dreiging van het vijandelijke 'sla het mid denveld maar over-concept' proeven. Spits Jan den Herder ging achter een eigenlijk niet te belopen uittrap van zijn doelman Fedder aan, bracht daarmee ken nelijk Sjaak Sluys in verwarring. De doorgaans betrouwbare man- dekker bespeelde de bal met zyn arm, waarna arbiter Hummel op advies van vlaggenist Beldman besloot tot het toekennen van een penalty, die door aanvoerder Wim Drost onberispelijk werd benut. "Achteraf zeg ik dat die 1-0 ons niet slecht uitkwam", betoogde Eel- zande liet weliswaar het initia tief aan de gasten, maar die kon den geen vuist maken. De tegen stoten van de thuisclub lever den veel meer gevaar op. Al na zes minuten oogsten de West landers daarmee succes. Moer man vond met zijn voorzet de vrijstaande Van de Wel, die goa lie Nico Groeneweg via een kop bal kansloos liet: 2-0. De moge lijkheden voor FC Lisse om daarna nog wat terug te doen, bleven beperkt tot een door de doelman gekeerde kopbal van Gert van der Valk. man. "Nunspeet ging die voor sprong verdedigen in plaats van blijvend te profiteren van het windvoordeel". Noordwyk werd zodoende in de gelegenheid gesteld wat verder van de goal af te verdedigen, gaandeweg Nunspeet op eigen helft vast te zetten. En al beweer de John Eelman later niet zonder reden dat ook dat voetbalaspect verbetering behoeft, in elk geval kreeg met name Timo Gerlof twee goede kansen. De rechter spits, die veelal naar binnen zwenkte om ruimte te scheppen voor de graag buitenom komen de John Marijt, zag in het eerste geval zijn inzet gekeerd door doelman Fedder en bij de tweede omstandigheid schrok Gerlof van de door John Marijt aange reikte kans. Die uitblinker slaagde er in de 22s- te minuut na voorbereidend werk van de voor rust verder on zichtbare Klaas Vink wel in de gelijkmaker binnen te halen. Hoewel het duel nooit een on sportief karakter kreeg, werd het gebeuren in Nunspeet wel ont sierd door onbesuisdheden, die blessures en dus oponthoud in de hand werkte. René van Hens- bergen liep bijvoorbeeld een zware enkelblessure op na een te laat ingezette tackle van zijn be waker Van Galen. Zijn plaatsvervanger heette Geert Jan Bakker, die niet bijster suc cesvol deelnam aan de belege ring van Nunspeet. De thuisclub schaamde zich er niet voor alleen Lammert Boone voorin te hou den, hooguit was er af en toe wat ruimte voor een massale run ach ter een lucrake trap van vrye ver dediger Drost. In de 26ste mi nuut werd op die manier een lo cale rondedans georganiseerd. Op links ontfermde routinier Ar jan Witteveen zich over zo'n lan ge lel van Drost. Witteveen vond voor het doel de volkomen onge dekte middenvelder Herman Hup, die kon volstaan met een simpele knik. De 2-1 was nergens op gebaseerd, maar stond wel op het bord. Voor de voetbalsport was het daarom goed dat Noordwijk vlak voor rust andermaal langszij wist te komen. Van Galen stuitte de solerende Gerlof onreglemen tair, waarna John Marijt vanaf de kalkstip de 2-2 liet noteren. Tegen de wind in kwam Nunspeet na rust adem en vooral kwaliteit te kort om de technisch zoveel betere Noordwijkers in toom te houden. Gerlof, Klaas Vink en John Marijt gaven met bekeken gescoorde goals aan dat Nun speet in de zaterdag-eersteklasse weinig heeft te zoeken. GERARD VAN PUTTEN VOLENDAM - Volendam en RCL moeten hard werken voor hun bestaan in de eerste klasse. Twee clubs, die door de jaren heen technisch voetbal propageerden en verkochten, hielden zaterdag middag hun status op met een weinig smakelijke combinatie van degradatie- en werkvoetbal. Met het ene punt voor de moeite (eindstand: 2—2) werden de teams rijk beloond, daaraan doet het wederzijds gemis van goede kansen op volle winst niets af. Een reisje naar het pop- en paling- dorp is veelal iets speciaals. Vo lendam heeft een bijzondere klank. Het dorp zweert bij tradi ties en folklore. Daarvoor moetje op het voetbalveld echter niet meer zijn, althans niet bij de amateurs, hoezeer namen als Zwarthoed, Plat, Steur en Bond ook tot de verbeelding spreken. Gadegeslagen door hooguit hon derd toeschouwers, vóór een groot deel Leiderdorpse 'toeris ten', doet alleen vrije verdediger Klaas Plat denken aan de jaren her, maar dat heeft dan vooral met zijn leeftijd (42) te doen. RCL krijgt het na de magere com petitie-start ongetwijfeld zwaar voor zijn kiezen. De rollen in 1B, naar zeggen de sterkste afdeling, zijn al aardig verdeeld. RCL blijft een staartploeg, temeer nu zater dag niet kon worden voldaan aan zowat de belangrijkste voorwaar de om zorgenvrij door de compe titie te gaan. Die luidt: winnen van de hekkesluiter, in dit geval het nog puntloze Volendam. Een tweede indicatie is dat het ene competitie—punt na het berei ken van de 2-2 als winst mocht worden bestempeld. Daarbij moet worden aangemerkt dat RCL het vooral zichzelf moeilijk maakte, door in de tweede helft een verdiende voorsprong bin nen de kortste keren uit handen te geven. "Concentratie-ver lies", bevroedde trainer Jan Dahrs en kan daar het gemis aan een leider in zijn defensie bij schrijven. De tegentreffers kon hij overigens noch de zich goed ontwikkelen de invaller—keeper Ron Sinteur aanrekenen, noch Koos Hane- veld en Ab Braat, die feitelijk niet zonder corrigerende man achter zich kunnen. De Leider- dorpse defensie is daardoor kwetsbaar. Dat bleek al in de eer ste tien minuten zaterdagmiddag toen kansen werden gegeven aan Wil Runderkamp en Jan Zwart hoed (ook wel Tumpie genoemd, Sinteur tikte zijn inzet tegen de lat). Door René Kammenga als 'laatste man' op te stellen zou het defen sie-hart aanzienlijk worden ver sterkt, maar Dahrs vindt terecht dat hij Kammenga daar op grond van zijn kwaliteiten tekort mee zou doen. Vorige week in het be kerduel met Katwijk, probeerde de Zaandammer Cees Ruis nog eens op de libero—post. Dat stemde hem niet tot tevreden heid, waardoor de hoop is geves tigd op keeper Bram Brandt, die er inmiddels een schorsing van twee wedstrijden op heeft zitten na zijn rode kaart in het duel te gen Spakenburg. Sieto Schalkers kreeg aan het be gin van de zeer armetierige eer ste helft voor RCL ook twee kan sen, waarna het tot de 44ste mi nuut weemoedig wachten bleei op een kopbal van Pierre van Ge- merden op de lat. Na rust zette RCL tegen de stormwind in aan voor een duidelijk offensief. In de 17de minuut kopte Schalkers één van de gevaarlijke voorzet ten van Peter Siera (dit keer uit een vrije trap) via de paal binnen: 0—1. De zojuist ingevallen John van Stek zorgde twee tellen later voor 1—1 en bracht vijf minuten daarna Wil Runderkamp in stel ling voor 2-1. Dat René Kammenga op het mid denveld inderdaad waarde heeft voor RCL bleek daarna. Hij zette RCL over het dode punt heen, niet met de bekende imponeren de rushes of technische hoog standjes, maar gewoon door hard te werken. Cees Ruis had zowaar byna succes in de spits (Jan Zwarthoed uit de Beukenlaan, om persoonsverwisseling met Tumpie te voorkomen, haalde zijn kopbal uit het lege doel) en Kammenga stuitte zelf op keeper Johnny Koks. Uiteindelijk kopte eerst Rob Sterk, invaller voor Van Doeselaar, nog op de doel paal bij Sinteur en miste Jo han Bond een ideale kans op 3—1, voordat Sieto Schalkers in de 41ste minuut fraai ook de 2-2 scoorde. Andermaal uit een vrije trap van Peter Siera. GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17