LEIDSCH DAGBLAD c*., 5 Den Bosch is en blijft een simpel ploegje' Feyenoord: groeiproces begonnen Straf van Mogelijk EC-debuut Goicoechea verminderd Speler breekt neus bij behandeling voor blessure Korfb alpaal omgeblazen: duel gestaakt TO X - ws ÊËL Daey Ouwens voorzitter van KNGV... van Fandi Meisjesteam met teveel mankracht Spurs-spionnen diep onder indruk van Ruud Gullit Vandaag in de sportkrant: Ovatie voor Fandi Wereldtitel Piquet Kelly wint Lombardije Alle uitslagen Noordwijk naast RB UVS overklast Lisse Koude douche LSRG LMHC 'afgedroogd' Scylla blijft steken MADRID (AFP/Reuter) De com missie van beroep van de Spaan se voetbalbond heeft de straf van Andoni Goicoechea terugge bracht tot een schorsing voor tien wedstrijden. De verdediger van Athletic de Bilbao werd oor spronkelijk voor achttien wed strijden uitgesloten na een onge kend zware overtreding op Die- go Maradona in de wedstrijd Barcelona - Athletic de Bilbao. In die wedstrijd, op 24 september, had de actie van Goicoechea, die slechts met een gele kaart werd bestraft, tot gevolg dat Maradona het veld moest verlaten met, naar later bleek, een gebroken linker enkel en gescheurde enkelban den. De Argentijnse internatio nal zal vermoedelijk voor vijf maanden zijn uitgeschakeld. De commissie van beroep lichtte zijn strafvermindering toe met te verwijzen naar de spanning die voor en tijdens de wedstrijd be stond en die mede oorzaak was van het incident. „Met dit besluit willen wij bijdragen tot een ver kleining van de spanning", ver telde Servulo Ruiz Camara, voor zitter van de commissie van be roep. Goicoechea, die slechts voor natio nale wedstrijden is geschorst en woensdag wel kan spelen in het duel met Liverpool voor de Eu ropa Cup van Landskampioe nen, achtte de straf nog te zwaar. „Ondanks het terugbrengen van de schorsing heb ik nog steeds het gevoel onrechtvaardig te zijn behandeld", vertelde hij. „Mijn club en ik overwegen ook appèl aan te tekenen tegen deze uitspraak. "Maradona, op de hoogte gesteld van de uitspraak van de commissie van beroep reageerde met: „Voor de tweede keer is iets schandelijks gebeurd in dezelfde affaire". VRIEZENVEEN (GPD) - Nalatig heid van de verzorger van OWIOS is er de oorzaak van dat de Oldenbroeker Kees Dijkstra zaterdag in de ontmoeting DE- TO-OWIOS (eerste klasse C) bui ten de lijnen een gebroken neus opliep. De jonge linkerspits, die in Vriezenveen zijn eerste wed strijd voor de hoofdmacht van OWIOS speelde was tien minu ten voor het einde dizzy uitgeval len. Bij een kopduel kwam hij onzacht in aanraking met het hoofd van DETO-speler Anton Kamp. Met steun van een helper bracht de OWIOS-verzorger Dijkstra bui ten de lijrten, maar gevaarlijk dicht naast het OWIOS-doel. Dat hij daarmee midden in de vuurli nie van het vergeefs stormende DETO zat, bleek nog geen mi nuut later. Een afstandsschot van de Vriezenvener Harry Ek- kel trof de onfortuinlijke Olden broeker vol in het gezicht. Een geraadpleegde arts constateerde in de kleedkamer een gebroken neus, maar sprak het vermoeden van een hersenschudding, waar eerder voor werd gevreesd, te gen. Johan Cruijff: "Het liep precies zoals ik wilde" (Foto ANP) Diego Maradonoa (Archieffoto) ROTTERDAM - Aan de hand van Ruud Gullit heeft Feyenoord gis teren voor het eerst in de lopen de competitie aangetoond dat het 'groeiproces' binnen de ploeg in werking is gezet. Afgemeten aan het aantal mogelijkheden mocht de deling (1-1) met PSV zwaar tegenvallen; wat discipli ne en organisatie betreft werd in de eigen Kuip winst geboekt. De Rotterdamse voetbalprofs liepen zichzelf daar nu eens niet voorbij in hun aanvallende enthousias me, maar kweten zich ook defen sief zonder uitzondering goed van de opdrachten. Het was hard nodig nu tweede doelman Peter Brupings al na ze ven minuten het veld had moe ten verlaten met een scheurtje naast zijn oog (ontstaan doordat Koolhof zijn schoen op zijn hoofd geparkeerd had toen het spel al dood lag) en vervangen moest worden door de 20-jarige Abe Knoop, maar niet alleen daarom. Ook met het oog op het eerste UEFA Cup-duel met Tot tenham, waarin Brunings overi gens weer van de partij kan zijn als Hiele nog niet hersteld is, was AMSTELVEEN - Het korfbalduel tussen de Leidse club De Danaï den en DEVD in Amstelveen heeft gisteren slechts kort ge duurd. Na negentien minuten werd één van de palen met korf en al omvergeblazen door de he vige stormwind, die met kracht negen over Nederland joeg. Op het moment dat de paal be zweek was de bal in een ander vak en stond niemand dicht in de buurt, maar de consternatie was groot. Gepoogd werd nog met pinnen de vlakke bodemplaat stormvast op het gravelveld te verankeren, maar dit leverde een te groot blessuregevaar op in de ogen van de scheidsrechter. Zo dat er voor hem tenslotte niets anders over bleef dan het duel te staken. De stand was, niet onbe grijpelijk, nog 0-0. het goed voor het zelfvertrouwen dat er wat meer lijn te bespeuren was in de patronen. "Het ging nu eindelijk eens beter", stelde Johan Cruijff naderhand vergenoegd vast. "Taktisch was dit één van onze beste wedstrij den tot nu toe en we hebben veel kansen gecreëerd. Die hebben we alleen niet benut, maar er is tenminste een begin. Spectacu lairder voetballen kan de volgen de stap zyn". Opgesloten in de laatste uitspraak lag dat het echte spektakel giste ren ontbrak in de Kuip. Dat was ook het geval, hoewel niemand zich hoefde te vervelen bij de sterk door de wind beïnvloedde topper. Vooral niet met Feye noord, dat zowel in positieve als in negatieve zin van zich deed spreken met de grotere agressivi teit en de gele kaart voor Jeliaz- kov. De spelers van PSV hadden, volgens eigen zeggen, zoveel last van de weersomstandigheden (trainer Reker:"we konden de spitsen niet met lange passen be reiken door die wind") dat ze nauwelijks "mee konden voet- -'-aar iBSb Ton Daey Ouwens (Archieffoto) ballen"; Feyenoord liet zich niet van de wijs brengen en volgde meer dan voorheen een vaste lijn. Het voetbal was vaak nog niet best, maar er was tenminste verbetering te bespeuren Niettemin was er na afloop nogal wat kritiek, die met name werd gespuid aan het adres van Cruijff. De geroutineerde vedet te, die door de opkomst van 33.000 kijkers zo'n halve ton op streek voor anderhalf uur voet bal, had zich te weinig laten gel den als de gids van Feyenoord, was weinig aangespeeld en was daardoor niet zo dominant aan wezig als in eerdere wedstrijden. Kortom, zo luidde de vraag, "wat was er met hem aan de hand?". Niets, beweerde Cruijff zelf. Zijn uitleg klonk eenvoudig. In som mige wedstrijden hoeft hy niet zo nadrukkelijk te domineren aan de bal ("Mijn tijd komt nog wel") en stuurt hij liever op af stand. Tegen PSV, vanouds mik kend op de counter, leek het hem beter zichzelf 'ondergeschikt' te maken. "Ik was inderdaad wei nig aan de bal, maar het is pre- BEEKBERGEN (ANP) - Ton Daey Ouwens, coördinator licha melijke oefening bij de gemeente Leiden, zal op 12 november tij dens de jaarlijkse bondsvergade ring van het Koninklijk Neder lands gymnastiek verbond wor den gekozen tot nieuwe voorzit ter. De 53-jarige Daey Ouwens volgt Jan Spijkers op, die in maart van dit jaar om persoonlij ke redenen aftrad. De 53-jarige Benthuizenaar was sinds die tijd al waarnemend voorzitter. Vanaf 1979 bekleedde Daey Ou wens diverse functies in het be stuur van het KNGV. Eerst was hij algemeen lid, daarna secreta ris en onder het voorzitterschap van Spijkers was hij vice-voorzit ter. Het KNGV heeft landurig ge zocht naar een praeses van bui ten het verbond. Na een groot aantal kandidaten gepolst te heb ben, bleef Daey Ouwens over. cies zo gelopen als ik wilde. Be ter zelfs, want er werd niet meer zo gerend en in de opbouw werd maar weinig balverlies geleden. Positioneel speelden we sterk, vandaar dat ik juist vandaag veel spelvreugde heb gekend, al was ik dan niet veel aan de bal. Maar dat was de opzet ook. Als ik aan de bal wil komen, kom ik er aan, maar ik vond het beter om zo te spelen, zoals ik nu heb gedaan". Dat hield in dat Cruijff op het mid denveld veel naar de linkerkant trok "om in het midden ruimte te maken voor de voorstopper, die dan vrij op kon lopen", en al was hij zelf niet best, dat werkte goed want Feyenoord kreeg veel kan sen en PSV maar heel weinig. Maar dat hield ook in, dat niet J.C, maar vooral Gullit die als li bero was begonnen, maar in de pauze van plaats had geruild met Van de Korput, de aandacht op zich vestigde. Jeliazkov was dan wel de enige Feyenoorder die met name Houtman en Hoekstra voordeed hoe een kans moet worden benut (Koolhof gaf een nog beter voorbeeld door bii de Bernd Schuster enige echte PSV-mogelijkheid direct de gelijkmaker te la ten noteren), maar de ware drei ging ging toch uit van de Oranje matchwinnaar van Ierland. Terwijl Thijs Libregts zaterdag een 'vals beeld' had gekregen van Tottenham in de wedstrijd van de Spurs bij Wolverhampton ("Ze wilden daar freewhelend winnen en dat lukte ze ook"), zorgde Gullit ervoor dat manager Keith Burkinshaw en coach Pe ter Shreeves als spionnen van de Londense club een juiste blik kregen op de mogelijkheden van Feyenoord. Het tweetal was onder de indruk. "Een goede ploeg, met één bui tengewoon goede voetballer". Ze bedoelden daarmee niet Cruijff, die vooraf als de 'dangerman" werd gekwalificeerd, "al straalt hij bij tijd en wyle nog altijd klas se uit", maar Gullit. "Die toont zoveel kracht en talent als hij op komt, dat hij een bezoeking is voor elke defensie. Uit het niets gekomen, lijkt hij voorbestemd één van de groten van het voet bal te worden". PAUL DE TOMBE DEN HAAG (GPD) - Van de vyf Nederlandse clubs die woens dagavond aan zullen treden voor de eerste wedstrijd in de tweede ronde van de verschillende Euro pa-Cuptoernooien kampt FC Groningen met de meeste bles sures. Trainer Han Berger heeft nog geen zekerheid over het meespelen tegen Inter Milan van Erwin Koeman en Ronald Steen- ge (voetblessures). Van Tiggelen en Broeken (griep). Verdediger Anne Mulder zal met zijn ge kwetste achillespees in elk geval ontbreken. Mocht blijken dat Er- win Koeman inderdaad niet op gesteld zal kunnen worden, dan maakt Fandi zijn EC-debuut voor FC Groningen. De medische staf van Feyenoord onderzoekt vandaag of Joop Hie le voldoende hersteld is van zijn knieoperatie om in de uitwed strijd tegen Tottenham Hotspur het doel van de Rotterdammers te verdedigen. In het duel tegen PSV viel zijn plaatsvervanger Peter Brunings al in de zevende minuut uit met een wenkbrauw- blessure, maar met drie hechtin gen kan hij woensdag in Londen als het nodig is meedoen in het UEFA-Cupduel tegen de Engel- Barcelona, tegenstander van NEC in het toernooi voor bekerwin naars, zal het hoogstwaarschijn lijk zonder Bernd Schuster moe ten stellen. De Westduitser viel het afgelopen weekeinde in het duel met Valladolid uit met een knieblessure. NEC kan vermoe delijk weer beschikken over Dick Mulderij, die zaterdag te gen Cambuur niet meedeed. De selectie van PSV is fit voor het treffen met Nottingham Forest. Bij Sparta (dat Carl Zeiss Jena ontmoet op Spangen) is alleen Robert Verbeek geblesseerd, aan zijn dijbeen. OOSTZAAN (GPD) - De voetbal wedstrijd tussen de meisjespu pillen van OSV uit Oostzaan en WFC uit Wormerveer die zater dag werd gespeeld in Oostzaan, werd om een wel heel bijzondere reden gestaakt. Na de eerste helft, waarin WFC een 2-0-voor- sprong nam, staakte scheids rechter J. Hut uit Landsmeer de wedstrijd, omdat WFC weigerde mee te werken aan een controle die uit moest wijzen of een aantal WFC-speelsters inderdaad meis jes waren en geen jongens. Scheidsrechter Hut: „Ik had sterk de indruk dat er bij WFC een paar jongens meespeelden. Er hadden er een paar een jongens- uiterlijk en één van hen had ook een ty pische jongens-stem. Daar om wilde ik in de rust controle ren of.het wel meisjes waren. Ik wilde dat laten doen door een leidster van OSV. WFC wilde echter niet meewerken, waarop ik de wedstrijd heb gestaakt. Op het wedstrijdformulier heb ik ge zet dat ik staakte, omdat er bij WFC vermoedelijk jongens mee speelden". Ruud Gullit: "Hij wordt een hele grote" DEN BOSCH (GPD) - Was het Ajax-trainer Aad de Mos niet die na het succes van zijn ploeg tegen Feyenoord relativeerde: „Kampioen worden doe je te gen kleinere ploegen?". Ajax speelde vervolgens gelijk te gen Haarlem en Groningen, werd uitgeschakeld voor de Europa Cup en bereikte giste ren een absoluut dieptepunt door tegen FC Den Bosch met 3-0 tegen de eerste competitie nederlaag aan te lopen. Wim van der Horst, een tot zondag voornamelijk in de regio faam genietende voetballer, was daarvoor in zijn eentje via een hattrick verantwoordelijk. Alles bij elkaar een trieste balans voor de vorige maand nog zo onaantastbaar lijkende Am sterdammers. En afgaande op de bewering van De Mos wordt Ajax als het zo nog even door gaat dus geen kampioen. De ti telhouder zit inderdaad in de problemen. Die konden in de afgelopen weken nog verdoe zeld worden door te verwijzen naar veldoverwicht, onder schatting en pech, maar sinds gisteren geloven ze dat ook in Amsterdam niet meer. „We verspelen de laatste tijd veel te veel punten", mokte Aad de Mos na afloop. „Na vandaag kan ik niets anders conclude ren dan dat dat met de instel ling te maken heeft en met het feit dat een groot aantal spelers de vorm niet heeft. Ik wil de zaak niet afschuiven op het feit dat veel spelers afgelopen woensdag een interland heb ben moeten afwerken. We moeten het bij ons zelf zoeken. Als Olsen niet draait, is er ken nelijk niemand die zijn rol kan De rentree van Dick Schoenaker kon Ajax niet uit het slop ha len, evenmin als de omzetting op het middenveld waar de als linkshalf gekochte Gasselich op rechts werd geposteerd („om daar samen met Vanen burg wat te proberen", aldus De Mos). De terugkeer van Schoenaker ging gepaard met een reserve-rol voor Frank Rij kaard die, afgaande op het re sultaat, bepaald niet terecht de rol van zondebok toebedeeld had gekregen. Nee, dan waren er wel anderen aan te wijzen, gisteren. Gasse lich, Olsen, Vanenburg, Schoe naker, Van Basten: zij allen hadden vooral aanvallend hun dag niet. Ajax kreeg wel een veldoverwicht, maar kon zich vrijwel geen kans scheppen omdat het tempo te laag werd gehouden. In het treffen bij Hans Galjé voorkomt een grotere vernedering voor Ajax. Hij stopt de strafschop van Marcel Brands Den Bosch bleek bovendien hoe kwetsbaar Ajax is in ver dedigend opzicht, met Silooy en Koeman in het centrum, als er één tegen één gespeeld dient te worden. Die noodzaak deed zich voor Ajax voor vanaf het moment dat Wim van der Horst in de tweede helft zijn one-man- show ging opvoeren. Van der Horst, in samenspel vooral met de sluwe Theo de Jong, klei neerde Ajax via een onverval- (Foto ANP) ste hattrick nog erger dan de Amsterdammers enkele we ken geleden deden met Feye noord. Toen was het Olsen, die even hautain als subliem van Hiele een zielige doelman maakte, nu was het de Bosse- naar Van der Horst in dezelfde rol, maar dan tegenover Galjé. Uitgerekend Van der Horst, de man die voor Cambuur teken de, maar snel weer bij Den Bosch terugkwam, toen bleek dat zijn oude club zich in de eredivisie had gespeeld. Hij smaakte het zoet van de per soonlijke overwinning door drie fraaie treffers in de tweede helft. De derde goal was er daarbij één om in te lijsten. Met de 'pesterige' boogbal over Galjé toonde Van der Horst aan waarom hij vooral in de zaal zo'n gelouterde speler is. Het was precisiewerk op een uiterst kleine oppervlakte. Overigens kwam Ajax met die 3-0 nog goed weg. Den Bosch kreeg kansen op veel meer en miste zelfs nog een strafschop via Marcel Brands. Was het opvallend hoe de sluwe en ondergewaardeerde Van der Horst met Ophof als direc te tegenstander tot drie gave treffers kon komen, zo moge lijk nóg typerender was dat Theo de Jong zo'n grote rol kon spelen. Vooral daarover dient Ajax zich te schamen: de wijze waarop de weliswaar er varen maar momenteel uiterst trage De Jong als een onweer staanbare oude locomotief op links steeds kon opstomen, Boeve en Molby kon deklasse ren en Van der Horst kon aan spelen, was ronduit onthut send. Aad de Mos moet het met afgrij zen hebben aanschouwd en moet hebben geconcludeerd dat er aan Ajax nog heel wat werk te doen is. Zijn collega Hans Verèl daarentegen zal de acties van het duo De Jong- Van der Horst met een groeien de juichstemming hebben be keken en tot de conclusie zyn gekomen dat voetbal maar een raar spelletje is. Verèl: „Dat is ook zo. Het ene moment verlies je van een amateurclub als DWV (in de tweede bekerronde tegenstan der van Ajax, red.) en nu zie je hier je ploeg met 3-0 winnen van Ajax. Toen het 1-0 voor ons i stond dacht ik: als het meezit i halen we er een gelijk spelletje j uit, want Ajax moet er nu toch j eerst nog twee maken en dan gaat het zó. Vreugde en ver- i driet liggen in het voetbal nu j eenmaal dicht naast elkaar, j Dat zullen we moeten blijven beseffen, zoals we ook moeten inzien dat we een stelletje sim pele voetballers zijn en blij- j

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15