Vrijblijvend vakmanschap 'De Vrek': uiterst knap toneelspel 3 'Richard DT ia de Globe-visie: tweeslachtig en voorspelbaar Acteur Pat O'Brien (83) overleden Tn het leefnet': Toverlei verwart vorm met inhoud 'Fietsen in het donker'vrouwencabaret in overgangsfase Kunst in het kort Zehetmair: muzikantesk violist Zacharieva: virtuoos pianiste MAANDAG 17 OKTOBER 1983 Kunst Richard III van William Shakespeare door Zuidelijk Toneel Globe. Gezien op 15 oktober in de Leidse Schouw burg. LEIDEN - Naar traditionele op vattingen kun je van de rol van Richard III een echte karakterrol maken. Een acteur zou kunnen schitteren in zijn creatie van deze demonische, door en door slech te vorst, die pas na vele moord partijen de troon kon bestijgen. Vooral zijn streven naar macht wordt ons in dit koningsdrama van Shakespeare getoond. Wan neer de troon uiteindelijk een maal is bereikt, komt de wen ding voor Richard III al vrij snel: hij wordt door opstandelingen in de strijd gedood. In de visie van het spraakmakende repertoiregezelschap Globe is er weinig plaats voor "traditie", die Zuidelijk Toneel Globe met zijn opzienbarende enscèneringen van repertoiretoneel aan het op bouwen is. Deze Richard III-interpretatie is er echter niet overtuigender op ge worden. Gijs de Lange loopt als een popster uitgedost springerig rond en laat in zijn spel niet de ontwikkeling zien, die dramatur ge Janine Brogt in haar inleiding beschrijft. Richard zou namelijk aanvankelijk een zeer aantrekke lijke en intelligente schurk zijn; eenmaal koning, slaan "verve ling en paranoia" hard toe. Eén van de vele moorden wordt uitvoerig getoond. Richards broer Clarence verblijft onder bewaking in de Tower. Twee moordenaars (gekleed in de stijl van Brechts Driestuiveropera) komen hem doden. Met een ste reocassette-recorder voor een achtergrondmuziekje, met plas tic schort en handschoenen en met een slagersmes wordt Cla rence achter een vaag doorzich tig scherm vermoord. Als regieaanwijzing staat er bij Shakespeare alleen maar: 'Stabs him' (doorsteekt hem). Deze uit voerige scène is dus door Globe toegevoegd en kan als voorbeeld voor het gehele concept functio neren. Bij deze scène in Globe's visie begon het publiek te grinni ken, verklaarbaar, omdat dit cir cus van buitenissigheden een ei gen leven dreigt te gaan leidèn. Zo worden vele scènes karikatu raal uitvergroot, hoewel daaren tegen het decor in uiterste sober heid uit vier grote platen tegen de achterwand bestaat - een merkwaardige tweeslachtigheid. Aan repertoiretoneel, dat zich op een artistiek doodlopende weg bevond, heeft Globe in navol ging van grote buitenlandse voorbeelden in een aantal ge ruchtmakende produkties veelal door buitenissige effecten een nieuw elan gegeven. Hun shoc kerende, of desnoods verrassen de werking dreigen echter de tal rijke banaliserende effecten langzamerhand te verliezen. De perversiteit van de getoonde machtswellust kunnen ze nog maar nauwelijks onderstrepen. Ze verliezen daarmee hun eventue le functie en worden uiterst dis cutabel. De toegepaste effecten streven te opdringerig naar een 'tijdloos maken' en 'actualiseren' van het dramatische gegeven: het eens zo effectieve concept gaat aan voorspelbaarheid lijden. WIJNAND ZEILSTRA. Evenaar' de nieuwe musical van Jos Brink 'Evenaar', musical geschreven door Jos Brink, gespeeld door onder ande ren Jos Brink, Frank Sanders en Georgette Hagendoorn, muziek: Henk Bokkinga, choreografie: Bar- rie Stevens, regie: Jo Dua. Gezien op 14 oktober in de Stadsschouwburg van Haarlem. HAARLEM - Het kostte even moeite om over de vooroordelen heen te stappen, maar het moet gezegd: de musical 'Evenaar' van Jos Brink is zeker niet even naar als ik op grond van zijn boekjes en televisie-optredens verwacht te. Natuurlijk, hij mist te enen male de venijnigheid en origina liteit, die musicals van zijn vak genote Annie M.G. Schmidt vaak zo leuk maken. Maar hij beheerst zijn vak en weet hoe hij zijn pu bliek een avondje risicoloos ver maak moet voorzetten. Enig talent en veel vakmanschap kun je Brink niet ontzeggen. 'Evenaar' is een snelle, soepele show met veel kostuums, een leuk decor en aardige liedjes op overigens nogal vlakke muziek. Er is een aantal knappe visuele vondsten, zoals een eindeloze bruidssluier en een prefect door Brink uitgevoerde messenwer- persact. De grappen zijn erg wis selend; soms zitten er aardige doordenkertjes tussen, die nau welijks overkwamen. Maar Brink kan ook dit keer niet van de lingerielol afblijven. Dat gaat in de trant van: ''Ik ben m'n slip je kwijt". "Dat ligt dan zeker bij je vriendje"? "Nee, bij de tand arts geloof ik". Menigeen spron gen de tranen in de ogen. In 'Evenaar' wordt het hedendaag se relatieprobleem aangestipt. Een echtpaar ziet het samen niet meer zitten; zij (Simone Kleins- ma) doet het programma 'Clara op dinsdag' en neemt een vriend je, hij (Jos Brink) schrijft de ru briek 'Lieve Miep' in het dames blad 'Seringen' en krijgt de zorg voor de baby. Ze delen de kamer met een krijtlijn in tweeën: de LOS ANGELES (Reuter) - De Iers-Amerikaanse acteur Pat O'Brien, die in meer dan 50 films is opgetreden, is zaterdag aan een hartaanval overleden. Hij werd 83 jaar. Tijdens zijn artistieke loopbaan die een periode van 74 jaar omspan de, werd O'Brien die vaak zijn goede vriend James Cagney naast zich had een specialist in het uitbeelden van harde Ieren met een hart van goud. O'Briens laatste film, waarin ook Cagney optrad, was 'Ragtime' in 1981. Vijftig jaar eerder debu teerde hij in 'The front page'. Daarna stond hij in films als 'Knute rockne' (met Ronald Rea gan), 'Angels with dirty faces', 'Johnny one eye', 'The people against O'Hara', 'The last hurrah' en 'Some like it hot'. In 1946 baarde hij opzien toen hij weigerde officieel voorgesteld te worden aan koning George VI en koningin Elizabeth, de tegen woordige koningin-moeder, als zijn vrouw Eloise Taylor er niet bij mocht zijn. Hij kreeg echter zijn zin. Hij werd als William O'Brien gebo ren in Milwaukee (Wisconin) en was een kleinzoon van Ierse im migranten. Hij groeide op samen met Spencer Tracy. Nadat ze tij dens de Eerste Wereldoorlog ge diend hadden bij de Amerikaan se marine, besloten zij beide ac teur te worden. evenaar. Ondanks allerlei ver wikkelingen, zoals een korte vrij age van Brink met een punk meisje, - jammer genoeg komt het er niet van dat hij de harde anarcho-krakersbeweging in stapt - is het einde al bij het be gin voorspelbaar. Het paar komt weer tot elkaar, het gezin als hoeksteen van de samenleving loopt geen gevaar. Hoe zou het ook anders kunnen. Het is er Brink slechts om te doen zijn publiek op aangename wijze voor een avondje van de kleurenbuis vandaan te houden. Toch doet hij ondertussen moei te een schijn van engagement op te houden. Khomeiny, Janmaat, Lubbers, Hitler, Den Uyl, de atoombom, alles wordt aange stipt en een seconde later weer vergeten. Alleen Sonja Barend krijgt een niet mis te verstane en rake veeg uit de pan. Flauw om bij een zo duidelijke toespeling toch in het programmaboekje te zetten: overeenkomst met be staande personen is onbedoeld en berust op toeval. Zang, dans en spel waren tijdens de première over vrijwel de ge hele linie goed. Brink zelf stak er ondanks zijn gewonde handje duidelijk bovenuit. Een uitzon dering moet worden gemaakt voor Frank Sanders, nooit grap pig geweest, en voor Georgette Hagendoorn, die het niet meer is. Zij was eerder gênant: mensen lachen omdat ze op haar leeftijd nog 'reet' zegt en omdat het aan doenlijk is om te ziefi hoe vaak ze haar tekst en pasjes kwijt is. Voor wie van het genre houdt: ver geet de sores even maar en ga even naar 'Evenaar'. ARIEJAN KORTEWEG De verhouding tussen Frank Sanders (links) gewone leven. 'In het leefnet' door Cabaret Toverlei, gezien in het LAK-theater op 15 ok tober. (première). LEIDEN - Met het maken van een cabaretprogramma heeft de Lei- derdorpse toneelvereniging Toverlei zich op glad ijs begeven. De vier spelers willen voorko men dat zij prekerig of belerend uit de hoek zouden komen; hun programma zou zodanig vormge geven moeten worden, dat het publiek in alle vrijheid zijn eigen conclusies kon trekken. Daar door heeft Toverlei vermeden concrete uitspraken te doen, of zelfs te laten zien hoe het zelf te gen de dingen aankijkt. 'In het leefnet' is te vrijblijvend ge bleven; de diverse scènes geven het publiek geen enkele aanlei ding eens wat langer bij de on derwerpen stil te staan. Dit komt doordat de meeste scènes een duidelijke clou missen. Zo wordt tot drie keer toe een bedrijfslei der getoond die niet weet hoe hij op een nette manier een arbeider kan ontslaan. Tot slot doet hij zich voor als een homoseksueel die met de arbei der wel wat wil, waarop de man zelf ontslag neemt. De clou: een lid van het bestuur vraagt de be drijfsleider of hij met hem uit eten wil. Dit zegt noch iets over de problematiek van ontslag en werkeloosheid, noch over de ge wetensnood van mensen die het personeelsbeleid moeten uitvoe ren, nog over homoseksualiteit, hoewel dit allemaal wel even aangestipt wordt. De sketch waarin een directeur zijn psychiatrische inrichting via de Sterreclame aan het grote pu bliek probeert te verkopen, zegt niets over psychiatrische inrich tingen in Nederland of over de manier waarop behoeften ge kweekt worden door de recla mes. De sketch is te overtrokken en te ver bezijden de werkelijk heid Toverlei heeft gemeend dat wanneer aan de zaal een lach ontlokt is, het punt reeds ge scoord is. Cabaret maken vereist een duide lijke visie op de wereld, ongeacht of men die direct of indirect aan het publiek wil tonen. De Leider- dorpse toneelvereniging heeft zich op de liedje-sketchje-liedje vorm geworpen, met als doel elk nummer met een lach van het publiek af te sluiten. Voor het verkrijgen van die lach heeft Toverlei zich vaak moeten forceren, en niet altijd slaagde men er ook in het publiek aan het lachen te krijgen. Te weinig aandacht heeft de groep laten uitgaan naar de inhoudelijke voorbereiding van het nummer naar de slotfrase met bijbehoren de lach. Ook duiden uitgekauw de onderwerpen als taalgebruik door politici, reclame en Jeho va's Getuigen op een zekere crea tieve armoede. Vormgeving en aankleding van de voorstelling waren sober en ade quaat. De spelers wisten zich re delijk goed over het toneel te be wegen, aan het regisseren van het geheel was duidelijk zorg be steed. Helaas bleef de inhoud achter bij de presentatie. JACQUELINE MAHIEU. 'Fietsen in het donker' door Cabaret Lipstick. Gezien op 14 oktober in het LAK-theater. LEIDEN - Het meedoen aan het (landelijke) Leids Cabaretfesti val, en met name het bereiken van de finale, bleek een belang rijke stap in de ontwikkeling van het vrouwencabaret Lipstick. De groep maakte de overstap van buurt- en clubhuizen naar het kleine theater, en past ook het programma aan de nieuwe speel plaats aan. Grote aandacht werd gegeven aan de vormgeving, het mimische element werd belang rijker, de mogelijkheden van ge luid en licht in het theater wer den onderzocht. Lipstick zag haar kans weg te komen van het traditionele conference-liedje- sketchje patroon. De voorstelling 'Fietsen in het don ker' is nog duidelijk een over gangsfase. Fraaie beeldende scè nes die hun kracht ontlenen aan het feit dat ze situaties tonen op een mild ironische manier, wor den afgewisseld door liedjes in de bekende meerstemmige caba- retdreun. In die liedjes worden de dingen duidelijker uitgespro ken, echter zonder dat men tot een conclusie of een oordeel komt. Lipstick is niet alleen vrouw- maar ook manvriende- lijk: de groep wil geen scherpe uitspraken doen, maar probeert het publiek zo ver te krijgen dat het zelf de dingen op een rijtje zet. Lipstick gaat daardoor af en toe de pathetische kant op, zoals in het korte nummer over abor tus. De groep krijgt zelfs het be lerende toontje dat ze probeert te vermijden in de scène De voorstelling heeft nog te veel de abrupte overgangen die in het traditionele cabaret gebruikelijk zijn. De meer toneelmatige opzet van het programma vereist ech ter soepeler overgangen. 'Fietsen in het donker' bestaat uit bewerkte delen uit het oude pro gramma en nieuwe elementen. Er ontbreekt nog een richting aan de voorstelling: de super marktscène heeft hier niet de functie die het in het oude stuk had, en komt wat in de lucht te hangen. De koehandel om Kees is grappig, maar leidt nergens toe. De diverse onderdelen van het cabaret komen nog niet sa- Het maken van typetjes is naar de achtergrond geschoven; moge lijk hebben de speelsters hier door minder houvast bij het spreken van hun teksten, die er vaak nogal houterig uitkomen. Dit resulteert, samen met de donkerslagen, in een rustige bij na trage voorstelling. JACQUELINE MAHIEU. Bij 'De Appel' onder regie van Erik Vos "De Vrek" van Molière door Toneel groep De Appel, regie Erik Vos, titel rol Eric Schneider. Gezien op 15 ok tober in het Appeltheater te Scheve- ningen. SCHEVENINGEN - Voor de tijd genoten van Molière was de in terpretatie van toneel en litera tuur een probleemloze aangele genheid. Iedereen die afweek van het "normale" type mens, werd als komisch ervaren, en het maakte niets uit of het daarbij ging om krankzinnigen, mis- maakten, toneelfiguren als Mo lières "Geleerde vrouwen" of ro manfiguren als Cervantes' Don Qupote. Het lijdt derhalve geen twijfel dat ook Harpagon in "De Vrek" een komisch personage geweest moet zijn, dat zich alleen maar belachelijk maakte door zijn eer, zijn huiselijk geluk en het res pect van zijn kinderen in de waagschaal te stellen ter wille van zijn geld, en als klap op de vuurpijl liet Molière ook nog zien hoe hij zelfs de verleidingskun sten van de koppelaarster Frosi- ne het hoofd wist te bieden toen zij op het cruciale moment haar financiële draagkracht ter sprake bracht. Voor de moderne toeschouwer lig gen de verhoudingen minder eenvoudig. Aan de ene kant kan hij ongestoord zijn hart ophalen aan de komedie die hem door Erik Vos met veel zwier wordt voorgezet en waarin De Appel het onderste uit de kan kan mag halen op het punt van virtuosi teit. Met Henk Votel als de knecht Flè- che kan er op dat gebied niet veel meer misgaan, maar Niek Pan- cras en Willem Wachter (in vier rollen) staan eveneens hun man netje en Trudy Labij blijkt in haar tweede seizoen bij De Appel haar draai helemaal gevonden te hebben. Daartegenover staat echter de Har pagon van Eric Schneider, die een door en door tragische figuur is geworden, maar dan wel met een ridicuul gedragspatroon, waardoor hij zich binnen het ka der van een komedie kan hand haven. Uitzonderlijk knap ge speeld waren de scène met Frosi- ne, als de liefde voor zijn geld even verdrongen leek te zijn door andere, "meer menselijke" gevoelens, en de fameuze dia loog met zijn zoon Cléante (door Aus Greidanus neergezet als een hapje voor de fijnproevers), als hij een onverwachte sluwheid ten toon weet te spreiden. Karakteristiek was echter de be roemde monoloog na de diefstal, waar Schneider de komedie ver anderde in een tragedie door te laten zien hoe alle stoppen bij Harpagon doorsloegen. Zijn tota le ineenstorting was vanaf dat moment onvermijdelijk en bleek als een dreiging voelbaar tijdens de slotscènes, waardoor bijna niet meer opviel dat het laatste bedrijf dramatisch wel erg zwak geconstrueerd is. Om het tweeledige karakter van "De Vrek" zo goed mogelijk tot uiting te laten komen, hebben Erik Vos en decorontwerper Tom Schenk gestreefd naar een voorstelling zonder franje, waar in maximaal geprofiteerd kon worden van de suggestieve speelstijl van De Appel. Het eindresultaat is weer heel bijzon der. PAUL KORENHOF. Eric Schneider (rechts) en Trudy Labij in 'De Vrekvan Moliere Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlands-Japanse Vereni ging houdt het Rijksmuseum voor Volkenkunde van 30 oktober tot en met 19 februari in Leiden een ten toonstelling getiteld "Vier eeuwen Nederland-Japan, kunst-weten- schap-taal-handel". Tijdens de Edo- periode (1600-1868). waarin Japan zich van de rest van de wereld afsloot, waren het de Hollanders die als enige westerlingen in het land mocht ver blijven op de handelsnederzetting Decima in de baai van Nagasaki. Ge durende deze periode werd de basis gelegd voor belangrijke contacten tussen Nederland en Japan op het ge bied van wetenschap, cultuur en kunst. Op de tentoonstelling zijn prenten, schilderingen, porselein, lakwerk, documenten en velerlei ge bruiksvoorwerpen te zien. Het Nationale Ballet geeft op 28 oktober in de Stadsschouwburg in Amster dam de eerste openbare voorstelling van "De lof der zotheid", het nieuw ste ballet van Rudi van Dantzig. Dit 60 minuten durende ballet is gezet op diverse composities van de Fin Jean Sibelius, aangevuld met muziek van Igor Strawinsky, Brian Eno en "Dan ce Band Music" uit de jaren dertig 'De lof der zotheid' is gemaakt in op dracht van de Stichting Praemium Erasmianum en beleeft zijn première op 27 oktober bij de uitreiking van de Erasmus-prijzen. Het programma vermeldt verder Symfonie in C van George Balanchine op muziek van Bi- zet. Na acht voorstellingen in Amster dam gaat het gezelschap naar Scheve- ningen (7 nov.) en Rotterdam (8 nov.). "Cabaret Chez Nous", een trave- sietengezelschap uit West-Ber- lijn, treedt van 25 oktober tot en met 5 november op in de Kleine Komedie in Amsterdam Het programma heet "Herren als Da- Op Leids concert van Residentie-Orkest Residentie Orkest, eerste abonne mentsconcert. Dirigent: Heinz Wallberg. Solist: Thomas Zehet mair (viool), gehoord op 15 okto ber. Plaats: Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Wel niemand van de talrijke toehoorders, die zaterdagavond de Stadsge hoorzaal tot bijna de laatste plaatsen bevolkten, zal met het programma van het Resi dentie Orkest enige moeite hebben gehad. Het eerste deel was aan Oostenrijk, het tweede aan het hoogromanti- sche Rusland gewijd. Diri gent en solist konden zich in Schuberts Ouverture "lm Ita- lienischen Stil", resp. Moz- arts Concert in C-groot, uitle ven. Maar dat deed dan wel voornamelijk de violist, een jonge Salzburger (22). die nog steeds bezig is zijn meester schap op te voeren. Tech nisch staat hij nu al voor niets, getuige de treffend knap gestreken drie caden- zen in Mozarts Concert. Van meet af aan overtuigde hij tevens van zijn muzikanteske aard. Hij droeg zijn partij voor als een echte speelman, een soort van virtuoze Steh geiger. Deze, door musiceer- drang bezeten speelwijze strookte niet volkomen met het vak-zekere, wat traditio neel formele orkestspel vol gens het boekje. Wallberg is een ervaren leider die echter, noch in Schubert noch in Mo zart, van de geijkt-veilige koers afweek. Het spel was gewillig meegaand, doch niet tintelend ludiek. Pas in Moz arts Rondo ontstond, mis schien ook door soepeler on derlinge aanpasing. een be vredigend evenwicht. Het orkest vertoonde zich na de pauze geheel anders, als een levend organisme, geschikt om alle ingebouwde hart stochten van Tsjaikofski's 6de Symphonie in feilheid te uiten. Ik kreeg de indruk, dat dirigent en spelers zich in de ze gevoelsdriften van harte thuisvoelden. Wallberg ana lyseerde uitstekend; de klank was doorzichtig, hevig bewo gen en kleurig. Alle instru menten namen daarin gelij kelijk deel. Jenny Zacharieva (piano). Koffie concert in Foyer Stadsgehoor zaal, gehoord op 16 oktober. LEIDEN - Jenny Zacharieva heeft zich in onze omgeving reeds een zekere reputatie verworven. Het spel van deze jonge Bulgaarse pianiste is er dan ook naar. Heel eenvou dig in haar optreden, heeft ze geen kunsten nodig om zich wóctr te maken. De 'echte' kunst is zonder meer merk baar. Jenny houdt blijkbaar reke ning met het aanpassingsver mogen van haar publiek. Ze begon met een gemakkelijk te verteren inleiding: de So nate in B-groot van Mozart (K.V. 570). Een aperitief, dat de oren voor forsere kost moest voorbereiden. Ze speelde de sonate licht en fijn (dat kan ook anders!), zodat men in stille aandacht luister de. Ten aanzien van wat zij werkelijk vermag, gaf deze vertolking nog maar een on volkomen beeld. De twee Prokowjevs, die volg den, vijf, door de componist zelf voor piano bewerkte stukken uit het, in 1935 ge schreven ballet "Romeo en Julia" en de 3de Sonate, ga- S/en door aanslag en uitbeel ding volop blijken van een degelijke opleiding aan het conservatorium van Moskou. Mogen er hier en daar wat hardere noten in worden ge kraakt (Prokowjev was daar trouwens, wegens invloeden van toen en dan, heel matig mee), de pianiste stelde dat als heel natuurlijk voor. Dat is mede haar kunst. De dan sen moest men er zich maar bij verbeelden. Ik meen, dat het piano-arrangement de oorspronkelijke orkest-versie niet geheel ten goede is geko- Na de (tweede) koffie demon streerde Jenny haar grote aanleg voor virtuositeit. Het was waarlijk geen wonder, dat Chopin duidelijk als Sla visch componist werd opge voerd, en dat we dus, met vervoering naar de, met een kunstige pedaalglans verrijk te melodieën van de As-dur Ballade konden luisteren. Van virtuositeit gesproken: de concertgeefster excelleer de ten slotte in Liszts "Rhap- sodie espagnole", een werk, dat de hoogste eisen aan de techniek stelt, maar dat zij met eqn plezierig gemak uit de Estonia-vleugel toverde Het enthousiaste publiek kreeg nog twee zangerige toegiften stukken van Tsjaikovski en Scarlatti. JOHAN VAN WOLFSWINKEL

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13