Kabinet zit met financiële gaten 125 Kt benzine zomaar gratis Nog geen uitlevering Rienk Kamer gevraagd Meer verantwoordelijkheid kan vandalisme verminderen (MlHet Motorhuis C Acties bij Woensdrecht tegen komst kernwapens Schoolgeld gaat niet door Scholten (CDA) niet langer woordvoerder Kraakpanden uit protest niet ontruimd Bewoners opvanghuis naar politie gevlucht Verzet bejaardentehuizen tegen nieuwe financiering Dit kan eigenlijk niet! VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 AMSTERDAM (GPD) - Het vanda lisme van jonge Amsterdammers levert de hoofdstad een schade post op van jaarlijks 50 miljoen gulden. In de stadswijk Osdorp is nu met experimenten aange toond dat het aantal vernielingen met een kwart kan afnemen. Het meeste succes werd bereikt door het overdragen van verantwoor delijkheden aan jongeren. Ook hadden leerprojecten over de ge volgen van vandalisme effect, evenals het opzetten van activi teiten die even veel spanning en sensatie gaven als vandalisme. Ook het toepassen van steviger materiaal voor bijvoorbeeld lan taarnpalen gaf minder aanlei ding tot vernielingen. Dat blijkt uit het vijfde rapport dat de afgelopen jaren over jeugd- vandalisme in Amsterdam is ver schenen. Drie onderzoekers. Martin Walop, Bram van Dijk en Binnenland Paul van Soomeren hebben een zeer uitvoerig rapport opgesteld onder de titel 'Evaluatie van anti- vandalisme-experimenten'. De Amsterdamse wethouders Wolffensperger (onderwijs) en Walraven (jeugdzaken en volks ontwikkeling) hebben hun steun aan voortgezette experimenten toegezegd. Er zal bij de afdeling jeugdzaken een ambtenaar wor den vrijgemaakt om maatregelen tegen vandalisme verder uit te werken. Bij deze figuur kunnen telefonisch ook vernielingen in de stad worden gemeld, waar door geconcentreerde acties mo gelijk worden. Vijf jaar geleden heeft Amsterdam een commissie jeugdvandalisme ingesteld, toen met cijfers kon worden aangetoond dat in Am sterdam meer vandalisme voor kwam dan elders. Gemiddeld een op de zeven Amsterdammers wordt ten minste eenmaal per jaar persoonlijk het slachtoffer van een vernieling. Het betreft schade aan auto's, fietsen, deu ren en ramen van het huis en tuinbeplanting. De kans dat zoeits in de hoofdstad gebeurt is tweemaal zo groot als in Den Haag, Rotterdam of Utrecht en driemaal groter dan in de rest van het land. De verschillende gemeentelijke diensten hebben jaarlijks tientallen miljoenen gul dens schade door vernielingen. Bij de experimenten, die in samen werking met honderden mensen in Osdorp zijn opgezet, ontston den in praktijk vaak moeilijkhe den. Zo hadden volwassenen veel moeite om een stukje „macht" af te staan aan jongeren. Toch hadden juist de experimen ten waarbij jongeren verant woordelijkheid kregen, voor speelplaatsen en bijvoorbeeld vi deoprojecten, een groot effect op het verminderen van vandalisme uit onvrede. De kosten waren bo vendien beperkt. Op 12 van de 15 scholen in Osdorp zijn leerprojecten uitgevoerd over vandalisme. Het meeste ef fect werd bereikt bij leerlingen die plezier in school hadden; bij leerlingen met een uitgesproken hekel aan school werd niets be reikt. Dit soort kinderen had meer baat bij een experiment met een sleutelwerkplaats voor brommers en motorfietsen. Daarvan ging enig nuttig effect uit zeggen de onderzoekers, maar de kosten waren vnj hoog. HOOGERHEIDE (GPD) - Bewo ners van het vredesactiekamp in Hoogerheide hebben voor vol gende week donderdag acties aangekondigd tegen de vliegba sis Woensdrecht. Ze komen daar mee in direct verzet tegen de eventuele stationering van de 48 kruisraketten op de basis. Dins dag vinden besprekingen plaats met advocaten van het collectief uit Breda en Roosendaal om de consequenties van onder meer arrestaties op militair terrein na te gaan. Er zullen meer acties volgen. Ook tijdens de vredesdemonstratie in Den Haag zullen de mensen DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteravond voor ten minste 400 miljoen gulden aan gaten geslagen in de begrotingsplannen van het kabinet. Hoewel een meer derheid van de Kamer de meeste bezuinigingsvoorstellen goedkeurde, moest het kabi net op drie onderdelen bakzeil halen: 0 de invoering van schoolgeld voor 12- tot en met 16-jarigen gaat niet door; 0 de huurverhoging van vier procent zal lager uitvallen; 0 personeel van de omroepen, bedrijfsverenigingen en ziekenfondsen zal voorlopig niet worden aangewezen als trendvolger (dus de loonontwikkeling van de ambtenaren niet volgen); Premier Lubbers maande de rege ringsfracties CDA en WD giste ren dat zij alternatieven zullen aandragen om de financiële ga ten te vullen. Mopgelijkheden hiertoe zijn o.m. een vergroting van het financieringstekort (ver schil tussen inkomsten en uitga ven van de staat) en een verho ging van belastingen. De stemmingen over de moties toonden gisteravond opnieuw aan, dat de CDA-fractie intern verdeeld is. De vroegere loyalis ten Jan Nico Scholten en Stef Dijkman stemden met de oppo sitie mee voor een PvdA-motie om af te zien van de voorgeno men korting van 3,5 procent op de amtenarensalarissen en socia le uitkeringen. Ook op het ge bied van de kernwapens steun den zij verschillende keren de oppositie. Volgens PvdA-leider Den Uyl zal het kabinetsbeleid ertoe leiden dat het CDA uiteindelijk in bot- sing komt met een groot deel van de bevolking. Den Uyl deed aan het slot van de beschouwingen een felle aanval op beide rege ringsfracties, waarbij hij vaststel de dat het verschil tussen CDA en WD nog nauwelijks zicht baar is. Bezuinigingen Nu een meerderheid van de Kamer (voornamelijk CDA en WD) de plannen van het kabinet heeft goedgekeurd, staat voor volgend DEN HAAG (GPD) - Het Tweede- Kamerlid Jan Nico Scholten mag niet langer eerste CDA- woordvoerder zijn voor buiten landse zaken. Volgens het ka merlid zelf is hij gewipt omdat hij behoort tot de linkervleugel van de fractie. CD A-fractieleider De Vries spreekt dat echter krachtig tegen. Het woordvoerderschap wordt overgenomen door de CDA-le- den Van der Mqi en Gualthérie van Weezel. Volgens De Vries is hiertoe besloten omdat het tijd werd na zes jaar eens een andere woordvoerder te hebben, zoals ook op andere terreinen de woordvoerders regelmatig wis selen. De Vries wees erop dat ook in an dere fracties het woordvoerder schap regelmatig verandert. In CDA-kring werd gisteren gezegd dat de fractie geen vaste eerste woordvoerders kent. Van jaar tot WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis regenbui 18 regenbui 18 half bew. 19 half bew. 17 onbewolkt 21 licht bew. 17 half bew. 18 onbewolkt 19 zwaar bew. 18 onbewolkt 20 half bew. 12 half bew. 21 regen 25 half bew. 18 zwaar bew 29 licht bew. 19 regen 18 regenbui 20 geheel bew. 6 licht bew. 19 mist 15 licht bew 15 onbewolkt 22 licht bew. 17 half bew 18 zwaar bew. 18 licht bew. 24 half bew. 26 mist 25 zwaar bew. 24 licht bew. 18 zwaar bew. 23 regen 13 licht bew. 23 onbewolkt 23 onbewolkt 20 zwaar bew. 12 onbewolkt 17 licht bew. 18 licht bew. 31 regenbui 13 jaar wijzen de fractiecommissies hun woordvoerders aan. De boze Scholten gelooft niet in die argumentatie. Volgens hem zitten politieke motieven achter het besluit. „We hebben een mi nister van buitenlandse zaken (Van den Broek) die op de rech tervleugel van het CDA thuis hoort. Het is kennelijk zo dat die in de Kamer niet mag worden ge controleerd namens de CDA- fractie door iemand die op de meer progressieve vleugel van de partij opereert". Scholten uitte gisteravond scherpe kritiek op de koers die het CDA momenteel voert en tijdens de al gemene beschouwingen werd uitgedragen. Tot drie maal toe stemde Scholten met de opposi tie mee tegen het kabinetsbeleid. Eerst met zijn collega Stef Dijk man tegen de korting op uitke ringen en ambtenarensalarissen, vervolgens met Dijkman voor de bevriezing van kernwapenarse nalen en tenslotte samen met de CDA'ers Faber, Laning-Boerse- ma, Dijkman en Buikema voor uitstel van de plaatsing van kern wapens. Het CDA wordt volgens Scholten steeds rechtser. „Offers moeten naar draagkracht worden ver deeld en dat doet het CDA-WD- kabinet niet. We moeten bij al onze problemen ook de proble men van de Derde Wereld niet uit het oog verliezen. Ik heb deze gedachte bij de fractie inge bracht, maar die heeft andere conclusies getrokken". jaar onder meer het volgende te gebeuren: uitkeringen en de sa larissen van ambtenaren en trendvolgers zullen op 1 januari met 3,5 procent worden gekort; de directe belastingen zullen op die datum licht omhoog gaan, met uitzondering van de laagste schijf; beide btw-tarieven zullen met een procent worden ver hoogd; sommige accijnzen (zoals die op bier, alcohol en tabak) zul len aanzienlijk omhoog gaan; de aardgasprijs stijgt met drie cent (excl. btw) per kubieke meter; de inflatiecorrectie in de loon- en in komstenbelasting (die voorkomt dat mensen die door de geldont waarding meer gaan verdienen, ook automatisch meer belasting gaan betalen) zal volledig wor den doorgevoerd; en een aantal aftrekposten zal worden beperkt. De hogere uitkeringen zullen bo vendien per 1 juli worden be perkt tot 70 procent van het vroe gere loon (nu 75 procent) en ook zal er op verschillende departe menten en in de sfeer van de volksgezondheid flink worden bezuinigd. Al voor het begin van de algemene beschouwingen was duidelijk dat de beide regeringsfracties het pakket in grote lijnen zouden overnemen. Dinsdag lieten de fractieleiders De Vries (CDA) en Nijpels (WD) weten dat zij het beleid op drie punten wilden bij stellen. In de loop van het debat zijn zij daar ook niet van afgewe ken, ondanks heftige druk van premier Lubbers. Een motie van de PvdA om de hu ren niet met vier, maar met ten hoogste twee procent te verho gen, werd door een meerderheid van de Kamer verworpen. CDA en WD denken aan een beper king van de huurverhoging tot drie procent. Om de financiële gaten in de be grotingsplannen te vullen heb ben CDA en WD alleen naar al ternatieven gezocht bij hun ver zet tegen het schoolgeld. Een deel van het gat (in totaal 300 miljoen) willen de fracties vin den door extra bezuinigingen op de onderwijsbegroting. Al eerder had het kabinet verklaard dat daar nog maar weinig te vinden is. Behalve bezuinigingen op het onderwijs wil het CDA de toe slag voor auto's die op lpg rijden, sterk verhogen. Volgens minis ter Ruding (financiën) zou een dergelijke maatregel echter niet meer dan zo'n f 50 miljoen ople veren. Een hogere opbrengst zou betekenen dat het verschil tus sen auto's die op lpg ryden en benzineauto's te klein zou wor den. Leerlingen van een school in Den Haag presenteerden gisteren een aantal nieuwe Unicef-produkten. De acteur Martin Brozius assisteerde hen bij de presentatie van onder meer bouwplaten van huizen in Peru, Brazilië, Suriname en Colombia. (FoU> ANP) uit het kamp actie ondernemen. Van de organisatoren hebben ze vijf minuten spreektijd gekregen en dat wordt niet voldoende geacht. De actievoerders gaan arrestaties en gevangenisstraf niet uit de weg. Voor elke arrestant komt een nieuwe actievoerder, zo zei een woordvoerder van het vre desactiekamp. Aan de betrekke lijke rust in het kamp Ujkt nu een eind te komen. In de anderhalve maand dat de actievoerders ac tief zijn in Hoogerheide zijn con tacten met de plaatsehjke bevol king en vredesbeweging gelegd. De plaatselijke vredesbeweging heeft wel banden met het vredes actiekamp, maar heeft zich nooit met de doelstellingen geidentifi- ceerd. De activisten, die de zach te lijn van het IKV afwijzen zeg gen te verwachten dat de bevol king van Woensdrecht achter de geplande actie staat. Regelmatig dringen onbevoegden nu al het terrein van de matig be waakte vliegbasis binnen. Tot zelfs op de startbaan worden ge kalkte vredessymbolen aange troffen. De leden van een groepe ring in het actiekamp, afkomstig uit anti-militaristische en anti-- kernenergiebewegingen uit ver schillende delen van het land, zeggen door observatie en infor matie de basis op hun duimpje te kennen. Ze zijn ook op de hoogte van de tijdstippen waarop wordt wachtgelopen door de patrouil les die de basis bewaken. Aanstaande zondag zullen volgens een woordvoerder leder» van de groepering „Boeren tegen kern wapens" uit de Noordoostpolder naar Woensdrecht komen om daar de mogelijkheid te onder zoeken op het terrein van het vredesactiekamp een huis te bouwen. „Met tenten de winter door houdt niemand serieus, ook wij niet", zegt een activist. Er is nu ook al sprake van de bouw van vaste optrekjes, zoals een plaggehut. AMSTERDAM (ANP) - De le den van de afdeling Amster dam van de Nederlandse Po litie Bond (NPB) zullen voor onbepaalde tijd geen mede werking verlenen aan de ont ruiming van kraakpanden in de hoofdstad uit protest te gen de bezuinigingsplannen van de regering. De politie ambtenaren hebben dit besloten op een vergade ring over de eventuele acties tegen de regeringsplannen. NPB-voorzitter Duursma zei gisteren dat dit besluit een voorschot is op de acties na 2 november. In Amsterdam is 65 procent van de politiemen sen lid van die bond. Duursma verklaarde dat de plannen voor verdere acties al klaar liggen. Die zullen vol gens hem variëren van stipt heidsacties tot werkonder brekingen en zelfs stakingen voor wat betreft het tech nisch en administratief per soneel. Begin volgende week vergade ren de leden van de afdeling Amsterdam van de Neder landse Christelijke Politie bond (NCP) en volgens Duursma zijn er al signalen dat de NCP-leden zich zullen aansluiten bij de actie van de NPB. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse justitie zal voorlopig geen stappen ondernemen om de deze week in Baarle-Hertog gearres teerde Rienk Kamer uitgeleverd te krijgen. Officier van justitie mr. De Bruin, die de zaak-Kamer behandelt, wil eerst afwachten of Kamer door België aan de Ver enigde Staten wordt uitgeleverd. Rienk Kamer wordt verdacht van een miljoenenzwendel met Ame rikaanse onroerend goed. De Belgische autoriteiten rekenden hem in op verzoek van de open bare aanklager in Californië, waar zich een deel van de onroe- rendgoed-praktijken van Kamer afspeelde. De gebeurtenis doorkruiste min of meer de activiteiten van de Ne derlandse justitie, die Kamer voorlopig op vrije voeten had ge steld in afwachting van de afron ding van een gerechtelijk voor onderzoek. De feiten waarvan Kamer wordt verdacht zijn deels in Nederland en deels in de VS begaan. Het merendeel van de door hem gedupeerde beleggers bevindt zich in Nederland. "Weliswaar kan Kamer in Califor nië alleen worden veroordeeld voor wat hij in die staat op zijn kerfstok heeft, maar aangezien hij alleen daar al theoretisch een maximum straf van 57 keer le venslang kan krijgen, wachten i hier eerst maar eens af', al dus de Amsterdamse persofficier mr. Wodduk. Bij het Nederlandse consulaat-ge neraal in Antwerpen is inmid dels een brief gearriveerd, waar bij Kamer protest aantekent te gen zijn arrestatie. In de brief zegt de projectontwikkelaar dat hij zich nooit heeft willen ont trekken aan de voorwaarden die aan zijn vrijlating waren verbon den. Kamer schrijft aan de Ne derlandse justitie "ontfutseld" te zijn door een vreemde mogend heid. Hij beschuldigt de Belgen ervan hem in Nederland te heb ben geschaduwd en betwist dat hij op Belgisch grondgebied is aangehouden. De Nederlandse advocaat van Ka mer mr. Oomen, heeft in een ver klaring laten weten de arrestatie van zijn cliënt volstrekt oneerlijk en bovendien onrechtmatig te vinden. zijn CDA-coalitiegenoot De Vries (Foto ANP» DEN HAAG (GPD) - De haast van minister Brinkman (WVC) om per 1 januari een geheel gewijzig de Wet op de Bejaardenoorden in te voeren heeft de woede van de 1650 tehuizen en van de 146.000 bewoners opgewekt. „De minis ter zorgt voor onrust en onzeker heid, omdat hjj iets wil doorvoe ren volgens een stelsel dat er nog niet is", zo luidt een van de be zwaren, zoals die gisteren na mens de organisaties werd geuit. De organisaties willen uitstel van de gehele „vernieuwingsopera tie". Ze voorzien anders onover komelijke moeilijkheden, zowel voor de bewoners als voor de ad ministratieve afwikkeling van de wijzigingen. Volgens het huidige stelsel betaalt ongeveer 20 procent der bewo ners zelf de zogenaamde pen- sionprijs. Omdat geen tehuis ge lijk is aan het andere variëren die prijzen van f 1600-1700 tot f4000 per maand. De overblijvende 80 procent wordt geheel of ten dele uit de Algemene Bijstands Wet betaald. Dat werd allemaal via de gemeentelijke sociale diensten werd dat allemaal geregeld, maar de gemeenten gaan nu uit het spel verdwijnen. De nieuwe Wet op de Bejaar denoorden is een voorbeeld van centralisatie. Het rijk gaat cen traal vaststellen wat de bewoners als inkomen en vermogen (even tueel) hebben en wat zij dan zelf moeten bijdragen. Brinkman wil daartoe alle bewoners formulie ren zenden, die ze moeten invul len. Daartoe krijgen alle tehuizen binnenkort van WVC het ver zoek opgave van naam en adres der bewoners te doen. Dat nu is de organisaties - en naar ze zeggen ook de bewoners - in het verkeerde keelgat geschoten, aldus Van Rooy en zijn medebe- bestuursleden. Zij wijzen er bij voorbeeld op dat er voor ten min ste 80.000 mensen machtigingen zijn verstrekt om hun inkomens (aow- en andere pensioenuitke ringen) via de gemeentelijke so ciale diensten af te handelen. Veel mensen zijn gewend alleen hun „zakgeld" (vrij besteedbaar maandbedrag) te krijgen en hoe ven zich verder geen zorgen te maken. De minister gaat nu plot seling die mensen met zorgen be lasten. Denkt hij soms dat veel van deze mensen nog weten wat hun inkomen is? Dat wordt een extra belasting voor administra teurs van tehuizen waar niet overal zo'n functionaris in volle dige dienst is), voor familieleden e.d., aldus de organisaties. Kortom, de problemen zijn te groot om al die vernieuwingen per 1 ja nuari voor elkaar te kunnen krij gen, zelfs al zou de gewijzigde wet dan in het Staatsblad staan. Is dat het geval dan zou er nog een overgangsperiode van zes maanden in acht moeten worden genomen, aldus de organisaties. In de tussentijd moet alles bij het oude worden gelaten en dient ge leidelijk en in goed overleg de reorganisatie te worden voorbe reid. ROTTERDAM (ANP) Twintig vrouwen en 21 kinderen uit het blijf-van- mijn-lijf huis in Rotterdam zijn in de nacht van woensdag op donder dag gezamenlijk naar het hoofdbureau van politie in de Maasstad ge trokken. De groep voelde zich bedreigd nadat hun huis naar hun zeg gen was beschoten en met stenen bekogeld. Na anderhalf uur moesten de vrouwen het politiebureau verlaten. Enke len van hen die niet wegwilden werden met dwang verwijderd, aldus een politiewoordvoerder. De politie zegt dat tot nog toe niets van een schietpartij is gebleken. Wel is die nacht een man aangehouden die heeft bekend dat hij met stenen heeft gegooid. Het pand is in het verleden vaker doelwit van agressie geweest. We weten het, eigenlijk kan het niet. Toch doen we het van 11 t/m 15 oktober 1983. Wie in deze periode bij ons een occasion* koopt ontvangt voor 125 Itr. benzinebonnen. Dat is mooi meegenomen naast de GM Oké- en Bovag garantie en de twee jaar gratis servicebeurten. Wat hebben we zoal staan: 40 Kadett's 2 Manta's 15 Ascona's 10 Rekord's en 25 andere wagens van een goed merk. U ontvangt voor uw huidige auto sowieso een prima inruilprijs. En wilt u financieren dan kunnen we dat soepel voor u regelen. Aan betaling vanaf f 3.000,—. Dat zal ons heel wat liters gaan kosten. *boven f 9.000,— met garantie. Vondellaan 80, Leiden. Tel.: 071 -76 9313.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7