Onbegonnen Werk -C Onderzoek naar late gevolgen gijzelingen Veemarkt draait goed Gifschandaal ten gevolge van te weinig postzegels? Lezingen, films en expositie over Nicaragua Aan Leidse universiteit Aanvoer stijgt met 8,4 procent Bediijfsmakelaar moet reclameborden weghalen Leiden De gemeenteraad van Leiden zal de stad niet uitroepen tot "atoomvrije gemeente". Dat bleek maandagavond tij dens een vergadering ten stad- huize. Wat de wezenlijke waarde is van zo'n uitspraak (een plaatselij ke overheid gddt nu eenmaal niet over defensie) laten we nu maar even buiten beschou wing. Opvallend is vooral dat de linkse partijen het over deze materie niet eens konden wor den. Opvallend? Dat is eigenlijk een veel te zachte term. Als er nou iets is waarover links hetzelfde denkt (van PvdA tot de kleinste fröbelgroepering) dan wel het verbannen van het nieuwste oorlogstuig. Zo'n voorstel moet dan toch alle handen even op één buik bren gen. Fluitje van een cent, denk je dan. Nog minder eigenlijk, want zo'n papieren uitspraak kóst niet eens wat. En heel even kun je laten zien datje uit hetzelfde vaderhuis stamt. Maar nee. Zelfs op dit punt zien ze nog kans elkaar zoveel keien voor de poten te gooien dat er niemand met een voorstel daaromtrent over de finish ge raakt. Als je het over zo'n knoert van een zaak al niet eens kunt wor den, is het natuurlijk uitgeslo ten dat je ooit tot overeenstem ming geraakt over de klein schaligheden waarom het ge woonlijk in de gemeentepoli tiek gaat: de afsluiting van de Breestraat, het benodigde aan tal welzijnswerkers en de ver langens van de middenstand. Groot en Klein Links hebben één keer in Leidens historie samen de dienst uitgemaakt. Voor de rest van de eeuw lijken ze daar zelfde buik meer dan vJl van te hebben. Angst Er zullen voorlopig geen buiten landse opbouwwerkers in Lei den Noord worden aangesteld. De gemeentelijke commissie voor samenlevingsopbouw voelt daar niets voor. In verband met subsidievoor waarden van het rijk was aan vankelijk de bedoeling het z.g. wijkcollectief Noord te vervan gen door een project voor bui tenlanders, waarvoor wethou der Peters (PvdA) twee buiten landse opbouwwerkers had willen aantrekken. De drie buurthuizen in Noord zouden de beschikking krijgen over an derhalve stafkracht, ten dien ste van de Nederlandse bewo ners van de wijk. Zo lagen de zaken nog eind au gustus. Na een "verhitte discussie" wilde de gemeentelijke commissie er vorige week niet van weten. Het wijkcollectief moet blijven, althans de kans krijgen zijn ei gen plan over deze materie uit te werken. Met het aannemen van buitenlandse stafkrachten dient te worden gewacht tot de behandeling van de nota-mi granten. Luister eens naar De la Mar (PSP): "Wanneer we nu al bui tenlandse opbouwwerkers aan nemen, bevorderen we het ra cisme. De wijk ziet dat als het Er is na augustus ook wel wat ge beurd. Zou een ellestok wel toereikend zijn om na te meten hoe groot sinds Almere de angst voor de Centrumpartij is geworden? Sirene De BB-sirenes in dit rayon loei den op maandag 3 oktober niet. Normaal is dat op de eer ste maandag van de maand de apparatuur even wordt getest. Volgens de BB had men daar dit keer van afgezien om het Leidse 3-oktoberfeest niet te sto- Hoe nobel. Maar ook overdreven, want zo lang duurt die test nu ook weer niet en als het om dit soort zaken gaat, behoor je niet te marchanderen. Overigens lijkt me het geluid zo langzamerhand zó vertrouwd dat als er echt wat aan de knik ker is, waarschijnlijk niemand reageert. Het omgekeerde kan tijd, maar dat heeft dan hele- Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon maal niets "lugubers". Integen deel, ik moet er altijd licht om glimlachen. Oh, schande. Hoe ging het bij ons thuis toe in de oorlog bij luchtalarm? We kropen met z'n allen onder de trap. Het verhaal ging name lijk dat je daar bij een voltref fer het veiligst (of beter: het minst onveilig) was. Ach, mis schien was het wel een baker praatje, al viel het me na de oorlog wel op dat bij gebom bardeerde huizen de trap vaak ferm overeind was blijven staan. Met z'n allen onder de trap. De eerste keren was de stemming gespannen, maar je went ken nelijk aan dat soort dingen. Al gauw vond ik het uitermate leuk en gezellig onder de trap. Er werden boeiende verhalen verteld om de tijd te doden, het gelach was vaak niet van de lucht en er werd een glaasje li monade geschonken. Ik ver langde er wel eens naar dat dat ding weer ging loeien. Wist afpikken van hün opbouwwer kers van het wijkcollectief'. De la Mar die keurig een nota wil afwachten. Is dat ooit eerder gebeurd? En wethouder Peters haast zich, geschrokken, een vliegtuigje van zijn eigen plan te vouwen. Daarvoor moeten we ook ver te ruggaan. Op zichzelf is het heel redelijk te pogen het wijkcollectief te handhaven. Daar gaat het niet om. Je kunt je echter niet aan de in druk onttrekken dat diezelfde stemmen vroeger eh, anders ge toonzette verhalen voortbrach ten. De sfeer, de accenten, de overtuiging. natuurlijk ook: als de sirene op het verwachte tijdstip uitblijft, worden de mensen ongerust, want wat zou er aan de hand zijn? In de rubriek "Lezers schrijven" gaf een lezer als zijn oordeel dat het geloei voor altijd ach terwege kan blijven. Schuilkel ders zijn er immers niet en zo ze er waren bieden ze geen be scherming bij een aanval met atoomwapens. "Dat maande lijkse geloei is dus alleen maar een lugubere herinnering aan de jaren 1940-45". Dat raakt bij mij een gevoelige snaar. Ook ik denk bij dat ge loei vaak terug aan de oorlogs ik als piepjong kereltje veel. Dus als nu de sirene loeit, denk ik terug aan iets knus; warmte onder de trap. De limonade heeft later ook nooit meer zo lekker gesmaakt. Van mij mag dat geloei dus blijven. Het opent steeds een luikje in mijn herinnering. Maar ik geef toe: het is een tikje overdreven die dingen daarvoor in stand te houden. (R.P.) Actievoerders Met de financiële positie van sommige actiegroepen moet het uitermate droevig gesteld zijn. Neem de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB). Stuurt naar de provincie Zuid-Hol- Een rijtje deurbellen van een pand aan de Breestraat. Bel ka pot, hard schreeuwen. Leuk, hoor in die drukke Breestraat. 's - Nachts zal het wel lukken, maar overdag.... (foto Dirk Ketting) land over de post een bezwaar schrift tegen het bestemmings plan Roomburg. Hoe reageren Gedeputeerde Staten daarop? "Het stuk was onvoldoende gef rankeerd". Zou het die ENFB er zo beroerd aan toe zijn? Is het accijns op de lucht uit fietspompen soms verhoogd? Licht geïrriteerd voegt het pro vinciaal bestuur er aan toe dat "het adres van de afzender op het poststuk ontbrak". Gevolg: de PTT-besteller (op de fiets?) arriveerde te laat bij het provinciehuis in Den Haag en reclamant kan "mitsdien niet in zijn bezwaren worden ont vangen". Jammer dat zo'n provinciaal be stuur het bezwaarschrift niet eens inkijkt, onder het alles neersabelende motto: "niet ont vankelijk". Stel dat die fiet sersbond heeft ontdekt dat de bodem in Roomburg is verge ven van het gif, afkomstig uit fluorescerende reflectoren en achterlichten. Een schandaal in het verschiet. De ENFB krijgt er geen statenlid mee van zijn zetel. Te weinig Beatrix geplakt. Dus in beroep bij de Kroon hoeven ze helemadl niet meer te gaan. Actievoerder Ook Freek Boon heeft iets tegen het bestemmingsplan Room burg. Wie Boon mag zijn? Een actievoerder ter linkerzijde. Niets op tegen natuurlijk, zij het dat het scala waarop hij zijn vizier richt nogal breed is. Van reclamevliegtuigen tot de sollicitatieplicht voor werklo zen. Beide moeten worden afge schaft, vindt Boon. VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 Verder voert hij actie tegen alles wat daar tussenin zit. Onder die laatste categorie valt het bestemmingsplan Roomburg. Daar mogen alleen bedrijven ko men, sommeert Boon het pro vinciaal bestuur, "indien een groot deel van de werknemers uit Leiden afkomstig is". Als het Boon gaat om behoud van werkgelegenheid is een verbod aan bedrijven om uit Leiden te vertrekken, natuurlijk veel ef fectiever. Maar overigens: Leien voor de Leienaars, is dat niet héél rechts? Bach Zo hemels als de muziek is die Jo- han Sebastian Bach heeft ge maakt, zo aards en vooral: zo Hollands zijn de conflicten die er woeden tussen de vertolkers. Eerst ontstaat de trammelant in Naarden, sinds vele jaren thuishaven van de Bachvereni- ging. Ruzie met de dirigent. (Wer hat dich so geschlagen?) Gevolg: een afsplitsing. Naast de Bachvereniging is er nu ook een Bachkoor. Zoals je naast het CDA de EVP hebt. En naast de ARP het GPV had. En naast de NCRV de EO. En naast Brunhilde Nieuw Brunhilde hebt. Wenn ich einmal soil scheiden.. Het koor besluit zich in Leiden te vestigen, daar staat tenslotte de Pieterskerk met een aardig orgel. Leuk voor zo'n stad, het cultureel leven wordt er door verrijkt, zou je denken. Zo niet, de Leidse koren. Zij voe len zich bedreigd. Komt het pu bliek nog wel naar hün uitvoe ring van de Matthaeus Pas sion, vragen zij zich angstig af. Gevolg: Weinen, Klagen, Sor- gen. Het overleg met de Bachvereni ging komt vervolgens op gang. Tenminste: veel meer dan een poging is het niet geweest. "Met de Bachvereniging valt niet te praten", lieten de Leidse koren per persbericht weten. De zakelijk leider van het Bach koor, E. van Veen, reageerde daarop deze week in een inge zonden briefin deze krant. Hij klaagde de Leidse koren aan: "De beledigingen die ons na mens u naar het hoofd werden geslingerd, horen niet thuis in het handboek van wat naar al gemeen aanvaarde normen wordt verstaan onder overleg" (O, Schmerz). Zou het ooit nog goed komen tus sen de Bach-adepten? Misschien In Paradisum. Om er maar iets katholieks bij te ha len. En wij? Wir setzen uns mit Tranen. LEIDEN - De speeltuinvereni ging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingo-avond. De toegang is voor iedereen vrij. De avond wordt gehouden in het clubgebouw aan de Maredijk en begint om acht uur. LEIDEN - Het Nicaragua-co- mité organiseert in samen werking met een aantal ande re organisaties volgende week een Nicaragua-week. De gehele week zijn er lezin gen en andere activiteiten. Op zondag zestien oktober zal de arts P. Polman praten over de gezondheidszorg in Nica ragua. Netty Kamp zal op de ze avond eveneens spreken. Muziek is er van de Chileense zangeres Néné. Plaats: SSR, Hogewoerd. Aanvang: 20.00 Paul v.d. Harst (Solidaridad) en de Nicaraguaanse pater Uriel Molina praten op maandag zeventien oktober over de rol van het christendom in Nica ragua. Er wordt ook een film gedraaid: Gracias a Dios. Plaats: Ekk'esia, Rapenburg 102. Aanvang: 20.00 uur. Op dinsdag achttien oktober is er een politiek forum over Ni caragua en het Nederlandse Midden Amerika beleid. Plaats: Augustinus, Rapen burg 24. Aanvang: 20.15 uur. Woensdag is er een bijeen komst in de Vredeskerk, georganiseerd door indus triebond FNV. Spreker: R. v.d. Linden. Film: Sandino Hoy y Siempre. Aanvang: 20.00 uur. Op donderdag houden Martin Poot en Ed v.d. Veen lezin gen in Verbum Dei aan de Plantage 16. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag is er een politiek café. Sprekers worden nog bekend gemaakt. Er is een tentoonstelling van Latijns- Amerikaans schilders. Plaats: Ekklesia, Rapenburg 102. Aanvang: 20.00 uur. Op zaterdag 22 oktober zal de Hooglandse Kerk vanaf tien uur 's ochtends open zijn. Er zijn stands met boeken en af fiches, er wordt Nicaraguaan se koffie geschonken, optre dens van muzikanten en pop penkast. Een beeld van de veemarkt uit vroeger jaren. Het gaat goed met de Leidse veemarkt. <Ar LEIDEN - De totaalaanvoer op de Leidse veemarkt is in de eerste negen maanden met maar liefst 8,4 procent gestegen. De aanvoer steeg in vergelijking met die pe riode vorig jaar met 18.354 dieren van 219.635 naar 237.989. De Leidse markt heeft daarmee lan delijk gezien het hoogste stij gingspercentage. Overigens blijft Leiden de derde plaats in- op de ranglijst van vee markten. Eerste bleef Den Bosch dat een lichte daling moest con stateren, tweede Zwolle dat ook vooruitging. Als geheel mochten de Nederlandse veemarkten een stijging van 2,7 procent noteren. In de categorieën nuchtere kalve ren, varkens en bokken/geiten is de Leidse veemarkt koploper. Grote stijgingen in aanvoer ble ken te vinden in de 'sectoren' schapen/lammeren (23,5 pro cent), varkens (7,4 procent) en nuchtere kalveren (5,7 procent). Daarentegen moeten ook een paar verliescijfers genoteerd worden. Biggen en lopers bleken de weg naar de Groenoordhallen in 1983 minder goed te vinden. Een daling van maar liefst 40,8 procent. LEIDEN (ANP) - De stress-groep van de universiteit in Leiden be gint deze maand met een weten schappelijk onderzoek naar de late gevolgen van gijzelingen. Het onderzoek wordt gesubsi dieerd door het Praeventiefonds en het staat onder auspiciën van de centrale beleids- en onder steuningsgroep ten behoeve van de nazorg van ex-gegijzelden (CBOG). Het onderzoek, via een schriftelij- enquête, omvat 300 die in de periode 1974- 1978 gegijzeld zijn geweest. Doel is, na te gaan in hoeverre zij zich van de gevolgen van de gijzeling hebben hersteld en of er nog an dere negatieve of positieve effec ten zijn geweest. Ook wordt onderzocht of de gegij zelden ook op langere termijn de juiste hulp hebben gekregen en of ze in dit opzicht nog wensen hebben. De resultaten zijn vol gend jaar zomer bekend. De mensen die gegijzeld zijn ge weest in het provinciehuis in As sen en de (ouders van) de kinde ren die in de school in Boven- Smilde werden gegijzeld, zullen vanwege bezwaren van Gedepu teerde Staten van Drente en B en W van Smilde niet voor mede werking aan het onderzoek wor den benaderd. Een woordvoerder van voorzitter J. van Londen van de CBOG zei, dat de CBOG begrip heeft voor deze bezwaren. Die komen erop neer, dat men ex-gegijzelden die nog dicht bij Molukse bevol kingsgroepen wonen, niet te na- drukkëlijk wil herinneren aan gebeurtenissen en omstandighe den van toen. Dr. H.M. van der Ploeg van de Leidse stress-groep zei, dat ook een rol speelt dat in Assen en Smilde de ex-gegijzelden nog dicht bij elkaar zitten en dat het voor enkele mensen misschien psychisch nadelige gevolgen kan hebben als op deze manier de gij zelingen in de "groep" weer ter sprake komen. De 300 ex-gegij- zelden die wel een verzoek om medewerking krijgen, wonen verspreid in het land. Daar zijn ook mensen uit Assen en Smilde bij die inmiddels zijn ver huisd: Ex-gegijzelden die nog in Assen en Smilde wonen kunnen eventueel op eigen verzoek mee doen. LEIDEN - De firma Hopman be- drijfsobjecten bv. zal de V-vor- mige opschriften die langs de provinciale weg Leiden-Zoeter- woude staan moeten verwijde ren. Tenminste, dat is de mening van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Volgens dat bestuur zijn de op schriften - waarop bedrijfshallen in Leiden te huur worden aange boden - ontsierend en storend aangezien ze in een gebied met een overwegend agrarisch karak ter zijn geplaatst. "Voorkomen moet worden dat door opschriften het landelijk gebied van een gemeente wordt aangetast. De aanwezigheid van deze opschriften maakt daarop een ernstige inbreuk. Verder Ruilbeurs De Ruilclub 'Koningskerk' houdt zaterdag in de Willem de Zwij- gerschool een grote ruilbeurs. Verzamelaars van munten, postzegels, bankbiljetten, siga renbandjes, ansichtkaarten, lucifermerken, schelpen en der gelijke zijn van tien uur af wel kom in de school aan de Willem de Zwijgerlaan 44. Jazz (1) Op Jazz-zolder Hot House treedt zaterdagavond de groep Pluijt de Walco's op. Leidse musici die winnaar werden van het Internationale Jazz festival Amsterdam 1982. Het trio be staat uit Huub Walter (piano), Erik Pluijtër (bas) en Fred Co- hen drums) en wordt voor deze gelegenheid aangevuld met te norsaxofonist Fred Leeflang. Het concert begint om tien uur; om negen uur gaat de bar open. Hot House is gevestigd op de zolder van het LVC, Bree straat 66. Jazz (2) Jazz on Sunday opent het seizoen met een optreden van het Joop Hendriks Kwartet. Tenorsaxo fonist Joop Hendriks maakte twee jaar geleden furore tij dens de Leidse Jazz Week, toen hij met zijn kwartet centraal stond in het radioprogramma Session, dat in de Burgerzaal van het stadhuis werd oogeno men. Inmiddels heeft Hendriks een nieuw kwartet gevormd, met daarin nog altijd zijn broer Wout (piano) en verder Bert van Drunen (drums) en Daniël Gaillard. Het kwartet speelt zondagmiddag om kwart over drie in het Bowling Restaurant Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Punk De Amsterdamse punkband B.G.K. treedt zaterdagmiddag op in het Open Café van het LVC (Breestraat 66). Het Am sterdamse viertal is afkomstig van de vroegere punkband de Nitwitz. B.G.K. betekent: Bal- tazar Gerards Kommando. Het café is van twee tot vijf uur ge opend. Improvisaties Zaterdagavond is in het Leids Vrijetijdscentrum 'Van Gogh's laatste oor' van het trio La Ma jeure pipe au bois te zien. Joop van Brakel, (ex-Nasmak) en Horst Rickels en Rik van Ierssel (ex-Der Junge Hund) voeren een aantal muzikale nummers uit, die globaal vaststaan, maar grotendeels uit improvi satie worden opgebouwd, waarbij zij van verschillende instrumenten gebruik maken. De zaal gaat om negen uur open. Honger Stranclloop De Leidse verenigingen Swifttoer en Bataven organiseren zon dag een strandloop in Noord- wijk. Deelnemers kunnen kie zen uit 2Vz, 5 en 10 kilometer. De start is om elf uur aan de voet van de vuurtoren op de boulevard, waar de inschrij- In verband met Wereldvoedsel- dag (15 oktober) staat de Werk groep Leiden e.o. van de Hon- gerstichting zaterdag van tien tot vier uur met een markt kraam op het Stadhuisplein om informatie te geven over het wereldvoedselvraagstuk. Volkenkunde 'Age of the Buffalo' is de veertien minuren durende kleurenfilm die zondagmiddag in het Rijksmuseum voor Volkenkun de (Steenstraat) wordt ver toond, aanvang drie uur. De film behandelt de ondergang van d.e Noordamerikaanse bi zon. G.D. van Wengen, hoofd van de educatieve dienst van het museum, houdt een korte inleiding. staan u wel degelijk andere, lega le wegen open om bedrijven op de huur van bedrijfsruimten te attenderen". Een woordvoerder van de firma verwijt de provincie dat het be leid ten aanzien van plaatsing van opschriften onduidelijk en tweeslachtig is, aangezien grote re opschriften in de omgeving wel geduld worden. Niet waar, meent de provincie. De opschriften langs de rijksweg Leiden-Leiderdorp zijn niet in het landelijk deel van de ge meente geplaatst. En de andere opschriften die de firma als voor beeld heeft aangehaald zijn slechts van tijdelijke aard. Ze vallen derhalve onder een uit zonderingsartikel, aldus de pro vincie. Hopman kan na deze beslissing nog maar één weg bewandelen om te proberen gelijk te krijgen: een beroepschrift indienen bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. LEIDEN - Een 39-jarige bewoon ster van de Cruquuslaan heeft gistermiddag aangifte gedaan van mishandeling door twee me de-flatbewoners. De vrouw kreeg bezoek van een 33- jarige man en zijn 26-jarige echt genote. De visite ontaarde even wel in een ruzie waarbij de gas ten de gastvrouw zouden hebben mishandeld. Zij liep een hecht- wond aan het hoofd op. De voormalige echtgenoot van het slachtoffer, een 37-jarige Leide- naar, spoedde zich even later naar de flat van de daders waar hij de deur kapot trapte. Op datzelfde moment arriveerde de politie die de man aanhield vor het plegen van vandalisme. Het echtpaar werd opgepakt op verdenking van geweldpleging.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4