c i Steeds Endegeest: in 1984 drie kwart miljoen bezuinigen Gemeenteraad vindt dat Klos (Ziekenboeg) snel beslissing moet nemen Op personeelskosten - ^VÜrT> Over huur Harteveltcomplex Bedrijfsgezondheidsdienst verhuist Jongen zwaar gewond bij vechtpartij in centrum Sen tueï {eclemk btadbiteeid Prof. Querido adviseur van Deetman J VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 Leiden LEIDEN - Het psychia trisch ziekenhuis Ende geest zal volgend jaar bij na driekwart miljoen gul den moeten bezuinigen op personeel. Dat valt op te maken uit de begroting 1984 die gisteravond door de raadscommissie finan ciën akkoord werd bevon den. In deze begroting wordt ervan uitgegaan dat Endegeest volgend jaar gemiddeld 405 bedden be zette bedden zal hebben. Volgens de normen heeft Endegeest daarvoor te veel personeel. Eigenlijk bedraagt het totale tekort op de begroting anderhalf mil joen gulden, maar Endegeest verwacht daarvan 780.000 gulden vergoed te krijgen van zijn finan ciers (gemeente en rijk). Door het ontslag van zestien leerling-ver pleegkundigen, die vandaag hun diploma behalen, bespaart Ende geest verder nog eens zo'n zes ton. Die zijn overigens niet in de begroting 1984 opgenomen. PSP, PPR en CPN stemden gister avond tegen de begroting van Endegeest. De la Mar: "Wij vin den dat we daarmee ook het ont slag van de zestien leerlingen goedkeuren en dat doen we niet. Van personeelsleden van Ende geest hoorden we dat het aantal opnamen in Endegeest weer aan trekt. We zouden dus best wat ruimer mogen begroten. Boven dien vinden we dat het formatie plan, waarin Endegeest aangeeft hóe het personeel ingekrompen zal worden, eerst bekend moet zijn". Volgende week Directeur Bronkhorst van Ende geest zei gisteravond dat het for matieplan midden volgende week openbaar zal worden ge maakt. Duidelijk is nu al dat En degeest de inkrimping van per soneel vooral wil halen uit de ge diplomeerde verpleegkundigen. Daarvan zullen er elf a twaalf moeten verdwijnen via natuur lijk verloop en herschikking over de verschillende afdelingen van het ziekenhuis. Bronkhorst memoreerde gister avond nog eens hoe de financiële problemen van Endegeest een half jaar geleden duidelijk wer den. "Door de reorganisatie en nieuwbouw bij Endegeest, nam het aantal opnamen af. Aan de ene kant werd het aantal ver- pleegdagen kleiner, aan de ande re kant vertrokken er een groot aantal zwakzinnigen naar andere voorzieningen. Bovendien moet Endegeest volgens het provin ciaal plan van 440 naar 320 bed den inkrimpen". LEIDEN - Het geduld van de ge meenteraad is op. Binnen drie weken moet de coöperatieve ver eniging De Klos (voorheen de initiatiefgroep Ziekenboeg) een contract met de gemeente teke nen voor de huur van het Harte veltcomplex of anders wordt het aanbod ingetrokken. Het Harte veltcomplex wordt dan aan an dere gegadigden verhuurd. De raadscommissie voor financiën vond gisteravond dat de onder handelingen met de groep nu lang genoeg geduurd hadden. Met name de WD, bij monde van raadslid Van der Nat, pleitte voor het stellen van een harde termijn, waarbinnen de kwestie beklonken moet zijn. "Het had allang rond moeten zijn. We zijn er helemaal niet over te spreken dat het zo lang duurt. Ik krijg sterk het idee dat er van hun kant steeds obstakels worden opgeworpen", aldus Van der Nat. Hij verweet de groep veel tijd te steken in het genieten van vakantie te Benidorm en in pra ten met de gemeente, maar van hun werkprojecten nog geen en kel resultaat te hebben gezien. Volgens de liberaal een aanwij zing dat er niet veel van te ver wachten is. Van der Nat pleitte ervoor om de vereniging een borgsom te laten betalen of de le den van de vereniging gedeelte lijk aansprakelijk te stellen. "Het geeft te denken als zij niet aan sprakelijk durven zijn", aldus Van der Nat, die verder geen bij val voor dit standpunt kreeg. Positiever Raadslid Plasterk(PvdA) benader de de groep in positiever toon ("Een waardevol initiatief dat een kans moet krijgen"), maar ook zijn conclusie was, dat het nu lang genoeg geduurd had. Het laatste aanbod van de gemeente POSTZEGEL RUILBEURS De Leidsche Vereeniging van Postzegel-verzamelaars houdt 22 oktober a.s. een grote ruilbeurs in het restaurant van de Groenoordhal. Geopend van 10 tot 16.30 uur. Entree 1.- Volgens Bronkhorst heeft Ende geest altijd, een vrij luxueuze si tuatie op personeelsgebied ge had. "En die moet nu drastisch worden teruggedraaid. Het per soneelsbestand is niet evenredig teruggelopen met het aantal be zette bedden, en de financier is steeds minder bereid de 'meer kosten' te compenseren. Daar naast wordt het steeds minder als zinvol ervaren om te streven naar zo hoog mogelijk gekwalifi ceerd personeel". Een half jaar geleden ai uitte de commissie financiën grote onge rustheid over de financiële si'tua-; tie van Endegeest en eiste direct maatregelen. Een personeelsstop en de huidige plannen tot in-* krimping van het personeel wa ren daarvan het gevolg. Op dit moment wordt geschat dat de personeelskosten van dit jaar de norm met een kwart miljoen zul len overschrijden. Om verrassin gen in de toekomst te vermijden drongen de raadsleden er gister avond op aan om voortaan een meerjarenraming aan de begro ting van Endegeest toe te voe gen. Het nieuwe onderkomen van de Bedrijfsgezondheidsdienst aan de Opaalstraat. LEIDEN - De Bedrijfsgezondheidsdienst voor Lei den en omstreken (BGD) zal volgende week de nieu we huisvesting betrekken aan de Opaalstraat. Daar mee neemt de dienst afscheid van het pand aan de Hoge Rijndijk, waar de BGD ongeveer zeven jaar gevestigd is geweest. De verhuizing van de BGD was nodig na een toename van het aantal werkne mers en door de zeer ongunstige indeling en ligging van de huisvesting aan de Hoge Rijndijk. De Bedrijfsgezondheidsdienst verzorgt de geneeskun dige onderzoeken voor bijna veertienduizend werk nemers van bedrijven en gemeenten in deze regio. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om het onderzoeken van aan te stellen werknemers en onderzoek naar de gezondheidsproblemen van oudere werknemers. Ook houdt de BGD bij verschillende bedrijven spreekuur en begeleidt de dienst zieke werknemers. De BGD heeft daartoe veertien personeelsleden in dienst onder wie zeven bedrijfsartsen, en drie be- drijfsverpleegkundigen. Zij zitten vanaf maandag in hun nieuwe huisvesting aan de Opaalstraat 3. Dit gebouw bestaat uit drie bouwlagen waarvan de BGD er in eerste instantie twee in gebruik zal ne men. Overigens heeft de Bedrijfsgezondheidsdienst in Hoofddorp de beschikking over een dependance. LEIDEN - Een 16-jarige Leidenaar is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een vechtpartij tus sen twee groepen jongeren op de Beestenmarkt. Het slachtoffer ligt met een hersenschudding, een scheurtje in zijn schedel en een beschadigd strottehoofd in het Academisch Ziekenhuis. In verband met de vechtpartij heeft de politie gisteravond twee aanhoudingen verricht. Een groep van zes Leidse jongeren en een groepje van vier stadge noten ontmoetten elkaar tijdens de koopavond voor de Harte- brugkerk. Daar onstond ruzie, maar gevochten werd er niet. Het zestal verplaatste zich daarop naar een restaurant aan de Bees tenmarkt waar korte tijd later ook de andere vier ruziemakers verschenen. Deze zouden daarop het zestal hebben aangevallen. Er ontstond een vechtpartij die op de Beestenmarkt werd voort gezet. De vier jeugdige aanvallers maak ten tijdens de vechtpartij ge bruik van spuitbussen met een nog niet achterhaalde zure vloei stof. Daarmee werden de zes be laagde jongeren, in leeftijd varië rend van 15 tot 20 jaar, in het ge zicht gespoten. Zij moesten alle zes voor behande ling worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Vijf slachtoffers konden na behande ling weer naar huis, terwijl het zesde slachtoffer werd opgeno men. Op verzoek van de behandelende artsen in het Academisch Zie kenhuis is kleding van de slacht offers opgestuurd naar het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk om achter de samenstelling van de inhoud van de spuitbus sen te komen. Een uitgebreid politie-onderzoek leidde gisteravond tot de aan houding van twee vermoedelijke daders, twee Leidse broers van 16 en 17 jaar oud. Redactie; BartJungmann <S Jaap Visser vond hij een volwaardig alterna tief voor de bezette Ziekenboeg. Een kwestie van 'take it or leave it', vond hij. Een standpunt, dat ook gedeeld werd door Van der Ham (D'66) en Kranenburg (CDA). Alleen Middendorp (PSP) en Van Lint (PPR) waren het met de groep eens, dat er nog teveel onduide lijkheid over de verbouwing van het Harteveltcomplex bestaat en welke kosten de groep daar zelf voor moet maken. Volgens Mid dendorp zou er met een beetje goede wil "bij wijze van spreken morgenmiddag tot overeenstem ming gekomen kunnen worden". Wethouder Bordewijk (PvdA) wees erop, dat anderen wel ak koord gaan met vergelijkbare huurcontracten. Hij noemde on der meer de STAG-drukkerij als voorbeeld. Behalve door het ulti matum van de raadscommissie, staat de groep onder druk van het jaargetijde. De gemeente weigert de verwarming in de Zie kenboeg te repareren, zodat de groep tenminste letterlijk ge sproken in de kou komt te staan. DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman van onderwijs en we tenschappen heeft prof. dr. A. Querido benoemd tot zijn per soonlijke adviseur voor het be leid voor de Academische Zie kenhuizen. Querido was tot voor kort hoogle raar in Leiden, waar hij ook hoofd was van de afdeling endo crinologie van het Academische Ziekenhuis. Hij stond voorts aan de wieg van de medische facul teit in Rotterdam, waarvan hij vijfjaar decaan was. Melkbusbaan (1) Aanvankelijk valt het nog wel mee, maar ter hoogte van num mer 17 is het al raak. Het is even over tienen en melkman Piet Kooyman heeft op de Apothekersdijk al een aardige rij auto's achter zijn busje plus aanhang. Sinds daar die spe ciale band voor fietsers ligt meer regel dan uitzondering. "Ik kijk er al niet eens meer van op", zegt Zoeterwoude- naar Kooyman. Toch, hij geeft het toe, is Kooy man de laatste tijd "wel een beetje schrikkerig". Niet zo gek, want vorige week dinsdag werd hij in de Lange Lijsbeth- steeg aangevlogen door een wel heel ongeduldige automo bilist. "Ik had niks in de gaten, ik was gewoon bezig. Word ik ineens van achteren bij m'n keel gegrepen, zo laf. Eerlijk, ik heb er nog steeds een beetje last van". De rij auto's achter Kooyman is al flink gegroeid; tussen de be drijven door doet hij zijn ver haal. "Het zijn vooral de claxo- nerende automobilisten, hè. Die zijn het gevaarlijkst, heb ik inmiddels wel gemerkt. Die zijn in staat hun auto uit te ko men en je aan te vliegen". Kooyman rijdt al zestien jaar zijn parkoers door de binnenstad. Hij is de enige melkman die nog in het centrum een ronde doet. "De anderen zijn er mee gestopt. Deels omdat ze te oud werden, deels omdat het niet meer rendabel is. Maar ik ver dien er nog aardig aan. Veel bij winkels en de horeca, hè. Trou wens, wat moetje anders in de ze tijd"? Maar het plezier is er inmiddels wel een beetje af. "Watje soms naar je hoofd geslingerd krijgt. Auto's die er langs willen, schade aanrichten. Nee, het is wel veel grimmiger gewor den". "Hier", Kooyman wijst op deu ken in zijn aanhangwagen. "Heb ik te danken aan een ke rel die met een honkbalknup pel uit z'n auto kwam stieren. Ik zag hem aankomen, dus ik kon bijtijds wegrennen. Be- gon-ie hierop te beuken. De politie is er bij geweest. Scha de van elfhonderd gulden. Ik moet nog maar zien of ik dat allemaal terugkrijg. Dat was trouwens ook niet voor het eerst dat ik het vege lijf moest redden". Melkman Piet Kooyman veroorzaakt een file op de Apothekersdijk: "Laatst zei een agent: 'Rij even een rondje'. Maar dan kom ik achter m'n eigen file te staan". (Foto Hoivut) Melkbusbaan (2) Twee automobilisten die nood gedwongen achter Kooyman staan, zoeken troost bij elkaar. De één toont de ander een bon die hij pas gekregen heeft. Hij is boos. "Ja, kun je het je voor stellen". De ander zegt dat je je vooral niet moet opwinden. "Daar schiet je toch niets mee op". Zijn collega schampert "Jij krijgt zeker overuren uit betaald". Of ze het zich kunnen voorstellen dat je je woede koelt op een melkman? De bo ze kan dat: "Ja, ik bedoel: waar zijn we nou mee bezig. Het is toch zeker vreselijk". Piet Kooyman heeft inmiddels het eerste deel van de straat af gewerkt. "Kijk, nou zet ik hem iets verder. Daar zo voor de Vrouwensteeg. Dan kunnen de auto's er langs". Nu moeten de fietsers afstappen of uitwijken. "Je, en die kunnen ook agres sief zijn, hoor. Ik heb al vaak genoeg een trap tegen m'n wa gen gekregen". Kooyman vraagt met andere woorden begrip. Hij zegt dat hij ook geen kant op kan. "Nee, kijk nou naar zo'n Apothekers dijk. Door die band kan ik geen kant op. En met al die paaltjes net zo. Ik kan nergens uitwijken". Op de Oude Vest bijvoorbeeld. "Toen met de kermis werd al het verkeer daarop gestuurd. Dus stond er weer een flinke rij achter me. Komt er een motoragent die zegt: rij even een rondje. Alsof dat wat helpt. Kom ik achter mijn eigen file te staan. Maar ik moet er gelijk bij zeggen dat de politie over het algemeen vrij soepel is". Piet Kooyman heeft de Apothe kersdijk er bijna op zitten. Ver volgens komt de Mare. "En re ken maar dat het daar ook weer vast komt te zitten. En op de Oude Vest. En op de Boer- haavelaan bij het Diaconesse- huis. En op de Rijn- en Schie- kade". Melk is immers goed voor elk. B.J. Voetbalsteun (3) Sportambtenaren en -wethou ders in het hoge noorden bo gen zich gisteren over het vraagstuk of 'Sport Overdag' welzijnswerk is, of dat dit par ticuliere initiatief moet worden ondergebracht bij de vereni gingen. In het Groningse Kloosterburen klonterden zij bijeen om vast te stellen dat de verenigingen 'Sport Overdag' moeten oppik ken omdat zij anders worden bedreigd met een leegloop. Neem bijvoorbeeld Veendam met z'n werkloosheispercenta- ge van 27 procent. Voor het kansarme legioen werklozen déér is het natuurUjk best aan trekkelijk om tegen een gerin ge bijdrage overdag een partij tje te voetballen, in plaats van lid te zijn van een voetbalver eniging en een maandelijkse contributie van pakweg twaalf- en-een-halve gulden te moeten betalen. Maar in Leiden is de situatie dui delijk. Directeur Jan Duives- teijn van de gemeentelijke di rectie Sport en Recreatie: "Sport Overdag hoort thuis bij Joost Mentink en de KNVB". Voetbalsteun (4) Joost Mentink, een werkloze bio logieleraar, organiseert op kor te termijn een zaalvoetbalcom petitie voor Leidenaars die overdag de nodige vrije tijd hebben. Inmiddels hebben zich ongeveer twaalf teams bij hem aangemeld. Mentink hoopt dat dit aantal nog zal op lopen. "Ik ben namelijk druk bezig om telefonisch de ronde te doen langs alle club- en buurthuizen". Mentink wordt in de rug ge steund door de KNVB en krijgt subsidie van het ministe rie van WVC en lijkt dus een concurrent voor de Ozaalvoet- balverenigingen. "Toch niet", meent Jan Duives- teijn. "Deelnemers aan die zaalvoetbalcompetitie moeten een redelijke bijdrage leveren. Dat is bewust gedaan om te voorkomen dat 'Sport Over dag' inderdaad een concurrent van de georganiseerde sport zou worden. Want dét wil ik te allen tijde voorkomen". Duivesteijn vervolgt: "We hou den van de kant van de ge meente ook echt wel in de pei ling wat er op dit terrein aan initiatieven wordt ontplooid. Het mag bijvoorbeeld niet voorkomen dat sportscholen in de problemen komen omdat iemand een soort fitness-cen trum opent waar iedereen overdag voor een habbekrats een partijtje kan gaan rukken en trekken. Dat probleem speelt met name in de grote steden, maar hier in Leiden niet". Mentinks 'Sport Overdag' noemt Duivesteijn een prima initia tief en hij is blij dat niet alleen werklozen aan 'Zaalvoetbal Overdag' mee mogen mee doen, maar dat de competitie voor iedereen openstaat: "An ders wordt er meteen zo'n stempel opgeplakt en er zijn al genoeg stempels in deze maat schappij". J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3