Superman tijdelijk op slechte pad Lucas levert spektakel dat er wezen mag Hoofdrol Rutger Hauer in dure film Verhoeven r .ui ir jêt r jp jv w jut jut a Aantrekkelijk 'deel 3' met grote dosis humor ui., ''ih, Le Ruffian: niet zomaar een harde actiefilm lik 'H 'Return of the Jedi' '"li, -.I Televisie Nouvelle Vague in Cinemathema Vrij circuit Superman, de legendarische held, staat in een café voor het open raam. Hij is dronken en bestelt nog een whiskey. Hij drinkt er van en gaat zich te buiten aan de eigendommen van de cafébaas. 'Superman 3'; regie: Ri chard Lester; met Christopher Reeve, Ri chard Pryor en Robert Vaughn; Luxor, Leide- n,al. Liefhebbers van de Amerikaanse vliegende keep zullen hun ogen niet geloven, maar Superman is dan veranderd in een boosaardig wezen. Hij zet de toren van Pisa recht en stoot daardoor het brood uit de mond van een sou venirverkoper. Hij weigert men sen in nood de helpende hand te bieden en speelt schurken in de kaart. Kortom, er is iets mis met Superman. Hoe dat komt is te zien in 'Super man 3', waarin een machtswel lusteling er met behulp van een maffe computerprogrammeur in slaagt Superman in zijn macht te krijgen. Eigenlijk had hij hem willen doden, maar de samen stelling van de stof waarmee dat had moeten gebeuren is niet he lemaal jofel. Superman sterft dan ook niet, maar wordt slechts een akelige krachtpatser. De man die zo belust is op macht, heet Ross Webster. Hij is eige naar van een wereldimperium, maar dat vindt hij niet genoeg. Hij wil macht over het weer, macht over de oogst, macht over de olie en macht over computers. Met behulp van Gus Gorman, voortreffelijk gespeeld door Ri chard Pryor, zet hij via compu ters de macht naar zijn hand. Su perman probeert daar wel een stokje voor te steken, maar wan neer het sinistere duo beslag weet te leggen op de stof Krypto- nite is ook Superman nergens meer. Hij wordt een werktuig in de handen van Webster. Dat is niet alleen vervelend voor de mensheid, maar ook voor Super man zelf. Want hij dreigt zo de attentie van een vroeger school vriendinnetje te verspelen, op wie hij verliefd is geworden. In een gevecht met zichzelf over wint Superman echter zijn kwa de alter ego en kan hij weer zijn oude strijd tegen het kwaad leve- Dat Ross Webster het onderspit zal delven, is een vanzelfsprekende zaak. De arme Gus Gorman kiest op het laatste moment de kant van Superman en Superman zelf wordt weer de journalist Clark Kent die zijn schoolvriendin netje opzoekt. Maar voor die tijd heeft hij nog wel het een en an der 'rechtgezet'. Superman 3 is een kostelijke amu sementsfilm met veel trucs en een grote portie humor. Dat maakt dit derde gefilmde avon tuur van de goedaardige held tot een zeer aantrekkelijk kijkspel voor kinderen èn volwassenen. ANNEMIEK RUYGROK GRONINGEN (GPD) - De voor bereidingen voor de eerste met Amerikaans geld gefinancierde film van de Nederlandse regis seur Paul Verhoeven zijn afge rond. Rutger Hauer gaat de hoofdrol spelen in deze film, die het voor Nederlandse begrippen astronomische bedrag van 6,5 miljoen dollar (ongeveer 20 mil joen gulden) gaat kosten. Het aantrekken van Hauer mag spectaculair genoemd worden, omdat hij op dit moment een van de best betaalde acteurs ter we reld is. De nieuwe film die 'Flesh and Blood' gaat heten, wordt begin volgend jaar grotendeels in Spanje opgenomen. Volgens producent Gijs Versluys had men aanvankelijk de bedoeling de in de middeleeuwen spelende actiefilm in Nederland op te ne men. Spanje bleek echter het enige land waar nog voldoende ongerept landschap aanwezig was voor de film. De kosten voor 'Flesh and Blood' worden voor 90 procent door de Amerikaanse firma Orion Pictu res gedragen, en voor 10 procent door een door Verhoeven en Ver sluys opgerichte firma. Versluys benadrukt dat het om een zeer Nederlandse film zal gaan die, in tegenstelling tot wat ge bruikelijk is, ook meteen groot in andere landen wordt uitge bracht. Verhoeven heeft voor het scenario wederom gebruik ge maakt van de diensten van Ge rard Soeteman, met wie hij ook films als 'Soldaat van Orapje', 'Wat zien ik', 'Keetje Tippel', 'Spetters' en 'De Vierde Man' maakte. Verhoeven maakte aan het eind van de jaren '60 de televisieserie 'Floris' waarin Rutger Hauer, in de hoofdrol, voor het eerst voor een groot publiek zijn kunne toonde. Het is de bedoeling dat Verhoeven ook voor het overige van een grotendeels Nederland se crew gebruik gaat maken bij* de produktie van 'Flesh and Blood'. Paul Verhoeven gaat in Spanje 'Flesh and Blood' maken. (Archieffoto Holvast) 'Le Ruffian'; acteurs: Lino Ventura, Bernard Girau- deau, Claudia Cardinale;, regie: José Giovanni; theater: Trianon; leeftijd: 12 jaar Aldo Sévenac (Lino Ventura), een man vol illusies, werkt in een Canadese goudmijn. Op een dag overvallen een paar boeven het kantoor van de mijn. Veel doden. Aldo overleeft de aanslag, evenals twee indianen. Sterker nog: hij slaagt erin de overvallers te doden en gaat er met het goud en de twee indianen vandoor. Die twee schudt hij onderweg ook nog van zich af, dus niets staat een leven aan een zonovergoten strand meer in de weg. Helaas: op zijn vlucht raakt hij het goud toch nog kwijt; de kisten belanden op de bodem van een rivier, aan de voet van een waterval. Aldo zoekt steun bij oude vrienden op. Ze geloven hem maar half, want hij staat bekend als een fantast. Toch besluit een rijke vriendin hem financieel te steu nen, zodat hij een tocht naar de waterval kan maken om het goud terug te vinden. Tot zover het verhaal van Le Ruffian; over de afloop hebben we het straks nog. Le Ruffian is een roman van Giovanni, die ook het filmscenario schreef en bovendien voor de regie tekende. Wie wel eens iets van Giovanni heeft gelezen weet dat in zijn boeken altijd weer de keiharde avonturier opduikt. Zo ook Le Ruffian. Aldo is zo'n ruwe bolster blan ke pit-jongen. Toch is het niet zomaar een actiefilm. Neem de vriendschap tussen Aldo en Gérard. Allebei zijn ze coureur geweest; alleen beziet Gérard de wereld nu vanuit een rolstoel. Hij is in botsing gekomen met Aldo, blijkt later. Dat ze zonder rancune met elkaar omgaan, maakt Giovanni heel aannemelijk. Een groot deel van de film is gewijd aan het terugvinden van het goud. En uiteindelijk vindt Aldo de kisten. Dat is jammer. Liever had ik hem snikkend aan de rivierkant zien zitten, verzuchtend: eens een 'loser' altijd een 'loser'. Om het daarna flink op een zuipen te zetten. WIM BRANDS Het bonte bioscoopspektakel van George Lucas is weer terug in Nederland. De 'Star Wars' zijn gestreden, de tijden van 'The Empire strikes back' zijn voorbij. De slechten, 'de donkere zijden van de Kracht', hebben het ge had. Zij die het goede voor heb ben, zijn nu aan de beurt. Ruim baan voor 'The return of the Je di'. Zes jaar geleden begon George Lu cas aan het waarschijnlijk meest ambitieuze project uit de filmge schiedenis. Een negendelige sa ge, waarin de strijd tussen goed en kwaad ergens in de ruimte wordt uitgevochten. Geïnspi reerd door populaire actiefilms uit de jaren vijftig en met ge bruikmaking van alle mogelijk heden dïe de cinematografie op technisch vlak momenteel te bie den heeft. Het middelste deel van deze vertel ling heeft Lucas nu klaar, de middentrilogie is afgerond. Of de drie hoofdstukken er voor en de drie er na ooit nog eens gemaakt zullen worden, is maar zeer de vraag. Gezien de werkelijk ex plosieve belangstelling in Ameri ka voor The return of the Jedi' in elk geval niet onwaarschijnlijk. Regisseur is ditmaal Richard Marquand, maar dat is eigenlijk onbelangrijk. Dit is een produk tie van de oude stempel: de pro- Harrison Ford als Han Solo (achterin met vest) oog in oog met de vijand. Een scène uit "The return of the Jedi". (Foto pr) leid tot het Kwaad. Deze laatste alinea nog eens overle zende, is het ook heel verleidelijk om 'The return of the Jedi' af te kraken. Zo'n combinatie van Buck Danny en een kasteelro man kan toch eigenlijk niet deu gen. Maar deze oersimpele for mule blijkt in handen van Geor ge Lucas een gouden te zijn. Dat bleek trouwens al bij de twee vo rige afleveringen. Iedereen (nou, bijna iedereen) zal zich ge wonnen moeten geven voor dit futuristische sprookje. Deze George Lucas-cyclus blijkt eens te meer een paar pijlers te hebben, die niet omver te krijgen zijn: trucs, spanning, ontroering en een vleugje humor. De grap pen zijn ditmaal overigens niet zo sterk, maar verder is het weer van een ouderwetse magiek. Wat mij betreft gaat Lucas er nog een tijdje mee door. "May the force be with him". BART JUNGMANN 'Return of the Jedi'; regie: Richard Marquand; hoofdrollen: Mark Ham- mill, Harrison Ford en Carrie Fisher; theater: Lido 1, Leiden; alle leef tijden ducent (Lucas) is de maker, de regisseur is uitvoerder. Wie onverhoopt het vorige deel heeft gemist, kan deze film overi gens zonder problemen gaan be kijken. Het gegeven is zo simpel als wat. Kwaad staat in met name de persoon van Darth Vader te genover Goed en die sector wordt vertegenwoordigd door Luke Skywalker, prinses Leia en Han Solo. De laatste moet eerst uit de klauwen van Jabba the Hutt (een soort volgevreten broertje van E.T) bevrijd worden en dan kan het 'gevecht van de eeuw' losbarsten: de Alliantie te gen het Rijk. Of eigenlijk: Jedi- ridderSkywalker tegen pappa Skywalker. En de laatste is dus Darth Vader, vroeger ook een Je- di-ridder, maar met succes ver- PAGINA 19 Martin Sheen te zien in .'Bad lands' Het begrip 'cultfilm' wil zeggen dat een film eerst wat lauw wordt ontvangen, maar zich la ter in een een fanatieke aan hang mag verheugen. Er ont staat zogezegd een cultus. 'Badlands' van Terence Malick is zo'n cultfilm. Vooral de ma nier waarop Midden-Amerika is fotografeerd, wordt veel ge prezen. Sissy Spacek en Mar tin Sheen spelen de hoofdrol len in deze film, waarbij het gaat om een klassieke moord uit de jaren vijftig. België 1 zendt 'Badlands' volgende week vrijdag uit. Aanvang 20.20 uur. Als we van daar af de week te ruggaan, komen we donderdag 'The Cincinatti Kid' tegen. De film is één van de beste voor beelden van het acteertalent van Steve McQueen. Hij speelt een beroepsgokker, een kei in blufpoker. Slechts één man scheidt hem van de goktroon: Lancy Howard (Edward G. Ro binson). In een rokerige hotel kamer komt het tot een duel tussen de twee dat de hele nacht duurt. Norman Jewison deed de regie. Aanvang 20.15 Nog een klassieker een dag eer der op de Belgische tv. 'Gun- fïght at the O.K. Corral' is één van de bekendste westerns. Kirk Douglas en Burt Lancas ter nemen het als Doe Holliday en Wyatt Earp op tegen de ben de van Clanton. Er zijn meer filmversies van deze beroemde confrontatie ('My darling Cle mentine' met Henry Fonda bij voorbeeld), maar deze mag er wezen. Aanvang 20.20 uiir. Maandag op Duitsland 1 'Kvin- nors Vantan', de eerste 'vrou wenfilm' van Ingmar Berg man. Vrouwen zijn sterkere persoonlijkheden dan man nen, dat thema keerde daarna veelvuldig terug bij Bergman. Vrouwen vertellen hierin over hun liefdesleven. Aanvang 23.00 uur. Morgen ten slotte een spannende nachtfilm op Nederland 2. Sid ney Pollack laat in 'Three days of the condor* Robert Redford als een eenvoudige CIA-mede- werker in de grootst mogelijke problemen belanden. Aanvang 23.15 uur. AMSTERDAM (ANP) - Het Cine mathema-festival wordt van 3 tot en met 9 november in het Cine- center-complex en de Melkweg in Amsterdam gehouden. Een se lectie uit het programma, dit jaar gewijd aan de Franse Nouvelle Vague, circuleert vervolgens langs de Amsterdamse en om een grote publiek te bereiken langs nog dertig filmhuizen el ders in het land. Het hoofdprogramma, dat in de vier theaters van Cinecenter wordt vertoond, omvat ongeveer vijftig films. In de Melkweg gaat gelijktijdig een bijprogramma: enige voorlopers van de Nouvel le Vague, platen- en boeken markt en een affiche- en fototen toonstelling. Behalve een uitvoe rige catalogus verschijnt het boek "Dageraad van een nieuwe L De geboorte van de Nou velle Vague" van Robert Eekhof en Ruus Visschedijk, directeu ren van Cinemathema. Voor het festival zijn als gasten uit genodigd: Jeanne Moreau, Ag nes Varda, Raoul Coutard en Pierre Braunberger, die de invi tatie inmiddels hebben aangeno men, alsmede Anna Karina, Jac ques Doniol-Valcroze, Claude Chabrol, Jean-Luc Godarc^ en Jacques Rivette. Cinemathema heefl de afgelopen vijf jaren onder andere belang rijk bijgedragen tot de heront dekking van de Poolse en tot een herwaardering v Italiaanse Neo-Realisme. De legendarische 'Blow up' van Michelangelo Antonioni met Vanessa Redgrave en David Hemmings wordt vanavond tm. zondagavond in Het Kijk- huis vertoond. Van maandag tm. woensdag is daar 'Lianna' van John Sayles te ziqn. De film volgt een vrouw die na haar scheiding een nieuw le ven probeert op te bouwen. Wanneer zij verliefd wordt op haar lerares laten al haar vrien den haar in de steek. Vanaf donderdag draait 'Another way' van Karoly Makk. Ook deze film gaat over de liefde tussqn twee vrouwen. Bij het Filmhuis LVC draait van avond en morgenavond Rosa von Praunheims 'Stadt der verlohrenen Seelen' (21.15 uur). Vervolgens valt daar 'In einem Jahr mit 13 Monden' van Rai- ner Werner Fassbinder te be wonderen, één van zijn beste films. De transseksueel Elvira/ Erwin Weishaupt vertelt haar levensverhaal aan de hoer Rote Zora. Er is voor Elvira geen te rugkeer naar man-zijn meer mogelijk, niemand kan haar dan ook echt helpen, (woens dag en donderdag 20.00 en 22.15 uur). Ook bij K&O wordt een film van Fassbinder vertoond. In Eurocinema Alphen, zoals vo rige week aangekondigd, van nacht een 'marathon-cocktail'. Een gevarieerd programma met 'Stripes', 'Poltergeist' van Steven Spielberg, 'Smokey and the Bandit ride again' met Burt Reynolds, The Blues Brothers' met John Belushi en Dan Aykroyd, Hot Bubble- gum' en 'Easy Rider' met Peter Fonda De marathon begint vanavond om middernacht en eindigt morgenmiddag omstreeks 12.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21