c Toekomst historische zeilwedstrijd onzeker l Grenscorrectie voorlopig uitgesteld Nieuwbouw DSW moet goedkoper jtlsjfih Na gesprek B en W Warmond met provinciebestuurder Boek over tien jaar Strontrace verschenen Leiderdorpse commissie vindt plan 'luxe en duur' Roofoverval in Oegstgeest Stad en rand VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 WARMOND - Burgemees ter Hendrickx-Vlaar en haar twee wethouders hebben belangrijke resul taten geboekt in het "be moedigende" onderhoud met provinciaal bestuur der Boone over de door Alkemade voorgestane en door Warmond fel bestre den grenscorrectie, zoals opgenomen in de provin ciale plannen tot gemeen telijke herindeling in noordoostelijk Zuid-Hol land. Alkemade zal opnieuw en duidelij ker moeten aangeven waarom de Watertuin, het Warmondse deel van de Zweilanderpolder, de Bo- terhuispolder alsmede een strook water langs de oevers van deze gebieden beter vanuit Alke made te besturen zijn. Dit vertel de Hendrickx-Vlaar gisteravond tijdens de bijeenkomst van de raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden. Volgens Warmonds eerste burger heeft Boone, de voorzitter van de werkgroep die de plannen heeft opgesteld, zich in het geheel niet gerealiseerd dat een grenscorrec tie voor Warmond rampzalige ge volgen heeft: een verlies van een kwart miljoen gulden door afne mende inkomsten uit de woonfo- rensenbelasting, de onroerend- goedbelasting. liggelden voor woonboten, kampeerleges en de uitkering uit het gemeentefonds. Van nu af aan zal Warmond dan ook worden betrokken in de her indelingsplannen van noord oostelijk Zuid-Holland. Alkema de was dat al. Warmond niet om dat het dorp aan De Leede vol gens een provinciale indeling tot het westelijk deel van Zuid-Hol land behoort. Wat dit laatste be treft had Hendrickx-Vlaar nog meer goed nieuws. Boone zou haar te verstaan hebben gegeven dat de provincie voorlopig niet verder gaat met een streeksge wijze herindeling. Zoals bekend is Warmond het eens met de vorming van een Braas- semgemeente. Het college van B en W onderschrijft de stelling dat één waterplas vanuit één be- stuurseenheid moet worden be- heersd. Warmond wil echter dat die argumenten ook gehanteerd worden bij de discussie over de vorming van een Kaaggemeente waarbij de Oegstgeester Voor hofpolder en Kaagdorp bij War mond zouden moeten gaan beho ren. Boone heeft dit Warmondse tegenbod voorlopig aan de kant geschoven. "Dat is ook logisch", aldus Hendrickx-Vlaar, "omdat bij die discussie Oegstgeest zou moeten worden betrokken. En misschien heeft Oegstgeest wel weer plannen met delen uit Voorhout, Sassenheim met Voorhouts grondgebied en Lisse met dat van Sassenheim. Kort om, dan ben je toch bezig met een gemeentelijke herindeling en dat botst met het voornemen van de provincie te stoppen met de streeksgewijze herindeling". ZATERDAG Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en ciriosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- Caeciliastraat 18, disco, 22-2 t NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur, tel. 149987. Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur, tel. 144112. Het Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Hongaarse film Another Way"; film "Blow-up", 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film "Stadt der verloh- renen Seelen", 21-15 uur. Groenoordhallen - Custom Car Show, 10-24 uur. Jazz-zolder Hot House - Breestraat 66, groep Pluijt de Walco's, 22 uur. Open Café LVC - Breestraat 66, Amster damse punkband B.G.K., 14-17 uur. LVC - 'Van Gogh's laatste oor' van het trio La Majeure pipe au bois, 21 t Warmonds keermeester Hylke Tromp toont (op de foto links) het ter gelegenheid van de tiende Strontrace verschenen boek over deze historische zeilwedstrijd. (Foto Holvast) Skütsjes in actie. (Foto '10 jaar Strontrace') Burgemeester Hendrickx-Vlaar heeft goede hoop dat de Warmondse Stadsgehoorzaal-""Residentie "orkest, grenzen intact zullen blijven. 20.15 uur. (Foto Dijkman) Schouwburg - Toneelgroep 'Globe' met Richard III', 20.15 uur. ZONDAG Leiden Het Kijkhuis - Hongaarse film 'Another Way'; film 'Blow-up': 20 en 22.15 uur. Groenoordhallen - Custom Car Show, 10-20 uur. Jazz on Sunday - Bowling Restaurant Hans Menken, Boshuizerlaan, Joop Hendriks Kwartet, 15.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, film 'Age of the Buffalo', 15 uur. Foyer Stadsgehoorzaal - koffieconcert, 11.30 uur. LAK Theater - kindervoorstelling 'De ene kant speelt aan de andere kant', WARMOND - Warmond krijgt mogelijk niet alleen te kampen met de gevol gen van de gemeentelijk herindeling in het noord oostelijk deel van Zuid- Holland, waarover mo menteel een verbitterde strijd met Alkemade wordt uitgevochten, maai ook indirect met die in het verre Friesland. De hechte band die het dorp aan De Leede heeft met deze noordelijke provincie zou door de volgend jaar van kracht wordende herinde ling in het Friese haven stadje Workum wel eens abrupt kunnen worden af gesneden. Voor dit jaar is er nog geen vuiltje aan de lucht: de tiende editie van de vermaarde Strontrace zal zo als gebruikelijk Workum als start- en fmishplaats kennen en Warmond als keerpunt. Voor keermeester Hylke Tromp, woonachtig in Oegstgeest, ge meente-ambtenaar in Warmond maar toch nog altijd Fries in hart en nieren wordt het de vijfde Strontrace. Ook dit jaar is hij weer belast met al het werk dat de aankomst in Warmond van de 'strontschippers' en hun beman ning met zich meebrengt. Dit keer zal hij de door een plaatselij ke jachthaven ter beschikking gestelde woonark in park Groot Leerust aanleggen. De gemeen tehaven is voorgoed ongeschikt verklaard: "Je moet er niet aan denken dat de skütsjes averij zouden oplopen tegen de brug naar Koudenhoorn". Vanaf maandagmiddag vier uur, wanneer in Workum het start schot valt, zal Tromp op zijn post zijn. Hij ontvangt de stoere schippers (de eersten worden reeds op dinsdagochtend ver wacht), tekent hun vrachtbrief en voorziet ze van soep en alco holische geneugten (ook wel 'Kaagwater' genoemd), noteert hun aankomsttijden en belt deze door naar de grote man achter de Strontrace, de in de Workumse vuurtoren woonachtige architect Reid. Dit "wandelende monu ment", aldus de biografie in het ter gelegenheid van het tweede lustrum verschenen boek '10 jaar Strontrace', heeft meer namen die evenwel worden geacht niet te worden gekend, laat staan uit gesproken. Strontarmada Twee citaten uit het schitterende boek die deze eigenzinnige Fries door Wim Koevoet ("Net als ik een solist", aldus Tromp) karakteriseren en zijn beweegredenen aangeven tot het organiseren van de zwaarste zeil race die er is: "Ik wil de mensep respect bijbrengen voor het zeil schip als gereedschap. Het zeil schip is wellicht de allergrootste uitvinding ooit gedaan". En: "De schandelijke manier waarop het zeilschip onbarmhartig is afge dankt, moedwillig of door on kunde en gemakzucht, heeft in mij een innerlijke wanhoop en razernij opgewekt die ten grond slag liggen aan de initiatieven die ik de laatste vijftien jaar op het gebied van de zeilvaart heb on dernomen". Over de historie van "de Strontar mada", vertelt Tromp dat in het begin van deze eeuw tot in de ja ren dertig zo'n 150 tjalken en klippers vruchtbare koemest van de Friese Zuidwesthoek naar de zandgronden achter de duin strook bij Warmond en Hillegom vervoerden. "Armoe was troef onder de bemanning, meestal be staande uit een schipper met zijn gezin. Ook toen al zat er een wed strijdelement in. Hoe sneller er kon worden gelost hoe sneller er weer een nieuwe vracht kon wor den ingenomen". De mest die tijdens de Strontrace wordt vervoerd is gelukkig voor de deelnemers gedroogd en in korrelvorm verpakt in zakken van honderd kilo. Hoe problema tisch het vervoer van echte stront kan zijn blijkt uit een pas sage uit het boek waarin wordt verteld over een Friese schipper die vertrok met 108 ton aan boord en uiteindelijk 138 ton los te. Dit als gevolg van het tijdens de reis op gang gekomen gis tingsproces. Treintunnel Het almaar stijgende deelnemers aantal verklaart Tromp uit de groeiende interesse voor particu lieren die oude schepen restaure ren en er vervolgens wedstrijden mee willen zeilen. Hoeveel deel nemers dit jaar via het IJssel- meer, Amsterdam, de Ringvaart en vice versa zullen afzeilen, ja gen en bomen s niet bekend. Vol gens Tromp zijn er schippers die zich om één voor vier in Workum melden. De reglementen zijn wat dat bétreft erg soepel. Tromps grote wens om de schippers wat langer in Warmond te houden zal ook dit jaar niet in vervulling gaan. Eén keer was het Tromp bijna gelukt om van Warmond meer dan een keerpunt te ma ken. Tromp: "Toen kon de gewo ne route niet worden genomen in verband met de treintunnel in het Noordzeekanaal. Er moest toen verschrikkelijk ver worden omgevaren, via Muiden. De af stand was toen gewoon te lang, zelfs onverantwoord, je moet niet vergeten dat er ook deelne mers zijn die gewoon vanachter hun bureau vandaan komen. Ik heb toen gepleit voor een rust pauze in Warmond. 'Moet-ie maar voor meer wind zorgen', luidde Reids reactie, ja een beetje hakketakkerig, maar wel typisch Reid". De elfde Voorspellingen over de winnaar durft Tromp niet te doen al moe ten volgens hem Nico Hoek en de winnaar van de negende Strontrace, Age Bandstra, tot de kanshebbers worden gerekend. Vaak is het zo dat de eerst aange komene in Warmond ook het eerst de Workumse finishlijn passeert. De communicatie over het verloop van de loodzware strijd verloopt tussen Tromp, Reid en de brugwachters. "Of er ooit een elfde Strontrace komt? Niets is in deze financieel sombere tijden zeker. Extra pro bleem is nu die herindeling. Wor kum gaat vanaf 1 januari 1984 op in één grote gemeente met Hin- deloopen, Staveren en Koudum. En het is natuurlijk nog maar de vraag of het nieuwe gemeentebe stuur geld in de Strontrace wil steken. Op het ogenblik vechten Koudum en Workum uit wie van de twee gemeentecentrum gaat worden. Workum zou dat wel eens kunnen gaan winnen. De gemeente heeft een achter het gemeentehuis liggend postkan toor gekocht en zegt daarmee ei genlijk: "kom maar hier, ruimte zat, want we kunnen het, ge meentehuis gemakkelijk uitbrei den". 'Tien jaar strontrace', een uitgave van De Boer Maritiem, Weesp, 128 pagina's, 200 foto's. Prijs 29,50 gulden. LEIDERDORP - De dienst socia le werkvoorziening (DSW) krijgt wel een nieuw gebouw het Lei derdorpse sportpark 'De Bloe- merd' wel een nieuw gebouw, maar dat mag geen 213.000 gul den kosten. De bouwkosten die zijn berekend op basis van een ingediend voorstel van de DSW zijn te hoog vond een meerder heid van de Leiderdorpse raads commissie ruimtelijke ordening gisteravond. Het gebouw moet in plaats komen van twee verrotte houten keten die nu als kantine, kantoor en op slagruimte dienst doen. Het is de bedoeling dat de gemeen te Leiderdorp de nieuwbouw gaat betalen maar dat de DSW via de huur de jaarlijkse festen zal opbrengen. Dit bedrag, zo'n 25.000 gulden per jaar, zal in min dering worden gebracht op de vergoeding die de DSW jaarlijks krijgt voor het onderhouden van 'De Bloemerd'. De DSW krijgt op dit moment 40.000 gulden per jaar voor het onderhoud, maar in enkele jaren zal dat stijgen naar 60.000 gulden. Een deel van de commissie vroeg zich af of een zo duur en luxe ge bouw wel nodig was. WD- raadslid Stuivenberg vond dat meer moest worden gedacht aan Strandloop De korfbalvereniging 'Warmond' houdt zaterdag haar derde strandloop. De start is om elf uur bij de vuurtoren in Noord- wijk waar ook kan worden inge schreven vanaf half elf. De af standen zijn 2,4,8, en 12 kilome ter. Eendenloop Multifunctioneel centrum 'De Eendenkooi' uit Zoeterwoude- Rijndijk organiseert zaterdag middag de traditionele Eenden loop. Hardlopers en trimmers kunnen vanaf vier uur aan de prestatieloop deelnemen. De start is vanaf 'De Eendenkooi', inschrijven kan vanaf half vier. Voorschotense poppentheater 'Wellus-Nietus' naar 'De Een denkooi' om het stuk 'Wie niet blauw is, is gezien' op te voeren. De middag wordt georganiseerd BingO in samenwerking met de in het gebouw gevestigde Bibliotheek Meerburg. Aanvang half drie. toond over de fietstocht van Zoeterwoude naar Casa Mater na die vorig jaar werd gehou den om het kindertehuis meer bekendheid te geven. De avond wordt gehouden in 'Ons Huis' aan het Kosterspad. Aanvang acht uur. Poppen (2) In het kader van het vijf-jarig be staan van multifunctioneel cen trum 'De Eendenkooi' uit Zoe- terwoude-Rijndijk organiseert het centrum een week vol acti viteiten in de herfstvakantie. Maandagmiddag komt het Casa Materna De Zoeterwoudse werkgroep 'Ca sa Materna' houdt zaterdag een open avond. Tijdens die avond wordt verslag gedaan van de ricwtrüM werkzaamheden die. dit jaar zijn uitgevoerd in het kinderte huis van de familie Santi in het Italiaanse Portici. Ieder jaar gaat een aantal jonge Zoeter- woudenaren naar dat plaatsje in de buurt van Napels om daar te werken. De supporters van de Voorscho tense voetbalvereniging SVLV houden morgen een bingo avond in het clubhuis aan de Juliana van Stolberglaan. Aan vang acht uur. een soort loods. Bovendien zei hij het al ontworpen gebouw voor de helft van de prijs te kun nen bouwen. Stuivenberg is in het dagelijks leven architect. Wethouder Meerburg was be vreesd dat de DSW zijn mensen zou terugtrekken als de gemeen te niet zou meewerken aan het voorgestelde plan tot nieuw bouw. "Dan wordt alles nog veel duurder. Nu betalen we 40.000 gulden per jaar, maar als we het zelf gaan doen of via hoveniers bedrijf wordt het wel 140.000 gul den", aldus Meerburg. PvdA-raadslid Wesseling stelde voor om met de DSW te gaan on derhandelen over de prijs van de nieuwbouw en zo een akkoord te sluiten. Alleen de PPR steunde dit voorstel. De meerderheid van de commissie (acht van de twaalf leden) vond dat de nieuwbouw- prijs omlaag moest. "Desnoods bieden we ze zelf eenb plan aan", aldus WD'er Stuivenberg. VVD-raadslid Stuivenberg: "...ik doe het voor de helft". (foto Dijkman) OEGSTGEEST - Twee over vallers hebben gisteravond in Oegstgeest rond kwart over acht een autohandelaar een onbekende hoeveelheid geld afhandig gemaakt. De overvallers; van wie elk spoor ontbreekt, bedreigden de man met een vuurwapen. De rijkspolitie van Oegst geest, die samen met de dis trictsrecherche een onder zoek instelt, weigerde zon der nadere uitleg verdere in lichtingen te verstrekken. VOORSCHOTEN - De Gemeente Voorschoten gaat beginnen met de aanleg van het Ambachtspad. Het paadje gaat lopen van de Voorstraat naar het Wagenerf, een parkeerplaats die ligt achter deze straat. Het pad begint ter hoogte van de benzinepomp aan de Voorstraat. De werkzaamheden duren naar verwachting enkele dagen en waarschijn lijk kunnen Voorschotenaren eind volgende week voor het eerst ge bruik maken van het pad. Aanvankelijk wilde de gemeente eerder dit jaar beginnen met de aanleg, maar Koster, over wiens grond het pad gedeeltelijk gaat lopen, wachtte met het tekenen van het contract. Vorige week ging hij echter akkoord met de verkoop van zijn grond. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za. 8 uur tot zo. 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur volgens afspraak, zo. 8-24 uur:H. Engel, de Mey van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreekuur volgens afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: spraak. zo. 8-24 uur: A. van Rijn, Paganinistraat 1, tel.314349, spreekuur om 12 en 17 uur op Kennedy laan 24. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol, Verhage en Zwynenburg: za. M.J.H. van Tol, de Sitterlaan 80, tel- fc 142427, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros- J molen 2. zo. H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za. J. v.d. Leden, Hoofd- straat 8, tel. 894539, spreekuur van I 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8; zo. M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913, spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - D.L.P. van Overvest, Ter- "T| weeweg 152, teL 173994. Voorschoten - za. J. Vrijenhoek, Bach- I laan 1, tel. 2356; zo. F. Koopmans, I Churchillweg 19, tel. 6352. J - Warmond - E. Sleeboom, Prof. Aalber- senlaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar - Wassenaar noord: H. Plink. ~JÊ Prinsenweg 44a, tel. 12075; Wassenaar I zuid; J. Stuyfzand, v. Polanenpark I 138, tel. 12460. J APOTHEKEN De avond-,macht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 14 okt. tot 21 okt. door: •Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313 en Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: F. Muurling, Plant soen 23, tel. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058' Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- D dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070- 271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38. tel. ten n den van de Ryn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do van 13.30 l Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. v.d. Waalslaan, Ook zal er een film worden ver- Op het circuit van de Leiderdorp se fietscrossclub 'De Rakkers' wordt zondag een officiële bondswedstrijd gehouden. Om twaalf uur lost wethouder Geh- ner het startschot in het sport park 'De Bloemerd'. Vanaf dat moment zullen tot vier uur zo'n 250 fietscrossers van zes tot zes tien jaar strijden om de ere plaatsen. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Dam.ate Holding BV te Haarlem it f 61,25 Commentaren 0.8 Directie: G Koopman Ad| dir N 'Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E Metselaar Adj. Hoofdredacteur R D. Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen W F J W.rtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H v Post (plv) I. F J Wirtz (bin./buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschapjaelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Beiroet, Rome. Madrid. Mexico en Wenen. ae

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2