c D Accountant THB voor de rechter L 11' \J 'Banken huiveren voor alternatief ondernemen' Pechiney dreigt met sluiting Kort zakelijk Misleiding bij Tilburgsche BENZINES Benzineoorlog België 'Nepjenever mag blijven Europarlement keurt besluit kerstboter af Beurs Amsterdam VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 Mosselen De verkoop van verse mosselen is in sommige delen van ons land sinds begin deze week ingestort na een mededeling van het Rijks Instituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA) dat mosselen uit de Westerschelde niet ge schikt zijn voor consumptie. Vol gens drs. D. Langstraat, secreta ris van het Produktschap voor vis en visprodukten, die dit giste ren bekendmaakte, is de consu ment ten onrechte geschrokken van deze mededeling van het RI ZA, omdat er geen mosselen uit de Westerschelde in de handel worden gebracht. L. Lucas, de directeur van het mos selkantoor in Bergen op Zoom, een onderdeel van het schap, heeft desgevraagd verklaard dat er nog niets bekend is over ge volgen voor de export van Ne derlandse mosselen. HAL De Holland-Amerika Lijn heeft twee van haar schepen, de Vo- lendam en de Veendam, ver kocht aan de Tung Groep in Hong Kong, één van de grootste rederijen ter wereld. De schepen zijn verkocht tegen nagenoeg de boekwaarde 30,7 miljoen gul den), zo heeft de HAL bekendge maakt. Robeco De koers van de aandelen in het beleggingsfonds Robeco is in het derde kwartaal met ruim 5 pet. gestegen van 303,40 tot 319,-. Op de meeste aandelenbeurzen heerste een goede stemming. Vooral de beurzen in Australië, Frankrijk, Japan en Nederland bereikten nieuwe hoogtepunten. Een van de redenen voor de posi tieve stemming is volgens Robe co het duidelijker worden van de tekenen van een economisch herstel. Andere factoren zijn de beheersing van de inflatie en de betere winstvooruitzichten voor het bedrijfsleven. Wereldhave Tot en met 18 oktober kan worden ingeschreven op 150.000 prefe rente aandelen op naam van no minaal 20 van Beleggingsmaat schappij" Wereldhave. De prijs is 5,10 per aandeel, zijnde het ge storte gedeelte (25 pet), vermeer derd met het opgelopen divi dend over 1983. Op de stukken moet op 31 oktober worden ge stort. De aandelen zullen worden genoteerd op de parallelmarkt van de Amsterdamse effecten beurs. Het prospectus inzake de emissie betreft tevens de aanvraag tot opneming in de officiële note ring van de al onderhands ge plaatste 550.000 nieuwe gewone aandelen van het onroerend goed fonds. Bij de preferente aandelen gaat het om een gedeel telijke heruitgifte van stukken, eerder gestald als verweer tegen de (mislukte) plannen van de pensioenfondsen PGGM (ge zondheidszorg) en PVM (DSM) het beleggingsfonds over te ne men. Wereldhave wilde geen overwegende invloed van de pensioenfondsen en werd hierbij gesteund door een groep institu tionele beleggers rond het Art senpensioenfonds in Utrerht LEIDEN veiling 14-10-'83 - Aardappe len 26-50; andijvie 61-74; pronkbonen 2.10; stokbonen 3.20-3.60; snijbonen 3.30-4.60; stambonen 4.30-4.40; boe renkool 76-82; Chinese kool 21-35; wit te kool 46; postelein 1.47-1.81; prei 40- 68; spinazie 70-1.07; ijsbergsla 95-1.07; broccoli 2.80-2.85; venkel 1.30-2.00; spruiten A 1.09-1.16; spruiten B 1.28- 1.33; spruiten C 1.12; spruiten D 55- 1.10; uien 30-70; winterpeen 20-51; witlof 3.50-4.80; bloemkool 6 per bak 95-1.35; bloemkool 8 per bak 55-1.05; knolselderij 65-70; sla 45-56; bleeksel derij 14-60; bospeen 85-1.44; peterse- DEN HAAG (ANP) - De traditio nele banken staan nog steeds af wijzend tegenover alternatieve rechtsvormen van ondernemer schap. Mensen die een onderne ming willen opzetten en daartoe een stichting of coöperatieve ver eniging als rechtsvorm kiezen, krijgen moeilijk een krediet bij die gewone banken. Ze krijgen te horen dat ze maar een besloten vennootschap van hun onderne ming moeten maken. Ook over heidsregelingen houden onvol doende rekening met die alterna tieve rechtsvormen. Dit zei directeur B.J. Krouwel van de Triodosbank gisteren in Den Haag bij de presentatie van het boekje "Kleinschalig onderne men. Na de start en wat dan". De Triodosbank is in 1980 opgezet door een aantal antroposofen, die de mens centraal stellen en Economie het geld als middel en minder als doel zien. De Triodosbank is niet alleen een financieringsinstel ling maar geeft vooral ook advie zen aan beginnende onderne- Volgens Krouwel zijn het niet al leen de gewone banken die afwij zend staan tegenover niet zo in geburgerde rechtsvormen. Ook de overheid stelt in allerlei kre diet- en subsidieregelingen de eis dat de onderneming een bv of nv moet zijn. Hij verwees in dit verband naar de garantie-kre dietregeling in de kredietbe schikking midden- en kleinbe drijf, waarbij de overheid zich garant stelt voor een krediet. De eis die dan volgens Krouwel tel kens weer wordt gesteld is het winstmaken of de traditionele rechtsvorm. Die willen de klein schalige ondernemingen, al dan niet alternatief van opzet, nu juist vaak ontwijken, omdat zij andere opvattingen hebben over financiële doelstellingen, zeg genschap, werk en verdeling van inkomen. Krouwel vindt dat de grote ban ken, op een enkele na, nauwe lijks geïnteresseerd zijn in klein schalige ondernemers. "Voor kredieten beneden de 50.000 gul den doen ze weinig moeite. Die kosten te veel tijd en leveren te weinig op. Voor een "gewone" bankman is het moeilijk in de huid te kruipen van een klein schalige ondernemer, daar is hij ook niet op getraind. Hij wil za kelijke zekerheden, zoals onroe rend goed. In persoonlijke zeker heden zien zij niet veel". Gebrek aan geld om prille onder nemingen van de grond te tillen is er volgens krouwel niet. "Er is geld genoeg. Steeds meer parti culier fondsen, ook uit de kerke lijke wereld, stellen geld be schikbaar voor beginnend on dernemerschap". Vooral in de katholieke wereld is men vol gens hem tot de overtuiging ge komen dat het raadzaam is om, nu Nederland in een crisis ver keert, het geld niet allemaal naar de Derde Wereld te sturen maar een deel beschikbaar te stellen voor projecten die hier werkgele genheid opleveren. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van het Nederlands Instituut voor Registeraccoun tants (NIVRA) heeft besloten aan de raad van tucht te vragen een onderzoek in te stellen naar de handelingen en gedragingen van de accountant van de Tilburgsche Hypotheekbank in de periode 1979-1981, zo heeft het NIVRA laten weten. De betrokken accountant is dr. W.F. Nederstigt van het accountantskantoor Van Dien en Co. De rol van de heer Nederstigt is met name ter sprake gekomen in het rapport van de commissie- Rijnvos, die de gang van zaken bij de ondergang van de Tilburg sche heeft onderzocht. De publi caties rond de Tilburgsche en het rapport-Rijnvos vormen de aan leiding voor het besluit van het bestuur van het NIVRA om een onderzoek te vragen. Het be stuur verwacht, dat hierdoor dui delijkheid zal ontstaan over de vraag of de accountant terecht of ten onrechte in opspraak is ge raakt. De raad van tucht is een onafhan kelijk orgaan, dat werd ingesteld op grond van de wet op de regis teraccountants met het doel na te gaan of er misslagen van regis teraccountants in hun beroeps uitoefening hebben plaatsge- vond. De raad van tucht kan een waar schuwing geven dan wel in het ergste geval de accountant schrappen uit het accountantsre- gister, waardoor de betrokkene zijn beroep niet meer kan uitoe fenen. Voor het onderzoek wordt een zgn. kamer samengesteld, die bestaat uit vijf leden. Het NIVRA stelt uitdrukkelijk, dat het zelf geen oordeel uitspreekt over de be trokken accountant. Gehoopt wordt, dat duidelijkheid wordt geschapen omdat mede het be roep schade ondervindt. De heer Nederstigt zei van het ver zoek in kennis te zijn gesteld en alle vertrouwen te hebben in de raad van tucht. Verder vond hij het moeilijk commentaar te ge ven. Ook op de opmerkingen in het rapport-Rijnvos aan zijn adres kon de heer Nederstigt niet reageren gezien zijn geheimhou dingsplicht. Het accountants kantoor van Dien en Co heeft geen problemen met het ver zoek. Wel had het accountants kantoor liever gezien dat niet het NIVRA, maar de Vereniging Ef- Optimisme midden- en kleinbedrijf DEN HAAG (GPD) De toekomst begint er voor het midden- en kleinbedrijf weer wat zonniger uit te zien. Aan de negatieve ont wikkelingen van de laatste jaren lijkt een einde te gaan komen, waardoor een bescheiden opti misme over de financiële resulta ten weer op zijn plaats is. De Ra bobank komt tot die conclusie in het rapport 'Cijfers en Trends', waarin vijftig branches in het midden- en kleinbedrijf worden geanalyseerd. Van de onderzochte branches boekte in 1980 nog 70 procent een voldoende tot goed resultaat. Over 1982 was dat gedaald tot 42 procent. Sedertdien is er weer een verbetering ingetreden. De bank verwacht dat het percenta ge in het lopende jaar 1983 op zijn minst gelijk zal blijven en waarschijnlijk zelfs iets zal stij gen. Goede perspectieven ziet 'Cijfers en Trends' in de detailhandel vooral voor drogisterijen, sport zaken, tuincentra, groentewin kels, elektroctechnische spe ciaalzaken, de vishandel en poe liers. Redelijke resultaten mogen tegemoet gezien worden in de doe-het-zelfwinkels, de fletsen- en bromfietsenhandel, het juwe liers- en horlogeriebedrijf en de bloemisten. In de ambachtelijke sector noemt de Rabobank de kappers bij de perspectiefrijke branches. Daar in komen verder voor landbouw- mechanisatiebedrijven, metaal- produkten-industrie en kunst- stofverwerkende ondernemin gen. fectenbescherming VEB het ver zoek had aangevraagd. „Dan was er een duidelijker aanldacht ge formuleerd". Van het NIVRA- bestuur is tevens een vennoot van het kantoor lid. Deze heeft zich buiten de discussie hierover gehouden. In het rapport van de commissie- Rijnvos - een iniatief van de VEB, die de belangen van veel gedupeerden bij de Tilburgsche behartigt - is de rol van een groot aantal betrokkenen bij dit finan ciële debêcle onder de loep geno men. De heer Nederstigt bevond zich volgens het rapport in een neteli ge positie bij de Tilburgsche. Desalniettemin heeft hij niet dan wel te zwak geprotesteerd tegen kredietverleningen, die in strijd waren met de statuten. Zo wer den hypotheken verstrekt waar onvoldoende dekking bij de de biteuren tegenover stond. Ver der stemde de heer Nederstigt volgens het rapport in met de te lage toevoegingen aan de strop- penpot over de jaren 1979 en '80. Toen was er al sprake van du bieuze debiteuren. Bovendien heeft hij getekend voor jaarreke ningen, die een onjuiste en mis leidende voorstelling gaven van de financiële positie en het resul taat van de THB. Het is de tweede keer dat het be stuur van het NIVRA zelf de raad van tucht verzoekt een onder zoek in te stellen. Een dergelijk verzoek is bindend. De eerste keer betrof het Koninklijke Scholten Honig in 1978. AMSTERDAM (ANP) - SOBI- voorzitter Pieter Lakeman is niet bijster gelukkig met het be sluit van het bestuur van de NI VRA om de accountant van de Tilburgsche voor de raad van tucht te brengen. „Dit kan een blokkade betekenen voor een eventuele civielrechtelijke pro cedure tegen het accountants kantoor Van Dien en Co", aldus de heer Lakeman. U betaald alleen... de accijnzen en de BTW cp deze tu... 14 F L ESSENCES lts acclses et ia TV A sur ceths-c; T X BRUSSEL Bij verschillende benzinestations hebben inwoners van Brussel gisteren hun tank voor een koopje kunnen vullen. De firma Ceka berekende haar klanten maar 14 frank (77 cent) per liter superbenzine. terwijl de normale prijs in België op 34 frank (1,87 gulden) ligt. Kennelijk bedient de firma Ceka zich blijkens de foto ook van een aangepaste spel ling bij de aankondiging dat de klant slechts de accijns en de btw hoeft te betalen. (Foto anp». BRUSSEL (GPD) - In België kan men dezer dagen „gratis" tanken. Een pomphouder in de buurt van Brussel verlaagde zijn prijs gisteren met ongeveer één gulden zodat de klant nog maar 75 cent voor een liter benzine behoeft te betalen. En dat bedrag is alleen voor de belasting en de btw, voor de pomp zit er geen enkele winst meer'op. De politie moest gisteren de honderden automobilisten die van dit unieke aanbod wilden profiteren in rijen opstellen om een verkeerschaos te voorko men. De actie is onderdeel van een prijzenoorlog die deze week, na een aanloop van enkele weken al, werkelijk is uitgebarsten tussen de voornaamste benzinemaatschappijen in België. De benzinevoorraden zijn groot en de maatschappijen nemen met steeds geringere winstmarges genoegen om hun verkopen op peil te houden. Handigheidjes over en weer ma ken de prijzenslag tot een amusant gebeuren. Zo probeerde Shell bij Mobil 20 miljoen liter superbenzine te bestellen tegen de goedkope prijs die Mobil Oil de gewone klant aan de pomp rekent. Aan een Ceka- station in Hasselt kwam een concurrent ook even tanken, geen 50 üter maar 15.000 liter waarvoor de man een gigantische tankauto aan de slang had gekoppeld. De vereniging van pomphouders heeft inmiddels bij de minister van eco nomische zaken Eyskens om ingrijpen gevraagd, maar deze voelt daar niet voor. Hij vindt dat een gezonde concurrentie de verbruikers alleen r ten goede komt. In België gelden alleen maximumprijzen voor de benzine. VLISSINGEN (ANP) - Het voort bestaan van het Franse alumi- niumconcern Pechiney in Vlis- singen-oost wordt ernstig be dreigd door de hoge energieprij zen die het bedrijf moet betalen voor de grote hoeveelheden elek triciteit die nodig zijn voor het smeltproces. Volgens fabrieksdi recteur A. Creis van Pechiney is het bedrijf al maanden lang in onderhandeling met het ministe rie van economische zaken en de nv PZEM over verlaging van de energieprijs. Maar tot op heden is er nog geen enkel resultaat be reikt. De Idustriebond FNV heeft naar aanleiding van klachten van Pe- 'Energieprijzen veel te hoog" chiney dat de energieprijzen die Pechiney in Nederland betaalt in verhouding tot andere landen in de wereld veel te hoog zijn door het Rijn-Schelde-instituut in Middelburg laten onderzoeken. Dit nog vertrouwelijke rapport dat de titel heeft meegekregen "de minister en de smelter" vormt nog een punt van bespre king in de ondernemingsraad van Pechiney. Volgens directeur Creis krijgt de Groningse aluminiumindustrie Aldel energie geleverd voor de helft van de prijs die Pechiney ervoor betaalt. Pechiney heeft de afgelopen twee jaar met verlies gewerkt. De capaciteit ligt voor het tweede achtereenvolgende jaar tussen de 82 en 84 procent. Doordat de aluminiummarkt weer wat aantrekt verwacht men dit jaar op een nul-resultaat uit te komen. De aluminiumindustrie elders in de wereld begint zich nu weer te herstellen, maar onze resultaten verbeteren in verhouding, door de hoge energieprijzen niet, al dus de heer Creis. Als daar op de een of andere manier geen mouw aan wordt gepast, dan zullen wij genoodzaakt zijn uit Nederland weg te gaan, aldus Creis. Bij Pechiney werken 960 mensen. Het bedrijf is voor 15 procent in handen van het Nederlandse concern Hunter Douglas. De rest van de aandelen is in Franse han den. Pechiney is de grootste af nemer van kernenergie in Zee land. Het bedrijf heeft twaalf jaar geleden de bouw van de kern centrale Borssele mede mogelijk gemaakt door een contract af te sluiten voor de afname van het grootste deel van de energieca paciteit van die kerncentrale. AMSTERDAM (ANP) - De sterke dranken 'Korenmout' en 'Laaglander', met een al coholpercentage van 30 pro cent, wekken op geen enkele manier de indruk echte jene vers (minimaal 35 procent) te zijn. Zij hoeven dus niet uit de handel te worden geno- Dat heeft de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Borgerhoff Mulder, gisteren bepaald in een kort geding. Dit was aangespannen door de Algemene Vereniging van Destillateurs tegen destilleer den) Van der Toorn en win kelier Dirk van der Broek. De fabrikanten van de bekende jenevermerken waren en zijn van mening dat de twee om streden drankjes worden aangeprezen als een soort goedkope jenever, onder an dere door de vorm van de fles en het etiket. Door het lagere alcoholpercentage van kan ook de prijs lager zijn, zodat er volgens de destillateurs- vereniging sprake is van on gelijke concurrentieverhou dingen. Borgerhoff Mulder wijst er in zijn vonnis onder meer op, dat Van der Toorn en Van der Broek bij het aanprijzen van de twee borrels de term jene ver niet bezigen. De Van der Broek-slijterijen, die vandaag adverteren naar aanleiding van het vonnis, dichten de 'Korenmout' wel "de allure van een echte vaderlandse borrel" toe. STRAATSBURG (ANP) - De le den van het Eurepees Parlement hebben zich gisteren in Straats burg opgewonden over de beslis sing van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, dit jaar niet de langzamer hand traditionele kerstboter op de markt te brengen. Het parle ment had in september aanbevo len, hiervoor 300.000 ton boter ter beschikking te stellen waar van men in december bij aan koop van twee pakjes een derde pakje gratis zou kunnen krijgen. De commissie vindt dit te kost baar. De Noordierse dominee Ian Paisly vroeg zich af hoe werklozen, ou den van dagen en zieken een commissie kunnen begrijpen, die liever export van boter uit de EG naar de Sowjet-Unie subsi dieert dan deze voor een zacht prijsje aan behoeftigen ter be schikking te stellen. De Duitse christen-democraat Heinrich Aigner rekende de commissie voor dat op het ogenblik 800.000 ton boter ligt opgeslagen in koel huizen in de 10 lidstaten van de EG. Europese boeren produce ren jaarlijks gemiddeld nog eens 2,3 miljoen ton, waarvan 10,6 mil joen ton door burgers van de EG wordt opgegeten en 350.000 ton wordt geëxporteerd naar landen buiten de gemeenschap. Hij concludeerde dat het argument van de commissie dat een kerst- boteractie te duur is niet opging omdat exportsubsidies duurder zijn dan de subsidie welke nood zakelijk is om de boter goedkoop aan eigen burgers ter beschik king te stellen. Bovendien hoeft het de toch al lege schatkist van de EG dit jaar niets te kosten, omdat het letterlijk mogelijk is de boteractie dit jaar te organise ren en ervoor te betalen uit de begroting van volgend jaar. De Europese Commissie belast met het landbouwbeleid, de Deen Poul Dalsager, geloofde er niets van. Hij vindt dat de voor stellen van de commissie, die de nationale regeringen van de 10 lidstaten moeten goedkeuren, een veel betere manier zijn om van de inderdaad gigantische bo terberg af te komen. De commissie stelt een quota-sys teem voor, waardoor de melk- produktie wordt terugge schroefd naar het niveau van 1981 plus 1 procent. AANDELEN binnenland doorlopend gamma hpr 18 50 Noteringen van vrij dag 14 oktober 1983 tot 12:29 uur) kempen beg. 9510 ntosh 155 00+ «Hl 321.00 ebac 63 80 adem 1500 wa 540.00 Ma opr 7000000 Ma wb 7450 00 520.00 42.70 21200 21220 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen 0 821-89 105.30 lans 8 83-91 lans s8 83 nrb 9 83-93 nrtx>8V?83-98 nmb91/< 83-93 php 8*4 83-93 100 80 101 00 pandbrieven fgh 7*4 77-85 99 00 Mh9Vb 79-87 wuh 9 76-85 wuh 8*4 78-87 parallelmarkt officieel toegelaten brmk-moi c 333 00 337 5C indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Zilver; 945 - 1015. buitenlands geld Americans* dollar 2.86 Engels* pond 4.24 Belg franc (100) 5.27 Duitse mark (100) 110.00 1 Ital Bre (10.000) 17.15 "ortugesêsc (100) 2,10 Can. dollar 2.31 Franse tranc (100) 35.25 Noorse kroon (100) 38.25 Oeense kroon (100) 29.25 Oost. shilling (100) 15.76 Spaanse peseta (100) 1.82 Gnefcse drachme (100) 2.80 VERKLARING DER TEKENS Beursoverzicht Amfas houdt beurs in spanning Met spanning kijkt de beurs uit naar de mededelingen van het nieuwe bestuur van Amfas omtrent de situatie b«j de verzekeraar, na dat daar deze week de voltallige top is atgetreden Vandaag De beurs toonde vanmorgen over wegend afbrokkelende prijzen, zo wel door winstnemingen als door buitenlands aanbod Op de obliga- tiemarkt werden verliezen geleden van omtrent f 0,40 Naar aanleiding van de goede be richten omtrent de ontwikkeling van het resultaat bij Van Omme ren, steeg de notering van dit tonds vanmorgen met ongeveer een hal ve gulden, tot een niveau dat dit jaar nog niet is voorgekomen met 12 opliep De overige tondsen waren grotendeels in mineur, met verliezen van omstreeks 11 Op basis van as rf and when issued werd vanmorgen al gehandeld in de nieuw uit te geven obligaties VNU op een koers van 1107.50.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11